i 1 '-I '1 i i ri BUITENLAND. 4 vi -4 1 vl M t materiaal te ontgaan on hot afwaterend profiel op moor rationeel© wijze to verkrijgen. Voor eon radicale verbetering van diort weg, hoe wensche- lijk wellicht ook, ontbreken voor 't oogonblik do middolon. Volgn. 97. Onderhond van wandelplaatsen en plantsoenen. Met bob oog op andero behoeften werd geen verhooging van dezon post voorgedragen, te min der omdat een geleidelijke voortgang op den in geslagen weg, dit jaar, ook mot behoud van het uitgetrokken bedrag, mogelijk wordt geaebt. Het doen van een voorstel om dezen post met ƒ500.to verhoogon waartoe volgens het afdeelingsverslag het voornemen bestaat moe ten wo dus ontraden. Volgn. 99. Onderhoud van pompen en riolen. Het denkbeeld om de Raamgracht en aan grenzende kleine grachtjes to dempen en riolee- ren, verdient zeer zekor ernstige overweging. Mochten zich daartegen geen bezwaren opdoen, dan is het niet onwaarschijnlijk, dat we reeds een volgend jaar met een voorstel bij den Raad komen om een of meer dior grachten te dempen. Volgn. 100. Onderhoud van havens, vaarten, kaaimmen, sluizen en andera waterwerken. Het bedrag van f 200.voor het onderhoud der boedon uitgetrokken, is niet alleen voor ge woon onderhoud bestemd, doch ook om daaruit te betalen de herstellingen, waarvan de kosten door derden, die de schade hebben veroorzaakt, aan de Gemeente worden vergoed. Het onderzoek van don toestand der boeien is slechts éen der doeleinden waarvoor de stoom boot, dio der gemeente ter beschikking staat, be stemd istot vole andere maatregelen ten be hoeve der scheepvaart, politie en. brandweer (ze is van een stoombrandspuit voorzien), is zij dienstig. Ten aanzien van. den uitgesproken wensch tot het aanbrengen van verbeteringen aan de openbare zwemplaats waarvan in het Sectiever- slag ook onder volgn. 30 der Inkomsten sprake is deelen wij mede dat wij gaarne zullen ovor- wegen hoe de beschikbare gelden op de doel matigste wijze zijn te bestoden. Ingrijpende wij zigingen kunnen echter niet worden verwacht zonder verhooging van de uitgaven, hetgeen ons thans niet geraden schijnt. Volgn. 101. Kosten der waterverversdhing. Het belangrijkste feit inzake „de Waterver- versehing" is de doorgaand© verbetering die dit jaar in de hoedanigheid van het binnenwater viel waar te nemen, en die o. i. niet werd ver oorzaakt door toevallig samentreffen van gunsti ge meteorische omstandigheden, maar als een gevolg is te beschouwen van de wijze, waarop tha.na de boezem van Delfland wordt verversohb. De verwachting dat deze toestand blijvend zijn zal achten, wij niet ongegrond. Onder deze omstandigheden meenen. we aan dit vraagstuk niet die urgentie te moeten toekennen, die het vroeger voor onze gemeente bezat. De hoogst aanzienlijke uitgaven, die eene geheele en af doende verbetering van den watertoestand in deze gemeente zullen vorderen, zouden we, waar slechts zeer enkele dagen in het jaar het water bepaald slecht te noemen is, ook niet gerecht vaardigd achten. Aan de opdracht, ons ten vorigen jar© ver strekt, meenden we, bij het optreden der door Gedep. Staten samengestelde Commissie, in geen geval gevolg te moeten geven, voor die Com missie haar rapport zou hebben uitgebracht. Nu die Commissie, in. haar onlangs versche nen verslag, in het licht stelt hoe de vervuiling der boezemwateren door Schiedam, mits de in- lating van water op den boezem aldaar verbo den blijft, een lokaal karakter draagt en geen