52"e jaargang. Vrijdag 30 September 1898. IN0. 9743. Tweecle Blad. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Ken ui sieving. FETJILLETOlSr. Schetsen van Mark Twain. UITGEVERThTJ. C. RÖELANTS. KIT i> E PERS. BINNENLAND. jji9HHEHEirasjPEij8 voor Schiedam, psr kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal - 1.30 Afzonderlijke nommcrso.02 BUREAUi ïïOTEKSTÏkAA'B' ffO, feleplioon Ho. 12». AmraRTKmEPEuB: van 1—5 gavroae regels met inbe grip van eeno Courant0,52 Iedere gewone regel meer Bij abonnement wordt korting verleend. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien liet verzoek van II. A. VAN DER MEERi om vergunning tot uitbreiding zijner broodbokkery aan de Boterstraat no. 89, kadaster sectie B, 110. 2181 met een dubbele heete-lnchtoven. Gelet ep de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld verzoek mot de bijlagen op de secre tarie dei gemeente is ter vi3ie gelegd dat op Donderdag den 13den October as., des middags ten 12 ure, ten raadhuizo gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren togen liet toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagenvóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretaiie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 29sten September 1898 Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE, De politiek, der naaste toekomst. De beer Talc wijdt in „De Kroniek" een woord van waardeering aan liet ministerie, dab niet achterblijft bij de toezeggingen gedaan door de politieke partij, die er de meerderheid in heeft. Het komt voor den dag zegt bij met oen zeer behoorlijke hoeveelheid werk in de sociale richting, waarin het beloofde te zullen arbeiden, en het laat zich voorzien dat na de vier jaren door de jong liberale sociaal politici aan het volk zeer deugdelijke diensten zullen zijn bewezen. Het uitgebreid kiesrecht werkt oordeelt de heer Tak verder stevig door. Het aan de orde stellen van beperking der werkuren voor volwassen arbeiders en van het woningvraagstuk zal de fabrieksbaronnen en de huisjesmelkers treffen en zoo zal de hand worden geslagen aan twee der stevigste pijlers van de huidige maat schappij. De twee fractièn der liberale partij zul len er door tegenover elkaar worden geplaatst, en de oud-liberalen zullen te kiezen hebben om met de jongere broeders mede te gaan of in 1901 grootendeela uit de Kamer te verdwijnen. Ook de Troonrede acht de heer Tak wat fris- schor van vorm geworden. Tot zijn leedwezen heeft hij daarin gemist een zinsnede, er van mel ding makende, dat het aan twintig van nr. Ms. voortreffelijkste onderdanen niet is gelukt een oplossing te vinden voor het vraagstuk der pen- sionneering van oude en invalide werklieden en dat de regeering evenmin er in slaagde nieuwe grondslagen voor het recht der armen, te vinden. Maar dit is dan, volgens schr., ook nog de zwakke steê van onze sociaalpolitici. Zij kunnen nog geen geld krijgon van de burgerij,Het fi nancieel argument zal ook tegen leerplicht wel heb zwaarste zijn. De heer Pierson heeft roods besloten het geld dat hij noodig heeft uit den borrel te halen. Persoonlijke cigcnnnrdlghcrien der Slnmcesclic tweelingen. He ben in staat over dit zeldzame tweetal, dat ik persoonlijk zeer goed gekend heb, enkele bij zonderheden mede le deelen, die tot heden door de pers nog niet werden gepubliceerd. De Siameescho tweelingen zijn van nature van zacht en liefderijk gemoed, in een lang en veel bewogen leven hebben zij met zeldzame trouw steeds van elkaar gehouden, Men weet dat zij aan elkaar gegroeid waren, maar dat doet niets ter zake. Ik constateer alleen. Zij speelden altijd met elkaar en zoozéér was hun moeder aan deze eigenaardigheid gewend, dat, als haar Idnderen zoek waren, zij dadelijk na Jan gevonden te hebben, het zoeken naar De heer Tak bepleit nog do noodzakelijkheid, dat, waar van versterking der geldmiddelen van Ncd.