BINNENLAND. STADSNIEUWS. Kunst on Wetenschap. II e c li t z a It c n. Vonnissen van hot Kautongerecht to Schiedam. Kerk en School. Gemengd N i e uw s. drag over do Delagoa-bnai nog niob tot stand is gekomen. ïntusschen wordt èn van Duitsche on van Transvaalsche zijde officieus to kennen gegeven dat de betrekkingen opperbest zijn, m tegen spraak met de belichten in de bladen over do eigenaardige ontvangst van dr. Leyds te Berlijn. Atjeh. De correspondent van het sHbl." seint nBij liet landen van mai echaussees teRigus sloeg een boot om. Zes manschappen beneden den rang van oificier verdronken, negentien geweren gingen verloren." lligas ligt op de Westkust. De marechaussees waren vermoedelijk gezonden tot versterking van de colonne, die sinds eenigo weken in die streek ageert. Kon. Militaire Academie. De uitslag van het herexamen aan de mili taire academie te Breda is, dat van liet tweede naar het derde jaar bevordeid zijn de cadetten Brans, Char bon, Diemont, Van der Does de Bye, Di aayer, Geul, Oudsburg, Dinger,Van der Schoot, Bepeiaer, De Fremery, Jorissen, Van der Poll, Vun Zyll de Jong, Altink; van het eerste naar liet tweede jaar de cadetteDBijleveld, llooge- boom, Aunoi, Bacii, Badings, Berckenhoff, Bou- irian, Deisjant, Gelpke, Bering, Ledeboer, Mei» nema, Ükhuyzen, Van der Heit, Riel, Schmidt, Siebuigh, ,1 au sou. Stok, Verhaar, De Vos van Nederveen van Blijeuburgh, Spree, Stennekes, Van Riemsdijk, Visser, Bouman, Van der Mijll Dekker en Hardeman. Vijf cadetten moeten opnieuw de lessen van hun studiejaar volgen. Het 5e hiterualionale pers-congres, ïhomar. Vrtn den gedelegeerde van den Ned. Journa listenkring te Lissabon, dd. 1 Oct. Sommigen komen er openlijk voor uit, ande ren denken het alleen maar, dat de congres- feestjes hoofdzaak zijn en de werkzaamheden bij zaak. Voor dezulken is de hoofdzaak gisteren pas begonnen. We zijn naar Tliomar geweest. Aan het Centraal-station stond om kwart voor zevenen 's morgens een extra-trein gereed, die evenwel, zooals hier gebruikelijk is, meer dan een half uur te laat vertrok. Zeer doelmatig had men d© waggons voorzien van bordjes met da namen der landen, zoodat elk land terstond de voor zijn vertegenwoordigers bestemde plaat sen kon vinden. Een paar meisjes deelden pak jes uit met eenig licht ontbijt. Onmiddellijk haast na het verlaten van het station rijdt men een tunnel binnen waarin men vijf minuten blijft. Daarna rijdt men nog een poos door de uitloopers der heuvelen van Lissa bon, de uiterste gebouwen glijden voorbij links de groote aquaduct die een deel uitmaakt der waterleiding, rechts het stierencircus, dat we bezocht hadden en dan verandert hot landschap. Rechts stroomt de Taag min of meer dicht bij de spoorbaan. Links ziet men, tegen den achtergrond van het verre knstgebergte, een vreemd land. Op den heuvelachtigen grond staan tal van boomen, maar nooit m groepen. Elke boom staat op zijn minst een meter of tien van den andere verwijderd, maar meestal zijn de afstanden grooter. Het zou een plantage lijken wanneer de plaatsing regelmatiger was. Olijfboomen zijn het hier en daar maar voor 't meerendeel een vreemd soort dennen, geheel kaal behalve aan den top, waar een klein bosje takken met naalden ontspruit. Verderop rijden we door werkelijke planta ges, namelijk van breedgetakte, lichtgroene olijfboomen. Groote grijsgroene aloe's schieten nn aan Ann Irani-. weer plantages van i geschilde stammen erfd. Langzaam trek- ooraige ossen de wa- Aan elk klein station houden wij op om een fanfarecorps het Portugeesche volkslied te hoo- ren uitschetteren en do bewoners zich aan hun geliefkoosd vreugdebetoon te zien (on hooren) overgeven: heb oplaten van vuurpijlen, los uit de hand, op klaarlichten dag. Dit is een aller dolst vermaak, daar men natuurlijk volstrekt geen licht ziet, doch alleen wat witte wolkjes hoog in de lucht, waar de vuurpijl uiteen knet tert. Daar dit lawaai niet voldoende is, worden wij ook nog met vele zevenklappers begroet. Te veel eer! Deze eindeloos herhaalde