se» 52*"' jaargang. Zondag 2 en Maandag 3 October 1898. 9745. r Tweede Blad Mniii tmise va» Denemarken, t Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, uitgeverTITjgTróelants. Eti KeiinisgCYiiig. UIT DE PEÏtS. BINNENLAND. ter*? *^5 '?iBKrsBKBKTarï.tJ8 vo«r Schiedam, pev kwartaal f 0.90 8ö" - omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.06 franco po* pont, p. kwartaal. - 1.30 Afeondterlijko nommers- 0.0S BUREAU s BÖTJSïSS'ffRAA'ï 7», TeJeplioon STo. 1S3. Burgemeester en wethouders van Schiedam, 1 Gelet op art. 10, punt 4 van liet Koninklijk Besluit ^an 4 Mei 1896 (Staatsblad no. 76) Doen te weten, ilat tie verkiezing voor vier leden tan Be Kamer van koophandel en fabrieken aldaar, ter FjervuUiug der vacaturen, wegens peiiodieko aftreding ia dit jaar van de hoeren II. R M. A VAN GENT, jnr. W. H. .JANSEN, D. F. W. PRINS en G. O. BEÜ- sKERS, zal plaats hebben op Vrijdag, den idenSooem- [ler aanstaande, ton raadhuize aldaar, en dat de inlevering der stembiljetten zal aanvangen ides voormitldags ten elf me en voortduren tot des na- tiniddags ten twee ure, na welk laatstgemeld uur on middellijk tot de opening der biljetten zal worden overgegaan. En is hies van afkondiging geschied, waar het ba- hoort, den lsten October 1898. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VEUNÈDE. I' In oprechten rouw staat Denemarken aan do jlijkbaar van zijn tachtigjarige Koningin, die "in zich vereenigde do voortreffelijkste deugden der vorstin en der vrouw, die haar heer en ko ning een verstandige en helderziende raadgeef ster, haar man een trouwb, liefhebbende echtge noot», haar kinderen een strenge en toch vrien g'delijka moeder, haar gezin een nooit rustende ijküsvrouw, den hulpbehoevenden in den lande Reen minzame, onvermoeide, grootmoedige hulpe Sea troost was. Zoo populair als de Koning was '^koningin Louise niet; slechts zelden kwam zij 'jïtnefc haar volk in aanrakingpersoonlijk kenden .fjhaar slechts weinigen. Maar haar offervaardig- jheid en haar naastenliefde waren genoegzaam jhekend om haar do liefde en de hoogachting van fehaar onderdanen te verzekeren. Ifï Toen den 7den September 1817 aan landgraaf rjWilhelm von Hessen een dochter werd geboren, "5 kon niemand vermoeden dat dit kind zulk e©n ^schitterende toekomst wachtte. Wel was haar ^moeder, landgravin Charlotte, de jongste dochter van den Deenschen erfprins Frederik, en het was nauwelijks aan te nemen dat Frederik VI nog kinderen zou krijgen; maar de vermoede lijke troonsopvolger, de latere koning Christiaan J'VHI, was destijds eerst 31 jaar oud, had twee jaar geleden een tweede huwelijk aangegaan en had een negenjarigen zoon uit zijn eerste huwe lijk. Dat uit deze zijlinie van het oudo vorsten huis nieuwe loten zouden ontspruiten, was dus geenszins buitengesloten. Intussehen verhuisde da landgraaf, die reeds an het jaar 1800 af in Deenschen dienst stond, ran Kassei naar Kopenhagen, en. hier groeide de prinses in zeer eenvoudige omstandigheden ,op. Veel sorg werd er echter besteed aan de op voeding der prinses, en in 't bijzonder Werden iaar meer dan middehmitige artistieke gaven door eerste meesters ontwikkeld. Tal van schil derwerken in de kerken van Denemarken, in d© paleizen van Denemarken, Sandringhem, Athe ne, Petersburg en Gmiinden geven blijk van den .ijver eu den grooten aanleg der Koningin. „In latere jaren trad de muziek meer op den 'oergrond en door veel samen te werken met ;de grootste kunstenaars die Denemarken bezoch ten, verwierf de hoog© vrouw eon hoogo mate jïan muziekkennis. F. In den herfst van 1841 werd de verloving der prinses bekend met prins Christiaan, en den S26sten Mei daaraanvolgende vond op het kas teel Amaliënborg, waar do ouders der bruid toen woonden, het huwelijk plaats. Het jeugdige paar betrok het „gele paleis" waar het een stil, ttiaar bijzonder gelukkig familieleven leidde. Zes kinderen, drie prinsen en drie prinsessen, wer den hier geboren, die allen, nog leven. Na den oorlog met Pruisen, toen de quaesfcie der erfopvolging in de Deensche monarchie eene internationale was geworden, traden prins Chris tiaan en zijn gemalin meer op den voorgrond. Nieolaas 1 van Kusland stond bij het protocol yan Warschau in Juni 1851 zijn erfrechten op bepaalde stukken van Holstein af aan