STADSNIEUWS. YLAAKDINGEN. LantiTbouw on Yceteelt. Kerk en School. S PORT. Gemengd N i e n w s. Yorkeerrte manieren. In een to Rotterdam vei schijnende volks courant, die hier ter stede onder de «beidende klasse nogal geleden wordt, komt eeu plmntas- tisch verhaal voor vari ecu gesprek, hetwelk de burgemeester onzer gemeente met II. M. de Koningin onlangs te 's-Gravenhsige zou gevoerd hebben tor gelegenlieid eener leceptie ten Hove. Hoewel noch taal noch stijl van dit bericht den indruk kweeken, dat bet uit die kringen afkomstig is, waar men omtrent gesprekken van II. M. met hoofden van gemeenten wel ingelicht is eu men dus a priori iei-ds kan aannemen, dat het uit den bekenden duim is, willen wij toch, ten einde bij enkelen onzer medestadgenooteo, die bedoeld bericht gelezen mochten hebben, illusies of disillusies weg te nemer,, het hier even bespreken. De aanhef luidt »Bij eene receptie ten Ilove, waar Schie dams burgervader, de heer II. J. Veivtocg, ook tegenwoordig was, vroeg deze mm I!. M, wanneer bcbiedam de eer te beurt mocht vallen IJ. M, binnen zijne muien te mogen ontvangen, II, M, gaf geen besliste toezegging. Et waren zooveel plaatsen te bezoeken." Aldus het Rotterdamsche blad. Nu kunnen w\j mededoelen, dat dit bericht onjuist is. II. M. heeft zich volstrekt niet ablus uitge laten. Koningin Wïlhelmin» heeft zelfs geen woord met onzen burgemeester over een even tueel bezoek gewisseld. Doch dit alios is niet do hoofdzaak voor ons. Op het bovenaangehaalde gedeelte laat het Rottei damsclie blad dan volgoo "Wat zou toch de reden zijn, dat de Schiedammers niet ten volle schijnen te deelen in tie sympathie van ons Voisten- huis? Voor deze vraag is hoegenaamd geen grond en in de werkelijkheid vindt zij dan ook vol strekt geen steun. Integendeel is ten Hove onze burgemeester met zoo niet in liet oog loopende dan toch met buitengewone welwillendheid ontvanger, en heeft zelfs de Koningin-Moeder met den heer Versteeg-een vrij langdurig gespiek ge voerd over onze feesten, waarbij de burgemeester er de Koningin-Moeder op wees met hoeveel ware Oranjeliefde hier is feestgevierd. Toen ook spiak de heer Versteeg er Koningin-Emma over, hoezeer een Koninklijk bezoek de iuwonets zijner gemeente welgevallig zouden zyn, waai op en wat zoude II, M. andeis hebben kunnen antwooiden, zouder illussies te wekken, die misschien nog niet voor verwezenlijking vatbaar zjjn waarop Zij antwoordde: »0, burge meester, wij hebben nog zooveel plaatsen te bezoeken." Ziehier het snict ten volle schijnen te deelen in de symphatie van ons Voi stenhuis" teiug- gebracht binnen de juiste peiken. Meent de overijverige schrijver van de door ons besproken conespondentie er de inwoners van Schiedam pleizier mede te doen door derge lijke onware en insinueeremie berichten op te zenden, hjj vergist zich deerlijk en ook onzen burgemeester kunnen ze niet anders dan zeer onwelkom zijn. Yerhooging van accijns op gedistilleerd. Door de Kamer van Koopbaudei en Fabiie- ken is het volgende adres verzonden aan de Tweede Kamer der btaten-öeneiaa! Aan de Tweede Kamer der Staten-Qeneraal, Naar aanleiding van liob wetsontwerp betref fende do verhooging van den accijns op den wijn en hot gedistilleerd, door de Regeering bij Uwo "Vergadering ingediend bij Koninklijke Bood schap van 8 September 1.1., beeft ons College de eer zich tob Uwe Vergadering te wenden, ten einde, voor zoover liet gedistilleerd betreft, zijn bezwaren tegen hot bedoelde wetsontwerp onder Uwe aandacht te hiengen. Een verhooging van den accijns op het gedis tilleerd is, naar de stellige overtuiging van ons College, in strijd mot elk van de drie categorieën van belangen, op welk© ze haren invloed zal doen govoelen, in strijd namelijk niet de belangen en van het brandersbedrijf, èn van een groot ge deelte der Nederlandscke bevolking cn van den fiscus. I. De belangen van het brandersbedrijf. Het schijnt ons College verre