Statoii-Oeneraal. STADSNIEUWS. Hattink, II. AL toespreken, tonvijl do weeskin deren boucpiellou zullen aanbieden. Op beide feestdagen. (30 September on 1 Octo- bor) zullen do Koninginnen con rit door tic plaats maken 0111 do versieringen to zien, on op Vrijdagavond om de illuminatie to bezichtigen. Voor du i'costviumig m do llerv. kerk op 4 October, waarbij 11.li. M.AI. tegenwoordig zul- lon zij tl, zijn reeds bijna allo (1500 ruim) plaat sen genomen. 13ij do aubade op Zaterdagmorgen aan II. M. te brengen, zal cou oorkonde worden aangebo den, waarvan do tekst is van do hand dos kee- ïou P. Tidum.au, on de teekoruug van do symbo lische figxuen van den lieer A. Lion Cachet. Hot geheel is zeer ailistiek uitgevoerd ter drukkerij van do firma Aiouton en Co., to 's-Gravenliago. De zinue beeldige figuren geven to aanschouwen do huldiging van li. Al. als Koningin door do gemeente Apeldoorn. Dut Ncdorlandsche wapen is omgeven door druiventrossen, dio overvloed aanduiden; do stamboom van liet Huis van Oianju is geplaatst ouder do Koningskroon, ge vormd door de geweien van twee horton, terwijl do zon hare weldadige stralen in numo mate uitzendt over sleden en dorpen. Het origineel van dit kunststuk, op perluv ment gedrukt, wordt H. Al. in sierlijk ivoren koker aangeboden, terwijl afdrukken in den han del woiden gebracht, Het gevolg van Hare Majesteit de Koningin naar het Loo zal zijn saamgosteld als volgt: ba ronesse Van Iiardonbrock, Grootmcesterosso de Hofdames lui tenant-generaal graaf Dumoit- ceau, adjudant-generaalkapitein ter zee Zegers Veeckeiis, adjudant; baron Taots van Ameron- gou, kamerheer; baron Beutinek, stalmeester; lo luitenants gnuif Dumonceau en jhr. Six, or- doimancc-officierkapitein-luitenant tor zee jhr. Van do Staal, particulier secretaris. Do secretaris van het kabinet van do Konin gin, jhr. Vegelni' van Claerbergen, zal mede op het Loo aanwoag zijn. Atjeli. Do correspondent van do „N. It. Cb." te Bata via seiut Officieel wordt liet volgende medegedeeld: In Pedir is liet overal rustig. Toekoo Mantroi G.uoet hooft ach oveigegovcn. De expeditie naar Pasaugau is ingescheept. Twee bataljons met 4 kanonnen houden Pedir bezet. Do krijgs macht van overste Van der Dusscn bereikte Booboen, verkende Semeroeng en is thans to W.ulaii, waar de radja van Tenom zich in het bivouac aanmeldde. Den 25sten ging bet naar tsvee benteugs van Toekoe Oemar. De spoorweg naar Selunocn is gereed. Ifeb blad teekent hierbij aan De tioepenmacht van overste Van der Dussen werd volgens het regeeringstelegram van 22 de zer naar Alelaboeh overgebracht. Hot in hot te legram vermelde landschap Booboen grenst ten noorden aan Alelaboeh. Semeroeng ligt aan de Krocng Goemai, een zijrivier van don Melaboeh- stroom, waar volgens ons telegram van 23 dezer Oemar den vorst van Tenom omsingeld hield. Wadah is noordelijk gelegen. Uit het laatste gedeelto van ons telegram, dat onduidelijk weid overgebracht, zou kunnen wor den afgeleid, dat Oemar naar liet noordelijk ge legen i'enom en het daaraan grenzende Lagen is teiug geweken. Een tweede telegram luidt: Het dool der expeditie naar Pasangan is het horstel der hoofden m Klocmpang Doewa, Sa- wang en Nisam en het breken van allen tegen stand. De expeditie vertrekt den 27sten van Telok Semawé. De krijgsmacht van overste Van der Dussen is gisteien naar Tonora gegaan. Ml'. IV. A. van VcrscUucr f. Wij ontvingen heden do treurigo tijding van het oveilijden, in den leeftijd van 58 jaren, van onzen hooggeachten stadgenoot mr. W. A. baron van VcTaclmcr. Zijn groote bekwaamheden wijd de cle heer