huldebetuigingen werden op één punt afgewisseld door een aardig oponthoud. Heb was bij Valfigueras. De trein stond stil aan den rand van een groote vallei die ver naar 't Westen de heuvelen wegdrong. Daar zagen wij groote kudden ossen en stieren, 't meest stieren, die in deze streek door verschil lende eigenaars worden gekweekt om voor de „corrida's", de stierengevechten, to dienen. Ma gere gestalten, gedekt met rood-en-groenephry- gische mutsen en gezeten op prachtig galoppee- rende paarden, dreven de kudden her- en der waarts met geroep en met enkele nijgingen van de lange lansen die zij droegen. De stieren, de zware, woeste koppen omlaag, de leeuwenslanke lijven gestrekt, stoven voort in snellen, lichten galop. Het was, tegen den achtergrond der brui ne, blauw omwaasde heuvelen, een heerlijke ren van nauw bedwongen vrijheid. f Na een rit van drie uren stapten wij te Payalva uit, waar wij, behalve door het reeds bekende geknetter en geschetter, werden be groet door het gemeentebestuur van Thomar. In een onafzienbaie rij vehikels van verschil lend, maar meestal ongemakkelijk maaksel, re den wij den langen, stoffigen weg naar Thomar op, dwais door heb vreemde landschap van brui ne heuvelen, verspreid staande pruikedennen en wit bestoven aloe's, dat wij reeds elders op een afstand hadden gezien. Vrouwen met gekleurde hoofddoeken die langzaam, blootsvoets, op 'b hoofd een zwareu bruinen waterkruik van een ronden steenen put naar hoven dragen, of an dere met donkere, scherpe hekscngezichtcn, in oen dunnen zwarten mantel, zijn de zeldzame, maar typische figuren in deze droge, strenge omgeving, waarin zich vooral een felle, lielsche zon dringt. Een laatste kromming en Thomar ligt vóór ons in een dal. Enkele huizen en daarboven, hoog op een heuveltop, een groote mine waar van te onzer cere vlaggen wapperen en na tuurlijk vuurpijlen worden opgelaten. Wij wandelden het stadje door waarvan allo inwoners hun mooiste zijden en damasten dra~ periën geel, paars en voor-al rood uit de vensters hadden gehangen en zelf waren uitge- loopen om ons met bloemen te bestrooien (de vrouwen althans) en ons met zoo levendige be langstelling te omstuwen dat wij haast niet voort konden. Met moeite bereikten wij, langs een stellen weg met grove treden, waarboven een zee van kleurige hoofddoekjes hobbelend opklommen, den ingang van liet vermaard© Ckristusklooster en met moeite drongen wij bin nen. Gelukkig was voor do gelegenheid om ons wat op te fnsschen uitneniond gezorgd en dat hadden wij hard noodig. Hot gebouw waarin we ons nu bevonden, is een ontzaglijke, labyrinthische ruïne van een voormalig versterkt klooster der Tempeliers. De eerste steen werd gelegd op 1 Maart 1160 door Gualdim Paes. grootmeester van de Tempeliers in Portugal, die do grond ten geschenke kreeg van do geestelijkheid van Santarem als loon voor de bevrijding dier stad uit de handen der Sarraceenen. Sedert dien tijd is er zooveel bij gebouwd dat men er bij een kort bezoek niet rut wijs wordt en dat ook de verschillende bouw stijlen zonderling zijn vermengd. Er is een. goed geconserveerd venster met een zeer overladen, logge voorstelling in beeldhouwwerk van schel pen en andere voortbrengselen der zee, ter her innering aan het roomtijdperk van Portugal. De Portugoezen vinden dit buitengewoon mooi, maar hoewel er zeker veel artistieke zin in do détails zit is heb geheel toch, evenals heb gan- sche gebouw, te log. Overigens wil ik wel bekennen dat ik deze machtige ruïne niet zoo goed heb gezien als zij misschien wel verdient. De menschenmassa uit Thomar werd slechts uit één gedeelte geweerd, nl. uit de groote, open binnenplaats, waarin wij een zeer slecht dejeuner kregen. En toon dat was afgeloopen, had. de vurige wijn van Tliomar op vele congresleden zulk een uitwerking dat men, vooral in gezelschap van dames, maar lie ver wegging. Door deze orgie als de spreekwijze om trent de Tempeliers waarheid bevat dan heeft deze bijeenkomst de oude rum© eer aange daan schoot er niet veel