prins Christiaan, en een maand later, den 18den Juli |8B1, deden landgravin Charlotte en prins Fre derik van Hessen afstand van hun toekomstig erfrecht op de kroon van Denemarken ten gun ste van prinses Louise, die de uzelf den clag haar rechten overdroeg op haar echtgenoot, prins Christiaan van Glücksburg en hun gemeenschap pelijke mannelijke nakomelingen. Alle bloedverwanten kermden deze daad van prinses Louise goed. Bij het verdrag van Londen van 5 Mei 1852 erkenden de vijf groote mogendheden en Zweden en Noorwegen deze rangorde, en. nadat ook do Deensche rijksdag zijn goedkeuring er aan had gehecht, kondigde Frederik VII den 3lsten Juli 1853 do nieuwe wet betreffende de troonsopvol ging af, krachtens welke prinses Louisa onge veer tieu jaar later aan do zijde van haar gemaal den troon van Denemarken heklom en heb land weder een Koningin schonk. Met den dood van. Frederik VII in 1863 ont stonden treurige politieke verwikkelingen, die den voor Denemarken ongelnkkigen oorlog ten gevolge hadden. Het was een zware tijd voor land en koningshuis; en in deze sombere jaren toonde koningin Louise zich een flinke vrouw, die verstandig en met beleid haar echtgenoot ter zijde stond. Do wetenschap dan ook dat het koninklijk echtpaar innig deelde in don rouw van het land, maakte de viering van hun zilve ren huwelijk tot een waar volksfeest. Met de jaren werd de band tusschen volk en vorst nog hechter, en niet weinig droeg daartoe bij do uitgestrekte weldadigheid der Koningin. Zoo werd dan ook het gouden huwelijk van het koninldijk paar do aanleiding tob een waar lijk geestdriftige hulde van alle kgen der bevol king, «m het groote aantal vorstelijke gasten, die Kopenhagen toen, in 1892, binnen zijn mu ren herbergde, verleenden aan de feestelijkheden een praal die de blikken van geheel Europa naai de Deensche hoofdstad trok. Toen was koningin Louise zonder twijfel liet middelpunt der schit terende vorstenbijeonkomstkinderen en aanbe- huwdkinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen schaarden zich in liefde en vereering om haar die in zoo hoogo mate de kunst had verstaan, het eenvoudige kasteel aan den Oere sund, heb ouderlijk huis, te maken tob de plaats waarheen allen, zelfs uit de schitterendste omge ving, terugverlangden. Men heeft vaak en veel gesproken over de politieke doeleinden en intrigues der verstandi ge koningin, en zeker, geheel zonder invloed is haar raad, zijn liaar krachtige sympathieën on antipathieën, tot in de Laatst© dagen zelfs, niet geweest. Men herinnere zich slechts do candida- tuur van haar kleinzoon, prins Goorgo van Grie kenland, voor het gouverneurschap van Kreta, die zeer stellig haar werk is geweest, De harde slagen van heb noodlot in de laatste jaren, met name de dood van Alexander III en de Grieksche catastrophe, hebben hun schaduw geworpen ook op het gelukkige leven op kasteel Bernstorff en hebben er zeker wel too bijgedra gen dat dit leven nog stiller en kalmer werd ge voerd dan vroeger. En al verloor de Koningin bij het ontvangen der voortdurende jobstijdingen uit Griekenland ook uiterlijk nooit haar bedaardheid en kalme koelbloedigheid, zij hebben toch zeer stellig zulk een diepen indruk gemaakt op de grijze vorstin, dab de langzame, maar aanhoudende afneming harer krachten sinds dien tijd er wel mede in verhand zal behaoren te worden gebracht. Koningin Louise hield overigens niet van luid ruchtige praal on pronk. Eevenals zij in haar jongere jaren met opzet verre bleef van heb hof van koning Frederik VII en ook later luis terrijke hoffeesten zooveel mogelijk meed, droog ook haar omgeving steeds den stempel van haar karakterrustige, echte deftigheid die alle zich naar buiten uitende weelde mist, en noch op Amaliënborg noch op Fredensborg of Bernstorff ontmoeten wij koude, koninklijke pracht en.oog verblindende praal. Koningin .Louise is gestorven als de oudste regeerende Deensche koningin. Maria Sophia en Carolina Amalia werden wel is waar 85 jaar oud, maar had^n toen reeds lang opgehouden regee- rend koning te zijn. Niet te vergoeden is het zware verlies voor de koninklijke familie, in de allereerste plaats voor den grijzen koning, die de speelgenoot» zijner jeugd, de geliefde echtgenoot», de trouwe, ver standige gezellin van een Lang leven verloor. Mogo heb bewustzijn dat zijn geheele volk eenparig, oprecht en innig in zijn rouw deelt, hem tot troost zijn in deze droevige dagen. In de barton van het Deensche volk zal de herin nering aan de Koningin zeker voortleven. 