BINNENLA'NI). Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. SPORT. demengd Nieuws. Al heeft do uitvoer wederom naar liet buiten land plaats, het geschiedt thans volgons do niouwo voorschriften met het opschrift op kel ders of fusten van„made in Holland" het stempel dragend van wat het niot toekomt, do meest doodendc concurrentie voerend op do bui- tonlandsche markten tegen onze eigen industrie, daar sedert jaren als llollandseh product ge waardeerd. Het is eon eiscli der rechtvaardigheid dat aan dit misbruik een einde kome. To lang reeds beaaldo men er zich toe den toestand der Schiedamsche industrie treurig te noemen. De hand moet aan den ploeg geslagen, hot kwaad moet worden idtgeroeid, daar waar- het wordt aangetroffen. De wetgever vindt ge noemde misbruiken aangewezen als voorname oorzaken van onzen achteruitgang, welaan hij „toone genoeg belangstelling om daarin ton spoe digste verbetering te brengen en eerder dan ouzo bezwaren to vermeerderen, moge hij er op be dacht zijn aan onzo billijke grieven tegemoet te komen tot voldoening van heb beginsel van sociale rechtvaardigheid en tob heil van eexr in dustrie dio recht heeft op uwe bescherming. 'tWelk doende, J. H. Ris Hzn., J. L. Gouka, J. J. Tonino, M. Ij. Honnerlage Grote, G. I. Rertols, J. Bran denburg, J. II. Houtman, Adr. Zoetmulder, W. A. Beukers, J. A. M. Jansen, J. II. van Gent, S. v. d. Schouw, J. van Noortwijk, D. F. W. Prins, W. J. M. Nolet, Schade Buijsing, J. H. Zoetmulder, v. d. Brugge v. d. Vlies, J. Tak, 11. Kranen, B. A. J. Wittkampf, J. F. Lcgnor, G. P. Seheffcrs, J. Kreuger, E. II. Ris, Ach-, v. d. Eelaarb, A. Dirkzwager, Chr. J. Wou- torlood, G. M. Ham, J. Verboom Co., P. C. v. d. Pant Jr., J. J. Zoetmulder Dz., Thcod. C. Meleliers, R. J. Kleijpool, Erven C. Zoetmulder, Rademalcor Kleijheeg, Frans Zoetmulder, C. H. "VYiudthorst, Hodes Co., A. Cool Mzn., A, T. Meijer, C. A. Beukers, P. J. Kreuger, J, M. Honuerlage Grete, Gebr. v. d. Velden, Th. J. M. Zoetmulder, I. T. Beukers, Th. J. Meijer, H. Jansen Co., P. J. Meijer JDzn., A. J. Beukers, L. Vrijland, A. Daalmeijer. Hedenavond wordt nan het Kamerlid Tijdens eeu fraai album aangeboden, voor de .'le ge wichtige zaken, door hem tijdens zijn lidmaat schap op touw gezet. In Zutfen circuleert een adres aan den ge meenteraad, houdende verzoek om teiug te komen op het besluit tot het bouwen van een nieuwe gasfabriek. Het landelijk comité van Staatspensionnee- ring in Nederland, houdt Donderdag 20 Oct. a. s. in café »Neuf", te Zaandam, eene open bare pi otestvergadering tegen de houding der Staatscommissie voor Staatspens'ionneering dei- arbeiders. Ais spreker treedt op ds. W. Bax, te Zaan dam. De Nederlandsche Vereeniging ter bevorde ring van Zondagsrust zal hare jaarvergadering dit jaar houden te Utrecht, en wel op Dinsdag 29 November. Des avonds heeft een openbare vergadering plaats in Tivoli. De Broodbakkers-Vereeniging »Ons Genoe gen," te Amsterdam zal eenen nationale wed strijd uitsluitend voor brood-, koek-en banket bakkersbedienden doen houden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van bovengenoemde Vereeniging, van 911 Mei 1899 in't gebouw nde Geelvink," te Amsterdam Eere-voorzitter is de heer P. Nolting. Gemeen terand van Ketliel en Spaland. Zitting van Zaterdag IS October, v.m. 10 uur, Voorzitter: dc Burgemeester, de heer L. Mazel. Aanwezig alle leden. De notulen worden gelezen en ongewijzigd ge arresteerd. Ingekomen