YLAAKDIiWEN. Laatste Nieuws. Statcn-Generaal. mod de inlichtingen afwachten die do Frnnscho ii'gt'enriL' niet zal nalaten te verschaffen, zeodra zij in liet bo/it is van du uippurteiulro kapitein Maroliaml luim zal kunnen (loon toekomen langs Abcssynië, den Congo of den Ntjl, Inderdaad, de berichten in de Engehcho bla den zijn tendentieus. Zoo wordt uit Liverpool aim de sDaily Cbto- nicle" gemeld dat de Fianscbon niet alleen l'Vhoda hebben bezet, maar ook pleisterplaatsen hebben gesticht in het Balir-el-Ga/al-gebied evenals aan de Ubangi en de M'Domu. Mar- cband's eigenlijke opet alio-basis is Brazzaville en het is niet moeiolijk hem versterkingen en proviand te zenden, wat trouwens al maanden lang bekend was. llofc plan der Fianscbon is hun posten in Bahr-el Ghazal te verbinden met die aan hut Tscbad-meer door een reeks van protectoraten en dam door do vereeniging dor Kngehehe bezittingen aan Nijl en Niger voor goed onmogelijk te maken. Majoor Luggard zou in Engeland zijn gekomen om zich met do repealing te verstaan over een klacht,ige politieke actie. Naar uil Parijs aan de 3»Daily .Mali" wordt bericht, zou zijn plan betredende den Nijl evenwel veranderd zijn door de over whining van den Sirdar. Sir tl. Kitchener isintusschendoor Koningin Victoria tot p e e r van bet Veroenigd Koninkrijk verheven. «Ucntcsigde Mededeel tngen. Verscheiden Duilsclro bladen beweren dat de markies do Noaiiles, do Framche gezant te Berlijn, nog vóór het eind des jaars zat worden lei uggei oepen on vervangen door Jules Cambon, thuus gezant ie Washington. Paul Cambon i.s thans olficieei van Konstun- tinopel j.aar Londen verplaatst. Bebel schrijft in do „Neue Zcit" dat heb so cialisten-congres to Stuttgart do quaestio van hot recht van vereeniging moet bespreken on de oorzaken onderzoeken der socialistische nederla gen hij do jongste verkiezingen. Do vraag der deelneming aan du verkiezingen voor den Land dag moet, zij 'b ook ten koste van heftige debat ten. worden uitgemaakt. Het Congi-es moet zich uitspreken tegen het vredesvoorstel van don Czaar, evenals togen het exploiteeren an den aanslag te Geneve tegen de socialistische partij. Ondanks ernstig verschil van inzicht in den boe zero der partij, vertrouwt Bebel op haar kracht en weerstandsvermogen. Alle regeeririgen behalve de Fransche moeten gunstig geantwoord hebben op het voorstel van Italië betredende een conferentie tegen het amu chisiue. 't Schijnt dat in Servië weer een nieuw be drijf gaat aanbreken. Milan treedt opnieuw van 't toonoel, koning Alexander roept zijn moedor bij zich cn verzoent zich met de groepen dei- jonge radicalen en mssopliielo vooruitstreven- den. De tegenwoordige regisseur Georgewitch zal plaats maken voor Novacovvitch, thans gezant te Konstautinopol. Voor hoeveel zou Milan zich dit koer laten af- koopen De ontvangst van keizer Wilhelm door den Sultan zal ongeveer 300,000 ponden Tuiksch kosten, En dat terwijl de schatkist geheel uit geput Is. Kooplieden te Piraeus kregen telegrammen die hen verzochten geen waren naar Kreta te zenden. Kuug-Yi-Wei bevindt zich volgens een Dins dagavond te Londen ontvangen telegram, als passagier aan booid van een stoomboot naar Hongkong. lu hut TsUi.g-li-Yamen is benoemd ilsu- Y'ung-Yi, dm in 1895 de Gerard-coiivcntie sloot en dientengevolge op Engeland'» verzoek vvegeus woordbieuk uit hel Tsuug-li-Yameu werd gezet. In do „Fortnightly Iteview" deelt een anonie me diplomaat mede dat Engeland en Duitse h- l.uict m het door hen gesloten verdrag overeen gekomen zijn omtrent hot verkoopsreeht voor allo Portngecsche bezittingen. Het verdrag om schrijft de belangensferen der beide mogendhe den in die koloniën en stelt de wede rei jdscho verhouding der koop- of pachtsommen vast. liet eerste ïesiiltaat van het verdrag zou het pachten der Delagoa-baai