BUITENLAND. DINNENLAND. Gemeenteraad had men verwacht het D. B. nu niet den post voor memorie had uitgetrokken, en een voorstel hieromtrent gaarne gezien. Heeft het D. fi. ook geabouchcord met de door Prov. Staten benoemde commissie, die sedert rapport omtrent waterververscliing uitbracht? Een lid merkt op, dat de toestand der binnen wateren dit jaar belangrijk beter was, hoewel do laatste dagen wederom veel minder, In de le afdeeling vraagt men of hot plan, door de Provinciale Commissie voor Schiedam aangegeven, reeds bij It. en W. overwogen is on acht men het raadzaam, dat dit college opnieuw hjj de betrokken besturen krachtig zal aandringen op verlof tot inlaten aan deVlaar- dinger-poort, overeenkomstig het raadsbesluit van 23 November 1897 (Gedrukt verslag hl. 292). Volgn. 102. Aanleg van een strekdam in de Waas, ten oosten var de Buitenhaven. Het is een lid dor le afd. zeer tegengevallen, dat het nieuwe Oostei havenhoofd niet van ba- zalt, maar van rijswerk wordt samengesteld dit doet een 20 M. kade verloren gaan en ver nauwt, door bet talud van den rijzen-dam, den haveningang zeer. Ook worden inlichtingen verzocht omtrent den stand der Maaswerken. Volgn. *103. Kosten loswal en spoorwegaan sluiting aan de Maas. Men vraagt in de 3e afd. wat de reden is van de onzekerheid of met de voortzetting der werken', bedoeld in plan B. in 1899 kan worden aangevangen, waarvan de toelichting bij dezen post gewaagt waarop wordt medegedeeld, dat de onteigening en het maken der teekeningen en bestekken nog een geruimen tijd zullen in beslag nemen. Volgn. 107. Onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelijke. Boor vele leden der 3e afd. wordt op den slechten toestand van de dakbedekking der koopmansbeurs gewezen. Men wijst eveneens op den slechten toestand en de ongeschikte plants van het urinoir aldaar. Een verbetering wordt noodzakelijk geacht. Men vraagt en ver krijgt inlichting, omtrent de cliolerabarak en het nut van het kruithuis. V'oign. 108. Dag- en weekgelden der werk lieden enz, In da le en 3e afd. vraagt men waarom het onderdeel van dezen postDiverse dag- er. week gelden enz" f 030.hooger komt te staan dan het vorige jaar, en hoe het aanschaffen van ma teriaal ten behoeve van de gasfabriek en drink waterleiding enz." dit jaar voor het eerst met gelijk bedrag als onderdeel van dezen post voor komt. Volgn. 112. Kosten ter zake van liet innen van rente enz. Men acht da vermindering van dezen post tegenover het vorig jaar niet in verhouding tot de vermindering der te ontvangen rente. Yofgn. '113. Erfpachtsrecht. De verhooging tegenover '98 van dezen post met f'20.— wordt door de toelichting niet duidelijk gemaakt. Volgn. '12ü. Onkosten voor de nacht- en stille wachten. Een iid der 3e afd. vraagt of het we! noodig is de betrekking van torenwachter te hand haven z. i. is die overbodig en weegt het nut niet op tegen de kosten. Volgn. 12-i. Belooning en premiën aan de biandspuiUieden en beambten. Een lid der 3e afd. merkt op dat de toege zegde verordening op de brandweer, waarvan nog bij de vor ige begrooting werd melding ge maakt, nog steeds in bewerking is, hoewei het ditmaal bij dezen post niet wordt vermeld, en dringt op eenigen spoed aan. Volgn. 133. Kosten van den reinigingsdienst. Op de vraag in de '1e afd. gedaan, waar de opbrengst van dezen dienst verantwoord wordt, luidde het antwoord, dat ze in mindering der uitgaven is gebracht en dus hier het saldo der kosten is uitgetrokken. in de 2e afd. vraagt een lid of geen plan bestaat om de loonen der mindere werklieden te verhoogende noodzakelijkheid daarvoor wordt door de meerderheid vooralsnog niet inge zien. Daarentegen spreekt de meerderheid de wenschelijkheid uit tot aanschaffing van een paar flinke sproeiwagens. Volgn. '107. Renten van de bijzondere geld- leeningen. Men merkt in do 3e afd. op dat sub 2 van dezen post rente is uitgetrokken tegenover de geidleening volgens volgn, 53, terwijl bij dat noimner voor dit jaar geen leening is voorge dragen. Uit de nadere toelichting van den voor zitter blijkt, dat de uitganf ad f 3300 .