J3DïNENLAm Uit de Staatscourant. R e c h t z a 3t e n. Kerlt en Scliool. Ned. Herv. Kerk. kapitein Mnrchaiul to ontmoeten. Doze expedi tie mislukte echter. Eiudo Juni heeft men in Frankrijk voor hot laatst bericht onvangon van de expeditio-Mar- cliand vut Mcschra-cr-Reck, een belangrijk punt aan do samenstrooming van Bahr-il-Ghazal, Bahv-el-Honrr en Souot. Een deel der expeditie verkende toen het meer Nö, en de terugkomst van dit deel werd alleen afgewacht om naar Fashocla op te trekken. Het is dus zeer waarschijnlijk, dat dozo plaats thans inderdaad door de Fransche expeditie is bozet. Middelerwijl trachten de Engelsclien den Khalif te pakken te krijgen, en waarschijnlijk zal dit spoedig gelukken. Een bericht uit Assouan aan de „Daily Tele graph" zegt nl. dat de kanonneerboot Sail tan don 3den is teruggekeerd van een tocht tegen liet garnizoen Derwischen van Gedareh,' 2500 man steik, dat den Khalif ging versterken. De Derwischen werden teruggeworpen mot een ver lies van duizend man. Men zegt dat do Khalif ingesloten is on binnen ecnigo dagon gevangen zal worden genomen. €ctiicngtie Medcdccllngcn. Met gioote plechtigheid is het lijk van keizerin Elizabeth te YVeerien ontvangen. Langs de spoorlijn stonden 500 beambten van den Eliza- beth-spoorweg met brandende toortsen. Op liet peir"n stond een eerewacht, met omfloerste trom, en 1400 officieren van het garnizoen. Langs den weg naar den Ilofbnrg stonden soldaten geschaard. De electrische lampen waien omfloerst; do gewone straatverlichting was vervangen door hoog-opvlammendo gas- fakkeK De Keizer wachtte in den Ilofburg het lijk zijner gemalin op, dat daarop werd ingezegend. Voor het standbeeld der Keizerin is in Honga rije reeds 200,000 gulden bijeengebracht. Van uit Straatsburg is een gerucht verspreid als zou or ecu aanslag zijn gepleegd tegen don groothertog van Baden, wien de vingers van de linkerhand zouden zijn afgeschoten. Heb gerucht is ten eenen male ongegrond. Gisteren is Moritz Busch' dagboek te Londen verschenen; het is een weik in drie deelen, geheetenBismarck, Eenige geheime bladzijden uit zijn geschiedenis eeu gedurende 25 jaar van otficieolen en bijzonderen omgang met don giooten kanselier gehouden dagboek." Het handschrift van dit boek dat eenige nog niet gepubliceerde documenten en uitspraken van Bismarck over zijn tijdgenooten bevat, werd \oor eenige jaren naar Engeland gebracht en te Londen veilig bewaard. Een deel er van bleef zelfs tot Bismarck's dood verzegeld. Eig belangrijk is het niet; er is duchtig in gesnoeid, zoodat men er niet veel nieuws in vindt. Te Vigo vonden gisteren vijandige betoogingen plaats tegen geneiaal Toral die de overgave van Santiago heeft onderteekend. De gouverneur der stad werd met gefluit en sternen begioet. Daar generaal Toral aan boord van de Leo XIII was, die de repatrieerenden overbracht, wierp de menigte een regen van steenen naar de paketboot. De patrijspoorten werden verbrijzeld. De orde was om halfnegen hersteld. Koning Alexander van Servië lieeft, tegen den zin van papa Milan in, zijn moeder gewaagd hem nog dit jaar te Belgrado te bezoeken. Do „Italië" zegt dat admiraal Canevaro aan de mogendheden heeft voorgesteld gemeenschap pelijk stappen tb doen bij Tuikije om do bevre diging van Kreta mogelijk to maken. Nu weer wordt ggmeld dat Aguinaldo de voor stad Santa-Anna m geen geval wil ontruimen. Bij heb verlaten van Manilla door de insurgen- ten, bewezen do Amerikanen hun militaire eer. Aan de „Times" werd Donderdag uit de Clii- necsche hoofdstad geseind, dat het Tsung-li-Ya- men er m toestemde aan het Engelsclie syndi caat liet recht too te kennen de korte spoorlijn van de Britscho bezitting Kaulung naar Kan ton aan te leggen, Daarentegen heeft Salisbury toegegeven ten opzichte van het contract over den spoorweg naar Niutschwang en stemde hij toe in alle voorwaarden door Rusland gesteld. Markies Ito, do ex-premier van Japan, is reeds te Peking aangekomen. Do „Times" geeft nu den volgenden uitslag der verkiezingen m do Kaapkolonie40 candi- daten van den Afrikaander Bond tegen 39 pro gressisten. De Tweede Volksraad, meldt, men uit Preto ria, heeft een wijziging der goudwet goedge keurd Het beginsel der nieuw© wet is dat do Regeering den maatschappijen, dio hare claims niet exploiteeren, kan onteigenen. Het blijkt thans, dat ook do „Times" uit Buono^-Ayres vernomen heeft, dat er geen vrees bestaat voor een oorlog tusschen Argentinië en Cliili- De ministeries van builenlandsche zaken der beide mogendheden zijn het eens, dat een scheidsgerecht mot onbeperkte macht uitspraak zal doen. Do revue te Renktnn. Nauwelijks zijn de laatste juichtonen onzer Janmaats vei-stomd, of de landtroepen zijn reeds in beweging, om zich naar de kantonnemonten dor manoeuvres op marscli te begeven, welke ook met eene groote rovue zullen worden besloten» In verband hiermede zijn dozo oefeningen op zeer grooto schaal ontworpen, en wordt daaraan door twee division deelgenomen, die in don loop dezer week zelfstandig, in do volgende week ge combineerd zullen optreden. Do 2e divisio, onder bevel van don gonoraal- majoor Langguth, is samengesteld uit het 1ste, 5o on 8o reg. infanterie, het lsto reg. huzaren, het lsto reg. vcld-artilierio, het korps rijdende aitillorie, 2 compagnieën genietroepen, en do noodigo hnlpwagens. Do divisio is gelegerd in de omstreken van Arnhem en vindt nabij Oud en Nieuw Reenst goede gelegenheid om zich to oefenen. Als chef van den staf i3 lriorbij ingedeeld do luib-koloncl Campbell, als chef van de intendan ce do luit.-kolonel Horstman, als chef van don geneeskundigen dienst dr. Schouten. Scheidsrech ters zijn do kolonel Plantonga van den Gonora- len Staf, kolonel De Bock van de grenadiers, ko lonel Ortt der huzaren en kolonel Froger der vokl-artillorie, elk mot eon toegevoegd hulp- scheidsrechter. De divisio is in twee brigades geplaatst waar van de lsto onder bevel staat van den kolonel Pfeiffer, de 2o onder bevel van den kolonel De Petit, respectievelijk met de kapiteins Van den Br,indeler, en Van Oordb van don generalen staf, als chef van don staf. De 3de divisie is in de omstreken van Apel doorn gekantonneerd en gekampeerd, en staat onder bevel van generaal-majoor Snijders. Tot deze divisie behoorenliet 2de, 3de en Gde reg. infanterie, heb 2de reg. huzaren, het 3do reg. veld-artillerie, één compagio genie troepen, en de noodigo hulpwagens. Als chef van den staf treedt opde majoor Tkiango; als chef van de intendance de liiit— kolonel V. d. Bont, als chef van den geneeskun digen dienst dr. Van Walsera. Het scheidsrechterlijk gezag wordt gehand haafd door de kolonels Goudschaal en Duijcker der infanterie, kolonel jhr. Van der Wijck van do huzaren, luit.