"BINNENLAND. 1 STADSNIEUWS, VL A ARDIN GEN. Briefkaart. GreniOHgd Nieuws. op zokoron dag in don ministerraad medegedeeld dab hij kapitein. Dreyfus had laten arresteoren ■wegens heb verdwijnen van zokero stukken. Do inftnfotorraad had er zieli vorder niet mee be moeid. Guérin bad Mercier alleen op diens ver zoek een schriftkundige genoemd. Volgens do „Auroro" zullen Dreyfus' belangen voor bot Hof van Cassatio worden behartigd door mr. Boivin-Champeaux en mi*. Momardt. Do bekende redacteur der „Temps", de Pros- sonsó, is door den grootkanselier van liet Le- gioon van Eer voor een enquête-commissie ge daagd wegens zijn betreurenswaardige houding in verschillende volksvergaderingen en do uit drukking, gebezigd in don brief, waarin hij voor liet Legioen had willen bedanken. Ileel wat geruchten loopen er nog te Parijs. Vermeld zij alleen dat ook do „Jour" zegt dat Brissou don gouverneur van Franseli-G uyana heeft bevolen alles geroed te houden om Dreyfus oumiddellijk naar Frankrijk te kunnon laten ver trekken, In de Engolseho bladen word beweerd dat de Eransehe regecring door bomiddeling der Engel- schen Marckand hob bevel zou hebben gezonden Eashoda te verlaten. Do Engolseho bladen gaven als hun mconing te kennen dat do expeditie als niotofficieol ge makkelijk door de Eransehe regoeiing verloo chend zou kunnen worden. Do „Eigaro" heeft dezo Engelsche bewering overgenomen; maar vraagt geërgerd: „Hooi Zou liet mogelijk zijn?" En oolc de „Mabin" die ovencous do zaak bespreekt, vindt een dergelijke handelwijze der rogeering onbegrijpelijk. Inlusschen weet men aan het ministerie van buiteulandsche zaken to Parijs van dezo geheeld zaak niets af. Er is geen onkel bevel aan kapi tein Marchand gezonden, en heb is zelfs niet bekend dab do Franscko oxpeditio zich te Eas hoda bevindt. En men is er to Parijs zeker van dab sir Kitchener, die gisteren of lieden to Eashoda kan zijn aangokomon, in geen geval de oxpeditie- Marehand, zoo dio al té Eashoda is, met geweld van wapenen zal verjagen. Mon is vast ovortuigd dab de Fransche en de Bribsehe regoering do regeling dezer strijdwaag zulleu overlaten aan do diplomatie. Do „Temps" verdedigt intusschon heb goed recht van Marchand tegenover de hevige aanval len der Engelsche bladon, die van don Franschen kapitein als van eon gewonen avonturier spre- Icon, dien men uit heb Land zal zetten. Hot Parijsche blad gispt op scherpe wijze dab herhaald beroep op brutaio kracht, hetwelk zuL- ko gevolgen zou kunnen hebben, dat heb wijs gehandeld is wanneer men „die jingo's eenvou dig liun teleurstelling laat verbergen onder die aanvallen van boosheid". .Do „Temps" houdt overigens vol dat de Fran sche expeditie zich volstrekt niet op Engelsoh grondgebied bevindt. Evenals de Britscho Oostr Afrikaanscho bezittingen het gebied dor meren hebben overschreden om zich in do Nijl-vallei zolf uit to strekkon, evenzoo hebbon de Fransche bezittingen van den Boven-Ubanglü zich ontwik keld naar do zijde van de Bahr-el-Ghazal. Kapitein Marchand is gemarcheerd van West naar Oost, aldus de „Temps", evenals majoor Mac Donald van Zuid naar Noord is getrokken- Zonder de rebellie der Soudaneescho soldaten in Ounyoro zou heb ongetwijfeld majoor Mac Do nald zijn die zich te Eashoda bevond. Da „Daily Mail" evenwel houdt, op grond van berichten uit Kairo, vol dab do Fransche re- gearing verklaard heeft geen officieel karakter te hechten aan de expeditie-Marchand. De Sirdar zou do zaak kalm uitleggen aan Marchand en Lom aanbieden hem naar Kano te brengen. Do Franschen zouden tegen de bezetting van Fa- slicda door den Sirdar niet protesteeren. Engeland zolf heeft met de zaak zelf niets te maken, tracht de „Daily Mail" bovendien aan te fcoonen. Tegenover de uitlating van een der Fransche