Missive van Ged. Staten, mededeolende dat de uitkecring aan de gemeente krachtens art. 8, 2, der wet van 24 Mei 1897 is vastgesteld op f 8289.23. ld., terugzending der goedgekeurde rekening der gemeente over het jaar 1897. Id. Goedkeuring der begrooting der rustende schutterij tot een bedrag van f315, en het aandeol der gemeente Kethel op f 15.31. Proces-verbaal van de kasopname van don ge meente-ontvanger, waaruit blijkt dat in kas is en blijft een som van £8002.781/2, Alle aangenomen voor kennisgeving. Van Burg. en Wctk. de begrooting voor het dienstjaar 1899 sluitende in ontvangst cn uitgaaf tot een bedrag van f 15377.58. Wordt in handen ge steld. van een commissie van drie leden, tot het uit brengen van rapport t. w. do heeren 0. Brogtnan, J. de Jongh en 0. v. d. Eik. Aan da orde komt hot voorstel van B. en W. tot het wijzigen van den H. 0. en dio tc brengen van £4600 op f6000. De v o o r z i 11 o r, dit voorstel toelichtende, zet uiteen dat de inkomsten der gemeente zijn ver minderd door do wijziging der wet op de personeele belasting. Daarom zal het, wil men niet het gevaar loopen voor een tekort te komen staan, wensehelijk zijn het bedrag van den H, O. te verhoogen, opdat zoo noodig de gelegenheid bestaat een hoogero bef fing te doen plaats vinden. Het besluit is slechts voor éen jaar noodig, daar op 1 Jan. 1900 de be staande H. 0. van rechtswege vervalt. De heer B r e g m a n vraagt of het voor een jaar dan wel de moeito is. De hoor B. v. d. E ij k vindt het bedrag wel wat hoog. De heor Verspeeck vraagt of men het niet kan laten aankomen op den post Onvoorziene Uitgaven. De "Voorzitter betoogt nader dat hot bedrag vooruit kooger moet worden vastgesteld; in don loop van het jaar gaat dit niet. 't Is slechts een voorzorgs maatregel en^ hot'jlbcdrag is z«o hoog gesteld om voldoende speelruimte te hebben. Het voorstel wordt aangenomen. Aan do wed. van D. van Hoijuingcn wordt kwijt schelding verleend van den door haar nog vorsckul- digden termijn van don 13. 0. Voorstel van B. en W. om aan do rijks- cn gc- mcente-voldwacktcrs een gratificatie toe te kennen voor do door hen ter gelegenheid der inhuldigings- fcesten verleondo diensten, tot een gezamenlijk bedrag van f25, die af to sebrijyen nit Onvoorziene Uit gaven, cn tevens daarop af tc schryven een som van f 15, voor huisvesting en voeding van 8 man der rijksvoldwaclit. Do vraag wordt gesteld of om een gratificatie gevraagd is. De Voorzitter zegt dat dit niet is geschied; in alle gemeenten wordt echter con gratificatie ver leend. De heer Br eg man vraagt, waarom de rijks veldwachter niet om een belooning vraagt, terwijl de gemoento-veldwachter dit bij iedere gelegenheid doet. Mag do rijksveldwacbt geen gratificatie vragen Do Voorzitter antwoordt dat hij het rocht daartoe heeft; maar hot niet pleegt to doen. Do post wordt hierop toegestaan. B. en W. stellen voor af te schrijven op den post onvoorziene, dienst 1898, een bedrag van f25.35 voor kosten van invordering der plaatselijke belasting on een bedrag van f 1177.53 voor aanleg der water leiding. Betreffende den eersten post merkt de heer B. v. d. E ij k op dat de kosten zoo hoog zijn in verge lijking van het resultaat; de kosten bedroegen f30 voor tweo vervolgingen, dio slochts ruim f4 op leverden. Do Voorzitter merkt op dat het wensehelijk was terstond krachtig dc verordening te handhaven om de neiging tot wanbetaling niet aan te moedigen tegen