algemeene belangen schaadt, en dus van gezag hebbende zijdo deze meening wordt vooropge steld, zou ook nu liet oogenbiik zeker niet gun stig zijn om bij de betrokken autoriteiten stap pen te doen om vergunning tot inlaten te ver krijgen, De onzekerheid omtrent de maatrege len, die een gevolg zulen zijn van heb onderzoek èn van de Staats- èn van de Provinciale Com missie, zou daarenboven eene beslissing, werd zij gevraagd, niet spoedig doen verkrijgen. Officieele stappen zijn, ook om die redenen, te dezer zake dan ook niet gedaan. Volgn. 102. Aanleg van een strekdam in de Maas, ten oosten van de Buitenhaven. De teleurstelling, bij een lid der le afd. opge wekt, door heb met rivierwaarts verlengen van dten kaaimuur langs de oostzijde der Voorhaven, is zeker geen gevolg van dezerzijds gedano toe zeggingen. Do toestand aan de oostzijde van de monding der Voorhaven zal, na afloop der onderhanden zijnde werken, belangrijk verbotereu en geen vernauwing maar verwijding en verlenging van de voor diepgaande schepen bruikbare lttuven- oppervlakte medebrongen. De rijzendam, dio den Maasoever gaat vor men, ligt met den teen in de normaal-oeverlijn, zooals deze door 's Rijks Waterstaat is aange geven terwijl zij aan de havenzijdo binnen het verlengde van don kaaimuur blijft. Omtrent den stand der havenwerken langs do Maas, kan het volgende worden medege deeld Aaa de weatzijde der Voorhaven is, tus- schen de rivier en het terrein der firma Van Deventer Zoon, een vloedvrij terrein ge vormd, nansluitende aan het Westerhavenhoofd en daarmede door een opril verbonden. De grond afkomstig van het nieuw gegraven balkengat der firma Plant Co. werd daavoor gebezigd. De ophooging tot dijkslioogte van het terrein, vroeger als balkengat bij laatstgenoemde firma in gebruik, met de specie afkomstig van dein uitvoering zyndo werken aan de oostzijde der haven, is onderhanden. Aan de oostzjjdo der haven zijn in uitvoering de werken volgens bestek No. 48, aannemer G. A. van Unttem te Sliedrecht, bestaande in het maken van rijzendammen langs de normaal- oeverlijn der rivier en de oevers der nieuwe hovenmooding. Het vormen van deze havenmonding met een bodemdiepte van 8 00 M. -j- N.A.P. en de op hooging van de terreinen der voormalige werf ïde Nijverheid" tusschen de Voorhaven en de nieuwe liavenmondiug gaan daarmede gepaard. Nog is in uitvoering do verlenging van de westelijke krib van de haven der drinkwater leiding tot aan de normaaloeverlijn der rivier. De voltooiing dezer werken is tegen het einde van dit jaar tegemoet te zien. Volgn. 103. Kosten wegens het maken ven loswal en spoorwegaansluiting aan de Maas. Het in de afdeeiing reeds gegeven antwoord op de vraag: swat de reden is van de onzeker heid of met de voorzetting der wei ken, bedeeld in plan B, In '1899 kan worden aangevangen," is volkomen correct. Wij kunnen er aan toevoegen, dat de stuk ken, noodig voor de aanvraag der onteigenings wet, reeds gereed zgn. {Wordt vervolgd) Tusen, die op de groote markt woonde. De wijze man kwam en nam plaats aan het bed waarin Goder lag. „Ik ga er van door, Petter Tusen, ik ga er wan door!" „We zullen zien, we zullen zien." En de wijze man onderzocht en luisterde. Daarop vertrok hij. Maar in den namiddag kwam hij terug met een medieijnfleschje met een drabbig, groen mengsel er in; daarvan moest Goder om de twee uren een lepel vol innemen. Maar welk een smaakHet was als kon bij de eerste dosis onmogelijk binnen