52"° jaargang. Vrijdag 16u September 1898. N°. 9731. Eerste Blad DE GELDDUIVEL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon-^n Feestdagen. FEUILLETON. fariTjM UITGEVER: II. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Wordt vervolgd.) Abokkkmbrtsprus voor Schiedam, por kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. -1.06 franco por post, p. kwartaal. -1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAU BOTKKftTUAAT Ï0, Telcphoon Ko. g*wsCTay<aJCTaj>>gBcgrygiiig^y>gMB?aofoatPiafga3gk3giiiaByBSfap»9Mwz 193. Abvbotkntieprub: van 1—5 gewone regels met inbe grip van oono Courantf 0.53 Iedere gowono regel meer- 0.10 Bjj abonnement wordt korting verleend. Algemeen overilctst. Schiedam, 15 September '98. lie zat.U-ïireyfiss. De „Matin" zegt uit goede bron het volgende te kunnen mcdedeolen omtrent de meeuing der ministers aangaande de horziening van liet pro- ces-Dreyfus. De minister-president Brisson is beslist voor de herziening en wel sinds de gevangenneming van wijlen kolonel Henry. Hij zou toen zelfs do onmiddellijke verwijzing van de zaak voor het Hof van Cassatie hebben geëischt. De Beer Bourgeois is tot de herziening be keerd door de bekentenis van kolonel Heniy. De minister van buitenlandsche zaken Delcassé is vóór de revisie, waaruit onwederlegbaar blijkt dat er gcon buitenlandsche verwikkelingen zijn to wachten. De heer Lockroy is eveneons voor de herziening. Do minister van justitie heeft nog niet geko zen. Hij zoekt nog altijd naar een middel om de herziening mogelijk to maken. De ministers Pey tral, Marvéjouls, Tillaye en Yiger zullen zich bij de beslissing van den minister van justitie neerleggen. Do heer Trouillot beijvert zich om 'do uiteenloopende meenigen to verzoenen. Behalvo generaal Zurlinden is dus geen der ministers beslist tegen de herziening van het vonnis, maar er zijn op het oogenblik nog slechts yVr bepaalde voorstanders. Wat de aarzelingen van. den minister van ju stitie betreft, meent de „Figaro" te weten dat die betrekking hebben op eenige stukken waar van hem do authenticiteit door generaal Zurlin den verzekerd is, terwijl Brisson het onderzoek daarnaar wil overlaten aan de rechterlijke macht. Volgens de „Rappel" hebben Brisson, Sarrien en Zurlinden besprekingen gevoerd over stuk ken, die door tusschenkomst van den tegen- spioimagedienst de informatie-dienst hebben be reikt. Indien nu de meerderheid der ministers zich uitspreekt vóór de revisie, dan zal, volgens ver schillende bladen, Zurlinden niet terstond ver vangen worden maar zal Brisson zooals hem reeds door de „Siècle" is aangeraden ad in terim de portefeuille van oorlog op zich nemen. De noodige stappen voor de revisie zullen dan worden gedaan, zoodat de nieuw te benoemen minister van oorlog voor een voldongen feit w gesteld. Rest thans nog de vraag, welke houding Felix Faure aanneemt tegenover het revisie-vraagstuk. Een offideuse nota van het agentschap Ha- vas spreekt tegen dat do President op eenige wijze tusschenbeide gekomen zou zijn in den Maandag gehouden ministerraad. door S. WÖRISHÓFFER. 8) De donder gromde en de storm schudde de boomen in het park, zoodat heele wolken van gele bladeren door de lanen warrelden. Terwijl de meeste gasten onbezorgd voortdansten, maakten anderen zich gereed om haastig te vertrekken de gebeelo hemel was dicht bedekt inet zware wolken; het leek wel of het ernstige onweer nog eerst moest losbarsten, .Jammer van het vuurwerk I" klonk het alge meen. sMiets heerlijkers dan een bhk van den Koningsheuvel op bosch en zee, wanneor de vuur pijlen opstijgen en alles mot hun klourigen gloed overstroomen." »Mnar het regent immers nog niet 1" riep mevrouw Bürklin overmoedig uit. vDan kunnen de bliksem en de vuurpijlen eens met elkander wedijveren. Waar is de baron? Hij moet den vuurwerkmakor zijn bevelen geven." Meer dan één stera protesteerde. sDat zou immers den hemel verzoeken zijn," zeide iemand. Als men vuurwerk afs.eekt? Dat is een geheel nieuw dogma." En do schoone vrouw lachte spottend. «Ik zou iedere lont gerust zelf durven aansteken," riep zij met fonkelende oogen uit. sWie van de heeron gaat met mij raeieï' »Ik!" klonk het rondom haar. sEu ik! Ik!" liet levendige zwarte