Uit de Staatscourant. YlAAJtDINGEN. G- e in e e n t e r a a d. algemeene vermindering der drinkgewoonte, dan aan eenc zelfs voor gclieel-onthouders onverschil lige verandering van zoden on gewoonten op heb sink van heb verbruik van alcoholisciie dranken. Dit maakt dab afgescheiden van de door mr. Menalda ontwikkelde bezwaren de keuzo van don wijn als objccb van bolastingverhoo- giug nib een zuivor fiscaal oogpunt aan ernstige bedenking onderhevig is. Een accijns waarvan do opbrengst reeds dalende is ten govolgo van verminderend verbruik van heb goed waarop hij rust en dit is met don wijnaccijns heb ge val komt uit een zuiver fiscaal oogpunt wel in de laatste plaats voor verhooging in aanmer king. De beide declen van heb voorstol des heo- rou Pierson zijn ook naar ons ooi-deel „eenvou dig" onaannemelijk. leerplicht. liet hoofdbestuur der Vereenig: ng voor Christelijk Volksonderwijs" heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend mot. verzoek om het wetsontwerp op den Leerplicht niet tot Wet te verheffen. De vereoniging gaat daarbij uit van do vol gende overwegingen: 1. Dat het wetsontwerp in strijd is met de ouderlijke macht; 2. dat zij er in ziet een govolg aan heb intellectualistisch drijven van onze eeuw; 3. dat zij hot eene noo- delooze kwelling acht; 4. dat er bij aanneming eene instelling door in het loven wordt geroe pen, die jaarlijks enorme sommen zal moeten kosten; 5. dat de vrucht der aanneming zou zijn eens verlamming van de veerkracht onzer Natie, en 6. dat zij bij aanneming er van het ontbranden van een nieuwen schoolstrijd voor ziet. Jenever in Znid-Afrika, Uit een gesprok van een medewerker van het „Handelsblad" met den lieer B. H. do Waal, consul-generaal van Nederland te Kaapstad „Een hoogst belangrijk artikel van invoer is jenever, maar ik vrees dab op den langen duur dit artikel in Zuid-Afrika dood zal gaan, ten minste wanneer men niet zorgt betere qualiteit in te voeren. De Engelsche whiskeys en Eran- sclie cognacs beginnen do jenever langzamer hand te verdringen." De nfdeelingen der Tweede Kamer hebben ge kozen tot rapporteurs over hoofdstuk IV (justi tie) der staatsbegrooting de heeren Loeff, Bink, Harte van Tecklenburg, Van Ascli van IVijck (Wijk) en Rethaan Macaró. Door den heer Eug. Begoub te Wykerveld, als voorzitter van het „Comité tot bevordering vau den Nabionalen arbeid en tot het lenigen onzer grieven", is aan de leden der Eerste en Tweede Kamer een circulaire gezonden, waarin betreurd wordt dab de tariefsherziening weder, evenals verleden jaar, achteraan komt bij de op somming in de Troonrede van de voorstellen, die aan dc wetgevende Kamers ter behandeling worden aangeboden. Schrijver betoogt dat het juist ,,dio herzie ning van het Tarief is, die .alleen in staat is om niet slechts in den geldelijken nood dei- schatkist te voorzien, maar die tevens een wel daad voor liet geheele land zou zijn en over vloedig werk voor allo standen zou kunnen ver schaffen". Bij Kon. besluit is 0, Greebe benoemd tot burge meester dor gemeente Sloten. Bij Kon, besluit is jbr. J. O. dc Jong van Beek en Donk, te Beek en Donk, benoemd tot schoolop ziener in het arrondissement Helmond. Bij Kon. besluit: lo. zijn benoemd: bij het personeel der militaire administratie: ct, bjj de intendanten: tot directeur der centrale magazijnen van militarie klecding en uitrusting, do kol.-intendant E. A. Thomése, thans hoofd der "V Illste afdeeling van het Departement van Oorlog, nit welko betrekking hij, in verband met zijn nieuwe bestem ming, op de meest eervolle wijze is ontheventot luit.-kol.-intendant de majoor intendant E.G.Winckel; tot nmjoor-intendant de kop.-intondant A. A. Kleyn- hens; totkap.