52"° jaargang. Zondag 9 en Maandag 10 October 1898. N°. 9751. Tweede Blad. VERMOORDING Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Vorstelijke vaoantie. Ét UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. TOONEELHELDEN. UIT DE PEliS. AjftKmnourasPBWS voor Schiedam, por kwartaal f 0.90 n omliggendo plaatsen, p kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afeonderlijke nommetsq.09 BUREAU: BOTERSTRAAT 70, Tclephoon STo. 123. AnvEnTBSWESPMJS: van 1—B gewone regels mot inbe grip van eone Courantf o.52 Iedere gewone regel meero.lo Bij abonnement wordt korting verleend. De door der 81-jarige Deensche Koningin heeft nog eens de herinnering opgewekt aan het eenvoudige, huiselijke leven der Deensche lco- ningsfamilie op Bemstorff, waar vooral de kei zerlijke schoonzoon, czaar Alexander III, zoo gaarne eenige weken van het jaar doorbracht. Het is aardig kennis te nemen van hetgeen een journalist die jarenlang te Kopenhagon ver- blijf hield, en die gelegenheid had heb familie leven op Bemstorff meermalen van. nabij gade te slaan, daarover weet te vertellen. Hem zij dus het woord verleend. Ieder jaar, in Juli en Augustus, wanneer het koude Scandinavische klimaat zachter wordt en den Denen heb genoegen van liet buitenlevon mogelijk maakt, riep koningin Louise haar tal rijke kinderen en kleinkinderen tot zich. En geen hunner die doof bleef voor die uitnoodi- ging en, behalve wanneer ernstige redenen van staat het verhinderden, bevond de geheele fa milie zich op Bemstorff bijeen. Koningin Louise gaf de voorkeur aan dit ver blijf dat haar aantrok door zijn eenvoud en lan delijkheid. Een groot, wit gepleisterd huis, om ringd door een park van geringen omvang, maar met praehtigen plantengroeiziedaar Bem storff. Ecu publieke weg doorsnijdt het park en loopt vlak voorbij het kasteel welks koninklijke bestemming uit niets anders blijkt dan uit de scharlaken jassen, de liooge mutsen en de witte bandelieren der grenadiers die aan den ingang op wacht staan. Nergens ter wereld heeft een vorstelijke wo ning een zoo eenvoudig, landelijk uitzien. Toch heeft Bemstorff in tien jaar meer koningen ge zien dan het schitterendste paleis in een eeuw herbergde. Zij die er te gast waren en die er ongetwijfeld, ondanks het heengaan van haar dio hun al haar liefde wijdde, nog vaak te gast zullen zijn, hechtten weinig gewicht aan dit ge mis aan decorumintegendeel, wat hen zoo aan trok in Bemstorff, was juist de algeheele vrij heid van beweging die hun vergund was wan neer zij daar vertoefden. Bemstorff, dab bcteekende volkomen vrij-- heid van goede burgermenschen die eon picnic houden en zich weinig bekommeren om „wat men er van zeggen zal"dab beteekende de kal me rust en de vergetelheid voor de ouderen, voor hen wien het noodlot den last van het ko ningschap had opgelegd; dab beteekende een feest voor de jongeren, voor de kleinen vooral, die bij hun koninklijke grootmoeder onuitput telijke schatten van toegevendheid en onme telijke voorraden snoeperijen vonden. Wat verwende, wat vertroetelde zij do klein tjes, die goede koningin Louise; zij wist pre cies welk snoeperijtje elk der kleine mondjes het aangenaamst was; wist zij dat een der vorste lijke dreumesjes bijzonder hield van een of an dere soort kook, dan bakte zij die eigenhandig. De schrijver lieeft haar meer dan eens zelf een kinderwagen zien duwen, waarin een harer kloinkindeien rustig lag te slapen. En die moe- YAN De vraagt lijkt dwaas, maar de