tijd meer over om de groote katoenweverij en -spinnerij te bezich tigen die in de stad te zien is. Dat was anders juist iets geweest waarvan wij journalisten, nut hadden kunnen hebben. Thans kreeg ik maar een vagen indruk, een witte schemering van duizenden draaiende draadklossen, een bhksem- geflits van weefspoelen, een hongerig gekauw van monsterkammen, een lijmig neercirkelen (als dikke witte stroop) van sneeuwige katoen- stralen een geklots en gesnerp en gegil en geloei heel het vervaarlijke leven van een dier reuzenorganen der nijverheid die de over moedige geest der menschen in rusteloos werken heeft gebracht en waarvan hij het juk moet dragen. Want ik vroeg wat de 1300 arbeiders en arbeidsters (meest meisjes) die hier werkten, wel verdienen. Een franc a anderhalve franc per dag "Vroeger was heb maar 75 centimes. En hoeveel uur werken zij per dag? Tien uur. Bestaat er bij u een regeling van den arbeidsduur? Neen. En een wettelijk voor geschreven minimum van leeftijd? Ja, van twaalf tot zestien jaar; dat varieert voor ver schillende beroepen. Maar ik zie hier kinde ren die zeker nog geen twaalf jaar zijn Och, er valt met de wet wel te schipperen. Op dezelfde wijze als wij gekomen waren, gingen wij terug. Een industrieele stad als Tho mar wordt opzettelijk niet met den. spoorweg verbonden om de bewoners der streek het mono polie van het vervoer der producten met den tragen ossenwagen te laten die zóó traag is dat de voerman zijn assen niet smeert omdat het gepiep de dieren aan den gang houdt. Als de afgevaardigde van liet district een spoorweg verbinding niet tegenhield, zou hij onmiddelijk duikelen. Wij spoorden terug door de vreemde landen, waar thans de casuarisachtige kuiven der den nen als Oostersche palmen afstaken op de pur peren heuvelen waarachter de zon was onder gegaan Totdat links de Taag kwam blinken in het maanlicht. De minister inn fauiienlandsche zaken zal "Woensdag 12 October aan verschillende leden der Tweede Kamer een diner aanbieden. De ministers van financiën, \an justitie en van ooi log veileerieu deze week geen audiëntie Zondagmiddag overleed op Urk, iu den leef tijd van 63 jaren, de heer H. Kagei, burge meester van het "eiland. Te Amsterdam is overleden de lieer J. M. Content, in leven rabbijn bij de Ned. Israëlie- tische gemeente. KETUEL EN SPALAND, 5 October. Door bot achteruit loopen van het paard gerankte heden middag .Ie wagen van A. Moerman uit Vlaardinger- Ambaeht alhier te water waarbij do dochter van J. de Bree mede iu het water terecht kwam. Kinderen, die in do wagen zaten, kwamen met den schrik vrij. Wagen en paard zijn met oenige moeite weder op het droge geholpen zonder dat belangrijke schade was veroorzaakt. Einde November zal heb koor der O. L. Y. kerk aan de Nieuwe Haven rijn 45-jarig bestaan herdenken. - Dit gezelschap bestaat reeds langer dan de kerk waaraan hot thans verbonden is, doch vóór de stichting van dat kerkgebouw deed het koor- zijn liederen weerklinken in de „Hal", liet ge bouw in de Boterstraab, dat sedert is verdwe nen. Nog slechts cén der zangers-oprichters is nog in leven, nl. de heer P. S. Engering, voor wien de a.s. feesten van heb koor ook zeer zeker persoonlijk aangenaam zullen zijn. Gisterenavond is father Jac. J. G. Meijer J.Pz. per noord-exprestrein van 10.19 via Hoek van Holland naar het St. Jozefs-college te Mill-Ilill (Londen N. W.) teruggekeei d. Deze geestelijke zal in vereeniging met anderen zich binnen enkele dagen naar Triësl begeven om zich aldaar in te schepen naar Madras iu Britsch- Indi'd. Als missionaris hoopt hij daar in dienst der R. IC. kerk werkzaam te zijn ten behoeve der inlandsche bevolking. Door zijne familie werd hem bij het vertrek van den trein het laatst vaarwel toegewuifd. Hedenmorgen te 6A uur had C. Hosman, werkzaam in de zoutziederij aan den Noordvesb- singel heb ongeluk om, doordien hij to haastig heet water wild© storten over liet zout, uit te glijden en te recht te komen in de kokende pekel, waarbij hij den linkervoet brandde