Kunst cu Wetenschap. It e e h t z a k e n. BINNENLAND. STADSNIEUWS. YL A AKDIN GEN. SJPOJtT. worden. Maai do burgerlijke rechterlijke over heid heeft in de tegenwoordige omstandigheden niet do bevoegdheid om u do uitoefening van dat recht lu verzekeren, daar kolonel Picquard te gelijker tijd onder beschuldiging staat van ecu misdrijf tegon het gemeen recht en van eon misdaad die hem onderwerpt aan do jurisdictie der krijgsraden. „En krachtens artikel 60 van hot Militair Wetboek moet hij „eerst terechtstaan voor do rechtbank, dio hot feit heeft to onderzoeken, waartegen cie hoogste straf is bedreigd", in. do- zon voor den krijgsraad. Onder deze omstandig heden is hij door de militaire overheid opgo- eiseht en in een militaire gevangenis opgeslo ten. De burgerlijke justitie is dus op liet oogen- blik niet bij machte u in staat te stellen met. uw cliënt te spreken „Om do boven uiteengezette redenen zou uw verzoek enkel succes kunnen hebben bij don mi nister van oorlog, hot hoofd van de militaire rechtspraak en de eeuigo bevoegde» autoriteit om in dit geval te beslissen." Mr. Labori heeft zich thans tot den minister van oorlog gewend met zijn verzoek, daarbij voegende een copio van bovenvermeld schrijven. Hij constateert uitdrukkelijk dat de procureur- generaal zijn recht erkent om Picquard te spre ken. De correspondent der „Intl. Beige", te Parijs maakt melding van een gerucht dat sedert eeui go dagen loopt in een kleinen kring van perso nen dio op cle hoogte zijn van wat aan de za.ik- Dreyfus ton grondslag ligt. Volgens dat,gerucht zou Picquard geconfron teerd zijn met generaal Billot en generaal de Peïlicux. De kolonel had den oud-minister het bewijs geleverd dat deze misleid was, zeer ont roerd had Billot hem daarop do hand gedrukt in het bijzijn van den. kolonel dio dienst deed als officier van politie. Wat generaal Pellieux betreft, doze zou Picquard zijn excuses hebben aangeboden voor de door hem in het proces-Zola gesproken woorden: „Die mijnheer (kolonelPic quard) dio nog de uniform draagt Het was naar aanleiding van het later door Henry's bekentenis valsoh gebleken document dat de generaal zich zoo minachtend uitliet. De berichtgever van het Belgische blad zegt niet te kunnen verzekeren dat deze twee inci denten zich werkelijk hebben voorgedaanmaar hij heeft het. verhaal uit den mond van iemand dio volkomen vertrouwen verdient en beter op Jo hoogte kan zijn dan wie ook. Van do revisie-procedure nog altijd geen nieuws. Alleen wordt thans gezegd dat de rap porteur Bard aan mr. Momard, den advocaat van mevrouw Dreyfus, slechts een deel van het dossier heeft doen ter hand stellen. Dat generaal Mercier aan den minister van oorlog schriftelijk zou hebben bekend aan den krijgsraad van 1S94 stukken te hebben toege zonden, vrordl door de „Soir" tegengesproken. Voigons de „Fronde" bood generaal De Pel lieux aan Cavaignac, onmiddelijk na Henry's zelfmoord, zijn ontslag aan (dat overigens niet verleend werd). De generaal schreef toen„Be drogen door oneerlijke lieden, geen vertrouwen meer stellende noch in mijn chefs noch in hen die onder mijn bevelen staan, kan ik niet lan ger in 't leger blijven". Hetzelfde blad spreekt ook over de z.g.n. mi litaire samenzwering, en dit orgaan van den ge- neralen staf beweert dat do regeering een acht tal generaals wier namen, genoemd zijn., heeft gevraagd, of zij wenschen dat er vervolgingen worden ingesteld tegen zekere journalisten. De generaals zouden geweigerd hebben. Willen zij soms liever geen onderzoek Wei nigen die meer geiooven dat er werkelijk een samenzwering heeft bestaan, schoon Yves Guyot in de „Siècle" wijst op de eigenaardige en ver dachte houding van De Pellieux dte-eem. paar maal naar Brussel reist en van Zuiiinden dio met Déroulèdo conferenties heeft. Verschillende bladen zeggen dab het geheele verhaal van een samenzwering berustte