binnenland. Staten-Generaal. STADSNIEUWS, YL AARDINGEN. heid, liet door alle partijen en fractiën op de schouders gelegd, zal nu hot ministerie-B nsson Dinsdag voor do Kamer treden. Maar een loo- pond gerucht, dab in do „Courrior du Soir" zijn weg heeft gevonden, zegt dab hot kabinet ge steund zal worden door oon presidentieel© bood schap van Felix. Fame. Do President zou do omstandigheden ernstig genoeg achten om met een boodschap tot do Kamer te komeii, waarbij zijn onschendbaarheid gewaarborgd zou blijven door voor-af da bood schap voor te leggen en to laten goedkeuren door het ministerie. Maar de groote moeilijkheid uit den weg rui men, kan zulle een presidentieele boodschap niet, en dat blijft do zaak-Dreyfus. De „Liberie" kondigt tegen het begin der volgende week do behandeling der revisie voor het Hof van Cassatie aan; de i-apporteur Bard is met zijn rapport goroed. Volgens het blad zal het „nieuwe feit" even wel niet zijn de valschheid in geschrifte door Ilemy gepleegd, maar het vermoeden, of liever de zekerheid, dat liet borderel niet van JDreyfus' hand is. In liet dossier dat nu in handen van den rapporteur Bard is, moet zich nl. een stuk bevinden waaruit onweerlegbaar blijkt dab het borderel door Esterhazy is geschreven. Het blad doelt hier op het meer besproken klad van een brief van Esterhazy aan een onbekenden adres sant, volgens den een Du Paty, volgens den ander Do Boisdeffre, waarin hij vraagt of men zeker is van do deskundigen, daar hij anders zal zeggen dat liet borderel naar zijn hand schrift is overgetrokken; heb is het stuk uit het dossier-Berfculus waarover Clémcnceau voor eenigo dagen schreef. Volgens de „Teanps" is dit dossier dan ook, evenals dab van heb proces-Esterhazy cn de be kentenis van Homy, overgelegd aan bet Hof van Cassatie. Do „Liberie" denkt dat het Hof van Cassa tie niet alleen de revisie zal gelasten, maar ook zelf de zaak opnieuw zal iiistrueeren en getui gen hooren, waaronder Picquard. De „Petite Républiquo" zegt dat het onder zoek tegen den koloner binnen eenige dagen af- geloopen zal zijn. Gisteren diende voor het Hof der Seine de aanklacht door Picquard wegens laster ingesteld tegen de „Jour". Mr. Labori verklaarde dat hij, ondanks alle aangewende pogingen, in de on mogelijkheid verkeerde om zich met zijn cliënt in verbinding te stellen. Hij meende dat deze toestand, noch door de feiten nocli door het recht gewettigd, onmogelijk lang meer kan du ren. Hij achtte het noociig do verdaging van deze zaak over dem kortst mogelijken tijd te laten loopen. De Kamer beval daarop eene ver- daging van drie weken. Aan Cavaignac wordt door de Temps" het voornemen toegeschreven om, zoodra. de Kamer is bijeengekomen, een interpellatie te richten tot de regeering en deze te sommeeren. de zaak- Dreyfus van het Hof van Cassatie terug te nemen. De „Siècle" publiceert een uitvoerig verslag van een door Yves Guyot te Londen gehouden lezing over de zaak-Dreyfus, die hij een ernstige les voor Frankrijk noemde. Hij nam. de tus- schenkomst van het buitenland in bescherming, omdat bet een zaak is die den eerbied voor de menschelijke persoonlijkheid raakt. Hij verklaar de dat de ministers, verschrikt door de ontdek king van Dreyfus' onschuld, droomden van een ISden Brumaire of een 2den December; maar het complot was verijdeld. Gemengde ilfcdcdecllngcn. Chamberlain is gisteren te NewYoik aan boord der Majestic scheep gegaan naar Engeland. George Wyndhnm, bet lid van het Lager huis, is tot onderstaatssecretaris van oorlog benoemd. Naar de officieuse ïNoidd. Allg. Ztg." met zekerheid zegt ie vernemen, is tot opvolger van den gezant b> den 11. Stoel Yon Bülow, die stil gaat leve i, gekozen de gezant te Bern, baron Von I atenhan. Gezant te Ilern wordt dan de gezao in Oldenburg, dr. Yon Bülow deze wordt vervangen door den