sport: BENNËNLAND. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Ingezonden Mededeelingen. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, Kerk e n School. Ned. Hsnv. Kebk. Landbouw en Veeteelt. aanslagcommissie bij voorkeur buiten hen, dio in handel on bedrijf werkzaam zijn, moeten ge kozen worden, het liefst uit diegenen, dio eon onafhankelijke betrekking bekleedend of amb teloos levend, door hun vertrouwdheid met locale omstandigheden, voldoenden waarborg bicden van tot zoodanigo conclusie to komen als hot meost met do waarheid overeen te brengen is. Wij hebben in algomeone trokken eeno ge- wonschto belasting voor eene gemeente geschetst, gelijk wij ons dio voorstellenthans in bijzon derheden ons denkbeeld nader uit te werken, vinden wij onnoodig en ongowcnscht. Slechts willen wij nog een paar opmerkingen maken. Stel dat gelijk thans ongeveer f CO,000 aan gemeentelijke directe belasting naar het inko men volgens do bovenbeschreven methode wordt gelieven, dan zal dit niet gaan door slechts een percentage van 3 A te heffen. Immers de re- missiën, verleend op advies der geheime com missie, doen een aantal baton door de gemeen tekas derven. Het percentage zal dus wij gaan hier natuurlijk eonigszins willekeurig te werk 4 moeten, bedragen. Hot gevolg is, dat de grootere inkomens, die niet van eenige remis sie genieten, (die boven do 3500 of 4000) iels meer dan thans betalen, terwijl de kleinere in komens ondanks de 4 minder zullen betalen, daar aan dezo, waar zich de noodzakelijkheid daartoe doet gevoelen een remissie wordt ver leend. Bijv. Bij een belastbaar inkomen van ƒ2000 thans a 3A pet. (zonder aftrek) 70 2000 4 pet. (mot 30 aftrek, maximum, bij groot gezin, kost bare opvoeding der kinderen enz.) f 56 2000 a 4 pet. (voor wie niet op „las ten zit") f 80 Reeds onmiddellijk springt het groote ver schil in het oog. Terwijl do minder gegoedo klassen, vooral diegenen, welke in een lage aan slagklasse vallen, zeer belangrijk worden ont last, terwijl de gegoede middenklasse, die door geen bijzondere uitgaven wordt gedrukt, onbe langrijk meer zou moeten betalen, zouden ein delijk zij, die hot genot hebben van een aanzien lijk inkomen, datgene bij moeten passen, wat minder wordt geheven van de zwakken. Mocht het percentage nog rijzen dan zal nog in sterker mate blijken, dat de minder gefortu- neorden meer dan onder het tegenwoordige sy steem gebaat zijn. Wij hebben ons bij het schrijven van dit artikel onthouden van de aandacht to vestigen op die voorschriften bij de gemeentelijke belas ting-wetgeving, dio de onlangs gewijzigde ge meentewet aan de hand geeft, met name het aftrekken van een vaste som van elk inkomen, hoe groot ook, voor noodzakelijk levensonder houd. Aan da bcteekenis van ons betoog doet dit natuurlijk niets af. Provinciale Staten van Zuid-Uolland. Bit het door Ged. Staten van Zuid-Holland uitgebracht verslag omtrent de subsidièn aan de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij ver leend voor Tramaanleg op de Zuid-Holiandsche eilanden, blijkt dat door de gemeente- en pol derbesturen te zamen f54,845 is verleend. De Minister van waterstaat heeft zich met de door Gedep. Staten voorgestelde beslissingen omtrent de subsidie-voorwaarden in hoofdzaak vereenigd. Daar verschillende voorwaarden door Ged. Staten onaannemelijk werden geoordeeld, moet het bedrag der toegekende subsidiën met f914 verminderd worden en valt mitsdien op hoogstens f53,931 te rekenen. Gedep. Staten geven in overweging het maxi mum vau het renteloos voorschot eerst latei- vast te stellen zoodat thans alleen te beslissen