^laardIlnoën. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS." Iüinst en Wetenschap. R e c ïi t z a k e n. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Landbouw en Yeeteelt. Gladstone is ruim 15.000 p. st. bijeengebracht. Er is veel meer noodig, zegt het comité. Een zekere Manlica, die voorgaf journalist te zijn, maar vermoedelijk een Italiaan? *he nagent provocateur" is (hij schreef brieven aan Luccheni o. a.) is uit Zwitserland verbannen, Gisteren heeft te Par(js opnieuw de Spaansch- Amerikaanseha v redescommissie vergaderd. Besloten werd de volgorde van het protocol van 12 Augustus j.l. te volgen. Aan de autoriteiten te Havanna is kennis gegeven dat de Amerikanen den lsten Decem ber het burgerlijke en militaire bestuur over Cuba zullen overnemen. Er zijn 4500 man Atnerikaansche troepen naar Manilla gezonden. Offlcieele Spaansche berichten zeggen dat 38 hoofden met 4000 volgelingen zich op de Yisayas-eilanden aan de Spanjaarden hebben onderworpen. liet Kaapsche pailement heeft met 39 togen 37 stemmen geweigerd de regeering een votum van vertrouwen te schenken. De Hoogorludzon-za&k. Onder het opschrift»Ti*oelslra voor den rech ter leest men in nDe Sociaaldemokraat" het volgende Op 31 Juli ji. had te Leeuwarden een meeting plaats om du beschikking van den officier van justitie te Leeuwarden in zake de klacht wegens meineed tegen Gatze Uaitsma te entiseeren. In twee afzonderlijke lokalen bij Visser en in Hotel Cents aal werd de meeting ge houden. Bij Visser spraken achtereenvolgens Berg meier, Tsoelstra, Bax en Valk in Hotel Centraal Bax, Valk, bergmeier en Troelstra. Het is naar aanleiding van een verslagje, dat de 'diervormer" gaf van Troelstra's rede in Hotel Cenliaal, dat deze zich thans voor den iechter heeft te verantwoorden. De busgemeester van Achtkarspele» nl, heelt het nummer van »De IIet vormer", waarin dat verslagje voorkwam, opgezonden aan den ollïcier van justitie te Leeuwarden, om dezen opmet k- zaam te maken op de door Troelstra gesprokeu woorden, die z. i. voor dien officier beieedigend waren. De in de vergadering aanwezige politie beambten hadden van de vvootden, waarin Tioelslra tot de conclusie kwam, dat de officier van justitie in zjjn beschikking het publiek trachtte te misleiden, een proces-verbaal ge maakt, dat in den vorm eenigszins van »De Hervormer" afweek, maar toch dezelfde be schuldiging bevatte. Taen Troelstra op 1 October jl. voor den rechter van instructie verscheen, weiden hem deze beide stukkeu voorgelegd en heeft hij, zonder zich voor den onderling afwijkenden vorm der beide veislagen veiantwoordelijk te stellen, bekend, het daarin vervatte feit van opzettelijke misleiding van het publiek, door verzwijging of verdraaiing van hem bekende feiten, in zijne beschikking aan den officier van justitie te Leeuwarden ten laste te hebben ge legd. Zooals reeds uit een der verslagen blijkt heeft Troelstia op de bewuste meeting verschillende onjuistheden in de beschikking aangetoond. Danrbij stelde-hij de viaagzijn deze opzettelijk aangebracht of het gevolg van onkunde en dwaling? Na te hebben aangegeven dat en waarom de officier van justitie beter moest weten, indien hij geen idioot was, hetwelk men toch niet kon verwachten, kwam hij tot do conclusie, dat hier niet aan dwaling, doch alleen aan opzet kon worden gedacht. De kwade trouw van den officier bestond hierin, dat hij, om de agitatie voor de Hoger- huizen met zijne beschikking te smoren, het publiek eene bepaalde meening heelt willen opdringen en dam toe feiten veikeerd voor stelde. Welke ovei tuiging de officier voor zich zelf had omtrent de schuld of onschuld der Hogerhuizen, werd door spr. niet bespioken. Zijn aanval was alleen gericht op de wijze, waai op de officier het publiek onder een zekeren indiuk heeft trachten te brengen. Nadat