bladen dat iedere bedreiging dor expeditie-Mar chand, d. w. z. van hot Eranscho vaandel, te Parijs zou worden beschouwd als met zich te brengen de gewone gevolgen in dergelijke om standigheden, merkt het Engolsche blad op dat het daarin een bedreiging met oorlog ziet, en het vraagt doodleuk of Frankrijk voornemens is aan .Egypte den oorlog te verklaren; want dat land is°alleen in do zaak betrokken, omdat liet recht lieeft op Eashoda. Do „Daily Chronicle" heeft een interview ge had met den gouverneur vaa Eransch-Congo, dio sedert Augustus jl. de overrirging heeft dat ka pitein Marchand Eashoda bezot heeft. Een Fransch en een Russisch diplomaat heeft do Parijsche correspondent dor „New-York He rald" gesproken. De eerste sprak zeer scherp over Engeland en zijn grootheidswaanzin. Hij noemde heb begrijpelijk dat het voor het Ver- eenigd Koninkrijk onaangenaam is aldus zijn plan te zien doorkruisen van een Britsche kolo nie die zich van den Nijl tot aan de Kaap uit strekt, maar een aanval van boos humeur van Engeland mag Frankrijk niet doen afzien van zijn invloed in do Nijlstreok. Als de Franschen te Fashoda zitten, meende de diplomaat, dan moeten zij er blijven. Do Russische staatsman drukte zich, schoon in voorzichtiger bewoordingen, op gelijke wijze uit. Do „Times" zegt dat hot don Sirdar zeer ge makkelijk zou vallen het garnizoen van Fashoda te isoleercn en machteloos te maken, zonder een botsing te doen plaats vinden. Maar dat is niet noodig en niet waarschijn lijk. In ieder geval zal de Sirdar met tact en vol gens een vast plan handelen zegt de „Times", die er zich over verheugt dat de Sirdar onpartij dige getuigen aan rijn rijde hoeft, al. kapitein Tiodemann en graaf Iïalderari, do militaire at tache's van Duitschland en Italië die liet En- gelsch-Egyptische leger naar Fashoda verge zellen. GcincngiSu fóiMletlcclIngera. Heb centrum heeft reeds een manifest uitge vaardigd voor de verkiezingen voor den Pruisi- schon Landdag. In gematigde bonnen worden daarin dezo eischeu gesteldtoelating dor je zuïeten, wijziging der schoolwet en verbotering dor sociale wcUen. Een treurig voorval heeft zich bij do West- faalscho manoeuvres voorgedaan. Na een woordenwisseling gaf de ritmeester der ldtlauon, gnuif zu Stolborg-Wornigerode, een sergeant con houw met den sabeldo sergeant, Robert Selioïnhnrdt gebccton, word naar liet la zaret overgebracht waar hij overleed, Graaf Stol berg was mtussclien op reis gegaan naar zijn fa milie te Saarburg. Daar werd hij door twee offi cieren ontvangen, dio hem naar Straatsburg brachten. Toen prinses Anton von Hohenzoilem gister morgen te Potsdam naar do kerk reed, drong een beschonken man op het rijtuig aan. De prin ses, dio in positie is, viel flauw. Do dronkaard nam do vlucht. Van een aanslag is geen sprake. Keizer Erans Jozef heeft in een schrijven aan den minister-president graaf Tiran zijn volkeren dank gezegd voor de liefde on do trouw die hem. zijn bewezen in do uren van lijden. Do Keizer eindigt dit schrijven mot de bede dab do Hemel zijn volkeren voorlichte om den weg der liefde en der eendracht te vinden, waarop zij gelukkig kunnen worden. Verschillende bladen spreken de hoop uit dat dezo uiting des Keizers mede zal werken tot ver zoening der partijen. Te "VVeenon. is Zondag een vergadering gehou den van sociaal-democraten, die door de leiders der partij was belegd. Drie duizend personen be sloten daar tot een protest tegen don moord te Genève en het anarchisme. Als een vernederende straf is wel eens heb denkbeeld geopperd van geesoling voor anarchis tische misdaden. Naar aanleiding van den moord op keizerin Elizabeth meent nu de sociaal-demo cratische „Arbeiterzeibung" te Dortmund dat voornoemd denkbeeld wel eens overwogen kan worden. Zondag