Gemengd Nieuws. K o 1 o ii i ii. F i nantiö e 1. Vis scjierij. S c li e e p v a a r t. Handel. dranken het goede doel de strijd tegen drank misbruik bevorderd worde. Spr. stelt nader het nut van goede vólks- koffiehuizen, zonder alcoholische dranken, ook zonder bier, in het lielit. Met geringe wijziging werden de conclusion aangenomen. Het slotwoord werd gesproken door pastoor Sarton, die hulde bracht aan de inleiders en den secretaris. Toen sloot mr, Borret dit eerste, welge slaagde congres. Ylssciiery-Congros. Den 5 dezer werd te Amsterdam eene ver gadering gehouden van het uitvoerend comité van het Eerste Nationaal Visecherij-Congre*. Mededeeling werd gedaan, dat tot heden 130' inschrijvingen van deelnemers hebben plaats gehad, waarvan 29 als donateur en *101 als lid. Het congres zal waarschijnlijk plaats hebben op Woensdag en Donderdag 9 en 10 November, in het Gebouw vau Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Op den len dag zal do heer G. Dirkzwager Mz. te Maassluis, eene voordracht houden over: «Ver zekering op visscherij-gebied." Daarna zal het congres zich splitsen in twee sectiën. In de sectie zoetwatei visscheiij zal worden behandeld !o. «De noodzakelijkheid van een afzonderlijk wetsontwerp op de visscherjj, en de grondslagen waarop die regeling moet berusten," waarvoor zich als sprekers hebben doen inschrijven de heeren," Frans Anderheggen te Amsterdam, W. F. Dil Jr. te Koog a/d. Zaan, A. Hoorn te Zaandam, G, Kuijten te Woerden, C. F. F. Rimia van Neuta Idaarderadee), W. Verdonk te Wormerveer en J. Vlug Jr. te Noordschar- woude. 3o. «De kunstmatige vischteelt", waarover gesproken zal worden door de heeren J. van Deun te Groningen en J, A. Op de Macks te Ubbergen. 3o, «Het zalmtractaat", dat zal worden be handeld door den heer J. G. Ever wijn te Rot terdam. In de sectie Zoutwatervisscheiij zal worden behandeld lo. «Is de invoering van certificaten van be kwaamheid voor schippers, stuurmansmaats en machinisten ter zeevisscherij noodzakelijk, en zoo ja, op welke wijze zou men daartoe kunnen geraken?" door den hear C. Piauteydt te IJmuiden 2o. «.Middelen tot bevordering van het ge bruik van verstiltb vjsch in Nederland,'* Spreker de heer Jan Schippers te Vlaardingen. 3o. «Welk aandeel zou Nederland moeten hebben in de vooiziening van de zeevischmarkt in Europa en weike middelen zouden kunnen worden aangewend, om aan ons land dat aan deel te verzekeren Inleider de heer A. Hoogendijk Jzn. te Vlaardingen. 4o. «Waarom is het met gewenscht dat door het rijk een vischafslager te IJmuiden wordt aangesteld Spreker de heer C.Planteydt te IJmuiden. Op den 2den dag zal de arbeid in de sectiën worden voortgezet, terwij! in den namiddag in eene algemeene vergadering de conclusiën der sectiën in behandeling zullen wol den gebracht. Voorts werden eenige bepalingen gemaakt omtrent het reglement van orde voor het con gres, terwyl ten slotte het uitvoerend comité besloot de gelegenheid tot deelname aan hel congres nog geopend te houden, waartoe men zich dus nog kan laten inschrijven als donateur ad f 10 of als lid ad f2.50 aan het adres van den aigemeenen secretaris deu heer A. D. Vijgh, te Leiden. Het 5e internationale pers-congres. Van den Nederlandschen gedelegeerde op het Journalistencongres te Lissabon, dd. J October Lissabon. Ten