I staüsnieirws. f ii, 1 I MYAENLAXI) YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. v ififMtlIj '«*Vf *pm Bayard, oud-gczahb der Vereonigtlo Staten to Loudon waar hij zoor gezien was, is, bijne zo- ventig jaar oud, overleden. Antwoord dor Koningin. Ilot wederantwoord van 11. M. do Koningin aan de commissie uit de Tweede Kamer, die belast was mot do aanbieding van het Adres van Antwoord op de Troonrede, luidt als volgt Mijne Hoeren nils waai deer '/.eer de verzekering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal dat het hare begeeito is, Mij in de vei vulling Mijner hooge roeping getrouw ter zijde te staan en dat Mijn vertrouwen op haren ijver en hare toewijding niet te vergeefs uitgesproken is. »Ik verzoek U, Mijne Hoeren, aan de Kamer Mijnen bijzonderen dank to willen overbrengen voor lutar Adres van Antwoord." Hofbericht. Van welingelichte zijde wordt ons verzekerd, dat van een leeds nu door H. M. to kennen gegeven voornemen om in het volgend jaar alle provinciën van het land opnieuw te be zoeken, niets bekend is en derhalve liet bericht daaromtrent op geeneilei grond berustte. ito Imlisclio Vorston. De prinsen von Koetoi dio do residentie heb ben. verlaten zullen vóór hun vertrek naar Indie nog eenige maanden te Amsterdam doorbrengen. De Sultan van Snik is naar Nijmegen vertrok ken, vanwaar bij naar Berlijn gaat en vandaar naar Constantiuopel, om dan via Suez naar Siak terug te keeren. Aan den directeur en gezant van het Park hotel te 's-Gravenhage, de heeren Van den Heu vel en. Buckholz hebben de Indische vorsten als blijk van tevredenheid over hun verblijf in dat hotel, hun portretten geschonken, Iioode Kruis. Gisteren werd te 's-Gravouhage onder voor zitterschap van den heer K, J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht do 15e algemee- no vergadering gehouden van de vereemgmg het „Ncderlaudsche Roode Kruis". Uit het door den seeiebans van het hoofdbe stuur, den heer W. J. Vervloot, uitgebracht ver slag blijkt ouder meer dat liet aantal comité's thans 73 bedraagt, het aanbal corresponden ten 27. In don loop van 1897 werd een einde gemaakt aan het opleiden van ziekenverpleegsters voor rekening win het Ned. Itoode Kruis in het ge meente-ziekenhuis te Rotterdam. Deze zaak was voor de veroeniging ecu lijdensgeschiedenis. On der allerlei voorwendsels keerden de ziekenver pleegsters het Ned. Roodo kruis den rug toe. Sedert 1S88 werden 17 leerlingen gedeponeerd. Daarvan zijn er nog slechts 2 over. Met groote instemming is heb plan begroet tot samenstelling en gereed houden van een korps pleegzusters, ten hoogste 16 personen sterk, in overleg en volgens overeenkomst met heb Haag- sclio Vrouwencomité. Dit staat steeds ter be schikking om m buitengewone dagen diensten te verleeneu. Heb centraal comité van het Roode kruis in Ned. Oostrlndië bleef gedurende 1896 en 1897 ijverig in de weer voor onze zieke en gewonde krijgers m het Oosten. Als bijlage bij bet verslag is gevoegd een vrij uitvoerig en belangrijk overzicht van liet ver handelde op de conferentie to Weenen. Daaruit blijkt o. a. dat onze Minister van Justitie zijn medewerking beeft toegezegd om bij de thans in bewerking zijnde herziening van het strafrecht- boek te beproeven voor ons land een einde te maken aan het misbruik van het embleem van het Roodo kruis voor allerlei commercieele, in- dustrieele en andere praktijken. Het totaal generaal der uitgaven van de ver oeniging gedurende haar 30-jarig bestaan hier te lande en in Indië bedraagt f 812,546.14 op groote belangstelling voor de vereeniging van liet geheelo vaderland wordt ten slotte in het ver slag aangedrongen. Naar aanleiding van dit jaarverslag ontspon zich eonigo discussie over de opleiding der pleeg zusters van het Roode kruis. De secretaris, de heer Vervloet, deelde mede dat voorheen de meisjes voor rekening van het