vlIItMnoen; Stateii-Greneraal. Uit ile Staatscourant. STADSNIEUWS. I£eyIt en Scliool. Laatste Nieuws. Officieel telegram. Urgent expeditie naar het vijandige Pasanganwordt overmorgen van Segli naar Telok Samaweh overge- racht. In lagen, ter westkust van Atjeb, ageert een colonne. Deze zal naar Melaboeh worden overgebracht, ter vervolging van Toe koe Oemar. Blijft nog voor bet hoofdbestuur te onder zoeken, of de geld middelen, nootlig om zulk een inrichting te vestigen en te beheeren, te verkrijgen zullen zijn. Het benoodigd kapitaal voor het een en ander wordt geschat op 50 k 60,000 gulden. Alvoiens zich te wenden om hulp tot vermogende, welwillende personen in den lande, heeft het hoofdbestuur gemeend eerst te moeten tiachten een door de onderwijzers toegezegd kapitaal te verkrijgen, dat als bewijs grond kan worden aangevoerd voor de werkelijke behoefte aan zulk een stichting. Dat een herstellingsoord voor onderwijzers meer en meer noodzakelijk wordt, toont het hoofdbestuur aan met opgaven, door 75 af- deelingen verstrekt, loopemie over de jaren 1895, '96 en '97. Het aantal longlijders, mannelijke en vrouwe lijke, bedroeg in die jaren 68, hot aantal zenuw lijders CO en liet aantal rustbehoevenden (her stellenden van andere ziekten) 58. In 't geheel '186 personen, aan welke het herstellingsoord belangrijke diensten had kunnen bewijzen. Waarschijnlijk is dat getal nog vrij wat beneden de werkelijkheid gebleven, doordat men zich de gevallen van voor twee en drie jaar niet nauw keurig meer herinnerde. Hieruit toch meetil het hoofdbestuur de stijging in de achtereenvolgende jaren te moeten verklaren. Het hoofdbestuur wendt zich dus alleeist om financieeleu steun tot de onderwijze! es. Sedert het evenwel bekend geworden is, dat do Koningin-Moeder haar landgoed Qranje- Nassau bestemmen zal voor een herstellings oord voor longlijders, werd van verscliilende zijde de opmerking gemaakt, dat de Bond nu 'zijn pogingen voor liet verkiijgen van een sanatorium wel kon staken. De commissie voor liet sanatorium is in 't geheel niet van deze meening: Oranje-Nassau zal bestemd worden voor longlijdersonbekend is het nog, of dit herstellingsoord uitsluitend be stemd zal zijn, voor on- en minvermogenden, en vei der of dan de onderwijzers onder deze rubriek zullen gebiecht worden. Maar al wordt Oranje-Nassau voor de ki anke onderwijzers ge opend, clan nog blijft het geraden, de pogingen niet te staken. Uit de ingewonnen inlichtingen blijkt dit voor drie groepen van personen een sanatoi ium hoogst gewenscht isIe. longlijders, 2e. zenuw- zwakken en 3e. herstellende zieken. Valt de beschikking van de Koningin-Moeder ten gunste der eerste categoiie uit, dan nog blijft de zorg voor de beide laatsten oier. De commissie hoopt met de aanstaande alge- meene veigadering de beschikking over een voldoend fonds te hebben. In-, uit- en doorvoer. De uitkomsten der statistiek over '1897 ten opzichte van de handelsbeweging in liet algemeen zijn, dat hebben bedragen in '1897de aige- meene invoer £22,425,033,064; de invoer tot verbruik f '1,706,1-45,331de algemeene uitvoer f14,075 178,335; de uitvoer uit het vijje verkeer f 1,479,146,887de doorvoer met overlading {867,653,209; de doorvoer zonder overlading f 3,818,962,143. Uit de cijfers over 1897, vergeleken met die over 1896 bigkt, dat de algemeene invoer is vermeerderd met ruim 9.30 pCt., de invoer tot verbruik met bijna 4,36 pCt., de algemeene uit voer met ruim 10.16 pCt., de uitvier uit het vrije verkeer met ruim 10,59 pCt., de doorvoer met ovei lading met ruim 6.25 pCt. en de door voer zonder overlading met ruim 5,13 pCt. Geen Federatief Yerband, Men weet dat onder de typografen het ernstig voornemen heeft bestaan om een Federatief Yer band te stichten, waarover op congressen werd beraadslaagd, met het gevolg dat werd benoemd een „comité tot afwikkeling van do congresza ken," 't welk deze aangelegenheid verder zou re