Verschud' aan verschillende ambte lijke betrekkingen, waarin liij uitmuntte door helderen bkk en uitgebreide kennis. Sedert eeni- <ro jaren was bij iaad-adviseur aan het Departe ment van Waterstaat, Handel en Nijverheid en voorzitter der Centrale Commissie voor de Sta tistiek. Vooral ui deze laatste betrekking heeft do heer van Vorschuer gewichtige diensten be wezen. Als man van veel smaak en kunstkennis stond do ontslapene lioog aangeschreven. Sedert do op richting van het ALuseum van Kunstnijverheid maakte hij voortdurend deel uit van de commis- sio van beheer over die instelling. Do heer van Verschuer was ridder in de orde van den Ncderl, Leeuw en in de orde van liet Legioen van Eer. („Dagblad Commissarissen van politie. Zaterdag had in een der zalen van de sociëteit „De Harmonie" aan het Haagscke Veer te Bot terdam dc eerste algemeene vergadering plaats van de Broederschap van Hoofdcommissarissen en commissarissen van politie in Nederland, Een groot aantal leden dezer in heb begin do- zes jaara te Utrecht.tot stand gekomen vereeni- ging, die reeds alle hoofdcommissarissen van po litie, nagenoeg allo commissarissen en bovendien burgemeesters on rechterlijke ambtenaren onder hare leden telt, was aanwezig. De voorzitter, de heer W. Voormolen, hoofd commissaris van politie te Botterdam, opendo do vergadering, en na den leden hot welkom te hebben toegeroepen, stelde hij namens hot be stuur voor, alvoiens de werkzaamheden aan to vangen, een telegram ran II. AI. do Koningin tc zenden als blijk van eerbiedige hulde. Aleb algomceno stemmen werd daartoe beslo ten, Daarna werd o. a. hot huishoudelijk regle ment vastgesteld; eone commissie gekozen voor het beheer enz. der aan to schaffen bibliotheek door den secretaris, den heer P. J. Dammers, commissaris van politie te "Utrecht, voorlezing gedaan der ingokomeu stukken en door don pion- ningmeoster, den hoor H. J. Versteeg, commis saris van politie to Amsterdam, verslag gedaan van den stand der geldmiddelen. Na do pauze hield de heer nu-. H. J. Smidt, oud-miiiister van justirio, eene redevoering over een onderworp, do politie betreffende, dat, zeer leerrijk voor de aanwezigen, algemeen instem ming vond. De voorzitter bood namens cle vergadering don inleider het eerolidmaatschap dor Broeder schap aan, dat door clezen word aanvaard. Daarop word de vergadering gesloten. Do plaats der volgende vergadering is Amsterdam. Zekerheidstelling. Zondag voreenigden zich ruim honderd comp tabele ambtenaren van verschillends takken van dienst (belastingen, registratie, posterijen, tele graphic en mil. administratie) in eon der zalen van „Krasnapolsky", in hoofdzaak tot bet vast stellen der statuten voor de „Vcreeniging van tob zekerheidstelling veiplichte rijksambtena ren". Do vergadering werd goleicl door den heer Smits, ontvanger van registratie te Amsterdam. Nadab de vergadering was geopend, werd de commissie voor deze vergadering in liare func tion bestendigd en betuigde do voorzitter den advisotus zijn dank voor cle vele en belangrijke werkzaamheden. Vóórdat hij do statuten aan de orde stelde, wenschto hij van de vergadering te vernemen of men is voor „ééne algemeeiie vereeniging". Door applaus wordt op deze vraag algemeen toestem mend geantwoord. Bij do algem. beschouwingen ontwikkelde zich een breedvoerigo discussie over de quaestie hoe bet bestuur zal gevormd worden. Do ontwerp statuten stellen voor, dat het bestuur zal bestaan uit drie leden, wier werkzaamheden bij huishou delijk reglement, goed te keuren door een raad van commissarissen, worden geregeld. Doze raad van