aldus inhoud, verband en bedoeling der geïncrimineerde woorden door den ver dachte" waren toegelicht, kon hij overgaan tot de mededeeling van de motieven der door hem geuite beschuldiging. Het verhoor op 1 October werd vei der ge heel ingenomen door de behandeling van het beweeide alibi van A. Dijkstra. Op 8 October had het tweede verhoor plaats, waai bij de behandeling van het alibi van A. Dijkstra is voortgezet en bovendien zijn behan deld de hoogte van de opening in liet venster, waardoor de eerste inbreker zou zijn gesprongen en de zoogenaamde akotnedie". Toen aan deze zaken drie uren waren besteed en Troelstra nog veischeidene punten, de beschikking rakende, te behandelen had, werd het verhoor tot Don derdag 10 uur gesloten. Als de instructie op deze wijze doorgaat en de openbare behandeling op dezelfde wijze zal worden gevoerd, kan de strafvervolging tegen Troelstra de aanleiding zijn tot een uitgebreid onderzoek, loopende over de geheele zaak, wnaibij overlegging van de stukken in zake gebr. Hogerhuis en in zake Haitsma niet kan uitblijven en waarbij de meeste nieuwe gotuigep zullen worden gehoord. Daar hiermede het doel van den Open Brief, dien hij na weigering van gratie aan den officier dacht te richten, zou zijn bereikt, is het voor- loopig overbodig, dezen te pubheeeren. Over de wijze, waarop men hem in de instructie behandelt, verklaarde onze partij genoot zich zeer tevreden. Apolhekers-YeroGniging. Mort meldt ons: In con gister to Utrecht gehouden vergade ring van apothekers uit verschillende deelon des lands, is, na uitvoerige toelichting door den heer mi*. A. Slotomaker uit 's-Gravenliago besloten tot stichting eener coöperatieve vereenigmg vau apothekers hier te lande. Doel is do aanschaf fing in 't groot van stoffen in de apotheek bo- noodigcl en goedkooper aflevering van de midde len aan het publiek door de leden-apothekers met behoud van een billijk salaris van hun ar beid. Reeds is een kapitaal van f 60,000 bijeen. Het bestuur bestaat uit de beeren Wieringa, Cox en Hillen van Arnhem; van Rijn van Ven- loo en Hofman van. 's-Gravenliage, allen apothe kers. Evangoliesatioarlieid iu. Italië. Op 2 Nov. e. k. zal in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen" te Utiecht ge houden worden een nationale vergadering in het belang vau den evangelisatieai beid ouder onze Indische militairen en do verzorging van hun verlaten en verwaarloosde kinderen. Zooals bekend is, is deze arbeid begonnen te Mngelang door den lieer Van der Steur. Hij was vooral de man, die veler harten warm deed kloppen voor het lot van den militair in onze Oost. Het doel van deze samenkomst is meer een heid van oiganisatie in het werk ten dienste van dezen arbeid te weeg te brengen. Uit alle deeien des lands zullen de vrienden van dezen ai beid worden opgeroepen. Voor belangstellenden zijn toegangskaarten beschikbaar gesteld bij me vrouw gravin van Randwijck, Kanaalstraat '17. 's-Giavenhage. Bondsvergadering van It.-K. Werklieden. De R.-K, Werkliedenverenigingen in bet aai tsbisdom Utrecht zullen op 30 dezer te Zutfen eene bondsvergadering houden, waaraan afge vaardigden van nagenoeg alle afdeelingen zullen deelnemen. De volgende punten zullen behandeld worden lo. Kamers van arbeid2o. verbinding van de bestaande ziekenfondsen3o. organisatie van losse werklieden; 4o. vveiklieden-pensioenen. Te Hengeloo zijn alle belangstellenden opge roepen tot het bijwonen eener vergadering, ten doel hebbende de oprichting van Ned. R.