-intendant de eerste-luit-kwartiormcester J. Rutgers, van het 4de regiment infanterie. waren vroeger voldoende om waanzin, een paar stuiptrekkingen en een zucht om sterven voor te stellen; thans geven de tooneelspelers mo menten ten beste, waarvoor zij stuclien zijn gaan maken in krankzinnigengestichten en zieken huizen. Deze eiscli van realiteit heeft bijv. den dood door vergift geheel onmogelijk gemaakt. Voor dames-heldinnen was dit een wijze van sterven die altijd gebruikt kon worden. Iedereen weet tegenwoordig, dat vergift in de maag terecht komt en daar gevolgen heeft, die op het tooneel niot vertoond kunnen worden- Schiller laat in „Kabale und Liebe" Ferdinand arsenicum in limonade werpen. Dat was voor Schiller heel ge makkelijk maar elke schooljongen kan u thans vertellen, dat arsenicum in water zeer moeilijk oplost en eerst na eenige uren den dood veroorzaakt. Wat heeft men op het tooneel die uren lang uitblijft? Men moest beginnen met arsenicum in te geven om te eindigen met de sterfscène En welke uitwerking heeft het vergif op Loui se zij zegt„Ik voel mij zeer onwel I" en dan heeft zij verder niets te doen dan „jiclitachtig met de vingers te trekken" en „van zwakte in zwakte te zinken". Vertoon dat eens op een mo dem tooneelSardou weet zelfs geen redelijken raad meer met zijn vergift. Hij laat Eédora zich met een geheimzinnig onbekend en ongenoemd, h. bij de kwartierinccstorstot luitenant-kolonel- kwartiermeestcr, inct bestemming om op to treden als hoofd der Vniste afdeeling van bet Departement van Oorlog, de majoor-kwartiermeester .T. A. Krocf, thans controleur van do inwendige administratie der korpsen (Isto bureau); tot majoor-kwartiermeester, controleur van do inwendige administratie der korpsen (lsto bureau) de kapitciu-kwartiermcestor J. P. Arimont, van het 3e regiment infanterie; tot kapi tein-kwartiermeester bij het 3e regiment infanterie, dc corste-luiteuant-kwarticrmoestcr E J. van Eb- beuborst^ Tcngbergcn, van do Cadettenschool; tot eeiste-luitenant-kwarticrmecster bij hun tegenwoordig korps, do twecdc-lmtcnant-kwartieimccsters D. J. Jager, van bet 8ste, en W. H. Ecrdbcek, van het 6do regiment infanterie; 2o. is op non-activiteit gesteld, de majoor-inten dant L. J, Mulder. directeur van do centrale maga zijnen van militaire kleeding en uitrusting. Bij Kon. besluit zijn benoemd: bij het wapen der infanterie: bij het lsto regiment, tot majoor, de kapitein II. C. Brandt, van het 2de regiment; bjj het 2do regiment, tot majoor, do kapitein J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, van don staf der infanterie, adjudant van den inspecteur van het wapen tot kapitein, de le-luit. G. van Munster, van het 3de regiment; bij hot 3do regiment, tot luit.-kolonel, dc majoor L. H. A. Boncmeijor, van het korps; bij het 4do regiment, tot kapitein, de le-luit. W. L. Fompo, van het regiment grenadiers en jagers; bij het 5e regiment, tot kapitein, de le-luit. A. A. van Scliilfgaarde, mede van liet regiment grenadiers en jagers. Vergadering van Vrijdag 7 October 1898, des avonds ten 7 we. Tegenwoordig zijn 12 ledon, afwezig de heeren W. J. v. Dusseldorp en L. van Dam met kennis geving en de heer v. Linden van den Heuvel. De notulen der vorige vergadering worden onge wijzigd goedgekeurd. Ingekomen zijn Van God. Staten goedkeuring van hot kohier van den ïïoofdelijken omslag, dienst 1898, idem vaststelling der gemeente-rekening over 1897. Worden aangenomen voor kennisgeving. Van den Schuttersraad rekening over 1897 en be grooting over 1899. Wordt gesteld in handen eener commissie ten fine van onderzoek cn rapport. Tot leden dier commissie worden benoemd de hoeren v. Buurcn van Ileijst, van der Brugge en Figóc. Van J. J. van Sandwijk verzoek om bij eon even tueels benoemiug van een biugwnchter aan do Wil- hclminabrug voor die betrekking in aanmerking te komen. Wordt besloten op dit adres to letten wanneer de bedoelde