van overbodig el' wederom op te wijzen, dat het brandersbe drijf behoort tot de geoorloofde industrieën. Zoo lang dit wordt erkend, behoort dus eeu voorstel tot verhooging van den accijns niet de strekking te hebben het bestaan dezer industrio onmoge lijk te maken, die aan. duizenden ingezetenen le vensonderhoud verschaft. Waar het nu in con- fesso is, dat hot vooral voor Schiedam zoo be langrijke brandersbedrijf door tal van omstan digheden, grooteudeels ten gevolge van protec tionistische maatregelen door buitenlatidsche Re- geeringon genomen, reeds sinds geruimen tijd 111 een toestand van groote malaise verkeert, daar zou men kunnen verwachten, dat die vaderland- sche industrie door onze Regcering tegen de be doelde maatregelen van die van het buitenland in bescherming werd genomen en eenigermate zou worden opgebeurd, althans voor ondergang behoed. Maar in stede daarvan schijnt het, alsof onze Regeering zelve liaar den genadoslag wenscht toe te brengen. Afgezien nog van zijn recht van bestaan^ dat hot brandersbedrijf voor zich vindiceert, dient niet te worden vergoten, hetgeen do Regcering zelve meermalen heeft cikend on trouwens niet ontkend kan worden, dat genoemd bedrijf dooi de productie van spoeling voor don landbouw zéér nuttig en door den afzet van gist heb an dere nevenproduct van liet brandersbedrijf onontbeerlijk is. Niettegenstaande belemmert onze Regeering de uitoefening van het meergenoemd bedrijf door het tc bezwaren met oeno belasting, die tot on evenredige verhoudingen is opgevoerd en die op de incest voxatoire wijze wordt gelieven. In 1884, toon die belasting word gebracht op GO.per H.L., dus ongeveer 71 maal de ïeëele waarde van hot product bedroeg, werd van do niinislerieele tafel verklaard, dat de accijns op hot gedistilleerd daarmede tot liet maximum was opgevoerd en niet meer voor verhooging vatbaar was. Niettegenstaande werd in 1892 die belasting opgedieven tot 63.por H.L., terwijl thans wordt voorgesteld dat cijfer te brougen op f 66 por IT.L, of ongeveer Smaal de gemiddelde reeele waarde van het product. Do seluomelijko waal- verhouding tussclioii don accijns en do waarde der belaste zaak blijkt voldoende rut de ver melde cijfersevenmin behoeft nader te worden aangetoond, dat do belangen van het branders bedrijf en dientengevolge van de duizenden, wier levensvoorwaarden van do wolvaait van dab be drijf afhankelijk zijn, ten eenomnale bij liet on derhavige belastingstelsel worden veronacht zaamd. Dit blijkt ook uit do wijze, waarop de belas ting wordt gelieven. Ons Collego veroorloofde zich die wijzo vexatoir to noemencn niet zon der roden. Iinmors zonder eenigo noodzakelijk heid blijft de distillateur geheel in strijd met de beginselen van ons burgerlijk recht en bi het bijzondor met de rechten en usantidn van den handel, waarbij geen risico wordt erkend voor den vorkoopcr wanneer de verkochte zaak oernnaal in goedo orde is afgeleverd nadat het gedistilleerd door den kooper is ontvangen toch aansprakelijk voor den accijns door don afnemer te betalen, en zelfs treedt ïiij, in goval faillisse ment van dezen, niet eenmaal in do rechten van preferentie, welke de Staat voor de verschuldig de belasting kan doen gelden. Hot mag inderdaad onverklaarbaar heeten, dat Z. E. de Minister van Financiën geen enkel blijk geeft aan deze alleszins billijke wensehen en gemakkelijk weg te nemen bezwaren tege moet te komen, vooral daar heb verplaatsen der aansprakelijkheid destijds in hot uitzicht is ge steld en de gelegenheid thans als aangewezen schijnt om aan de bedoelde onbillijkheden een einde te maken. Voorts zullen de branders en distillateurs bij verhooging van den bedoelden accijns zich ge noodzaakt zien hunnen borgtocht alweder te ver- hoogea on zal alweer hunne aansprakelijkheid worden verhoogd bij ondermaat en beboetingen, die in eene zekere verhouding tot het bedr? van den accijns zijn vastgesteld. Werden nu