houden. „God helpe mij, Tusen, ik geloof je geeft me vergif in." Maar Petter antwoordde slechts, dat Goder rustig moest liggen en zweeten. Toen ging hij heen. Ja, ja, Goder kwam aan het zweeten. De damp sloeg er zoo te zeggen af. Hij phantaseer- de ook. Het scheen hem dat de wijze man daar stond en hem allerlei vergiftige spijzen liet eten. „Tk ga er van door, Tusen," dat was het eenige wat hij nog uit kon brengen en hij lag daar maar heen en herliaaldo dab onophoudelijk. Daarop viel hij in slaap en toen hij weer .wakker werd, wag het klaar dag. Zijn hoofd was Algemeen ovrcrxlcht, SCHIEDAM, 22 October '98. Da gematigde toon waarmede de Franscho bladen de Fasboda-quaesti© besproken hebben, wijkt steeds meer voor krachtige, vaak heftig© taal. Het uittartend© geschreeuw der Londen- selio pers maakt aan gen© zijd© van heb Kanaal den Gallischen haam wakker die nu den. kop achterover werpt en een nijdig gekraai uitstoot. En meer nog dan de leiders m do Londensche bladen heeft de redevoering van sir Michael Hicks-Beach daartoe medegewerkt. De „Temps" o. a-, vond aanleiding op te mer ken dab wanneer de Engelsche regeering doet alsof zij alle bruggen achter zich wil afbreken, zij wel moot weten dat haar houding e©n terug slag oefent op de publiek© opinio in Frankrijk en de toch reeds moeilijk© taak der diplomatic nog zwaarder zal maken. En de „Liberie" dreig de in een zeer hartstochtelijk artikel met do hulp van Rusland. Daarentegen zijn er andore, meer bezadigde bladen, die blijven aandringen op onderhande lingen. Maar daar wil de „Times" niet van heoren. Heb blad azgfc dat, al is do terugroeping van Marchamd een vernedering voor de Fransohen, Engeland zijn en Egypte's wettige aanspraken met kan upofleren voor de gevoeligheid zijner vrienden. Frankrijk heeft met meer recht op den Nijl of den Bar-el-Ghazal dan Engeland op Ubanghi of heb watergebied van den Congo. Zulke eischen kunnen voor het oogenblilc met in overweging worden genomen. Zij zouden aan leiding geven tob onderhandelingen, eindigt heb blad op beslisten toon, „en wij wilen niet on derhandelen dan na de terugroeping van majoor Marchand". Trouwens, men is het er te Londen viijwel oier eens dat het eigenlijk niet om Fashoda gaat, maar om de geheele Egyptische quaestie, zoodat weer helder, maar hij voelde zich zeer zwak en hij kon zijn kieeren wol uitwringen, zoo had hij gezweet. Ja, het kwam hem voor, dat, slap als hij was, hij nimmer weer zou kiurneu opstaan. Maar aan den voet van heb bed zat de raaf en staarde hem aan met het eene oog. En toen zij zag dab Goder ontwaakt was, maakte zij een lang, knorrend geluid. Toen sprong zij plotseling op het bed en vlijde zich bij Goder neder, zoo dat deze haar kon streelen. En daar lag nu de zieke en streelde de raaf met zijn lange, magere vingers. En tot dank knorde deze dan weer en boog het hoofd en liet de vleugels hangen. Maar spoedig vergat Goder zelfs de raaf te liefkoozen. Hij legde zijn hand onder de dekens en wendde heb gelaat naar den muur. En de raaf vloog heen in een hoek en zat daar en treurde en stak het hoofd onder de vleugels. Hot duurde nog lang met den zioke. De dagen kwamen en gingen en zij verliepen tot weken, lederen avond kwam de wijze man, maar hij kon uit den zieke niet anders krijgen dan: „Ik ga er van door, Tusen, ik ga er van door." Maar ten slotte werd hij het moede, want het groene mengsel had geen uitwerking meer. Daar om kwam hij maar niet terug. Een oude