li L A A M, STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Ingezonden Mededcelingen. Gemengd Nieuws. Laatsto Nieuws. ander; maar willen in liet eerste stadium der zaak voor oppervlakkige beschouwers inconse quentie niet miskennen. De redactie van de »N. S. Ct." acht f 06 liet cardinals punt. Ons is dit wel, mits men ons dat idee niet wille opdringen. Wanneer verdient men blaam Als men een zetel aan eene tegenpartij wil blijven schenken, waar een door die partij be zette zetel vrijkomt? Of als men ook dien zetel uit kleinzielig partij-belang wil inpalmen? Wij oordeelen het laatstede redactie van de sN. S. Ct." het eerste. Vriendelijk vragen wij ook voor ons gevoelen recht van bestaan. -^U]TENLA^ A!j;cinccn overzicht. SCHIEDAM, 15 October '98. Aan de zoo ernstig klinkende berichten uit Parijs wordt in de Pranscho hoofdstad zelve zeer weinig gewicht gehecht. Men verbaast or zich niet overdo een zegt't Kan wel"een ander„Ik geloof het niet"maar zich er warm. over maken doet niemand. De rcgeeriug zwijgt. Brissou verklaarde alleen dat hij geen verklaring had af te leggen; 't cenige wat men weet is dat hij gisteren een vrij langdurig onderhoud heeft gehad met Bour geois. Ook het ministerie van binnenlandsche zaken weigert iets los te laten; men verklaart dit stil zwijgen door op te merken dat het onvoorzich tig zou zijn beschuldigingen die niet op bepaal de feiten betrekking hebben, beslist tegen te sproken. De „Agence Havas", dikwijls de mond waar door de regeering mededeelingen doet aan do bladen, herhaalt alleen alle geruchten uit de bladen en voegt er aan toe, dat zij elk officieus karakter missen. De Temps" beweert dat het ministerie van oorlog uitdrukkelijk het bestaan cetior samenzwering loochent. In staatkundige kringen maakt het gerucht van de samenzwering der generaals geen diepen indruk. Men gelooft niet dat stappen zijn ge daan om de aandacht van Brisson op het be staan van een complot te vestigen, maar moll meent dat revisionnistische dagbladschrijvers den minister-president den raad hebben gegeven om op ehkelo generaals to letten. Natuurlijk verdiept men zich in gissingen wat er eigenlijk wèl aan de hand zou zijn, en hoe het gerucht van een mislukte staatsgreep in de wcrelcl is gekomen. Verschillende lezingen bestaan daaromtrent, alle ten doel hebbende aan te toonen dat er geen samenzwering heeft be staan. Volgens sommigen zou er enkel sprake zijn van onvoorzichtigheden door zekere generaals, die opgewonden zijn door aanvallen tegen him persoon in do polemieken naar aanleiding van de zaak-Dreyfus. Zij zouden in particuliere brie ven onderling hiui ontevredenheid hebben uit gesproken in weinig gematigde termen on wel licht wat al te levendig het verlangen hebben te kennen gegeven naar hot einde van oen clerge- lijken toestand. De bewooi dingen waarin eonige officieren in hun brieven aan hun ontevredenheid hebben lucht gegeven, duiden geen onderlinge samen werking aan, zegt evenwel oen ander bericht. Een tweede lezing is dat de geruchten over ecu samenzwering zijn ontstaan ten gevolge van herhaalde samenkomsten to Versailles van een generaal met pater Dulac, van een anderen ge neraal mot Dcrotdètle en van eon derden gene raal, die in het proces-Zola. was betrokken, mot prins Napoleon te Brussel, aan wiea deze gene raal geseind zou hebben. Men gelooft niet dat do gesprekken met pater Dulac en Déroulèdo van staatkundigen inhoud waren. Een derde, vermoeden is dat de socialistische bladen, die ia de aanwezigheid der troepen te Parijs een beletsel voor de algemeene werksta king zien, de samenzwering hebben aangekon digd om de terugzending der troepen te bewer ken. Eindelijk zijn er die meenen dat de Dreyfus- bladen een denkbeeldige samenzwering