52"" jaargang. Vrijdag 23 September 1898. N°. 9737. Tweede Blad. uitgeverThTXc: röel ants. buitenland. Ms ƒ0.90 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Sluiting IVIaliebrug aan de Schie. gesloten zal zijn. UIT DE PERS. rsaraS» ^joskbmbntspwjs voor Schiedam, po* kwartaal n omliggende plaatsen, p. kwart. franco por post, p. kwartaal. Afzonderlijke nommers. 1.05 1.30 0.02 Advertestikphijb: van 1—6 gewone regels met inks- grip van ecno Courant- f O.S9 Iedere gawono regel meore.10 BTOMH: BOTERSTKAA® SO, Teleplioon'lVo. 123. Eij abonnemeat wordt kortin8 verleend. EMEzatESiaa Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de Malie- brug, wegens herstellingen daaraan, op 23 September a.s., na des middags 1 uur, voor liet verkeer Schiedam, 22 September -1898. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. Algemeen overriclit. Schiedam, 22 September '98. liet proces-Piequard dat gisteren voor de cor rectioneels rechtbank te Parijs aan de oi de was, heeft tengevolge van de tusscheukomst der mi litaire overheid, een onverwacht verloop gehad. Laat ons zien wal er ter terechtzitting is vooi getallen. Te ruim twaalf uur wordt de zitting geopend. De zaal is geheel gevuld; orider de toeschou wers worden o. a. opgemerkt Marcel Prévost, de generaals De Pellieux en Gonse, Albert en Georges Clémeneeau, Ernest Vaughan, De Prcs- sonsée, mme. Séveiine. De twee beklaagden, kolonel Picquard en mr. Leblois, zijn zeer kalm en ondei houden zich met mr. Labori. De voorzitter opent de zittingen waarschuwt het publiek dat iedere betooging terstond zal tegengegaan worden, zoo noodig door ontruiming der zaal. Na de gebiuikelijke formaliteiten kiijgt daar op de substituut-officier van justitie Lebon het woord, die verdaging der zaak tot den eersten dag vraagt. De ambtenaar van het O. M. grondt dit ver zoek hierop dat op aanvraag van den militairen gouverneur van Parijs (generaal Zui linden) eeu nieuw onderzoek tegen Picquard wordt geopend ter zake van liet bekende stadstelegram, het spetit bleu". Nu staat mr. Laboii op om met verontwaar diging deze conclusie, strekkende om Picquard over te leveren aan den militairen rechter, te bestrijden. Hij biedt aan in volkomen openbaar beid alle inlichtingen te geven. Wat liet petit bleu" betreit, dat is geen valsch stuk, zooals de miltaire overheid beweertliet isauthenthiek. Mr. Fabre sluit zich namens mr. Leblois hierbij aan. Ook Picquard komt op tegeu de verdaging En droevig doet het aan dat hij aldus kan spreken: »Het is wellicht de laatste maal dat ik in het openbaar spreek. »Ik slaap misschien van avond in de (militaire) gevangenis Cherche-Midi. En dan, wellicht zal ik daar vinden de strop van Lemercier-Picai'd of het scheermes van Henry. Maar dan zal het - een moord zijnwant ik ben niet van plan zelfmoord te plegen." Dat die woorden in de zaal hevige beweging wekken, is te begrijpen. Maar 't is nu heel anders dan toen Zola in woorden, trillend van verontwaardiging, uitbarstte. Er wordt geroepen x>Lere Picquard", en het bi(jfl woelig in de zaal terwijl de rechtbank zich in raadkamer heeft begeven. Een kwartier later valt de uitspraakde zaait wordt verdaagd tot dco eersten dag wRarop zy weder zal kunnen dienen. Nu wordt het eerst recht rumoerig onder het publiek. Picquard is het voorwerp eener luid ruchtige betooging. Er wordt geschreeuwd tLeye Picquard! Leve de justitie!" Die kreten vergezellen den kolonel, terwijl deze onder geleide der agenten de zaal vei laat en zich door den corridor en langs de trappen 'naar buiten begeeft om naar de Sflreté terug te worden gebracht. Om kwart vóór drieën was Picquard in de gevangenis terug, en al spoedig bezocht mr. Labor' hem daar. Picquard had geweigerd zqn voórloo pige invrijheidstelling te verzoeken, en dat was goed gezien. Immer-, een kapitein dergendarmerie kwam den kolonel opeischen uit naam der mili taire overheid. Nu moest de directeur der gevan genis weigerend antwoorden