BINNENLAND. STADSNIEUWS. y L A AIlDINGrEN Rechtzaken. Kerk en School. Ned. ïïerv. Kerk. Christ. Gerei'. Kerk. Landbouw en Veeteelt. gen geschreven dat vele families om de Dreyfus- zaak hnn Jdnderen niet meer zooals vroeger naar Fransche kostscholen, maar naar burgerscholen on gymnasia in Elzas-Lotharingen zenden. Leden der linkerzijde van de Fransche K re iner wensehen do regeering to interpelleeren over haar deelneming aan de internationale con ferentie togen het anarchisme. Zij vreezen dat Frankrijk zich zal aansluiten bij uitzonderings maatregelen. Naar uit goede bron verzekerd wordt zon do Fransche regcenng echter alleen wensehen mede te werken tot het verhinderen van de propa ganda dor daad. In de laatste dagen zijn vijtig anarchisten uit Frankrijk gezet. De Rnssischo minister van financiën Witte heeft gisteren te Parijs een langdurig onderhoud gehad mot zijn Fransehen collega Peytral. Gisteren is in do Madeleine do lijkdienst ge houden voor mevrouw Caruofc. President Fauro liad zieli doen vertegenwoordigen; alle minis ters, vele oud-ministers, diplomaten enz. waren tegenwoordig. To Parijs hebben sedert conige weken de aardwerkei's den arbeid neergelegd. De metse laars, slotenmakers, sloopers, huisschilders, sjou werlieden, timmerlieden en schrijnwerkers trek ken één lijn met hen. In de laatste dagen zijn herhaaldelijk botsin gen met dc politie voorgekomen, waarbij duch tig geranseld en met steenen gegooid werd. De Hongaarscke regeeringsorganen werpen de vraag op of de ministerieele verandering m Oos tenrijk, juist do belangrijkste ten opzichte van het Vergelijk, geen invloed kan hebben op de mot de Oostenrijkscbe rogeering gemaakte afspraken. Baron Dipauli van de katholieke volkspartij zal, tot groote ergenis van de Duitschers waar aan Lueger gisteren in de Kamer uiting gaf, mi nister van koophandel woulen. Do ITongaarsehe Magna tentafel heeft een stemmig en zonder discussie het wetsontwerp aangenomen, strekkende tot het oprichten van een standbeeld voor koningin Elizabeth. Gisteren is aan de Porte de gemeenschappe lijke nota der mogendheden aangaande Kreta overhaudigcl. Naar verluidt zou de Porte verlangen dat één stad op het eiland Turksche bezetting zou hou den, als bewijs der Turksche suzereiniteit. Uit nadere berichten omtrent Marcban.d blijkt dab deze uitdrukkelijk verklaard heeft ge handeld te hebben uit naam der Fransche ro geering. Marchand had levensmiddelen genoeg, maar gebrek aan munitie. De Engelsche officie ren spreken met lof over Marchand. Da „Daily Mail" verneemt uit Kaapstad dab, naar men to Johannesburg verzekert, de Dela- goa-baai reeds over acht dagen door Engeland zal worden overgenomen. De haast van den Tranavaalsclien Volksraad om de samenwerking met Oranje-Vrijstaat in oorlogstijd geregeld te krijgen, zou daarin haar oorzaak vinden. Te New-York is een stedelijk schandaal ont dekt. De ex-burgemeester Strong* en andere plaatselijke autoriteiten hebben, tegen persoon lijke voordeden, voor de stad zeer bezwarende contracten afgesloten voor de bestrating. De zaak baart nogal opzien. Den lOden October zullen de Cubanen een president der Cubaansche republiek kiezen. In de Vereenigde Staten breidt de gele koorts zich uit in het Missi3syppi-bekken. Men schrijft ons uit 's-Gravenhago "Woensdag 5 dezer is te Rotterdam in het Zie ken! mis, Coolsingel, na afgelegd examen voor de deskundige commissie uit heb hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis tot ziekenverpleeg ster gediplomeerd mej. M. "W. Schreudors. Dezo is de laatste leerling-pleegzuster voor rekening van het Ned. Roode Kruis in het Ziekenhuis opgeleid, daar het hoofdcomité heeft besloten deze wijze van opleidino- te staken. Het examen werd o. a. bijgewoond door den geneesheer-directeur, dr. Hesselink, door verte genwoordigers der beide