BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. dat zij wonlt „algemeen", d. w. z. dat zij een zuiver politiek eu revolufcionnair karakter gaat aannemen. Ilot is een beginsel-werkstakinghet is oen workstaking van het gelicolo proletariaat. Dit blijkt hieruit dat het conlraal-comibc, waarin twee leden van clko arboidorsvereeni- ging zitting hebben en dat do besluiten heeft to nomen waaraan 'de stakers bij voorbaat ver klaard bobben zich te onderworpen, dat dit comité een beroep op da arbeiders heeft gepu bliceerd, waarin o. ra. gezegd wordt: „Zekere gemeenteraadsleden, die een verzoe ning wenschten te bewerken, zullen beproevou arboid te geven in gemeentebeheerde bedoe ling is goed, maar bot kan do belanghebbenden niet tevreden stellen, „Anderzijds is, daar alle vakvereenigingm ze kere eisclien' te •formuleeren hebben, nu het oogeublik gekomen voor- liet proletariaat om door gemeenschappelijk overleg en een algemee ns actio de billijke eischeu ingewilligd te krij gen, die reeds zoo lang, zonder resultaat te be reiken, aan de ondernemers zijn gesteld." En het manifest eindigt aldus „Weest er zeker van dat heb binnen eenige nren do beurt zal zijn der spoorweg-, der gas-, der tramweg-, der metaalarbeiders om bun rech ten te doen gelden en de werkstaking te procla- meoren. list is het uur om alle rechten te doen gelden," enz. Men ziet liet, ook al hebben het spoorweg personeel er waren trouwens reeds maatrege len genomen om den spoordienst door genie-sol- daten to doen geschieden dat der tramway's en der omnibussen ou dat der gasfabriek gewei gerd zich bij de workstaking aan te sluiten, juist in het principe dat bij de stakers voorzit, schuilt liet bedenkelijke van den toestand. Wat do overeenkomst betreft yan, den ge meenteraad te Parijs met de aannemers, die komt hierop neer, dat de stad voortaan het loon zal betalen der arbeiders die bij den aanleg van straten, riolen en stadssporen werken, en wel volgens do door den gemeenteraad voor allo soorten van beroep vastgestelde loon tarieven Een der groote aannemers vergelijkt dit met do „ateliers nationaux" van Louis Blanc in 1848. De „Figaro" rekent uit dat dit de belastingbe talende burgers 45 a 55 millioen zal kosten. De stad heeft de aannemers gesommeerd dat zij hun werken moeten uitvoeren onder gemeen tebeheer. De aannemers hebben onmiddellijk hun advocaten geraadpleegd en ieder voor zich aan den prefect geschreven dat zij voorbehoud maken tegon het besluit der gemeente. Overi gens verwachten de aannemers spoedig een her vatting van don arbeid. Gistermiddag hebben de stakers een onder houd gehad met het gemeentebestuur, dat het uitgeven van werk onder gemeentebeheer alleen betrekking had op de loopende werkzaamheden, liet comité der arbeiders deelde hierop zijn eischen mede en wist van hot gemeentebestuur de belofte te krijgen dat dit zich bij de arbei ders zou aansluiten, wanneer dezen heb nuttig zouden achten om de regeering te verzoeken een dergelijke regeling, als door het gemeentebe stuur was opgemaakt, te treffen voor de Ten toonstelling- en de spoorwegwerken. Renson, de ondervoorzitter van den genera- Icn raad der Seine, deed gelijk toezegging. Bij deze oeconomische ensis voegt zich nu nog heb gevaar dat voor de Republiek kan ge legen zijn in bonaparfcisbische en legitimistische woelingen. De aanschrijving aan do gendarmerie-com mandanten betreffende den hertog van Orleans wordt natuurlijk van uit liet kamp van diens aanhangers niet onbesproken gelaten. De verte genwoordiger van den hertog te Parijs gaf aan een redacteur der „Liberté" als zijn meening te kennen dat die aanschrijving het bewijs levert, „dat de regeering der Republiek bang is voor den hertog en van zijn zijde een stoutmoedige onderneming vreest". Over de plannen van zijn „Koning" kon en wilde Buffet natuurlijk niets zeggen. Do Engelsclio regeering heeft haar diploma tieke briefwisseling met de