buur- liet noodlottig voor Engeland zou wezen toe te goven. Terwijl aldus dio grommende toon der Fran- sche en der Engolsclio bladen reeds menigeen bezorgd het hoofd doet schudden, terwijl een van Haror Majostedbs ministers ronduit de nio- golijlchoid van oorlog bespreekt en ook optimis ten in een ernstige, zelfs beursmannen in een onbehagelijk© stemming brengt, is do bedrijvig heid in de Fransche oorlogshavens weinig ge schikt om angstige gemoederen gerust te stellen. De Franscho regeering tracht do ongerustheid weg te nemen; in een nota van het ministerne van marine wordt gezegd „De zoo druk besproken en ©enigszins opzien barende bowapeningen der eskader-s zijn de ver wezenlijking van de sedert het optreden van minister Loclcroy en admiraal de Cuvcrville dooi den generalen. staf der marine ontworpen plan nen. Alle oorlogsschepen van al onze eskaders mooten volgens dit plan binnen niet meer dan vier dagen gereed zijn om elke vijandelijken aan val te kunnen beantwoorden." Maar men gelooft niet aan die woorden. Zij kunnen desnoods verklaren waarom men do uit rusting der schepen voltooit; hot kan waar zijn dat er artilleristen naar do leustforten worden gezonden, omdat do minister van marine zich mot eigen oogon licefb overtuigd van do onvol doende bediening van het geschut; maar de nota geeft geen afdoende verklaring van de koortsachtige haast waarmede do kustverdedi ging in orde wordt gemaakt. Eerst was het Toulon, waar de minister Lockroy is terugge keerd en admiraal Foumietr heeft getroffen, daarna Nantes. Aan de Temps" werd vandaar geseind dat de vierde bataljons der infanteries-regimenten der 21ste divisie op oorlogssterkte zijn gebracht. Elke man heeft 120 patronen gekregen d© adju danten, do tamboers, de ordonnansen en de be reden officieren rewolverpatronen. Van do 65sto divisie te Nantes, de 64ste te Ancenis, de 93sto te Roche en de 137st© te Fontenay staan batal jons tol vertrek gereed, er wordt slechts gewacht op orders die, naar men zegt, op de kustverde diging zullen slaan. Anderzijds wordt nog ver zekerd dat nu de verdediging van St. Nazaire zal worden voorbereid. Reuter's bureau bericht dat op do werven van Portsmouth geen bijzondere bedrijvigheid heerscht; er wordt normaal gewerkt. Maar er wordt bijgevoegd, dat gisteren een bevel is afgekomen om geeri scheepsreparaties te be ginnen die niet binnen 48 uur kunnen voltooid zijn, welk bevel als »de aandacht waard" wordt aangemerkt. Ondanks die symptomen, van oorlogskoorts wordt evenwel in regeeuingskringen te Berlijn niot gevreesd voor een gewapende oplossing van het geschil, dab daarvan is men overtuigd even als vroegere moeilijkheden tusschen Frank rijk en Engeland, op vreedzame wijze uit deu weg zal worden geruimd. Een bedreiging met een aanval van Rusland op Indië van Fransche zijde, acht men op eon weinig vasten grondslag te rusten. Want in goed ingelichte kringen wordt ge zegd, dat Ruslaud de Fiansche tegeering aan geraden heeft geen ernstig conflict met Engeland uit te lokken. Frankrijk zou, wanneer het Rusland's raad opvolgt, liever zijn aandacht aan ICieta moeten wijden, en zijn marine aldaar versterken. Maar ook in Engeland is men niet allerwege oven possimistiscli. Sommige bladen hechten geloof aan de her haalde officieelo verzekeringen, dat de Fashoda- quaestie geen gevaar oplevert, en wijzen daartoe op liet feit dat in de Engelsob© marine-stations en arsenalen geen buitengewone drukte bestaat. Maar ook die