is of de Prov. Staten bereid zijn van het nog slechts voorwaardelijk genomen besluit een on voorwaardelijk besluit te maken, waartoe Ged. Staten meenen dat alleszins termen zijn. liet onderzoek vanwege de psovincie Zuid- Holland ingesteld naar de oorzaken van den ver vuilden toestand der kanalen tusschen de Maas en Scheveningen en de middelen tot verbetering heeft een uitgave gevorderd van f9.080,46 en de kosten voor het aanbrengen van versierin gen en voor eene illuminatie als hulde aan H. M. de Koningin bij Haren intocht in de residentie na hare inhuldiging hebben bedragen f 11.800. Een voorste! tot financieele regularisatie dezer uitgaven is aan de Staten ingediend.' Ged. Staten van Zuid-Holland hebben voor gesteld gedurende een tjjdvak van '10 jaren, aanvangende met 1898 en eindigende met 1907, ten behoeve van de restauratie van het noorde lijk gedeelte der St. Jans-Kerk te Gouda een jaarlijkscli subsidie van f1000 toe te kennen, telkens aan de commissie voor de restauratie uit te betalen, zoodra door haar het jaarlijksch Rijkssubsidie van 13500 zal zijn ontvangen. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal eene vergadering hou den op Maandag 31 October a.s., des namiddags te 2 uren. De agenda bovat: 1. Vaststelling der notulen van de vorige ver gaderingen gehouden 20 en 26 September j.l. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van 2 leden en 2 plaatsver vangende leden in het slembureau voor de op den 4n November a. s. te houden verkiezing van leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 4. Benoeming van een regent der Ilofjes van Belois. Aanbevolen zijn de heeren: 1. A. W. Schade van "Westrum2. W. A, Beukers A.Jz. 5. Benoeming van onderwijzend personeel bij het openbaar lager onderwijs. a. Van een onderwijzer aan do 2e tusschen- schooi. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren: 1. J. C. Timmers, tijdelijk onderwijzer aan die school; 2. L. Lewijt, volontair-ondeiwijzer te Dordrecht; 3 L. van Antwerpen, volontair- onderwijzer te 's-Graveuhage. h. Van een onderwijzeres aan de ie koste- looze school. Op do voordracht zijn geplaatst: 1. mej. C. 11. Flohil., volontair-onderwijzeres teltijsoord; 2. mej. II. Arbeiter, volontair-onderwijzeres te 's-Gravenhage; 3. mej. K. H. van Dongen, volontair-onderwijzeres te Rotteidam, c. Van een onderwijzeres aan de 3e koste- looze school. Op de voordracht zijn geplaatst: 1. mej. C. 11. E, Smith, tijdelijk onderwijzeres aan die school; 2. mej. O. J. O. Daamen, volontair- onderwijzeres te 's-Gravenhage 3. mej. C. M. Vaandrager, volont.-onderwijzeres te Rotterdam. b. Voorstel van B, en W. om, evenals het vorige jaar, gedurende den cursus 1898/9 aan de openbare herhalingsschool voor meisjes behalve het vaste personeel den tijdelijk onderwijzer en twee tijdelijke onderwijzeressen aan te stellen; en c. cp benoeming van dat tijdelijk per .el. waartoe worden voorge dragen a. Voor tijdelijk onderwijzer de heeren: I. J. A. v. d. Poel, plaatsverv. hoofd aan de le openb. Koste!, school; 2. C. Ruiter, plaats verv, hoofd aan de 2e openb. Tusschenscbool 3. J. Mulder, onderwijzer aan de le openbare Tusschenscbool. b. voor 2 tijdelijke onderwijzeressen; mej. A. Mak en J. F. van Wamelen, die beiden ook gedurende den afgeloopen cursus als zoodanig aan die school waren verbonden. 7. Bezwaarschriften van A. Timmermans c. a. tegen hunnen aanslag in de pi. directe belas ting naar het inkomen, dienst 1897/9. 8. Verzoeken van A, van Koetsveld e. a. om vermindering of restitutie van pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst '1898/9. 