-K. Vak bonden. lijkverbranding. De 23ste jaarlijksche algemeene veigadering der Vereeniging voor lijkverbranding zal wor den gehouden op Zaterdag 29 October, te Am sterdam, bij Kias. O. a. zal plaats hebben de verkiezing van zes leden van het hoofdbestuur: a. drie leden te kiezen uit de te 's-Gravenhage wonende gewone leden der vereeniging, wegens het periodieke aftreden van de lieeren mr. J. D. Verbioek (herkiesbaar), J. H. Romswineke! (herkiesbaar) en J. A. James (niet herkiesbaar) b. drie leden te kiezen uit alle gewone leden der vereeniging, wegens het periodieke aftreden van de heeren mr. W. A, Bergsma (herkies baar), dr. C. J. Vaillant (niet hei kiesbaar) en dr. J. Vroesom de Haan (hetkiesbaar). Bij Kon. besluit is A. Blok, schoolopziener in het arrondissement Heusden, te Geertruideu- berg, benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Te Eindhoven is heden overleden de heer J. T. M. Smits van Oyen, lid van de Tweede Ka mer voor Eindhoven sedert 1891 en burgemees ter dier gemeente. Naar gemeld wordt is de heer G. W. "W. C. baron van Ildevell benoemd tot gouverneur van Celebes en onderhoorigheden. Het departement 's-Gravenhage der Ned. Maatschappij tot bevord, der pharmaeie heeft zich o.a. gewend tot het hoofdbestuur dier maatschappij, met het voorstel den minister van financiën er op te wjjzen, dat door de voorgestelde verhooging van acdjjns het ver bruik van alcohol voor de pharmaceutische en chemische industrie nog meer dan vroeger wordt getroffen en dat door zoodanige verhoo ging de concurrentie der binnenlandsche industrie met de buitenlandsche nog meer bemoeilijkt wordt. Te 's-Gravenhage is overleden de heer mr. II. Ferf, oud-kantonrechter en oud-lid van de Staten van Friesland. De Raad van Commissarissen der Staats spoorwegmaatschappij, heeft benoemd tot secre taris en chef van den centraleu dienst, den heer mr. K. H. BeijenJr., thans adjunct-secre taris. Naar men verneemt is dr. L. Reeling Brouwer te 's-Gravenhage aangewezen om dr. Tellegen, die als geneesheer-directeur aan het krankzin nigengesticht aldaar heelt bedankt, ais zoodanig te vervangen. Tot directrice der kook- en iiuishou Ischool te Nijmegen is benoemd mej. M. Methorst uit Amersfoort, Bij Kou. besluit is do luit.-kolonel J. Regenbogen, van het 4e reg. vcst.-nit. to rekenen van 11 October 1893, op non-activiteit gestold. Bij Kon. besluit is do met verlof in Europa aan wezige kapitein der infant, van hot leger in Ned.- Indie L. E. W. Seek, op zijn verzoek, ter zako van lichaamsgebreken, bet gevolg van vorivonding in den strijd bekomen, eervol uit den militairen dïonst ontslage net toekenning van pensioen. Bij Kon. besluit is do Oost-Indischo ambtenaar L. L. graaf van Randwijck, laatstelijk ingenieur 3o kl. bij den Waterstaat en 's Lands Bnrgcrlijke Open bare Werken in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lando, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst in Nederl.-Indié ontslagen, Hedenmiddag te 12 uur viel de 7-jarige M. Ruigrok, die uit school naar huis ging, doordat hij struikelde in de Schie. De brugwachter .1. Groenendaal snelde onmid dellijk toe en smaakte het genoegen den kleinen drenkeling met een haak weer spoedig op het droge te kunnen halen. Hedenmorgen waren aan de visclimarkt aan gevoerd 2 partijen schol, tong, tarbot en een partij spiei ingde prijzen waren voor schol van f0.25 tot f 1.15, tong van f 0.G7l/s tot f2.60, tarbot van tl.— tot fl.45, spiering van fü.25 tot fü.37Vs, alles per koop. Correspondentie. S., alhier. Wij hebben uwe opmerking doen onderzoeken; onze berichtgever meldt ons, dat aan de door u bedoelde noteering weinig of geen behoefte bestaat. De loco prijzen verschil len hier n,l niet van die te Amsterdam en Rotterdam, die eiken dag in ons blad worden opgenomen. Echter willen wij gaarne hierover met u nog nader in conespondentie treden, ten einde blijkt ons de wenschelijkheid zoo volledig mogelijk te zijn. Wil ons daartoe uw naam en adies opgeven. Openbare Verhuring op Woensdag 12 Oetobor. Notarismr. 