op een telegram aan Zurlinden uit Versailles van. dezoti inhoud: „Houd u gereed voor Zateidag", en onderteekend„Generaal". De „Liberté" zegt dat dit telegiani verzonden was door onhandige vrienden van Brisson clie dezen de rol van red der der Republiek wilden doen spelen. Brisson is er echter zeker niet de man naar om zich tot zulke lage comedies te leenen. De correspondent der „Kbin. Ztg." beweert dat Brisson Vrijdag middag o. a. een bezoek heeft gehad van Wal- deck-Roussenu, die den minister-president den rand gaf toch vooral krachtige maatregelen te treffen tegen de vijanden der Republiek. Die stap van den bekenden senator, leider der gematigde republikeinen, trekt daarom voor al de aandacht, omdat hij een beslist politiek tegenstander k van Brisson. De Temps" citeert twee dagorders door ge neraal Zurhuden uitgevaardigd, een bij zijn op treden als gouverneur van Parijs, de andere aan de uit de provincie ontboden troepen, om to be wijzen dat do generaal niet aan een 'staatsgreep denkt. In die dagorders verklaart de generaal te zijn een trouw republikein en spreekt hij do ver wachting uit (lat ook zijn soldaten trouwe die naren der Republiek zijn. „Laat '>n- er bij voegen," zegt do „Temps" „dat geen enkel bepaülld feit het recht geeft te onderstellen dat do gouverneur niet handelde in overeenstemming met zijn woorden." Intusschen is generaal Chanoine toch naar Chaumoat gegaan en heeft daar gisteren do ont hulling van een gedenkteeken voor do in dón oorlog van '70 gesneuvelde Franschen helpen onthullen. Morgen vertrekt een deel der troepen van huiten weer uit Parijs om naar de verschillende garnizoenen terug te keeren. Trouwens, do werk staking in do Fransche hoofdstad loopt op 't eind, en do algemeene spoorweg-strike is mis lukt. Gisteren hebben do socialistische leiders, do afgevaardigden on do redacteurs van cle bladen dor partij een vergadering ge-houden, waarin go- protesteer! werd tegen cle schending van het recht om het werk to staken en van do vrijheid der arboidorsvereonigingen. Een permanent „co mité do vigilance" is opgericht om to waken to gen elke militaire samenzwering, tegen reactie en geweld. Gemengde fflcdwlocllngcn. Zaterdag is graal Murawieff, de Russische minister van buitenlandsche zaken, te Parijs aangekomen waar li ij reeds een conferentie had met zijn Franschen collega Delcassé, De algemeene opinie te Wecnen is dat de beraadslaging der delegation orer het Oosten- rijksohe an het llongaarsche aandeel in de rijkslasten, tot geen resultaat zal leiden. De Keizer zal dan rechtstreeks tusschenbeide moeten komen, en men verwacht dat hij dan het proviso!ium voor een jaar zal verlengen. De telcgraaf-ceiihuur to Madrid is vei-scherpt, wegens sommigen met hot oog op de slechte ge ruchten over don loop der vrodosomlerhaJidelin- gen; volgens anderen om den inwendigen ge spannen toestand. De autoriteiten in Noord-Spauje hebben de regeering kennis gegeven van het voortdurend hoen en weer x-eizen van agenten van don Car los. Ook zouden er wapenen in Aragon en Ca- talonië zijn gesmokkeld. Keizer YVilhelm's reis heeft 24 uur vertraging gehad daar do Holienzolleru wegens een sirocco in de haven van Zartte moest gaan lig gen. Gistermorgen vertrokken zij vandaar weer. Dinsdag zal de Keizer te Konstantmopel aan komen. De reis door Syxié schijnt bekort te zijn. Djevad-pacha, ex-groot-vizier en daarna gou verneur van Kreta, is aan den Keizc. toege voegd, volgens sommigen, om Wilhelm II te winnen voor Turkije's belangen op Kreta. Het blijkt dat een der te Alexandrië gevan gen genomen anarchisten zich als kellner te Je ruzalem had verhuurd. Do gevonden bommen waren gevuld met een kwikverbincling. Ras Maugastia, beschikkende over 10,000 man, is in verzet gekomen tegen Meaelik van Abessymëeen gezant van dezen sloeg hij in do boeien. Menelik 40,000 man om het oproerige hoofd te