a.s. wordt op den St. Gothard eon gedenkteeken onthuld voor den Russischen ge neraal Suwaroff, die daar in September 1799 een der legers van Napoleon onder Joubert ver sloeg. De Spaanscho regeering neemt maatregelen om botoogingen bij aankomst van admiraal Cer- vera to voorkomen. Maarschalk Blanco heeft geseind dat hij het oneens is met hot koloniaal ministerie. Hij is ge machtigd om het Cuhaansch ministerie te ont slaan. Uit Manilla wordt bericht dat do opstande lingen ijverig bezig rijn een legor te vermen. Oumiddellijk na den anarcliistenmoord te> Ge nève heeft generaal Pelloux, de Italiaansche mi nister-president, per circulaire in cijferschrift aan alle autoriteiten strenge maatregolen tegen de anarchisten bevolen. De sociaal-democratische „Avanti" drukt nu deze circulaire in haar kolommen af, waarop het blad in beslag is genomen- De rogeering begrijpt niot hoe het blad er aan is gekomen. Een streng onderzoek wordt ingesteld. Hot schijnt dat er toch te Bolgrado sprake is van de terugkeer van ex-koningin Natalie. Voor Milan zou heb èn om de gespannen verhouding met Bulgarije en Montenegro èn omdat zijn Pa rijsche sehuldeischers met een schandaal drei gen, geraden zijn zich weer eens een tijdje in hot particuliere leven terug te trekken. In politieke kringen te Korstantinopel hecht men er zeker gewicht aan dat de Engelschen te Kandia rechtstreeks met Edhem-pacha en niet met den Sultan onderhandelen. Ook is men ver baasd over de koelheid waarmede de mogendhe den de circulaires der Porto en de geïsoleerde actie van Engeland opnemen. Edhem-pacha heeft thans eenige dei' belha mels in hechtenis genomen. De „Daily Mail" verneemt uit Berlijn dat volgons Russische berichten Rusland het mono polie heeft gekregen voor spoorwegen in Perzië. Ten gevolge van de bemoeienis der Britsche regcering heeft, naar do „Times" uit Peking ver neemt, het Tsung-li-Yamen besloten de onder handelingen met de Hongkong- en Shangliai- bank over den Niu-tschwang-spoorweg to her openen. Do gezanten van Rusland, Frankrijk, België Spanje en Nederland hebbon Li-Hung-Tschang hun deelneming betuigd met zijn ongenade. Him bezoek wordt levendig besproken. President Steyn van den Oranje Vrijstaat is gisteren te Pretoria aangekomen en met geest drift ontvangen. Aan het station werd hij door de hooge staatsambtenaren verwelkomd, In antwoord op hunne toespraken zeide de heer Steyn, dat hij hoopte dat zijn bezoek de banden van eendracht tusschen de beide repu blieken zou versterken, en dat president Kru- ger rijn overige levensdagen in vrede zou slij ten. Zulke samenkomsten deden goed en strek ten om kleine geschillen uit den weg to ruimen. Hij besloot met te zeggen dat de beide republie ken nooit iets in het geheim hadden gedaan dat strijdig was met hot welzijn dor andere Zuid- Afrikaansche Staten. Heden heeft president Steyn een confercntio met den Uitvoerenden Raad. In een telegram aan do „Times" werd uit Buenos-Ayres gemold, dat heb grensgeschil tusschen Argentinië en Chili opgelost is. De bei- do regeoringen zouden aan de Engelsche regeering mededeeling doen van de overeengekomen grens scheiding, en daaraan toevoegen afzonderlijke mededeolingen over de grensgeschillen, opdat do Engelsche regcering da definitieve grens zal kun- neu aangeven. Thans wordt dit bericht weer voorbarig ge noemd. Toch wordt algemeen een vreedzame op lossing verwacht. Slaten-Gonornal. Het heeft do aandacht getrokken dat ook blijkens liet verslag in de Handelingen" in do vereenigde vergadering tot sluiting der vorige zitting j. 1. Zatei dag gehouden, de notulen van de vergadering van 0 September (de ver gadering gehouden in de Nieuwe Keilt te Am sterdam) zijn gelezen en goedgekeurd. Er is in de vergadering van '17 Sept. alzoo een nberiuit" genomen hoewel het daartoe bij art. 105 der Grondwet gevorderde aantal leden in de versta verte niet tegenwoordig was. Dit besluit is dus zeker onwettig en maakt in de ^Handelingen" een vreemd figuur. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal Vrijdag, elf uur ver gaderen ter installatie van den nieuwbenoemden voorzitter eri de mededeeling van ingekomen stukken, terwijl denzelfden dug, des namiddags 2 uur de Staatsbegrooting voor 1899 met de gebruikelijke financieele rede zal worden aan geboden. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot voorzitters de Iteeren Mees, Con rad, Schaepman, Kerdijk en Pijnappel. Tot ondervoorzitters, de heeren Rink, Van Alphen, Van Delden, Diueker en Tak. Tot leden der commissie van redactie voor het adres van ant woord op de troonrede worden benoemd de heeren Mees, Goekoop, De Savornin Lohman, Smidt en Pynappel. Yerliooging Accijns. In een gisteravond te Rotterdam gehouden druk bezochte vergadering van handelaars en agenten in w'y'n is een commissie van 9 leden benoemd om een adres aan den minister van financiën te ontwerpen, waarin de bezwaren tegen de voorliestelde accijnsverhooging uiteen gezet zullen worden. Men zal er in wijzen op het feit dat hier te lande de wijn reeds veel zwaarder is belast dan elders; dat andere artikelen, die veel meer tot zaken van weelde te rekenen zijn, nog niet zijn belast, en tevens dat door vermindeiing van den accijns de Ministei zijn doel veel be'-r be reiken zal, daar van dergelijke vermindering belangrijk meerder verbruik zou zijn te ver wachten. Het adres dat ook in afschrift aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden, zal om adhaesie naar andere plaatsen van Nederland gezonden worden. Reeds ontving men van eideis veie toezeggingen tot steun. Tot ridder in de Oranje-Nassau-orde is be noemd de heer C, van Boekei, pastoor te Blit- terswijk. Mon meldt ons uit 's-Gravenhago ILK. M.M. de Koninginnen vertrokken he denochtend te 8 uur 45 m, per Staatsspoor met groot go.olg, o. a. geheel Hr. Ms. Militair Huis naar Ronlcum, ter bijwoning van de legerrevue. Ten 3.25 uur worden de Vorstinnen hier terug verwacht. Gisteren ten 5} uur verleende H. M. de Ko ningin audiëntie aan Harer Majesteits gezanten te Berlijn, Londen, Brussel, Parijs en Rome en aan de consuls-generaal te Kaapstad, Bangkok en Banana, ter aanbieding van adressen van hul de van in de landen, waar opgenoemde missiën en consulaten geaccrediteerd zijn, gevestigde on derdanen, bij gelegenheid van de aanvaarding der regeering door Hare Majesteit, Bij die audiëntie waren tegonwoo- dig de mi nister van buitenlandsche zaken en de directeur van het protocol aan het departement van bui tenlandsche zaken. De erfprins Von Wied vertrok hedenochtend uit de residentie met den buitenlandschen trein per staatsspoor van 8 u. 35 min. Blijkens bij het Dep. van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. flottielje-vaartuig IC o e t e i, onder bevel van den luit. ter zee 4e kl. E. F. T. Bik, in den morgen van den 20sten dezer, van Vlissingen naar zee vertrokken en Dungeness reeds gepasseerd. (nSt.-Gt.") Ter bepaling van het aandeel in de lichting der nationale militie voor het jaa>- 1899 wor den in deze provincie samengevoegd de ge meentenSchiebroek met Overschie; Heken dorp met Papekop; Peursum en Goudriaan met Ottoland en Wijngaarden met Molenaars graaf. De bij elke samenvoeging laatst genoemde gemeente wordt aangewezen als de hoofdge meente, alwaar dus de loting zal plaats hebben. Te Maastricht is in den ouderdom van 55 jaar overleden de hoer jhr. C. van Witterb, luifc.