bladen, handhaven hot door En geland ingenomen standpunt. Wanneer Frank rijk weigert Marchand uit Fashoda terug te roepen, dan zal hij door de Engolschen er uit worden gezet. "Voorloopig zit Mrchand echter nog te Fasho da. Naar kapitein Baratier, de Donderdag te Kairo aankwam, verhaalde, maakt de expeditie het uitstekend. De gezondheidstoestand is be vredigend de expeditie heeft geen enkelen man verloren. Kapitein Baratier, die door hot Fransche di plomatieke agentschap en, namens de Egypti sche regeering, door Slati-pacha werd ontvan gen, is gisteren doorgereis naar Parijs. vrouw kwam nu en dan en waakte bij den zieke. Op een avond toen zij binnen trad, lag Goder dood in zijn bed. Toen zij hem recht had gelegd en zijn oogen had gesloten, ging zij heenmaar vóór zij de deur achter zioli had toegetrokken, kwam het haar voor dat zij in een donkeren hoek hoorde praten. Zij sloeg een kruis en liep weg zoo hard zij kon, maar zij vertelde aan allen die zij tegenkwam, dat het in de kamer waar Goder lag, niet zoo heel pluis was. Twee dagen later begroeven zij hem. Zes van zijn buren volgden het lijk, henevens de oude vrouw die hem de laatste dagen had opgepast. Ook was er nog een, op wien niemand acht sloeg; dat was een oude raaf, die met moeden vleugelslag een eind achter de dragers aanvloog. Eenige dagen later ging Petter Tusen langs de weide, waar Paalsen's koe stond te grazen. Hij had zijn oude buks bij zich. Die wilde hij aan een vreemdeling verkoopen, die hier was komen jagen. Toen hij zoo langs het voetpad liep, zag hij een. tien a. twaalf schreden van zich af een raaf zitten. Die moest wel tam of oud en ellendig zijn, want zij verroerde zich geen oogenblilc, toen Petter den loop van zijn geweer op liaar richtte- Het rapport van Marchand, dat door hem wordt overgobrachb on waarvan de inhoud reeds langs telegrafischen weg door minister Delcassé werd ontvangen, azl evenwel oen tegenvaller zijn. Want toen. Baratier uit Fashoda vertrok, was Marchand nog met gereed met zijn rapport, zoodat heb niots bevat omtrent clo ontmoetino- met sir H. Kitchener to Fashoda. Marchand dacht ©venwel dat Baratier niet verder zou gaan dan Khartoum en gaf hem. mede wat hij gereed had, met de bedoeling Baratier na diens terugkomst hot slot mede te goven. Maar Bara tier kreog bevel naar Kairo en vandaar naar Frankrijk te gaan. Naar de Londensche bladen uit Parijs vor- nemen, bevat het door de Fransche regeering ontvangen deel van Marchand's rapport eigen lijk alleen bet journaal van Marchand: den ge volgden weg, de be2elte punten en de nauw- keunge ligging daarvan enz. Ook bespreekt Marchand liet mahdisme en zijn ontmoeting met de troepen van don Khalif. Het verslag loopt tot de gebeurtenissen der eerste dagen van September, Bij het ernstige conflict met Engeland voegt zich de verwarde binaeulatulbche toestand in Frankrijk, Mea schijnt lang niet geiust over den dag van Dinsdag, wanneer de Kamers bijeenkomen. De regeering vreest voor rumoer op stiaat,en daarvoor is inderdaad reden. Gisteren deelden wij immers reeds mede dat de Patriotten-liga een betooging en de socialisten een iegenbetoo- ging zullen houden op de Place de la Concorde. En al is het nobele doel van Döroulède en zijn vrienden shun trouw te kennen te geven aan de Republiek, hun vertrouwen in het leger en hun afkeer van de verraders," al is er be sloten dat ngeen oproerige kreet zal worden aangeheven, «naar ook geeti belecdiging van Frankrijk