Fransche regeering over Fashoda gepubliceerd, en de corresponden tie van December 1897 tot 3 October 1.1. levert dit resultaat op, dat Delcassé, de Fransche mi nister van buitenlandsche zaken, aan de expedi- tie-Marchnnd geen politieke beteekenis hechtte, maar Marehand alleen een ondergeschikte van Liotard noemde, waarop lord Salisbury, ook na een telegram van den Engelschen consul te Kaïro meldende Marchand's onmacht, Harer Majesteit» gezant te Parijs instrueerde aan mi nister Delcassé to zeggen dat Engeland aan de expeditie-Marckand geen politieke beteekenis hechtte. Deze correspondentie heeft in Engeland zeke re opluchting teweeg gebracht. Gedurende d© laatste veertien dagen lieerscht© overal onder de aanhangers der regcoring eenige mismoedigheid, ontstaan door de wees dat lord Salisbury aan Frankrijk naar aanleiding van Fashoda toch nog zekere concessies zou kunnen doen. Nu evenwel wordt do houding der rogeering algemeen goedgekeurd, en sodorb langen tijd heb ben „Times", „Morning Post" en „Standard" met de politiek van haar partij en van het hoofd van het Kabinet niet zoo onvoorwaarde lijk haar instemming betuigd als thans. De „Times" zegt: De regeering heeft met een gematigdheid, helderheid en flinkheid in deze aangelegenheid gehandeld, die haar recht geven op den eenparigen steun van allo par tijen. Wij twijfelen niet dab aj dien steun zal behouden in dio mato als noodig zal blijken. De „Morning Post" denkt dat do laatste tele grammen, zoo ver de Engelsche baal wordt ge sproken, mot voldoening zullen zijn gelezen, Eu ook de bladen der oppositie maicheeren in één gelid met dio der regeering. De „Daily Nows" verklaart dat lord Salisbury in do kern der quaestie niet kan toegeven, dat Marchand's vlag neergehaald moet worden. Hot blacl hoopt echter evenals de „Daily Chronicle" dat de quaestie tot een vreedzame oplossing moge ko- 111011. Hier en daar hoort men ook een spotternij tje aan liet adios dor Fransellen, Zoo .wordt den draak gestoken met liet besluit van den Parij- schen gemeenteraad om een straat „rus Fasho da" te doopen. De Fransche regeering kat zich over cle quaestie niet uit; maar de bladen handhaven voor hot mcorendecl hun meening: dat Frank rijk in deze quaestie niet te maken heeft mot Engeland of met Egypte, maar met Turkije, den suzereinen staat. Alleen de „Matin" slaat eon verstandiger toon aan. liet blad is van oordeel dat Frankrijk Fa shoda kan prijs geven en toch zijn eer redden. De regeering zal, zoodra do Kamer bijeen komt, een gcelboek uitgeven van den Bovon- Nijl. Liotard, de gouverneur van Ubanghi, is in rang bevorderd, en kapitein Baratier, van de expeditie-Marchand, is voorgedragen voor offi cier van hot Legioen. Gemengde Mcdcdeciingcn. De Duitsche gezant bij het Vaticaan, von Billow, op dit oogenblik met verlof in het va derland, zal niet naar zijn post terugkeeren. Dit beteekent wel geen afbreken dor diploma tieke betrekkingen, zegt de „Koln. Ztg.", maar het bewijst toch dat de vroeger zoo vriendschap pelijk© verhouding eenigermate verstoord is. En cle oorzaak daarvan ligt m cle besliste verklarin gen van liet Vaticaan dat aan Frankrijk het protectoraat blijft over do katholieken, ook de Duitsche, in het Oosten. De «Münehener Algemeine Zeitung" geelt een opsomming der hoofdstukken waarin de «Herinneringen en Gedachten van Bismarck" verdeeld zijn. Eerst heeft Lothar Buclier er aan geweikt, later dr. Chrysander, Jacobi en Horst- Kol» 1 de laatste geelt het werk uit. Bismarck wilde niet dat het «Gedenkschriften" zou heeten. Zaterdagnacht heeft het Engelsche kanaal- eskader bevel gekregen naar de Middellandsche Zee te vertrekken. Aanvankelijk was bevel ge loven dat het J°"ember tesug zou*keeren, maar onverwaciW is de order afgekomen om voor zes maanden voorraad in te nemen, het geen zonder precedent is. Door de langdurige droogte is de stad Rijssel geheel van water verstoken. Opnieuw zijn zes