minister-resident in Luxemburg, giaaf Herschel von Donners- marek, en deze wordt weer opgevolgd door den geheimraad aan het ministerie van buitenland- sche zaken, dr. Munirn von Sclnvarzenstein. De Paus zou zeer voldaan zijn over de benoe ming »an Von Rotenhan. De Pruisische minister van binnenlawlsehe zaken heeft de burgemeesters der groote steden aangeschreven, dat zij een vermeerdering dei- stedelijke politie moeten voorstellen naar de verhoudu géén poiitie-agent op 737 inwoners. Voor de gtoole sleden beteekent dit een ver dubbeling van het aantal agenten. Aan de Duitscli-Russische grens hebben twee Pruisi -be jachtopzieners op Russische officieren geschoun die de grens overschreden Een der officieren weid gewond. Russische soldaten kwamen hun officieren ter hulp en schoten op de aanvallers zonder hen te raken. Naar verluidt is het doel van het bezoek der Russische ministers te Parijs geweest te be proeven opnieuw een Russische leerling in Frankrijk te plaat-en. De groote financiers had den er evenwel geen ooren naar. Wellicht zal nu te Berlijn worden aangeklopt. Wegens het niet-doorzeiten der wei kslaking door de arbeiders heeft de Raad van Bestuur der Franschef spoorwegen zijn mandaat neergelegd. Laurent Taillmde, pas gewond in een duel met Bauès, moet Zoodru hij hersteld is, wegens een beieedigend dagbladartikel vier schoten wisselen met Ernest In Jeunesse. Te Weenen is een employé van liet bactereo- logisch laboratorium, waar o: m. ook pestba cillen worden gekweekt, onder verschijnselen san pest overleden. De burgemeester dr. Lueger heeft zich ter stond tot den stndhouder gewend hij ei°cht liet ontslag van den veraritvvooidelijken dokter en het slaken van dergelyke gevaarlijke proeven. De >Standard" verneemt dat de Sultan zijn broeder Mehemed Ali voorstelt als gouverneur van Kreta. Gisteren is een begin gemaakt met het ver trek der Turksche troepen. Te Kandia zijn zeven Muzelmannen, wegens de jongste onlusten ter dood veioordeeld, opge hangen, hetgeen op de Moliammedaansche be volking diepen indruk maakte. De geneesheer van het Fransclie gezantschap, die op verzoek van den Bnlsclien gezant den Keizer van China bezocht, vond den Keizer in gezelschap van de Keizerin-Weduwe, pi iris Cliung en een aantal mandarijnen. Ilij onder zocht den Keizer en constateerde algemeene zwakte en bloedarmoede, maar zijn toestand levert geen onmiddellijk gevaar op. Thans is een ontwerp van legerorganisa.-.e in de Vereenigde Staten gereed gekomen, flet door Shafter, Wheeler en andere generaals goedgekeurde ontwerp beoogt een slaaDd leger van '100.000 man met minstens driejarigen dienstplicht en een leger van vrij will igeis groot 200.000 man. Voorts moderne uitrusting en bewapening. De adjunct-postmeester-generaal der Ver eenigde Staten, -de heer Morritt, heeft een rapport uitgebracht waarin hij de opening van onderhandelingen aanbeveelt om te komen lot een vvedeikeerige invoering der penny-post tusschen de Vereenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Duitschland en hun koloniën. Er bestoud verschil van meening, aan wien eigenlijk de overwinning dea- Amerikanen bij Santiago te danken was, aan. admiraal Sampson of aan admiraal Schley. Een commissie heeft een onderzoek ingesteld en do volgende beslissing ge geven: lo. De slag werd geleverd en gewonnen naar de door Sampson ontworpen plannen2o. de door Schley bevolen manoeuvre was van geen belang3o. de New-York heeft geen werk zaam aandeel gehad aan den strijd; 4o. d© Brooklyn bevond zich op grooter afstand van de Spaansche schepen dan men eerst heeft gezegd5o. de Texas en de Iowa stonden bloot aan het volle vijandelijke vuur; 6o, de N e w-Y o r k was negen zeemijlen van da C r i s- tobal Colon verwijderd toen dit de vlag streek; lo. geen Amerikaansch schip is gedu rende den zeeslag een