-ub 2 ge raamd. moet dienen voor de in 1898 aan te gane geidleening voor dat jaar nd f 100000 uitgetrokken, zoodat bij de toelichting behoort te staan svan de in '1898 aan te gane geid leening." Wordt vervolgd.) Algemeen o»er*lchl. Schiedam, 10 October '98. Men kan niet zeggen dat het Fransche mi nisterie veel waardeeririg en medewerking on dervindt. De radicalen vinden zijn houding in de zaak-Dreyfus niet energiek genoeg de reac- tionnairen en nationalisten zijn woedend sedert het be-durt betreffende de revisie van het proces tegen den ex-kapitein, en de socialisten zijn hoogst gebelgd over de maatregelen die genomen zijn om do werkstakers te dwingen rustig te blijven. Tot nog toe is dit laatste gelukt. Wel komen hier en daar kleine botsingen voor, fnaarover liet geheel blijft bet kalm. Toch is rie toestand hoogst ernstig. In 't ge heel omvat rie staking nu 45.000 arbeiders, aldus samengesteld8000 aard werkers, 200Ü sloopers, 500 aard kruiers, lüOO sjouwers, 5000 slotenmakers, 5000 metselaars, 2000 steen bouwers, 3500 schilders, 2500 zinkwerkers en leidekkers, 2500 kastenmakers, 2000 lijsten makers en 5500 schrijnwerkers. En du regeering, die blijkbaar op allo ge beurlijkheden voorbereid wil zijn, heeft infanterie en cavalerie ontboden uit Beau mis, Atrecht, Compiègne, Monturgis, Fontainebleau en andere plaatsen. Te gelijk houdt ook de regeering diegenen iu 'toog van wie een poging verwacht zou kunnen worden om do bestaande orde van zaken omver te werpen. Van de bonapartisten schijnt daar bij geen sprake te wezen, ofschoon de jongste geruchten in zooverre bevestigd zjjn dat er een samenkomst heeft plaats gehad tusschen de keizerlijke prinsen. Althans volgens een bericht uit Rome, bezochten prins Victor en prins Louis Bonaparte Zaterdag den koning van Italië te Monza en vertrokken vervolgens naar Milaan. Naar de s Figaro" weet te vertellen houdt de regeering zich meer bezig met de legitimisten. Aan do commandanten der gendarmerie zou n.i. een aanschrijving zijn gezonden waarin er aan heiinnerd wordt dat tiet den hertog van Orleans verboden is Franseh grondgebied te betreden, en dat hij in hechtenis behoort te worden genomen, zoodra hij de grens mocht overgaan. Het slot dezer aanschrijving luidt, vol gens het boulevard-blarJ, woordelijk aldus sDe minister vestigt de aandacht der gendarmerie- commandanten op dit vertrouwelijk schrijven." De graaf Jean de Gabrnn, die candidaat der royalisten is geweest te Vrliette, heeft Zaterdag avond een bijeenkomst geleid waar hij den hertog van Orleans den leider noemde die Frankrijk moest redden. En de vergader ing, waarschijnlijk alleen aanhangers van het koning schap, nam een motie aan die aldus luidde: pMet het oog op de benauwdheden des vader lands, roepen de Franschen van Frankrijk, ver gaderd, met de meest vaderlandslievende ge voelens bezield, om de komst van Philip van Orleans." Na afloop der bijeenkomst werd een betoo ging gehouden vóór do „Cercle Militaire". Er word geroepen: „Leve het leger! De presidont houdt zich schuilLeve FrankrijkLevo de her tog van Orleans 1" Do politie, joeg de manifestanten uiteen. Een jongmensch die „Leve de Koning!" had geroe pen, werd gearresteerd, maar op verzoek van graaf de Sagran losgelaten. Nu zijn er heel wat ongeluksprofeten die den val van het ministerie aankondigen, zoodra de Kamer is bijeengekomen. De correspondent der tlnd. Beige" zegt dienaangaande evenwel van een van Brisson's vrienden te hebben gehoord, dat de minister-president daarvoor allerminst beducht is en wei om twee redenen ten eerste omdat de dingen die hij aan de Kamer te zeggen heeft, van dien aard zijn dat de repu- bhkeinsche partij niet anders kan doen dan zijn houding eenstemmig goedkeuren en ten tweede omdat geeu enkele republikeinsche fractie de regeering zal willen