zooals die nu is teruggebracht tot liet verkrij gen van oen punt van toegang tot, do Nijl, geen einde kan maken aan de goede betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland. De «Petit Paiisïen" gelooft dat beide regeeringen een vorgeljjk zullen treffen.' J3e «Matir»" meent zelfs dat een overeenkomst op handen zou zyn indien do Engelsche ministers voldoow'e autoriteit dachten te bezitten tegenover hun landgenooten om hot tot waanzin opgezweepte imperialisme te beteugelen. De «Aurore" prijst Delcassó en hoopt op een vreedzame oplossing. De Engelsche bladen oordeelen natuurlijk wel wat anders. Het is nutteloos zich den ernst van den toe stand te ontveinzen, zegt de «Daily News". De onderhandelingen kunnen eerst hervat wor den na do terugroeping van Marchand. Hetzelfde betoogt de «Standard", daarbij opmerkende dat Frankrijk, dat nooit iets voor Egypte heeft gedaan, in het Nyidal niet dezelfde rechten kan hebben als Engeland dat Egypte van zyn onderdrukkers heeft bevrijd. Voor do «Times" is de eerste voorwaarde om tot overeenstem ming te komen, dut Frankrijk do Dahr-ei-Gliazul ontruimt, zooals lord Salisbuiy eischt. Een zeer scherpen toon slaat do Daily Mail" aan. Het bind ontkent dat lord Salisbui y, zooals in het geeibock wordt gezegd, aan tie Courcel, den Fransclien gezant, beloofd zou hebben zijn collega's te raadplegen over de vraag of men aan Ft ankrijk een débouchd zou kunnen ge veu op den Nijl. Wjj willen niet alleen Faslioda hebben, roept het blad uit, en het Nijldal, maar ook den tuin van Soudan, d.w.z. de Bahr-el-Gluizul. Inmiddels heeft de Engelsche regeering een antwoord openbaar gemaakt in den vorm van een nieuw blauwboek, waaruit blijkt dat de regeering Kitchener's houding tegenover Mar chand goedkeurde, dat zy do overwinning van Khartoum onvoldoende achtte wanneer niet het Nijldal aan Egypte werd teruggegeven, evenals met alle ptovmciëu behoorde te geschieden, die vóór den opstand van Arabi-pacba inEsrypte's bezit waren. Den 21sten September, aldus blijkt verder uit het blauwboek, liet Kitchener aim Marchand weten dat alle vervoer van munitie langs den Nijl onvoorwaardelijk was verboden. 12 October seinde Salisbury aan den gezant te Parijs over eon onderhoud met de Courcel. De minister verklaarde opnieuw dat het Nijl dal nog steeds aan Egypte behoort, en dat de oYerwinuirig by Omdurman voorkomen had dat de rechten van Egypte onder een overwinning van den Khaiif zouden lijden. Salisbury had voorts, over Marchand sprekende, gevraagd of deze soms aaonam dat hy niet naar het "Wes ten kon vertrekken. De Courcel antwoordde dat hij zeker die richtiug kon inslaan, als de Engelschen het maar toestonden. Lord Salis bury meende laconiek, dat de Engelschen hem niet tegenhouden, waarop De Courcel te ver staan gaf dat Marchand zonder levensmiddelen niet op weg kon gaan. Toen verklaarde Salisbury dat Marchand levensmiddelen en munitie kon kragen, mits hy de laatste alleen zou gebruiken tegen vij andelijke stammen die hem aanvielen, en dat hij terugkeert naar het door Engeland als Fransch erkend gebied. Daarna vei klaarde de Courcet dat Frankrijk verlangt de territoriale begrenzing waardoor Frankrijk toegang krijgt tot het bevaarbare gedeelte van den Babr-el-Ghazal en daardoor voor zyn handel ook op den Nijl. Hierop vei zocht lord Salisbury den gezant, ter voorkoming van misverstand zyn voorstellen op schrift te brengen. Hoewel nu eeiierzijds de hoop wordt uitge- spioken dat er een vredelievende oplossing zal worden gevonden in het geschil, houden ander zijds de geruchten aan van oorlogstoebereidselen te Portsmouth, te Chatham en te Devonport zouden b.v. orders zyn ontvangen van de admiraliteit om in elke haven zes der nieuwe snelle torpedo-jagers gereed te houden. Het «Freeman's Jouraal" een der voor naamste Iersche organen, meent evenwel dat Engeland er niet aan denkt Fraukrijk een oorlog aan te doeu, vooral niet nu Rusland waar schijnlijk de Fransche politiek steunt. Zich goed ingelicht noemende persouen be weren aan den anderen kant dat de Engelsche regeeiing tijd wil winnen omdat zij hoopt op een rn:*'steueele crisis in Frankrijk, waardoor zij wellicht te deen zou krijgeu met een minder flink en vasthoudend minister Yan buitenland- sche zaken dan Hanolaux of Delcassó. Juist hot geschil met Engeland evenwel kan het behoud der