het bedrag yoor de waterleiding zal do Raad wel geen bezwaar hebben, meent spr., daar het blijft beneden het toegestano crediet. Het voorstel wordt aangenomen. Do Voorzitter deelt nuimedo dat er een adres is ingekomen van den gemeente-veldwachter Groen, waarin bij mededeelt dat hij 20 jaren is belast ge weest met het moten van koolasch on grint, waar voor hij f25 'sjaar3 genoot. Nu hem die werkzaam heid is ontmomen, mist hij dit bedrag in zijn huis houding. Adressant verzoekt daarom den Baad hem voor hot jaar '98 eon gratificatie te verleenen ad f 25 en, zoo mogolijk, hem het meten van koolasch en grint opnieuw op to dragen. Do Voorzitter zegt dat B. en W. gemeend hebben op dit adres niot te moeten adviseeren maar de beslissing geheel over te laten aan den Raad. Do heor A. Poot vraagt inlichtingen over de zaak. Do Voorzitter deelt mede dat er besloten is te bezuinigen, weshalve aan den man die do koolasch en het grint rijdt, tevens hot toezicht op het meten is opgedragen. Verschillende leden zijn van oordeel dat adressant geen gratificatie moet krijgen, waarvoor hij geen diensten presteert. Na ecnige discussie wordt besloten de thans be staande regeling te bandhaven en afwijzend te beschikken op adrossants verzoek. Mede wordt afwijzend beschikt op oon adres waarin door omwonenden bezwaar wordt genmakt tegen het lossen van mest door Jan de Breo, dio daartoe evenwel krachtens een beschikking van 1887 van B. en W. onder zekere voorwaarden vergunning heeft gekregen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Burgerlijke Stand van Overscliie. Ondertrouwd: 13. A. Verhoeven jm, 24j.en P. v. d. Meer jd. 22 j. Getrouwd: 13. H. G. Ruhaak jm. 24 j. en N. v. d. Vlugt jd. 31 j. Geboren; 6. Jan Johannes, z. v. B. Aan doWïel en C. Groenendijk. S. Martinus Gerardus, z. van H. Planken cn J. Kneli. 12. Willem Hendrik, z. v. H. van Dyk en J. van Baarle. TWEEDE KAMER. Wijziging van het IXde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 189 9. Eone suppletoire begrooting van Waterstaat is ingediend voor 1897 wegens verschillende overschrij dingen dor uitgaven waartegenover die der vermin deringen staat. Door het stormachtige weder van 22 tot 29 Ja nuari en van 21 tot 25 Februari 1897 is belangrijke schade veroorzaakt aan de werken, vooral aan die van den mond van den Waterweg langs Rotterdam naar zee, als aan de zeeweringen in Noord-Holland, De kosten van herstel van stormschade hebben dien tengevolge f50,000 meer bedragen dan was uitge trokken. Bij Kon. besluit is aan mr. D. Alma, op zijn daartoo gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de strafgevangenis tc Snoek, onder dankbetuiging voor de in die betrek king bewezen diensten. Bij Kon. besluit is de duur dor 4-jarige detachee- ring van den lo luit. A. 0. Couvée, van het wapen der infant., by de landmacht in West-Indie, met vier maanden verlengd. De heor E. A. H. Haggart, benoemd tot consul te Kingston (Jamaica), is in die hoedanigheid door de Britscke Regeering erkond. Door den Minister van Koloniën zijn do heeren J. A. Roukens, G. van Bemmcl, J. P. Cromvoets cn M. H. Damme, gesteld ter beschikking van den Gouver neur-Generaal van Ned.