hebben aangekondigd, om een complot in de toekomst onmogelijk to maken, omdat zij de stelling van enkele generaals zoozeer gecompromitteerd ach ten, dat zij van hun kant een wanhopige daad vreezen. De „Courtier du Som", een blad dat doorgaat voor een officieus orgaan van het kabinet, geeft toe dat er een militaire samenzwering bestond die in don nacht vóór .Zaterdag tot uitbarsting zou komen. Het is waar, zegt hot blad, dat do legeoring hiervan in kennis word gestold, en dat zekere connecties en onderschepte telegram men haar getoond hebben dat het noodig was op zijn hoede te zijn en voorzorgsmaatregelen te treffen. Geen andere maatregelen waren er evenwel genomen dan dio door de werkstaking werden vareischt; daarentegen was het bevel gegeven om verschillende personen streng te bewaken, on waren er buitengewone maatregelen getroffen om iedere poging tot uitvoering van de staats greep te verijdelen en de regeering te wapenen tegen iedere gebeurlijkheid. Het blad zegt nog, dat er belangrijke bespre kingen bobben plaats gevonden op het ministe rie van binnonlandscho zaken tusschen den mi nister-president, verschillende, ministers, don prefect der Seine en clen prefect van politie; dat eindelijk de rogeoring volstrekt niet onte vreden is over het uitlekken der zaak maar dat zij buitengewone voorzorgsmaatregelen volstrekt met noodig acht. Tot zoover hot vaak officieuse blad dat do vtaag onbeantwoord laat, welk doel de samen zwering had en wie de hoofdmanuen waren. De correspondent der „Köln. Ztg." te Parijs blijft op die vraag bet antwoord mot schuldig. Hij zegt van iemand dio welonderricht kan zijn, het volgende verhaal vernomen to hebben, dat wij onder voorbehoud hier weergeven. Keeds eenigo clagon geledcti had de regeeriug aanwijzingen en bewijzen in banden gekregen van voor den staat gevaarlijke kuiperijen van den gewezen chef van den genenden staf De Bois- deffro. Agenten der rcgeeriug, die het doen en laten van hom en zijn vrienden hadden na te gaan, hadden Brisson medegedeeld dat Boisdof- fre mot den als zoor polemisch op politiek go- bied bekend staandon jezuïeten-pater Dulac te Versailles geheime "bijeenkomsten had gehad, waaraan oolc do gouverneur van Parijs, gene raal Zurlinden doel zou nemen. Als resultaat dier bijeenkomsten waren tal van brieven naar Parijs gebracht en daar op do post gedaan. Eenigo daarvan waren de regee ring in handen gevallen. Verder schijnt het vast te staan do corres pondent der Kólnischo" is nog steeds aan het woord dat in den laatstou tijd een aantal vooi royalisten doorgaande officieren van repu- blikeiusclie beginselen naar de provincie zijn overgeplaatst. Aldus bad de regeermg niet alleen do overtuiging, maar ook de bewijzen gekregen dat een militaire staatsgreep werd voorbereid. Heden (Zaterdag)morgen zou het spel spelen. Men wist dat do minister van oorlog, generaal Chanoiuo, Parijs zou verlaten om oen stand beeld-onthulling hij te wonen; in zijn plaats zou do tegenwoordige chef van den generalen staf, generaal Renouart, die het met Boisdeffre volkomen eens was en als dezen ten volle tooge- daan bekend staat, de portefeuille van oorlog waarnemen en met Zurlinden de uitvoering van het complot leiden. Voor liet slagen daarvan had men gerekend op de versterking van het garnizoen van Parijs door troepen uit do departementen, op dit oogenblik moer dan 20,000 man, die daarenbo ven de strengste bevelen hadden gekregen voor hot handhaven der orde tegen do werkstakers. Er waien „agents provocateurs" gehuurd om door oproerige kreten cle troepen aanleiding te geven op te treden, dan onlusten uit to lokken, die onder den schijn van de opstootjes te onder drukken het leger tot heer en meester zouden maken. In verband