door Engeland zijn. Een telegram uit Pretoria aan de „Daily New»" bevestigt dit laatste. De republikeinsche vereeniging te Saratago Melde eeigistcrcn kolonel Roosevelt van de Bough Riders" candidaat voor het gouverneur schap ven den staat Nevv-York. Tevens nam zij een motie aan, verklarende dat de verantwoordelijkheid die de Unie opricli heeft genome n, liaar verbiedt do Philippijnen aan Spanje terug te geven. Zittel dag gaan, naar uit New-Yoik aan de nMnrnmg Post" wordt beiicht, de Oregon en de I o vv a naar Manilla. Den 8»ten October gaan er 30G matrozen naar de Philippijnen. De Spaansche ïegeering heeft voor de uit zending dezer verstuikingen haar toestemming gegeven. Patrimonium. De afdeeling Schiedam van het Ned. Werk liedenverbond „Patrimonium" hield gisteravond in haar voreenigingslokaal aan do Tumlaan eon fooslvergadering, dio door een groot aantal leden mot hun vrouwen en kinderen werd bijgewoond. Nadat een psalm gezongen en door den voor zitter, den heer W. v a u d or Most P li z., een gedeelte uit don Bijbel was voorgelezen, doelde de voorzitter mede dat aan II. M. de Ko ningin een telegram was gezonden, dat door ds. O. F, Wester in a n word voorgelezen. Hot luidde „Do Afdeeling „Schiedam" van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium" heeft de eer Uwe Majesteit do betuiging barer eerbiedige hulde on oprechte verknochtheid aan te bieden onder toebidding van den zogen dos Almaehli- geu." Ito Voorzitter heette daarna de aan wezigen welkom en zette uiteen (dat na de heerlijke dagen, die achter ons liggen, deze avond we! niet strikt noodig was geweest, maar dat Patrimonium toch in eigen kring de Inhuldiging der Koningin wilde vieren. Immers, het is allereerst de zoon der reformatie die liefde koestert voor Oranje, Aangenaam is een blik op het terleden, en onwillekeurig drong zich bij het zier. der Koningin in den feeststoet de herinnering op aan prins Willem I, den Vader des Vaderlands, wiens naam is ver bonden aan de vrijheid des gewetens, Spr. herdenkt de dagen der herroruiirig en van den worstelstrijd tegen Spanje, de godsvrucht van Willem I, van Maurits, vanFrederikHendrik; vervolgens hoe 't Nederlaudsche volk Oranje verliet, hoe het daarvoor gestraft werd, en hoe het in het begin dezer eeuw juichend Oranje inhaaldehoe Koning Willem I, Willem II, Willem III <>n alle prinsen stierven en hoe toen alleen prinses Wilhelmina over bleef. Zonder Oianje is N"dei!and niets, zegt spr., t-n hij eindigt met do aansporingLaat ons allereerst den Heer dienen, en als vrucht daarvan zullen wij Oranje liefhebben. Maar zonder God hebben wij niet de ware liefde voor Oranje. Nadat nu liet eerste vers van tiet Wilhel mus door de veigadering was gezongen, ver kreeg ds. C. E. Westerman liet woord. Deze meende dat allen zeker met vreugde het denkbeeld hadden begroet om een avond te wijden aan de heeiiijke nationale gebeurtenis. Dit tag ook geheel op do lijn van »Palrimonium", dat daardoor trouw bleef ann do tradition van ons volk. Eu al is het thans een der iaatste dagen dezersclmorieSeptembermaand, wij komen ni'U met de nachtschuit, zegt spr., want deze blijde stemming is er niet eene van dagen oi maanden, maar \oor liet leven. Spr. betoogt hoe bij alle volkeren, welke ook hun ondeugden zijn, één heerlijke deugd te vinden is: de vaderlandsliefde. Wij vinden die bij de heidensche Grieken en Romeinen, wij vinden die deugd bij Israël, waarvan de bijbel op verschillende plaatsen getuigt; wij rimlen die ook bij Jezus Christus, die weende over Jeruzalemwij treffen haar ook aan bij Paulus. Als een heerlijk bewijs vim de vader landsliefde van Isiaël noemt spr. liet verzet tegen Antioclius Epiphanes die den tempel Gods ontheiligde hoe toen de vijf zonen van Mata thias, de Maccabaran opstonden, die ook liet volk Israël vrij voelden van de