BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. TLAAitlIINGEN, Zola wordt 3 October a.s, te Parijs tenig ver wacht. Gemengde ücdeiieeilngcn. De «Reichsanzeiger" maakt een besluit van den minister van binnenlanilscbe zaken van Pruisen bekend, waarbij de verkiezingen voor den Landdag worden vastgesteld op 27 October (verkiezing van Wahlmüniier") en 3 November (verkiezing van afgevaardigden). Van een verijdelden aanslag op den kroon prins van Italië schijnt geon sprake to zijn ge weest. Na don moord op keizerin Elizabeth word de Oostenrijksehe justitie in konnis gesteld van heb vertrok van twee anarchisten, Cariglïo en Puzzi, naar Oostenrijk. Er is alleen bevol gege ven deze twee te arresteeron. De „Politische Correspondent" borichb uit Homo van welingelichte zijde, dat do Italiaan- sche regeering eerstdaags hot initiatief zal no- ïiion om de mogendheden uit te noodigen een conferentie to doen plaats hebben om to beraad slagen over internationale maatregelen tegen hot anarchisme. Do Vesuvius is in don lnatsten tijd zóó aan hot werken en werpt zóóveol lava uit, dat men wel eenige bezorgdheid koestert voor heb omlig gende land. Het wordt tegengesproken dat ex-koningin Natalie van Servie haar zoon to Belgrado zal bezoeken. De gouverneur van Kreta, Djovad-pacha, heeft Zondagmiddag van den Sultan bevel ge kregen om toe te stemmen in don eisch van ad miraal Noel tot ontwapening van de bevolking. Zoodoende is ook do laatste eisen van den Brit- schon admiraal ingewilligd en wordt zijn. ultima tum onveranderd nagekomen. Djevad-pneha gaf den gouverneur van. Kan dia, Edhem-pacha, bevel do wapens in beslag te nemen. Zij zullen worden geborgen in het grooto fort aan don ingang van de baai dat gisteren door een Bntscli detachement is bezet. Heb gerucht gaat dab do Titrksclie troepen uit de staf1 zuilen worden teruggetrokken en deze fleur de Engelschen bezet zal worden. De „Novosti" merkt op dab het lot van Egyp te, Bosnië en Herzegowina de mogendheden be hoort aan te sporen om op hun hoede te zijn voor een geïsoleerd optreden van Engeland. De bewering deed in de bladen de ronde dat de Sirdar van het Engelsch-Egyptische leger in structies had gekregen om kapitein Marehand een ultimatum te zenden en Fashoda als Egyp tisch gebied op te eischen. Thans echter wordt uit Alexandria g«meldt, dat aldaar niets bekend is geworden wat tob be vestiging kan strekken van de berichten betref fende deze instructie, die de Sirdar zou ontvan gen hebben tussehen den slag bij Omdurman en zijn vertrek naar liet Zuiden. De Sirdar heeft geon telegraphische instructie ontvangen, daar de telegraafgemeensehap gestoord is. Zooals te verwachten was heeft do mijnenka- mer te Johannesburg haar ontevredenheid te kennen gegeven over de bepaling in de herziene mijnwet die de regeering machtigt de mijn-maat schappijen te onteigenen in geval deze vrijwillig nalaten hun claims te exploiteeren. Dc Amerikaansche vredescommis3arisson zijn naar Parijs vertrokken. Zij hebben een impera tief mandaat, terwijl de Spaansche commissaris sen geen zelfstandig besluit mogen nemen, maar voortdurend telegrafisch de regeering moeten raadplegen. Drankmisbruik. Het Comité tot liet houden van een Katholiek Congres tob bestrijding van het drankmisbruik in Nederland heeft zich tot de Katholieken ge wend met een schrijven, mededeelende dat mgr. Van de 'Wetering, aartsbisschop van Utrecht, het oere-voorzitterschap van het congres heeft willen aanvaarden. Het programma van liet Congres, dat Zondag 9 en Maandag 10 October a.s. te Utrecht zal worden gehouden, behelst behalve de kerkelijke plechtigheden, de volgende bijzonderheden. ie dag. Opening door den eere-voorzitter, Z. D. H. mgr. v. d. Wetering, aartsbisschop te Utrecht. Kede van den voorzitter, Borreb. Alsprekers zullen eenige bekende Katholieke Nederlanders optreden. 