"stadsnieuws. BINNENLAND. YLAARDIN GEN. Rechtzaken. kalmer te spreken over Fashodaliet denkbeeld van eon scheidsrechter vindt hier en daar iu- gang. Sir Carles Dilko besprak in een redevoering het grooto nut van do Bahr-oi-Ghazal voor En geland. Dab goheelo gebied behoort tot het rijk van don "Khedive, on behalve over Faslioda zul len do onderhandelingen moeten loopen over verschiliondc andere in dit gebied door de Fran- schen bezette punten. In den Fransehen ministerraad, deelde de mi nister van koloniën mede dab blijkens een door hem uit Sb. Louis (Senognmbië) ontvangen tele gram, het beruchte hoofd Samory met zijn fa milie, zijn onderbevelhebbers en zijn raadslie den gevangen is gonomen. Tovons werden veel geweren en munitie buitgemaakt. Behalve over do werkstaking en over do bui- tenlandseho aangelegenheden, werd ook nog ge sproken over Fey trai's ontworp-inkomstenbelas- ling. lil do troonrede waarmede de Noorscho Stor thing gisteren werd geopend, wordt o. in. ge zegd dat de Koning zijn adhaesie heeft betuigd aan do ontwapeningsvoorstellen van den Czaar. Op grond dier voorstellen heeft de Noorscho legeering don Koning op hot denkbeeld gebracht naar de erkenning der neutraliteit van Noorwe gen en Zweden cloor de mogendheden to stre ven. Dit voorstel is ter kennis gebracht der Zweedseho regeering. Den iklon November om 9 uur begint heb proces tegen Lucelioni. Gisteren zijn de getui gen to Wceneu gedagvaard. Graaf Tluin heeft volgons het „Neiio Wiener ïagcblatt", den Italianen zooal geen nationale, dan toch oecouomischo concessies gedaan voor hun aansluiting bij do meerderheid. Sinds lang bestaat er te St. Potersburg een sterke neiging om een einde te maken aan de autonomic) van Finland, en de nieuwe gouver neur, generaal Bobrikoff, zal daaraan ijverig medewerken. Bij do aanvaarding van zijn ambt liield do gouverneur een toespraak tot do Finsclie auto riteiten, waarin hij categorisch verklaarde dat do begeerte om zoo nauw mogelijk met Rusland vereenigd te zijn in de ziel van iederon Fm een natuurhjko en voortdurende gewaarwording be hoort te zijn. Rusland noemde hij één en ondeelbaar even als de keizerlijke troon, onder do bescherming waarvan Finland tot bloei is gekomen. Do re- gocring zal dc bijzonder© instellingen van Rus land binnen de grenzen van liet keizerlijk res cript van 1891 eerbiedigen, zoolang dio vereenig- baar zijn mot de belangen van Ruslandmaar zij zal zich verzetten tegen al wat do hechtheid van het groot© Russische rijk zou schaden. Volgens een betrouwbare inlichting, zoo wordt uit Madrid gemeld, vertrekt don Carlos lieden van Luzem naar Londen, volgens geruchten, 0111 daar een leening te sluiten. Op de voorwaarden die de Porte bij haar toe stemmend antwoord op het ultimatum der vier mogendheden heeft gevoegd, hebben dezen be sloten niet in te gaan. Een nieuwe nota zal den Sultan hiervan in kennis stellen eii den eisch herhalen dat de Turken Kr ebt. binnen een be paalden termijn ontruimen. In Talifet in Maroeco moeten ernstige onlus ten zijn uitgebroken. Een groote legermacht on der aanvoering van den oom des Sultans heeft een poging gedaan om zich meester te maken van de schatkist. Verscheiden eunuchen Van het keizerlijk pa leis te Peking zijn ter dood gcbracl t wegens deelneming aan de samenzwering tegen den Kei zer. Do Keizerin-Weduwe schijnt vast beslotou haar gezag te verzekeren, getuige de groot© ver vanging van thans. .»i functie zijnde ambtenaren door anderen. De Koreaansche minister van justitie is afge zet omclat hij heeft toegestaan dat het volle do lijken der opgehangen samenzweerders mishan delde. Dit Havanna wordt naar New-York geseind, dat Maximo Gomez reeds benoemd is tot presi dent der Cnbaansche republiek. Dinsdag a.s. zullen de Vereenigdo Staten San Juan de Porto-Rico in bezit nemen. Te Valparaiso zijn in het arsenaal groote ver duisteringen ontdekt tot een totaal bedrag van verscheiden millioenen. De