-Indië, om te worden be noemd, de twee eerstgenoemden tot adspirant-inge- nieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke open bare werken, en do tweo laatstgenoemden tot adjunct- ingonieur bij de exploitatie van Staatsspoorwegen, daar te lande. De Pans heeft een Latijnsehe ode gedicht gewijd aan do nagedachtenis van keizerin Elisabeth van Oostenrijk. Uit dezen lierzang, dien Leo XIII aan eenige zijner vertrouwelingen heeft voorgelezen, spreekt grooto dichterlijke bezieling. Hij zal op per kament met de wapenen des Pausen overgeschreven en keizer Frans Jozef door den apostolisehen nun tius te Weenen worden ter hand gesteld. Sigrid Arnoldson heeft heden oen contract ondor- tcokend ingaande 1 Januari 1899, voor hot geven van 20 gastvoorstcllingen to Petersburg en 20 te Moskou, tegen een honorarium van 5000 francs per voorstelling. De opvoeringen te Beyrouth in 1899 zijn ais volgt vastgesteld „Dor Ring dos Nibelungcn": van 22 tot 25 Juli en van 14 tot 17 Augustus; „Dio Moistersingcr von Nurnbcrg": 28 Juli, 1,4, 12 on 19 Augustus; „Parsifal"29 cn 31 Juli, 5, 7, 8,11 en 20 Augustus. Met don verkoop dor toegangsbewijzen wordt 1 Maart begonnen. Doch men kan nu reeds aanvraag doen, voor een reeks van minstens vier opvoeringen. Voor deolen van „Der Ring" wordon geen kaarten uitgegeven. Naar men meldt ligt bij L. J. Yeeu to Amsterdam ter perse een nieuw boek van Henri Borel, schrijver van „Het Jongetje", getiteld „Studiën". Dit boek zal, behalve artikelen over Fredcrik van Ecdon, Willem Kloos, Paap, Verwey o. a. een stuk bevatten, getiteld„Toen de „Nieuwe Gids" werd opgericht". Nkd. Herv. Kurk. Beroepen: Te Middelburg (vac. P. J. F. Sib- macher Zijnen), E. J. W. Posthumus Moijjes, te Ileineoord. Te Strevolshock, H. J. van dor Zoo, cand. to Elberg. To Twisk A. Stamrood, to Ursern. Aangenomen: Naar Wittowicrum, door R. Ruibing, te Odoorn. Bedankt: Voor Hoogmade o. a., door J. Cramer, cand. te Utrecht. Evai'o. Ltjtii. Kcuk. B o r o o p e nTo Winschoten, II. J. Lornan, to Borgen op Zoom. Kerken. Aangenomen: Naar Kamcrik, door J. van der Bijl, Doornspijk. R.-K. Kekk. Mgr. J. J. A. van Baars, apostolisch vicaris van Curasao, heeft benoemd tot deservitor van do paroebto San Willebrordo op hot eiland Curasao, den pater B. ran Otterdijk, cn tot deservitor van do parochie van den H. Eustaehius op het eiland St. Eustatius, don patet P. Dclgeur. Hoooer Onderwijs. Amsterdam: Boetoiaal examen in de staatsweten schap D. van Embden; candidaats examen Nederl. letteren, J. 0. S. van Veen; theoretisch geneeskundig examen, L. Maylctte de Buy Wonniger; 1ste natuur kundig examen, N. P. Catenius, J. do Wit en A. A. Giesberts. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen, de heereu: M. J. C. M. Kavelaars, geb. te Delftshaven on J. C. H. Coenegracht, gob. te Baarloo. GroningenCandidaats-examen in de geneeskunde F. Tijdens. Leiden: Teoretisch apothekers examen A. L. O ver- sluys; candidaats examen rechten G. J. Sybrandy. De 14e algemecno vergadering der Zuider-Gyra- nastiek-onderwijzors-vereeniging zal gehouden wor den te 's-Hertogenhosch op Zondag 30 October. Op de agenda komen o.a. do volgende punten voor Eenige beschouwingen omtrent de salarissen der gymnastiek-lceraren aan de scholen van middel baar onderwijs en nog wat, door A. C. Sonneveldt, van Tiet. Openbare les met jongens en meisjes, door A. B. Kooijman van 's-Hertogonbosch. Gymnastiek en geestesontspanning door J, W. B. Hago, van Nijmegen. Het onderwijs in vak j van art. 2 der wet op bot lager onderwijs in gemengde plattelandsseholen met 1, 2, 3, of 4 onderwijzers, door G. W. Verhoevon, van Osch. Gymnastiek en stof, door S.Halbesma, vanNijmegen. De hygiene der gymnastiek, door