beantwoor ding is nog dwazer. Eenmaal aangenomen dab, ten minste volgens het oude recept, in een dra matisch tooneelstuk gemoord en gestorven moet worden, doet zich, en ditmaal zult ge er niets vreemds meer in vinden, do vraag voor: „Hoe maakt men zijn held dood V' Er bestaat helaas geen statistiek die de oor zaken van den dramatisohen dood netjes in vak jes geschikt keubaar maakt. Om gegevens to krijgen, moet men bergen lectuur verslinden en dat is voor een feuilleton als dit wel wat te veel moeite. Een feuilletonnist in de „Frankf, Ztg." hoeft m deze materie pionierswerk verricht. Wij ont kenen onze gegevens aan liom. Is heb u nooit opgevallen, vraagt hij, dat trots allo erfelijke belasting, trots do verzwaring van don strijd om het bestaan, de moderne drama's en tooneolspelen zooveel gezonder geworden zijn dan vroeger 1 Kijkt eens honderd jaar terug, Dij behiller. De gezondheidstoestand is verschrikke lijk slecht. Een overzichtje zal dit aantoonen Frans Moor (worgt zich) Schwoitzer (schiet derlijke zorg stiekte zich uit over allen die door koningin Louise zijn opgevoed, men weet in welko tradities van burgerdeugd en kinder liefde. Men kan zich dus voorstellen dat het geze gende uur der vacanbie door die allen met blijd schap werd begroet. Yan Rusland, Griekenland of Engeland kwamen zij in alle haast aan, en de brein van Kopenhagen had hen nauwelijks neergezet op heb perron van hot station Char- lottensund of zij daalden af van de hoogte hun ner souveremiteit om eon oneindig veel dai te ler beginsel te aanvaardendat van het ridder tje leggen oftewel spijbelen. Het protocol en de hof-etiquette lieten zij lig gen in liet bagage-net, en men haastte zich om de hof-i ij tuigen te vullen, die naar Bemstorff zouden rijden. Het gebeurde wel eens dat de rijtuigen te Hein en te weinig in aantal waren; de Czaar aller Russen zou eens hebben moeten blijven staan, indien hij niet op hot gelukkig denkbeeld was gekomen om plaats te nemen naast den koetsier. Hij nam het geval heel goedmoedig op, kruiste de armen, zöoals 't be hoort, over elkaar en bootste verrukkelijk goed de stijve, correcte houding na van den deftigen palfrenier. Men kan zich voorstellen lioe het ideine volkje dab hem vergezelde, hem toe juichte. Alexander III was trouwens een der vroo- lijkste gasten van Bemstorff. Hij leerde de jon ge prinsjes allerlei spelen, en de voorbijgangers, te bescheiden gewoonlijk om te blijven staan kijken, verrasten hem dikwijls op handen en vooten in het gras, wanneer hij „voor paard speelde" tot groot vermaak der bengels op zijn rag, terwijl op eenige passen afstand de groote- ren ongedwongen een partij tennis of crocket speelden. Wanneer het uur voor heb middagmaal geko men was, dan vereenigden allen zich om een ta fel clie in de open lucht, in de schaduw van een der grooto hoornen van het park, was gedekt. En dit alles, wij herhalen het, op eenige pas sen afstands van een druk beganen weg, voor heb oog van vreemden wie zooveel ongedivon- genheid wel cenigszins in verbazing bracht. Wat zouden die zelfde vreemden gezegd hebben, zoo zij de patriarchale levenswijze der gaston van Bemstorff in haar geheel hadden kunnen vol gen? Zij zouden hun oogen en him ooren niet hebben geloofd. Zij die als wij het zeldzame voorrecht hebben gehad de koninklijke familie van Denemarken to naderen in die men van rust en burgerlijke kalmte, weten dat die minachting der etiquette, die geringschatting van statie, volstrekt niet