door heb ingrijpen in deze parti culiere belangen hoogere belangen gebaat, dan zou daardoor een zoodanige, immer harde maat regel, althans worden gerechtvaardigd. Maar dit is geenszins het geval. Integendeel, zooals ons College iceds de eer had op te merken, ook de overige belangen, waarop de verhooging van den meergenoemden - '•'jus invloed zal uitoefenen, zullen alle do men maatregel worden geschaad. II. De belangen der bevolking. Hierover bestaat geen verschil van meening, dat de voorgenomen verhooging' van den accijns op het gedistilleerd niets anders is dan een fis cale maatregel, strekkende om. de tekorten, ver oorzaakt door eene misrekening van de op brengst der personeele belasting en de te laag geraamde uitkeeringen aan de gemeenten, aan te vullen. De voorstelling, alsof eene verhooging van dien accijns het drankmisbruik zou tegen gaan, is wel eens aangewend om een desbetref fend wetsontwerp meerderen aanhang te bezor gen, maar zal tlians, nu de cijfers herhaaldelijk hebben aangetoond, dat een dergelijk beweren volkomen in strijd is met de waarheid, wel niet meer als argument voor de verhooging van dou accijns worden gebruikt. Imnieis, niettegenstaande do herhaalde ver- hoogingen van dien accijns, is het gemiddeld drankgebruik per hoofd jaarlijks vrijwel gelijk gebleven; do kleine vermindering, die dat ge bruik onderging, kan geheel worden toegeschre ven te zijn veroorzaakt door de verhooging van het algemeen zedelijk peil der bevolking en door don invloed der matigheidsvereenigingen, als mede door het algemeen worden der spoit, die het drankgebruik in niet geringe mate tegen- gaat. Ook van eene verbooging van den accijns van f 63.tot f 66.per H.L. is derhalve een ver minderd gebruik van sterken drank niet te vor- wachten. Daarentegen zal met den accijns de prijs van het gedistilleerd noodzakelijk stijgen, zoodat dan alweder een grooter bedrag van het inkomen, vooral van den kleinen man, aan diens huishouding zal worden onttrokken, tenzij hij zich tevreden stelle met een door vervalsching goedkooper vocht, waardoor do volksgezondheid in niet geringe mate wordt bedreigd. Voorts bestaat het gevaar, dat do verhooging van den accijns den smokkelhandel weer in de hand zal werken en de grensbevolking dientenge volge weer zal worden gebracht tot den vroege- ren staat van diep zedelijk verval. Quaeritur, welk belang wordt nu bij de ver hooging van den bedoelden accijns gebaat III. De belangen van den fiscus i Ons College zou het hoogst bedenkelijk ach ten en zich, voor zoover het op zijn weg ligt, met alle krachtsinspanning verzetten tegen heb ne men van een maatregel, waarbij do fiscus gebaat werd ten koste van bet volksbelang. Door een dergclijken maatregel zou men do kip slachten die de gouden eioron had moeten leggen. Nog bedenkelijker acht ons College het, wan neer eeu dergelijke maatregel bovendien m strijd ware met do belangen der schatkist. En dit nu is inderdaad bij eene verhooging van den ac cijns op liet gedistilleerd hot geval. Immers, het budget van den Nederiandschen Staat bedraagt in ruwe cijfers 140 millioen gulden. Daarvan nu worden bijna acht en twintig millioen, dus on geveer een vijfde gedeelte opgebracht door de belasting op het gedistilleerd. Circa een vijfde gedeelte der gewone uitgaven is alzoo afhanke lijk gesteld van hot gebruik van één enkel arti kel En deze van fiscaal standpunt niet te vor- dodigon wanverhouding zal men nu nog willen verergeren? Ons College zal over het zorgwek kende van zulk financieel beleid niet verder uit weiden, overtuigd dat de bedoeld© gebreken niet aan de aandacht van uwe Vergadering zullen ontsnappen. Nogmaals, quaoritur, welke belangen dan toch wol door de voorgestelde accijnsverhooging zul len worden gebaat? Ons College heeft op de gronden, hierboven aangovoerd, de eer Uwe hoogo Vergadering eer biedig in overweging te geven, aan het voorstel tot verhooging van don accijns op