Roode Kruis werden opgeleid en dan verplicht waren 6 jaren te blijven. Na dio 6 jaren kregen zij wanneer zij bleven f 400 gratificatie, en bij 20 jaren dienst een pensioen van f 200 's jaars. Die band van 6 jaren bleek echter tc drukkend en werd veranderd in een engagement voor 2 jaren met oen gratificatie van f 60. Bij vertrek binnen 2 jaren wat ook voorkomt moet ƒ30 teruggegeven worden. Het zal nog moeten blijken of deze regeling aan de verwach tingen voldoet. Hierna werd uitzending van pleegzustersnaar Indië aanbevolen, waar zo boter dan afgekeurde soldaten in de hospitalen zullen voldoen. Hierna werd rapport uitgebracht omtrent het onderzoek van de rekening van den penning meester, den heor Polak-Daniéls, aan wien hulde gebracht werd voor zijn richtig en zorgzaam bo lleer. Op hot Grootboek staat thans ton name der vereeniging f 185,500.021 ingeschreven. Het saldo van het afgesloten jaar bedraagt f 486.70. De rapporteur gaf in overweging voortaan vroe ger de bescheiden, op do rekening betrekking hebbende, aan da financieelo commissie toe to zenden. Hot Ixoofdcomité zal dien wenk overwegen. Als candidaat, aan to bevelen aan de regee- ring voor eene benoeming tot lid, van, heb hoofd- comibó tor vervulling eener vacature, werd ge kozen prof. dr. van lterson te Leiden. Do vergadering word hierna gesloten. Het 5o intonmtioimlo pers-congres. De afgevaardigde van den Ncderlandschen Journalistenkring schrijft het volgondo uit Lis sabon, cld. 25 September: Vóórdat het congres morgen begint met de opening door den Koning wil ik onkelo bijzon derheden schrijven over onze reis en onze aan komst, die anders, bij heb ook thans weer zwaar beladen program, in do pen zouden blijven. De K onin gin-Regoutos, waarmode alle Nederlandsche congresleden (de hoofdafgevaar digde, benevens, dno mede-gedelegeerden, verge-" zeld van drie dames) van Amsterdam hierheen zijn gegaan, had ditmaal een merkwaardig cos- mopolitische passagierslijst. Daar waren Jfran- sclien, Engolsclien, Duitscliers, Oostenrijkers, Noren, Zweden, Italianen, Porbugeezon, Zwit sers, Belgen, ja zelfs ook twee Galicisch© Po len. En het eigenaardigste was, dat dit zoo bui tengewone heterogene gezelschap natuurlijk van 't eersto oogenbhk af een zeer gozelhgen toon voerde, daar iedereen den ander kende. Zoo zag men oen kogelronden, vuurrooden Diutscher die, altijd zeer goed gehumeurd, grappen maakte over zijn kolossalen omvang, languit op den rug liggen naast een mageren, donkeren, spitsneuzi- gon, wildlokkigon, modern-poëtisch mtzienden Drausckmaii zondor dat ElzasLotharingen hem schoen te hinderen. Zij koordon. af en. toe iets van een levendig gesprek dat twee hard loopende voorbijgangers hielden, dio zich beiden ongemakkelijk afdraafden: een Engelschman, droog en nerveus, met een rooclen fez boven heb gebruinde gezicht en een kleino, rossige, ge buide Duit-schei-, hoog in zijn schouders on druk eiteorend, gesticuieerend en dooeerend een professor aan do Heidelbcrgscke universiteit die o. a. een college geeft in journalistiek. In de dek salon zit een Hollander een partij tc schaken met een eerwaardigen ouden Italiaanschen sena tor, voorzitter der Italiaansche persvereeoiging, wiens patriarchale trekken zich soms tot een tevreden grijns ontspannon als de situatie van het spel hem bijzonder aardig lijkt. Met de enkele niet-joiimahstieke passagiers, die reeds te Amsterdam aan boord waren geko men, was de eerste klasse zóó vol dat sommigen in die klasse geen plaats meer hadden kunnen krijgen en niet weinigen 's middags moesten eten in de kinderkamer. Docli de tafel, eox-st zoo dicht bezet, begon na Southampton (waar de boot twee dagen stil lag zoodab de nieesten een bezoek brachten aan Wight, Londen of Brighton) bedenkelijke ga pingen te vertoonen. De lange gestalte van kapi tein Visman (den met zooveel eer bekenden vroe- geren