oog der dame zocht den Maar de „G-aulois" weet geheel iets anders te vertellen. Iemand die 'iet Elyseo bekend is, zegt dat men Fauro zeer slecht kent, wanneer men hem er toe in staat acht toe te geven aan het drijven der vrienden van Dreyfus. De President heeft niet geaarzeld voor ziju meeuing uit te komen in den ministerraad, en men kan er zeker op gaan dat hij hij dio mec- ning zal blijven. Wanneer de ministerraad een besluit neemt dat niet zijn overtuiging in strijd is, dan bestaat er kans op een presidentscrisis. Want de president der Republiek zou eerder in een gemotiveerde boodschap aan de Kamers zijn ontslag nemen ou zich dan voor herkiezing be schikbaar stellen, dan het kabinet-Brisson ver oorloven het verzoek om revisie in to diene. Al naar Felix Faure dan herkozen of niet her kozen zou worden, zou de Dreyfus-quaeslie in ongunstiger of gunstigen zin zijn opgelost. De „Jour" bevestigt deze mededeeling, en do „Soir" verzekert, ook tegenover de logenstraf fing van Havas, dat de President in den minis terraad heeft gezegd„Zoolang ik op het Ely- sée ben, zal hot proces met herzien worden". De „Figaro" geeft den President weer een gunstiger getuigschrift. Het boulevard-blad heeft van een „vriend op het Elysce" het volgende gehoord „Wat men Felix Faure verwijt is, dat hij eeu bewijs van vertrouwen en vriendschap aan het tegenwoordige ministerie heeft gegeven door zich te mengen m de beraadslagingen over een zóó ernstige quaestio. Hij beoogde niets anders dan een groote moeilijkheid, die voor de dour stond, te verdagen en, zij het ook ten koste van eenig uitstel, een ministerieel© crisis te voorkomen die op dit oogenblik zeer gevaarlijk zou zijn geweest en die hem, bij afwezigheid der Kamers, per soonlijk in de grootste verlegenheid zou bobben gebracht." Een openhartig verzoek richt de „Petit Ca- poral", het bonapartistisehe blad, tot generaal Zurlinden. Het blad roept eenvoudigweg om den staatsgreep cn wil dat Zurlinden Brisson c.s. laat gevangen nemen, Felix Faure in Havre op sluit en alle „intellectuels" achter slot en grendel zet. Ook de „Libre Parole" heeft zin in een coup d'état. Het blad schrijft bijv. dat spoedig de noodzakelijkheid zou kunnen blijken voor de Kamer om tegen de leden der Dreyfus-bende, do revisionisten en de intellectuels do hand aan den degen te leggen. Want ook het leger heeft een woordje mede te spreken. Maar reeds lang weet men wat men moet denken van Eduard Drumont, die nu weer onder het opschrift „Twee Italianen" in zijn vuil schendblad durft schrijven: „Een natie het hart te doorboren is minder gevaarlijk dan een keizerin te doorstekenraaar het is laffer. „Luccheni, ik groot u! Gij zijt een bandiet, maar gij zijt niet zoo laag, als die andere Ita liaan (Zola natuurlijkR e d.), do gemeene laste raar, die gepoogd heeft Frankrijk te vermoor- eigenaar van Dornau. «En u, mijnheer VVolfiam ïlk zou voor mij zelf niet gaarne den aanblik van het onweder laten bederven door een paar vuurpijlen, mevrouw." .Ach wat poëtisch 1 Ik zal het dus in mijn profane vreugde in de kunstvaardigheid van den vuurweikmaker zonder uw geacht gezelschap moe ten stellen. Komt, mijne heeren." Een hand had op dit oogenblik een gordijn weg getrokken. illet regent," zeide iemand. zDe droppels kletteren op het glazen dak." jEn wat ratelt de donder 1" Er waren nu reeds eenige dames dia het gelaat in de kussens der sofa's of achter haar eigen op geheven handen -verborgen, schouderophalende hee ren cn weenende vrouwen. De muziek was niet meer in staat het woedon der elementen te overstemmen. Wrevelig wendde de schoone koningin het hoofd af; als oen sclntterer.de slang gleed de roode sleep achter haar aan door de zaal. tMijn rijtuig klonk haar bevel tot den bediende De baron trachtte haar op haar overhaast be sluit te doen terugkomen. »ln dit "weer, mevrouw vroeg liij verbaasd. »Wi! u nog niet wat wachten?" »llet onweer beangstigt mij niet," was het koele antwoord. »Ik rong mij over buitengewoon steike zenuwen verheugen." Een onaangename stilte volgde op deze woorden wisseling. Baron Moldt was blijkbaar bij da schoone vrouw in ongenade gevallendat voelden allen en hij zelf liet noeest, raanr onder *die duidelijke gewaarwording