gelen. Gemeld comité deelt thans echter, zooals wij reeds in het kort meldden, in „O. V." mede dat het opgehouden heeft te bestaan,en het dus geen Federatief Verband zal stichten, wegenss onvol doende belangstelling van de zijde der typogra fen. Toen hot comité 15 Augustus 11. een laatste vraag de wereld inzond, namelijkzijb gij vóór of tegen de oprichting van het Federatief Ver band, natuurlijk met al den aankleve van dien, koestorde het de hoop, dat elk beoefenaar der graphische vakken het nut en de noodzakelijk heid van een degelijk samenwerken zou inzien, en voor het minst zijn stem zou uitbrengen, 't zij vóór of tegen. Niettemin brachten van de 2947 leden, welke op het congres in. 1898 waren vertegenwoordigd, slecht? 1240 lum stem uit, van welke 1240 941 vóór en 319 togen de stich ting van het Federatief Verband zijn, plus 1707 onthoudingen. Het comité heeft zich nu gehouden aan de be paling, dat wanneer geen 60 pCt. van de deel nemers aan het congres van 1898 zich vóór de^ stichting verklaarden, heb de door liet congres" aangewezen vereenigingen niet zou uitnoodigen tob constitueering van het bureau van uitvoering. Het Federatief Verhand komt dus niet tot stand. Tentoonstelling van Yronwenarbeló. De Nationale Tentoonstelling van Vrouwen arbeid werd van den dag der opening (9 Juli) af tot op gisteren (21 Sept.) bezocht door92623 betalende personen. Er werden 1215 couponboekjes verkocht. Bij Kon. besluit zjjn benoemd in de orde van Oranje-Nassau, tot groot-officier, de luik-gene raal A. Kooi, adjudant van II. M. in builenge- wonen dienst, chef van den generalen slaf, en tot ridder, de kapt. A. li. Ophorst, van den gene ralen staf toegevoegd aan den clicf van dien staf. Naar de „Tijd" verneemt is do toestand van den heer Smits van Oyen, lid der Tweede Ka mer, zoon van hot dezer dagen overleden oud-lid dor Eerste Kamer 3. Th. Smits van Oyen, zeer zorgelijk Reeds sedert eenigen tijd kon do zoon do zittingen der Tweede Kamer niet bijwonen en ook was hij door zwakte verhinderd bij de In huldiging der Koningin tegenwoordig te zijn. De heer Do Sturler, onze consul-generaal te Bangkok is naar zijn post teruggekeerd. De generaal-majoor P. A. Schel tus, bevel hebber in de lilde mil. afd. te Breda, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. De directie der Nederlandscho Handel-Maat- sehappij heeft in de plaats van wijlen den heer O. E. Dutilh, met ingang van 'lo. October, tot haren agent te Rotterdam benoemd den heer P. N. Adiiani. Den 19 en 20 October zal de jaarvergadering van de Nat. Chr. Gelioel-Onthoudersvereenigitig in Nederland worden gehouden to Apeldoorn. Zondag zal te Amsterdam eene vergadering plaats hebben van rijksambtenaren, verplicht tot het stellen van zekerheid. Daarin zal worden voorgesteld ééne algemeene vereeniging op te richten in verband met art. '17 van de borg- tochtenwet. TWEEDE KAMER. Aanleg stoomtramwegen op de Zuid-Hollandsche eilanden. Aan de Tweede Kamer is oen wetsontwerp toege zonden tot bevordering van den aanleg van stoom tramwegen op de Zuid-IIollandsehe eilanden. Voor gesteld wordt uit 's Rijks schatkist rontelooze voor schotten beschikbaar to stellen ten bedrage van één derde der annlcgkosten, doch te zamen tot geen hooger bedrag dan van fl.500.000 ton behoeve van den aanleg van stoomtramwegen. lo. van Middelbands naar Ouddorp en van Middel- harnis naar Ooltgensplaat. 2o. van Hellovoetslnis naar Rotterdam, met een zijtak naar Briello en Oostvoorno. 8o. van Oud-Beijorland naar Goudswaard. -lo. van Strijon naai den Blaakschendijk en van Middeldijk (gemeente Barendreckt) naar het veer Z wij ml recht -- Dordrecht. Voor rekening van den Staat wordt voorgesteld aan te leggen lo. de havenwerken, welke to Middelharnis en tc Hellevoetsluis noodig zullen blijken Toor het onder houden van een gercgeldcn stoombootveerdienst tus- schen de hiervoren sub lo en sub 2o genoemde stoomtramwegen. 