2e dag. I. "Voreenigingen ter bestrijding van bet drankmisbruik. Inleider dr. Aliens (Ensche de)* II. De school in den strijd tegen hot drank misbruik- Inleider mr. J. A. N. Travaglino (s-Gravenhage). III. De teak van den werkgever in den strijd tegen het drankmisbruik. Inleider J. F. Vlekkc (Oud-Gastol). IV. De medewerking der pers in den strijd tegen liet drankmisbruik. Inleider pastoor M- p. Schmeitz (Buggenum). V. "Volkskoffiehuizen. Inleider J. H. v. d. Pa- vert (Arnhem). Tentoonstelling ran Vrouwenarbeid. Op liet terrein van de Tentoonstelling van Viouwenarbeid zal op Zondag 25 Sept. a.s. twee malen achter elkaar, te 12'/9 en te IVs «ur, de eerste maal voor f 0.50 en 2o voor fl entiee, een herhaling plaats hebben der aubade, door 1700 schoolkinderen den 10 Sept. j.l. in den tuin van het Paleis aan de Koningin gebracht, zoodttt het publiek alsdan in de gelegenheid gestéld zal zijn kenuis te maken met de Oranje- Nassau-cantate van Catharine van Ueruies, welke op die aubade Hare Majesteit is toegezongen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nas- sau jhr. S. M. S. do Hanitz, kamerheer van n. M. de Koningin, intendant van het Huis van II. M. de Koningin-Moeder; G- A. baron Tindal, ka merheer, en mr. F. S. K, J. graaf van Rand- wijck, ceremoniemeester van II. M. do Ko ningin tob ridder in de orde van don Nedcrlandschen Leeuw H. A. baron Clifford, hofmaarschalk, en C. A. baron Bentinck, eerste stalmeester van II. M. de Koningin. Bij Kon. besluit zijn jhr. J. P. E. Hoeuffb van Vclson, te 's-Gravenhago en jhr. C. C. Th. te, Amsterdam, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. besluit is aan den binnenloods te vens loods naar zee, te Brouwershaven, M. van den Berge, de zilveren eeremedaille in de orde van Oranje-Nassau verleend. Do Minister van Oorlog verleent dezo week geen audiëntie. („Sb.-Ct") Uit goede bron wordt ons verzocht mede te deelon, dat wel de Tweede Kamer een audiëntie bij de Koningin-Moeder lieoft aangevraagd en verkregen, maar niet om haar namens het No- derlandsche volk dank en hulde to brengen. Nu „De Residentiebode" uit liet bericht heeft afge leid, dab de Tweede Kamer zich een rol heeft aangematigd, die in strijd is met do Grondwet, wordt deze rectificatie gewenschb geacht. („Vad.") Do prins van Wied is gisteren ochtend ton 8 u. 55 m. naar Duitsclüand teruggekeerd. Zijn gemalin, do erfprins en zijne dochter vergezelden hem tot aan den trein, alwaar medo tot het brengen van een afscheidsgroet aan den vorst aanwezig waren de burgemeester, cle gezant graaf van Bylandt, de oud-minister jhr. Roëll, tal van leden der hofhouding on eenige kunstschilders, o, a. de heer Bisschop, Op zijn gewone vriendelijke wijze nam de Prins van alle autoriteiten afscheid. Naar men mededeelt was de Pirns in de laat ste dagen van zijn verblijf alhier niet erg wel, maar bij zijn vertrek verzekerde hij aan dege nen die "belangstellend naar zijn gezondheid vroe gen, dat hij veel beter was. Prinses Marie en do overige leden der vorste lijke familie vertrekken Woensdag naar Amster dam, van waar zij Vrijdag da terugreis naar Ncuwied zullen aannemen. Men meldt ons uit 's-Gravenhage Do groothertog van Saksen en zijne dochter, de hertogin van Mecklenburg zijn hedenochtend per Staatsspoor naar Duitschland teruggekeerd. Met de vorstin van Wied met de erfprins en haar beide dochters en baron van Hardenbroek, vertogenwoorliger van Koningin Wilhelmina en jhr- de Ranitz, vertegenwoordiger van H. M. de Koningin-Moeder, waren aan het station vele hofdignitarissen en autoriteiten bijeengeko men om de Hertogelijke familie een afscheids groet te brengen. II. K. H. de prinses van Wied met den erf prins en de prinsessen vertrekken Woensdag over Amsterdam naar Duitschland met den Staatsspoor ten 11.35 voorin, (spoortijd). Do gezant van de