9. Vaststelling van kohier no. 3 der pi. dir. belasting naar hat inxomen, dienst 1898/9. 10. Vaststelling der gemeente-rekening over 1897. II. Vaststelling van de rekening over 1897 en de begrooting voor 1899 a. van de dienstdoende Schutterij b. vau het Burgerlijk Armbestuur; c. van liet Stads-ziekenhuis. 12. Vooi'stel van B. en W. tot ophooging van het terrein van het voormalige balkengat der firma II. J. Plant en Co. en voor dat werk een crediet te verleenen van f 6000. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de openbare lagere school met uitgebreid leer plan voor meisjes, met den onderwijzeres. '14. Voorstel van B. en W. om een perceel gemeente-weiland, gelegen in 's-Graveland, uit de huur te nemen en aan den reinigingsdienst in gebruik te geven, om te dienen tot opslag plaats voor koolasch. 14bis. Voorstel van de raadsleden de heeren II. Dienske, C. Klein en C. van der Vües tot afschaffing der kermis. 15. Behandeling der gemeente-begrooting voor •1899. I Naar wij vernemen hebben de volgende be- fstuui sleden der afdeeling Schiedam van den Ned. Protestantenbond hun ontslag ingediend de heeren A. van Buijsen, W. A. van Dolder, J. vau der Hout en mej. M. F. Reese, De overige bestuursleden zullen de uitnoo- diging tot aanblijven aan den heer Ilugenholtz overbrengen. Als bestuurslid is nog gekozen de heer J. de Vries. De heer A. J. Bosman, alhier, candidaat bij de Ned.-Herv. Gemeente, welke beroepen was bij die gemeente te Paezens, heeft voor dat be roep bedankt. De heer P. van der Vlies alhier heeft met gunstig gevolg het examen L. O. gymnastiek voor vrije- en orde-oefeningen afgelegd. In de sZondagsbode" deelt ds. van den Broek, met verzoek het bericht over te nemen, daar het een algemeen belang geldt, het volgende mede omtrent den Nederlandschen Vrouwen bond tot verhoogiug van het zedelijk bewustzijn Deze Bond rekent tot zijne werkzaamheden ook dit te behooron, bescherming le verleenen aan meisjes, die nan velerlei verzoekingen zijn blootgesteld. De Bond heeft moer dan tweehonderd cor respondenten, in verschillende plaatsen over het geheele land verspreid. Correspondente voor Schiedam is Mevrouw Van den BroekPhilipse, Emmaplein. Aangezien het reeds meermalen is voorge komen, dat meisjes door schoonschijnende adverientiën, waarin een dienstbode, een kinder juffrouw, of iets dergelijks wordt gevraagd, in den val zijn gelokt, zullen zij, die een dienst of betrekking elders hebben gezocht, altijd wèl doen, bij de correspondente van den Vrouwen bond inlichtingen in to winnen, ten einde zooveel mogelijk te verhinderen, dat zij komen op plaatsen, waar haar goede naam en reine wandel gevaar loopt. Meisjes, die in verkeerde handen gevallen zijn, kunnen zich ten allen tijde tot den Vrou wenbond om raad en voorlichting vervoegen. Donderdagavond a.s. zal in de bidstond, die vanwege de Algemeene Hulpzending-vereeniging in het Verenigingslokaal alhier wordt gehou den, voorgaan ds. Baksteen, predikant bij de Ev. Belgieclie zendingskerk. Ds. van Noort, te Amsterdam, en ds. van Lennep, te Haarlem hebben zich bereid ver klaard bij bidstonden voor le gaan De eerste zal spreken over de Egypte-zending, de tweede over de Evangelisatie in Spanje. BURGE RLIJKE STAND. Geboren s 21 Oct. Johanna, dochter van B. Duller en A. Beurner, Bamlaan. Maitina Petronolla Wouterina, dochter van J. G. Deubel en M P. W. Bats, Buitenhavenweg. OvcrJeden s 20 Oct. Adriaan Yermeuie, oud 2 maander Oude Kerhhof. In een breedvoerig schrijven aan den Raad handhaven Burgemeester en Wcthoudeis het door hen ingenomen standpunt in zake ver hooging van den erfpachtsprijs