slotte kan ik nu nog een belofte vervul len, die ik reeds in mijn eersten bnef deed en wat vertellen over deze stad, die voor ons zoo gastvrij is geweest. Ik heb nu het voordeel, dat ik er beter over kan oordeelen dan in de eerste dagen. Dat Lissabon op heuvelen gebouwd is, bob ik al eens gezegd, maar hetzelfde is liet geval met vele andere meer bekende steden zooals Brussel en Parijs terwijl die toch niet met Lis sabon zijn te vergelijken. De heuvelen zijn hier namelijk hooger en cle hellingen veel steiler, zoo dat groote stadsbrokken op elkaar gestapeld lij ken on vele straten voor voertuigen ontoeganke lijk zijn en als een trap zijn gebouwd evenals in Constantinopel. Zoo'n trapstraat, begrensd door gevels die vaak gebeel met kleurige porse leinen tegels zijn bekleed, kan een prachtig zui delijk uitzien hebben, vooral als er enkelo kin deren met kleurige hoofddoekjes op spelen of wanneer er een paar vrouwen met zware roode waterkruiken afkomen. In de lagere gedeelten van de stad, vlak aan de rivier, m 't'gezicht van de heerlijk blauwe baai, die de Taag voor Lisabon maakt, tegen do eindelooze variatie van het heuvelperspectief, zijn het weer andere typen. Mannen die ossen- karren begeleiden, gewapend met een langen stok en gelleed in een donkergroene phrygische muts met rooden rand, een vaal jasje, dito broek en. een broeden gekleurdcn band om bet middel. Of visschersvrouwen op bloote voeten, het volk loopt hier veel op bloote voeten en toch zijn de schoenen goedkoop en goed cbo op het hoofd groote manden met visch dragen, welke uitstekend en in groote verscheidenheid te krijgen is. Over 't algemeen zijn de mannen hier niet mooi, klein en van profiel banaal of zonder veel lijn, maar de vrouwen zijn bepaald leolijk. Doch deze visschersvrouwen uit de kleine dorpjes van Estremadura (de provincie waarin Lissabon ligt) hebben in do krachtiger, hoewel grove profielhjn van haar donkore gezichten wel iets klassieks. Zij brengen haar visch aan uit een van de kleine schuiten met sterk hellenden mast, che mot do groote stoombooten en oorlogs schepen de baai bevolken of wol uit het kleme spoorwegstation van de lijn naar Cascaes, dab aan de kade ligt. Evenals visch zijn do meeste andere zaken van levensonderhoud hier goedkoop en goed. Alleen vleesch en boter zijn zeer inferieur aan hetgeen wij daarvan gewoon zijn. Het volk is met weinig tevreden, zooals tiouwens over 't geheel geno men zuidelijke volken minder levensbehoeften hebben dan Noordelijke. En zuidelijk is heb ka rakter hier van alles, de palmen, accacia's en aloe's, in de parkjes en op de pleintjes getuigen er al dadelijk van. Ik heb van heb Portugeesche volle den indruk gekregen voor zoover men kan oordeelen na een kort verblijf alleen in de hoofdstad. dat het goedig, kinderlijk en niet onpoëtisch is, trotsch op zijn verleden, maar vrij traag en zon der veel energie voor het heden, gedwee en ge makkelijk te regeeren al te gemakkelijk, daar liet zich lijdzaam laat verarmen door een dom me, Eranseh-administratieve regeering, waar voor liet dan ook niet veel hart heeft. De Ko ning wordt op straat maar door een enkoio even gegroet. Een repubhkeinsch bied, de „Seculo", heeft do grootste oplaag van alle couranten, 50,000 exemplaren per dag. Overigens staat de pers niet hoog en zijn de bladen zeer