daarmede was besloten vijftig der rreest invloedrijke politieke tegenstanders ge vangen te nemen; de regeering heeft de lijst met de namen dier tegenstanders in handen. Ziedaar het verhaal dat de correspondent der „Köln. Ztg.", welk blacl volkomen geloof hecht aan deze mislukte samenzwering, ook al is zijn zegoman zeer betrouwbaar, onder voorbehoud overbrengt. Over de werkstaking betrekkelijk weinig nieuws, zoo min als over de Dreyfus-zaak. Dc grondwerkers besloten den arbeid op de werken dor stad Parijs te hervattenzij hebben hun steun toegezegd aan de kameraden dio de slaking voortzetten omdat de particuliere pa troons, weigeren de eischen der stakers in te wil ligen. De staking der spoorwegwerkers schijnt vrij- wc4 in 't water te vallen. Zelfs heeft cle voorzit ter van den algemeenen Boncl van machinisten en stokers in een proclamatie krachtig gepro testeerd tegen de afkondiging van de werksta king op grond dat zij anti-patriottisch :s. Hij geeft het personeel den raad op zijn post te blijven. Bovendien zijn. de voornaamste spoorlijnen en stations in Frankrijk door militairen, bezet. In enkele is een detachement genietroepen gepos teerd om voor elke gebeurlijkheid bij de hand to zijn. "Wat de zaak-Dreyfus betreft, deelt de „Cour- rier du Som" mee dat generaal Mercier onlangs aan den minister van oorlog zou hebben geschre ven dat hij in 1894 aan den krijgsraad nieuwo stukken had gezonden, nij had gehandeld niet als jurist, maar had gemeend als militair aldus te mogen handelen. Van Picquard, schoon die te Parijs is, weet men al even weinig. Do minister van justitie heeft, naar men zegt, mr. Labori geantwoord op diens verzoek om bij zijn cliënt to worden toe gelaten. Men weet evenwel niet of het verzoek is toegestaan. Gemengde Mededeellngen. Een bericht uit Berlijn zegt dat de Pain voor nemens zou zijn den kardinaalshoed te verleenen aan pater Hermann von Fugger-Gloett S. J. de Pruisische regeei-ing heeft ten tijde van don „Culturkampf" te vergeefs moeite gedaan dezen priester uit Beieren te doen verbannen, zoodat deze kardinaalsbenoeming een uitdaging zou zijn van de zijde van liet Vaticaan. Erg geloofwaardig lijkt het bericht niet. De gezanten der vier mogeudheden hebben gisteren aan de Porte de beslissing van hunne regeering overhandigd betreffende het antwoord van den Sultan. Terwijl zij de termen van het ultimatum strikt handhaven, geven de mogendheden te verstaan dat zij bereid zijn later eenige concessies aan de Porte te doen wat betreft het behouden van liet symbool van het Turkseh gezag over Kreta. In Egypte is ton anarchistische, samenzwering ontdekt. Donderdagavond on Donderdagnacht heeft do politie te Alexandria negen Italiaansche anar chisten gearresteerd, waaronder een herbergier, die bij dc politie bekend stond als de versprei den- van anarchistischo geschriften. In zijn huis werden twee bommen met zware la ling gevon den. Blijkbaar waren de anarchisten oorspronke lijk voornemens, de bommen in heb Abdin paleis te Ivcuro to gebruiken tegen keizer "Wiltehn, maar wegens tie wijziging in diens plannen ver anderden zij ook do hunne, /.oodat Donderdag de Italiaansche consul-goncraal te ICairo t m de politie te Alcxandrib seinde dab twee verdachte anarchisten denzelfden avond uit Kaïro naar PorhSiud waren vertrokken. Deze zijn nog niet gearresteerd. Do politie -.mkreeg de zekerheid, dat de bo vengenoemde liorKrgier don hofmeester van een schip dab heden mar Port-Said en Syrië ver trok, had omgekocht om een kist met bommen aan boord te nemen. Blijkbaar was de bedoe ling, den aanslag in Palestina uit te voeren. Naar uit Kaïro wordt gemold heeft oen dé pêche van don minister van buitenlandscho za ken Delcassé Marchand te Fashoda, bereikt. Naar