A. B. Kooijman, van 's-Hcrtogenbosch. Als plaats voor de volgende vergadering stelt het bestuur voor: Zalt-Bommel, Breda, Arnhem. Te Groningen is een dames-kogclclub opgericht. De gestolen schilderij, Indertijd schonk Jacob Maris aan een kunst broeder te Amsterdam eene schilderij. Zie stelde een echt Maris-onderwerp vooreen landschap met molen en een bruggetje met een man te paard er op. Niet lang geleden overleed de bezitter, de schilderij nalatende aan de weduwe. Dezo had zich uitgelaten dat zij het doek, wanneer haar een behoorlijke prijs werd geboden, wel van do hand zou willen doen. Als govolg hiervan kreeg zij onlangs bezoek van mevrouw Artz, de weduwe van wijlen den schilder Artz, die, gelijk men weet, in Den Haag een handel in schilderijen heeft. Do beido dames kondon 't echter over don prijs niet eens wor den, de aangeboden som van f 4000 achtte me vrouw B. (de bezitster) te gering, zoodat do on derhandelingen afsprongen. Een paar dagen later ontving mevrouw B. een telegram, waarin mevrouw Artz berichtte dat zich een liefhebber voor de sehildorij had opgedaan. Zij verzocht haar liet stuk voor een dag to willen afstaan en zou 'b bij aanneming van dit voorstel, den volgenden dag door een vertrouwd persoon laten halen. Het telegram was antwoord betaald. Mevrouw B. seinde naar Don Haag terug dat zij dit voorstel aannam en de schilderij ter be schikking stelde. Den volgenden dag vervoegde zich te- haren huize oen schipper in het bezit van heb naam- kaartjo van mevr. Artz, aan wien zij de schil derij, zorgvuldig ingepakt, ter hand stelde, hem zeer op het hart drukkende voorzichtig ermede om te gaan. Den daaropvolgenden dag kwam het stuk echter niet terug, noch gewerd der eigenares eenig teeken waaruit bleek hoe 'b er mee gegaan, was. Het stuk echter in goede handen wetende, besloot zij een paar dagen be wachten. Toen evenwel niets omtrent de zaalc vernemende, viocg zij per briefkaart opheldering. Wegens onvolledigheid van heb adres kwam do brief kaart niet terecht. Er verliepen weer een paar dagen, waarna rnevr. B. een brief richtte tot mevr. Artz, ditmaal voorzien van een juist aches. Men kan zich hare verbazing voorstellen, toen het antwoord daarop luidde, dat mevr. Artz niets van de zaak begreep, dat zij noch om toe zonding van het doek verzocht noch dit ontvan gen had! Eenige brieven en telegrammen werden non over en weer gewisseld, che de zaak niet verder brachten, waarom mevrouw Artz in persoon naar Amsterdam kwam en de bedde dames alras begrepen dat zij dupe van een sluwen oplichter geworden waren, 'b Bleek dab hij zicli bediend had van oen oud kaartje van mevrouw Artz, nl. een. uit den tijd vóór haar tweede huwelijk, oen omstandigheid echter waarop mevrouw B., dio niet zoo bijzonder op de hoogte was van de par ticuliere aangelegenheden van eerstgenoemde, natuurlijk geen acht had geslagen. Het spreekt van zelf, dab de politie met het gebeurde in kennis werd gesteld. Dadelijk ving de heer Dusser de Barenne, do commissaris van het Leidsclioplein, liet onder zoek aan, en, dank zij eenige gelukkige omstan digheden gevoegd bij het zeor beleidvol optre den van dezen ervaren politieman, mocht liet go- lukken, den behendigen dief in de val te krij- gen. Men liegen als was 'b waarschijnlijk, dat het gestolen stuk niet hier zou worden aangebo den mot rond te gaan hij allo kunsthande laars te Amsterdam en bezocht in de eorsle plaats do firma Wisselingh, op