anarchisten, allen Italianen, uit Zwitserland gebannen. Keizer Frans Jozef heeft gisteren den koning r van Servie ontvangen, en vervolgens heb bezoek beantwoord. Te Kanea is een man gevangen genomen die vermoedt wordt de moordenaar te zijn van den Bntschen vice-consul. Ondanks herhaalde waarschuwingen gaan de insurgenten voort de huizen der Muzelmannen te verbranden. De Russische admiraal te Rettymo heeft, naar uit Athene aan de «Daily Mail" woult gemeld, de Christenen verzocht binnen zes dagen de stad te verlaten. Uit Kairo wordt aan de «Daily Telegraph" bericht dat volgens geruchten Osman Digrna en het Khalifaat zich naar de Roode Zee wenden. De Egyptische spionage-dienst zegt hen, zoodra het noodig wordt geacht, te kunnen gevaugen nemen. De Engelsche bladen zijn er woedend over dat het Russische escorte te Peking dubbel zoo gioot is als dat der andere gezantschappen. Het binnentrekken der troepen heeft overigens diepen indruk gemaakt op de bevolkingsedert I860 zijn in de Chineesche hoofdstad niet zoo veel Europeesche troepen geweest. "Vijfden duizend Chineezen woonden het voorbijtrekken der escorten bij. Verwacht worden nu nog te Peking troepen- escorter» van Frankrijk, Italië en Japande regeering van het laatste land heeft reeds bevel gegeven marine-soldaten te ontschepen. Te Shanghai is een telegram ontvangen uit Seoul meldende dat Kim-Kong-King, do ge wezen gunsteling, onder beschuldiging van poging tot vergiftiging van den Keizer van Korea, gevangen gezet is. Volgens de „New-York Herald" zullen do ver kiezingen in de Vereenigde Staten in November een nederlaag der republikeinen opleveren, en wel als gevolg van het wanbeheer van den mi nister van oorlog Alger. Het blad gaat zelfs zóó ver te zeggen, dat de democraten de meerder heid zullen kunnen krijgen, in hot Huis van Af gevaardigden, en dat Mc Kinley dan zal moe ten aftreden. Drankbestrijding. Naar wij vernemen is bjj kon, besluit van 26 September 11. aan den Nederlandschen Chris» teiijken GeheeS-Onthoudersbond van regeerings- wege een subsidio van f 150 voor zijn werk tot diankbestnjding toegekend. Men herinnert zich, dat op de begrooting van Binnenlandsche Zaken van dit dienstjaar een post van f 10.000 is uitgetrokken ten be hoeve van het weilc der drankbestrijding. De hier bedoelde Bond zond pen adres aan de Regeering, waarin de ledenen worden uiteen gezet, waarom hij meende ook voor een deel van de/en post te mogen in aanmerking komen. Naar aanleiding daarvan ontving de Bond Zater dag bericht van liet hier gemelde kon. besluit. Bij Kon. besluit is F. H. Thorbecko, ontvan ger der dir. belastingen te Delft c. a. op zijn verzoek eervol ontslagen, met aanspraak op pen sioen. De Minister van Finantiën maakt bekend, dat op 8 dozer by de betaalmeesters in kas wasf 1,803,280.90'/a en dat op donzelfdon dag door de Nederlamlsche Bank, ingevolge art. 1'lJis van haar octrooi, aan 's lauds kas ccn voorschot was verstrekt ten bedrage van2,651,397.71 h Tot voorzitter der Vereeniging voor de Staat huishoudkunde en de Statistiek koos het bestuur in zijne Zaterdagmiddag te 's-Gravenlmge ge houden vergndenng, ter vervanging van den heer Pierson, jhr. mr. G. de Bo«ch Kemper, nadat mr. M. Mees voor de op hem uitgebrachte keuze had bedankt. Besloten werd voor de vol gende algemeene vergadering aan de orde te stellen de vraag: Is het wenschelijk het tegen woordige stelsel van exploitatie onzer spoor wegen te vervangen door Staatsexploitatie of door exploitatie door één maatschappij Baron Gericke van Herwijnen, gezant te Stockholm, tevens geaccrediteerd bij het Ilot van Denemarken, thans met verlof, keert van 's-Gravenhage naar Kopenhagen terug, ten einde de regeering bij de begrafenis van Koningin Louise van Denemarken te vertegenwoordigen. Tengevolge van het overlijden van H. K. II. Prinses Albiecht van Pruisen op liet kasteel Camenz in Piuisisch-Silezië vertrok de heer J. H. Liutz Jr., administrateur van Z. K. Il.'s, eigendommen in Nederlaud, hedenochtend daar heen, ter bijwoning van een lijkdienstplechtig- heid op "Woensdag 12 dezer in de kerk van genoemd kasteel. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, zal in de aanstaande najaars-vergadering der Provinciale Staten dezer provincie de concessie aanvraag vooreen stoomtiamweg DelftDe Lier worden behandeld. (»N. R. Ct.") De met ingang van 1 Nov. a.s. benoemde surnumerairs der diiecte belastingen, invoer rechten en accijnzen, zijn ingedeeld als volgt J. Kalverboer, ter directie Leeuwarden A. G. Jalink, P. J. de Bruijne en J. G. Sijpkens, ter directie Amsterdam P. L. Meuter en J. G.L. Ziikens, ter directie RotterdamH, F. C. van Lelyveld, ter directie ArnhemB. van Evvijk, ter directie GroniDgeu, en A. "W, Rehm, ter directie 'sBo«ch, terwjjl de bij Kon. besluit van 3 Sept, jl, benoemde surnumerairs der directe belastingen en van het kadaster met ingang van 1 Oct, jl. voorloopig werkzaam zijn gesteld als volgtL. J. H, Eversen aan de con- tróle MaastrichtJ. J. Voorlhuis, aan de eon- tióle te Zwolle; A. Kriebel, aan de contróle te 's-Gravenbage, en L. W, Sellevis, aan de contióle te Haarlem. Het examen van wege het Nederlandsch Instituut van Accountants zal worden gehouden te 's-Gravenhage, in den loop dezer maand. Tot examinatoren zijn benoemd de heeren: W. C. Gelton, Enschede; Mr. E. J. Korthals Altes, Amsterdam; B. Moret, Rotterdam; J. D. Reiman, Amsterdam; J. G. Verroen, Rotter dam; J. G. Gh, Voimer, Amsterdam; O. H. van "Woenssel, Dordrecht. Donderdag 27 October e.k. des morgens te lOVa u, zal in den «Huize Vondel" te Amsterdam de 12de algemeene Nederl. zendingsconferentie gehouden worden. Bij Kon. Besluit is benoemd tot burgomeester der gemeente "Wormervcer "W, J. van Erpers Roijaards, niet toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Montfoort. Bij Kon. Besluit is opnieuw benoemd tot school opziener in het arrondissement Rhenen rar, W. IL J. Roijaards te de Bildt Bij Kon. Besluit is benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij do kantongerechten Rotter dam no. 2 en Schoonhoven, standplaats Rotterdam, mr, W. P. II. Bouman, advocaat te Dordrecht en be- üedigd klerk ter griffie van do rechtbank aldaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor to Leerdam, J. K. IV. Zwang, thans in gelijke betrekking te Kaatsheuvel. Door den Minister van Koloniën is de heer B. Holthuis gesteld ter beschikking van den Gouvorncnr- Qeneraal van Ned.-Indiü, om te worden benoemd tot derden stuurman bij do gouvernement-marine daat to lande. Bij Kon. besluit is: lo. aan na to melden officieren bij dienstdoende scbntterijen op bun verzoek eervol ontslag verleend (i. bij die te Roermond aan 0. A. Ciaus, als majoor-commandant, met vergunning om do uniform der schutterij met de onderseheidingsteekenen, aan zijn rang verbonden, te blijven dragen; b. onder gehoudenhcid dat zij de op hen uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid dos schutterij volbrengen; bij die te 's-Hertogenbosch, aan mr. F, M. Rouppe van der Voort als lo luit. te Rotterdam, aan B. E. Buys, als 2e luit; to Sneek, aan F. H. Pyttersen, als 2e luit; to Dokkum, aan H. Kwint, ala 2a luit j to Aasen, aan J. Droste, ala 2e luit,; en zijn: 2o. bij de dienstdoende schutterijen benoemd te 's-Gravenhage, tot 2o luit. A. J. Blankonhagen, J. A. J. Vorraaat Jr., mr. zE baron Macckay en K. F. Rakker, allen thans sergeant; to Leiden, tot off. v. gcz. 2e kl. L. J. A. Braakon- burg, thans off. r. gez. 2e kl, la suite; tot kapt. J. M. v. d. Hook on mr. J. C. v. d. Lip, beiden thans le luit., alsmede mr. E. L. T. Hoogenstraaton, L. Meyboom en J, W. de Goelo, allen thans 2e luit.; to Delft, tot majoor-comm. dr. J. Thomea, thnus kapitein te Leeuwarden, tot 2e luit. F. J. do Grove, thans schutter to Dokkum, tot 2e luit. B. Hiedoma on J. W. Ferwerda, beiden thans schuttor to