aanleiding daarvan zond Marchand een zij ner officieren naar ICairo; de boot, waarmede dc. officier vertrok, is reeds to Khartoum. In een te Now-Yoik uit Santiago ontvangen telegram wordt tegengesproken, dat Maximo Gomez reeds gekozen zou zijn tot president der Cubaansche Republiek. Het Cubaansche Parle ment komt 20 dezer bijeen orn een president te kiezen. f Men meldt ons dat de lieer F. W. N. Hugen- holtz Ir. tegen 1 Mei '1899 zijne betrekking als voorganger van de afdeeling Schiedam van den Ned. Prot. Bond zal neerleggen. De reden voor dit besluit moet gezocht worden in het feit, dat de heer fl. de zedelijke beginselen, door Zijne gemeentenareti gehuldigd, consequent meent te moeten toepassen, ook op maat schappelijk gebied, en deze over het algemeen aldus onze berichtgever hierin niet met hem willen meegaan. In »Onze Kring" deelt de heer Hugenholtz omtrent zijn aftreden het volgende mede aan cle leden der afdeeling Schiedam nOp een bestuursvergadering l.l. Donderdag avond gehouden, is mij, als het gevoelen van een groote meerderheid onder U, door Uw be stuur medegedeeld, dat men allerlei bezwaren heeft tegen mijn sociale denkbeelden en dat deze bezwaren van dien aaid zijn, dat de bloei Uwer afdeeling daaidoor in gevaar gebracht wordt." sAls godsdienstig man heb ik gemeend do godsdienstig-zedelijke beginselen die onder ons worden beleden, consequent te moeten toepassen ook op maatschappelijk gebied, waar beginselen gehuldigd worden die lijnrecht in strijd zijn met onze godsdienstige overtuiging. Niet een ieder, die zegt Beere, Heere, zal ingaan in het Ko ninkrijk der Hemelen, maar die daar doet den wil des Vaders, die in de Hemelen is". »Onder de gegeven omstandigheden, begrij pende dat de noodigo samenwerking tusschen U ei. Uw bestuur eenevzijds en mij anderzijds ontb/eekt, heb ik mijn ontslag als voorganger Uwer afdeeling bij Uw bestuur ingediend, in te gaan op 1 Mei 1899. De heer A. J. Bosman, canclidaat bij de Ned. Herv. Gem., is beroepen bij die gemeente te Eist bij Rhenen. De afd. Schiedam van den Ned. Protestanten bond zal eene ledenvergadering houden op Don derdag 20 October a.s. des avonds te 8 ure in Musis Sacrum". De punten van behandeling zijn: Verkiezing van twee bestuursleden; benoeming vaat afge vaardigden ter algemeen© vergadering van den Bond; bespreking van voorstellen op den be schrijvingsbrief. Ds. Montijn uit Groningen zal a. s. Donderdag in het Yereenigingslokaal voor de sYereeniging tot bevordering van de belangen der Ned. Herv. Kerk te Schiedam" eene lezing houden over sliet raadsel van den sphinx der revolutie." i De groote zaal der Officieren-Vereeniging Fvulde zich hedenmiddag tegen 2 uur met een woelige, van verwachting popelende kinder schaar om de wonderen te zien die door het gezelschap van prof. "Wiene zouden verricht worden. En toen het eerste nummer werd aan gevangen was do zaal tot achterin gevuld. Een buikspreker opende met zijne vier pop pen de rij der voor de kinderen zoo verrassende oefeningen en herhaaldelijk werd deze in zijne voorstellingen onderbroken door het bijua onbe- daai'lijk gejubel der opgetogen kinderschaar. Maar ook de andere nummers mochten er zich op beroemen dat het jeugdige publiek met opgewondenheid en belangstelling toezag en telkens weer daverde de zaal van het luide gejuich dat uiting gat aan wat in die kinder gemoederen omging. Het laatste nummer van het programmade verloting was niet het minst belangrijke voor de kinderschaar en telkens wanneer door den heer Wiene een nummer werd opgelezen werd het door de kinderen in verschillende deelen der zaal vol spanning herhaald en als dan een gelukkige winner zich aanmeldde dan jubelde men een oogenblik om dadelijk weer te luisteren naar