onderdrukking. Niet ten onrechte heeft men die Macca- beeën vergeleken met prins Willem en zijn vier broeders: Lodewijk, Jan, Hendrik en Adolf. Ook zij voerden een strijd, niet alleen om de vrijheid des lands, maar meer nog om de vrijheid des gewetens. Spr. wii niet uitweiden over dien strijd, maai bij wii eenige wooiden wijden aan de vier bioeders van den Zwijger. Hij verhaalt hoe Lodewijk de ziel was van het Vei bond der Edelen, hoe van do vier invallen, door prins Willem in '156S op touw gezel, alleen die onder Lodewijk bij Heiligerlee eeriig succes Imd, waar evenwel zijn bioeder Adolf sneuvelde, van wien Phiiippus Melanchton, Luther's vriend, als stu dent te Wittenberg getuigde dat hij «uitblonk in leerzaamheid' boe Lodewijk ook vooral het werktuig is geweest in Gods bami waardoor prins Willem gewonnen werd voor de waai lieid des Evangelies. En zijn geloof was zijn kiacht. Immers zelf getuigt de prins: i>lk heb met den lieer der Ileeren een vast verbond gemaakt." Jan van Nassau, aan wien ook op de scholen veel te weinig aandacht wordt geschonken, memoreert spr. als den stamvader van ons Vorstenhuis. Dat htj was de grootvader van den' betovergrootvader des betovergrootvaders on/ei Koningin, zou echtereen schrale verdienste zijn maar hij is ook de stichter geweest van de Unie van Utrecht. Spr. keert nu terug tot onzen tijd, tot den Oden September toen de Koningin Haar Vader de schaone woorden nasprakiOranje kan nooit, neen nooit genoeg voor Nederland doen." Koningin Wilhelmina heeft een schoon voor beeld in baar voorvaderenmaar ook in vrou wen uit Haar huis, een Albertina Agues, een Marijke-Meu, maar bovenal de mueder die naast Haar slaat, onze geëerbiedigde Koningin-Re gentes. Ook zjj weet dat Oranje nooit genoeg voor Nederland kan doen, zegt spr.zij heeft dit getoond dooi' haar vorstelijk geschenk voor een sanatorium voor longlijders. Wij weten ook dat Nederland nooit genoeg voor Oianje kan doen, zegt spr. om dan te besluitenWij willen haar dragen in een liefdevol hartwij willen haar gedenken in een trouw gebed wij willen haar trouw blijven zoolang het den God van Ne derland behaagt Haar en oris leven te verlengen. Deze woorden vonden warme instemming by do vergadering. Daarna voerde de afgevaardigde van Delft, de heer C. C. vau Doom, het woord. Hy dankte voor de lot Delft gerichte uitnoodiging, die een bewijs was van de broederlijke eenheid der mannen van «Patrimonium", Zonder zich in het velleden te ver te willen wagen, lior- neit spr. er aan hoe honden! jaar geleden ook liet volk juichte en danste, maar om den vrij heidsboom. xiPatrimonium" vooral kan nooit genoeg voor Oranje doen zegt spr. liet heeft het erfdeel lo verdedigen waaraan de machten knagen die ■straks ook de hand gaan slaan aan den troon van Nederland. Patrimonium"';; roeping is to strijden voor zijn beginsel, op maatschappelijk terrein, maar ook tegen liet vei keerde dat nog in eigen boezem te vinden i». Na do pauze, die hierop volgde en waarin hot door de biouwerij «de Griffioen" alhier gratis beschikbaar gestelde bier de dorstige kelen verfrischte, werden door enkele leden voordrach ten gehouden. De lieer Sondorp, afgevaardigde van Rotterdam, wenschte de zusterafdeeliiig geluk met haar Koningin. Spr.'s borst zwol van trots toen hij het oordeel der buitenlandsche jour nalisten las over het feeslgejtibel. Zij hadden verbaasd gestaandat doen wij niet, omdat wij begrijpen dat de grondtoon bovenkwam de liefde voor Oranje. Vóór de feesten had spr. wel eens gedacht dat er misschien wat opgeschroefds bij was daarvoor is spr. zwaar, neen prettig gestraft. Want de feestvreugde kwam uit het hart. Spr. herinnerde aan den moord op keizerin Elizabeth, Wanneer hier een anarchist zou schui len onder de menigte, dan zou liet volk als grimmige leeuwen strijden voor de eenige spruit