-Indie sprake is, een deel der kosten van den Atjeh-oorlog voor rekening van het moeder land zal worden geboekt, waardoor heb niet zoo geheel onmogelijk zou zijn, dat men hier een ander zicht op dien oorlog kreeg en schrijft ten siotte over minister Pierson's verdediging van de voorgestelde verlwoging van den accijns op het gedistilleerd ,,De grootmeester van de Nederlandsche staat huishoudkunde komt do financiën van den staat al meer vastleggen aan den borrel, terwijl zijn ambtgenoot Borgesius aan de afschaffers subsi die voor hunne propaganda geeft Intussclien, Borgesius is, behalve minister, ook lid van de Kamer, en de oud-voorzitter van den Volksbond is nu wel aan de Zutfenaars en aan gausch heb land verplicht zich te verzetten tegen een com pagnieschap tot vulling der schatkist, aangegaan tusschen den heer Pierson en de cappers. Heb geld komt bijna goheel uit den arbeiden den stand, met omdat de ai-beidcr individueel meer drinkt dan oen heer, maar omdat er meer arbeiders zijn. Elke verhooging van den accijns is een poging om van de armsten nog wat meer te halen, want het praatje dat hooger accijns het verbruik zou beperken, is door de ervaring voldoende gelogenstraft. Dit ontwerp is het offerfeest der beginselen, het hoogtij der onbeholpenheid, de huldiging van heb grofste cynisme in de pohtiek. En het is geteekend den Sen September, midden tus schen de „onbeperkte uitstorting van de nobel ste gevoelens die ooit vorst en volk verbonden", zooals kroningsjoumalistiek zei of had kunnen zeggen. Wat komt do heer Pierson daar grof tusschen. Heel een liefderijk volk zingt van „Oranje boven en de socialen in den oven", en hij staat te druilen om drie centen van do kan jenever." Stnatsbcgrooting -voor 1899. Hooge C q.11 e g e s. Voor den tot commies bevorderden adjunct- commies ter griffie van de Eerste Kamer is het minimum van het aan dien rang verbonden traktement uitgetrokken. De jaarwedde van den commies-griffier der Tweede Kamer, den heer van Weiier is ver hoogd met ƒ400. De wedde van den nieuw te benoemen um- mies-griffier is bepaald op 1800 'sjaars. Verder zijn verlioogingen voorgesteld voor het personeel der griffie van de Tweede Kamer en vcot den bode bij de stenographie. De jaargang 18371838 van de vroegere Handelingen i* bijna gereed. Van de door den heer A. L. H. Ising bewerkte jaargangen nadert het zittingsjaar 184041 zijne voltooiing. Voorgedragen wordt eene rangsverhooging van den commies en de adjunct-commies bij den Raad van State met eene traktem.enfcsverb.oo- ging van 200 voor ieder. Bij de Algemeene Rekenkamer zal worden aangesteld een tweede klerk op f 500, terwijl f 1800 wordt aangevraagd om. de positie der lager geplaatste ambtenaren (adjunct-commiezen en klerken) althans eenigszins te verbeteren. Builenlandsche Zaken, Voorgesteld wordt den eenige jaren geleden aan het Departement werkzaam gestelden con- sulairen ambtenaar, die zich zeer verdienstelijk heeft weten te maken, eene vaste aanstelling te geven als adjunct-commies op f 1500. Het aantal leerling-consuls in gewonen dienst Piet staakte, overtuigd dat deze zeker wel in dc nabijheid wezen zou Eu toch waren deze schepselen onwetend, had den niets geleerd, behoorden zelfs tot het bar- barenras, afstammelingen van barbaren, die niet-, risten van filosofie en wetenschap- Als mannen leefden de tweelingen niet immer in volkomen eendracht, doch er was steeds een band tusschen hen, die hun belette van elkaar tc gaan en gescheiden te loven. Zij hebben steeds in hetzelfde huis gewoond en men gelooft dat zij zelfs van liet uur hunner geboorte af geen nacht van elkaar gescheiden waren. Do tweelingen gingen altijd even laat naar bed, maar Jan stond gewoonlijk een uur vroeger op dan Piet, natuurlijk ging Piet dan maar mee. Jan was wederdooper, Piet Mahomedaan, Piet had geen bezwaar zich met zijn broer te laten ,",wederdoopen", onder voorwaarde dat het niet gelden zou. Gedurende den oorlog waren zij ijverige partij gangers en heiden vochten dapper, Jan aan de zijde der Unionisten en Piet aan die der gecon- is chwentegen van 5 op 4 gebracht en dienover eenkomstig is hot artikel met f 1200 vermin derd. Voorts wordt voorgesteld f 800 tv bestemmen, voor verhooging van wedde van oen viertal amb tenaren beneden den rang van conamies. Voortaan zal do verzending van boekwerken