comité's van het Ned. Roode Kruis te Rotterdam en van net vrouwen- comité te 's-Gravenhage, Na afloop sprak de voorzitter der commissie voor de ziekenverpleging, baron Van Hardon- broek van Bergambacht hartelijke woorden van dank tot dr. Hesselink, de leeraren, in 't bijzon der dr. W. van Krimpen en de vertegenwoordi gers der Rotterd. comité's voor hun toewijding en belangstelling, gedurende tien jaren aan deze opleiding van pleegzusters betoond. In 't> bijzon der herdacht hij de vele diensten door dr. J van der Hoeven Jz., vroeger le heelmeester in het Ziekenhuis, aan deze zaak bewezen en de zorgen onverdeeld daaraan besteed. De Pyrotechnische werkplaatsen te Delft zullen inhot volgend jaar worden overgeplaatst naar de Hembrug. (nD.") «Gemengd Kooi" te Rotterdam zal onder leiding van zijnen dhectaur den heer Genrg Bijken een tweede uitvoering gt-ven van Berlioz' «Damnation de Faust" in de tweede helft van No vembera.s. Schiedams Mannenkoor «Orpheus" heeft zijne medewai king toegezegd voor-de mannenkoren. Ilcdenmoigen weid een trekhond der firma Jozef Zoetmulder overvallen door een toeval, waai bij hij woedend rondom zich beet. Nadat men liet dier van den wagen had losgemaakt, diaaide het de Schio langs en sprong tegenover den Doele te water. Men haalde hot beest weer op het droge, maar opnieuw sprong het te water waar het bijna dadelijk daarna stierf. Gisterenavond waren aan do vischmarkt aan gevoerd 3 partijen schol, de prijzen waren van 1 0.35 tot 10.05, Hedenmorgen waren aan de vischmav kt aan gevoerd 3 paitijen schol en voorn; de prijzen waren voor schol \an f0.25 tot f0.80, vooin van f0.15 tot f0.40, alles por koop. Cievonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie: een kinderzak met 5 centen en 2 tollen, een mandje, een paar zwart garen handschoenen, 6 sleutels aan een touwtje, een eigi ooiglas, een loignet in étui, een kindeizak met een zakdoek, 8 sleutels aan een touwtje. h. Terug te bekomen aan de volgende adressen een gouden ring met wit si eentje, bij tie Vette, Stationstraat 0, een portemotmaie met f 1 bij Maltha, Hoogstiaat 40, een scheermes, bij van Tol, Buitenhavenweg 176', een paaiilje (kinder speelgoed) bij de Maar, Koi te Singelstraat '10, een gele ktp, bij van Hulst, Singel 201, een poitemoanaie met 11.01 bij de Vos, Heeren pad 0 en een blauwe werkbroek, bij wed. Smith, Hoofdstraat 47. BURGERLIJKE STAND. Gclieren t 5 Oct. Albert Antony, zoon van J. Stoik en A. A. Dehiens, fVaranile, Antonia Maria JoMsphitm Liduma, dochter van S. Linneubrmk en P. C. J. 3. van Rootjen, Lange liar en. Overleden 4 Oct. Geerti uiila Helena Wirxel, oud 59 jaar en 3 maanden, echtgenoot van W. J. Batenbui g, Hoogstraat. 5 Oct. Levenloos aangegeven zoon van J. C. van Genen en 11. S. Buvelot, Maasstraat. Jacobus Klaver, oud '1 jaar en 10 maanden, Broersveld. - Johannes Adrmnus vau den Deig, oud 19 jaar en 5 maanden, Lange Achter weg. Neeltje de Lange, oud 76 jaar en 3 maanden, weduwe van P.- van iJwaarden, Oost- singel. Door B. en W. is bij den gemeenteraad ia gediend een uitvoerige memorie betreflende de regeling van het L, 0. en M. U. L. O, hier ter stede, een en ander naar aanleiding van een vioeger in raadsvergadering door den heer Van der Brugge gemaakte opmerking. B. en VV. hebben de vraag overwogen of de meisjesschool niet zou kunnen woi den opgehe ven en samengevoegd met de afdeeling van M. U. L. O. van de Burgeischool. Echter meenen B. en W. dat de lokaliteit der Butgerscbool onvoldoende is en voorts dat óf, bij samenvoeging, het ondeiwijs in de meisjesschool zou moeten ingekrompen worden, óf dat aan de Bui gerschool met Duitsch en Engelsch zou moeten worden aangevuld, waar door ook de leerjaren san zes op negen zouden klimmen. Ten eerste zou dit kosten meebrengen, ten tweede zou de vei menging van gewoon en meer uitgebieïd