binnenlIMT"™™ STADSNIEUWS. VLAAltDINGEN. de tegenwoordige Italiannsclie patriarch vervan gen worden door eon Fransehen aartsbisschop. Tntussehen, is's Keizers reis naar heb Heilige Laud de aanleiding goweest tob liet wisselen van vriendschapsbetuigingen met Engeland. In Engelscho bladen vindt men do modedeoling dab Wilhelm II in eon oigonhanclig schrijven aan zijn grootmoeder, koningin Victoria, don wenscli heeft uitgesproken, beide volkon door banden van nauwe vriendsohap met elkaar verbonden te zien; hij, do Keizer, zelf was voornemens alles te doen wat hij maar kon, om dat dool te bereiken. „Ik wenscli do Heilige plaatsen to bezoeken," aldus zou do Keizer zich zelfs hebbon uitge drukt, „met gedachten van vi-ode en vriendschap voor do gohcelo monschheid ou vooral voor het edele voUc, dat geregeerd wordt door mijn be wonderde en geliefde grootmoeder". Do Engelscho bladen besproken dan ook wol- willend, sommige zooals de „Morning Post" zolfs met. warme waardeering, 's Keizers reis naar liet Oostenzij juichen het doukbeeld too dab Duitsehland zich bemoeit met de politieke en ooconomiseho toestanden in heb Turkscho rijk, waarin Engeland vroeger alleen belangstelling toonde, waarbij liet echter nooit heb plan was geweest in Kloin-Azió een zgu. Britsche belan gensfeer te vestigen, maar alleen de verovering van het Turksche lijlc door zijn noordelijken nabuur (Rusland) te beletten. Dat moet ook het doel der Duitscho politiek zijn in Turkije, zegt do „Morning Post". Een eigenaardige verklaring wordt gegeven van liet lresluit des Keizers om Egypte niet te bezoeken. Do reden zou gelegen zijn in do Franscli-gezrnclheid van den Khedive. Een andere quaestie waarmede 's Keizers rois zijdelings verband houdt, is heb Kretenzische vraagstuk. "Uit Weenen wordt dienaangaande uit zekere bron bericht dat Duitsehland zich alleen daar om onttrokken heeft aan do gemeenschappelij ke actie der mogendheden in zake Kreta, om dat de Keizer liet niet gepast vond zich aan te sluiten bij het ultimatum aan den vooravond van zijn reis naar liet Oosten, waarhij hij do gast zal zijn van den Sultan. Het denkbeeld dat het ongepast zou kunnen zijn dat de Keizer do gast des Sultans is, zoo lang er noch een Kretenzische quaesbio bestaat en de Armenische christenmoorden niet gestraft zijn, schijnt noch bij den Vorst noch bij zijn raadslieden to zijn opgekomen. Maar dit komt weer uit do „zekere" bron te Weenen de Keizer zal niet nalaten in stilte en vriendschappelijk gebruik to maken van zijn invloed op den Suitan. Daarbij komt dab Wil helm II zich verzoend hoeft met zijn zuster Sophie, de toekomstige koningin van Grieken land, met wie hij gebrouilleerd is sedert zij tut liefde voor haar man en ter wille van heb volk •waartoe zij voortaan zou behoox-en, overgegaan is tob do Grioksch-orthodoxe kerk, Do Keizer zou dan voox-nemens zijn de eandi- datuur van prins George van Griekenland voor heb gouverneurschap van Kreta bij den Sultan voor to staan. Do Parte heeft inmiddels toestemmend geanb- woord op het ultimatimx der vier mogendheden. Maar bij dab „onvoorwaardelijk" antwoord op het ultimatum is gevoegd een nota waarin aan gedrongen wordt op het toestaan van een Turksch garnizoen in een der stedexx, de schep ping van rechtbanken en het streng toepassen der autonomie. Het antwoord der gezanten hierop is nog niet bekend. Een vriendschappelijke verhouding tot Duitsehland zou zonder twijfel Engeland op dit oogenblxk uitmuntend te stade komen. Wamt het gesclxil met Frankrijk over Fashoda wordt nog dagelijks ernstiger. Het is of men in Frank rijk niet wil begrijpen op welk standpunt de Engelscho regeering, daarin gestormd door de geheele natie, zich in deze quaestie plaatst. Nog gisteren verklaarde lord Rose berry in een door hem to Epsom uitgesproken redevoering dat hij zich verantwoordelijk stoldo voor de door sir Edward Grey in 1895 in liet Lagerinus afgelegde