inférieur, zoowel wat inrichting als wat informatie betreft. Hetgeen niet verwonderlijk is in een land, dat 70 a 80 pOt. analphabeten heeft en waar nog slechts twintig of dertig jaar geleden het inid- deneouwsche denkbeeld heerschto dat iemand, die van adel was niets van lezen of schrijven behoorde te kennen. Het uiterlijk van de stad is, hoewel geheel zuidelijk, tevens modern. De straten zijn wel is waar niet mooi geplaveid, maar zindelijk zooals trouwens over het algemeen zeer overdreven be grippen heerschen omtrent Portugeesche onzin delijkheid. Ik heb hier een groot gesticht be zocht waarin c-en Hollandsche huismoeder geen smetje had kunnen vinden en mijn hotel, het Grand Hotel Centraal, dat heerlijk aan do Taag is gelegen, is in weerwil van zijn weinig modem uiterlijk, zoo uetjes en zoo goed als men hot maar kan verlangen zonder in do nieuwenvet- selie Kazerne-hotels te vervallen. De politie lijkt bedaard en beleefd; de bedelaars zijn vrij tal rijk maar niet onbeschoft; de huurrijtuigen zijn behoorlijk, rijden heel vlug met hun twee paar den (voor een vreemdeling wel wat te wild) en hoewel ik geen Portugeesck spreek, heeft nog geen enkele koetsier onaangenaamheden ge maakt of gepoogd mij af te zetten. De trams, bespannen, met muildieren, zijn tweeërlei. De wagens van de Carris de Éerro de Lisboa zijn zindelijk en niet zoo verveloos als die van de andere, kleine rtmabehappij, de Lusitana, die van'iets minder alloi i zijn. Men rijdt voor 60 reis, d. i. ongeveer e ui dubbeltje, een uur ver (bijv. van Rocio naar Belem), Deze maatschap pijen schijnen liet nit iegebruik van elkanders rails te hebben en de 'agens loopen op tweeer lei spoor, een breed en en veel smaller. De in richting van de rails en (voor de Lusitana al thans) van de wielen der wagens is zoodanig dat de wagen willekeurig uit de rails kan wor den gestuurd en dan een oindweegs als gewone omnibus rijdt. Vooral wanneer er een opstop ping van tramwagens is, bewijst dit systeem uitstekende diensten, Electriciteit kent men hier haast nog niet. Ik heb maar één electrische tram zien rijden en de talrijke „funiculaires" en „lifts", die de lagere met de hoogere stadsdeelen verbinden, worden hydraulisch bewogen. De stad wordt met gas verlicht (vrij slecht), alleen op de breeds Ave- nida da Liberdade, de Champs Elysées van Lis sabon staan electrische booglampen, die gevoed worden door het electrische station, dab liier ovenals te Madrid bijtijds in exploitatie is ge nomen door de gasfabriek. Andere punten, die den vreemdeling treffen zijnde vele huizen in marmer en de massa's marmeren voorwerpen van huisraad de on gezellige gesloten cafes waarvoor de bezoekers meestal staan te praten in plaats van binnen te zitten de groote, open apothekerswinkels waar men een glas limonade of een anderen ver- frisschenden drank komt drinken en waar men mot zijn vrienden een kletspraatje komt ritten houden de waterbronnen en de afdaken wel ke de vereeniging voor dierenbescherming op verschillende plaatsen heeft doen inrichten voor de trekbeesten. Groote gebouwen, meestal in wit marmer, heeft Lissabon in menigte, maar daaronder zijn zeer weinige de moeite van een bezichtiging waard. De kerken zijn van binnen smakeloos volgepropt met allerlei pronkerij, de muse'ims zijn arm aan lamst. Van buiten valt aan eenige