hoofdintendant van leger en vloot Ricardo Navarro heeft zicli van 't leven beroofd. Huldeblijk Prof. Be Groot, Gis teren-namiddag had in een der zalen van „Ilotei i'Europo" te Amsterdam do ovenviking plaats van liet huldeblijk, door do Amsterdam- mho Roomsch-Katholieko studenten aan prof. J. V. de Groot ter gelegenheid van 25-jarig pries terschap aangeboden. Tal van studenten, uit Amsterdam en van buiten, alle R. IC Studenten-Vereenigingen wa ren door hare besturen vertegenwoordigd, de deken van Amsterdam, mg. Schweitzer, de rec tor magnificus prof. C. B. Sprayt en andere hoogleernrondo heer Van Waterschoot van dei- Gracht en tal van geestelijken waren daar bij eengekomen om de plechtigheid bij te wonen. Door het bureau der commissie uit de stu denten, bestaande uit de beeren G. A. v. d. Aa, A. Povell, A. Racskin en B. Metiloman werd do professor ontvangen en naar zijn zetel geleid. Do voorzitter der commissie, de hoor G. v. d. Aa, sprak professor do Groot toe. Hij herinner de er aan, lioo, toon bekend werd dat professor de Groot woldra zijn 25-jarig priesterschap zou vieren, or spontaan en plotseling plannen be raamd worden voor 't aanbieden van een huldo- biijk. Bezwaren rozen, daar er in do vacantie geen goede gelegenheid was om een geschenk aan to bieden. Dan nog meende mon aan andersden kenden aanstoot te geven. Beide bezwaren zijn eehbor vervallen. Besloten werd na do vacantie heb geschenk aan fee bieden. Dat men geen aanstoot neemt blijkt uit do aanwezigheid dor afgevaardigden van den academischen Senaat en de Hooglec- niren, Spr. schetste hierna hot ontstaan van den Katholieken leerstoel daar tor stede. Professor De Groot, zeido hij, was niet alleen hooglecraar, maar in do eerste plaats priester, en daarom kon men hem op zijn priesterfeest een geschenk aan bieden. Hij bracht dank aan den hooglecraar voor hetgeen hij gedaan had tijdens zijn hoogleeraar- schap, voor de genegenheid, die do professor koesterde voor allo Amsterdamscke studenten en voor do Katholieken in liet bijzonder, i Discipelen, zoidu spr. ton slotte, bieden u ter herinnering een kelk aan. Wil bij liet gebruiken daarvan ons oven herdenken. De fraai gedreven zilveren kelk word hierop don professor mot een album, waarin de namen der leerlingen, aangeboden. De heer Buseh uit Utrecht verkreeg hierna 't woord. Spr. zeido, dat het den Utreehtsehea studenten oen noodzaak was don professor dank te brengen voor hetgeen hij voor hen gedaan had. Maar niet alleen in woorden wilden zij dit, daarom haddon zij besloten een geschenk aan te bieden. Geen grooto gave, want zoo groot als do genegenheid voor den pater was, kon het cadeau toch nul zijn. Men was bij den vriend van prof. De Groot, Andr. Janssen, te rade ge gaan en dezo had als beste huldeblijk genoemd een afbeelding van Fra Angelica's schilderij, voor wiens kunst de professor groot© vereoring koesterde. Prof. C. B. Sprayt, don jubilaris hierna toe sprekende, zeido dat liet hom groot genoegen deed hier aanwezig te zijn, vooral na de woorden, van den eersten spreker, want nu kon hij zeg gen dat de vrees van aanstoot te geven, onge grond was. Hij zeide, dat de senaat het op hoogen prijs stelde, dat onderwijs door prof. De Groot gege ven word. Prof. De Groot, de verschillende sprekers be antwoordende, zeide, dat het voor don deken en anderen verblijdend wezen moet een schare bij een te zien van mannen vergrijsd in do weten schap en jonge mannen daarnaar hakend. Do belangstelling van den Senaat, waarlijk van harte gemeend, treft spr. zeer. Ten hoogste stolt liij 't op prijs, dat de Senaat hier in 't openbaar te kennen geeft belang te stellen in spr's onderwijs. Het verheugt mij hier met zooveel voortreffe lijke mannen saam te werken. Dank aan den Academischen Senaat voor zijn aanwezigheid. Daarna de studenten toesprekend, dankte >r. de presidenten van de Amsterda msche en Utreehtsche commissiën voor hunne woorden, de studenten voor hun