tegenover de door het raadslid, den heer C. II. Ilummeliuck, in zijn nota van Juli j.l. geopperde bezwaren. B. en W, onderscheiden nauwkeurig tusschen de privaatrechtelijke hoedanigheid der gemeen te, wanneer zij grond in erfpacht uitgeeft, en de publiekrechtelijke by aanleggen en onder houden van straten, om daarna te betoogen dat de gemeente in ue eerste qualiteit het eigendom der gemeente niet mag besteden voor doeleinden die zij zich in haar tweede hoe danigheid stelt, dan wanneer daarvan voor de gemeenschap in haar geheel financieele voor- deelea mogen worden verwacht. Vervolgens betoogen B. en YV. dat de heer Hurnmelinek oorzaak en gevolg verwart wan neer hij zegt dat uitbreiding van handel en industrie enz. het gevolg is van) voortdurende toename der bevolking. Het is juist andersom, en derhalve zal eerst dienen bewezen te worden dat voor de toename der bevolking lage erl- pachtsprijs een noodzakelijke voorwaarde is, indien men als motief voor dien lagen erfpachts prijs het belang van handel en industrie wil aanvoeren. Na gewezen te hebben op verschillende on juistheden in de cijfers, bespreken B. en W. de viaag of de gemeente behoort zorg te dragen voor onderhoud, reiniging en verlichting van alle straten. En al bleek het een punt van verschil te zijn bij het Dagelijksch Bestuur of het bezit in het algemeen van alle straten niet van zoo groot belang is te achten voor de gemeente, dat alle onderhoud daarvan behoort te komen ten laste der openbare kas, waar het bezit eener door particulieren aangelegde straat niet gevorderd wordt door een belang, dat opweegt tegen de kosten, en de gemeente die in onderhoud neemt, bevoordeelt zij den een ten nadeele van alle anderen. Om die reden moeten de onderhouds- lasten door een hoogeren prijs worden gedekt, tenzy aanleg ea onderhoud tevens in het belang zijn der gemeente ah openbaar lichaam. B. en VV. verdedigen vervolgens hun rekenen onder de kosten van -P/s0/» gedurende45 jaar voor rente en aflossing van geleend kapitaal, om ten slotte met voldoening te conslateeren dat de commissie in zake gemeentewerken inmiddels haar voornemen heeft te kennen gegeven om in den vervolge in haar adviezen den erfpachtsprijs 5 centen hooger te stellen. Door B. en W. wordt voorgesteld onder zekere voorwaarden aan A. van Dorssen, mr. timmerman alhier, uit te geven een perceel grond in erfpacht tegen een canon van 20 cent per c.A. De voorgestelde erfpachtsprijs is hier reeds 5 centen hooger voorgesteld dan de bestaande. Door de verschillende door den Raad benoemde commissie van onderzoek wordt voorgesteld a. voorloopig goed te keuren de rekening der d.d. schutterij over 1897, bedragende in ontvang f 1631.95, in uitgaaf 11252.18, sluitende der halve met een batig saldo van f 379.77 b. de begrooting der d.d. schutterij voor het jaar 1899 voorloopig vast te stellen tot een som in ontvangst en uitgaaf van f'1609.77, zooals die door den schuttersraad is opgemaakt c. de begrooting voor het jaar 1899 van het burgerlijk armbestuur vast te stellen, zooals die door dat bestuur is opgemaakt, in ontvangst en uitgaaf op eene som van f9032.50. Tevens wordt voorgesteld om het subsidie aan het burgerlijk armbestuur uit de gemeente kas voor het jaar 1899 te bepalen op f8700. 'Dinsdagavond te 8 ure n,s. zal alhier ten Raadhuize door de Plaatselijke Schoolcommis sie zitting gehouden worden, tot aanneming van leerlingen op de Kostelooze School, hoofd de heer A. F. Stolk. 