groote gebouwen wel stijl op te. merken en een enkel gebouw, zooals het Kloostei der Yerony- mo's, is van een karakteristieke architectuur, de zgn. Don Manuel-stijl, die een combinatie is van Moorsche en van Gothische motieven, maar bet is alles zeer log, niet „uit den steen" zou ik willen zeggen, zooals men van een schilderij zegt, dat het niet uit de verf is. Het mooiste dat Lissabon heeft, is zijn lig ging. Als men 'savond3 op de Passeio de Don Pedro d'Alcantara staat, dan flonkeren aan de overzijde, over liet lager gedeelte van Rocio, op de donkere heuvelen van den ouden citadel en -van de omgeving, duizenden lichtjes als dia manten op zwartfluweelon reu zenkussens oven helder als de diamanten van den nacht daarboven. En als men ovor dag door de bovenstad rijdt, dan breekt telkens door de zijstraten en de plei nen, nu smaller, dan breeder, do heerlijke ver- frissohmg van de blauwe baai met do honderden lichte ori donkere schepen, met de wazige heu velen en do haast altijd heldere, nauw bewolkte lucht. Want in dit 'heerlijke klimaat is liet altijd zomer of lente. De Haastrichtsche Spaarbank. «De Verzekeringsbode" spreekt ten stelligste liet bericht tegen, dat bij liet gemeentebestuur van Maastricht het plan bestaat tot opheffing der stedelijke spaaibank en om het reservefonds, ad f 150,000 te voegen bij de reserve voor een op te richten pensioenfonds voor gemeente ambtenaren. Vooralsnog zal van opheffing geen sprake avezen. Zware mishandeling. Vrijdagavond kwam Hendrik Van der Kruijt, schippersknecht, geboren te Schiedam, aldus heelt hij aan de politie nog kunnen opgeven te 's-Ilertogenbosch door het Bok hoi ensti aatje om zich naar het politiebureau te begeven, vvaar hij inlichtingen hoopte te krijgen omtient zijn schipper, dien hij te 's Bosch te vergeefs zocht, toen hij door twee kei els plotseling werd aangevallen en met een stok of knuppel zoo deeilijk werd geslagen, dat hij buiten kennis in eene nabijzijnde herberg en daarna in het gasthuis werd opgenomen. Van der Kruijt had de zich uit de voeten makende aanvallers hooren zeggen 't Is de vei keerde", maar bij had 'tbeet. Tot nog toe bleven de daders onbekend en ieeft v. d. Kruijt nog. De harem ingevoerd. Een Fransch schrijver, vieomte De Colleville, tracht in een brochure propaganda te maken voor den harem ter bestrijding van liet feminis me. Hij wendt zich tot keizer Wilhelm en vraagt dezen van zijn reis naar het Oosten den harem als instelling voor West-Europa mee te bren gen. De Keizer, die „liet gele gevaar" voor Europa zoo goed begrepen heeft, zal, naar de schrijver meent, het gele gevaar van de Euro- peesclio maatschappij, het feminisme, ook niet over liet hoofd zien. Vooral Parijs zou er, naar de heer De Colleville meent, zeer door winnen als de harem er werd ingevoerd. Brand. Zondagavond 4 September werd Medan opge schrikt door het bericht, dat de «Witte Sociëteit" in brand stond. Juist trok een fakkeloptocht van wielrijders rond maar de belangstelling daarin was onmiddellijk verdwenen. Soldaten, politie-dienaren, bedienden, alles was na het uitbreken van het vuur aan het werk gaan om te redden wat te redden ivas en tiaden daarbij met meer vlugheid dan bedachtzaamheid op, zoodat veel schade werd toegebracht. Twee biliards werden weggo'jouwd, het derde brak bij de vereende