7r.nnooc.iNG van den accijns or GEDISTILLEFRD EN "WIJN. In hot „Sociaal Weekblad" komt ccn artikel voor van den lieer A. Menalda Hzn. te Leeuwar den, over het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op gedistilleerd en wijn. Do schrijver meent, dat er zelden con wetsontwerp door een minister van financiën is ingediend, bedoelende bolastingverhooging, waarvan de schadelijke ge volgen minder ernstig waren overwogen dan thans is geschied. Tot toelichting liiervan ves tigt d© schrijver bijzondere aandacht op do vol gende punten: lo. Zal door eono verhooging van 25 pet. oi minder van den wijnaccijns het gebruik van dit artikel naar alle waarschijnlijkheid verminderen dus wat aan de oene zijdo do belasting meer zoude opbrengen, zal aan de andere zijdo dooi de voorgestelde verhooging minder worden opge bracht ten gevolge van afnemend gebruik. 2o. Zullen uit die accijnsverhooging, behalve waarschijnlijk nadeelen voor de schatkist, stellig nadeelen voortspruiten a. voor den wijnhandel; b. voor het algemeen; c. voor onzo verhouding tot wijnvoortbrengon de landen, waarmede wij in handelsbetrekking staan. In zijn motivcering dezer stollingen betoogt de schrijver dab het gebruik, speciaal van fijne wijnen, afneemt. Dus drukt de accijns bijzonder op de middelklaswijnen, en voor wien do goed koopste wijn een buitengewone uitgaaf is, is f 1.80 per anker meer lang niet onverschillig. Ook* dit wijnverbraik zal dus worden geschaad, want van verlaging der koopprijzen zal wel geen sprake kinnen zijn. En waar wijn volgons alco hol-vijanden. een der minst-verderfelijke, en vol gens minder bevooroordeelden een gezonde drank is, zou 't wijzo en voor de schatkist voor- deelige politiek zijn hot gebruik althans niet te belemmeren. Door die belemmering zal de ac cijns-opbrengst verminderen. De minister, die in zijn memorie van toelichting zoo'n open oog toont te hebben voor de volkswelvaart, schiet hier zijn doelwit voorbij.- wijn toch is een ge- notmidörl, onschadelijk, dikwijls heilzaam en soms genezend, en juist nam in de laatste jaren de productie toe. Dan verzwaart de minister voor de wijnhan delaren den toch al moeilijker wordenden strijd om het bestaan. De schrijver meent dan ook dat ieder Kamer lid zijn stem moet onthouden aan dit luchthar tig ontwerp. Minder solide wijnhandelaren zullen den ver koopprijs onveranderd laten, en waar van min der hoedanigheid leveren. Dit hoeft niet per s§ schadelijk voor de gezondheid to zijn, doch zoo doende vergroot de minister don prikkel tot fraude. En nu reeds bedraagt de accijns voor goedkoope soorten bijna de helft van den ver koopprijs in liet klein. En door den prikkel om op heb product to be zuinigen, zal er veel namaak worden verkocht, zullen, in plaats van de meest gezonde Bordeaux- wijnen, bijna steeds zwaardere wijnen worden gebruikt, waarvan het hooge alcoholgehalte ver menging mot verdunningsmiddelen toelaat, cn die producten zijn op den duur schadelijk. Eij, die bij kleine hoeveelheden koopen, lijden hier door weer 'b eerst Eindelijk wijst de bepaling in het nu opgege ven handelstractaat met Frankrijk, dat een wijn- accijns f 20 per HL. niet mocht te boven gaan, er op, dat wijn voortbrengende landen, in ver hooging van accijns een voor den. uitvoer van hun wijn schadelijken factor zien. Wijnacrijns staat met invoerrecht op wijn gelijk, maar geeft meer aanleiding tot misbruiken. Men zoude, in dien invoerrecht geheven werd, vervalscliten wijn kunnen invoeren, doch doordat de belasting even goed geheven wordt van dozen als van na tuurwijn, is het voordeel van dit bedrog alleen gelegen in den lagen prijs van het product zelf. Bij accijnsheffing kan bovendien accijns wor den bespaard, indien men anderen dan natuur wijn voor echten verkoopt. Controle hierop be staat niet of zeer gebrekkig; niets is dus ge makkelijker. De schrijver vreest daarom voor represaille maatregelen, hijvoorbeeld door Frankrijk. Hij eindigt met den wensch, dat da minister van den verkeerden weg moge afkeeren. AnvzRTEffTTïPRus: van 1—8 pvrona regel» met inbe grip van eene Courantf CJ9 Iedere gewone regel meer©.10 Bij abonnement wordt korting verleend. de Koningin-Moeder, naar Het Loo vertrok ken. De Majesteiten werden bij aankomst aan het Staatsspoor-station te 's-Giaveiihago ont vangen door do hoera's der menigte, die turn de builom.yde van het gebouw op de happen gesclmaid stond. Tot het doen van uitgeleide aan Hare Majesteiten waren alleen in do wacht zaal aanwezig de biugeinoester, baron Van liaiinxina thoe Slooteri en de gouverneur der residentie, gen.