verklaring aangaande Soudan. De oud-premier uoemdo de bezetting van Fashoda door de expeditie-Marchand een onvriendschap pelijke daad van Frankrijk, en hij verklaarde dat het Engelscho volk do houding der regee- rirrg zal steunen zooals die in heb blauwboek is blootgelegd. „Wij willen niet tekortkomen in eerbied voor de Fransclie vlag die to Fashoda is geplant, maar ik geloof niet dat het do vlag is van Frankrijk, maar van een ontdekkingsreiziger." Lord Roseberry geloofde dan ook niet dat de vrede zou verstoord worden; de Fransche mi nister Delcassé had den Engelscherr geaznt vriendschappelijk uiteengezet, dab men to doen had met een expeditie dio in Afrika de bescha ving ging verspreiden. „Wij volgen eon beginsel," eindigde ovenwei de liberale staatsman, „dat vroeger door ver- schillendo Fransche ministers is ontvouwd. In ieder geval moet Engeland krachtig zijn rech ten handhaven, waart het heeft reocls to veel concessies gedaan die het buitenland hebben doen gelooven dat het minder dan vroeger voor nemens is de eer zijner vlag hoog to houden." Zoo spreken ook de Engelscho bladen; zij willen van geen concessies weten, en er zijn er die heel netjes uiteenzetten hoe treurig het Frankrijk zou vergaan, wanneer het den strijd opnam tegen Engeland. Ook in sommige Fransche bladen is die bel- likozo toon to vinden, natuurlijk daar mot do overweging dab Frankrijk Engeland nog welaan zou kunnen, waarbij begrijpelijkerwijze gere kend wordt op clou steun van Rusland, dab dan meteen een mooie gelegenheid zou hebben om Indiü aan to grijpen. Dat men in Frankrijk de zaak zoor bijzonder inziet, is zeker. Daar to lande denkt mort dut do Britsche regeering zich wil rehabiliteeren iit de oogon der natie: het échec in China moet vergoed worden door volledig succes aan don Nijl. Do „verstandige" politici en quasi-politaci vin den de eenige oplossing hierin, dab Marchand voorloopig als gast te Fashoda blijft, en dat Frankrijk zich tevreden verklaart met do open stelling van den Nijl voor den Franschen han del. Maar de nxeesto bladen kunnen zich alleen een bespreking voorstellen tussclien do Engel scho en de Fr» nscho regeeriug dio alle geschil punten in Afrika raakt. Een leulco oplossing wordt in een der Etr- gelsche bladen aan de hand gedaan. Marchand behoeft Fashoda niet to verlaten en de Fransche vlag kan daar blijven wapperende Fransohe regeering stelle eenvoudig Marchand aan tot consul-generaal in Soudan, met Fashoda tot standpunt. Niet onaardig gevonden voorzeker, maar con sul-generaal is geheel iets anders dan gouver neur Intusschen heeft do Fransche gezant de Coui- cel con bespreking geluid met lord Salisbury. Hij zou heden naar Parijs vertrekken om den minister Delcassé rapport te doen. CScinengtlc Afcricilccllngcn. De «Signal de Genève" vermeldt het gerucht dat achter de zaak-Dreyfus een militair Pana maschandaal schuilt. De regeering stelt jaarlijks een bedrag van fr. 850,000 ter besciiikking van het bureau van den informatiedienst. Dit geld werd niet altijd besteed, maar enkele offi cieren zouden het onder elkander verdeelen en ter dekking van hun misdrijf valsche rapporten en valsche rein's maken, liet meorendeel der spionnendossiers zou uit door hen vervaardigde valsche stukken bestaan. Labori driDgt er in een schrijven aan den minister van justitie nogmaals op aan dat hij bij Picquard zal worden toegelaten. Dat de schoonbroeder van den kolonel, de heer Gast, eindelijk verlof heeft gekregen den gevangene te bezoeken, acht Laberi niet voldoende. Ais curiositeit zij vermeld dat wegens «The Modem Society" president Faure aan een oud- minister zou hebben geschreven dat Dreyfus onschuldig is. Die brief werd gestolen en Es- terhazy heeft hem onder de oogen gehad. Nu heeft een groote Engelsche actrice het document. De werkstaking in Parijs begint te verloopen. De deelneming der spoorwegbeambten blijft uit; de helft van hen is vóór, de