voortvloeiden uit een zucht naar vertoon, of ge maaktheid, maar eenvoudig liet gevolg waren der lessen en voorbeelden die koningin Louise aan liaar kinderen gaf. Zij had hun geleerd dat men vorst kan wezen, ook al doet men afstand van de majesteit en de praal van het koning schap, En nooit is een „Hof" tegelijk meer „burgerlijk" van zeden en groober door deugden van hart en verstand geweest dan dit Deensclie Hof waar de volkeren vaak hun vorsten en vor stinnen zijn komen zoeken. Zeker, te Kopenhagen zelf bleek van dien eenvoud der koninklijke levenswijze niet veel; maar buiten, te Bemstorff vooral, vertoonde die zich in al zijn bekoorlijke ïiatuurlijldieid. Nu zich voor het hoofd) De oude Moor (geeft den geest) Amalia (wordt vermoord) Spiegcl- berg (wordt doodgestoken). Bovendien ster ven nog Roller en een aantal andere roovers. Gianetbino Doria (wordt doodgestoken) Fies- ko (wordt verdronken) Muley Hassan (wordt opgehangen) Leonore (wordt doodgestoken), Louise Miller (wordt vergiftigd) Ferdinand von Walter (vergiftigt zich). Posa (wordt doodgeschoten) Carlos (valt als slachtoffer der inquisitie). Wallenstein (wordt doodgestoken) Max Piccolomini (wordt door paarden vertrapt) Tekla (verdwijnt) Terzky (wordt doorstoken) Illo (wordt doorstoken) Een kamerdienaar (wordt doorstoken) De Hertogin (worstelt met den dood) Gravin Terzky (zinkt vergif tigd neer). (Maria Stuart (wordt onthoofd) Mortimer (doorsteekt zich). Johanna (sterft doodelijk gewond) Talbot (rukt het verband zijner wonden af) Pas toll (stort neer) Montgomeiy (wordt verslagen). Don Manuel (wordt doorstoken) Don Ce- sar (doorsteekt zich). Gessier (wordt doodgeschoten) Attmghau- sen (sterft aan zwakte van den ouderdom) Eeu leidekker (stort van het dak). Dat is dus in negen tooneelstuldcen 33 sterf gevallen. Dit maakt voor de ongeveer 180 han- eons waren heb lange wandelingen in het vlak bij gelegen heerlijke bosck dab door honderden reeen en herten bevolkt is, gevangen binnen een omheining van verscheiden mijlen; dan weel waren heb langdurige zwerftochten door de tui nen van de tuinbouwschool, die aan Bemstorff grensden, en waar ieder lid der koninklijke fami lie in een voor hom persoonlijk gereserveerd en door den directeur der school, den heer Nye- laud, met nauwlettende zorg onderhouden tuin tje de bloemen vond waarvan hij hot meest hieldlelies voor prinses Marie van Orleans, chrysanthen voor de Czarina, rozen voor konin gin Louise. Gedurende die wandelingen lieten, de hooge bezoekers nooit na de leerlingen of hun onder wijzers toe te spieken en zicli met hen op den toon van uiterste welwillendheid te ondeihou- den, als goede buren die belang stellen in liet welvaren van lien die om hen lieen wonen. Koningin Louise vooral hield veel van do tuinbouwschool, en wij herinneren ons dat wij op zekeren dag, toen wij ondoordacht een der salons van liet gebouw wilden doorloopen, daar vier eenvoudig geklecdo dames familiaar zagen praten met de vrouw dos huizes; hot waren vier koninginnen die haar buurvrouw vaarwel kwamen zeggen, alvorens Bemstorff to verla ten de eerste, de Czarine, koorde naar St Pe tersburg terug; de tweede, de koningin van Griekenland, vertrok naar Athene; do derde, de prinses van Wales, ging naar Londen; de vierde, koningin Louise, zou den volgenden dag op Amalienborg liaar intrek nemen. Er zijn honderden gelijksoortige feiten, die wij zouden kunnen aanhalen en. die den zin voor eenvoud en de behoefte aan vriendelijke huise