- kolonol, garnizoens-kommandanb aldaar. Naar de nBakk. Ct". verneemt, hebben de demissionaire leden van het Centraal Bestuur van den Bakkersbond besloten nog tot 1 Januari a.s. in functie te blijven. Burgerlijke Stand van Overschie. Getrouwd: 15 Sopt. M. Noordam jm. 21 i mi A. Alphennar jd. 23 j, J'Gn Geboren: 10 Sopt. Jannetje, d. v. D. Yogclc- zang on G. Yoogdt. Pieternclla, d. v. O. G. v.d Giuig on P. A. Sloeiiwenhook. 9. Oriotjo, (1,'v. V Hoogorbruggo ca A, Bak. 14. Adrianus Faulus v. A. Klein Hesscliuk en N. v. d. Knoop. Ovoriedon: 13 Sept. P. van don Akker 15 j, Met den leri October a.s. zal een speciaal tarief worden ingevoerd op de Ilollandsche Spoor voor het vervoer van reizigers van Schiedam naar Rotterdam en terug. Er zullen dan bil jetten worden afgegeven alléén geldig op den (lag van afgifte tegen den prijs van 15 cent reiour 3e klasse en 25 cent retour 2e klasse. Aan het station alhier zijn gisteren niet minder dun '1200 biljetten afgegeven voor de richting Den Haag, Aan eiken gewonen trein moesten wagons worden aangehaakt. Zelfs werd er aan een drie groote wagons le en 2e klasse en twee goederenwagens aangehaakt die echter nog niet voldoende waren om de wachtende passagiers op te nemen. Drie extra-treinen moesten worden ingelegd. Des avonds reden elf extra-treinen om de passagiers terug te voeren. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 5 partijen schol, voorn, spiering en paling; de prijzen waren voor schol van f 0.30 tot f 1.25, voorn van f0.20 tot f 0.65, spiering vim f0.35 tot f 0.50, paling van f 0.60 tot f 0.7s" alles per koop. Correspondentie. Wij verzoeken beleefd te adresseeren als volgt: Ingezonden stukken, berichten enz,aan de Redactie. Advertentiën, opgave van abonnementen enz.: aan de Administratie. Door verwisseling der adressen kan het voor komen dat vertraging ontstaat. BURGERLIJKE STAND. Gehuifd 21 Sept. L. Kraamer, 22 jaar, en A. van der Zee, 23 jaar, C. Schults, 26 jaar, en A. van Loenen, 24 jaar, C. J. Yerkade, 26 jaar, en S. de Wif, '22 jaar. W. de Vries, 23 jaar, en H, J. Westerink, 22 jaar. J. Donkhorst, 43 jaar, en M. Zijdemans, 32 jaar. Geboren 20 Sept, Luduina, dochter van C. Timmers en T. Slolk, Kreupelstraat. Johannes, zoon van J, Elderkamp en N. van Leeuwen, Lelie straat. 21 Sept. Cornelia, dochter van C, A. van Slie- dregt en G. van Eijk, Hendrinastraat. Marius, zoon van F. Vogelezangen J. Zijdemans, Dirkje Meesterstraat. Overleden 19 Sept. Willem Middendorp, oud 2 maanden, Hendrik Gabelstraat. 20 Sept. Cornells de Bruin, oud 5 maanden, 1lagastraat. Johanna Maria Holierhoek, oud 2 maanden, Hotterd. Dijk. Helena van der Geer, oud 7 maanden, Kreupelstraat, Aan het bureau van politie alhier zijn als ge vonden gedeponeerd 2 kruiwagens en een broche, bestaande uit 2 zilveren Zeeuwsche knoopen. De rechthebbenden kunnen zich ter terugbo- koming vervoegen aan gemeld politie-'bureari. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbeken den over de 2e helft der maand Augustus 1898, D. Willems, Amsterdam. A. Berg, Rotterdam. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 20 Sept. Teunis Johannes, zoon van J. Dijks hoorn en M. v. d. Have, Wilhelminastraat. Hendrik, zoon van J. van Driel en J. van Linden, Dwars- Maasstraat 21 Sept, Kornr! 1, zoon van W. Boog en W. van Minnen, Zandstraat. Overleden 20 Sept. Anna Maria Swart, oud 20 jaar, Westhavenplaats. De vergiftiging te Botterdam. Naar wij vernemen zijn in zake de vermoe delijke vergiftiging, gepleegd door eene weduwe, in de Oranjeboomstiaat te Rotterdam, die zich thans in preventieve hechtenis bevindt, op het lyk van haar dochter, onderwijzeres van beroepf bij de gerechtelijke schouwing giftdeelen ge vonden, die gelijkenis toonen met den inhoud van enkele fleschjes die bij de huiszoeking door de politie in beslag zijn genomen. Het bedoeld scheikundig onderzoek heef|,

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2