N°. 9735. 52"e jaargang. Woensdag 21 September 1898. Eerste Blacl DE TROONREDE. DE GELDDUIVEL. FIrtJILLTóTOISh Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: II. J. C. IlOELANTS. Mijne Heeren! Weinige dagen zijn voorbijgegaan sedert bet plechtig oogenblik, waarop Ik, na de rogeering aanvaard te heb ben, in Uw midden den eed aflegde en Uwe huldiging ontving. Talloos waren de bewijzen van vaderlands liefde en gehechtheid aan Mijn Stam huis. De herinnoring daaraan zal bij Mij onuitwischbaar zijn. Thans roept U de aanvang van bot zittingjaar tot hervatting Uwer gewone werkzaamheden. Mogen zij, onder Gods zegen, strekken tot welzijn van het Koninkrijk De toestand van Land en Yolk is in menig opzicht bevredigend. De betrekkingen met de Buitenland- sclie Mogendheden blijven zeer vriend schappelijk. Met bijzondere ingeno menheid ontving Ik liet voorstel van Zijne Majesteit den Keizer van Rusland tot het houden eener conferentie, waarin door vertegenwoordigers van alle Mogendheden zal worden gehan deld over beperking der krijgstoe rustingen. In Atjeh zijn uitkomsten verkregen, die liet vertrouwen op duurzame ver betering van den staat van zaken in die landstreek wettigen. Ik breng lnilde aan het beleid, de volharding en de heldhaftigheid door liet Nederlandsch- Indische leger en de vloot daarbij aan den dag gelegd. Belangrijk en veelomvattend is wodor om de arbeid, die U wacht. Allenvpge treden vraagstukken van grooto maat schappelijke beteekenis op den voor grond, tot welker oplossing de wet gever geroepen wordt bij te dragon. Voorstellen tot verzekering van werk lieden tegen do geldelijke gevolgen van ongevallen en in bet belang van het onderwijs en de bescherming der jeugd hebben U reeds bereikt. In dit zitting jaar zal op den ingeslagen weg worden voortgegaan. Ik hoop U ontwerpen te kunnen aanbiedon tot verbetering der woningstopstanden, tot het tegengaan van overmatige», arbeid van volwassen mannen in fabrieken en werkplaatsen, en tot herziening der drankwet. Voorstellen zullen U gedaan worden betreffende secundaire spoorwegen en tot vrijmaking van het verkeer op de Rijks-, land- en waterwegenvoorts, wat de Koloniën betreft, tot verster king der geldmiddelen en tot verbete ring des bestuurd inrichting in Nerior- landsch-Indië, alsook tot wijziging der Regeeringsreglementen van Surinamo en Curasao. De herziening van het tarief van invoerrechten nadert hare voltooiing-. Nog andere gewichtige ontwerpen zijn in staat van voorbereiding. Ik vertrouw, dat Uwe beraad slagingen vruchtbaar zullen zijn en dat door Uwen ijver en Uwe toewijding veel tot stand zal komen ten nutte van het Vaderland en zijne overzeesche gewesten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. BUITENLAND. j8&£ AMiniMUHTar&ui voer Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.06 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommersq.02 H. M. tie Koningin, die zich hedenmiddag te 1 ure met het voor de opening van de ver gadering der Stilten-Generaal voorgeschreven ceremonieel naar het gebouw van de Tweede Kamer begeven iieeft, hield de volgende openings rede door S. WÓRISHÓFFER. De landeigenaar was een oogenblik zijn tegen woordigheid van geest kwijt geraakt, maar nu vond hij dio wederhij bood de dame den brief weer aan, dien zij intusschen niet aannam. „Ik van mijn kant wenscli geen kennis te ne men van schrifturen van anderen," zei hij uiterst kalin. Zij zag hem aan, voortdurend zoo vreemd spottend en triomfeerend dab hij er heimelijk ou der leed. „Uw weigering is in dit geval onuit voerbaar, mijnheer Wolfram." „Op grond waarvan, als