Z. Air. Republiek, dr. Leyds, vertrok hedenochtend naar Berlijn. Naar wij vernemen zal de begrafenis van den kolonel der artillerie C. L. van Pesch, laatstelijk gouverneur der K. M. Academie, den 18en dezer te Utrecht overleden, aldaar den 22sten. op de algemeene begraafplaats geschieden, de stoet zal ten 12 uur bet sterfhuis verlaten. ■■irtti» r t m-n.rrT.r.iii j onr-~' a 1 r, sssssaacar^ra Bij Kon, besluit is, aan den luit. ter zee 2e kl. A. G. Boissevain, op zijn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Bij Kon. besl. is de le-luit- A. F. C. Rambonnet, van liet 8o rog. inf. op non-activiteit gesteld. Bij ICon. besl. is J. H. Wonting, concierge van het dep. van buitenl. zaken, op zijn verzoek teruggesteld tot bode, en is W. F. Bruens, kamerbewaarder bij dat dep. tevens benoemd tot concierge. Bij Kon. besluit is A. Mondt Jr., ts 's-Gravenhage, benoemd tot opzichter bij de Landsgobouwcn. Door dc arrondissem.-rechtbank to 's-Hertogen- boscli is, ter vervulling van ccno vacature van rechter in dat college, opgemaakt do navolgende alphabetiache lijst van aanbeveling: mr. E. M. Coinpertz, substituut-griffier bij do arrondissements-rccbtbank te Breda jhr. mr. A. Th. J. Schade van Westrum, subst.- griffier bij eerstgcmelde rechtbank, en jhr. mr, F. X. A. Verhcijen, advocaat en procu reur, alamedo kantonrcchter-plaatsvervanger te 's-Hertogenboscb. Gasfabriek en Drinkwaterleiding. Burgemeester en Wethouders hebben in oveileg met de Commissie voor de Gasfabriek en Drinkwateileiding, de volgende twee voor stellen bij don gemeenteraad ingediend, welke voor de leden ter visie liggen: lo. om den opzichter der Gasfabriek en drinkwatei leiding, den heer Jac. Mak, aan te stellen tol tijdelijk diiecteur over beide inrich tingen, totdat de nieuw te benoemen directeur in functie zal treden, op eenejaarvvedde gelijk staande aan die, welke door den vorigen directeur, den, heer Roelants, werd genoten; en met be paling dat dio aanstelling zal gerekend worden te zijn ingegaan met den dag waarop aan den heer Roelants eervol ontslag uit zijne betrek king werd verleend; voorts om den borgtocht van den lieer Mak, als tjjdelijk directeur, vast te stellen op een bedrag van f3000. 2o. om de jaarwedde van den nieuw te be noemen directeur der Gasfabriek en Drinkwater leiding vast te stellen op f3000.als aan- vangstractement, met bepaling, dat deze kan opklimmen tot f3500.voorts om aan dien ambtenaar evenals aan zijn voorganger toe te kennen vrije woning, met genot vnn ai ij vuur en licht. I «Adelpliismus'' De leden van de typografen-vereeniging aAdeiphismus" hadden Zaterdagavond een feestavond ter viering van de inhuldiging van II. M. Koningin "Wilhelmina. Deze feestavond was georganiseerd door de onderafdeeling sTooneel" die een zeer afwis selend programma had samengesteld. De voorzitter dier nfdeeling, de heer A. P. Geelhoed, spiak het openingswoord waarin hij er op wees hoe geheel Nederland bij deze gelegenheid had feestgevierd, hoe ook iri Schie dam op waaidige wijze daaraan was deelge nomen, terwijl hij hoopte dat, waar de optocht hier prachtig is geweest, de verlichting schitterend was, het feest van sAdelphismus" onvergete lijk zal zijn. Allen riep spr. een hartelijk wel kom toe. Met luid applaus werd deze toespraak begroet. Het programma werd daarna op lofwaardige wijze uitgevoeid. De toonoelstukjes, de zang nummers, de voordrachten, het snelleekeneu, alles gaf blijk van een goede vooi bereiding. Wij moeten er van afzien dit zoo uitvoerige progiamma in zijne verschillende samenstellende tuimmois te bespreken; slechts willen wij hier bijzonder wijzen op een tableau-vivant, vor mende emi hulde aan [1. M. Koningin Wilhel mina. liet pot ti et der Koningin was omgeven door guirlandes en geflankeerd door opgaand gioen; een vijttal meisjes waren daarbij ge- gioepeerd terwijl twee knapen