en audere officieele uitgaven aan vreemde Re geeringen en geleerde genootschappen in het bui tenland niet meer door verschillende Departe- mentcn, maar door tusschenkomsb van dat van Buitenlandsehe Zaken geschieden. Do vracht kosten op hoofdstuk III zijn nu met 500 ver hoogd waar tegenover vermindering zal staan bij andere departementen. Er is weder een vaste post opgenomen van f 3000 voor een bezoldigd vice-consul te Ant werpen. De jaarwedde van den consul te Shanghai is voorloopig van f 15000 tot f 12000 terugge bracht, zoolang geen belangrijke uitgaven voor tolkendiensten en Chineescho schrijvers noodig zijn. Eene verhooging van f 1000 wordt voorge steld voor den zaakgelastigde te Athene. "Voor huur van kantoorlokalen van den consul-gene raal te Londen is ƒ4500 uitgetrokken, vermin derd met 1G00 dusver genoten. Ook wordt 1000 verhooging voorgesteld van do jaarwedde van den consul-generaal te Singapore. Eene toe lage van f 2000 wordt voorgesteld voor den con sul-generaal van Bangkok. Justitie. Een nieuwe regeling, rangschikking en aanvul ling van de bibliotheek van he-t departement is ter hand genomen. Om de bibliotheek op zeer bescheiden voet aan de eischen dos tijds te doen beantwoorden, is voor aanvulling enz. 3000 uit getrokken. In volgende jaren zal zoodanige bui tengewone uitgaaf niet worden gevorderd. Gevolg gevende aan zijn reeds vroeger mede gedeeld voornomen, om nu de positie der be waarders verbeterd is, ook verbetering te bren gen in de traktementen der overige ambtenaren en beambten bij de gevangenissen en aanver wante gestichten, ook van die tc Veenhuizen, heeft de Minister voorgesteld eeno reorganisatie welke het geheele korps ambtenaren, dus ook de godsdienstleeraren en de geestelijken onjvab, als verdienende z. i. verre de voorkeur boven par tieels herzieningen, zoowel ter betrachting der billijkheid, welke thans niet alleen voor ééne groep van ambtenaren, i. c. de hoofden der ge stichten, maar evenzeer voor andere groepen, het bureau-, liet huishoudelijk en heb arbeidsperso- ncel lotsverbetering eiselit, alsook ter vermijding van tijdelijke wanverhouding en overgangstoe standen, welke de voordeeleu van den dienst, met de reorganisatie beoogd en te verkrijgen, ernstig in gevaar brengen, zooal niet voor gerui- men tijd zouden doen teloor gaan. Bij heb ont werpen der reorganisatie is uitgegaan van het denkbeeld, dat de gestichten naar hunne betee- kenis en grootte in klassen behooren te worden gerangschikt, en aangenomen dat de gelegenheid moet worden opengesteld voor periodieke trakte- mentsverliooging, in verband met diensttijd en dienstvervulling. Do uitgetrokken bedragen voor kosten van gevangenissen en rijksopvoedingsge stichten ad 1,139,754, zijn als gemiddeld te be schouwen. Bij het toestaan zal in tal van jaren geen reden bestaan voor het toekennen van lots verbetering voor genoemd personeel. Tot aanvulling van het personeel van het ge rechtshof te Amsterdam met een raadsheer is 4000 meer uitgetrokken en 2500 tot aanvul ling rn het personeel der rechtbank te Roer mond met een rechter, 3000 voor aanvulling •ui i dyritnarr; r.» van do rechtbank te Amsterdam met een rechter. Uitgetrokken is voorts een bedrag van 11000 gulden voor liet aanleggen van broeikassen in den schooltuin van het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens te Avereest, als noodig voor het geven van volledig en grondig onderricht in den tuinbouw aan verpleegden; en een bedrag van 4800 voor vortimmoring in liet paleis van ju stitie to Leeuwarden. In den loop van dit jaar zal worden ingesteld eeno commissie van deskundigen, ten einde van advies te dienen in zake van gevangenisarbeid, in. 