lager onderwas schadelijk werken. B. en W. geven er de voorkeur aan een afzonderlijke school van M. U. L. O. naast die voor L. 0. voor leerlingen vau 916 jaar te stichten voor lien, die de eeiste drie klassen van de Bui gerschool hebben doorloopen. Deze school zal ongeveer '117 leerlingen tellen, jongens en meisjes samende Burger school blyft dan 170 leerlingen houden tegen 245 thans. Wordt de tegenwoordige Buigerschool voor M. U. L. O. benut, dan kan men voor L. O. een school bouwen boven die waartoe besloten is en welke in de Ooslerstinat zal komen. Bur gerschool en tweede Tusschenschool kunnen dan onder éen hoofd gesteld. De fmantieele gevolgen zijn onbeduidend; slechts eene hoogere uitgaaf vau f490 zal ge- voiderd worden. Echter meenen B. en\V. dat bij stichting van een afzonderlijke school voor M. U. L. O. met een 5-jaiigen cursus voor jongens en meisjes van 916 jaren een hooger schoolgeld kan geheven worden. In oveileg met de C. v. T. o/b. L. O. stellen zij voor dit te bepalen op 145 per leerling en f 32.50 bij meer leerlingen uit één gezin (tegen f 34 en f 24 vroeger). Daaidoor zou de opbrengst van het school geld stijgen met f 1250 eene besparing van ongeveer f750 'sjaars woidt aldus vei kregen. B. en W. stellen in verband met deze over wegingen aau den gemeenteraad voor om in beginsel aan te nemen dat de meisjesschool zal worden opgelieveu en eene gemengde school gesticht alléén voor volledig M. U. L. O. Een nader voorstel zullen zij, zoo dit geschiedt indienen. Door B. en W. is aan den gemeenteraad ter goedkeuring aangeboden de door cl© commissie tot beheer van de gasfabriek ingezonden begroo ting voor 1899, welke in de ingekomen stukken van den gemeenteraad is opgenomen. De raming - der ontvangsten is voor 1899 ƒ54,950 togen ƒ57,200 in 1898; dio der uitga ven idem, terwijl hot saldo aan do gemeente uit to keeren bedraagt voor 1899 f 3135, tegon 3045 in dit jaar. 'tls een bittor klein beetje, maar hot gas is te Vlaardingen niet duur7 cent per stère voor verlichting en 5 cent voor verwarming; hetgeen niet wegneoiub, dat op eon omzot van een halve ton oen winstje van 3000 ons veel te weinig lijkt, en toch zijn do salarissen niet hoog; dc directeur verdient 1800. De leden van den Raad moeten deze begroe ting maar eens zorgvuldig ondei-zoekenmis schien is er wel een beter winstje uit te balen. Bij oppervlakkige beschouwing komt ons bijv. de post productieverlies, ongeveer 8 zeer hoog voor; in Schiedam was dat in 1896 blij- kens het gemeenteverslag 5.6 bij eene pro ductie als te Ylaardingen maakt dit reeds een verschil van ruim 1000. Ook de uit een H.L. steenkolen te Scliicdnm gestookte hoeveelheid cokes is grooter dan te Ylaardingen. Misschien voelen enkele leden van den Raad roeping om op oen en ander te wijzen. Toen aan den heer A. Hoogendijk Jzn. heb vorige jaar grond in orfpacht werd uitgegeven bij de Bleekstraab zat de bedoeling voor om het bleeklnus zelf te reserveeren. voor brandspuit- huis enz. Echter meenen B. en W. dat het beter is dit bleekhuis af te breken, omdat verbouwing tot brandspuithuis te kostbaar zou zijn en de inrichting toch gebrekkig zou blijven. Van de afbraak kan men een brandspuithuis met bergplaats voor een Ladderwagen maken. B. en W. willen dit bouwen aan de Bleekstraat, bij den erfpachtsgrond van P. Versteeve. Te vens zou dan A. Hoogendijk Jzn. het restearen- do deel van hot bleekveld in erfpacht kunnen krijgen, waarbij voorzieningen dienen gemaakt ten einde gemcenteriolen in dien grond in vrij en onbelemmerd gebruik voor de gemeente te handhaven. In verband met een en ander stellen B. en W. thans voor een brandspuithuis en ladderbergplaats te maken als bovenbedoeld aan de Bleekstraat, een straat van de Bleekstraat tot aan den tuin van dr. J. Voogd aan bet ver keer te onttrekken en eindelijk aan