-rnaj. Doorman, dio de Koning innen tot aan don trein vergezelden. De Koningin bleet nog eenige oogenbliLken voor liet portienaam slaan om de schare te be groeten, die aan het einde van het statuin, bij het vooibijrijtlen van den Liein, Hare Majesteiten levendig toejuichte. De Koningin droeg een toilet van gebouil- lonneml wit satijn. De koninklijke trein weid vanwege de Slaals- spooi-Maatschappij gedirigeerd door dea heer Cluysenaoi'b, directeur-genei aal, de heeionSiher- gieter Hoogstad en Van Egmond. Bij aankomst aan het station to Apeldoorn werden de Koninginnen door den burgemeester vau Apeldoorn, den heer Tutein Noithenius, ontvangen, die IIU. MM. voorging naar de wacht kamer 'le klasse, waar de wethouders, de leden van den Gemeenteraad, do Commissaris der piovincie, baron Moüerus van Westkork, en de leden van Gedeputeerde Staten van Gelderland wachtten. Hier werden toespraken gehouden door den Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland en door den burgemeester van Apeldoorn. Deze laatste bood der Koningin on der Koningin-Moeder ieder eene ooikonde aan den Band der gemeente. Onder klokgelui van en vergezeld van eene eerewaeht Hokken de Koninginnen door het vei Hei de dorp, onder de juichende kreten der menigte naar het Loo. Te 2 uren reden Haie Majesteiten weder uit, om in een gedeelte van het dorp de versieringen te bezien, Eerst werd te ongeveer balfdrie ure het feestterrein met de volksspelen bezocht, waarna langs een omweg te 3 ure de rijks kweekschool voor onderwijzeressen werd bereikt. Twee der leerlingen boden Hare Majesteiten bouquetten aan, waai na de leeilingen, geleid door den gewezen leeraar aan de school, den heer Hij ken, der Koningin 3 coupletten van een welkomstlied toezongen. Zichtbaar aange daan, dankte de Koningin buigend voor do ovatie, waarna de tocht door het dorp hervat werd. M. was gekleed in zeer licht, gebloemd satijn, een hoed met witte en lichtblauwe veeren. De stoet had dezelfde samenstelling als bij den intocht. Des avonds was gansch Apeldoorn geïllu mineerd. Itijkslijfrentebank. Bij Kon. besluit is, onder dankbetuiging voor den door haar verrichten arbeid, ontbonden do Staatscommissie, aan wie was opgedragen ta onderzoekenof naast de instelling van eene Rykslijfrentenbank en naast de regeling der ver zekering tegen ongelukken, maatregelen bij de wet bebooren te worden genomen, om te be vorderen, dat werklieden en met dezen gelijk te stellen personen, die door ouderdom of door invaliditeit blijvend ongeschikt zijn om in hun onderhoud te voorzien, recht verlangen op gel delijke uitkeeringen, en bij bevestigende beant woording dier vraag een of meerdere danitoo strekkende wetsvoorstellen met memorie van toelichting en raming der geldeljjke gevolgen te ontwerpen en in te dienen. Terugkeer van de Koningin naar Apeldoorn. H. M. de Koningin is gistereuochtend, zoo als wjj reeds gemeld hebben, vergezeld van H. Tweede Kamer. De loop van de weikzaamheden der Tweede Kamer in de volgende week is als volgt Dinsdag, 4 October vergadering der afdee- lingen vm. te elf uren, omtrent de Indische begrootmg voor 1899; naafloop daarvanStaatsbegrooting voor 1899. Algemeene beschouwingen Hoofdstukken 1, II, 711 A, XI en de wet op de middelen. (Bij de wet op de middelen: het wetsontwerp tot verhooging van de accijn zen op gedistilleerd en wijn.) 7ervolgens Hoofdstuk lil enz. Dinsdagmiddag openbare vergadering te halF- vier ure. Loonkiczers. De Hooge Raad heeft thans uitgemaakt, dat om op de kiezerslijst geplaatst te worden als loonkie/.er men niet kan volstaan met op te geven dat men in het afgeloopen jaar een in komen van »meer dan" of sminstens" liet ver- eischte bedrag heeft genoten.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5