2o. eeno overbrugging van do Oude Maas nabij Spijkemsso en den zijtak van den tramweg Briclle— Oostvoorne; 3o. eene overbrugging van hot kanaal door Voorno en den zijtak van den tramweg BriclleOostvoorno. De rontelooze voorschotten worden onder nader te stellen voorwaarden toegekend aan do concessio narissen voor den aanleg van de genoemde stoom tramwegen. Met een bij het wetsontwerp gevoegde schetskaart zijn de onderscheidene lijneu aangegeven, waarvan de aanleg op de Zuid-IIollandscho lijnen thans be doeld wordt. Uit de beschouwing dier kaart blijkt, dat het net thans twee bijna Feijenoord te zamen loopende hoofdlijnen omvat. Do eersto reeds aange legde lijn van Rotterdam naar do Hoekscke Waard, doorsnijdt het eiland IJselmonde tot aan de brug bij Barcndrecht. De tweede hoofdlijn loopt van het ver- eenigingspunt hij Hillesluis door Westelijk IJsel monde langs Charlois, Rhoon, Poortegaal en Hoog vliet om door middel van de hoofdlijn naar Helle voetsluis en de zijlijn naar Briclle en- Oostvoorne bijna allo gemeenten van Voorno en Putten tc be reiken. Naar do overtuiging van den minister van W., II. en N. verdient het aanbeveling het gedeeltelijk reeds' aangelegde tramwegnet op de nu voorgestelde wijzo te voltooien, dnae in liet ontwerp zooveel mogelijk met alle belangen rekening is gehouden en dat tevens een net is vorkregen, dat voor rationcele exploitatie vatbaar is. Bij Kon. Bosl. zijn benoemd tot opziener 2o klasse der visscherijen op do Schelde en Zeeuwsche Stroomeu de heer A. Schipper, thans 3e kl. Tot 3e kl. de heer J. G. Ilaeek Czn. Bij Ivon. besluit is met het gezondheidsonderzoek van uit zee te Vecre aankomende schepen voor den tijd Yau drie jaren belast A, Geiil, geneeskundige aldaar. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan A. J. MijnliefF, als heemraad van het polderdistrict Tielerwaard, provincie Gelderland. De heer R. van Wijk, ingevolge Koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul to Patras, is in die hoedanigheid door do Griekscho Regeering erkend' f Fïedennamiddag ten twee ure -werd door 'Burgemeester en Wethouders ten Raadhuize aanbesteedhet leggen van een riool van cementbeton in do Gedempte Broersvest en de Korte Smgelstraat alhier. Volgens de voorwaarden van aanbesteding moest do inschrijving plaats hebben a. bij vrije keus der werklieden en b. waarbij de aannemer zich verplicht een gedeelte Scliiedamsche werk lieden te gebruiken. Hiervoor waren ingekomen de volgende inschrijvingen G, van der Drift te 's-Graven- hage, had alleen ingeschreven met vrije keus der werklieden voor 1 979,A, Lodder te Oud-Bejjerland a. f'1130.—b. f1450; W. A, Hoek alhier a. f1339.— b. f1339.— .T, in 't Veld te Dordrecht f1400.--b. f 1480,— De gunning weid nog aangehouden, Hedenmorgen waren aan de1 visclimnrkt alhier aangevoeld 3 partijen schol en spiering de prijzen waren voor schol van f 0.30 tot f 1spiering van f 0.25 tot f 0.40, alles per koop. YJevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan hel commissariaat van politie een zwart vrouwensciiorije, een guttapeicha band van een kindei wagen, een muziekboek; een vrouwenzak waarin een Prot. kerkboek, een porlemonnaie met rozenkrans eu een 2V« centsluk; een witte stroohoed. b. Terug te bekomen aan de volgende adressen een gouden ring bij II. Schoenmakers, tiee- senstraat 53, een zwait imndje bij J. Zijdeveld, Stationsstraat 8, een nikkel horloge bij G. H. Boorman, Gi oenelaan 54, eon portpmonnaie met f 1.05 en 4 loterijbriefjes, bij Th. Schippers, Maiiastraat 30, een porlemonnaie met 10.25 bij M. Bm^saaid, Hoofdstraat 183, een zweep bij J. Seheffer, Villastrnat 50, een poi temonnnie met f 0.15 bij J. Eelast, Raam 27, een poite- monrmie met f0.20 bij.C. Vester, Hagastiaat 12, een biuine oorknop bij A. de Koning, Broersvest 75, een kimlerparapluie bij J. den Uijl, Visscherstraat 11, een kanarievogel bij J. v. d. Boom, Polderstraat 29B, een bruin geitje bij P. v, Wolferen, Kreupeistraat 52\ 5 ledige zakken in de stoombianderij van Gebr. Meijer, Willenmkade 5, een gouden oorbelletje bij J. iloman, St.