hij had geen beve! gekregen Picquard in vrijheid te stellen. Ware Picquard voorloopig in vrijheid gesteld, dan zou hij terstond door den kapitein der gendarmerie naar de Cherche-Midi zijn gevoerd. Toch is dit slechts een quaestie van tijd. Het nieuwe ondei zoek tegen Picquard geschiedt op initiatief van het militair gezag; en zoudra aan de formaliteiten tegenover de burgerlijke macht voldaan is, wordt Picquard naar de Cherche-Midi getransporteerd. Hij zal dau voor een krijgsraad terechtstaan. Het voorloopig onderzoek is in handen ran luitenant-kolonel Foulon als regeerings-eom- missatis en kapitein Tavernier als rapporteur. Beweerd was, met name door nlntransigearit", »Gaulois", «Petit Journal", »Echo de Paris" en sLibre Parole" dat deze vervolging wegens vervalsching van het »petit bleu" en het ge bruik maken daarvan, uitging van den minister van ooi log, generaal Chanoine. rlet ministeiie van oorlog heeft dit echter tegengesproken. Generaal Zurlinden alleen was bevoegd last te geven tot die vervolging, Intusschen is gistermiddag le twee uur op het ministerie van justitie de revisie-commissie bijeengekomen. De laadsheer van het Hof van Cassatie, Petit, presideerde. De rapporteur der commissie, de directeur van strafzaken Couturier, heeft in do laatste dagen alle stukken van het dossier nauwkeurig onderzocht. In zijn rapport aan de commissie ontwikkelt de rapporteur dezelfde argumenten die de minister Samen tegenover de ministers aan voerde, en ook hij concludeert dat er grond is tot herziening van het proces-Dreylus. Deze mededeeliug, in hoe stellige bewoordingen ook vervat, is natuurlijk niet dan onder voor behoud te aanvaarden, daar de grootste voor zorgen zijn genomen om de beraadslagingen der commissie strikt geheim te houden. Havas deelt alleen mede dat waarschijnlijk ia het laatst dezer week, of uiterlijk Maandag, de commissie gereed zal zijn met haar onder zoek. De minister Sariieu kan dan Dinsdag in den ministerraad bet resultaat van het onder zoek mededeelen, Die ministerraad zal voorge zeten worden door president Faure, die er op zettelijk voor te Parijs komt. De opruiming orider de liooge officieren heeft zich thans ook uitgestrekt tot generaal De Pellieux, De minister Chanoine heeft den genei aal ont boden en hem zijn verlangen te kennen gegeven dat de generaal zijn ambt van plaatselijk com mandant van Paiijs zou opgeven om een poosje op den achtergrond te treden. De generaal mocht dan zelf zijn nieuwe functie kiezen in de provincie. Volgens de sLibre Parole" zou de generaal daarop hebben geantwoord dat hij niets verlangde, Hij zal aan het hoofd eener brigade in de provincie worden geplaatst. In antwoord op het manifest van den prins van Orleans, hebben de royalisten zich ter be schikking gesteld van den Pretendent; waar schijnlijk blijft de »Koning" echter kalmpjes te Londen. Indien men de herhaalde verzekeringen van Aguinaldo mocht gelooven, dan zou de insur- genlen-generaal de warmste vriend der Ameri kanen zijn. Pas nog weer heeft hij aan de vertegen woordigers van dagbladen te Manilla een communiqué doen toekomen dat zij die het gerucht verspreiden >dat de regeering der Philippijnen samenzweeit tegen de Veieeriigde Staten, verraders en lasteraars zijn, die ons willen berooven van den steun eener groote republiek zonder welke wij ons niet zouden kunnen bevrijden van de Spannsche over- heersching." En tegenover den correspondent der «New York Herald" liet Aguinaldo zich evenzoo uit. Hy was er echter bang voor dat sommige zijner al te hoog vliegende aanhangers tegen zijn vredelievende bedoelingen zouden handelen. De correspondent vertrouwt Aguinaldo en diens partijgangers geen zier en hij juicht het zeer toe dat er twee Amerikaansche kruisers de I o wa en de Oregon, naar Manilla wor den gezonden. Trouwens, die zullen ook wel, zoo goed als de 5000 man versterking die naar Manilla gaan, dienst moeten doen tegenover Spanje. Men verheelt