't bijzonder wat de verhouding van dien ar beid tot dc particuliere nijverheid betreft. Tweede Kamer, Do afcleelingen dor Tweede Kamer hebben be noemd tob rapporteurs o. a. over de volgendo wetsontwerpen Spoorweg van Kalisat naar Banjoewangi; overeenkomst met de Nederlandsche Handels maatschappij nadere regeling van heb uitvoer recht van tin in Nederlandsch-Indië, en wijzi ging van artikel 109 regeeringsreglemenb van Noderlaiidseh-Indie, de lieeren Mackay, Van Kol, Van Alphen, Roessingli en Pijnacker Hor dijk. Overeenkomst met Duitscliland betreffende de toelating van veeartsen in de grensgemeenten; onderhoud van electrischo kabels tusschen de Engelsohc en Nederlandsche kusten; wijziging van het wetboek van koophandel voor de ge mengde rechtspraak in Egypte onz.naturalisa tion, de heeren P. van Bylandb, Kool Fokker, v. d, Velde en Retliaan Macaré. Onteigening voor de doortrekking dei" Van Woustraat te Amsterdam, do heeren Hartogh, Gockoop, Truyen, Drucker en Bastert. federeerden. Bij Seven-Oaks namen zij elkaar gevangen, alleen waren de bewijzen der weder- zijdsche arrestatie zoo gelijk, dat er een groote krijgsraad vergaderen moest om uit te maken wie eigenlijk va nde twee gevangen genomen was en wie gevangen genomen had. De krijgs raad, na lang bespreken, verklaarde beide ge vangen en wisselde ze tegen elkaar uit, waar door beiden weer vrij werden. Eens had Piet de wet overtreden en werd tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Jan, die doodonschuldig was, gevoelde zich. desondanks genoodzaakt zijn broer in de cel to volgen en om dus een onschuldige niet te laten boeten, moest men beiden uit het arrest ontslaan het loon der deugd! Hun gewoonte steeds samen te zijn, had ook nadeelen. Want zij verliefden op een meisje en tot zijn diepe smart moest Jan ervaron, dat het deerntje Piet wederliefde gaf. Zoo was hij ge noodzaakt hun uren lange minnekoozingen bij te wonen, hen te hooren fluisteren en kussen en mijlen ver wandelingen met hen te maken, of- Christen-Stndenten-Ycrecniglng, De 3de jaarlijksche conferentie van de Neder landsche Christen-Studenten-Vereeniging heeft gedurende een drietal dagen te Laren (N. II.) plaats gehad. De 70 deelnemers aan de conferentie ver- eenigden zich den eersten middag in de Her vormde kerk, waar o.a. de predikant van Laren m Blarieum, ds. Holte, een hartelijk woord van wellfom sprak. De bijeenkomsten werden gehouden in een groote tent op de hei, ongeveer een kwartier van het dorp. De besprekingen waren gewijd nanlo. "Versterking van den ondeiiingen band 2o. Behandeling van rnaterieele quaesties, als organisatie enz.3o. Besprekingen over de zending. Dr. Van Lennep van Haarlem leidde de bijbelbesprekingen en bracht die in verband mei het studentenleven. De heer Schokking, student aan de Polytechnische school te Delft, trad op met het onderwerp Vertrouwen op God, terwijl de heer Hovy van Utrecht een rede hield over De werkelijkheid der eeuwige dingen. De verhouding van de natie tot de Koningin en van de Koningin tot God werd door den heer Van Beeck Calkoen, candidaat in de rechten aan de Vrije Universiteit, uiteen gezet in zijn rede: Koningin bij de gratie Gods. Een zeer ernstig woord sprak mr. v, d. Laar over de Nederlandsche Christen-Studenten-Ver eeniging in verband met de studie, waarin spreker er den nadruk op legde, dat een Chris ten-student moet studeeren met alle kracht, die in hem is, zich zoo goed mogelijk daaibij moet voorbereiden tot hetgeen, waartoe God hem roept. schoon hij afschuwelijk aan iheumatiek leed. Hij rookte graag, maar omdat de jonge dame iets tegen tabaksgeur had, moest hij zijn. pijn thuis laten. Ja, hun trouw was weergaloos. Was de één ziek, de ander was hot ookhad de een verdriet, de ander weendegevoelde de één ergernis, de lender maakte zich boos. Doch alweer een nadeel. J an was uit principe afschaffer, Piet dronk echter graag een borrel en zoo werd Jan telkens dronken. Zoodra Jan zich aan het hoofd van een ma- tighoidsoptocht stelde, stond Piet dronken als een lord naast hem en als Jan dan onder den in vloed van den door zijn broeder gedronken wijn kwam, vingen zij beiden aan allerlei onzin te vertellen en met straatvuil en baksteenen naai de afschaffers to gooien. Nietwaar, die Siameescho tweelingen geven ons veel te denken. Ik wil nu niet verder in bij zonderheden treden, doch alleen nog tenslotte mededeelen, dat Jan thans een-en-vijfbig en Piet drie-en-vijftig jaren oud is. Jf»4 b rtA-ri-v U.'f t

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5