pogingen om het te redden. Toen tve binnen kwamen, juist op het oogenblik van het neerploffen van het groote billard, zagen we schrijft de «Deli Ct," dat de brand zich bepaalde tot de houten met pannen gedekte bijge bouwen en stallen en ontstaan was in eene der bediendenkamers. Die bijgebouwen waren door eene rijtuig pen- doppo (lemise) met het hoofdgebouw verbonden, doch de zinken dakbedekking werkte als een tiek- schoorsteen en joeg ,de vlammen naar de billard- zaal welke daardoor groot gevaar liep. De houten wanden althans zijn aan de buiten zijde zwart geblakerd en aan den binnenkant ziet men overal zwarte vakken boven de deinen en vensters. Ongetwijfeld was de brand daaiheon over geslagen, als niet do vele aanwezige heeren, militairen en anderen door rammeien de houten stijlen van de remise omver gehaald hadden, zoodat het dak eindelijk inviel en de vorderingen tusschen de go- bouwen veibrokenjjivas, Dat eenmaal geschied, was liet grootste gevaar geweken. Water was zeer onvoldoende aanwezig. De oorzaak van den brand is onvooizichtigheid bij de behandeling van gnzoline. De gazohnelampen van de Witte Sociëteit zouden geiuhl weiden ten behoeve der militaire kermis op het plein te houden. Dit geschiedde in het lampenhokje. De lampist daarmede belast, minder goed bekend mot den gevaarlijken aard van de gazoüne, ontstak daarbij een lucifer, welke plotse ling hut gas deed ontbranden. Do bediende zelf bekwam brandwonden aan een been en eon aim, doch is er overigens goed afge komen. De bedienden moesten hunne kamers met snelheid veilaten; zij hebben dus al hun have en goed verloren. De groote omvang van het vuur en de hitte waren het gevolg van liet aanwezige blik gazo lino en de in het lampenhok aanwezige lampen- reservoirs gevuld met petioleuin. Aan de militairen en aan de politiodienaren is door de assurantie-maatschappij eene bulooning in geld, elk fiOO, geschonken voor de flinke hulp tot keeling van het brandgevaar verleend. De Sociëteit is met dun geheelen inventaris ver zekerd bij de Assurantie-maatschappij togen brand schade «De Nederlanden" van 1845, te 's-Graven- hage, voor de som van f 36,000. De aangebrachte schade wordt getaxeerd op pi. m. f3500. Faillissementen. Uitgespi oke 11 5 Oct. L. T. Anez, bouwman te Stolwijk. Rcehter- comm. mr. B. J. A Sterk. Curator mr. P. A. Greup to Schoonhoven. 7 Oct. ii. G. Akkermans gepensioneerd onderoffi cier, te 's-Graveuhage Rechter-coinin jhr. mr. J. F. Scluuiibeque Boeije. Curator mr. J, W. Belnfante. J, van der Vliet, logementhouder te Balk. Rech- ter-comm mr. D. J. R. Biants. Curator E, Dijkstra, Deurwaarder te Lemmer. Opgeheven: M. E. van Grafhorst. Cur. mr. Ed. Jacobson. A. van Sijn jr., borstelmaker te Rotterdam. S. Leanings, tapper en slijter, Amsterdam. G F. M van de Ven, winkelier en koekbakker te 's-Gravenhage U 111 o 11 ng c n. BRUSSELSCHE LOTEN (Zeehaven) a fr.-100 van 1838. Trekking 8 Oct. Betaalbaar 2 Jan. 1899. 7 Seneon 1533 2081 2438 2563 5123 7542 7584 Ser. 7542 No. 20 Fr 5000 Ser. 2438 No. 4 Fr. 425 9 2081 5 1000 2438 6 125 4533 24 6 500 1 2438 40 1 125 2081 7 250 2438 9 47 9 425 V 2081 25 8 250 2438 20 425 9 1533 8 125 9. 