brandde in zijn hart do heimelijke wond nog des te heviger. Hij was dol verliefd op die vonken-schietonde oogen, die spottende lippen, zoo lijn en zoo helder purper getint. Hen, door het vaandel te beleedigeu, het sym bool van het vaderland..." Bah! De vermoording van Keizerin Elizabeth. Indrukwekkend in haar eenvoud was gister morgen do plechtige overbrenging van hot lijk der vermoorde Keizerin van het hotel Beau-Re- gard naar het station te Genève. Eon groote menigte vulde de straten en ont blootte bij het voorbijgaan van den stoet eerbie dig liet hoofd. Overal waien rouwtcekencn aan gebracht; tal van winkels en particuliere hui zen waren gedoten ovenals de openbare gebou wen. De rijweg was met touwen afgezet en vóór het station was het plein door een omheining vrijgehouden. Voorafgegaan door gendarmes in gala verliet de door vier paarden getrokken lijkwagen om 8 uur 's morgens het hotel. De wagen was bedolven onder kransen, en twee rijtuigen waren bovendien gevuld met een schat van bloemen. Het gevolg der Keizerin, de Bonderaad en de kantonnale regeering van Ge nève reden achter den lijkwagen aan. Aan het station werd het lijk opgewacht door tweo geestelijken, die, toen de kist naar den trein was gedragen, nogmaals het lijk inzegen den. De doorgang naar den trein was in een rouw-allce herschapen. Langzaam en in alle stilte, zonder dat de stoomfluit zich liet hooren, zette do trein zich toen in beweging. Overal waar de trein voorbij kwam, Lausanne, Zurich, Bern enz., beierden de klokken. Te Zurich had een rouwbetooging plaats, waaraan de Oostenrijksche koionie, de vertegenwoordiger^ van het kanton, de stedelij ke regeering en alle consulaten deelnamen. Tal van kransen werden hier bij de vele reeds aan wezige gevoegd, evenals ook te Bern geschiedde. Om half tien 's avonds kwam do trein te Buehs, aan de Oostenrijksche grens aan. nier werd tot middernacht stil gehouden. Alle stations op Oostenrijkscli gebied vlaggen halfstok. Weenen zelf eindelijk is op indrukwek kende wijze in rouwdos gestoken. Zaterdag wordt het lijk der Keizerin bijgezet in deii vorstelijken grafkelder in do Capucyner- kerk. Die bijzetting is evenwel slechts voorloo- pig, daar de Keizer wenscht dat zijn gemalin naast haar eenigen zoon zal nisten, welke plaats thans door een andere kist wordt ingenomen. Van Korfu schijnt dus geeu sprake te zijn. Verschillende vorsten zullen de begrafenis bij wonen of zich laten vertegenwoordigen. Keizer Wilhelm komt zelfvoor den Czaar komt groot vorst Alexis, voor koning Humbert de prins van Napcis, voor den koning van België prins Albert, voor koningin Victoria prins Clmstiaan van Slceswijk-Holstein. JDe prins-regent van Beieren is reeds te Weenen, prins Karei Theodoor en diens gemalin komen er Zaterdag. Voorts laten do groothertogen van Oldenburg en Meeklen- Een bediende kwam naar hem toe. »Mijnheer de baron, mag ik u even Hans Adam kwam tot zichzelfjegens onder geschikten was hij altijd een vriendelijk en voor komend meester. ïWel, Fischer, wat is er?" sMevrouw Burklin is in een huurrijtuig geko men," antwoordde de lakei, ®en de koetsier daar van ja, toen hij die pret in de schuur zag toen x>Is hij hier gebleven en is nu eenigszins dron ken, niet waar?" sllee! erg zelfs, mijnheer de baron." Hans Adam glimlachte. «Laat hem maar voorkomen, Fischer. Do rest komt vanzelf terecht." Mevrouw Burklin had intusschen in de dames garderobe haar toilet voltooid zij trad nu, mot de sleep over den arm en haar hoed met veeren in de rechterhand, naar buiten in de vestibule van het kasteel. De regendroppels sloegen haar in 't gelaat, de storm loeide en de donder rolde zonder ophouden. Voor op den bok van het rijtuig zat de koetsier slaperig te knikkebollen bij iederen blik semstraal sprong het paard op en wierp omustig den kop op zijde. De dronken koetsier mompelde dan eenige onverstaanbare woorden, die het dier scheen te kennenwant ondanks zijn vrees liet het zich toch gezeggen, er niet van door te gaan. Baron Moldt klopte hut paard op den rug. ïEen heel jong paard, mevrouw," zei hij. »Een stevige hand en een kalme blik zijn noodig om bij zulk weer heelhuids den berg af a komen. Kijk eens naar den koetsier, en vergun mij dan