tot aan den enkel en heb linker been tot aan de knie. Per as is hij naar zijn woning in de Sta tionstraat vervoerd, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Gisterenavond te 8 uur had de 12-jarige O. Jansen het ongeluk, om van hot aakschip V rc- d o in de Buitenhaven te vallen. Hij werd door zijn vader, den schipper van dat schip, gelukkig spoedig gered. Gisteravond aan de vischmnrkt aangevoerd 3 pai tijen schol, tong en 1 partij bot; de pi ijzen waien voor schol van f0 40 lot f0.67i/a, long van f 0.67V2 tot f 2.90, bot van f 6.40 tot f 0,72 Hedenmorgen aangevoerd 3 manden schol, tarbot en tong; schol f 0.30, tarbot f 1,30, tong fd.45, alles per koop. BURGERLIJKE STAND, ©verleden 3 Oct. Aatje Viijenhoek, oud 4 maaadem Broersveld. Anna Maria Burger, oud 43 jaar, echtgeuoot van J. A. Looman, Sagastraat. 4 Oct. Abraham van Dijk, oud 18 dagen, Laan. Pieter van der Lely, oud 2 jaar, JJirïcje- Af e e s terstraat. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal eene vergadering hou den op Yrijdag 7 October a.s., 's avonds te 7 uur. De onderwerpen zijn Rapport op heb verzoek van rnej. E. E. Leu- pen om eervol ontslag als hoofd der meisjes school voor M. U. L. O. onder toekenning van een pensioen uit de gemeentekas. Rapport op het verzoek van IC. van. Bree om remissie op de lnuu-som van de bleekerij aan de Bleekstraat. Ontwerp-besluit tct het verleenen van remis sie op de landpacht. Yoorstel van Burg. ©n Weth. betreffende ver eeniging van het M. U. L. O. Als voren in zake de uitgifte van grond in erfpacht aan de Bleekstraat aan A. Hoogen- dijk Jzn. Rapporten van de commissie in zake gemeen tewerken op de verzoeken van a. P. Yersteeve, om wijziging van erfpaebts- voorwaarden b. Gebrs. van Deventer en A. Maarloveld als voren c. de firma Volker Bos om vergunning 'tot het hebben van een gebouw met houten wan den; d. L. J. van Gelderen q.q. om gemeentegrond in erfpacht aan de nieuwe haven; e. A. de Neef en de wed. A. Maarloveld om gemeentegrond in erfpacht; f. Jb. van den Berg Czn. om wijziging van het raadsbesluit bepalende de breedte van een door hem aan te leggen straat. *De afd. Ylaardingen en Viaardinger-Ambacht van den Nederlandschen Protestantenbond, zal eene algemeene vergadering houden op Don derdag 6 October 1898, des avonds ten 8 ure, in het kerkgebouw. De onderwerpen zijn -. Punten van beschrij ving voor de algemeene vergadering te Arnhem te houden en verkiezing van afgevaardigden. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd i 5 Oct. Dirk Hofman en Maria do Lange. Overleden 4 Oct. A Iriana Johanna Clasina Groene weg, oud 35 jaar, echtgenoot van A. Don, Hoogstraat. Klazina Bus, oud 9 maanden, Afrol, Zola zal nu een reeks van vier dcelcu ondernemen „Los qnntrc Evangiles". Zitting van 5 October 1898. Wegens verwekken van nachtrumoer: P. H., A. 0., ieder tot f3 boeto subs. 2 dagen hechtenis. Wegens straatschenderij A. E., G. R., ieder tot f4 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap J. O. r. D., L. v. D., ieder tot fl boeto subs. 1 dag hechtenis. Wegens vissehorij-overtreding J. v. S., C. J. K., ieder totf 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. K. v. G., tot 2manl f2 boete subs. 2inaal 2 dagen hechtenis. Wegens spoorweg-overtreding C. K., tot 1'2 boete, subs. '2 dagen hechtenis. J. 0. M., tot f 10 boeto, subs. 5 dagen hechtenis. Wegens overtreding der arbeidswet J v. G., tot f 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. Wegens ovortr. van het Provinciaal Reglement B J. P., M. C. K., ieder tot fl boetosnbs. 