11. M. C. Poortman. Weiland en watering, groot 2 bunders, 81 vierlt. roeden en 30 vlerk, ellen, in den polder Nieuw-Mathcnesse. Weiland en watering, groot 2 bunders, 58 vlerk, roeden en 20 vierk. ellen, in denzelfden polder. I en II te zamen voor f545.— Weiland, kade, bosclihakhout en watering, groot 6 bunders, 4 vierk. roeden en 32 vierk. ellen, in den Nieuwlandschen Polder en in den Westpoldertiend, voor f570. Weiland en rietland, groot 5 bunders, 38 vierk. roetien en 49 vierk. ellen, in den Nieuw landschen Polder en in den Westpoldertiend, voor f 505. Weiland, rietland en boschhakhout, groot 2 bunders, 87 vieik. roeden en 72 vierk. ellen, in tien Westpoldertiend. Weiland en rietland, groot 2 bunders, 85 vierk. roeden en 12 vierk. ellen, gelegen als voren. V en VI te zamen voor f585. Een bouwmanswoning en werf, en een partij weiland, hakhout, laan en kade, aan de Pol dervaart in ICethel, te zamen groot 13 bundei s, 27 vierk, roeden en55 vieik. ellen voor f1445. Bij de verhuring in 1891 hebben de zes eer ste perceelen te zamen opgebracht f2515. BURGERLIJKE STAND. Gchnivd t 12 Oct. H. van Haasteren, 22 jaar, en E. Noordam, 20 jaar. J. H. Kooijman, 27 jaar, en J. de Bruin, 20 jaar. H. F. Weler, 30 jaai, en C. Bergman, 27 jaaiv Geborcn t 40 Oct. Johanna Maria Casparina Jacoba, dochter van J. S. M. Brinkhaus en J. G. Grandjean, Woor der straat. 41 Oct. Kurd Heinrich, zoon van P. H. Schilfer en J. P, E. Ilameriing, Singel, Overleden II Oct. Maria Hendrika Donker, oud 9 maan den, Lange Achterweg. 12 Oct. Johannes Hendricus Blom, oud 48 jaar, Lange Nieuwstraat. Een der belasting-adressanten aan den ge meenteraad alhier teekentPer Horder(volgt de naam.) BURGERIJKE STAND. Gehuwd 12 Oct. Reinier de Hond en Lydia Petronella van Gijn. Geboren 11 Oct. Hugo, zoon van J. Brobbel en L. v. d. Berg. Bleelcstraat. Margaretha, dochter van M. E. Brand en N. de Neef, Liesv, laan. Maaike, dochter van W. Moerman en M. Breu- kelman, Schied. weg, Overleden '11 Oct. Levenloos aangegeven zoon van B. II, v. d. Linden en II. van Tienen, Hofjesstraat. 12 Oct. Maartje Verwol, oud 69 jaren, echtg. van P. "Verkiel, Wijnstraat. In de jongsto vergadering van do Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, te Leiden, werd in do plaats van prof. mr. H. van dor Hoeven, tot voorzitter der Maatschappij gekozen dr. A, Boots In de eommissiuu voor taal- cu lcttoikunde en voor geschiedenis on oudheidkundo werden herbenoemd de heeren Kern cn Kluyver en de hoeren Eockema Andrcac cn Dozy. Volgens do „N. R. Ct." heeft do heer Richard Hol ontslag gevraagd als directeur der Diligontia- coneorton te 's-Gravonhage on is als zijn opvolger do heer Mengelberg aangewezen. Sigtii Arnoldson heeft gisteren te Amsterdam in Romeo on Julia zeer veel succes gehad. Pauwels is to Barcelona geëngageerd, om in do Italiaanschc Opera, aldaar in Januari op te treden. Bestuurders van het Haagscho Genootschap tot Verdediging van den Ohristclijkeu Godsdienst heb ben uitspraak gedaan ovor de eonigo verbandelino* woiko hun was toegezonden. Verlangd was: „Êone verhandeling, waarin de beginselen dor critischo en der bespiegelende wijsbegeerte wordon beschreven en booordeold, cn hunne boteokenis voor do hedon- daagsche wijsbegeerte van den godsdienst wordt go- schotst." Voor bekroning kon zij niet in aanmerkin°* komen. @Met herhaling van de boido onbeantwoord gebleven vragen, zijn thans do navolgende prijsvragen uitge schreven, om te worden beantwoord voor 15 Dcc. 1899 I. Eene verhandeling over dc geschiedenis en don invloed der Waalscho gemeenten iu Nederland. II. Wat is er nationaal, wat internationaal in do Reformatie in Nederland? Eu om to worden beantwoord voor 15 Docomber 1900: III. Eene naar do bronnen bewerkte geschiedenis van hot separatisme bij dc Gereformeerde in Neder land in do 17o en 18c eeuw. Voor 15 Dec. 1808 worden antwoorden ingewacht op de in 1896 bij vernieuwing uitgeschreven vragen