van liet Oranjehuis, die God ons schonk. Laat ons dus bidden voor onze Koningin, eindigt spr. maar laat «Patrimonium" vooral bidden dat Zij belijde dat Zij door God, waarlijk bij de gratie Gods-, regeeit. Hierop kreeg d s. S. T. Gosl inga het woord. Deze spieker was voornemens geweest Isaiics da Go^ta's dichtei lijke hulde aan de vijf eerste stadhouders voor te dragen. Met iiet oog op den tijd wilde de spiekei zcli echter tot Willem I, Mauiits en Willem III als de diie voornaamste bepalen. Toch weid ook Willem II nog aan do vergadering voor gesteld. Na liet zingen vari een lied, sprak daarop de Voorzitter nog een kort slotwoord, waarin hij twee opmci kingrn maakteten eerste, dat prins Willem zijn, misschien zelfs onzen tijd vooruit was, door zijn ruimen blik; dat bij n.l. vrijheid des gewetens wilde voor zich zelf, maar ook voor andersdenkendenen ten tweede, welk een heerlijk verschijnsel het is dat ons oude Wilhelmus, de oude strijdzang, maar ook getuigenis des geloofs, weer in eerc is her steld. Ten slotte dankte spr. allen die medegewerkt hadden tot liet welslagen van dezen avond. Ds. Goslinga sloot daarop de vergadering met dankzegging, waarbij hij Gods zegen afriep over Nederland en zijn Koningin. Op het telegram aan H. M. de Koningin verzonden werd heden het volgende antwooid ontvangen door den Voorzitter der afdeeling Hare Majesteit draagt mij op Hoogstderzelver dank over te brengen aan de afdeeling van Patrimonium". Adjudant van dienst, Van den Bosch. Terwijl onze burgemeester, de heer H. J. Versteeg, per fiets langs den weg van Kethel naar Vlaardingen reed, had hij het ongeluk te vallen en daarbij hot boen te verwonden. Door dit ongeval is de burgemeester genood zaakt eenige dagen te huis te blijven, hoewel hij zich binnenshuis vrij kan bewegen. Door den Minister van Binnenlandsche Za ken is op voordracht van prof. Koster, benoemd tot assistent-geneesheer (oog- en oorheelkunde) in het ziekenhuis aan de Rijks Universiteit te Leiden, onze vroegere stadgenoot den heer A. Tuyl, arts. Gisteravond hield do buurtcommissie Lange Achterweg c. s., belast geweest met de versie ring ter gelegenheid van do inhuldigingsfeesten, met de bewoners een laatste vergadering in café „Amicitia" tot het doen van rekening en ver antwoording. Daaruit bleek dat er, mot inbegrip van don verkoop van vlaggen, wimpels enz. ontvangen was 840.61 J en uitgegoven f 786.44, zoodat er een saldo was van f 54.17^. Daar hiervoor "geen kinderfeest aan de ruim 400 kinderen, in genoemde straten wonende, kon gegeven worden, besloot de commissie tot het houden van een tombola, waarvoor aan iederen deelnemer eeh nummer was uitgereikt. Dat deze tombola zeer in den smaak viel, be wees het zeer groote aantel aanwezigen gister avond. Nadat de rekening door drie bewoners was na gezien en getoekend, werd een aanvang gemaakt met de trekking der tombola, die te ruim hall elf ure was afgeloopen. De commissie besloot geconstitueerd te blij ven als buurtcommissie. In de Haven alhier is aangekomen de stoom- kanonneerboot van Hr. Ms. marine Brak, commandant de luitenant ter zee le klasse G. J. van der Hout. De Brak vertrekt morgen weer naar Rotterdam. Hedenmorgen reed een mestwagen, bespan nen met een gaard van den veehouder J. Bo- gaarts, achteruit in de Nieuwo Haven toen do knecht dien nabij de Varkenssluis stond uit te boenen. Met veel moeite werd hot paard, dat door den wagen zwaar belast werd, uit hot tuig gesneden, waarna het met een roeiboot do Nieu we Haven uit en naar de holling dor firma G. J. Vincent Co. werd goleid. Daar werd hot na zoor veel moeite op het droge geholpen. Do wa gen is met de her van een daar liggende lichter uit het water opgeheschen en op den kant gezot. Hedenmorgen waren aan do vischmarkt aan gevoerd 4 partijen schol, tong, tarbot en spie ring; do prijzen waren voor schol van ƒ0.30 tot ƒ1.05, tong van ƒ0.25 tot ƒ1.15; tarbot, één koop, f 1.30, spiering van ƒ0.15 tot ƒ0.20, alles per koop. BURGERLIJKE STAND. («eliuwd 29 Sept. H. Pauw, 25 jaar, en J. M. de Roo, 26 jaar. Geboren i 28 Sept. Nicolaas Johannes, zoon van li, G. Paardekamp en J. M. Lourens, Hoflaamtraat.