aanvaarden, zoolang de zaak-Dreyius niet de wereld uit is. Brisson zou cp een meerderheid tan honderd vijftig stemmen rekenen, hetgeen de corres pondent wel wat erg mooi vindt. Toch is ook hij van oordeel dat het ministerie niet omver zal worden geworpen maar dal het, zoodra het Hof van Cassatie besloten heeft tot de revisie, plaats zal maken voor een gematigd ministerie. Men verwacht dat morgen een belangrijke kabinetsraad zal worden gehouden, waarin bet minist'iie zal besluiten de Kamers bijeen te roepen tegen 25 October, de afzondering van Piequard te doen eindigen en de personen, die de ontbonden Patriotten-liga trachten te doen herleven, te vervolgen. Zaterdag heeft Mélme te Epinal aan een feest maal het woord gevoerd en daarbij den inwen- digen toestand van Frankrijk in oogenschouvv genomen. De oud- premier" wees op de bestaande verdeeldheid, den heftigen partijstrijd en den secten-geest waarvan de politieke dogma's ztjn doordrongen. Hij betoogde dat die toestand niet kon voortdurendat men niet dagelijks het beginsel van het gezag en de instellingen waarop de veiligheid der natie berust, mocht laten ondermijnen dat men het leger verzwakt zonder te denken om de bres in de Vogezen waardoor de inval in Frankrijk kan geschieden. „Maar 't is waar," zeido Méline met een toe speling op Duitschland, „onze vijanden hebben geen oorlog noodigzij vergenoegen cr zich ine- do onze zelf-uitputting gado te slaan." De rede eindigde natuurlijk met een aanprij zing van spreker's eigen politiek. Wat de zaak-Dreyfus en haar nevenzaken be treft, volgen bewering en tegenspraak elkaar in onafgebroken reeks op. Zoo heeft de voorzitter der strafkamer van hot Hof van Cassatie, de heer Loew, in een on- dt rhoitd met een redacteur der „Débats" mede gedeeld dat alle geruchten omtrent do meoning van den procureur-generaal Manau en de beslis sing van het Hof voorbarig zijn, ovenals dio om trent bot rapport van den raadsheer Bard. Betreft dio tegenspraak ook het uit het Pa leis van Justitie herkomstige gerucht, waarvan do Libertgewag maakt, dat nl. de conclu sies van den pocureur-genevaal Manau en don rapporteur Bard gunstig luiden voor do revisie; dat in overweging zijn genomen verschillende „nieuwe feiten" behalve do valschheid van Hen ry; dat liet Hof van Cassatie zou besloten zijn do geheele zaak op tc halen, en tob hot einde toe in liet onderzoek te betrekken, zonder rekening te houden met overwegingen van welken aard ookdat het Hof inderdaad de re-.e ter hand zou nomen en volledig licht in de zaak brengen, zoodat de krijgsraad naar wien het proces ver wezen wordt, niet anders zou te doen hebben dan do conclusies van het Hof te bevestigen Het is met liet eenigo gerucht dat in staat is den vrienden van Dreyfus moed to geven. Het „Petit Journal" deelt zelfs mede, dat de regee- ring zich er op het oogenblik mede bezig houdt, Dreyfus in 't geheim over te- laten brengen naar Moub-Valéricn, met fort Boyard, aan den mond der Charonto, als tusschenstutionhet zou zóó worden aangelegd dat Dreyfus geen gevaar kan loopen; daarom zou hij met een koopvaardij schip, niet met een oorlogsschip worden terug gebracht. „All Sorts", een Londensch wekelijkscb perio diek, kondigt aan liet verhaal van een gewezen cipier van Dreyfus op het Duivelseiland. Een verhaal over Dreyfus of over iets anders? /V V vz V' A.' ficmengde Alcdcdccllngcn. liet bezoek van keizer Wilhelm aan Egypte is van het reisprogram geschrapt. Zoodoende kan de Keizer vóór de opening van den -Rijks dag te Berlijn terug zijn. Do partijdag der Duitsclio sociaal-democraten heeft na toelichting door Bebol diens resolutie betreffende de ontwapeningsvoorstellen van den Czaar aangenomen. Liebkneclit geeseldo vervolgens in zijn toe lichting cene resolutie, waarin het anarchisme wordt veroordeeld, den toestand in het huidige Italië, dat meer reactionair is dan eenige Euro- peesche staat. In hot leidend partij-comité werden Singel', Auer, Pfannkuchen, Gexiseh