helft tegen een nigemeene werkstaking. Zoodoende hebben de ondernemers den prefect kunnen mededeelen dat zij instaan voor het hervatten der werkzaamheden van heden af op de door het gemeentebestuur vastgestelde voor waarden. Gisteren hebben de voorzitter van den ge meenteraad, Navarre, en de voorzitter van den algemeenen raad der Se'ne, Thuillier, een bezoek gebracht aan de ministeis van koophandel en openbare werken Maruéjouis en Godin en de minister-president Brisson om de regeering te verzoeken dezelfde bepalingen ah door den ge meenteraad waren gesteld, ook te treffen voor de werken voor de tentoonstelling van 1900. Maruéjouis stuurde de heeren naar Godin, deze naar Brisson, die eindelijk zeide er met Godin over te zullen spreken. Met die belofte moesten de heeren liet doen. Gisteren heeft president Faure een diner gegeven ter eere van generaal Kouropatkine, minister van oorlog van Rusland. Volgens de «Polit.-Nachriehten" te Berlijn was de aanschrijving van den minister van biunenlandsche zaken over liet gebruik van haar wapens door de politie, volstrekt niet als «vertrouwelijk" bedoeld. Terecht merkt de sVorwarts," welks redactie zegt alleen een copie van de aanschrijving onder de oogen te hebben gehad, daartegen op dat de bedoeling er niets toe doetmaar dat liet stuk metterdaad ais «vertrouwelijk" werd behandeld, zoodat het publiek dat er in de eerste plaats mee te maken had, er niets van wist. Naar uit St.-Petersburg wordt bericht zal de internationale ontwapeningsconferentie in Janu ari gehouden worden na de terugkomst van den Gzaar en graaf Murawieff, De laatste gaat eerstdaags naar Parijs om met Delcassé over deze en andere quaesties, o. a. China, te confereeren. De «Daily Mail" verneemt dat Oostenrijk ter anarchisten-conferentie zai voorstellen algeheel verbod van alle anarchistische bladen en uitgavenuitlevering van vreemdelingen, die voor anarchist worden gehouden, aan de politie van hun landhet begaan of uitlokken van anarchistische misdaden to brengen voor de krijgsraden. Koning Leopold van België schijnt voorne mens te zijn in liet volgend jaar een bezoek te brengen aan zijn Afrikaanscho staten. Een motie van wantrouwen deed liet Kaap- selie ministerie de Kamer ontbinden. Nu de nieu wgekozen Kamer zich gehaast heeft wederom een votum van wantrouwen uit te brengen, heeft liet ministerie zijn ontslag aangeboden, dal door den gouverneur ook is verleend, Do deelnemers aan hot complot om don Kei zer van Korea to vergiftigen zijn opgehangen. Hun lijken werden daarop door het volk langs do straten gesloopt en afschuwelijk verminkt, Post on telegraaf. Aan liet verslag aan de Koningin betreffende den dienst der posterijen en telegraphie in Nederland over 1897 is het volgende ontleend De tussclien haakjes geplaatste cijfeis hebben betrekking op het jaar 1896. uPoNteiijen". Onder den directeur-generaal der posteiijen en telegraphie waren aan liet einde van 1897 bij het hoofdbestuur fier poste rijen en telegrapiiie geplaatst 114 ambtenaren beambten, terwijl het personeel der posterijen van den enkelvoudiger! dienst bestond uit 4910 personen en dat van den vereenigden dienst uit 1714 personen. liet aantal postkantoren op dit tijdstip was 273, waaronder4spoorwegpostkantoren; voorts waren er 37 bijkantoren en 982 hulppost- kantoren. liet aantal gewisselde stukken bedroeg 293,551,070 (284,899,895), waarvan gewone brieven 88,608,391 (85,223,226), briefkaarten 45,315,779 (43,205,509) en nieuwsbladen en gedrukte stukken '134,579,219 (133,096,023). De aan de post ter overmaking of ter invorde ring toevertrouwde waarde, voor zoover bekend, bedioeg f260,006,728 (f251,066,042). Uit liet voorgaande blijkt, dat in 1897 liet aantal behandelde stukken met ruim 8% rnillioen stuks is toegenomen en de aan de post te'' overma king of invordering toevertrouwde waarde ruim 8 rnillioen gulden meer heeft bedragen dan in 1896. liet aantal verzonden binnerilandsche en der verzonden en ontvangen buiteniandsclie pakketten bedroeg 4,798,385 (4,638,262), waarvan 96.5 pCt. geheel en gedeeltelijk per spoor werden vei zonden. Ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest, 17 December, werden '224,000 pakketten verzonden. Het batig saldo van den postdienst zal vei rnoedelijk bedragen f'1,846,938.751/2 ('1,884,146.35'/,). «Telegraphie. Op liet einde van '1897 be droeg bet aantal telegraafkantoren in Neder land 898 (881) en liet personeel van den enkeivoudigen telegraafdienst 1087 ambtenaren en beambten, terwijl liet rijkstelegraainet be stond uit 5,789.8 kilometer lijn en 20,511.4 kilometer diaad. In 1897 werden behandeld 4,672,142 (4,583,798) telegrammen met een opbrengst van f 7,714,053.86Va (f 1,465,662.92), terwijl voor aanlegen exploitatie in dat jaar wer den uitgegeven f 2,858,816.74 (f 2,508,864.59) waaronder 1616,436.78 (f 568,989.32als aandeel der telegraphie in de kosten van den vereenigden post- en telegraafdienst. Uit een statistisch overzicht van den tele graafdienst over de jaren 18531897 blijkt, dat liet totaal aantal telegrammen over eerst genoemd jaar 45,674 bedroeg of iu 1897 meer 4,626,468 telegrammen. Bij beschikking van den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid is bepaald, dab de na te noemen ambtenaren van den Rijkswater staat zullen dienst doen als volgt; de acLspirant-ingenieur P. Hoogeboom, thans- dienstdoends onder do bevelen van den hoofd ingenieur voor de rivieren, te 's-Gravenlrage, tot 15 Nov. a.s., onder do bevelen van den hoofd-in- genieur in het 11de district, om te worden toe gevoegd aan den arrondissements-ingenieur te Terneuzen, ten behoeve der- werken voor de ver betering van het kanaal GentTerneuzen, ter standplaas Ter-neuzen, en na dien datum, onder do bevelen van den hoofd-ingenietu- in het 10de district, om te worden toegevoegd aan den ar rondissements-ingenieur to Brielle, ten behoeve der werken voor den aanleg van eene tramweg- haven, aanvankelijk ter standplaats Brielle; de adspirant-ingenieur J. W. Meuter, thans toe gevoegd aan den inspecteur in de 1ste inspectie te 's-Gravenhage, onder de bevelen van den hoofdingenieur in het 10de district, om te wor den toegevoegd aan den arrondissements-inge nieur te Brielle, ter standplaats Brielle. Het bestuur der Ver. tot Bev. van heb On- derw. in Handenarbeid in Nederland bestaat uit de lieer-en KI. do Vries Sz., voorzitter, J. van 't Hof Czn., penningmeester, P. F. v. d. Meulen, dr. J. H. Gunning Wz., F. Z. Barkhuis, D. Been en A. van Waart, secretaris. Dit jaar zal er examen gehouden worden op 23 en 21 Dec. a.s. t-e Haarlem. De commissie, daartoe door het bestuur benoemd, bestaat uit de heerenW, Swart, J. Stam, P. F. v. d. Meu len, A. van Waart en A. Groeneveld; tot plaatsvervangers werden gekozen do heéren H. van Heerikhuizen en J. van Bladel. Niet-leden, die examen wenschen te doen, moeten bij de aanmelding f 2.50 storten. Aanmelding moet geschieden voor 1 Decem ber a s. bij den secretaris A, van Waart, Broerj- vest 45 Schiedam. *KETHEL EN SP AL AND, 13 October. Do ge meenteraad zal vergaderen op Zaterdag den 15 October a.s. des morgens om tien uur. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor het Kiescollege der Herv. gemeente alhier, ter voorziening in de jaar lijk ache aftreding, werden gekozen do heeren A. J. Dekker, D. Krabben dam Jzn,, A. A, Boer, P. Eisberg, A. v. Hoek, G. Oosterman, J. J. Gabel, J. M, Bongers, D. de Winter, W. F. O. Eckenhausen, O. Boer man, J. Pinster en C. van der Viies (1837). Ter voorziening in de tussclientijds openge vallen plaatsen werden gekozen de heeren L, Koenderman, P. van der Touw, L. Suttorp, A. J, van de Poel en L. van der Spuij. In het geheel waren uitgebracht 594 stem men, waaronder 8 van onwaarde. Namens de afd. Schiedam van don R. K. Volksbond is een circulaire gericht aan andeie hier ter stede gevestigde werkliedonvereenigin- gen, de uitnoodiging bevattende tot hot bijwo nen eenor vergadering in bot gebouw van dien Bond op 20 dezer ter bespreking van liet plan om aan de regeeriug aan to vragen oen Kamer van Arbeid hier ter stede te vestigen. Uier ter stede is overleden de heer J. II. Blom, 1ste secretaris \an de afd. Schiedam van den Ned. R.