comm. zal bestaan uit 9 leden en is belast met het toezicht op de handelingen van het bestuur enz. Heb bestuur wordt bijgestaan door een bezol digden secretaris-boekhouder, wiens benoeming en instructie de goedkeuring behoeven van den raad van comm. Het resultaat der bespiekingen was dat een bestuur zal optreden volgens de ontwerp-statu- ton, terwijl aan de wensclien der minderheid is te gemoet gekomen door den secretaris-boekhou der te noemen „administrateur", door liom een raadgevende stem in de bestuursvergaderingen te geven en door aan art. 35 eene alinea toe te voegen, waarbij wordt bepaald, dat aan de leden van heb bestuur een jaarlijksche toelage kan worden toegekend boven de vergoeding, die ze voor reis- en verblijfkosten ontvangen. De overige bepalingen der statuten worden, nadat enkele amendementen waren overgenomen of ingetrokken, vastgesteld, zooals ze zijn ont worpen en ter vergadering werden toegelicht door de adviseurs en comnrissie-leden. Vervol gens werd besloten liet bestuur en de commis sarissen te benoemen uit eene voordracht van een dubbel aantal personen, op te maken dooi de commissie. De aanwezige comptabelen die, zooals de heer Kerdijk aanmerkte, de oprichters zijn der vereeniging, zullen deze voordracht ont- vangon en kunnen daaruit hunne keuzo doen. De regeling der stemming zal aan do commissie worden overgelaten. Ten slotte is nog besloten rechtspersoonlijkheid aan te vragen en alles zoo veel mogelijk te bespoedigen. Nadat door een der aanwezigen hulde was gebracht' aan de adviseurs en commissie-leden, werd de vergadering door deu voorzitter geslo ten, onder dankbetuiging aan de aanwezigen voor de welwillende critielc en de aangename dis cussie. In de „Staats-Courant" is opgenomen liet ver slag van den heer J. II. Blum, schoolopziener in het arrondissement Alkmaar, over den toestand van het lager onderwijs en het slöjdonderwijs in Zweden. De generaal-majoor C. L. Doorman, comman dant der bereden artillerie en gouverneur der residentie, zal binnenkort den dienst met pen sioen verlaten. In de Maandag te 's-Gravenhage gehouden be stuursvergadering der Nocl. Vereeniging voor Evenredige Vertegenwoordiging werd het regle ment voor de bestuursverkiezingen, die volgens het beginsel der E. V. (stelsel Hare) moeten plaats hebben, goedgekeurd en werden do func- tiën aldus verdeeldvoorzitter mr. J. A. van Gilse, onder-voorzitter mi'. Hare van Tecklen- burg, secretaris-penningmeester C. E. van Koets veld. To Amsterdam is eene vergadering gehouden van handelaars in wijn en gedistilleerd, om ver zot aan te tcckcnen tegen het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp ter verhooging van den accijns per IIL. gedistilleerd ad 50 pet. sterkte, van f 63 op f 66 en van den accijns op wijn van 20 op f 25. Na langdurig debat over do vraag, of men hot gedistilleerd zou scheiden van den wijn en dus voor het gedistilleerd een afzonderlijk adres zou doen opmaken, werd in dezen zin besloten met 28 tegen 4 stemmen, en eene commissie be noemd. Het jaarboekje der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft heden het licht gezien. Het wordt grootendeels gevuld met een overzicht van liet behandelde ter Algomeono Vergadering, tor- wijl daarin voorts zijn opgenomen oen lijst van do departementen der Maatschappij, mot opga ve van hunne voorzitters, secretarissen en instel lingen, benevens do statistische cijfers betreffen de hunne instellingen van onderwijs en hunne bibliotheken, alsmede een overzicht van liet aan tal instellingen der Maatschappij. Er blijkt o. m. uit, dat de Aiaatschappij op 8 