A. Hoogen dijk Jzn. het resteerende deel van den beschik baren grond uit te geven op eenige voorwaarden tegen den prijs van 15 cents per cA. per jaar. Door B. en "VV. wordt voorgesteld aan L. J. van Gelderen, voor zijn later te noemen last gever, op eenige voorwaarden in erfpacht af te staan een oppervlakte giond ter giootle van 6 0 0 0 c. A., begrensd ten zuiden door de Kade langs de noordzijde van de Koningin Wilhelmina Haven, ten westen door den erf pachtsgrond van A. de Niet, ten noorden door het spoorwegterrein en ten oosten door den geprojecteerden oveiweg over den spoorweg. De jaarlijksclie erfpacht is 35 cent perc. A. B. en "VV. stellen voor aan gebr, J. van Deventer te Schiedam en A. Maarleveld Azn. te Vlaardingen vergunning te verleenen om in plaats van achttien slechts '13 gebouwen te stichten op aan hen uitgegeven eifpachtsgrond, een en ander in afwijking van vroege!e voor waarden. Door B. en W. wordt voorgesteld aan A. Voiker Lzn. te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorinchem op hun verzoek vergunning te ver- leenen tot het stichten van een houten loods voor het bewaren van materieel en gereed schappen op hun terrein beneden de Haven te Vlaardingen. Aan P, Versteeve, hoofdman der zakken dragers, is op diens verzoek den 7n Septem ber '1897 in erfpacht uitgegeven een perceel gemeentegrond aan de noordzijde der Bleekstraat, ten einde daarop te stichten een gebouw be stemd voor kuiperij en pakhuis. Thans wil genoemde Versteeve liever twee woonhuizen op dezen grond bouwen, omdat deze voor de stichting van een kuiperij te klein is. B. en W. adviseeren gunstig op dit verzoek. De heer P. van Leeuwen te Rotterdam is benoemd tot leeraar aan de teekenschool alhier. De voorstelling van lichtbeelden door den heer Joh. Scheepmaker van 's-Gravenhage in de zaal «Harmonie" had gisteienavond een druk bezoek, vooral de kindervoorstelling. De licht beelden werden op hel doek gebracht door een bij/onder duidelijke sciopticon, en stelden voor tatereelen uit de vnderlandsche geschiedenis, en uil het leven van II. M. deJKoninginen Hare voorouders, een paar geschiedenissen uit het dagelijksch leven, een chromatroop (draaiende ster) enz. Bij de verschillende nummers werden onder begeleiding van een piano, lerschillende liederen, vootal vadeiiandsehe gezongen. Voor rekening van de Visschei ij-Maatschappij «Vlaardingen" alhier, directeur de heer L, van Gelderen, wordt op de scheepstimmerwerf van Gebroeders v. d. Windt alhier, de kiel gelegd voor een te bouwen stoombunsloep voor haring en versch-visscherij. Dit schip zal den naam Augusta dragen. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een 11-jatig meisje dal van een drooghek op de Biersloot l'l kousen had weggenomen en een paar dagen geleden bij een bakker een brood. Deze goederen waren door liet kind bij de moeder gebracht, wat eerst door haar ontkend was. 'Bij het reserve-kader voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel hadden zich voor de lichting 1899 27 jongelieden dezer gemeente aangemeld, welke opgeroepen zijn hedenmiddag ten 4 ure zich aan te melden bij den aldaar aanwezigen luitenaulin hol Gymnas tieklokaal alhier, ter besprekiug van dagen en uien waarop voormelde oefeningen het meest gewonscht vooi komen. 'Gisteien avond weul door de politie alhier gearresteerd L. v. d. S., milicien van het korps torpedisten te Brielle en hier woonachtig, die «edeit Zondagavond zijn garnizoen zonder ver lof had verlaten. Hedenmorgen is hij onder geleide naar Brielle overgebracht. BURGERLIJKE STAND. Geboren 5 Oct. Kovnelis, zoon van A. van Toor en S. üeilvhout, Ooslhavenhade. 