-kolonel Ramaer der .veld-artil lerie, elk met een toegevoegden liulpscheids- rechter. Ook deze divisie is in twee brigades gesplitst; de 1ste onder bevel van kolonel Roelants met kapt. De Hoon als chef van den staf; de 2e onder bevel van kolonel Prins, i t kapitein d'Hamecourt als chef van den staa. Atjeh. De regeering ontving het volgende officieele telegram uit Pedir van 16 September: Kedjoeroean Blang Kemala maakte zijne op wachting bij kolonel Van Heutsz. Overal in de Pedirstreek is het rustig. De wegen van Teupin Raja en van Tjot Moe- roeng naar Segli zijn nagenoeg gereed. De groote weg naar Padang Tidji is tob nabij Beurabo ge vorderd. Blijkens van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-lndië ontvangen telegrnpbische berichten zijn bij de jongste in Atjeh geleverde gevechten gevaat lijk gewond de cavalerist W. Mensen, no. 45015, en licht gewond de eerste- luitenants der infanterie van het Nederlandsch- Indische leger A. J. Gooszen en H. A. Schadee. Een ridderorde, Zooals men weet ontving onlangs mevr. Goe- koopDe Jong van Beek en Donk het ridder kruis van Oranje-Nassau. In het blad der „Vereeniging voor Vrouwen arbeid" schrijft zij naar aanleiding der geluk- wenschen, die haar toestroomden, hot volgende Uit een menigte brieven blijkt mij, dat velen deze benoeming beschouwen als oen persoonlijke liulde aan mij en hiertegen wenseh ik ernstig op te komen. Wie werkt uit zuivere toewijding en gelooft in het nut van zijn arboid, verdient geen huldebetoon en verlangt het niotAls een per soonlijke onderscheiding voor mij zelf, waar zoo- velen met mij even hard en even vol bezieling hebben gewerkt, zou ik dit ridderkruisje niet mogen en niet willen aanvaarden, maar dit is ook niot de bedoeling geweest der hooge regee ring. Het is geschonken aan de presidente der vereeniging „Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid", aan „de presidente" d. w. z. aan haar, die de vereeniging vertegenwoordigt, onverschillig welk aandeel zij persoonlijk aan het werk heeft genomen, en als zoodanig geloof ik dat wij heb met vreugde behooren te begroe ten. Want als zoodanig beteekenb het do erken ning van onzen gezamonlijken arbeid, de erken ning van ons streven naar in elk opzicht betere levensvoorwaarden voor de vrouw. Als ik mij herinner do woorden van spot en diepe, nauwelijks onder beleefdheidszinnetjes verborgen, minachting, die wij verleden jaar ont vingen ook van hooge beambten in do onmid dellijke nabijheid onzer Vorstinnen, dan lijkt mij deze benoeming een overwinning, zij het ook een kleine, op de laatdunkende onverschilligheid van nog zoovelen voor onze gerechte zaak, en voor wie gelooven, en dus volgens heb oude wijze woord niet haasten, is elke overwinning oen aan leiding tot blijdschap. Daarenboven het feit, dat dezo onderscheiding van hooger hand dus niet onthouden werd, niettegenstaande wij streng vasthielden aan ons beginsel, dab in onzo con greszaal elke eerlijke en ernstige overtuiging, van welke richting ook, zou mogen worden uit gesproken en eerbiediging zou vinden, is mis schien van grooter betoekenis dan men opper vlakkig zou denken. Tentoonstelling Tan Tromvenarbcld. Van Vrijdag 16 September af zal de Kam pong Insulindo, naast de Nat. Tent. van Vrou wenarbeid haar eigen aparten ingang aan de Stadhouderslaan voor het publiek openstellen, zoodat iedereen, die nog eens een bezoek wil brengen aan do typisch Indische gebouwtjes, de Javanen gadeslaan bij dans of spel, den Javaan- sclicn optocht, dio eiken middag een omgang zal houden door Insulindo, wil bewonderen, nu daar toe in staat wordt gesteld, zonder eorsb oen be wijs van toegang te moeten nemen voor hot hoofdgebouw. „Insulindo" evenals do Nat. Tont. van Vrou wenarbeid wordt 2i September onhoiroopclijk goslolon. Naar men verneemt, zullen do gebouwtjes van „Insulindo" ter verkoop aangeboden worden. 