allerminst dat die gebruikt zullen wor den om de eischen der Vereenigde Staten te ondersteunen in getal Spanje die ter conferentie te Parijs van de hand svijst. Overigens is het op de Philippijnen een warboel van belang. Onder de leiders der opstandelingen lieerscht een sterke decentralisatie-geest. Van samen werking is bijna geen spiake. Dat handel en industrie onder dien staat van zaken ontzettend lijden, spreekt wel van zelf. Wat Cuba betreft, heeft de Spaansclie ont ruimingscommissie te Havanna voorgesteld dat Spanje liet eiland geheel zal ontruimen tegen het eind van Februari 1899. De Ainorikaauscho commissie komt er togen op, dat dc ontruiming zoo lang gerekt wordt. De »Times" verneemt uit Philadelphia dat generaal Miles aldus de verschillende bezettin gen heeft bepaaldCuba 50.000, de Philippijnen 20 000, Porto-Rico 14.000, Hawaii -4000 rnari. President Mc. Kinley heeft intusschen zeven personen bereid gevonden om zitting te nemen in de commissie die een onderzoek zal instellen naar de leiding der legeraangelegenheden ge durende den oorlog. Do minister van ooi log Alger heeft nu onder don druk der openbare meening zijn ontslag aangeboden. Gisteren is admiraal Cervera te Santander aangekomen per City of Rome. Een ander opperofficier werd bij het aan wal gaan voor Cervera aangezien en levendig toegejuicht. De admiraal ging eerst later van boord. Oemengdo Mededeellngen. Tot nu toe zijn 16.000 stuks wapens inge leverd, moorendeels ouderwctscho geweren, De Christenen hebben kolonel Chermsido beloofd dat zij alleen, in geval zij aangevallen worden, naar de wapens zullen grijpen. De »Daily Chronicle" meldt dat de poorlers- raad der City besloten heeft, aan sir Herbert Kitchener het eereburgerschap en het eero- zwaard aan to bieden. Hetzelfde blad verneemt van zijn correspondent te Ka'iro dat Kitcheuer tot Lord Kitchener of Khartoum verheven wordt en een geschenk krijgt van 25,000 pond starting, Engeland had den Sultan verzocht om Kitchener maarschalk te maken, maar de Sultan weigerde. De Iviteuive is daartoe onbevoegd. Gisteren heeft bij de nanvullingsverkiezingen voor de helft van liet Deensche Landsthing de linkerzijde 4 zetels gewonnen, waarvan de rechterzijde er tot dusvei di ie en de gematigde linkerzijde er óén had. De oppositie heeft thans 23 leden in het Landsthing, terwijl de rechleizijde beschikt over de stemmen van 31 gekozen en 12 dooi den Koning benoemde afgevaardigden. De Fianselie Kamers zullen vermoedelijk tegen 18 October worden bijeengeroepen. De Fransehe gezant te Konslanlinopel, Cam- bon, is te Londen benoemd. Naar aanleiding van hel artikel in do »No\osti" is aan de Russische bladen ge!a=t de quaestie vari Elzas-Lotharingen niet aan te roeten in hun besprekingen van de vredesvoorstellen van den Czaar. In Zwitserland, Italië en Hongarije worden in de laatste dagen bij tientallen anarchisten opgepakt cn gevangen gezet of uit stad of land gebannen. lievige overstroomingen zijn in Zuid-Spanje veioorzaakt door stormwinden. Naar uit Cadix wordt gemeld, zijn in liet doi p Hei reia tachtig lijken gevonden. De olijven-oogst is vernietigd. Het water staat tol aan de toppen der hoornen. In de provinciën Granada en Sevilla is het water stijgende. Men vindt steeds meer lijken. Naar thans blijkt zal generaal di San Mar- zano, de Itnliaansche minister van buiteulandsche zaken, inderdaad niet eerder een opvolger van kolonel Pani/zardi als militair attaché te Parijs benoemen dan nsulat deopwiuding over de zaak Dreyfus geëindigd is. Volgens geruchten zouden gisteren te Milaan, ter gelegenheid van liet nationale feest, opnieuw onlusten uitbieken. Er waren krachtige voor zorgen genomen. Er is evenwel niets gebeurd. De Paus heeft besloten nog een Fransehen kardinaal der curie te benoemen. De uitbarsting van den Vesuvius wordt steeds dreigender. Een regen vau steenen en ascli valt neer. Hot hoogst gelegen station van den tand- radsspooi weg is bedreigd en het