6 Oct. Hendrik, zoon van T. VV. üenneveld en J. Westerdijk, Westnieuwland. Overleden 5 Oct. Martinas Laurens de Bruijn, oud 4 maanden, Taartweq. Gisteren word voor de rechtbank to Leeuwarden behandeld de zaak van Allard Dijkstra, door Hoitinga en Van der Ploeg Bakker, uit Beetgum, openlijk beschuldigd te zijn van inbreker en moordenaar. Do heer Troolstra verzocht to worden toegelaten tot levering van het bewijs van waarheid dor gebezigde uitdrukking en schorsing, inmiddels van de behande ling der zaak. Do rechtbank maakte hiertegen be zwaar. Bij bet verhoor der getuigen wilde de heer Troolstra herhaaldelijk vragen betreffende de zaak der Hoogerbuizen doen; do president weigerde, waarop do heer Troelstra zijn taak nederlegdo als verdediger. Bij het verder getuigenverhoor ontstond zoodanig tumult dat de president de zaal deed ont ruimen. Eisch tegen ieder der beklaagden drie maanden. Uitspraak over een week. Het O. M. bij den ïïoogen Band heeft geconclu deerd tot verwerping van het cassatie-beroep van don burgemeester en den wethouder to Westervoort, veroordeeld wegens smaadschrift jegens den ontslagen gemeente-ontvanger. Beroepen: Te Haaksbergen (O L. B, Onnes, te IJzendijke, Te Wilhelminadorp, B. Knottncrus, eand. te Oosterbierum. Te Dalfsen, G. Boersma, to Hollandscheveld. Te Wilp, J. E. de Vriss, cand. Te Aalsura, C. de Vries, tc Heliedoorn. To Borssele (Z.-Bev.), B. R. Knottnerus, cand. te De Bilt. Te Ottoland cn Neder-Blokland, H. Feykes, tc Dordrecht. Tc Hoogmado c.a., J. Cramer cand. Aangenomen: naar West-Tcrseheliing c. a., door G. Vossers, to Sellinge. Naar Joure, door F. Ch. Gcerling, te Medemblik. Naar Roden, door G. Wumkes, tc Hoorn. Bedankt: Voor Wouters woudo, door N. C. Bak ker, te Wijngaarden c.a. Voor Hellouw, door D.A. van Krevelen, te Haamstede. Voor Amersfoort, door P. S. Meerburg, tc 's-Graveland. VoorBer- licum e. a., door J. A. Schnltz, te Aardenburg, Voor Herbajum, door L. B. Onnes, te IJzendijke. Voor Sliedrecht, door G. Salomons, te Sauwert. Voor O. en W. Souburg (Walch.), door W. J. Aal- ders, te Buiksloot. Heust. Eyano, Lüth. Kerk. Bedankt: Voor Medemblik, door T. Schatten Kz., tc Stadskanaal. Beroepen: Tc Suawoude, Th. A, Bakker, to 's-Gravondeel. Gerbp. Kerken. Beroepen: To Tienboven, S. do Vos Wz., cand. te Amsterdam.*Ta Nieuw-Loosdrecht, Steph. Vos, cand to Amsterdam. Aangenomen: Naar St. Anna-Parochie B, door G. Boekonoogen, tc Rozenburg e.a. Naar Rijswijk (Z.-H.) door N. Diemer, cand. te Apeldoorn. Bedankt: Voor Epo door Houtzagers, te Koot wijk. Voor Oostcrland (Zeel.), door A. Voogel, te Gouda B. Hooaep. Onderwijs. Tot leeraar aan het gymnasium to Zwollo is be noemd dr. N. J. Bcvorsen, te Arnhem, dio tevens werd benoemd tot conrector. Tot leeraar in wis, schei- en natuurkunde aan het Stedelijk Gymnasium te Deuticbem is benoemd do heer P. Middel tc Groningen. Middeuüaar Onderwijs. Tot leeraar in do wiskunde aan do H. B. S. cn burgeravondschool te Gorinchem, tevens directeur aan laatstgenoemde inrichting, is benoemd de heer P. A. Van Bemtncl, te Delft, en tot leeraar aan de burgeravondschool de heer H. P. Boelhouwors, to Gorinchem. De heer R. C. Herckcnrath heeft ontslag gevraagd als leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen. Invoer van vee in België. Zooals men weet, heeft onze minister van buitenlandscbe zaken in de Kamer medegedeeld dat, blykens bericht van den gezant te Brussel, de Belgische grens vóOr 10 October zou worden opengesteld voor den invoer van Hollandsch melkvee. Het otficieuse «Journal de Bruxelles" zegt echter uit goede bi on te weten, dat de openstel ling der grens voor melkvee eerst tegen den 15n zal°plaats hebben. Voor andere veesoorten blijft voorloopig het tegenwoordig stelsel van kiacht. De invoer zou niet volkomen vrjj zijn, doch het volgende stelsel wordt aangenomen. «Het vee dat uit Nedeiland komt en niet voor de slachtbank bestemd is, zal aan een quarantaine van lien dagen aan de grenzen

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2