— Martijntje, dochter van A. Pronk en J. C. Jansen, Zalmstraat. Otto Christiaan, zoon van H. L van Soldt en G. "Wendt, Noorderstraat. 29 Sept, Willem, zoon van W. van der Meer en A, Farenhout, Viaar ding er dijk. Overleden i 28 Sept. Cornelia van Ruiven, oud 21 jaar, Oude Kerkhof. *Voor een niet zeer talrijk publiek tradon gis terenavond in de zaal „Harmonie" alhier op de heeren Orelio (zang), Mann (piano) en Woltera (viool). Onze verwachting die wij volgens het programma van dit concert mochten hebben, werd niet teleurgesteld. De nummers werden allen even keurig uitgevoerd, zoodat op ieder daarvan een daverend applaus volgde. Van al 't schoons dat we te hooren kregen, stippen we even aan wat ons 't meest aantrok. Van do zang was 't wel „Proloog uit Paljas" (voor ons geen onbekende, maar die wij steeds gaarne door den heer O. hooren voordragen) en „Aria uit do ope ra Helga". Do heer Wolters leerden we kennen als een uitmuntend violist, vooral roemen wij „Romance" van G. Mann en „Ckaracteristisehe Tanzverzen" van W. Kes. De pianosoli werden door den heer Mann met veel govoel en vaar digheid ten geliooro gebracht, waarvan 't meest in onze smaak viel„Spaanseke dans" van von BrackenFoek en „Gavotte" door den heer Mann zelve gecomponeerd. Ook komt den heer M. veel lof toe voor zijne accurato begeleiding der beide solisten. Wij dxirven met zekerheid to zeggen, dat alle aanwezigen voldaan huiswaarts keerden. Op het erf van den heer K. alhier waar de boklungrookerij wordt ui toef end, is een gasbron ontdekt. Er schijnt daar veel gas voorhanden te zijn. 'Hedenmorgen om iü uur is Teunis Smit, herkomstig uit Ameland, door L Sciienk leven loos uit de Haven nihi r opgehaald. De man was varende op het loggerschip Vlaardingen 16 en sedert gistermorgen vermist. BURGERLIJKE STAND. Geboren 28 Sept. Neeltje Geertruida, dochter van P. Brouwer en M. Keikliof, Kortedijk. Marinus, zoon v.Sparijersbcrgo,. M, v. Oosterstraat 29 Sept. Johannes Cornells, zoon van J. C, Ilofman en M."W. Bloemeudaal, Wiihelminasiraat Hofbericht. Naar wij vernemen hoeft H. M. da Koningin de autoriteiten laten verzoeken bij Haar vertrek morgen niet aan het Staatsspoorwegstation te 's-Gravenhage tegenwoordig te zijn. H. M. de Koningin-Moeder zul morgen H. M, de Koningin naar het Loo vergezellen. In het gevolg van tl. M. Koningin Emma zullen medegaan de hofdames baionesse van Iltersum en jonkvrouw van de Poll en de intendant van H. M. jhr. De Ranitz. Naar aanleiding van een schrijven van Z. M. den Keizer van Duitsckland heeft H. ^i. de Koningin den heer dr. G. J. van der Flier, hof prediker, opgedragen de inwijding der Evangeli sche kerk te Jeruzalem, als blijk van belangstel ling van Hare Majesteit, bij te wonen. TWEEDE KAMER. Zitting van Dcmderdag 29 September, nam. 2 uur. (JPer telegraaf.) In de hedenmiddag gehouden vergadering bracht de voorzitter verslag uit omtrent do ont vangst van de commissie, belast geweest mot de aanbieding van het Adres van. Antwoord op de Troonrede, en omtrent het door H. M. do Ko ningin gegeven wederantwoord. Benoeming Commies-Griflier. Na twee vrije stemmingen en een tusscken- stemming kwamen ter benoeming van een. com mies-griffier der Khmer op het viertal de heeren mx. C. J. H. Schepel, adj.-commies ter prov. griffie te Groningen; jhr. mr, de Wijkerslooth de Weerde3teijn, advocaat en procureur te s-Gravonhagemr. G, G. van der Hoeven, adj.- commies bij het Dep. van Justitie en mr. B.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2