ik vragen mag 1" „Is u niet juffrouw Assmann's voogd?" „Dat wel, maar „Er is hier geen „maar". Lees dezen brief ge rost, mijnheer Wolfram. Hij zal u levendig be lang inboezemen." En met een scherp lachjo wendde zij zich naar de deur. „Mijn dank ooi- al uw moeite! Derangeer u als 't u belieft niet," Hij geleidde haar ondanks haar tegenspraak naar het rijtuig waarin juffrouw Steffeu reeds had plaats genomen. Wollen dekens, Hoffmanns- droppob en wat wijn had do goede oude vrouw reeds bij de hand om een mogelijke nieuwe on- - macht met succes te kunnen bestrijden. Do echoone weduwe merkte dat alles nauwelijks op BlTUKllT: BOTE3ISTR.4AT ÏO, Telcplioon No. 13». -g-* t r-r rar srscnestuMai AnvBBTEHrrEriujs: van 1—B gowona regels met inbe grip van cono Courantf 0.62 Iedere gewone regel meer0.10 Dy abonnement wordt korting verleend. con wraakzuchtigo vreugde vervulde haar hart zonder den landeigenaar meer dan met een vluch tige buiging te groeten, leunde zij achterover in de kussens en sloot als in groote vermoeidheid heide oogen. De huishoudster greep al naar haar druppels- „Mevrouw voelt zich toch niet onwel?" vroeg zij zeer bezorgd. „Laat mij met rust!" Die bitse bejegening sloot den mond der oude vrouw. Het werd plotseling zeer stil in liet rij tuig. Nadat Erik den koetsier een teeken had ge geven om weg te rijden, sloot hij de huisdeur en ging terug naar de woonkamer. Tusschen. zijn vingers hraiidde steeds nog de verkreukelde, aan Ruth gerichte brief zou hij dien werkelijk lezen? In ietier geval nu toch niet. Grootvader wacht te; het was derhalve onafwijsbaar plicht naar hem toe tc gaan en met hem te spreken. Of het geen hij te zeggen had, goeds zou brengen? Stellig niet. Dat voeldo Erik nu al. II. Do oude heer liep op zijn kamer langzaam op en neer, zeer bleek on zonder zijn gewone lange pijp, waaruit hij anders den gansehen. dag placht te rooken. Op do tafel voor do sofa stout' een kleine stalen cassette, een van dio sierbjao kistjes waarin men dingen van waarde en docu menten bewaart. Zoo vaak do grijsaard /oorbij do tafel liep, trof een bezorgde blik do assette. Toen Erik binnenkwam, reikte zijn grootva- dor hem de hand. „Je hebt gedanst, mijn jongen; hoi is laat. Dgrmcco verricht. ycair.iJ.VM, '20 isi'ptembcr '98. De „Mntin" weet ove.' den Frnnsehcn minis terraad van Zaterdag nog een aantal bijzonder heden mede te (kelen. Het. blad zegt dat na de opening der veigadunng de minister v.tu jiislilio Samen het wooul nam om de noodzakelijkheid uiteen te zetten van het bijeemoepeii der revisie commissie. Als „nieuw feit", nootlig voor de hotziening van het proces, voelde Sarrien in de eerste plaats lu-l proces verbaal van Henry's bekentenis aan, maar bovendien had de minister in het dossier van 1891 nog meerdere motieven voor do revisie gevonden. „11c loert geenszins van plan. mij uit te laten over de waarde der verschillende docu menten," reide Samen, „maar bij nauwkeurig onderzoek ontdekte ik, dat verschillende daar van elkaar tegenspraken, met nnuie de rappor ten over het onderzoek van liet bonlerel." Na Sarrieu nam president Fame het woord, niet om de juridische gronden van den minister te bestrijden, maar om to wijzen op de moeilijk heden die uit de herziening van het Dieyfus- proces zouden kunnen voortvloeien. Hierin vond iins-on aanleiding, iu een lang en sohorp betoog de meeniug van den President der Republiek te bestrijden. De minister-presi dent bepleitte de door San ion vooi gestelde op lossing niet alleen van juridisch maar ook van staatkundig standpunt uit. Brisson noemde Sarrien.'s juridisch betoog on