benoeming aan de orde zal zijn. Do heer Hoogendijk vraagt of het geen be zwaar zal zijn dat de man, die als oppassend bekend staat, een houten been beeft. De Voorzitter meent dat dit geen heletsel voor de benoeming benooft te zijn. Van A. van don Berg qq. klacht over het werpen van afval en cadavers in een put op het erf van M. van den Berg, grenzende aan het onder zijn beheer staand erf, waardoor daar verpestende stanken worden opgewekt. Adressant verzoekt om hiertegen maat regelen te nemen. Wordt gesteld in handen van den Burgemeester ter afdoening. Van J. Kornaat verzoek om verhooging van jaar wedde als deurwaarder bij do plaatselijke belasting wegens uitbreiding zijner werkzaamheden sedert de laatste vaststelling dier wedden. Wordt gesteld in banden van B. en W. om advies. Van A. van Dorsen verzoek om gemeentegrond in erfpacht. Van C. Schippers idem. Van C. H. Hummelinck, als directeur der Hollan- dia, idem. Worden allen gesteld in handen van de commissie voor gemeentewerken om advies. Voorts zijn nog ingekomon een aantal bezwaar schriften tegen den aanslag in den Hoofdelijken om slag. Worden allen gesteld in handen van B. cn W. om advies. Van de firma A. M. van Dusseldorp verzoek om bij de berekening van het havengeld de lichterschepcn gelijk to stellen met de schepen der visscherij. In een uitvoerig betoog met cijfers gesteund wordt dc billijkheid daarvan verdedigd cn toegelicht. Dit adres zal ter bcoordeeling worden overgelegd in de sectien bij het onderzoek dergemeentebegrooting. Aan de orde is het rapport op het adres van mej. E. E. Leupen om eervol ontslag en toekenning van pensioen. Door B. en W. was voorgesteld lo het eervol vergift van heb leven berooven. Dab is wel een uitweg, maar geen goed. Er blijven nog dolken en degens over, of re volvers, zult ge zeggen. Zeker, die zijn nog bruik baar maar denk aan het verbod van het droe gen van wapens. De tijdon zijn voorbij dat ieder fatsoenlijk mensclr als deel van zijn klecding een degen aan had op het tooneel ton minste. Heb gaat niet aan iemand een pistool of dolk te laten te voorschijn halen op een kritiek moment, want niemand heeft eenig vermoeden dat er wa pens in de buurt zijn. Gewone, menschen met ge wone jassen hebben zulke dingen niet. Het wa pen moet dus worden „voorbereid". Het moet op een slinksche wijze voor ieder zichtbaar wo -den aangevoerd, en er moeten in den loop der han deling toespelingen op gemaakt worden, er moe ten aanduidingen zijn op het gebruik dat men er van maken zal, zonder dat echter al te dui delijk op de komende dingen wordt vooruitge loop en. Lessing verricht op dit gebied een meester stuk in zijn „Emilia Galotti". Ibsen doet iets dergelijks in „De wilde eend". In heb laatste be drijf doodt de 14-jarige Hedwig Ekdal zich met een pis tooi - - dat kan alleen een pistool zijn in dit "geval. Let op, hoe moeilijk Ibsen zich zijn taak gemaakt heeft. Hoe kan hij om zonder verwringing geloofwaardig maken, dat zich in hot huis van eon arraeuj optirnistisehen ghoto- ontslag te verloenen, 2o. afwijzend te beschikken op hot verzoek om pensioen. Do heer van Buuron van Heyst heeft be zwaar togen hot 2e punt. Mej. Leupen heeft steeds haar plicht gedaan als gemeonte-ambteuaaar en waar een pensioen-regeling voor gemeente-ambtenaren be staat vraagt spr. of cr geen termen zijn die het mo gelijk maken baar een pensioen uit de gemeentekas toe to kennen. Do Voorzitter antwoordt dat het rijkspensioen overeenkomstig de verordening moet worden afge trokken van bet gemcoiitcpcnsiocn en waar dit m het onderhavige geval oen zclfdo bedrag is, kan dus geen uitkeoring uit de gemeentekas plaats vinden, Spr. stelt voor om den Raad te doen beslissen of al of niet ecno uitkeoring zal geschieden in den vorm ran toelage op kot. rijks-pensioen om bij een toestemmende