Spa«ansch schip op minder dan een zeemijl genaderd. Het Chileensehe ministerie is, naar uit San tiago wordt gemeld, afgetreden. Koninginnen te Amsterdam. Men meldt ons uit Amsterdam: Heden brachten de Koninginnen van uit het paleis het Loo een bezoek aan onze stad ten einde de Rembrandttentoonstelling te bezichti gen. Reeds bij de opening dier tentoonstelling op 8 September jl. had H. M. de Koningin aan hot bestuur to kennen geven, dat het voornomen bij Haar bestond nogmaals een bezoek aan do werken van den Grootmeester te brengendaar aan werd thans gevolg gegevenH. M. de Ko ningin-Moeder vergezelde de Koningin. Een zeer talrijke menigte had zich, hoewel het bezoek niet vooruit was aangekondigd, hedenmorgen voor het Centraal Station verzameld. Omstreeks tien uur arriveerde de trein. In de koninklijke wachtkamer werden H. H. M. M. door de heeren mr. W. van der Vliet, lid van den Raad van Administratie der H, IJ*. S. M. en N. H. Nierstrasz, cnef van weg en werken dier maatschappij, verwelkomd, terwijl ook de burgemeester van Amsterdam, de hoer S. A. Veniug Meinesz aanwezig was. De Koninginnen onderhielden ach met deze autoriteiten eenige oogenblikken en namen toen in een open hofrijtuig plaats. De Koningin zag er zeer welvarend uit; zij was gekleed in een zwart zijden gewaad en droeg een bruinen mantel met bont on een hoed met grijze veeren; de Koningin-Moeder droeg eveneens een zwart kleed mot een langen zwart fluweelen mantel. Een luid gejuich van do menigte steeg op, toen de Vorstinnen buiten kwamen. Voorop reed de burgemeester, in een gesloten coupé, (.jraa volgde het open rijtuig der Koningin nen, vervolgens in enkele huurrijtuigen de leden van het gevolg. Rechtstreeks reed men nu in draf naar de Rembrandttentoonstelling in het stedelijk Mu seum aan de van Baerlestraat, waar het publiek, gelijk was bekend gemaakt, vóór één uur geen toegang had. Hier verbleven de Vorstinnen, geruimen tijd. Om één uur vertrok (.e koninklijke trein we der naar Apeldoorn, onder liet gejuich der nu nog in veel grooter getale dan des ochtends sa mengestroomde menigte. Bij ICou. besluit is mejuffrouw J. G. Prins, di. ctrice van het Wilhelmina-Kinderiekenhuis to L crecbt, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. i Bij Kon. Bes], is benoemd tot ontvanger der dir. belastingen, inVocn rechten en accijnzen te Helder, G, 0. Drooglever Fortuijn, ontvanger te Vlissingen. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal Vrijdag 21 October e.k. niet plaats hebben. Naar wij vernemen worden de Schout by Nacht F. K. Engelbrecht en de kapt. ter zee P. Zeegers Yeeckens binnenkort bevorderd resp. tot vice-adtniraal en Schout bij Nacht. De vice-admiraals G. Kruys en C. ten Bosch zullen binnenkort worden gepensionneerd. Te 's-Gravenhage is overleden, de gepens. kolonel der genie, C. P, del Campo genaamd Camp. Hij bereikte den ouderdom van 90 jaar. r Gisteravond herdacht de alhier gevestigde afdeeling van het Nederlandseh Jongelingsver bond baar KH/s-jarig bestaan. Een reeks geluk- wenselien was bij deze gelegenheid haar deel, terwijl de gezelligheid op verschillende wijzen werd bevorderd. Reeds was een nieuwe dag aangebroken, vóór aan scheiden weid gedacht. Deze feestviering had in besloten kring plaats, voornamelijk met het oog op het 13ejaaifeest, dat in liet openbaar zal woiden gevierd. Door de politie alhier zijn hedenmorgen aan gehouden een man en een vrouw, die beiden gesignaleerd waren in het Algemeen Politie blad" tot het ondergaan van 1 dag hechtenis. Zij zijn tot het ondergaan daarvan naar liet Huis van Bewaring overgebracht. Het paard van den kolenwagen der zakken dragers stortte hedenmorgen ten 8V: ure op de Nieuwe Haven, waarbij het lemoen brak. Overigens liep dit ongeval zonder ongelukken af. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie: een R.