gezagvoerder der Prins Frederik) richtte zich vaak wat op om van den presidialen zetel met gefronste wenkbrauwen de vele ledige stoelen te overzien. Helaas, de zee wiegt allen op haar machtigen rug, maar niet allen m slaap. Yooral de Golf van Biscaye handhaafde ook nu weer zijn kwado faam. Hoewel de ganscke reis inderdaad zeer gunstig was, stond er in de Golf van Biscaye een lange, zware deining na galm van een voorbijgetrokken stormgebulder. Wie een gestel heeft dat naar de zee staat, ge niet juist van die heerlijke, statige, onweerstaan bare beweging, die do hartslag is van de zee en een rhytmus van machtig leven. Maar ande- ïen Anderen waren blij dat wij Vrijdag omstreeks twaalf uur Cabo Raza omstoomden en weldra rustig op de Taag ten anker gingen. Iieb was hier juist, na eenige weken van aanhoudende droogte, eon dag van nurksehea regen, zoodab het anders zoo hooggeprezen binnenkomen van den Taagmond thans minder effect maakte. Do Italiaan van daarstraks dankte Ren kapitein voor de buitengewone gastvrijheid der Maatschappij Nederland en de daarbij bohoorende champagne glazen waren nauwelijks leeg of het Portugee- sche comité kwam ons al afhalen. In vier staat- siesloepen van de marine, benovens een stoom- sloepje werden vrij een heel eind verder aan wal gezet. Onderweg voeren wij langs eenige Portu- geesche oorlogsschepen, die ons met de trompet een eigenaardig saluut gaven. Ik moet bekennen dal ik noch van de roeikunsb der Portugeesche marine-matrozen, noch van do stuurkunst van den stuurman een heel hoogen dunk kreeger werd verbazend veel geschreeuwd en gecomman deerd en het resultaat daarvan was nog al wild. Voor ons tamelijk lang wachten in de douane zaal werden wij eindelijk beloond doordien onze bagage niet wei*d gevisiteerd. Rijtuigen stonden voor ons gereed en in een piassenden regen kwa men wij in onze hotels aan. Morgen, na de inaugurale zitting, die niet veel langer dan een half uur zal duren, hoop ik u het een en ander over de stad te schrijven en over vei-schillende bevindingen, die wij hier heb ben opgedaan. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder zijn hedenochtend ten half 10 ure naar 't Loo vertrokken. De burgemeester en de gou verneur der Residentie deden Hare Majesteiten uitgeleide. Het huwelijk van prinses Pauline van Wur- temberg, do oudste dochter van koning Wil helm II van Wurtemberg met erfprins Friedrich von Wied zal de volgende maand to Stuttgart worden voltrokken. Koningin Wilhelmina, de Koningin-Moeder, de hertog en de hertogin van York, do hertogin van Albany, de kroonprins en do kroonprinses van Roemenië zullem naar buitenlandselie bladen melden, de plechtigheid bijwonen. Prinses Pauline zal eenmaal over een groot fortuin beschikken on prins Friedrich von Wied is de erfgenaam van een der rijkste en oudste families van Noord-Duitscbland, Zijn moeder, prinses Marie der Nederlanden, dochter van wij len prins Fi-ederik, heeft haar man een groot vermogen aangebracht. Bij gelegenheid van dit huwelijk zal den ko ning van Wurtemberg do orde van den Kousen band worden verleend. 11. M. de Koningin-Moeder bezocht gisteieri het Paleis in het Lange Vooihout, eigendom van H. M. De leden der Tweede Kamer, behoorende tot de Katholieke paitij, hielden gisteren een clubvergadering. In de vacnture-Bahlmann werd gekozen de heer Vermeulen, die wegens gezondheidsredenen deze benoeming niet moet hebben aangenomen. Naar men verneemt, bestaat bij heb gemeente bestuur van Maastricht het voornemen de ste delijke spaarbank op te beffen en het reserve fonds ad f 150,000, te bezigen voor eon op to richten pensioenfonds voor gemeente-ambtena- Op Vrijdag 7 October zal een monument wor den opgelicht op het graf van wijlen prof. Doe- des te Utrecht. („U. D.") KETHEL EN SPALAND, 80 September. Op een 24 Juli j.l. te Utrecht gehouden algomeene verga