beslissing later het bedrag te be palen. Do beer v. d. Brugge verklaart dat hij steeds gaarne heeft medegewerkt om iuvalido ot oude ge meente-ambtenaren een gemeeutoüjko toclago te be zorgen, doch slechts dan, wanneer het betrof iemand voor gebrek te vrijwaren. Mej. Leupen krijgt een rjks-pensioon van f420.ongeveer en dit vrijwaart haar reeds voor gebrek. Een toelago uit de gemeente kas zou dus slechts zijn om „haar stand te kunnen ophouden" en hij acht zich met gerechtigd om de gemeentelijke gelden daarvoor te bestemmen. De heer Hoogendijk meent dat die redeneering in dc practijk niet opgaat daar het woord „gebrek" niot altijd een zelfde beteekenis heeft. Men moet daarbij rekening houden met do eischon, die men bij een benoeming heeft gesteld en do daaruit voort vloeiende levensomstandigheden en behoeften. Do heer IJ z o r m a n s is van oordeel dat men zich behoort te houden aan de verordening. Die is gemaakt oin TCgelmaat te brengen in de bepalingen van eventueel toe to kennen pensioen, en de ver ordening verliest elke beteekenis wanneer men daar van telkens afwijkt. De beer Hoogendijk stelt da^r tegenover dat do bepalingen van een verordening wol eens eon onbillijkheid kunnen in hot leven roepen, waardoor de Baad gerechtigd zou kunnen zijn om daarvan af to wijken. De beer Dusseldorp deelt de opvatting des hoeren IJzermans. Spr. meent dat wanneer de ver ordening blijkt niet goed te zijn, dat zij dan moet worden gewijzigd of ingetrokken. Zoo lang zij echter bestaat, moot zij worden nageleefd. Hot voorstel Van Bnuren van neyst eenigszins ge wijzigd door den voorzitter, wordt daarop verwor pen met 7 togen 5 stemmen. Vóór stemden de heeren Hummelinck, Pot, Hoogendijk, Van Bunren van Heyst en Kikkert. Het voorstel van B. on W. wordt daarop aangenomen. Overeenkomstig het vooistel van B. en W. wordt daarop afwijzend beschikt op hot verzoek van K. van Brcc om remissie op de huursoui van zijn bleokerij. De heer Hoogendijk rectificeert hierbij een onjuistheid welko De Brce in betrekking tot do Dog- germaatschappij m zijn adres heeft begaan. Goedgekeurd wordt vervolgens de remissie op dc landpacht zooals die door B. en W. zijn voorgesteld. Aan de orde is nu het voorstel van B. en IV. tot opheffing dor meisjesschool. De heer v. Dusseldorp, die met genoegen dit voorstel heeft ontvangen, vraagt of thans alleen in principe zal worden beslist tot samenvoeging der jongens- en meisjesschool. Do heer Schippers vraagt of dit te nemen be sluit uiet prcjudicieert op later te verwachten voor stellen betreftendo de regeling der onderdeden. De Voorzitter geeft aan den heer Dusseldorp een toestemmend, aan den heer Schippers een ont kennend antwoord. De heer v. d, Brugge betuigt zijn dank voor het uitvoerig en degelijk rapport op de door hom gedane vraag en heeft bet daaruit voortgevloeide voorstel met blijdschap begroet. Echter betreurt spr. het dat den minder gegoede een verhoogd schoolgeld zal worden opgelegd, waardoor velen van die school geen gebruik zullen kunnen maken. Met aandrang vraagt spr. do invoering van progressieve schoolgeld- heffing, dat, zooifis spr. zegt, toch te ceniger tijd moot komen en dus heter nu ineens kan ingevoerd worden. Do Voorzitter hoopt dat het voorstel nanr aanleiding van deze vraag door den vorigon spreker eveneens als degelijk zal worden begroet. Het voorstel van B. on W. wordt daarop met algemeene stemmen goedgekeurd. De begrooting der gasfabriek wordt zonder dis cussie goedgekeurd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. .wordt besloten tot stiehtiDg van een brandspuitbuisje op do bleek in de Bleekstraat, terwijl een gedeelte daarvan zal worden uitgegeven in erfpacht aan A. Hoogendijk, directeur der Doggermaatschappij. Eveneens om gunstig te beschikken op hot adres van J. van den Berg