u naar huis ie rijden." sin geen geval. Ik mag uw gasten niet van u berooven." burg-Strelitz en de hertog-regent van Meckleu- burg-Scliweiiu zich vertegenwoordigen. Do Keizer heeft telegrammen van deelneming ontvaugen van den Paus en van bijna alle hoof den van Staten, daaronder van dou keizer van Japan, don sultan van Zanzibar, de presidenten van Peru, Chili, Uruguay eu den koning van Siam. Van onze Koningin ontving Frans Jozef het volgende telegram „Zooeven heb ik hot verschrikkelijke ongeluk vernomen dat Uwe Majesteit heeft getroffen. Diep bedroefd en bewogen zend ik Uwe Ma jesteit uit de diepte van mijn hart de betuiging van mijn levendige en oprechte deelneming, met de verzekering dat ik vol liefde en van gaasclier harte deel in de beproeving die God U oplegt." Dat van don Paus luidde aldus: „Wij baasten ons Uwe Majesteit onze diepste smart en onze grootste verontwaardiging uit te spreken over den vloekwaardigen en barbaar- sehen aanslag die tegen de Keizerin begaan is. Wij bidden voor de edele ziel van bot lioogo slachtoffer en s me eken vurig dat God in Wiens macht het ligt Uwe Majesteit in dit wroedo ongeluk on in deze bittere, de heiligste gevoelens treffende beproeving sterke, en daar om schenken wij Uwe Majesteit en de geheele keizerlijke en koninklijke familie uit hot diepst van ons smartelijk aangedaan vaderlijk hart on zen zeer bij zonderen zegen." De Paus laat bovendien een lijkmis houden voor keizerin Elizabeth in de kerk Santa Maria Transpoiitina. Wat den moordenaar betreft, Lucehetii heeft een brief gericht tob den bondspresident Iiuffy, waarin hij verzoekt te Luzern te mogen terecht staan, omdat in dat kanton nog de doodstraf bestaat. Aan dat verlangen kan natuurlijk niet worden voldaan. In October zal Luccheni, die o. m. nog verklaard heeft dat, ware hij in Italië geweert, hij koning Humbert zou vermoord heb ben, voor de Geneefsclie jury in buitengewone zitting terechtstaan. Dinsdag zijn te Genève vijf anarchisten als verdacht van medeplichtigheid aan don moord gevangen genomen. De Hongaarsclie bladen hebben reeds een in schrijving geopend voor een standbeeld der Kei zerin. In geheel Zuid-Oostenrijk en Tirol houden da verbittering tegen en de mishandeling van Ita lianen aan. De Italiaansehe bladen protesteeren daartegen. Spanje. Het was gistereu in den Spaanscben Senaat weer dezelfde herrie als de vorige dagen. Generaal Primo de Riveira eischto eeu onder zoek naar zijn bestuur op de Philippijuen. Hij schold den heer Almeuas voor ellendigcn las teraar. Een hevig tumult ontstond hierop, waaraan echter spoedig een einde kwam. De minister-pre sident Sagasta beklom nl. 'de tribune en las het En de vrouw in list koninklijk gewaad trad naar buiten om den koetsier onderzoekend op te nemen toen fronsde zij georgetd de wenkbrauwen. »lk zal zelf rijden." sU, mevrouw? En in dio kleeding?" sD.it is waar. Juffrouw Assmann moet mii een japon leenon." In haar mantel en met don hoed op liep zij, zonder zich om de verbaasde blikken der aanwezigen te bekommeren, dwais de zaal door en zocht do jeugdige schoonzuster van den heer des huizes op om deze haar verzoek te doen. sik kan met dia sleep niet op den hok gaan zitten, lieve Ruth. Zou u dus de koningin in een Asschepoetster willen veranderen. Dat gebeurt in bet leven dikwijls genoeg, stel ik mij voor." De beide dames verdwenen in de slaapkamer van het jonge meisje en keerden vervolgens een poosje later langs een omweg naar de vestibule terug Het zijden gewaad en de coiffure van paarlen lagen boven op stelen en tafels, en mevrouw Burklin stond in eeri grijze, voel tn lange japon, met regenmantel en kap, in den stortregen. Zij greep de zweep en raakte met den stee! daar van dun arru van den koetsier aan. tEr af 1" De man opende slaperig de oogen. Hij zag het bleeke toornige gelaat der dame en haar vastbe raden houding; hij hooide den korten, nfgenuten toon van haar bevel, en door z.jn beneveld begiips- verningen schemerde do herinnering aan leeiijke klappen die hij bij gelegenheden als deze vroeger reeds had opgeloopen. Log klauterde h'j van den bok af en leunde tegen de muur van het kasteel om steviger te staan.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 3