personeel heeft de gebouwen vet laten. Er was reeds een bran dende massa in neergevallen. De dienst op den berg is gestaakt. De lavaslroomen woiden voort durend grooler. Het is onmogelijk geworden tochten tiaar de kraters to ondernomen. Naar aan de sDaily Mail" nit Rome wordt gemeld heeft Oostenrijk toestemmend, Duitsch- land echter weigerend geantwoord op het voor ste! van admiraal Canevaro dat beide mogend heden mede zouden werken aan de pacificatie van Kreta. Canevaro stelt nu voor de onderhan delingen te schorsen om ernstige maatregelen toe te passen. De Duitsche en de Italiaansche militaire attncbé's zijn niet mee naar Fashoda, Zij zijn integendeel naar Ka'iro teruggekeerd. De Japansche regeering hoeft doen weten dat zij zich ter vredesconferentie zal doen ver tegenwoordigen. De sRappel" bericht dat er te Cayenne een opstand is uitgebroken onder de vrijgelaten" straflelingen, die verscheiden personen ver moordden, hel tuighuis plunderden en schrik in de stad verspreidden. Mocht het hun gelukken uit het hun als woonplaats aangewezen ge deelte der stad te o tkomenen de 4000 andere stiaffelingen te bevrijden, dan vraagt men zich met angst af, hoe de aanwezige troepen don toestand zullen kunnen beheerschen. Er zullen versterkingen van Martinique wor den gezonden. De Troonrede. Reeds gaven wij een overzicht van het oor deel van eeuigc bladen over de Troonrede, Wij laten hier nog eenigo opmerkingen volgen. De „Ayili. Cl." toont zich in haar bespreking weinig ingenomen mot de medcdeoling„Nog andere gewichtige onderwerpen zijn in staat van voorbereiding". Wat ter wereld hebben nu volk en vertegen woordiging aan zulk een algemeenheid schrijft de „Arnh. Cb.". Is daarmede cono verontschuldi ging bedoeld voor do departementen van justitie cn oorlog, dat ook niet door dezen wetsontwer pen in 'l vooruitzicht worden gesteld, ook dan nog ware de zinledige phrase beter achterwege gelaten, omdat beide departementen in heb vo rige jaar met de aanhangige ontwerpen van den Minister van der Linden en met den persoonlij ken dienst hun deel liebhen geleverd tot den parlementairen arbeid. Maar bovendien ontsiert in ons oog deze zin ledige mededeeling de zoo zakelijke troonrede, ten aanzien van welker inhoud wij voor 't ove rige zoo gaarne den wensch uitspreken, dat liet vertrouwen onzer jonge Koningin niet worde be schaamd, zooals aan heb slot door Haar werd ge zegd, dat door den ijver en de toewijding der Staton-Geueraal „veel tot stand zal komen ten nutte van hot Vaderland en zijne overzeesche bezittingen". De „Midd. Ct." waardeert liet dat de> Troon rede niet al te overvloedig is mot beloften, die meestal toch niet alle vervidd worden. Do herinnering aan de voorstéllen tot verze kering van werklieden tegen de geldelijke gevol gen van ongelukkon en in het belang van hot onderwijs en de bescherming der jeugd, die „U reeds hebben bereikt", snijdt, meent liet blad, voor goed af alle bespiegelingen over de kwestie of do Koningin die ontwerpen opnieuw zou moe ten indienen. Zij zelve hecht, ongezocht, haro sanctie aan do ontwerpen, in haar naam inge diend. Toch zal het zeker, jammer genoeg I bij de be spreking van het adres van antwoord niöt ont breken aan beschouwingen over deze kwestie, liet gezond verstand spore tot beperking aan! Overigens zal de „Mmd. Ct." al zeer tovreden zijn, wanneer de nu aanhangige en de hl de Troonrede bij name genoemde ontworpen in deze zitting afgehandeld en tot wel verheven worden. Ook hot „II. D-" wijst er op dat Koningin Wilhelmina, blijkens do Troonrede, hetgeen in. Haar naam is voorgesteld, ten eigen name heeft overgenomen. Vorder zegt het blad o. m.Wat de verbete ringen in do bestuurs-iurichtiug van Neder- landscli-Indiö en de wijzigingen in de reglemen ten voor Siu'iuamo en Curajao zullen rijn zal men moeten afwachten. Ecnige decentrs1 isatie kan in Indië nut stichten, mits men de bcstuurs-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5