over do nieuwe mystiek, en op dc in 1897 uitge schreven vragci over de beginselen der nuttigheids- leer, over do verhouding tnsschen do godsdienstig- zedelijkc beginselen der Bergrede en de eischcn van do practijk des levens. Voor 15 December 1899 worden antwoorden inge wacht op do vraag naar eene verhandeling over do wilsvrijheid met het oog bepaaldelijk op de nieuwere theorieeu omtrent hot verband tubsehen psychische on physiologische verschijnselen. Hot eerste nummer is verschenen van „Vooronzo Meisjes", eon weekblad voor meisjes van 12—16 jaar, onder hoofdredactie van mevr. Therèse Hoven en mot medewerking van mevr. S. la Chapollc—Roobol, mevr. Eabius—Cromer Eindhoven, Melate van Java, Else van Brabant, Ttuida Kok, Catherine Eek en andere. Mevr. Hoi'en kan aardig vertellen juist voor meisjes van 1210 on hare medewerksters zijn goodo bekenden; het periodiekje zal dus wel in den smaak vallen, mits do uitgeversmaatschappij „Vivat" het in een beetje behaaglijker klüedij steke. Voiinisson van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 12 October 1898. Wegens politie-overtreding P. J. C. V., A. W. M. O. en E. d. K., allen te Schiedam, tot fl boote subs. 1 dag hechtenis. Do eerste kamer der arrondissements-rechtbank te Amsterdam heeft gisteren in een belangrijke zaak oen gewichtig vonnis gewezen. Anderhalf jaar geledon stortte een werkman dor Woster-suikcrraffmadorij aldaar, genaamd G. 0. do Boer, in hot duister van den bovensten of derden zolder door drio zolders heen, waarvan do lnikcn open stonden, naar beneden. Vreeselijk verwond word hij naar het gasthuis vervoerd, waar hij ettelijke weken bewusteloos bleef liggen om ua eenige maanden als ongenezen, ziekelijk en verminkt te worden ontslagen. Tot werken niet meer in staat, heeft hij tegen de Wester-suikerrafünadexij een eisch tot schade vergoeding ingesteld op grond, dat zijn ongeluk was toe te schrijven aan haar schuld, daar bij de opengelaten luikon geen enkele voorzorgsmaatregel genomen was om het ongclnk te voorkomen. Na eene voorloopige uitspraak, in Januari jl. ge wezen, en waarbij drio deskundigen (t. w. dc heeren doctoren Waller, De Wal en Timmer) werden be noemd ton einde do rechtbank voor to lichten over de vraag, of al dan niet moest worden aangenomen, dat Do Boer ooit nog genoegzaam zou herstellen om in zijn eigen onderhond te voorzien, besliste do rechtbank heden, dat dit niet hot geval is. Zij nam aan, dat De Boer door do schuld-der Wester-suikerraffinaderij onherstelbaar verminkt is, overwoog do gegoedheid dier naamlooze vennootschap benevens de levensomstandigheden van De Boer met zijn gezin en veroordeelde alsnu eerstgenoemde, om aan hem bij wege van schadevergoeding te betalen een bedrag van twaalf duizend gulden mot do ronton sedert den dag der dagvaarding. Tevens verklaarde zij haar vonnis uitvoerbaar bij voorraad zonder borg stelling. Beroepen: Te Engelen, G. J. Brntol do la Rivière, to 's-Gravenisso. Tc 0. onW. Graftdijk, A. Drost, te Angeloo. Gerei». Kerken. Beroepen: Te HollandsehcYcld, J. Yesseur, te Langerak. Hoooer Onderwijs. Amsterdam. Doctoraal examen in do geneeskunde J. Boeko en G. A. doBruyne; propaedeutisch medisch examen G. L. Labbcrtétheoretisch tandheelkundig examen mevr. D. F. MuntendamYan Ooevorden theoretisch goneeskundig examen E. G. M. Haaso cn J. E. Yersekuyl. Leiden. Bevorderd tot doctor in do rechtsweten schap de heer A. H. A. Strnycken, geb. te Doesburg, op Stellingen. Nader wordt ter kennis van belanghehbendcn ge bracht, dat do openstelling der Belgische grenzen voor melkvee voorshands uitsluitend betreft kooien die reeds gekalfd hebben, en dat do quarantaine is gestold op minstens 10 dagen. De uren waarop do invoer kan plaats hebben zijn vermeld in onderstaande (abel.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2