dering van muziek voreemgingen in Nedorland werd besloten de voorbereide huldcbetooging aan H. M. de Koningin niet to laten doorgaan. Aan hot comité werd toen opgedragen aan H. M. alsnog op een andere wijze de hulde der dilettant-Harmonie- en Fanfarovereenigingcn te vertolkon. Het comité hooft toen een adres van hulde samengesteld, dat in een prachtband met geciseleerd zilveren beslag aan do Koningin is verzondon. Onder de talrijke declnemois aan deze kulde-bctuiging komt ook voor ons har- monicgezelschap St. Radboud. Kaat Mossel. Voor een zeer talrijk publiek ging gisteravond in de Officieren Vereeniging „Kaat Mossel", het bekende Septemberstuk van den heer A. van Sprinkhuijzen. Het deed ons genoegen, dab zoo- velen, zeker ook wel na do vertrouwen wekkende woorden van don heer Hom in dit blad, waren opgegaan. Zij zullen zich niet hebben beklaagd. Het was een onbedaarlijk lachen den gan sehen avond door om de dolle vertooningen van de uitvoerders van dit volksblijspel. Over liet stuk zelf zeggen wij niets dan dat i het alle goede qualiteiten had van een dergelijk stuk te eisclien, en dat is geen geringe verdienste. Het boeide door de bekendo handeling, maar vooral door de uitbeelding. En goed was die. Kaat Mossel en Ruige Keet waren een paar al- lervei-makelijkste vischwijven, den ganschen avond in stijl blijvend. En de anderen „de jonges en de maides", ze werkten met oen opgewektheid mede, die bewon dering afdwingt bij zooveel representaties. Moeten wij namen van de vertooners noemen 1 Niemand die hot verlangen zal. Heb waren Kaat en Ruige Keet en Trijn en Mannie en zooveel anderen, die allen hun eigenaardige verdienste hadden. Er zijn wel kleine aanmerkingen te maken, maar waarom zouden ze hier vermeld worden? Men amuseerde zich kostelijk, en slechts daarom was men gekomen. Er werd een aardig stuk volksleven vertoond, goed-rond en plat in den goeden zin. Wij hooren, dat de Tivoli-ers dezen winter het plan hebben hier nogal eens op te treden. Laten wij het hopen. Ze hebben dit seizoen goed ingezet. Met ingang van 1 October is benoemd tot rijksklerk de heer H. A. Paulssen, werkzaam ten kantore der invoerrechten en accijnsen alhier. Den len December a.s. hoopt de heer W. Brouwer zijn 25-jarig jubileum als hoofd eener school te herdenken. In 1873 te Barendrecht benoemd werd de heer Brouwer reeds in 1876 aau een openbare school alhier aangesteld. Die school was toen nog gevestigd in het tegenwoordige gymna stieklokaal vanwaar die werd overgebracht naar het nieuwe gebouw in de Dwarsstraat. De Wilhelminabekers ter herinnering aan de inhuldiging van H. M. de Koningin zijn deze 'eek aau de schoolkinderen alhier uitgereikt. Gisterenavond had in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond de inschrijving plaats voor de verpachting van het buffet aldaar. Slechts leden van den Bond mochten aan deze inschrijving deelnemen. Ingeschreven werd door: J. Bextermanf 657.59 J. C. van der Meer - 651.50 J. Voorhuizen- 616. J. Voorwald- 600. P. Wuisman-375. L. v. Lingen480. Maandag zal de toewijzing plaats hebben. f De vereeniging van den II. Vincentius van [Paulo, afdeeling bibliotheek alhier, meldt, dat I de opening van het winterseizoen zal plaats hebben op Dinsdag 4 October a.s. lederen Dinsdag houdt de Commissie van 7 tot 8 uur zitting in het gebouw aan de West- vest, tot het ter lezing geven van boeken. Gisterenmiddag te 4 uur had de 32 jarige branderskneclit F. D. boeters, terwijl hij aan de gistpers werkzaam was, door liet wegschieten van de dek plank liet ongeluk met den linker voet in het heetwator-riool te stappen, waarbij hij ernstige biaudwonden bekwam. Per rijtuig werd hij naai'zijn woning aan den Noordvestsingel gebracht. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 6 partijen tong, tarbot, schol, bot, rog en spiering; de prijzen waren voor tong vanaf f0.87'/s tot t4,30, tarbot f'1.25 tot f2.67t/e. schol van f0.50 tot fl.95, bot van 10.40 tot f'1.25, rog van 10.75 tot f'1.25, spiering van f 0.30 tot f 0.55, alles per koop. Hedenavond 7 uur afslag van schol. BURGERLIJKESTAND. Ondertrouwd 29 Sept. A. Gioenendnal 23 jaar on F. A. van Wassenaar 22 jaar. 11. van Ilnasteren 22 jaar en E. Noordam 20 jaar. J. 11. Kooijman 27 jaar en J. de Bruin 20 jaar, Geboren t 29 Sept. Ilenilrika Magdalena Calliaiina, dochter van J. W. van der Knaap en C. M. de Vries, Bakkerstraat. Overleden 29 Sept. Frederik Schoei, oud 43 jaar, Ged. Broersvest. 30 Sept. Klaasje Groenendijk, oud 73 jaar, echtgenoot van B. II. Schekermans, Singel. De vorige week is hier onder de zinspreuk „Eensgezindheid" opgericht, eene Schildersgezel- len-vereeniging, ten doel hebbend, bevordering van onderlinge zedelijke en stoffelijke belangen, waaronder inzonderheid begrepen zijn hulp en bijstand bij ziekte en in tijd van werkeloosheid. Tot bestuurders zijn benoemd I. C. Hofman, voorzitter, N. Dessens secretaris W. J. de Korte, penningmeester, A. Pleijsier en Jb. van Dijk, commissarissen. Door de afdeeling Vlaardingen en Vlaardin- van Landbouw is het diploma voor hoefsmid uitgereikt aan de candidaten: A. van Beek, St. Fliilipsland, J. Hoogcdoorn, Loosduinen, Hoogkamer, Oude-Tongo, G. do Jong, Alblasserdam, P. van der Linden, Schie dam C. Nippius, Vlaardingen, M. v. Roeven, Maasland, J. van de Rovaart, Vlaardingen, Tie- lema, Nieuwe Tonge, J. L. Vermin, Maassluis. Aan één candidaat kon geen diploma worden uitgereikt. Uit liet op de onderwijzersvergndering uit gebracht verslag van Kindervoeding" blijkt dat in de drie eerste maanden van dit jaar 10070 porties warm eten zijn verstrekt, en dat het grootste aantal kinderen dat aan de school- voeding deelnam, 280 geweest is. De rekening sloot met een batig saldo van f2 64. Üe Commissie zal ook in den volgenden winter voor dit doel werkzaam zijn. Geveilde en verkochte onroerende goederen te Vlaardingen, op Woensdag 28 Sept. '1898. Notaris A. KnotLenbolt. Een woouhuis, aan den M.iassl. dijk, wijk A no. 55, te Vlaardingen, groot 97 vierk. ellen. Geveild voor f1500. Afgemijnd op f1675. Een winkelhuis, aan de zuidzijde van het West- nieuwland, wijk M no. 65, te Vlaardingen, groot 85 vierk. ellen. Geveild voor f950. Afeemnnd op f 4100. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 30 Sept. Reinier de Hond en Lijdia Petronella van Gijn. Geboren 29 Sept. Gerritje, dochter van M. Oversluizen en M. Veeleinaat, Ged. Biersloot Albert, zoon van H. Kuipers en H. Koopman, Ridder straat. Lodewijk, zoon van P. Terpstra en P. v. d. ToornArn. Iloogvl.straat. Leendeit, zoor. van A. Sluimer en J. de Bioois, Bmtna- straat. Overleden 22 Sept. Teunis Smit, oud 25 jaren, ver dronken in de haven alhier. To Utrecht wordt thans het derde congres voor openbare gezondheidsregeling gehouden. Er is ge sproken over schoolhygiene en watervoorziening der gemeenten. Aan de debatten wordt ook door een aantal socia listen deelgenomen. To Amsterdam wordt thans hot vijfde kunsthisto risch congres gehouden. Bij het Internationaal Comité voor meteorologie, welks laatste conferentie in 1896 te Parijs plaats had, is in overweging in het volgend jaar te Utrecht samen te komen. In dit goval zal de Regeering hier te lande voor eene ontvangst zorgen. Troelstra is voor Zaterdag 1 October gedagvaard om tc verschijnen voor de reehter-commissaris Jhr. de Savornin Lobman te 's-Gravenhago. Waarschijnlijk staat deze dagvaarding in verband met eene aanklacht, door den officier van justitie te Leeuwarden tegen Troelstra ingediend („S.-D.") Do rechtbank to Groningen hoeft don heer J. Schaper, lid van den Raad en van de Prov. Staten, veroordeeld tot f300 boeto of 60 dagon hechtenis wegens smaadschrift. oiifA-a «ïtei V'slv

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2