weerlegbaar en meende dat uit staatkundig oog punt do overgave van het dossier-Dreyfus aan do rovisie-comniissie het eenige middel was om aan de zaak haar politiek karakter te ontnemen en haar op juridisch terrein te brongen, waarop zij liacl behooren te blijven. Faure hield toen zijn mond, en allo ministers behalve Zurlinden en Tillaye, vielen Brisson bij. Het bekende besluit werd genomen, en nog denzelfden avond zond Sarrien Hot dossier aan den rapporteur der herzieningscommissie, den di recteur van strafzaken en van gratie Couturier, die eerst persoonlijk liet dossier zal bestudooron om daarover mondeling rapport uit te brengen in de eerste zi ''ng der commissie, Woensdag middag te twee uur- Men heeft liet intuoschen druk over den afge,- treden en den nieuwen minister van oorlog. Van Zurlinden verhaalt men dab hij, na Za terdagmiddag den minister-president zijn ont slagaanvrage te hebben gezonden, zich naar het Elysce begaf, waar hij met Faure een onderhoud van drie kwartier had. Cavaignne'-s onderhoud nu damde onder gelijke omstandigheden maar reu kwartier, zoodat men moest aannemen dat er nu iet» bijzonders aan de hand was. I).it „bijzondere" zou zijn Zurlinden's toe komst. Hot door hem voor het ministerschap prijsgegeven ambt van gouverneur van Parijs is nog open. Do liandteekening van zijn opvolger Voel jo je wel krachtig genoeg om een lang ver haal aan to hooren en Jan een slag, die je zai treffen, moedig heb hoofd te bieden, en flink en bedaard te» blijven?" Erik verschrok niet; hij had iets dergelijks verwacht. „Een slag?" herhaalde hij. „Wat kan dat zijn, grootvader?" Do oude heer bleef staan en leunde met de hand op de tafel waarop de cassette stond. „liet is niets goeds, niets verkwikkelijks," klonk zijn antwoord. „Helaas niet, mijn arme jongen, maar evenmin is het ïet i bij het hooren waarvan jo je zult behoeven te schamen. Het is geen slecht heid of schande waarover ik met je moet spre ken Erik haalde adem. „Ccddankzcido hij. „Dus althans niet het ergste, liet onverdragehjkato. Spreek dan maar, grootvader. Maak het kort, wat ik u bidden mag." Zij zaten mi tegenover ell ander, beiden zeer bleek maar de jongere, krachtige man met kal mei! blik en zijn gedachten vaM op één doel ge richt, de grijsaard in zulke hevige opgewonden heid dat zijn vingers trilden en zijn licele bouw vallige gestalte als gebroken in elkaar zonk. Enk boog zich liefdevol >ver den grijsaard heen. „Het gaat in ieder goval om geld, grootva- dmi iuj„liet „hoe" der zaak begrijp ik wel is waar hoe langer hoe minder; maar, Luit ons toch vóór alles bedaaul blijven. Ik denk toch niet dat het een bcstaansquaestie zal zijn die u mij heeft mee te doelen." Do oude man sloot oen oogenblik do oogen. „Dat is er naar, Erik! Dat hangt et van af Het zijn twaalf duizend thaler die in „Grootvader!" en van president Faure is noodig om hem zijn vroeger ambt neer te geven, en daarover zou het langdurig outlet houd geloopen hebben. Eenige ladiulie bladen verzetten zich editor tegen tic hei benoeming van Zurimden, ook al zou Fame hom beloften dieunarig uiinle hebben gedaan. Door zijn ontslagaanvrage zeggen rij laaft Zurlinden openlijk partij gekozen tegen de ïegtermg, liet zou daarom gcvnailijk zijn hem liet opperbevel over liet- geheelo garni zoen van I'anjs toe te vertrouwtu Wat Ch.uioiw; belieft, gisteren deelden wij do ongelooflijk klinkende sewering tier „Sou»" medo dat de generaal er alleen in toegestemd had om Zin linden op te volgen om voor de oir van liet leger te waken Faure's persoonlijk ingrijpen zou daartoe naothg zijn geweest. Het agentschap llavas