tuchtigenvermoedelijk on der bevel van ras Makonnen. liet nieuwe Kaapsche ministerie is als volgt samengesteld: Schreiner, premier en koloniale secretaris, Merriman financiën, Sauer openbare wei ken, llerlioldt landbouw, Solomon justitie, Te Water minister Zonder portefeuille. De samenstelling van het kabinet wordt in Afri- kaander kringen algemeen goedgekeuid. Volgens de „Memorial diplomatique" is op Porto-Kico reu complot van inboorlingen ont dekt tegen het Amerikaanseh gezag. Provinciale vereeniging van Burgemeester» en Secretarissen in Zuid-Holland. Vervolg.) Aan do orde kwam nu het voorstel van den heer T. A. O. de Ridder, burgemeester van Kat wijk, waarin wordt uitgedrukt, dat liet onder houd van de voornaamste verbindingswegen is een provinciaal belang, I)it groote belang der zaak werd besproken en door de aanwezigen erkend; echter kwam men niet tot eene stemming; in een volgende vergadering zal wellicht nader over dit punt worden bei aadsiaagd. Ten slotte had een bespreking plaats van het verzoek van den Nederl, bond van gemeente ambtenaren, om adliaesie te willen verleen en aan een door dien bond aan den Minister van Bmneniandsche Zaken gericht adres, strekken de tot verkrijging van Rijkspeusiocn voor do burgemeesters, secretarissen, ontvangers en amb tenaren ter secretarie en voor de door hen na te laten betiekkingen. De voorzitter brengt in herinnering dat een aantal jaren geleden deze zaak ook in deze ver gadering besproken is doch in afwijzenden zin beslist. In stemming gebracht werd met 27 tegen 17 stemmen thans beolist een adres van adliaesie te zenden. Hiermede was de agenda afgehandeld. Vervolgens werden de leden in de gelegenheid gesteld dc gecarbureerd watorgas-fabriek op Feijenoord te bezichtigen, waarbij door de direc tie der gemeente-werken en gasfabrieken de noo- dige inlichtingen werden verstrekt. Te 51 uur vereenigden do leien zich aan een diner in den Dooie. v ifj Viruly Verbrugge is geslagen, bestemd iede" jimr voor de svfileolmg, die do schoonste tentoon stelling organiseert. De toestand der rnmitsehnppy is gunstig. Alleremst kwam nan do onln eene herzie ning der statuten. Ingrijpende veranderingen werden voorgesteld voor liet hoofdstuk Leden en voor het Hoofdbestuur. Voorgesteld werden lo. candidaat-leden ter bevordering der aan sluiting van jongelieden op minder bezwarende voorwaarden2o, coi respon dee rende leden om personen buiten Nederland aan de Maatschappij te kunnen verbinden3o. de catagorie eere leden te beperken. Een voorstel-Amsterdnm om de statutenwij ziging uit te stellen werd vei worpen, waarna de wijziging in baar geheel werd goedgekeurd. Een tweetal eere-diplorna's met medaille werd aan een paar peisonen toegekend, die ineer dan 50 jaren in dienst van particulieren waren. Over de redactie van het sNedorlandsch Tuinbouwblad'* waren enkele bezwaren, echter ging men op voorstel van dr. Cathe hierom trent over tot de oide van den dag. Medegedeeld werd, dat tot liefhebber-hoofd bestuurder was gekozen prof. Bitzerna Bos te Amsterdam', tot vakman-hoofdbestuurder de heer ff. A. G. Poortman, te Goor. Een vooislel-Di'venter om de plantenkmi- ringen niet meer uitsluitend te Amsterdam te doen houden, werd door Fredeiiksoord ge amendeerd in dien zin, dat Utrecht als plaats voor de keuringen zou worden aangewezen. Een besluit werd niet genomen, doch de kwestie ter nadere studie aan hel hoofdbestuur ver zonden. Naar aanleiding van een voorstel-Amstei dam verklaarde bet hoofdbestuur zich bereid een resumé zijner vergaderingen in het ïTuinbouw blad" te doen opnemen. Behandeld werd vervolgens een voorstel- Groningen, strekkende om te bevvei ken dat als voorwaarde van toelating tot de akte Tuinbouw L. O. niet langer worde gevorderd hel bezit van de gewone akte L. O. Nn eenige discussie werd aangenomen liet praearlvies van bet hoofdbestuur om op het voor.stel-Groningen