en de „burgeres" Zetkin herkozen. Greulich, de Zwitsersche „Genosso" bedankte namens do buitenlanders voor do ontvangst. Singer bedankte Greulich, en met een „Love het socialisme I" werd de partijdag gesloten. Den 2Oston October zal heb huwelijk worden voltrokken tusschen den erfprins von Wied en prinses Pauline van Wurtemberg. De prins-regent van Bnmswijk, prins AI- brechb van Pruisen, een zoon van prinses Ma rianne der Nederlanden, heeft zijn vrouw door den dood verloren. Men verzekert dat Cambon als Frausch ge zant te KoiLstantinopel opgevolgd zal worden door Patenótre. De benoeming van Barrère, thans te Rome, zou door den Sultan niet wor den goedgekeurd omdat mevrouw Baxrère eene Armeensche is. Do onderhandelingen over den vrede tusschen Spanje en de Yerecnigde Staten zijn, naar het schijnt, geschorst totdat do Spaansche gedele geerden van hun regeering nadere instructies hebben ontvangen. Op het ontvangen van een telegram van Mon- tero Rios uit Parijs herifc de Spaanseho minis terraad. een urgente vergadering gehouden. In een toespraak tot Fransche pelgrims zeide kardinaal l'aroechi o. a. Vroeger was de Paus het hoofd der stoten, maar om onze zonden to vergelden, heeft de Voorzienigheid gewild, dat hij ternauwernood meester is in zijn eigen huis. Gij zijt de oor sprong van een beweging, dio de aarde zal over- lieersehen en die als tot Petrus zal zeggen: „Uw boeien zijn verbroken". De Paus heeft geen behoefte aan wapenen wanneer bij de har ten heeft der Fransehen en van allo Katholieke volken. De Oostenrijksdie Kamer heeft in do commis sie van rapporteurs over do Vergelijk-ontwerpen gekozen 27 leden der Slavische rechterzijde en der clerical© Duitschers; 18 leden der Duitseh- vrijzinnigo en Duitseh-nationalo linkerzijde en 3 Ruthenen en Italianen. Voorzitter is Bilinski, dio onder Badeni mi nister van financiën was. Een verzoek van de Porto aan de vier gezan ten om een wijziging in het ultimatum in dien geest, dat eenige Turksehe bataillons op Kreta kunnen blijven, is van de hand gewezen. Het Tsung-li-Yamen heeft verzet aangetee- kond tegen de grootte van heb Russische escor te, dat twee inaal zoo sterk is als de detache menten die de andere gezanten to Peking heb ben laten komen. Do opstand der Roodhuiden in Minesota is reeds bedwongen. Naar uit Havanna aan de „New-York He rald" wordt gemeld, is admiraal Sampson ten gevolge van vermoeienis en den invloed van bet ongezonde klimaat, gevaarlijk ziek. Do gele koorts heeft bijna den geheelen staat Mississippi aangetast. Hulde aan de Koningin-Moeder. Kaart voor drie arriveerden Zaterdag de Koninginnen te Banen. De burgemeesters van üaarn en Soest waren ter begroeting aan het station aanwezig. rofhouding volgde in 4 rijtuigen* Het park «enter bot paleis was rjjk i versierd. De Koningin-Moeder tiara do gesehen- I kon van hot personeel aldaar in ontvangst, o.a. - een groote bloemvaas, aan den vijver', tot blijvend aandenken aart baar regentschap. Het personeel van alle paleizen bad er toe bijdragen. Te ruim 5 uur vertrokken de Koninginnen weer. Onze eerste regrcerlngscommissaris. Bij Kon. besluit is de beer mr. A, Loudon, waarnemend referendaris, chef der afdeeling Ai aan het depart, van Koloniën, aangewezen als commissaris bedoeld in het 2e lid van art. 110 der Grondwet, met opdracht om den minister- van Koloniën bij te staan bij liet behandelen van het ontwerp eener Indische mijnwet in do vergaderingen der Staten-Generaal. H.-k. Congres tot bestrijding van liet Drank- misbruik In Nederland. In het St. .lozephgebouw te Utrecht nam gis termiddag het R.