bet volgende nummer. Eindelijk was ook dit afgeloopen en keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. De commissie tot versiering der Hoogstraat bij gelegenheid van de inhuldigingsfeesten hield hare slotvergadering laatstleden Donderdag. De penningmeester deed rekening en verant woording. Er werd besloten belanghebbenden inzage te geven, zoo zij het vei langen en het saldo van f5.83 in de politiekas te storten. Dooi- de politie alhier zijn gisterenavond aan gehouden twee knapen, die hier liepen te dwa len. De een, een 10-jarigo, behoorde te Vlaardin- gen thuis, terwijl do ander, clie nog slecht 5 jaar cud was, van Rotterdiun was gekomen. Beidon zijn naar Kunne woonplaatsen getrans porteerd om naar hunne ouders te worden te ruggebracht. Do kolenaak Johanna Hor m i n a, schip per Kwezels, geladen met kolen voor clen lieer H P. van Katwijk alhier, is gisteren in do na bijheid van Nijmegen gezonken. Hedenmiddag te 31 uur rood een gist wagen van den lieer A. Kooyman, bestuurd door Jac. Kraet tegen clen melkwagen van J. Iïoogon- boozein, waardoor deze achteruit reed en terecht kwam in een ruit van den parapluiewinkel des heeren Gubbi. Van het gebeurde word proces verbaal opgemaakt. In de tweede helft der maand September 1898 werden door het Postkantoor alhier ver zonden de volgende stukken aan onbekenden: Brieven, Binnenland J. de Lange, Rotterdam. Briefkaarten: W. v. d. Sloot, 's-Gravenhage. 0. Milo, Leiden, Bi ieven, Buitenland Adrian Stock, Dusseldoif. K. Speekman, IIull. B U R G E R L [J K E STAN 1). Overleden 14 Oct. Andries Gerrit van 'fc Zelfde, oud 56 jaar, Belde. Lucas Kroon, oud 9 maanden, Wcstfrank. 'Digit. 'De commies-verificateur der invoerrechten en accijnsen H. .1. de Ruiter is van hier naar Amsterdam overgeplaatst. 'Tot gemeente-veldwachter te Nieuw-LeUker- land is benoemd M. v. d. Spek, thans agent van politie 3e klasse alhier. Hier ter stede is een telegram ontvangen van den consul te -Huil aan de reeders L. van Dam Co., meldende dat het loggerschip VL 123 Groen van Prinster er, stuur- man Johan Vei meer, door een stoomtrawler overstoomd en gezonken is. liet volk is gered en te Ilull aangebracht. 'Eergisteravond ongeveer 8 uur werd in de vviokel eener weduwe in de Ridderstraat alhier de lade gelicht en een bakje met ongeveer f2.50 door den dader meegenomen. Drie opgeschoten jongens, van het feit ver dacht namen ijlings de vlucht maar zijn tot heden nog niet bekend. BURG ER IJ K E STAND. Geboren '14 October. Geertruida, dochter van J.Nieuw- straten eu J. St rij bos, Qed. Biersloot. '15 October, Johanna, dochter van J. Steile en M. Steik, Oosterstraat. A 30 ets. per regel. lIAKUHOOltlGHElIl». Een rijke dame, welke door dr. Nicholson's kunst-trommelvlies van hardhoorigheid en oorsuizen is genezen, heeft aan zijn Instituut een geschenk van 20.000 Maik aangeboden, len einde daarvoor doove en hardhooiige personeu, die geen mid delen bezitten zich het kunst-trommelvlies aan te schaffen, dit gratis te verschaffen. Brieven te adresseerenRichardson Bros. 9, Great Russell Street, London, "W. O. JEen stoomschip vergaan. Het stoomschip Mohegan, van desAtlantic Transport Company" is vergaan in de nabij heid van Kaap Lizard. Naar gemeld wordt zijn slechts 31 man ge red van de 200 man die aan boord waren, waaronder zich 50 passagiers bevonden. De Mohegan vertiok 13 October van Londen naar New-York met stukgoederen en passagiers. Sneeuw. In Rusland, bij St. Potersburg, ia al do eer ste sneeuw govallen. cn heeft het 5 graden ge vroren. jimmtuLuii a Manui uw una i. mui i" in. Provinciale vereeniging vnu Burgemeesters en Secretarissen iu Zuid-Holland. Hedenmiddag werd in de bovenzaal der

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2