1)0 journalisten te Botterdam. Per extra-trein kwam gisteren te 1 uur to Iloek van Holland aan heb gezelschap der nog in Holland vertoevende vreemde journalisten, gasten der stad Rotterdam. Daar lag de boot M o r w edel gereed om den tocht to doen langs de havenwerken. De burgemeester s'Jacob riep hot welkom toe op deze Rotterdamsche boot, dus Rotterdamscli grondgebied. Het is, zeido hi,, don Gemeenteraad aange naam U hier te zien om behalve do feestelijke hoofdstad, ook te bezichtigen het werkende Hol land, arbeidend van den morgen tob den avond. Rotterdam is in tien jaar tijds geworden oen der voornaamste havens van liet westelijk vasteland. Hij sprak den wenseh uit, dat de gasten goede iudmkkon zouden meenemen. Do voorgenomen boottocht op zee bleef ach terwege Men stoomde na den lunch aan boord naar Rotterdam op, en bezichtigend de haven inrichtingen. Aan boord waren de gemeente raadsleden, de leden der Kamer van Koophan del en do Kamerleden voor Rotterdam. Des mid dags werd een rijtoer door de stad gemaakt om zich daama aan een feestmaal te vereenigen. Ned. Mettray. Voor de medestichters, leden en begunstigers is in druk verschenen het Jaarverslag der Ver eeniging Nederlandsch Mettray over heb jaar 1897, zooals dat werd uitgebracht dn de 47ste vergadering der hoofdcommissie op 3 Juni 11. Herinnerd wordt aan heb koninklijk bezoek op 10 Augustus a.p-herdacht worden do over leden commissarissen mr. W. F. D. Schas en jhr. mr. J, P. Ploos van Amstel. De algemeene toestand der kolonie is goed; de werkplaatsen beantwoorden volkomen aan hun doel. Het aan tal kweekelingen bedroeg 125 tegen 119 op 3o Dec. 1896. Er kwamen 32 nieuwe, terwijl er 26 vertrokken, onder wie 16 op grond van hun leef tijd; dezen werden allen in een dienst geplaatst. De gezondheidstoestand was in 1897 zeer gun- stig. Aan giften werd ontvangen f 326, bovendien een legaat van f 5000. De contributies namen met 160 af. Alleen de afdeelingen Amsterdam en Kampen gingen vooruit; Maastricht is voor- loopig opgeheven. De mededeolingen over kweekelingen die in de jaren 1894/97 de kolonie met eervol ontslag verlieten, zijn meerendeels zeer gunstig. De rekening en verantwoording betreffende het sticlitingsfonds wijst aan in ontvangst een bedrag van f 5531.85J, in uitgaaf van f 4827.65, zoodat er een voordeelig saldo is van f 704.20|. Die van commissarissen over heb 46ste admini stratiejaar levert opontvangst f 33,183.12, uitgaaf f 33,028.494, zoodab er een batig saldo is, groot f 154.624. In de Juni-vergadering zijn de periodiek af tredende leden der Hoofdcommissie allen her kozen, Ter voorziening in de vacature van drie overleden leden werden gekozen de heoren P. H. Testas, jhr. mr. L. H. S. J- de Mdly van Hei den Reinestein en mr. W. H. J. Roijaards. Ook de aftredende commissarissen werden herkozen. Christ. Werkmansbond. Voor de jaarvergadering van den Christelijk- Nationalen Werkmansbond (eere-voorzitter dr. J. Tli. De Visser), die in October te Utrecht zal gehouden worden, zijn o. a, de volgende voor stellen ontvangen Van de afdeeling Dordrecht: le. de af deeling Dordrecht geeft in overweging de volgende jaar vergadering te houden to Dordrecht of op een andere plaats in hot zuidelijk gedeelte van ons land2e. door het Bondsbestuur worden pogin gen aangewend tot het verkrijgen van een bonds lied. Van de afdeeling Scheveningenheb hoofd bestuur verzoeke aan de Regeering een zoodani ge wetswijziging van de art. 45, al. 2. 