'Donderdagavond werd alhier een zeeman door de politie uit het lokaal van het Leger des Heils alwaar godsdienstoefeningen gehou den werden, verwijderd en onder verzet naar het politie-bureau gebracht. BURGERLIJKE STAND. Geboren 22 Oct. Pieter, zoon van P. van Gijn en P. van Toor, Kuiperstraat. Adrinna, dochter van J. Mourits en A. Oostveen, Achterstraat. Maria, dochter van II. Brouwer en C. O. Pinster, Hoogstraat. Willem, zoon van A. J. van Noort en T. Robijn, Liesv. laan. ©verleden s 22 Oct. Dirkje van Deventer, oud 8 maanden, Maassl. High. a 80 ets. per regel. lAIIDIIOttRKiHEID. Een rijke dame. welke door dr. Nicholson's kunst-trommelvlies van hardhoorigheid en oorsuizen is genezen, heeft aan zijn Instituut een geschenk van 20.000 Matk aaugeboden, ten einde daarvoor doove en hardhoorige personen, die geen mid delen bezitten zich het kunst trommelvlies aan »e schaffen, dit gratis te verschaffen. Brieven ie adresseerenRichardson Bros. 9, Great Russell Street, London, VV. C, Gerhart Hauptmanris nieuw stuk „Der Fuhrmann" speelt iu Silozié en is geheel in dialect geschreven (slechts een kollner-rol in Saksisch dialect). Het is een zeer sombere geschiedenis. Voor de rechtbank te Amsterdam zal inliet begin van November te recht staan zekere J. Schneider, beschuldigd van handelingen gepleegd te hebben in strijd met do kieswet, ter gelegenheid van do laatst gehouden algemeeno verkiezingen voor de IVoviu- cialo Staten. („Ainst. Ct.") Boroopon: te Oostknpello, L. C. Terncden, te Hoek bij Neuzen. Bedankt: voor Lexmond c.a., door A. do Visser, te Herwijnen. Gerei?. Kerken. Boroopon: te Lutjegast, F. Brninsmn, te Oldc- boorn c.a. Bedankt: voor Zevenhuizen (Gron.), door S. Veltman, te Geca c.a. Oud Gebep. Gemeente. Aangenomen: naar Middelburg c.a., door N. H. Beversluis, te Middelburg. Hoooep. Onderwijs. AmsterdamPropaedeutiseh examen in do genees kunde R. Heybrock en D. Pont. Leiden: Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap de heer J. G. Meilink, geb. te Kampen, met proefschrift „Over verpanding, in hot bijzonder van aandcelen op naam in oen Naamlooze Vennootschap." Utrecht. Tot semi-arts bevorderdTb. H. G. Smits. Tot arts bevorderdA. M. J. II. R. Piters en V. S. M. v. d. Willigen. Tot tandmeester bevor derd J. J. Cramer. Leiden: Bevorderd tot arts A. Van Toorthvyzeu. Uitvoer van vee naar België. Do voorzitters der Voreeniging ter bevorde ring der volkswelvaart te Assen on der Land- boivwvereemging te Kloosterveen, uitgenoodigd om op het bureau van den directeur-generaal der afdeoling landbouw van het ministerie van binnenlandseh© zaken van, gedachten te wisselen omtrent een aan hem gericht schrijven in zake invoer van vee in België, hobben aan die uit- noodiging voldaan on zijn zeer welwillend ont vangen. Nadat mr. Sickesz hen eerst eenige me dedeelingen had laten doen, dankte hij do leden der beide vereenigingen voor de belangstelling in zake uitvoer betoond en waarschuwde in te gaan op courant-artikelen, geschreven door per sonen, die met den toestand minder goed op do hoogto zijn. Vhxirts verzekerde hij, dat de regeering zoo veel van België had gekregen als te verkrijgen was. Is do quarantaine lastig, de groote kosten zijn toch betrekkelijk. Voor 6 a. ƒ7.50 heeft men een stuk veo onder dak. Op het standpunt van de Belgische regeering is die quarantaine billijk en noodzakelijk. Hij ried den veehouders aan, om vooreerst niets te doen aan oen. adres beweging, maar eenigen tijd geduld te hebben, hoe trapsgewijs meer vee in België kan worden binnengelaten, in verband) met uitbreiding der ziekte, waarvoor in dat land zelfs verschillende markten, zijn gesloten. Tot stemgerechtigde afgevaardigden voor de algo.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2