heerlijk geschenk. („Tel.") De Gildenbond. De R. Iv. Patroonsvereeniging „Gildenbond" houdt haar a Ier. .ene vergadering op Donder dag 27 Oct liet Gebouw van de R. IC. Lees- vereeniging, Westhaven te Gouda. Na afdoening van eenige liuishoudelijko za ken, waaronder het rapport van don heer P. Bredius, te Rotterdam, door de vergadering vair 28 April 1S98 benoemd als lid der commissie tot het instellen van een onderzoek naar "de mo gelijkheid eener onderlinge levensverzekering voor de leden van den Gildebond, zullen in be handeling komen de volgende vraagpunten. Van de Leo-voreeniging te Utrecht a. Waarom cn cloor welke middelen dient ge tracht te worden het aantal Burgervereenigin- gen in ons land uit te breiden b. Op welke wijze is tusschen die verschillen de vereenigingen eene vruchtbare samenwerking te verkrijgen? In te leiden door een hel der Leo-verecniging, Van het Centraal bestuur: Is het wenschelijk dat de R. IC. patroons en werkgevers, in afwachting eener desbetreffende regeling van staatswege, ieder in eigen kring maatregelen nemen tot verzekering van den ouden dag hunner werklieden f Inleider de heer P. Bredius te Rotterdam. Van het Centraal bestuura. Langs welken weg kan samenwerking- verkregen worden tus- sehon do besturen dor Kath. werkliedenverceni- gingen en patroonsvereenigiugon, ter minnelijke oplossing van geschillen, welke zich tusschen de werklieden of patroons in een of ander vak voordoen? b. In hoeverre heeft de patroon hot recht steeds het loon zijner werklieden te ver- lioogen of is dat recht onbeperkt? c. Wanneer en onder welke omstandigheden kan eenc werk staking (door dc werklieden) of uitsluiting (dooi de patroons) gewettigd zijn Inleider pastoor G. W. ICoriings, adviseur van den R. IC. Gilden bond. Van de afdeeling Gouda: Welke zijn als de meest geschikte middelen te beschouwen om de neringdoenden er toe te brengen des Zondags niet te verkoopen? Inlei der de lieer D. F. W. Pichot, adviseur van de afdeeling Gouda. Van do afdeeling Amsterdam Kan het aanbeveling verdienen, dat door den -R. K. Gildebond pogingen worden aangewend: p tot het verkrijgen eener collectieve of indivi dueels inzending door de leden van den Gilden bond op dc Wereldtentoonstelling, te Parijs in 1900 te houden b. tot het bevorderen van deel name aan, en het doen vertegenwoordigen van den R. IC. Gildenbond op eventueel bij die ten toonstelling te houden congressen over vraag stukken van socialen aard (Inleider de lieer J. N. Hendrix). Zondagsschool-Verewiiging. De 32ste jaarvergadering dei- Nederlandsclie Zondagsschool-Vereeniging werd gisteren in het gebouw voor Christelijke belangen te Zwolle ge houden onder voorzitterschap van dr. E. Bargcr van Amsterdam, vice-voorzitter dor vereoniging. De voorzitter, ds. Jb. Mouiijn van Nijmegen, was wegens ongesteldheid vei hindert! tegenwoor dig to zijn. Achtereenvolgens werden do verslagen van den binnen- en buitenlandsohen secretaris en den penningmeester uitgebracht. Op verzoek van den 82-jangen secretaris, den heer T. M, Lootnan, die wegens hoogen leeftijd verhinderd was over te komen, las do agent der vcreeniging, de lieer G. P. Fruijt Jr. het ver slag voor, door den secretaris gesteld. liet 32ste jaar der N. Z. V. is niet onbeteekonend geweest. Het getal Zondagsscholen bedraagt thans 1648, dat der leerlingen 152,350 cn van 't onderwij zend personeel 4870. M edogerckeml de Zondagsscholen, die tob an- dero of ook wel tot gcono vereenigingen in be trekking staan, zijn er 2050 Zondagsscholen met 200,600 leerlingen on 5060 onderwijzers en on derwijzeressen. 't Aantal afdeelingcn bleef 't zelfde, nl. 50- en 't aantal eouLribueerende leden 317. De buitonlandsclie secretaris, de heer J. M. Heybroek, gaf een overzicht van den arbeid in de verschillende landen buiten Europa, met na me in Amerika, Britsch-Indié en Japan. Zoo deelde hij o. a. mede, dat in d© Vereenigde Sta ten van N.