met gekiuiste degens de Vorstin bescheimJen; het geheel weid beschenen door gekleurd licht. Een daveiend applaus verwierf deze uiter mate geslaagde groep. De «kermis in liet klein" was ook zeer aardig samengesteld. Men zag daar een automaten- ballet, een phonograaf, een krachtmeter, een huwelijksbureau, meisjes en jongelieden die verschillende artikelen als wafels, koele, werp- bnllen, pauwenveeren, enz. liepen te venten enz. Maar genoegzij die dezen feestavond bij woonden weten, hem op prijs te stellen als een reeks van genoegelijk doorgebrachte uurtjes. Na de pauze werd door den heer J. J. Soudan, eeie-vooizitter, en later door den heer C. L. Moerman, voorzitter van sAdelphismus", aan de a(d. Tooneri en inzondeiheid aan haar be- stuui dank gebracht voor den genotvoller! avond dien zij had weten te orgamseei en en voor de serieuze wijze waarop alles was uitgevoerd bei 'en besloten met een driewerf hoera voor de Koningin en een sLang zal Zij leven." In het begin van den feestavond was hel volgende lelegiam verzonden: Aan Hare Majesteit de Koningin. De leden van de Vereemging »Hel Tnoneel", onderafdeeling der Typografen-Vemeniging sAdelphismus" te Schiedam, biftden Uwe Majes teit, bij het begiu van den door hen georgani- seerden Feestavond in sMusis Sacrum", ter viering van Uwer Majesteits troonsbestijging, hunne eerbiedige buide en gelukwenschen aan. A. P. Geelhoed, president. A. de Bruin, secretaris. Hierop is onderstaand antwoord ontvangen: Den heer Geelhoed Schiedam. Hare Majesteit draagt mij op U en de Ver- eeniging dank te betuigen voor aangeboden hulde. Adjudant Van Tets. Een zeer schoone herinnering is door de loden der feestcomm ssie van dit jaar aange boden aan hun voorzitter, den heer G. Visser Bzn. Het geschenk bestaat uit een schoon ge modelleerde vaas van een zilverachtig metaal, fraai gedreven, welke vaas gevuld is met sierlijke palmen en gedroogde varens. Het geheel rust op een zwaren standaard van zwart hout. Bij dit hulde-cadeau is gevoegd een fiaai door deu heer Boer gecalligiafeerd album met de namen der gevers, getooid met randen van met de hand gekleurde bloemen. Een en ander maakt een alleruitoemendsten indruk. Den 18den September was het 60 jaar gele den dat Lieving Roetman als krullejongen kwam op den timmermanswinkel van den heer J. Vormer alhier. Onafgebroken heeft Roetman die jaren op denzelfden winkel doorgebracht en in die reeks van jaren heeft hij tweemaal den zoon den vader als patioon zien opvolgen. Zaterdagavond noodigde de tegenwooidige patioon het geheele personeel in zijn woning waar de geheele familie vcreenigd was en daar sprak hij den jubilaris in recht hartelijke en van warme waardeering getuigende woorden toe. Spr. wees er daarin op hoe Roetman reeds bij zijn grootvader een uitstekende knecht was, hoe hij steeds met lof door zijn vader over hem had hooren spreken en hoe hij .zelf steeds had kusnen ervaren dat hij in Lieving Roetman had een trouwen, eerlijken, braven knecht. Spr. zou Hem daarvan gaarne liet bewijs willen geven door aanbieding van een souvenir, maar met liet oog op den Imogen leeftijd van den jubilaris meent spr. dat bij liern zei ven de keus daartoe moet laten, waai om hij hem een en veloppe aanbiedt waaruit hij zich het een of ander kan aanschaffen. Met luide bravo's bewezen de aanwezigen hoe zij met deze toespraak van harte instemden. Daarna nam P. Slavenburg liet woord en sprak den nestor dor timmerlieden eveneens in hartelijke woorden toe, hem den lof toe- zwaaiende die den jubilaris zoo ruimschoots ver dient, Hij bood hem daarna een fotografie aan in salonformaat, voorstellend een groep van het personeel en de werkplaats. Diep getroffen drukte Roetman allen hartelijk de hand, en dankte voor de hulde en de vriend schap waarvan hij zooeven zulke overtuigende bewijzen mocht ontvangen. Toen