-k. Congres tot bestrijding van het Drankmisbruik in Nederland een aanvang. Even 2 uur trad Mgr. v. d. Wetering, aartsbisschop van van Utrecht, onder de luide toejuichingen der aanwezigen de zaal binnen en sprak daarop de openingsrede uit. Mgr. v. d. Wetering wees in zijn rede erop hoe bet episcopaat de bestrijding steunt van die nationale zonde van het drankmisbruik en hoeveel jammeren door het misbruik al niet zijn veroorzaakt. Met vreugde, zeide spr., valt thans ook een lichtzijde op te merken, ni. de ver mindering van het euvel, getuige de vermin derde opbrengst van den accijns en de ordelijke eu gepaste feestvreugde, welke bij de laatste feesten alom heerschte. Een deel van deze ver betering is zeker wel te danken aan den strijd, welke tegen het misbruik Tan den drank wordt gevoerd. Eendrachtig en met vereende krachten moet men tegen liet misbruik optreden, zonder het gebruik af te keuren. Moge Gods zegen rusten op het Congres. Moge het Congres strekken tot geluk der rnensch- heid en tot eer van God. De voorzitter, de heer Borret, lid van den Raad van State, hield vervolgens eene rede- voet ing. Spr. richtte het woord tot nrgr. v. d. Wetering en vervolgens tot den burgemeester van Utrecht, geestelijken en de verdere aan wezigen. Spreker sprak daarbij ook den wenseh uit, dat dit Congres Truchten mocht dragen tot heil der menschireid en tot glorie van God. Men is hier samen gekomen, zeide spieker, om middelen te beramen tot bestrijding van de kwani. Met recht heeft de aartsbisschop er ver leden jaar op gewezen, hoe het misbruik van drank de kanker is van onze volkswelvaart. Matigheid in het gebruik van geestelijke dranken is noodig voor geiuk, welvaart, enz. Onder de onzen zijn er ook, die meenen dat in geheel onthouding het eenige raiddel ligt tot bestrijding van de kwaal. De meerderheid is het echter hiermede niet eens, daar zij meent dat de boog te strak ge spannen wordt en dat de geheel-onthouding is een utopie. Het ia een utopie om te meenen dat het geheele Nederlandsehe volk do geheel onthouding in toepassing zal brengen. De groote massa zult ge nooit kunnen over- t' igen dat de geheel-onthouding noodzakelijk is. Ook spr. herinnert aan de laatste feesten en wijst eveneens op de ordelijkheid en ware feestvreugde welke alom in den lande heelt geheerscht. Die laatste feesten hebben aangetoond, dat de matigheid een volkomen bereikbaar ideaal is. Spreker voelt zich genoopt een woord van protest te doen hooren tegen de meening, ver kondigd op het gehouden le Nationaal Geheel onthouders-Congres, dat namelijk de matigheid de drinkgewoonte, het misbruik maken van sterken drank zou bevorderen. Bij den strijd tegen het misbruik brengen wij een eeresaluut aan de geheel-onthouders, daar zij strijden in de voorste gelederen, zei spr. Ten slotte deelde de lieer Borret mede, dat van tal van corporation en personen, zoowel uit binnen- als buitenland adhaesiebeluigingen waren ingekomen. Als spreker trad daarna op deheerClaes- s e n s, Iroold eener school te Sittard, die tot ondeiwerp zijner rede had gekozen; Wat kan de school doen om de kinderen voor de ge volgen van het alcoholisme af te schrikken In zijn rede ontwikkelde spreker een zestal stellingen; waarin het verderfelijke van drank misbruik werd geleerd. Van het behandelen dezer stellingen op de school verwachtte spr. veel heil. Vervolgens kreeg de heer V 1 e k k e directeur der Oud-Gnstelsche Suiker fabriek, het woord, die een doorwrocht betoog hield over de maat schappelijke toestanden voorheen en thans en de maatschappelijke verplichtingen. Do toewij ding der drankbestrijders, zeide spreker, heeft groote die gen gedaan en onder die strijders zijn mannen van allerlei rang en stand, uit alle oorden des lands. De drankkwestie staat in nauw verband me! de sociale kwestie. Zy die zich bemoeien me de drankkwestie, komen van zelf te midden vat de sociale vraagstukken. Of het ons aangenaan is of niet, het sociaie vraagstuk is er en het i het vraagstuk van den dag. Met toewijding word veel gewerkt, men ziet het aan de St. Vincen- tius-Vereenigit:g, aan wio spr. zijn lof betuigt Wij moeten ons zelf geven, wy moeien on toewijden aan de zaak en dan vraag ik aan het dte meenen boven het volk te staan door kenni

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2