49 en 54bis, der wet op liet lager onderwijs, aan de volksvertegenwoordiging te willen voorstellen, waardoor do subsidie aan de bijzondere scholen zoodanig geregeld wordt, dat zij financieel gelijk staan met de openbare scholen- Ook moeten op deze jaarvergadering een drie tal bestuurders verkozen worden in plaats van do hoeren A. Brands te Enschedé, G. Vermeer te Utrecht en J. v. d. Poll te Middelburg, die niet dadelijk herkiesbaar zijn. In him plaats zijn bij het hoofdbestuur de namen der volgende can- didaten ingekomen, de heerenP. J. Nahuij- sen, Utrecht; P. H. M. Schaoffer, Amsterdam; J. J. Dermonb, Amsterdam; C- J. Van Santen, Middelburg; J, C. Van Gelderen, Amsterdam; C. M. Dekker, Scheveningen; J. C. Goedman, VGravenhageK. Braijn, 's-Gravenliage. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot gedele geerden der Nederlandsche Regeering by het van 1217 September a. s. te Antwerpen te houden internationale congres voor douanewetgeving en wettelijke regeling van den arbeid de heeren: dr. C. A. Verrijn Stuart, secretaris van de cen trale commissie voor de statistiekmr. B. Ort, raad-adviseur, chef der '1ste afdeeling bij het departement van justitie en mr. J S. A. Vei- sleeg, administrateur, chef der afdeeling arbeid en fabriekswezen bij het Departement van Wa terstaat, Handel en Nijverheid. (ïSt.-Crt.") Bij Kod. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nedei landschep Leeuw J. A. Franken, hoofdcommissaris van politie te Ain- steidam. Bij Kon. Besluit is do gemeente Eijgclshoven afge scheiden van het ontvangkantoor dor dirceto be lastingen cn accijnzen te Heerlen e. a. cn, ook wat de directo belastingen betreft, toegevoegd aan het ontvangkantoor der invoerrechten cn accijnzen to Kcrkrade (station) on is, in verband daarmede, do ontvanger A. H. do Joncheere benoemd tot ontvanger dor directo belastiugen invoerrechten en accijnzen te Kerkrndo (station) o. a. Bij Kon. Bosl. is benoemd tot ontvanger der directo belastingen en accijnzen to ïïeerlcn c. a. K.A.J.E. van Gorkum, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Hnlst c. a.; een cn andor mot ingan^ van 1 October 1898. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ontvanger dor directo belastingen en accijnzen te Loppersum do hoer C. A. W. Dnus, hoofdcommies ter directie der directe be lastingen invoerrechten en accijnzen te Groningen. Bij Kon. besluit is J. C. I\ Mossel benoemd tot burgemeester dor gemeente Krommenie. Bij Kon. besluit is do personeole rang van kolo nel verleend aan den majoor commandant, met don personeelen rang van lnit.-kol., M. G. W. A. Schu mann, van de dienstdoende schutterij te leiden. Bij Kon. besluit is goedgekeurd dat M. Tonckcns, burgemeester van de gemeente Zuidwoldc, is be noemd tot secretaris dier gemeente. Bij Kon. besluit is J. Dirks, benoemd tot burge meester dor gemeente Frnnekcr. Bij Kon. besluit is J. A. Drijber, te Schiermonnikoog benoemd tot burgemeester der gemeente Ameland. Bij Kon, besluit is aan den Oost-Indischcn hoofd ambtenaar met vork.' 4r, Ckr. Eykman, laatstelijk directeur van hot lauuratorium voor onderzoekingen op het gobied van pathologische anatomie cn bac teriologie te Batavia, op zijn verzoek, oorvol ontslag uit don Indischen dienst verleend, met ingang vau den dag waarop hij het hooglccraarsambt aan do Rijks-universiteit te Utrecht zal aanvaarden. Bij