thans niet in te gaan. Inmiddels bleek als vakman-hoofdbestuurder te zijn gekozen de heer J. M. Maréchal te 's-Hertogenboscb. De andere punten der agenda werden tot het volgend jaar aangehouden Do rekeniug 1898 werden goedgekeurd. Als plaats voor de volgende algemeene ver gadering werd geen afdeelmg aangewezen, doch het hoofdbestuur vrijgelaten. Voor de winter- bijeenkomst erd Leiden, voor de vriendschap pelijke bijeenkomst de afd. Ellecom c. a. gekozen. Daarna werd de vergadering gesloten. ovtu' 1897 en de begrooting voor Yereanigiug van tot zekcrheidsstelling verplichte Rijksambtenaren. In de „Vereomging van tot zekerheidsstelling verplichte Rijksambtenaren" zijn gekozen tot leden van het bestuur do heerenJ. II. Mooren, directeur van het Rijkstelegraafkantoor te 's-Gravenhage; H. van Goudoever, directeur der Staatslotei ij te 's-GravenhageH. J. Lamoraal Wichers, Rijksontvanger te Dordrecht en tot leden van den ï-aad van commissarissen de hee ren mr. A. Kcrdijk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal to 's-Gravenhage; mr. J. P. Moltzev, lid van dei Raad van State, te 's-GravenhageA. L. Thierens, Rijksontvanger to Middelburg; R. van der Feen, Rijksontvan ger te Eindhoven; H. Feisser, Rijksontvanger te SchageuJ. \V. Chevvüier, directeur van het postkantoor te GroningenII. Croese, commies der telegrafie te AmsterdamJ. II. Smits, ont vanger der registratie to Amsterdam en E. Nier- straoz, ontvanger der registratie te Utrecht. Do Minister van Oorlog verleent Donderdag a.s. geen audiëntie. Blijkens bij het Departement van Marino ont vangen bericht is Hr. Ms. flottieljovaax-tuig Koet ei, onder bevel van den luitenant ter zee der le kl. E. F. T. Bik, 14 dezer to Adon aangekomen. („St.-Cb.") Irr de Zaterdag te Amsterdam gehouden ver gadering van de Noderlandsche Vereeniging voor Electrotechniek is met algemeene stemmen een voorstel aangenomen om zich aan te sluiten als vak vereeniging bij het Kon. Instituut van Ingenieurs. Een referendum onder de leden zal de zaak definitief besli.-sen. Indien 2/3 der leden er voor zijn is het voorstel aangenomen. Tuinbonw en Plantenkunde. De Zaterdag te 's-Gravenhage gehouden alge meene vergadering der Nedmlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd' door deu voorzitter J. D. Onder water geopend met een woord van dank tutti II. M de Ko- nir gin-Moeder voor de behartiging der belangen der Maatschappij als beschermvrouwe en met den hartelykeu wen-ch voor het lange loten der beide Koninginnen. Hij deelde mede, dat een lierinnerings- niedatlle aan wijlen den voorzitter, den heet" der candidal on moesten worden ingezonden vóór don 15Oen October a.s., terwijl cle verkiezing zou plaats hebben op 7 November d.a.v. Op dion 7on November zal hot jaarfeest van den H. YV illebrordus, patroon van don R. K, Volksboni, gevierd worden door hot houden van eene feestverga doring, waartoe een spreker door het bestuur zal worden uitgenoodigd, Geveilde en Terkoohte onroerende goederen. Notaris: W, J. A. Roldanus. Verkocht: 15 October. Een dubbel heerenhuis met veranda, tuin en erve, aan den Singel nr. 64, op den hoek van den Tweeden Tuinsingel, groot 2 A, 54cA, in veiling f4100. Op f0500 opgehouden. Een winkel- en woonhuis met afzonderlijke bovenwoning, open plaats en erve aan de Roterstrnat nr. 33, groot 82 centiaren, in vei ling f 2700, daarvoor verkocht. BURGERIJKE STAND, Geboren 14 Oct. Johannes, zoon van J. Stegman en W. A. Berkhout, Oudedijh. 15 Oct. Juriana, dochter van II. van der Stoep en IJ. M. Brouwer, Ploegstraat. 