1 dag hechtenis. Wegens politic-overtreding J. H. D., J. II., P. K., J. v. d. B., ieder tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. B. B., II. A. 0., A. v. d. AL, ieder tot f0.50 boeto subs. 1 dag hechtenis. J. G. S., tot fl boete subs 1 dag hechtenis. J. B„ tot f3 boete subs. 1 dag hechtenis. Allen deze veroordeelden zijn woonachtig te Schie dam. W. B., J. L., W. B. on J. y. D., allen te Vlaar- dingen, ieder tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. W. J. S. te Ylaardingen, tot f2 boete subs. 1 dag hechtenis. J. v. d. B. te Ylaardingen, tot f'25 boete subs. 5 dagen hechtenis. S. A. v. Z. te Ylaardingen, tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap (le herhaling) H. K. to Ylaardingen, tot ömaal 3 dagen hechtenis. Behalve de reeds door ons genoemden, stonden gisteren voor de arrondisseineuts-rechthank nog terecht J. 0. B., 33 jaar, wagenmaker te Schipluiden, had op den 24 Juli te Kcthel cn Spaland ten nadeolo van A. van Oers weggenomen een vuist en oen schiet lood. Dronkenschap was de oorzaak van het gebeurde. Het 0. M. eischte 14 dagen gevangenisstraf. Ten slotte stond terecht P. M., 33 jaar, werkman te 's-Gravenhage. Hij zou op 25 Juni te Vlaardiugcn ten nadeolo van J. F. Eger een broek hebben weg genomen, en wel uit het kosthuis, waarin hij eenigo nachten had doorgebracht. Beklaagde ontkende dit, bewerende dat de broek zijn eigendom was. Hij zou deze gekocht hebben don 12 December 1897 voor 55 stuivers in do St. Jaeobstraat te 's-Gra- venhage, in eene uitdragerij. Eger herkende echter de broek pertinent als zijn eigendom, terwijl de kost- vrouw nog aantoonde, waar zij de broek had hersteld, en mede verklaarde dat Eger do broek in haar kost huis had medegebraekt en zij deze daar meermalen had zien hangen. Ondanks beklaagde's ontkentcnis, eisehte het O. AI. diens vcroordeeling tot twee jaar gevangenisstraf, met het oog op eeno vroegere vcroordeeling. De verdediger, mr. H. J. Knottenbelt, die toegaf dat hot wettig bewijs aanwezig was, achtte hot over tuigend bewijs daarentegen niet geleverd cn vroeg beklaagde's vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. R.-K. Kerk. Mgr. F. A. H. Boermans, bisschop van Roermond, heeft benoemd tot pastoor te Stcvenswecrt, den heer G. Kerboseb, thans kapelaan to Valkenburg, ter ver vanging van den heer J. G. Górtz, die eervol ontslag gevraagd en verkregen heeft; te Iloutora den heer J. P. II. Jacobs, thans te Beugem; te Heugetn den heer J. Dols, thans te Wijk (Maastricht) te Midne- laan den heer P. J. H. Obers, thans rector te Oestrum tot rector te Oostrum den hoor W. Wiertz, thans kapelaan te Grubben vorsttot kapelaan tc Valkenburg den heer H. Maessen, thans kapelaan aan de kathe drale kerk te Roermondaan de kathedrale kerk to Roermond den heer H. M. J. E. Hanssen, thans to Herkenbosch; te Herkenbosch don heer P. J. de Faume, priester uit het seminarie; te Wijlc-Maastrieht den heer EL J. H. Haesen, priester nit het seminariete Bundo don hoer A. II, F. Billekens, thans tc Reuver; te Reuver' den hoer H. Bloemen; te Li mmol den hoor G. J. M. H. Knipping; teAmstenradodenkecrïl.H. Y. Kissels; te Tcgelen den heer J. J.A. R. Alunnccom, allen priesters uit het seminarietc Ulestraten don hoer Kongen, thans te Grathcm te Grathem den hoer J, A. Kusters, priester uit het seminariete Melick den heer M. J. Brouwers, thans te Ulestraten; te Grubbonvorst den heer dr. Alph. Derckx; tot rector te Heel, instituut St -Joseph, den heer R. 31. Driossen priester nit het seminarie. De bisschop van Haarlem heeft benoemd.' tot ka pelaan te Amsterdam (H. Maria Magdalena) don hoer J. Ruyier; te Den Burg. op Texel, don heer H. F. Heijtveldt; to Roelofarendsveen den heer L. J. O. Spoormante Rotterdam (0. L. Vr. Onbevl. Ontv.) den pater XL At. A. E. Hermans S. J. Brand, te 's-Qravenhago. Een hevige uitslaande brand heeft gisteren avond gewoed in het pinceel hoek van Rave- steijnstraat en Parallelweg, te 's-Gravenhage, bewoond door de familie de G. De brand was ontstaan op den zolder en bet vuur deelde zich al spoedig mede aan bot dak. Aangewakkerd door een steilten wind werden de vlammen hoog opgedreven; zoodat de gloed op grooten afstand zichtbaar was. De brandweer was spoedig met den slangen wagen ter plaatse eu werkte met 3 slangen op de waterleiding. Ook de stoomspuit rukte aan en wierp in den aanvang een reusachtige water massa in het brandende pereeel. Binnen een half

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2