-Annazusteistiaat 12, een zwart bont geitje bij J. Heggers, Gasstmat 21, een handzaag bij C, de Bruin, Maasliofje Hoofd straat, BURGERLIJKE STAND, Geboren 21 Sept, Jacobus Lambertus, zoon vim J. Pb. Roetman en G. Soeters, tNieuwsticht. Het diakoniehuis van do Nederl. Herv. Ge meente nadert langzamerhand zijne voltooiing. Wie hot gebouw aan de Enimastraat ziet, worclt direct getroffen door het rustige, eenvoudige voorkomen, zoo geheel in overeenstemming met het doel van het gebouw. Toch zij hiermee niet bedoeld, dat daaraan schoonheid zou ontbreken, 'lis zelfs een fraai gebouw, dab een sieraad is voor do omgeving. De inrichting is bovendien zeer doelmatig. Van alles wat do tegenwoordige wetenschap loert omtrent verlichting, verwar- - ming, ventilatie, enz. is uitstekend gebruik ge maakt- De mime vestibule, binnentredende vindt men rechts de zitkamer voor vader en moeder, daarachter de zitzaal voor de vrouwen, buks be stuurskamer en daarachter zitzaal voor de man nen. De achterzijde van. liet benedengedeelte wordt ingenomen door een ruime eetzaal in liet midden, rechts dc keuken, linies wijklokaal voor de pleegzuster. Een breede trap leidt naar de bo venverdieping, waar men slaapzalen vindt, rechts voor mannen, links voor vrouwen, beide mot wasehlokalen. Verder vindt men daar ziekenza len voor mannen en wouwen en een zit- en slaapkamer voor de pleegzuster en voor vader en moeder. Een plat boven do eetzaal geeft gelegenheid aan de bewoners om de buitenlucht tc genieten. Het geheel is netjes afgewerkt, het houtwerk van woon- en zitkamers is geverfd in ombrekleur in drie tinton, in gangen en corridors is het een imitatie van oud eiken. Binnen een paar weken zal het gebouw ge reed zijn en in gebruik kunnen worden genomen. Woennlag a.s. zal het trio Ore lio-Mann- Walters hur een conceit geven. 15 U R G E II L IJ KE STAN D. Overleden 22 Sept. Sophia Josepha Johanna Spee, oud 5 maanden, Hoogstraat. Helena Stoffelina Muller, oud 63 jaar, wed. van J. v. d. End, Hoogstraat. Ned. IIerv. Kerk, Beroepen: Te Ingen, J. R. van Kooij, te IJzendoorn. Tc Sckorpenzcel, H. de liaan, to Langezwnag. Te Beets, L. Ingelse, te Langeweer. Te Heer Hugo waard, II. Vermaas Jz. to ncnsbrock. Bedankt: Voor Assendelft, door G. Lolcama, to Boskoop. Voor Hoogeloon, door J. Schouten, to St. Filipsland. Geiief. Keeken. Aangenomen: Naar Baarland, door G. Hck- kert, te Appelscha. Atjeli. De Sportbotooglng te Clingciulaal, Per telegraaf Heden bracht de sportwereld op het renter- - - V i I - t rein. te Clingendaal hare ridderlijke liulde aan H. M. do Koningin. In elf afdeoliugon waren de deelnemers gesplitst: de afdeehng jacht on paardrijden met eene vereeniging; de aidoeling ijssporb mot 48de afd. watersport met 6; zot ten en roeien met 8kegelen mot 13schennen met 16wieh'ijden met 6boksen met 1kaat sen met 3kolven met 9atlfietiek cricket en voetbal niet 22schieten met 3 vercenigingon. ïo zamen ongeveer 2000 personen. Bij do koninklijke tribune was eon eerowacht opgesteld, uit leden der Nederl. wcerbaarheids- vereenigingen gevormd. Ilct weer was mooiliet publiek was zeer talrijk. In afwachting van de komst der Koninginnen, togen 2,15 uur aangekondigd, deed do muziek zich van tijd tot tijd hooren. Met belangstelling volgden de toeschouwei's een soort van proefrij den door officieren cn ledeu van jaclitveieeiu- gingen die straks deel zullen nemen aan een jaditrit, Precies op tijd reden H-H. M.M. het terrein op, met het Wilhelmus eu gejuich verwelkomd. Do begeleidende eerewaclit der Veluvvschc jacht- veroeniging in den rooden rok en de Engelsche gentleman famiersliocd vormde alweer een voor ons land geheel nieuw schouwspel, op de feeste lijkheid den stempel drukkend van iets heel bij zonders. Ruikers werden aangeboden door de- freules van Tuyll en van Brieuen, en gracieuselijk