16 Oct. Johanna, dochter van N. van der Sluijs en J. H. van der Pias, Nieuwe Haven. Overleden s 14 Oct. Engehna Vervoort, oud 7 maanden, Broersvest. De heer L. D. Vli'"*enthart, ambtenaar ter secretarie afd. B alhier, ..omt voor op de voor dracht voor gemeente-secretaris te Schier monnikoog. De lieer A. A. Beekman alhier zal dezen win ter een leesbeurt vervullen in de Vereoniging van Handelsbedienden „Mereurius" te Rotter dam. r De afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volles- bond hield gisterenmiddag in do zaal der Offi cieren-Verconiging een algemeene vergadering. Behalve do gewone huishoudelijke werkzaam heden werd door den voorzitter de uitslag mede gedeeld van de verpachting van het buffet In het bondsgebouw, mot de bijvoeging dat do gun ning was geschied aan den hoogst® inschrijver, J. Bex te f man. Voorts werd medegedeeld dat voor de bestuurs-vacature, ontstaan door het overlijden van het bestuurslid Blom, de namon De burgemeester brengt ter openbare kennis, dnt het kohier nr. 1 der bedrijfsbelasting, dienst 1898/9, dezer gemeente', op den 12 October laatstleden door den directeur der direcle be lastingen executoir verklaard, aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld, en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. De ambtenaar bij de belastingen H. van Dijk is lot de 3e klasse bevorderd en wordt overgeplaatst naar Lobith. Op Zondag 30 October zal vanwege de Chr. Jongelings-vereeniging nLiefde en Vrede" in haar lokaal eene Zeudingslezing gehouden wor den, waarin zal optreden de heer F. G. Beek man, eandidaat-zendeling, over het onderwerp ïVan Licht et. van Plicht." In de volkslezingen, die vanwege dezelfde vereeniging worden gehouden, zullen dezen winter optreden ds. F. G. Swaan, dr. J. Ph. Jonker, ds. Ulfers en prof. H, Bavinck. Op de rivier de Nieuwe Maas is drijvende gevonden een oude boot (vlieger), van binnen en buiten geteerd, kop, achtersteven en doffen groen geverfd, Jo laatste met zwarte zitting. Iri de boot bevonden zich twee riemen en een steekriem, groen geverfd met witte Wed den en een stok- met dwijl. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Com missaris van politie alhier. Sedert de vorige opgave werd aan het bureau van politie alhier ais gevonden gedeponeerd een knipmes. Aldaar terug te bekomen. Lijst van brieven van het postkantoor te Viaar- dingen geadresseerd aan onbekenden over de 2e helft der maand September 1898: G. Y. Kooiman. BSeiswijk. Briefkaart. C. Vei bij, Scheveningen. BURGERLIJKE STAND. Geboren r 15 Oct. Janna Kornelia, dochter van J. v. <1. Borden en M, Bos, Nieuwstraat. Wilhelmus Jozepbus Marie, zoon van G. A. J. M. Vriens en F. M. Vermeulen, Schied. weg, Korstiaan, zoon v. J, v. d Pijl en K. Lagendijk, Schoolstraat. 16 Oct. Gerrebiua Mattheweriim, dochter van F. Dun weg en E. P. Bron wasser, O,/sterstraat. 17 Oct. Gumt, zoon vau J. Bouman en A. Vlasblom, Westnieuwland. Overleden 15 Oct. Gerardus Moerkerken, oud 14 weken, Hofjesstraat. Men meldt ons uit 's-Gravenhage Hier ter stede is overleden, de bekende letterkundige Arnold Ising, een der mede-opriebters en ijverigste medewerkers van deu „Ned, Spectator". Ising schreef verschillende werkjes voor do jeugd. Zijne „Haagscho Schetsen" cn zijn „'t Binnenhof te 's Gravcnbage" ziju algemeen bekend. Toen in 1848 na da Grondwetsherziening de Stenographic bij de Kamers word ingevoerd, trad hij als steuo- graaf op. in 1886 vroeg hij ontslag. Hij bereikte den ouderdom van bijna 74 jaar. Maandag a.s. wordt het stoffelijk overschot op do begraafplaats Nieuw Eik en Duinen ter aardo besteld. Naar het „Centrum" verneemt, zal het monument ter nagedachtenis yan wij'lcn dr. W. J. F. Nuyens, in do parochiekerk te Westwoud plechtig onthuld worden op Dinsdag 25 October a. s., tegon het mid daguur. Zaterdag ia voorde arrond.-rechtbank te Rotterdam de oisch behandeld van curatoren in een faillissement van graanhandelaars tegen een kassiersfirma hier ter atode, waarbij uitvoerige pleidooien werden ge houden. JDe uitspraak zal nader worden niecdegcdeeld. ii 11 ii-m-mm—"',n i.n .ma Zondag had de aangekondigde wandehvedstryd 4

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2