bleven allen nog een uurtje gezellig bijeen, oude geschiedenissen ophalende, onte moeting en herinneringen besprekende; het nooit eindigende sweet gij het nog", totdat eindelijk aan scheiden werd gedacht en moeder de vrouw werd opgezocht, Gisteren was het bij den jubilaris leceptie; en menigeen heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt om den oude man nog eens even de hand te drukken of hem door het zendem van een visitekaartje te toonen dat hij met sympathie aan den Hinken werkman dacht. Voor Lieving Roetman zal deze herdenkings dag steeds in de meest aangename herinnering blijven. Hedenochtend hadden wij het genoegen ten onzen bureele aan A. Schilperoort, die voor 14 dagen tijdens de serenade voor het huis van den burgemeester, behulpzaam was bij het op bet droge helpen van een te water geraakt meisje, een nieuw horloge uit te reiken ter vergoeding van een door hem bij het hulp betoon verloren. In dit bei inneringshoi loge, een zilveren remontoir, is eene inscriptie aangebracht, die datum en jaar van het gedenkwaardige feit aan de vergetelheid ontrukt. Ongeveer een honderd vijftigtal stadgenooten hebben voor dit horloge een kleine bijdrage geschonken door in de geplaatste busjes een kleinigheid te ofleieii; de wetenschap dat dit getal zoo gioot is, verhoogt stellig voor Schil peroort de waarde van het geschenk, waai van de uitreiking in naam van zoo velen, met een enkel toepasselijk woord ons eeu gioot ge noegen was. Gisteravond werd in liofc „Volkshuis" alhier opgericht eene debatingclub, welke volgens ge nomen besluit uit niet meer dan 15 leden mag bestaanreeds nu zijn er 12 toegetreden. Gedu rende de wintermaanden zal des Zondagsavonds om de 14 dagen eene vergadering worden ge- honden en 5 cents per lid en per avond worden gestort om enkele kleine onkosten te bestrijden. Voor niet-leden van het „Volkshuis" is dezo contributie hooger. Tot secretaris-penningmees ter werd benoemd de heer G. van der Klost aan het eind van elke vergadering zal een voor zitter voor do volgende vergadering worden ge kozen- In de eerstvolgende bijeenkomst zal door den heer A, van Waart, voorzitter van do eerste vergadering, en den secretaris-penningmeester een concept-reglement worden ingediend, waar na door den heer J. de Wit het onderwerp „Do belangstelling van den Nederlandschen werkman in liet lager onderwijs" zal worden ingeleid. Tot voorzitter voor de volgende vergadering is gekozen de heer Joh. Plooy Jz. Bjj den wielerwedstrijd te Baarn op het Baarn- sche sportterrein heeft de heer Th. Gierman alhier den eersten prijs behaald, bestaande in een verguld zilveren medaille. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 17 September. NotarisH. W. M. Roelants. Twee woningen en erven, in Oud West- Fraukeland, nrs. 227/jg en groot 66 cent., in veiling 1. f480, 2. f475. Daarvoor verkocht. Twee woningen en erven naast elkander, in de Louronstraat nrs. 11 on 13, groot 56 cent., iu veiling 1. f260, 2. f220. Daarvoor verkocht. BURGERLIJ KE STAND. Overleden i *17 September. Een levenloos kind van II. B. van der Vlies, en M. Zwartenbol, Kreupslstraat, Een levenloos kind van F, van Harmelen, M. G. Jeup, Nieuwe Haven. Henduk Biou- wer, oud 20 dagen, Roosbeek. 18 September. Pieter Hermanus van Kempen, oud 1 jaar, Gr ofbaan, Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur ontstond door broeiing brand in een hooischelf van den landbouwer M,, wonende naast d& algemeene be graafplaats alhier. De spuit van. Vlaardinger- Ambacht, welke het eerst aanwezig was, blusch- te evenwel spoedig den brand. De xniddelspuit, ook spoedig aanwezig, behoefde niet in dienst gestold te worden. Do schade schijnt niet groot te zijn. „Sokol" van gebr. Jlook ie Schiedam is ingeschreven voor de Bredasche meeting op 2 October.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2