-K. kerkboek, een pomp van een fiets, en een coupon van de Nederl. schuld, gevonden op de Beurs. b. Terug te bekomen aan de volgende ndressen: een Prot. kerkboek, bi) Scholteu, Oude Kerkhof 13, een zilveren lepeltje, aan het kantoor der gemeentereiniging, een damesmedaillon en een portemonnaie met fl.90, bij G. A. Beukers, Nieuwe Haren 183, een gouden broche met rood steentje, bij Schneider, Kreupelstraat 42, een poitemonnaie met 5 briefjes van een huis *an koop met recht van wederinkoop, bij Van Gerven, Gedempte Broers vest 2*, een portemon naie met 11.17, bij Bosman, Damlaanöl, een jonge grauwe eend, in de branderij van den heer Honnerlage Grete, aan den Buitenhaven weg, een aarden bordje, aan de afdeeling »be- voiking" ten stadhuize, een vermoedelijk gou den manchetknoop, bij v. d. Sluis, Hoofdstraat 39, drie sleutels aan een touwtje, bij Geve, Groenweegje 14, en een gouden medaillon, bij De Kort, Bakkersstraat 2iia. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: 20 Oct. W. van der Most, 25 jaar, en L. M. Beth, 21 jaar. Geboren 19 Oct. Thomas, zoon van P. F. van der Hammen en A. M. T. Vredenbregt, Schie, Leoriardus, zoon van J. Hertog en C. Cool, Breedstraat. Bernardina Apollouia Maria, dochter v. B. H. Bosman en P. F. Toet, Damlaan. «verleden 18 Oct. Pinter van den Toorn, oud 66 jaar, Lange Achterweg. 19 Oct, Levenloos aangegeven kind van C. Houtman en M. A. J. Bernordt, Lange Nieuwstr. Burgemeester en Wethouders der gemeente Viaardingen, maken bekend dat de loting voor de militie van degenen, die vóór 1 September van dit jaar zijn ingeschreven, zal gehouden worden in het Schoolgebouw aan de Markt, L nr. 110 alhier, op Dinsdag, den 25 October 1898, des namiddags te 12Viz uren; De heer J. Smit, hoofd der schooi voor Gereformeerd onderwijs, en zijn zoon, de lieer Jac. Smit, onderwijzer aan die zelfde schooi, zijn benoemd tot ouderwijzers in de Zuid-Afrikaan- sche Republiek (Transvaal); de eerste te Lijden burg, de tweede te Lichtenberg. Onze voormalige sladgenoote mej. C. van der Weijden is benoemd tot hoofdonderwijzeres aan eene te stichten nieuwe chr. bewaarschool te Feijenoord, welke primo Maart a.s. aldaar zat geopend worden. Aangaande de schipbreuk van het schip Groen van PrinstererVL12 3, ver nemen wij n#g het volgende Donderdag 13 Oct. 1.1. des morgens ten 5 uur 45 min. bij heldere lucht en kalme zee was het schip zeilende iu de Noordzee met helder bran dende seiuvuren en de wacht hebbende man schappen op liet dek, toen het met volle kracht werd oveistoomd door den Erigelschen Steam- trawler Onyx H 146. Het schip werd met zoovel kracht midden scheeps aangevaren dat het dadelijk in zinkenden staat verkeerde. Zesjjmanneiu der equipage sprongen over op den iSleamtrawler on constateerden onmiddelljjk dat geen behoorlijken uitkijk op het stoomschip wasgehouden en daardoor de aanvaring had plants, gehad. Met moeite en levensgevaar wer kten de aclit zich nog aan boord van het wrak bevindenden gered, terwql even nadat de laatste man was afgehaald het schip in de diepte verdween. Eèn der manschappen, de 32-jarige matroos Dirk de W-aardt van 't eiland Marken raakte bij 't overspringen helaas zoodanig bekneld tus schen het stoomschip, en het wrak, dat zjju rechterbeen gedeeltelijk daarbij verloren gin», terwijl ook z\jn linkerbeen werd gekneusd en hij in deerniswaardigen toestand aan boord van het stoomschip werd gehaald. Het stoomschip, dat ook zware schade aan den voorboeg had bekomen, zette onmiddellijk koers naar Huil,-waar het 's avonds ten 7 uur arriveerde. De ongelukkige gekwetste werd naar 't hospitaal overgebracht waar des nachts zijn been even boven de knie werd geamputeerd, en waar hij gisteienmorgen overleed. De equipage heeft bij deze ramp alles ver loren, de meesten werden blootshoofd en zon der