heeft evenwel aan do bladen ten nota gezonden waarin die med.dee- hug geheel ongegiond wordt genoemd. Trouwens, de „Mntin" vertolt fuel wat an ders. Alvoiens aan Clutuome die, 'b zij ter loops üpgomeikl, een boezemvriend van Léon iiourguus is de portefeuille van oorlog too te vel trouw en, lief ft Brisson eerst ten onder houd gehad met den generaal, met alleen over th icvi-ic, maar ook over ten aantal andere aan gelegenheden die de aandacht en do waakzaam heid van den minister van oorlog eischen. Do ministers laten zich hieiovcr niet verder uil, zegt de „Matin", maar het blad denkt dat Hu r sprake is van de veranUvoudciijke perso nen. Er zullen nieuwe onderzoekingen worden ingeleid, eti geilt mal Chanoiue is vast besloten er voor to zorgen dab aan de personen die met dio onderzoekingen worden belast, geen bewijs materiaal worde onthouden. Opgemokt worde hierbij nog dat Clianoino een persoonlijk tegenstander is van generaal Mcrcier, onder wiens ministerschap Dreyfus ver oordeeld werd. Wat Picqunrd's rapport aan den minister van justitie betreft, blijkt thans dat do kolonel eon authentic had aangevraagd bij Brisson, die hem liet antwoorden dat Hij maar schriftelijk moest zeggen wat hij had mede to doelen. Daarop stel de i'iequ.'ird con uitvoerige memorie op, waar van door den minister van justitie in den minis terraad do voornaamste punten werden medege deeld. Intusschen is bet aantel der tegen.-.tenders dei- re visie aanmerkelijk geslonken, maar onder uio tegenstanders komt momand minder voor dan dc hertog van Orleans, Frankrijk's wettige ko ning, zooals de orlcaniston meenen. Dc troonpretendent heeft een manifest de we- icld in gezonden, waarin hij zegt dat do minis ters zich tot medeplichtigen hebben gemaakt aan liet c-omplot tegen liet vaderland, ondanks de be tuigingen van verschillende ministers van oorlog clio Dreyfus' .-,< huid erkend hebben zij weigeren de Kamer te» raadplegen. Niettemin hebben zij do nationale quaestio doorgehakt onder voor wendsel van de onschuld van een als verrader veroordeeld man. sa ajwaaan „Toe, geef mij wat water, mijn jongen Ben je erg geschrokken? O, mijn arm kind, wat lijd ik, wat lijd ik! De landeigenaar liet hem met moeite den gc- vmagden drank dunken; de oude heer beefde zóó, dat hij bijna niet kon slikken. „tspieck toch, Enk, spreek toch! O, mijn lie veling, mijn eenige jongen, ik heb van dio grooto som geen cent onnoodig uitgegeven; er is ook geen cent van vet kvvist of voor persoonlijke doel einden gebruikt; dat zweer ik met den lieilig- sten eed!" Enk had zijn bedaardheid teruggewonnen. „Word kalm, grootvader," smeekte hij op vriendelijke!! toon. „Laat ons vóór alles geen boosheid in dc qu.ie-tie brengtn tn niet aan el kaar twijfelen. Vertel mij alles zonder het go- rtugsto te verzwijgen; ïk geloof ieder woord, iedere bijzonderheid van il." „Daal voor zal God jo boloonen, mijn hoveling. Kijk, ik wil bij het eerste begin beginnen jo zult dingen hooren waarvan je vaak hebt hooren sproken» Ik moest meer dan een halve eeuw ge leden een knecht ontslaan wegens oneerlijkheid; dat kon niet anders om het andere volk, maar ik schold hem zijn straf kwijt, zag van aangifte bij de justitie geheel af on gaf hem, toen hij in den heifst do boerderij moest verlaten, nog een goeden teerpenning op den weg mee. Niettemin stak de ellendeling nog in denzelfdeu nacht du hoeve in brand; do deuien van de veestallen had hij dicht gespijkerd, de schuren elk afzon- deilijk aan alle vier de hoeken aangostokon alles verbrandde tot op den kuitsten halm." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 3