lijkheid bevestigen, welke de koninklijke familie van Denemarken bezat. Wij hebben zelf den kroonprins in vollen ga lop den weg van Charlottensrmd zien afkomen om aan koningin Lornse de geboorte van een zoon mede te declen, en zijn paard e\ on zien in houden om eeu onzer reisgenooten van de heu gelijke gebeurtenis in kennis te stellen. Wij heb ben den Koning zelf aan een zijner jeugdige on derdanen van nauwelijks tien jaar zien leeren hoe men een vlieger moet oplaten. Wij hebben de kleine prinsen zien spelen op de publieke aanlegplaatsen der stoon booten En hoeveel an dere voorbeelden zouden wij niet nog kunnen opsommen Maar wij willen ons tot deze bepalen en ten slotte constateeren dat theorieën die ons de vor sten afschilderen als tijgers, dorstende naar bloed en slachting, als beulen die onophoudelijk beheersclit worden door do begeerte om hun. vol ken nieuwe en verfijnder martelingen te> doen ondergaan, wel eens wat al te veel bezijden de waarheid zijn. Hun die daaraan gelooven. of voorgeven te gelooven, bieden wij als voorbeeld aan het ge heel e leven van toewijding en edelmoedigheid der overleden Koningin, die bijna alleen konin gin was door hart en verstand, door liaar voor treffelijke deugden als moeder en echtgenoo- tedie van meening was dat een voorbeeld van alle huiselijke deugden te geven aan haar volk, evenzeer regecrou was en wol goed rogeeren. delende personen, die in dezo stukken optreden, bijna .18 percent. De sterfelijkheid is dus in Schillers drama's meer dan tienmaal zoo groot als die te Frankfort a/M„ welke 15 por mille bedraagt. Gaat men nog 200 jaar terug, naar Shakes peare, dan worden de cijfers nog veel eiger. In „Hamlet" sterven van de 16 hoofdpersonen 8 van de overige 8 is er eeu een geest en twee zijn doodgravers in „OtheUo" komen 5 van de 12 om, m „Maclicth" 6 van de 16, in „King Leal-" b van de 15, in „Romeo en Julia" 5 van do 14. Wanneer men in aanmerking neemt, dat in de historische en Romeinsche tragediën van Shakespeare bijna nog meer personen sterven dan er optreden, dan zal men moeten toegeven, dat de sterfelijkheid bij Shakespeare minstens 30 percent bedraagt. Gelijk gezegd, de moderne schrijvers zijn veel minder bloeddorstig geworden, lbson, do stren ge, koude Ibsen, lieeft in 12 moderne stukken met moer dan 100 handelende personen slechts acht ten doodo opgeschreven. Daaronder zijn er nog twee kinderen. Sudennami heeft in zes stuk ken slechts twee personen omgebracht. Ludwig Fulda heeft het tot dusver slechts gebracht tot een enkel sterfgeval in „De Zoon van den Katif" en dit is nog niet eens eeu echt af sterven, want do gestorvene is slechts schijndood en leeft in liet laatste bedrijf weer op. ACCUNSVEliltOOOINO. In het „Sociaal Weekblad", waar de vorige week do lmer Menalda aan liet woord was, lieeft nu de lieer M. M. L. Rutten het over de vooi- gesteldc accijnsverhooging. Hij zegt: Indien het voorstel van den minister werd aangenomen, zouden nieuw© lasten op den mid delstand gelegd worden. liet verdient daarom aanbeveling bij invoer op flessclicn don wijn zwaarder te belasten, al is do aanvoer gering; wordt dan minder aan de eischen van do fisca liteit voldaan, met do eischen van do rechtvaar digheid is dan tenminste rekening gehouden. Eene verhooging van den accijns op het ge distilleerd komt vooral ton laste van den min deren man, omdat do ldare m ons land volks drank is) behalve in het zuiden, waar liet goecl- koope bier de jcneverflesch wel niet