Kon. Besluit is tijdelijk benoemd tot locraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Zwolle, dr. J. Heinsins, aldaar. Bij Kon. besluit is, met ingang van 6 Oct. 1898, opnieuw benoemd tot schoolopziener in hot arron dissement Woorden, C. A. Zelveldcr, te [Ttreeht Voor don Hoogon Raad diende gisteren een ens- satie-berocp door den procureur-generaal bij dat collego in het belang dor wet tegen twee beslissingen van den kantonrechter te Middelburg ingesteld mot betrekking tot de kieswet, en zulks op verzoek van burgemeester cn wethouders van genoemde gemeente, die zeiven volgens 's Hoogon Raads jurisprudentie in een cassatieberoep ten deze niet-ontvankelijk zouden zijn. Bij bedoelde beslissingen van den kantonrechter waren vernietigd twee beschikkingen van B. enW., waarbij twee personen op de kiezerslijst waren ge bracht omdat zij hadden een inkomen van f 400 'sjaars. Zij hadden echter opgegeven Tosp. „minstens f400" en „meer dan f400." En nu meende de kantonrechter dat dit onvoldoende was en zij hot j'uiste bedrag hadden moeten bepalen. De procureur-generaal bij den Hoogon Rnad achtte die beslissing onjuist en conolndcerdo dus tot ver nietiging van 's kantonrechters beslissing in hot be lang der wet (zonder wijziging dus van deze be slissing in de onderhavige zaak. Uitspraak 30 Sept. Voor do rechtbank te Middelburg stond gisteren te recht J. H. B. ontslagen postdirecteur te IJzcndijkc, thans te Middelburg in hechtenis, beklaagd van in zijne betrokking van directeur van het post-en tele graafkantoor te IJzendijke zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van gelden. Hot O. IT. oischte tegen beklaagde 2% jaar ge vangenisstraf. Beroepen: To Dussen, J. J. van de Grient, te Giesen-Oudkerkc. a.; te Wittewierum e.a.,R.Ruibing, te Odoorn. Bedankt: Voor Barnevold, door E. J. W. Pos- tliumcs Meijjes Jz., te ïïeinenoord. In het gebouw dor Synode zal op Dinsdag 4 Woensdag 5 October cone vergadering woidon houden van het Algemeen College van toezicht het behoor der goederen en fondsen van hervori gemeenten in Nederland. Onder do ingekomen stukken wordt aangetroffen eeno medcdeoling van de Synode, houdende aan wijzing van den heer M. A. Perk ais synodaal-lid en van den heer G. W. van Eerde als secundus-lid (art. 36 voorlaatste alinea van het algemeen reglement). O. in, zullen worden behandeld: a. de jaarverslagen der Prov. Colleges over 1897 b. de voordracht van het Prov. Collego in Groningen tot ontzetting van één kerkvoogd en drie notabelen der hervormde gemeente te Hevoskcs; c. do vraag om inlichting van het Prov. Collego in Zuid-Holland, betreffende do schuldplichtigheid tot betaling van den kerkdijken omslag door doopleden; d. de regeling van het boheer door de Synode. Na bespreking dozer punten: a, vraag naar voor stellen der ledenb. benoeming van een voorzittor, onder-voorzitter en-secretaris over het jaar 1899; o. benoeming cener commissie voor spoedvordetondo zaken, enz. Gerei1. Keuken. Beroopen: Te Yianen, Steph. Vos Wzn.,cand. a/d. V. U. to Amsterdamte Balk, J. Bajema, to Randwijk. Aangenomen: NaarOostkapollo (Walch.),door M. M. Yisser, cand. to Rijsoord. R.-K. Keek. Do bissohop van Haarlem hoeft besloton eone kerk to stichten aan don Loosduinschen weg to 's-Qra- venhage, en benoemd tot pastoor der nieuwe parochie den heer W. G. P. Sniokera, professor te Hagovcld. Oto-Kaïh. Keek. In plaats van pastoor Th. yan Vlooten is tot voor-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6