aan vaard. ÏI.H. M.M. werden ontvangen door leden van het eere-comitc dat onder het voorzitterschap van den prins van Wied deze betooging onder patronaat had genomen bestaande uit de hoe ren: baron van Bricncn, C. J. van der Ouder- nreulen, luit--kol. J, G. Blaauw, ft. baron van Zuylen van Nyeveldt, burgemeester van Wasse naar, baron van Pallandb van Oud-Beijerland en baron van Nagell tot A mpsen, in heb coMuiun hunner waardigheden bij het Hof, benevens door leden van het hoofdbestuur, voorzitter W. C. II. baron van Tuyll van Serooskerken en door eeno commissie voor liet défilé, bestaande uit de hee- ren A. Koolhoven, W. F. Margadant en F. J. Backer. Onmiddellijk nadab Hare Majesteiten plaats hadden genomen, begon de voorbijinarsch van alle korpsen, opgestold aan het uiterste punt van do renbaau naar don kant van do stad. In de groote verscheidenheid van allerlei kleedijen, met muziekkorpsen voor en in het midden in keurige orde, werd de marsch met do grootste ingenomenheid door do Koninginnen en heel liet publiek aanschouwd. De roode rokken der Veluvvsche miters, de groene van die van Nimrod, dan onder de schaat senrijders Groeve in snclrrjtoilet voorop dames met bloem-omkransde ijsstokkende boerinnen en de boeren; de zwarte rok en de burgermansjas, de zwemsters en de zwemmers .groetend daalden de banieren, blootshoofds ging de inarschpas, kranig, netjes. Al de oogen rechts, flink militair, snelle pas. Fietsers, lietsters, de wielen aan de hand. Geen enkele vereeniging ging onopgemerkt vooibij, want de Koningin raadpleegde getrouw de lijst der voorbijtrekkenden. Alweer een muziekkorps. Dan de atbleten, een etalage van biceps in natuurstaat. De boog schutters. Bogen en schijf in den stoet. Man nenborsten tc klein voor ai de zilveren en gou den onderscheidingen. Een mooi défilé. Zoowel de Koningin als de Koningin-Moeder onderhielden zich met leden van hot eere-comitó. Geen ongcnblik baast zonder muziek. Als bet eene korps zweeg, nam bet andere liet over. Toen na hot défilé liet oude Wilhelmus werd gespeeld, stonden do Vorstinnen op en heel de menigte juichte Haar uitbundig toe, zoodra tlö heer Koolhoven lot de hulde het sein had gegeven. De muziek van het tweede regiment veld artillerie met dat der jagers en een burgerkorps speelde 't "Wilhelmus zóo uitstekend dat een afzondeilijke vermelding niet achterwege mag blijven. Achtereenvolgens werd nu op het plankier figuurgereden door negen leden 'der Ilaar- iemsche Velocipèdeclub, onder bevel van den heer M, Loosjes en geschermd met geweer, sabel, degen en lange stok in colonnes door militairen eu burgers. De veiocipédisten ver dienden applaus en de schermers, zoo groot in aantal dat ze zich ver buiten het plankier uit strekten, niet minder. Liefhebbers, leden van den Nederlandschen Atliletenbond, toonden limine kunst in hard- loopen over een vlakke baan van 200 meter. Voorzitter-kamprechter was de eerste luitenant C. II. Smets, startor de beer P. M. Schreurs. Voorts behooiden eenige partijen boksen en een vootbpalartij door twee elftallen van den Nederlandschen Voetbalbond tot het programma dat wel he. interessantste was door de jacht- rit der leden van de Veluwsche Jachtvereeniging achter de honden der Vereeniging. ilierbjj fungeerde mr. S. W. B. graaf van Limburg Stirum als Master of the hounds. Het slotnummer was een caroussel in draf en galop uitgevoerd door 20 leden der Rotterdam- sche manége onder bevel van den heer L. M. A. Hofl'mann. Behalve door het gewone oscorto van de cavalerie, werd de stoet, waarmede Hare Ma jesteiten hedenmiddag naar Clingendaal roden, begeleid door een escorte in jaehtcostuum. Het waren 15 ruiters der Veluwsche jachtvereeni ging, gekleed in roode hunting-role met blauwen kraag, witten rijbroek gestoken in rijlaarzen met gele kappen. Het hoofddeksel bestond uit een dof zwarten half cylindervormigen hoed.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2