verdringt, maar toch e en geduchte concurrent is. Dat de verhooging van dozen accijns een een voudige maatregel is, blijkt uit zijn herhaalde toepassing door versehiller 1c ministers van fi nanciën, die gewoonlijk hun desbetreffend voor stel door de Sfaten-Generaal zagen aannemen, omdat eon sooit van bestrijding van den volks banken, het misbruik van sterken drank, er mode verbonden was. Dat de minister Pierson nu nog durft komen mot een voorstel om den accijns op het gedistil leerd van f 63 op f 66 te brengen, vervult mij met bewondering voor zijn moed tegenover de gevaren waarmede dezo kolossaal hooge premie op de clandestine vervaardiging en den clan- destinen invoer den fiscus bedreigt. Het beste argument voor de indiening is, dat voorloopig niets te wachten is van directe be lastingen. Naar aanleiding van een en ander schrijft nu ook de redactem haar meening afdie luidt niet gunstig, omdat het liier een fiscale maatre gel treft. Docli verzwaring van den jeneveraccijns mot een bloot fiscaal oogmerk, als hier wordt voor- gestold, verdient niet alleen geen aanbeveling, maar is ook niet verdedigbaar. Yan tweeën één: men stelt zich ten doel het joneververbruik to bestrijden, en een „sociaal" ministerie, gelijk het zittende ministerie wil zijn, behoort zich dat ten doel te stellen maar dan is het in surijd niet alleen mot alle regelen van belastingpoli- tiek, maar ook met het gezonde verstand, do staatsinkomsten hoe langer hoe meer te doen afhangen van het verbruik, dat men wenscht tegen te gaanof wel, men ziet in het jenover- gebraik een „eenvoudig" object van belasting heffing, gelijk het zittende ministerie in wer kelijkheid doet maar dan moet men dat „eenvoudige" object ook niet afbreken. Na gewaarschuwd te hebben tegen, het gevaar van vervalsching en voor smokkelarij, komt do heer Treub op tegen de wijnaccijnsvorhooging, die hij ook moor regelmatig zou wenschen ten einde den fijnen wijn op flesschen te belasten. Hij zegt hiervan ten slotte De opmerkelijke afneming van het wijnver- bruik is klaarblijkelijk minder te danken of to wijten naar men liet nomen wil aan een Ten slotte zullen er geen dooden meer op het teoueel voorkomen. Integendeel, de naturalisten doen liun best om in plaats van met minder met meel' personen te eindigen dan zij begonnen zijn. En de verklaring Heb zich ontwikkelend ku- maniteitsgevoel De veredeling der menscholijko natuur! Verzachting der zeden? Zeker, de ge schiedenis van onze dagen is voor geen behoor lijk historisch stuk meer geschikt. De helden ver dwijnen met de heldendaden. Maar tocli, do ware dramaturg, die van nature bloeddorstig is, zou zijn bloed wel kunnen vinden- De zaak ligt in de techniek. Het publiek is zoo ontwikkeld geworden, dat heb geen ecnvou- digo-moorden meer slikken wil. De technische moeilijkheden van heb doodmaken zijn zoodanig gestegen, dat zij in vele gevallen zelfs onoverko melijk ijn. Werkelijk1 Wanneer men het even doen kan, laat men do helden achter de coulissen sterven, maar dat gaat niet altijd. Het moet niet zelden op open tooneel gebeuren, en daar zit de moei lijkheid. Enkele soorten van sterven zijn ten allen tijde van het tocnecl verbannen geweest, maar het aantal derzulke is onrustbarend geste gen. Gelijk bij de decoratie word in vroeger tij den ook in andere onderdeelon aan do illusio veel overgelaten. Thans vraagt men waarheid, de meest mogelijke realiteit. Een paar grimassen

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5