Cz. om de door hem aan te leggon straat een breedte te mogen geven van öi/g meter. Hierna komt aan de orde hot verzoek van L. J. van Gelderen q.q om gemeentegrond in erfpacht langs do nieuwe haven. graaf een pistool bevindt? Als een voorwerp om mee te pronken Maar hoe dan te verldaren dat Gina, de pracbische en voorzichtige vrouw, duldt, dat het moordwerktuig geladen m huis slingert Ibsen heeft liet slimmer aangepakt. Hij laat den ouden Ekdal een hartstocht hebben voor het schieten van konijntjes op den zolder; eon harts tocht, verklaard door diepzinnige redenen. Het pistool komt zoo gemakkelijk in huis en het zal niemand verwonderen, dat Hedwig heb op het juiste oogenblik vindt. Nu worden wij door het geheele stuk heen op het pistool opmerkzaam ge maakt, maar zoo, dat wij niet weten waar liet voor dienen azL Als liet schot reeds gevallen is, denken wij nog, dat Hedwig den wilden eend heeft doodgeschoten; eerst daarna komen wij tot de ontdekking dat zij zelfmoord heeft ge pleegd. Zoo dooden groote dramatische dichters- Hoe nu in een tooneelspel, waar men derge lijke argumenten niet gebruiken kan, een vrouw uit den gegoeden stand op behoorlijke wijze om het leven te brengen? Het aangewezen middel is vergift. En nu is er een dramatisch gif, dat prachtige diensten zou kunnen bewijzen. Dat is zuivere nicotine. Een kostelijk vergift 1 Men sterft er aan op de vol gende wijzemen neemt tien droppels in, dan heeft men nog vijf minuten den tijd juist ge noeg voor iet groote dramatische slottooneol Uit ecu later ingekomen adres blijkt dat die grond moet worden gesteld ten name dor Naaraloozo Ven nootschap „Vcrcenigdo glasfabrikanten" cn dat on dien grond zal worden gesticht een glasfabriek. Do heor_V a n B u u r e n v a n H o ij s t meent dat do f 400.0UÖ voor dio havenwerken met zijn uitge geven om op die terreinen eeu fabriek te zetten liet is voor dc eerste manl dat deze zaak in doii Raad komt en is dus aan de moeste leden geheel onbekend welko redenen hebben aanleiding gegeven tot hot voorstel om dien grond uit te geven voor dit doel. Do commissie voor gemeentewerken, die dit onderwerp heeft voorbereid, zal natuurlijk ook op do hoogte daarvan zijn en spr. zou gaarne bot voor en tegen hooren aanvocron. Hot voordeel dat deze fabriek oplevert, kan naar spr.'s nieening niet heel groot zijn. Een honderdtal arbeiders zullen zich bier vestigen, waarvan de kinderen moeten onderwijs ontvangen on waardoor ook andere kosten zullen worden veroorzaakt. De grond wordt uitgegeven ongeveer tegen den kosteuden prijs, zoodat ten slotto die fabriek misschien een schadepost zal blijken te zijn. Spr. mcont dat de werken zijn gemankt voor vis scherij cn handel. De Voorzitter antwoordt dat naar zijn moo ning do werken zijn gemankt om de welvaart in do gemeente te verboogen en of dit nu geschiedt door fabrieken of door andere ondernemingen blijft gelijk. Deze fabriek zal de beweging natuurlijk vergrooton, waardoor do opbrengst van hot havengeld zal stijgen enz. De heer v. d. Brugge heeft niet genoegen kon nis genomen van deze aanvrage. Do visscherij is zeer wisselvallig en spr. acht liet zeer gelukkig wanneer naast do visscherij zich andore nijverheid in de gemeente vestigt. De heer Hummelinck wenscht zijn stem te verheffen tegen deerelusivistischo redcncering van den beer Van Buurcn van Ileyst. Nog nimmer heeft spr. gehoord dat eenige gemeente de vestiging eener meuwo industrie heeft belemmerd; integendeel wor den overal faciliteiten verschaft om zo in do gemeente te krijgen, Spr, betreurt het dat de heer Vau Buurcn van Heyst gesproken hoeft zooals hij daareven deed. Do beer Schippers zegt dat bij don aanleg der werken de belangen der visscherij wel op den voorgrond hebben gestaan maar dat dit volstrekt niot uitsluit de vestiging daar van fabrieken. Hoe