het gedistil leerd hare medewerking niet to verleenen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam, NOLET, Voorzitter. HUMALDA VAN EYSJNGA, Secretaris. Dr. L. E. O. de Visser alhier, zal den 15deu November te Rotterdam in bet »Rotterdamsch Natuurkundig genootschap" spreken over de Kaars"nfabricage. Een zeer talrijk publiek heeft gisteren dank baar gebruik gemaakt van de gelegenheid door iiet bestuur van het jVolkshuis" verschaftom eenige stukken kunstsmeedwerk uit de fabriek der fu ma G. J. Vincent Co. te bezichtigen. Van 3 tot !0 uur onafgebroken door liep het publiek toe. Een groet getal vakmannen heeft deze gelegenheid waargenomen om iiet werk van deze zoo gerenommeerde fabriek te bewon- deien. In een. schuur in de Blauwe steeg werd heden morgen to 7 uur brand ontdekt aan een schoe nenwagen van den schoenenhandelaar Kok. Het zeil, dat over dien wagen is gespannen, had vuur gevat, waarschijnlijk van een lichtje, waarmede men in den schuur was geweest. Een schoor steenveger zag het gevaar en heeft zich door een raam toegang verschaft, waarna het vuur spoe dig gobluscht werd, waarbij de eigenaar, die spoedig daarna verscheen, de behulpzame hand bood. Hedenmorgen viel de 8 jarige P.Vermeulen, wonende in de Kinderbuurt, bq liet spelen te water. Hij werd echter spoedig op het dioge geholpen door den 23 jatige matroos bjj de Nederlandsclie marine L. Brants. Op aanwijzing van de politie alhier zijn dooi de politie te Rotterdam aangehouden 3 deser teurs, schepelingen van het Noorsche brikschip Margriet, dat hier ligt te lossen. Onder behoorlijk toezicht zijn zij weder naar boord teruggebracht. Aan bet postkantoor alhier werd gedurende de maand September 1898 ingelegd f5064,79; terugbetaald f4482,01. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt bet nummer 2120. BURGERLIJKE STAND. Geboren 2 Oct. Leendert, zoon »an F. II» Verdoes en T. de Vogel, ïlroersveld, 3 Oct, Hendrik Cornells, zoon van J. L. van Gerven en E. van StaverenLange Nieuia- straat. ^verleden 2 Oct. Petronella van Dooren, oud 10 maan den, Baan, Elisabeth Reeling, oud 1 maand. Verbrande Erven. Bij het examen in hoefbeslag verwierven mede een diploma Slockers alhier en G. Thus te Maasland. ^Zaterdagavond omstreeks 111 ure, terwijl eenige lmisgenooten zich te ruste hadden bege ven van het gezin II. N. in de Dijksteeg alhier, sloeg do vlam in de peer der petroleumlamp; in een oogenblik stond alles in lichte laaie, doch door spoedig toegeschoten hulp slaagde men er in inefc dekens de lamp op straat te werpen, ter wijl ook de verdere brand mede met dekens ge- dcofd werd. Morgenavond zal door den heer Joh. Scheep maker uit Den Haag, in de zaal sllarmonie", een licirtbeeldenvertooning gegeven worden, voornamelijk betrekking hebbende op de vorsten uit liet Huis van Oranje. Dezelfde vertooning weid gegeven tijdens de feesten te Leiden en bad daar veel succes. Donderdag 13 October zal de Chr. Reciteer- vcreeniging in het lokaal tiLiefde en Vrede" weder een openbare vergadering houden, waarin de leden verschillende voordrachten zullen ten beste geven, afgewisseld door liederen te zingen door het Mannenkoor sa capella" van Rotterdam. Voor de herhalingsschool hoofd de heer Schou ten hebben zich 15 leerlingen aangemeld. Opgave der brieven verzonden uit Vlaardingen over de 2e helft der maand September 1898, geadresseerd geweest aan onbekenden, welke brieven op schriftelijke aanvrage door de afzen ders of de geadresseerden aan het postkantoor alhier kunnen gereclameerd worden. Verzonden aan J. Breumeihof, 's-Gravenhage. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand September ingelegd f5315.45 terug betaald f8388.95; Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt liet nummer 1973. BURGERLIJKE STAND. Geboren i 3 Oct. Franciscus Andreas, zoon van A. P, Sloekers en O. A. Takx, Am, lloogvl.straat. Invoer van vee in Bolgië. De minister van buitenlandsclie zaken heeft deze week in de Kamer medegedeeld, dat blijkens bericht van onzen gezant te Brussel, de Belgische grens vóór 10 October zou worden opengesteld voor den invoer van Hollandsch melkvee. Het sJournal de Bruxelles" beweert echter uit goede bion te weten, dat de openstelling der grens voor melkvee tegen den 15den zou geschieden. Voor andere soorten van vee blijft voorloopig het tegenwoordige regime gelden. Neb. Heuv. Kerk. Bedankt: Voor Mid woud, door H. Vermaas Jr., to Hcnsbrook. CmtiST. Geref. Keric. Boroepon: Te Urk, G. Bos, to Gouda. Gerei'. Kerken. Bedankt: Voor Holten, door 0. J. Bos, to Nijoga. Hooocit Onderwijs. Amsterdam; Candidaats-examen in de geneeskunde C. A. van Geuns en R. Grun; theorctiscb genees kundig examen E. J. F. Boa en G. Kramer. Leidm; Candidaats-examen godgeleerdheid tweede gedeelte J. W. Poort, met Tof) en A. J. van Wijke, en voor hot eerste gedeelte If. do Groot. Utrecht: Cand. ex. goneesk.P. "VV. O. II. Busch en J. B. Verhoeven. Tweede natuurlc. ex.: C. J. Wegenaar cn C. van Schothorst. Voor dc meeting te Breda, waaraan ook „Sokol" uit Schiedam meereed,'geeft do „Tel," van enkele num meren het volgende Dc Ginneken prijs, harddr. hep., min. afstand 3600 M., was voor „Jersey", 3675 M., eigen. A. A. v. d. Berg, rijder J. Koster, ia Q.31s/„ gevolgd door „Red- burr", 3800 M., eig. stal Jan Steen, rijder A. 0. v. d. Akker, in 6.31 V, en voor „Sokol", 3750 3SL, eig. Gebrs. Hoek, rijder Derksen. Tot. f 14, placó: „Jersey" f 5.75, „Itedburr" f 4.75 en „Sokol" f3.50. Gedisq „David A" on „Newbold", resp. eorste en tweede aankomende. Toen het schot viel, stond „Eddallah" geheel omgekeerd. De eersto maal de tribune passeerende, was de volgorde: „Isabclle", David A", „Jersey", „Yankee Doodle", „Sokol", „Rcdburr", „Eddallah", „Chilo" en „Now- bold". Aan de overzijde scheen hot alsof „Chüo" er uit wildo scheiden, doch hij werd weer vooruit ge bracht en hervatte do course, hoewel geheel achter aan zijndo. Do tweedo maal voorbij de tribune komende was „David A." aan hot hoofd, dan volgden „Isabclle", „Yersey", „Newbold", „Redburr", „Sokol" on do overigen. „David A." bleef zijn plaats mooi behouden, terwijl „Newbold" even voor den eindpaal „Yersey" pas seerde on j de tweede plaats bezettederde was „Yersey." „David A." werd echter gedisqualifieeerd wegens telgang en „Newbold" wegens het kruisen van „Yersey" even voor den eindpaal. Do heer Van dor Knoop uit Vlaardingen heeft gisteren te 's-Gravcnhage in den wedstrijd over Engelscho mijl (handicap) voor professionals een tweeden prijs (f40) gewonnen In een ander nummer nam de heer Van der Knoop evenals de hoer Offerman te Schiedam aan de gang- making deel. Het kampioenschap van Nederland in sciff (single sculling outrigged) is gisteren te Amsterdam ge wonnen door den heer A, Sogers van do Amst. Stud. Roeiv. „Nereus". Do Kampioen van hot vorigo jaar, Blussé, kon dit j'aar niet uitkomen. Drama to Hilversum, Het ei'l ion de boerderij van Jaap Brouwel aan den 's-Giavenlandschen weg was Zaterdag avond het tooneel van een buitengewone opge wondenheid. Naar men onder het publiek ver telde, was of werd weer een van die oude veetes uitgevochten, die helaas reeds zoo menig kloeken man liet leven gekost hebben. Brouwer heeft twee knechts, neven, in dienst, tehuis behoorend aan den kant van Soester- berg, Jan van Voorthuizen en Van der Hoek, Beiden staan nog al als ïHaantje de voorste bekend. Zij moeten verder gewaarschuwd zijn dat urnen op hen liep". Zaterdagavond nu moeten eenigen, om welke reden dan ook, iets tegen beide knechts gehad hebben en hen hebben aangevallen. Van der Hoek wist ziju aanvallers te ontkomen en schuilde weg op het terrein van een buiten verblijf, palende aan het eif van Brouwer, Omtrent van Vooithuuen weet men «iets verder. Ilij werd gisterenmorgen door z'g'n baas dood op den deel gevonden, met een snede op

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2