Augustus telde 308 dopartementen mot 13,082 leden, 266 eero-leden en 8 voreeiiigingsleden. Gemeenteraad van Ovorschie. Zitting van Woensdag 28 September, v.m. 10 uur. Tegenwoordig zjjn 10 leden, afwezig dc heer Poot met kennisgeving. Do notulen der beide vorige vergaderingen worden ongewijzigd goedgekourd. De Voorzittor doolt mede dat in antwoord op het adres van hulde aan H. M. de Koningin het volgende telegram is ontvangen: Aan den heer Hos, te Oiierschie. „II. SI. draagt mij op U on de leden van den Baad haai dank over te brengen voor de aangeboden hulde." Terwijl op het adres aan do Koningin-Hoeder ten antwoord is ontvangen een telegram van den vol genden inhond: Aan den Burgemeester van Overschie. „H, M. do Koningin-Hoeder draagt mij op U Haren dank te betuigen voor bot adres van hulde Haar aangeboden," Voorts is ingekomen eon schrijven van den beer J. Post, houdende bericht dat bij de benoeming tot Wethouder heeft aangenomen. Do Voorzittor deelt mede dat hij reeds in do vergadering van B. en W. den heer Post heeft ge luk gevrensekt mot diens benoeming tot wethouder. Hij wil dit thans in deze vergadering herhalen mot den wonscli dat het den heer Post gegeven moge zijn veel goeds yoor de gemeente te helpen tot stand brengen. Do heer Post dankt den Voorzittor voor diens woorden en zegt dat hij, vertrouwende op'de mede werking van zijne medeleden in het Dagolijksch Bestuur en van de raadsleden, zal werkzaam zijn tot het behartigen der belangen van do gemeente zooveel in zijn vermogen is. Voorts is nog ingekomen een adres van P. J. do Kanter houdende verzoek om hem voor den tijd van 26 jaren concessie te verleonen voor electri3cho ver lichting dor gemeente volgens de bijgevoegde con- ccpt-voorwntu'den. Aangezien die concept-voorwaarden nog niet zijn ingekomen, stelt de Voorzittor voor dit schrij ven aan te nomen voor kennisgeving. Ilieitoe wordt besloten. Aan do orde wordt gesteld de aanvrage van C. van 't Woudt om concessie voor den aanleg ecnerjj waterleiding in deze gemeente. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. een conferentie hebben gehad met den heer van ,t Wondt, waarbij zij tot de slotsom zijn gekomen dat de ex ploitatie, zooals do heer van jt Woudt zich die voor stelt, geen aanboveliug verdient. Met de winter maanden, wanneer er geen spuiing kan plaats hebben ten gevolgo van het ijs zal de plaats voorde reservoir blijken ongeschikt te zijn. Voorts meent hot college dat de kosten to bezwarend zullen zijn. Immers is door den concessionaris gevraagd ge durende 10 jaar oen bijdrage uit de gemeentekas van f 1200.terwijl er 50 knndkranen zouden worden gelogd die de gemeente voor bare rekening moet leggen, terwijl voor oiko kraan een jaarlijksche som van f 10 moet worden betaald. Dc jaarlijksche kosten znllun das zijn f500 4- f1200 gedurende do eerste 10 jaren. De bezwaren tegen de aanvrage om concessie voor een gasfabriek acht hot collego niet zoo overwegend. Echter meent hot college, nu een aanvrage om con cessie voor electrischc verlichting aanhangig is, dat het nu geen zaak is om concessie te verlcenen voor een gasfabriek. B. en W. adviseerou om afwijzend op de adressen te beschikken. Op voorstel van den voorzitter gaat de raad in geheime zitting over tot bespreking van dit voorstel. Na heropening besluit do raad overeenkomstig bet afwijzend voorstel van B. en IV. Hierna wordt door don voorzitter voorgesteld om het college op te dragen pogingen in het werk tc stellen om voor do waterleiding aansluiting te ver krijgen met Botterdam of met Schiedam cn wanneer die pogiDgeu slagen om dan con deskundige te be noemen die oen korte berekoning daarvan kan maken. De eerste poging zal worden gedaan bij do ge meente Botterdam. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Nog is ingekomen een adres van M. G. do Bruin houdende mcdedceling dat een groote behoefte is aan 2 lantaarns bij een door hom gebouwde rij huisjes. Do duisternis aldaar levert voor de bewoners ge vaar op. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten dit adres to icnvoyeeren aan B. en W. ter afdoening. Do Baad besluit hierna op voorstel van B. en W. om aan do veldwachters die hier tijdens de kronings feesten hebben dienst gedaan, een gratificatie too to kennen ad f2.50, terwijl die voor de gemeente politiemannen Smits, Aalsburg en van der Plas wordt bepaald op f 10.elk. Het suppl. kohier van den hoofdelijken omslag wordt vastgesteld tot een bedrag van f67.85. Het suppl. kohier van dc hondenbelasting wordt vastgesteld tot een bedrag van f5.50. Hierna wordt in behandeling genomen do gemeente- begrooting waarvan door den Voorzitter elke post wordt voorgelezen mot bijvoeging dor Tedenen die geleid hebben tot het veranderen van enkele posten die verschillon met do begrooting van den vorigon dienst. Zonder discussie pasaeeren al die posten do revue waarna de gcheolc begrooting wordt vastgesteld in ontvang en uitgave bedragende f 18060.50 niet een sluitingspost ad f 1083.25. Hierna wordt nog goed gekeurd een wijziging in den legger van rij- en voetpaden der gemeonto. Van do gelegenheid om nog inlichtingen to vragen wordt door den heer Buhaak gebruik gemaakt oin te vragen naar den afvoer van een der urinoirs. Door den voorzittor wordt do gowonsehte inlichting gegeven welke den heer Buhaak tevreden stelt waarna de vergadering wordt gesloten. Burgerlijke Stand van Overscliie. O n d er t r o u w d 22. A. v. Vliet jm. 22 j. on A. Zagwijn jd. 21 j. G. Kroon jm. 22 j. enï. Leoflang jd. 20 j. G e t r o u wd22. 0. A. Witzo jm. 26 j. en P. do Bres j'd. 27 j. TWEEDE KAMER. Revisie in strafzaken. Hot wotsvoorstel ingediend door do heoren Harte van Tccklenburg, Hartogh, Do Savornin Lobman Bcthaau Macaré cn Tydeman, strekt tot nitbroiding van do toepasselijkheid der revisie van vonnissen en arresten cn zulks in afwachting ecnor gcheolc her ziening van het Wetb. van Strafvord. door don Afin. aangekondigd, maar waarvan do indiening niet spoedig is te verwachten. Do voorstellers verklaron ten overvloede, dat moge hot behandelen der zaak van do gchrooders Hogerhuis in do Tweede Kamer mede aanloiding ge geven hobben tot het voorstel, zij geenszins bedoelen daarmede to willen anngoven, dat, mocht het tot wet verheven worden, in die zaak rovisio zal moeten plaats hebben. Bcoordccling daarvan behoort uit den aard der zaak uitsluitend tot do bevoegdheid van de rechterlijke macht. Het voorstel strekt om achter art. 378 Wetb. v. Str. zeven nieuwe artikelen in to lasschen, ten oindó te bepalen dat op grond van eenige andere omstandig heid dan bedoeld is bij art. 375 (dat slechts in deze gevallen revisie toelaat) herziening yan een in kracht van gewijsde gegaan arrest of vonnis kan plaats hobben, indien die omstandigheid ten processc don rechter niet bekend was en op zich zelve of iu ver band inot de vroeger geleverde bewijzen de vrijspraak of het ontslag van rechtsvervolging van den vcroor- deeldo zoude kunnen tou govolgo hebben. Do beginselen waarop dit voorstel steunt zijn: lo. dat alleen revisie mogelijk moot zijn van een vonnis of arrest in kracht van gewijsde gegaan; 2o. dat een dwaling in het recht nimmer aanleiding moet geven tot