het Spui, waar juist eon tentoonstelling van Maris' werken ge houden werd. Toen de politie daar kwam, was et' toevallig do lioer Tersteeg, de vertegenwoor diger to 's-Gravenhage van de 'Parijsche kunst handelaars Boussod Valadon Co., welk huis ook te Londen een filiaal heeft. Deze heer haal de uit zijn zak te voorschijn een brief van zijn collega te London, waarin werd medegedeeld dat aldaar een onbekende Jaap Maris was te koop aangeboden. De Londensche vertegenwoordiger was echter eenigon tijd geleden met een onech- ten Maris beetgenomen, en daarom vroeg- hij aan zijn Haagschen collega, of dezo met liet be staan van heb bedoelde stuk bekend was. De beschrijving kwam geheel overeen met dc gestolen schilderij. Nog werd in den brief medegedeeld, dat voor het doek 300 gevraagd was en dab het uit Amsterdam was toegezonden door iemand, die opgegeven had in Krasnapolsky to logeeren. Ai daar moest bij het aangaan van den koop liet geld gestuurd of, zoo niet, de schilderij terugge zonden worden. De opgegeven naam was die van een in schil derskringen te Amsterdam niet onbekend inge zetene. Deze heer, ten bureele ontboden, bleek ech ter van de zaak geheel onkundig. Bij Krasnapolsky bleek, dat iemand van den bedoelden naam er wel niet logeerde, maar toch zijn adres had achtergelaten en verzocht had brieven of pakjes voor hean te bewaren. Eon kwartier voor de komst van de politie was er juist uit Londen een pak voor hem ge komen (de teruggezonden schilderijwaarmele hij vertrokkon was. Inmiddels waren ook in andere richting na- sporingen gedaan, waaruit het vermoeden was gerezen dat de dader moest schuilen onder liet personeel van een kunsthandelaar te Amster dam. Deze man werd op het Leidscheplein ontbo den hij wist van niets, want toevallig had men bij den rondegang zijn patroon evergesla- gen en ontkende eerst alles, maar weldra viel niet meer tc loochenen dat hij on de man, wiens bestellingen bij Krasnapolsky moesten komen een en dezelfde persoon waren en viel hij dan ook door do hen. Hij deelde mede, dab hij zelf het telegram aan mevr. B. uit Den Haag verzonden liad en op het kantoor op hot antwoord gewacht had. De schilderij ha.d hij door een kruier, die er schipperachtig uitzag, laten afhalen. Het stuk was alweer door hem naar een an doren kunsthandelaar te Londen verzonden. Van dezen had hij nog geon bericht. Heb spreekt vanzelf dat van justitiewege naar die firma getelegrafeerd werd den koop niet aan te gaan, maar de schilderij vast to houden. Blijkens ontvangen draadbericht is dit go- seliicd, zoodat de schilderij voor mevr. B. be houd en is. Do dader, S. genaamd, is ter hoschikldng van de justitie gesteld. („N, v. d. D.") Droogte. In Vlaanderen is sedert zeven weken geen druppel regen gevallen, zoodat overal groote watersnood heerseht. Te Gent heeft de stoomboot Excelsior dezer dagen een lading zoet water uit Terneuzen aangevoerd en tegen twee cent per emmer verkocht. Alleen do kerken, waar het regenwater wordt vergaderd in gropte bakken hebben nog voorraad en verkoopen daar van tegen denzelfden prijs als boven. Ook in het centrum van Henegouwen is gebrek aan water, doordat het in acht weken niet heeft geregend. Te La Louvière wordt het water bij emmers uit het kanaal geschept. Te Morlamvelt en te Haine St. Pierro hebben de fabrieken gebrek aan water. Geen licht, De City van Londen was verleden week een

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6