geduld," alleszins begrijpelijk is liet dat de ministerraad den prefect van politie heeft uitgenoodigd om de noodige voorzorgs maatregelen te nemen. Het zal verboden zijn in groepjes de Place de la Concorde over te gaan ea de toegang tot de biug zal alleen worden verleend aan de parlementaire wereld. Het plein, de brug en de kaden zullen door een sterke politie-macht worden bezetde troepen zullen naar men ver wacht in de kazernes geconsigneerd worden. Het socialistische comité van waakzaamheid heeft intusschen in Parijs proclamaties laten aanplakken waarin gezegd wordt dat een staats greep wordt voorbereid. Dezelfde mannen die de justitie hebben willen worgen, willen nu de viijheid den hals omdiaaien. Voor de liberalen, de republikeinen, de socialisten en de revolution- nairen is de ure geslagenzij moeten zich ge reed houden om aan de benden der leactie de straat te betwisten. Ook in het Palais Bourbon zal het Dinsdag rumoerig toegaan. De »Soir" houdt vol dat et- een motte zal wordea ingediend om het dossier der zaak-Dreylus aan liet Hof van Cassatie te onttrekken en in handen te stellen van de minister van oorlog als itoofd der militaire rechtspraak. En daar thans oilieieel is vastge steld dat de revisie-aanvrage Donderdag en Vrijdag in behandeling komt, zal de urgentie dier motie worden verlangd en vermoedelijk geweigerd. Dat Brisson zou aftreden en hei minister presidentschap aan Bourgeois zon laten, wordt thans door de »Radtcal" tegengesproken, Intusschen komt inderdaad, zooati gezegd, deze week de groote quaedie aan de otde. De rapporteur Bard werkt hard aan zijn rapport zelts woonde hy Donderdag de plechtige ope ning der zitting van het Hof niet bij. Van zijn kant is mr. Mornard, de advocaat van mevrouw Dteyfus, die in liet proces tus- sschenbeide komt als wettige curatrice van haai man, gereed gekomen met zijn meinone die, door hem aan den president Loew ter hand gesteld, door dezen doorgezonden is naar den advocaat-generaal Manau. De ïLiberté" vertelt waarom men de her ziening van het pioces heelt moeten aanvragen, en niet volstaan kon met de vernietiging van het vonnis. Voor het laatste konden alleen worden aangewend de halve bekentenissen der officieren van den generalen stat over tie ge heime stukken waarop Dreylus is veroordeeld, ■rwaMwma wrrttraa r^iMnrnr Ten laatste kon Petter zich niet langer bedwin gen. Hij laadde de buks, mikte op den vogel en schoot. Ja, daar lag liij en roldo op den grond been en weer en bewoog nog zijn vleugels. Pet- ter ging er heen en nam hem op en zag nu, dat liet een heel oude vogel was, met slechts één oog. En dat ééue oog keek hem stijf en strak aan, terwijl hij eindelijk als een stervende opzij viel. Maar plotseling opende de vogel den snavel en het oog rolde woest lieen en weer. „Ik ga er vandaag van door, Petter Tusen, ik ga er van door Het klonk wel wat onduidelijk, maar Petter Tusen had het toch verstaan. En .Petter liet den vogel vallen - en liep zoo haastig hij kon heen. Yan toenaf ging de mare, dat Goder Jost geen rust kon vinden in zijn graf, maar dat hij nu en dan rond ging spoken. Hij vertoonde zich meestal in den vorm van een oude raaf en dan vertelde hij aan hen die hem ontmoetten, dab hij er van doorging. Ja, hij had immers bij zijn leven ook aan God noch gebod gedacht I tl -9 5 P r> 'Si ij§ Al -4i v>n J® rit'/ git *is m 'jxVt' 'I v -i-w-."-' .v'.''- c r.' q\'" Via Cya

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6