-Amerika thans niot minder dan 139,000 Zondagsscholen, 1,453,000 onderwijzers en 11,676,000 leerlingen zijn. Bakkershoml. In de vergadering van het hoofdbestuur, ge houden 20 September j.l. is, zoowel door den penningmeester van den Bond, als door den penningmeester van de Bakkers-Bondscourant" de meest volledige inlichtingen pegeven en een inzage in de boeken verstrekt, waaruit duide lijk bleek, dat de financieels toestand van den Bond door de vele uitgaven uitgeput is. Ernstige en groote bezuinigingen zijn in onderling overleg aangenomen, doch dit mag op lieden voor dit jaar niet baten er is op heden een tekort hetwelk gedekt moet worden. Daar het vooruitzicht bestaat, dat indien dit te kort gedekt is, men door de voorgenomen bezuiniging met de conti ibutie zal kunnen rond komen, is met algemeene stemmen door het hoofdbestuur, volgens machtiging der laatste algemeene vergadering te Rotterdam gehouden, aangenomen dat alleen voor dit jaar door ieder lid de som van vijftig cent zal bijgedragen worden, om zoodoende de kas weder in even wicht met de betalingen en de baten te brengen. (B. B. Ct.) Bij kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassan, F, II, van Malsen, voor zitter vau den arbeidsraad voor de bouwvakken te 's-Gravenhage. Bij beschikking van den minister van water staat is bepaald, dat, met ingang van 1 Novem ber de na te noemen ambtenaren van den rijks waterstaat zullen dienst doen als volgt: de hoofd-ingenieur le klasse R. O. van Slanen, thans in list 9o district to Haarlem, als hoofd ingenieur belast met het beheer der grooto ri vieren, ter standplaats 's-Gravenhagede hoofd ingenieur 2e klasse P. H, Kemper, thans inliet 7e district te Maastricht, als hoofd-ingenieur in het 9e district, ter standplaats Haarlemde be noemde hoofd-ingenieur 2e klasse C. B. Schuur man, thans arrondissements-ingenieur te Dor drecht, als hoofd-ingenieur in heb 7e district, ter standplaats Maastrichtde ingenieur lo klasse N. A. M. van den Thoorn, thans arrondisse ments-ingenieur te Amsterdam, als ingenieur in het 4e rivier-arronclissement, ter standplaats Dordrecht; de benoemde ingenieur 2e klasse II. van Oordt, thans dienstdoend© onder de be velen van den hoofd-ingenieur in het 6e district te Heusden, als arrondissements-ingenieur in heb arrondissement Amsterdam van het 9© district, ter standplaats Amsterdam. Te Zwolle is overleden mr J. 0. Bijsterveld do overledene was achtereenvolgens Sid van Gedep. Staten van Overijsel, griffier der Prov. Staten en lid daarvan. Tc 's-Graveuhnge is na een langdurig lijden overleden de gep. majoor-ingenieur, de heer A. E. André de la Porte. Woensdag is te Nijmegen op 6i-jarigen leeftijd overleden de gepensionueerde majoor der infanterie A. S. C. Saurel. KETIIEL EN SP ALAND. Hedenmorgen had in deze gemeente de verkoop plaats van twee in beslag genomen boedels wegens niet bctaaldo ge meente-belasting. Dank zij" de genomen maatregelen van liet hoofd dor gemeente kon deze verkooping ongehinderd doorgaan. Naar men ons meldt zal het trio Orelio- Walters-Mann op zyn bekende kunstreis ook Schiedam bezoeken. Het concert is bepaald op 20 October a.s. in sMusis Sactum". De drie coneertgevérs zyn to zeer te goeder naam en faam bekend, dan dat wij bij dit aan gename bericht iets hebben bij te voegen. De afdeeling Schiedam van den Ned. R.-IC, Volksbond zal Zondag a.s, te half dén eene alge meene vergadering houden in de zaal der Officieren vereeniging. Donderdagavond te half negen is er in het Bond«gebouw vergadering van de besturen der vakafdeelingen over pKamers van Arbeid," Naar wij vernemen zal de openbare behan deling voor de arrondissements-rechtbank te Rotterdam van den diefstal bij den heer L. M. Pluim a.s. Dinsdag plaats hebben. De 7-jarige J. Sprtkkelmnn, wonende aan de Bioersvest, speelde gisterenmiddag te 4 uur zoo dicht bij de Plantagesloot dat hij "er ten slotte inviel. Flink beslikt werd hij weder op den kant geholpen door D. Krabbendam en C. Groetie- vveg die daar juist langs kwamen. Hedenmiddag te 1 uur was de 5-jarige Anton Bouwman in een roeibootje geklommen en duwde toen tegen den schuit waarbij het bootje behoorde, met liet gevolg dat het knaapje er tusschen viel. Geiuimen tijd moest zijn zusje, die er bij was, om hulp staan toepen alvorens een boeren knecht dit eindelijk hoorde en zich, bemerkende wat was geschied, ijlings daarheen begaf. Toen was het kereltje spoedig uit zijn ge vaarlijken positie gered en werd hij naar de oudei lijk 1 woning in de Konijnenbuurt gebracht. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd vier partijen schol, tong, tarbot, bot en spieringde prijzen waren voor schol van 10.50 tot f 2.25, tong van f 0.70 tot f 2.70, tarbot van fl.75 tot f2,05, bot van f 0.32V2 tot f0.90, spiering van f0.20 tot f 0.50, alles per koop. Geveilde cn verkochte onroerende goederen. Notaris: VV. J. A. Rot.DA.NUS. Geveild14 October. Een winkel en woonhuis met afzonderlijke bovenwoning, open plaats en erve aan de Boterstraat nr. 33, groot 82 centiaren, f2700. BURGERIJKE STAND. Ondertrouwd 13 Oct. P. van der Velde, 24 jaar, en P, Aleman, 30 jaar. G. van Zanten, 21 jaar, en D. Lugtenburg, 23 jaar. A. van der Waard, 24 jaar, en P. IJoogenboom, 17 jaar. Overleden i 14 Oct. Neeltje van Dijk, oud *1 jaar en 3 maanden, Nieuwebutirt. *Tot agent van politie 3e klasse in de plaats van K. Pons is alhier benoemd J. C. Luijendijk, thans agent van politie te Brielle. B R G E RlTlkËTSTAND. Ondertrouwd '14 Oct. Cornells Adriaan Schoenmakers en Maria Fiancisca Johanna van Pinxteren, Maarten van Rijn en Pieternella Strijbos. Frederick Johann Bergwerf! en Elisabeth Brouwer. Geboren 14 Oct. Jan, zoon van J. C. Hartman en A. J. Veldheer, Bidderstraat. Set proces om zeven centen. Eenigen tijd geleden deelden wij don uitslag mede van het proces tusschen den heer Netscher en den pachter van den tol bij de Vijfsluizen. De „Kampioen" deelt thans uitvoeriger het vonnis van den Utrechtschen kantonrechter mede. Het luidt in considerans." Overwegende ten aanzien van het recht Dat dc feiten tusschen partijen vaststaan en alleen verschil bestaat over do beantwoording der vraag_, of de gedaagde het recht had van den eischer bij het passceren met een rijwiel van het tolhek aan de Vijf Sluizen een tolgeld van vijf cent ta vorderen: Overwegende dat het tarief duidelijk destrekking heeft dat voor cllc gebruik en genot van den straat weg een retributie zal worden geheven en do heffing zoo algemeen mogelijk te maken, daar niet slechts paarden, vee en rijtuigen, maar hand- en kruiwagens, zelfs voetgangers tolplichtig zijndat niet alleen tol wordt gekeven van bespannen maar ook van onbespannen rijtuigen, daar volgons het tarief, bc- haivc van de bespanning ook nog bovendien afzon derlijk tol moot worden betaald voor het rijtuig, waarvan het bedrag wordt berekend naar het aan tal wielen; Overwegende dat hot rijwiel in het tarief niet mot name is genoemd cn ook niet kou worden genoemd, omdat bij dc vaststelling dergelijke rij- of voertuigen nog niet bckoud of in gebruik waren, maar dat daaruit nog niet volgt, dat van een. dergelijk voorwerp geen tol mag worden geheven; Overwegende dat ceu rijwiel is een rij-of voertuig op wielen, waarbij de beweging niet door eene bespanning maar door den gebmiker zelf wordt teweeggebracht en overigens evenals ecu bespannen rijtuig dient als middel van vorplaatsing; Overwegende dat bij do beoordceiing en de uit legging van het tarief zoodanig rij-of voertuig moet geacht worden te zijn begrepen ouder do algemeene uitdrukking vau rijtuigen; Overwegende dat derhalve do tolheffing niet was in strijd met hot tarief en dat do eisckcr hot door hem teruggevorderde bedrag van zeven centen niet onverschuldigd heeft betaald Gezien artikel 58 van het Wetboek van Burger lijke Rechtsvordering, Rechtsprekende ia Naam der Koningin!

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2