-K. Volksbond en lid van do Com missie van Toezicht van het Bondshuis. De collecte voor de vereeniging «Trouw aan Koning en Vaderland" welke alhier op 11 dezer heeft plaats gehad, heeft bruto opgebracht fl 12,24. Met genoegen voldoen wij aan het verzoek tot verwijzing naar achterstaande advertentie betredende de voorstelling van prof. Wiene in de zaal der Officieren-Vereenigirig. Hetgeen wij gelezen hebben in andeie bladen over deze voor stelling doet ons vertrouwen dat een bezoek daaraan alleszins bevredigend zal zijn. Het programma bevat onderwerpen uit China, de godenwereld, reizen door de lucht, wouder- kisten, een professor in duizend angsten, on zichtbare handen en «last not least" de zeer nuttige licht mee te dragen kunst om rijk te worden. Voor kinderen vooral zal het daar een genot volle middag zijn. De langdurige zomer dien wij dit jaar hadden iieeft het hier zeldzame verschijnsel teweeg gebracht, dat op dit oogenblik achter de smederij van L. Verburgli aan de Hoofdstraat een aard- beziènbed ten tweeden male in vollen bloei staat. Aan vele plantjes zijn de vruchten reeds flink ontwikkeld. B U R G E R IJ K E STAND. Gehuwd 13 Oct. G. Klein, 23 jaar, en D, de Neeff, 21 jaar. A. Groenendaal, 23 jaar, en F. A. van Wassenaar, 22 jaar. Geboren i 11 Oct. Petrus Johannes, zoon van P. J. van Hees en T. Feijen, Lange Haven, Jolian, zoon v. A. Prins en M. J. Lansbergen, Hoofdstraat, '12 Oct. Cornelia, dochter van A, Herlaar en J. van Bochove, Leliestraat, Johannes Petrus Antonius, zoon van A. Buurman en J. M. Voorwaldt, Spinhuispad, Karei, zoon van A. Osephuis en J. H. Reine,Lange Nieuwstraat. Gerardus Jacobus, zoon van K. van der- Linden en H. Kouwenhoten, Munnikenluurl. 13 Oct. Martinus, zoon van G. Luitwieler en S. Rijnbende, F diastraat. Maandagavond, hield de kuipersvereeniging „Wij stroven naar verbetering" hare aangekon digde openbare vergadering. De heer de Klerk, lid der Tweede Kamer, had telegrafisch bericht gezonden verhinderd te zijn in deze vergadering als spreker op te treden. De 2de voorzitter, de heer J. Kramer leidde de vergadering en deed eenige huishoudelijke mededeelingen, waarna hij het woord gaf aan den heer J. Vrijhof, voorzitter der vereeniging. Deze zette de geschiedenis der vereeniging uit een en meende dat zoowel patroons als gezellen nog in veel te kort schoten. Hierna was het woord aan het kamerlid Heldt. Spr. hield een warm pleidooi voor het vercenigingsleven, dat alleen verbetering kan brengen. Er ontstond vrij wat debat, zoodat men eerst te half elf uiteen ging. Bij de aanbesteding van liet metsel-, stuca- doors-, steenhouwers-, reef- en ioodgieterswerk benoodigd voor het bouwen van drie woon-en winkelhuizen met bovenwoningen aan den Noordvliet te Maassluis, voor rekening van den heer A. Klinge aldaar, werd ingeschreven o. a. voor liet metselwerk enz. door I. Vogel voor f9430 en A. Maarlereld voor f8975, beiden alhierde laagste was J. Uieman, te Maassluis, voor f7439. Ter secretarie is met de bijlagen ter visie gelegd liet verzoek van A. Hoogendijk Jz., Direc teur van de Doggermaatschappij alhier, om ver gunning tot oprichting van eene kuiperq aan de Koningin Wilhelmina-haven, in het perceel wijk R Nr. 20. Zaterdag den 22 Oct. 4898 za! ten raadhuize alhier, des namiddags ten één ure, gelegenheid worden gegeven om tegen het oprichten dier inrichting bezwaren in te brerigeu. Aan het Bureau van Politie zijn inlichtingen te bekomen betreffende een kleinen zwarten lang- harigen hond.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2