boven kleeding gered. Aan boord van het stoomschip heerschte groote verslagenheid en werden zq met harte lijkheid ontvangen terwijl de kapitein alles aanwendde om het lijden van den ongelukkigen zwaar gekwetsten matroos zooveel doenlijk te verzachten. j.l. Maandag arriveerden hier tien mannen der equipage en heden morgen twee terwijl de schipper J. Vermeer tiog in Huil achterbleef. Uit alles blijkt ten stelligste dat het ongeluk geheel te wijten is aan onachtzaamheid van de wacht hebbende bemanning van den steam- trawler, en is schipper Vermeer en zijne beman ning vrij van alle schuld aau deze zeeramp, (iV. Ct.") BU RGERL IJ KE STAND. Geboren 20 Oct. Hendrika Suzanna, dochter van H. Westhoff ea G. v. d. Kooij, Achterstraat. Overleden 19 Oct. Oene LeendertBooister, oud 28 jaar, eehtg. van N. Punt, HavenstraatAnthonius Petrus Odijk, oud 5 maanden, Ged. Biersloot. 20 Oct. Pieter Marinus van Assen, oud 10 weken, Westnieuwland. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 20 October, des voorm, 11 uur, [Per telegraaf.) Aan de orde is de voortzetting der beraadsla gingen over de Indische Mijnweb. De beer V a n. Kol verdedigt zijn motie waarbij aan Staats-exploitatie inzake mijnbouw de voorkeur wordt gelaten en, zonder het par ticulier initiatief te dooden, een einde zal ge maakt worden aan bet jagen naar concessiën, den windhandel en zwendelarij. Staat-s-exploita- tie erkent heb recht van beschikking over den bodem in 'b algemeen belangbelet dat gunsten en voordeel worden gegeven aan concessionaris sen doet do winsten in het land blijvenwaar borgt de bescherming van werklieden, en inlan ders; woert vreemden invloed en roofbouw. Waar de Minister thans in naam van den Staat bezit neemt van den ondergrond in Indië, daar hopen, zegt spr. de socialisten eenmaal in bezit te nemen den bovengrond van Nederland met billijker schadeloosstelling als thans de Reg. geeft, zonder misbruik van macht t© maken en in 't algemeen belang. Hij critiseert de Staats inmenging, waar 't geldt cijns te trekken uit het heulsap dab den inlander demoraliseert. Spr. handhaaft onveranderd zijn motie, die niet te gen maar naast de wet staat, en hij protesteert tegen 's Ministers bewering, dat spr. met zijn motie lonkjes toewerpt aan de socialisten. De Minister van Koloniën blijft on beperkte uitbreiding van mijnbouw door den. Staat ontraden, wegens do risico. Over do uitvoering van de Koelie-ordonnantie heeft spr. geen klachten vernomen, en hij wijst er op dat de wet ook concessiën aan inlanders toelaat. Het algemeen debat is gesloten. De motie-Van Kol (Staats-exploitatie regel, exploitatie door particulieren in sommige geval len) wordt verworpen met 59 tegen 11 stemmen. Vóór stemden de hec-ron Ketelaar, Verheij, Staalman, Troelstra, van Kol, v. d. Zwaag, Pijttersen, Hennequin, ZijLina, de Boer en Nol ting. Een voorstel van den Voorzitter om heden avond 8 uur te vergaderen dat bestreden wordt door den heer Lohmaa wordt aan genomen met 41 tegen 16 stemmen. Bij de voortzetting van de beraadslagingen over de Ind. Mijnweb, wordt bij art. 1 ver worpen met 34 tegen 29 stemmen een amen dement van den beer P ij n a p p e 1. (Meerdere waarborgen voor den grondeigenaar op zijn eigendom.) De artt. 16 werden goedgekeurd. Bij art. 7 (bepalingen omtrent mijnbouwkun- dige opsporingen) nam de Minister een amendement van den heer L o h m a n over, strekkende om dean Gouverneur-Generaal vrij heid te laten af te wijken van den regel dat de vroeger ingediende aanvrage do voorkour heeft boven de later ingediende. Tevens is verduidelijkt dat beroep is toegela ten op weigering van, vergunning. Bij art. 8 bestrijdt do heer Pijnackor H o r d ij k het verleenen van moer dan één con cessie in hot zelfde veld voor ander© delfstoffen

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2