Deventer, tot 2e luit. J. A. D. K. Wildcchnt, thans sergeant; te Assen, tot 2o luit. mr. P. Oosting, thans id. i\ la snite; tc Roermond, tot majoor-eomm. E. II. C. L. Strens, thans lo luit. IJij Kon. besluit islo. aan na te melden auditeur en officieren by rustende schutterijen op bun verzoek eervol ontslag verleend a. in Noord-Brabant, óo bat., aan R. It. A. M. Romme, als majoor-eomm. in Groningen, lo bat., aan mr. J. Ganderlieydcn, als nuditonr bij don schuttersraad; in Limburg, lo bat, aan II. C.H.Esser, als2oluit; b. wegens verandering van woonplaats: ia Groningen, le bat, aan J. E. W. Rarmsmn, als 2c luit: en zijn 2e bij do rustende schutterijen benoomd: in Groningen, lo bat., tot le luit-kwartiorm. K. Poll, thans lo luit, tot auditeur bij den schuttersraad N. Reinkiugh, en tot 2e luit. H. Noorman, thans schutter; 3o bat, tot kapt. H. Rcinders, thans le luit.; tot le luit. P. Venhuis, thans 2o luit.; tot 2e luit. S. J. Zandt, thans fourier in Limburg, le bat., tot 2e luit. J. C. Aarts, tbans schutter. De burgemeester dezer gemeente heeft beden voor het eerst na het hem overkomen üets- ongeval, zijne function ten stadhuize weder aan vaard. Door den commissaris der Koningin in deze provincie zijn tot leden van het college van zetters in deze gemeente herbenoemd de heeren G. A. J. Beukers, J. H. Ris Hz., en A. van Bujjsen. Voor de betrekking van directeur der gasfa briek en drinkwaterleiding in deze gemeente hebben zich 23 sollicitanten aangemeld. Onze stadgenoot, de heer A. J. Bosman, carididaat bij de Ned. Herv. Kerk is ook be roepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Paezens. De heer jhr. mr. T. Humalda van Eysinga, commies-redacteur en archivares alhier is tot gewoon lid gekozen van het Friesch Genootschap van Geschied- Oudheid- en Taalkunde. BURGER IJ KE STAND. Geboren t 8 Oct. Catharina Johanna Maria, dochter vau P, J. Zondag en J. M, Hoenderkamp, Qrofbaan, 9 Oct. Catharina Maria Antonia, dochter van T. P. Wirxel en A. M. van Alphen, Singel. PieterneUa Maria, dochter van J. Meerhof en J. van der Spek, Nieuwe Haven. Overleden 9 Oct. Johannes Albertus Josephus van de Water, oud 29 jaren, Lange Kerkstraat. Aaltje Zvvalje, oud 65 jaar, echtgenoot van A. Poot, Oosterstraat. 'De heer E. Tillema, ambtenaar ter secretarie alhier, is benoemd tot eersto ambtenaar ter secretarie van Gorinchem. 'Het loggersehip V L 170, dat Zaterdag 1.1. op den Ooster bij Brouwershaven strandde, werd gistermiddag door de sleepboot Zeeland alhier in de haven gesleept, na alvorens afge- steept te zjjn door de booten Zeeland en W o dan. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd t 11 Oct.Simon van Toor en Helena Hoogerwerff. Geboren 10 Oct. Leentje, dochter van L. van Dorp en C. van Vliet, Bleekstraat. Hendrik, zoon van W. Vermaat en M. Verhagen, Kortesteeg. Johanna Juphina, dochter van H. de Wolf en J. Waaijors, Afrol. Het eerste nummer is verschenen van »de Boek drukker", vakblad van de typografie in Nederland een dricwekolijkseh orgaan, Het is een voortzetting van „de Ncderlandscho Boekdrukker". De redactie is uit handen van don heer H. A. M. fioelants Jr. overgegaan in die van de hoeren E. J. de Groot te Amsterdam en A. M. Watzulick te Altenburg. Behalve eenc „inleiding" bevat het eerste nummer een paar belangwekkonde artikelen. Onder redactie van den heer J. 0. H. G, van Deun te Groningen is bij den uitgever /E. E. Kluwer to Deventer, hot eersto nummer verschenen van „Pis ciculture," orgaan voor do zoetwatervisscherjj in Nederland. Het blad zal als bijvoegsel van „De Nederl. Jager" om do veertien dagen verschijnen. Do „Echo do Paris" weet mede to deelen, dat Zola met ijver werkt aan een nieuw boek, „Fccou- dité," het eersto werk cener serio van vier romans, die moeten worden beschouwd als oen vervolg op „Lourdcs", „Rome" en „Parijs". Het boek zal in April verschijnen.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2