revisie; 3o. dat het eene omstandig heid moet zijn die ten processc niet bekend is ge- woest; 4o. dat alleen sprake is van rovisio ten voor dode van den veroordeeldo, maar dat die revisie vermindering van straf ten doel noch ten gevolge kan hobben; 5o. dat niet vercischt wordt dat het novum, wordt hot bowozen, do onschuld van den veroordeelde mot zieh moet brengen. De aanvrage der revisie zal moeten plaats hebben bij den Hoogen Baad, terwijl dan de zaak in revisie be handeld wordt door oen gerechtshof. Inmiddels wordt do tenuitvoerlegging der beslissing geschorst, ook indien do veroordeelde de hem opgelegde straf reeds ondergaat. Bij Kon. besluit is beuoemd tob inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Schiedam P. Aleva, inspecteur der zelfde mid delen te Venlo. Een koite, treffende plechtigheid ging heden morgen in de zitting van het kantongerecht vooraf aan de behandeling der op de rol voorko mende zaken. Onmiddellijk na de opening der zitting, richt te de kantonrechter, mr. II. Al. G. Kloppenburg, het woord tot den lieer A. Bosman, dio heden den dag herdenkt waarop hij vóór 40 jaar tot deurwaarder wercl benoemd. In wanne en van waardeering getuigende woorden wenschte de kantonrechter don jubila ris geluk met dezen zeldzanien feestdag on bood hem ook namens den ambtenaar van het O. Al., den griffier en de kantonreehter-plaatsvervan- gers een fraai beeld op standaard aan, voorstel lende Apollo. Blijkbaar zeer getroffen dankte de lieer Bos man voor dit blijk van waardeering en voor de hartelijke woorden van den kantonrechter. Daarop werd tot behandeling der aanhangige zaken overgegaan. In den loop van den dag ontving de heer Bos man nog tallooze bewijzen van belangstelling. Des middags kwamen verschillende personen, met wie de jubilaris in zijn werkkring voortdu rend in aanraking komt, hem. en zijn familie per soonlijk complimenteerenonder hen de kanton rechter, de griffier en de ambtenaar van het O. AI. met hun dames. Anderen, onder wie collega's van den heer Bosman van andere plaatsen, gaven schriftelijk blijk van hun deelneming iu dezen feestdag. De heer Bosman beeft zeer zeker hedenmor gen ondervonden, hoezeer hij als ambtenaar en als mensch in ruimen kring gewaardeerd wordt. De heer A. A. Beekman, directeur van de H. B. S. alhier houdt a.s. Zaterdagavond in af- dceling Rotterdam II van heb Nederl. Onderwij zersgenootschap een voordracht over: „Water wegen in Oud-IIolland". De 83-jarige wed. Brandwijk, van wie wij gis teren meldden dat zij vermist werd, is weder thuis. Zij schijnt zonder te waarschuwen een reisje te hebben gemaakt. Hedenmorgen viel do 9-jarige Mario Alanen in de Sehie, waaruit zij echter spoedig gered werd door den 13-jarigen A. Wijzenbroek, dio haar bijtijds wist te grijpen. Gisterenavond te ongeveer 7-J- uur wist een rund in de Plantage aan zijn geleider te ont snappen. Het draafde op de werf van den land bouwer van der Most waar heb gegrepen verf. Echter ontsnapte het opnieuw en liep nu de Oranjestraat in, waarna hot op de Nieuwe na ven opnieuw gegrepen werd en vervolgens werd gebracht naar de plaats zijner bestemming. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 3 partijen schol, hot en tong; de prij zen waren voor schol van f 0.30 tot f .1021, bot van f 0.40 tot f 0.60, tong van ƒ0.15 tot f 1.05, alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 28 Sept. J. van Rhijn, 31 jaar, en A. Pon ning, 28 jaar. Geboren 27 Sept. Adriana Johanna, dochter van B- li L »t' r< t/1 f, nO-V-vA* i'1" "4-ÏAsUkÖ.ir.*.y-V/ï

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2