meer er lcomen hoe liever. De beer Van Dusseldorp meent dat een dor voornaamste eischen voor do voortdurende wel vaart eener gcmcento is de verscheidenheid van industriëu. Spr. vraagt waarom een fabriek niet zou bijdragen tot de wolvaart vau Vlaardingen. De heer Van Buuron van Heijst wijst er op dat hij gezegd heeft dat hot de eerste maal is dat iu den Raad over deze zaak wordt gesproken en dal hij het voor on togen wensebto to hooren. Hij heeft volstrekt niet beweerd dat hij togen het voorstel zou stommen, maar vindt het alleen wat kras dat do Raad wordt in keunis gesteld met een zoo belangrijke zaak wanneer nog slechts de con tineten behoeven goteekend te worden. Ik deel, zegt spr., overigens geheel de meening der andere heeren dat het beter is don grond uit te geven voor fabrie ken dan ze ongebruikt te laten liggen. Nadat nog eenige leden hierover het woord hebben gevoerd, wordt het voorstel van B, on IV. mot algemeene stemmon aangenomen. Hierna wordt gunstig beschikt op het verzoek van A. do Neeff Az. en wed, A. Maarleveld om gemeente grond in erfpacht. Eveneens op een verzoek van P. Verstceve om wijziging van erfpachtsvoorwaardcn. Gunstig wordt beschikt op gelijk verzoek van gebr. van Deventer on A. Maarleveld Az. Gelijk be sluit wordt genomen op het verzoek van A. Volkcr en P. A. Bos om vergunning tot het hebben van een gebouw met houten wanden. De agenda is hiermede afgehandeld. De voorzitter doelt inedc dat eenige boomen in de Hallaan zullen moeten gerooid worden. Voorts dat de scheidingsmuur tusscben de kamer van den commissaris van politic en do bergplaats dor brandspruiten onder het stadhuis een reparatie hoeft ondergaan die dien post met MOO.— hoeft doen overschrijden en dat de lantaarn (do koepel) op den toren een reparatie moet ondergaan die een overschrijding van den betreffenden post met f500.— zal veroorzaken. De heer v. Dusseldorp zegt dat hij denlnat- stoii brand gebleken ib dat een brandspuit niet in goeden staat verkeerde. In verband hiermede geeft bij in overweging aan tc schaffen eon slangonwagcn voor een aansluiting op de waterleidingkranen. De Voorzitter antwoordt dat dit plan reeds bij het collego bestaat doeb dat dc brandmeesters daarmede nog niet ingestemd Lebben. Wanneer hier toe wordt overgegaan zullen er een viertal moeten worden aangeschaft wat een uitgaaf zal veroorzaken van 5 16 honderd gulden. De heer Hoogendijk vraagt of het in dc be doeling van het dagelijksch bestuur ligt om op de terreinen aan de Wilhelminahavcn de waterleiding aan te brengen en ook water te verschaffen aan do schepen die in die haven havenen. De Voorzitter antwoordt dat de gemeente dan worden plotseling alle trekken stijf, men zijgt op den grond (of op een sofa) neder, een angstige blik, en het is voorbij. PrachtigDoch niets is volmaakt op deze we reld. Dit heerlijke dramatische vergift heeft een fouthet is noch iu de heelkunde te gebruiken, gelijk arsenicum, nocli in de industrie, gelijk cyankali. Het is niets anders dan vergift. Een handelsartikel is heb dus niet, Hoe komt men er aan? Kan men van zijn held een scheikundige ma ken, dan is het recept als volgt: Men laat het waterig extract van tabaksbladeren mob alcohol uittrekken. De verkregen oplossing wordt met kali gemengd en met aether doorgeschud- Uit deze gemengde oplossing wordt dan door middel van oxalzuur en destillatie de zuivere nicotine afgeschoidon. Deze gecompliceerde bewerking kan men aan een leek niet toevertrouwen. Alleen scheikundi gen van beroep kan men op deze wijze hun potje laten gaar koken. Voor andere menschen moet men zien, hoe men hun het vergift in han den speelt. En hoe dat nu mogelijk is, moet nog uitge vonden worden door een dramaturg dio wellicht nog komen zal. („H.")

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6