2563 2 425 1533 41 9 4 .'5 2563 42 425 I 4533 21 125 9 2563 9 46 9 125 4533 25 9 155 V 2563 22 425 9 2081 13 9 425 a 5423 9 3 9 125 s 2081 17 125 7542 9 2 125 9 2081 20 425 t 7542 44 9 125 9 2081 21 1 125 Alle overige nos., in bovengenoemde serieën be- grepen, eik fr. 100. SCBEVEN1NGEN, 10 October. Beden kwam alhier aan de maikt 90 mand versche visch. Kleine tarbot gold 65 ct. tot fl, kleine tongen 40 tot 48 ct., griet 20 tot 50 ct. per stuk; schol fl.40 tot f4 65, bolk 90 et. tot fl.15 en zeebanen 14.50 tot f2.60 per mand, SCHEVENINGEN, 10 October. Heden werden alhier verkocht enkele paitijen steurharing. Voor het kantje iverd f9 tot f 10.50 en voor de 10U0 stuks f 10 50 tot f 12 50 gemaakt. IJMUIDEN, 40 October. Beden waren hier2kotter- loggers aan de maikt met 150180 tongen, enkele tarbot griet, 610 mandjes midd. schol, 20—30 mandjes kleine schol, 3—8 mandjes schai en poontjes. Verder de stoomtrawlers Betsie, Bredcrode, Holland I, II en F/, met paitijen tong, tarbot, groote, midd. en kleine schol, gioote en kleine schelvisch, roode poon, wat rog, schar en poontjes. Ook kwamen weder van de le reis alhier binnen de sloep GmUherie van Wesd, met bijna geen vangst de sloep Gharlois met 250 levende en 600 doode schelvisschen. De volgende prijzen werden besteed: gioote tong 65—80 c., midd. tong 3550 c,, kleine tong 15—20 c., tarbot f4 509, kleine tarbot griet f23 per stuk; groote schol -7 9.50, midd. schol f34.50, kleine schol f4.10l.'GO, schar fl.204.45, roode poon 14.25—8, poontjes f 1 CO2.25, gr. lev. schelvisch (40 stuks) f22,50, kl. levende idem (30 stuks) f5, groote doode idem (40 stuks) f910.50, kleine doode idem (40 stuks) f34 per mand. Hoogwater te Schiedam. Oct. 42 v.m, 4.46 n m. 2.45 43 2.29 2.52 Zon en Mnan. Zonsopgang Oct. 42: 6.22 v.m. ondergang 5.09 n,m. p 13: 6.24 j 5.07 Nieuwe Maan 45 Oct. Eerste kwartier 22 Oct. LONDEN, 10 October. Op de veemarkt werden aangevoerd 7400 runde ren, 7000 schapen en lammeren, 15 kalveren en varkens. Prijzen beste runderen 2/4 a 4/4, schapen en lammeren 3/0 a 5/6, kalveren a varkens a per steen. BERLIJN, 40 October. Spiritus. Loco 52.10. ANTWERPEN, 40 October. Tarwe hooger. Amenk. fr. 17a fr. 47%La Plata fr. 47% a fr,Donau fr. 47 a fr, 17,%, Maïs hooger. Amenk. Mixed fr. 401/2 a fr. La Plata fr. 9% a fr. 97/gDoinu fr. 41 a fr. 11 Petroleum vaster. Dadelijk fr. 49%, Nov./Dec. fr. *103/s 2 laatste mnd. fr. 19%, 'i eerste mnd. tr. 101/2 PARIJS, 40 October. Tarwe. Loopende maand fr 21.60, Nov. fr 24.75, Nov./Dec. fr. 21.75, 4 mdn, van Nov. fr. 21.75, 4 eerste mdn. fr. 21.60, kalm. Rogge. Loopende maand fr 16.50, Nov fr. 46.50, Nov./Dec fr. 16 50, 4 indn. \an Nov. fr. 46.25,4 eerste mdn. fr.4tl.40, kalm. BUDAPEST, 40 October. Tarwe vol prijs!» HAMBURG, 40 October Petroleum loco B.65 biief, dito -.geld. Spiritus per Oct. 251/4, Nov Dec. 20%. Stemming vast. NEW-YORK, 40 October. Tarwe. Nov. Dec. Jan. Maart Mei Oct. 40 Oct.7071% 09% g 691/s70% 688/4 7 09 70% 68% M a 1 s. Nov Dec. Jan. Maart Mei Oct. 40 Oct.35%37% 8 347/a357/8 7 3537 A 6EN »A. II Oct. Groote Schouwburg, Lotos, Fortuin, 8 uur. 11 Ti vol i Schouwburg, Kaat Mossel, 8 uur. 12 Groote Schouwburg, Nederl. Opera, Carmen, 8 uur. 14 Groote Schouwburg, Droeve Min, 8 uur, 15 Groote Schouwburg, Ral. Opera, La Gioconda, 8 uur. Te Rotterdameiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uurFlora, Coolsingel, 8 uur; Casino Variété, Gooisingel, 8 uur.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6