regeering zijn. Het geelboek heeft een voortreffelijken indruk gemaakt en is in de couloirs der Kamer mot groote waar- deering besproken. Gisteren was er, schoon de Kamer heden bijeenkomt, weinig belangstelling op liet Palais- Bourbon. Slechts twee politieke groepen hielden een vergadering, de radicale linkerzyde en de untisemieten. De overige groepen vergilderen hedenmorgen of van middag een uur vóór de, zitting. Op die party-vergaderingen is allereerst aan de orde de vraag in welke opvolging de aange kondigde interpellaties zullen woiden behandeld. Drie soorten zyn er; over de zaak-Dreyfus, over Fashoda en over de algemeene politiek der regeering. Dreyfus-interpellatteszyn er verscheidene. De voornaamste zyu deze: van Millevoye eene over de maatregelen diQderegeeringdenkttenemen of aan do Kamers aan te vragen tegen de lei ders der Dreyfus-cainpngne (wel een beetje uit den tijden eene over »de beweegredenen die den ministerraad er toe hebben kunnen brengen aan het Hof van Cassatie de aanvrage te zenden tot herziening van liet proces Dreyfus tegen het advies der commissie in, by afwezig heid der afgevaardigden des lands en tegen hun door een vroeger votum formeel uitge sproken wensch." Mirman, Breton en Girou willen interpellee- ren over de door Henry gepleegde valschheid in geschrifte. Berry zul het hebben over het aftreden van Cavqjgnac en over den rechter van instructie Bertulus, en Baudry tl' Asson zelfs overde vlucht van Zola. Inmiddels hebben de iadica!en gistermiddag besloten alleen de zaak-Dreyfus uit politiek oogpunt te overwegen; in die omstandigheden oordeelde men dat de vegeefing ook verder gesteund behoorde te worden. Over de zaak-Dreyfus vertelt de >Libertó" middelerwijl dat de procureur-generaal Manau in zyn requisitoir dat Donderdag a.s. zal worden voorgelezen niet alleen concludeert ton gunste der revisie, maar ook de namen noemt vau tweo officieren die in de zaak-Dreyfus schul dig zyn. Het rapport van den raadsheer Bard zal zeer kort zijn, en Jaar vyf der zes raadslieden vóór de revisie zijn, zal het Hof besluiten zelf tot herziening van het pioccs over te gaan. De «Neuo Freie Presse" verneemt uit Kon- stnnlinopel dat toen keizer Wilhelm aldaar de Duitsche school bezocht, de bouwraat! Kriapp den Keizer vertelde nog in de vorige week te Purys van een hooggeplaatst Fransch officier te hebben gehooid dut Dreyfus onschuldig is, dat negen tienden der Fransche officieren daar- vun overtuigd zyn, maar dat de generale staf tracht de oude leugens door nieuwe te ver sterken. De Keizer zou met Instemming hebben geknikt en gezegd hebben«Het vreemdste van de zaak is wel dat die lui gelooven dat ik werkelijk brieven aan Dreyfus heb geschreven en dat Hanotaux die voor 27000 frs. gekocht heeft." Zola is, volgens den correspondent der «Daily Chronicle", te Parys terug, üe correspondent die den schrijver reeds vijftien jaar zegt te kennen, heeft hem in een rytuig gezien, en Zola groette hem zelfs. Voor heden, de dag der Kamerzitting, zijn door de politie te Parijs ernstige maatregelen getroffen. Alle samenscholingen zijn vei boden, verzet tegen dit verbod leidt terstond tot aires tatie. Evenzoo mogen er geen oproerige kreten worden aangeheven zooals: «Weg met Frank rijk I Weg met het legerWeg met de Joden 1 "Weg met Brisson 1" deze hoeren en namen met een handdruk afscheid. Tot Hlieine werd de trein begeleid door den adjunct-ingenieur van tractie der II. IJ. S.M., den heer Slotboom, en den adjunct-inspecteur van het vervoer, den heer Van Dijk. Tweede Kamer. De Tweede Kamer komt 15 Nov. te 11 uur in openbare vergadering bijeen voor den aan vang der afdeelingswerkzaamheden, Het planCoolen. De sSt.-Ct." bevat een Kon. besluit van 18 Oct. 1898, tot schorsing van het besluit van Ged. Staten van Noord-Brabant van 6 Oct. 1898, G no. 67, waarbij goedkeuring is verleend aan het besluit van den raad der gemeente HeUoirt van 29 Sept. te voren om over het dienstjaar 1898 eene uitgaaf te doen van f 800 voor tege moetkoming aan du «Vereen igitig lot bevorde ring der vrijwillige dienstneming bij de Natio nale Militie" te Helvoirtalsmede een besluit van denzelfden datum, tot schorsing van liet besluit van Gedep. Staten van Noord-Brabant van 6 Oct. 1898, G. no. '18, waai bij goedkeu ring is verleend aan het besluit van den raad der gemeente Tilburg van 27 Sept. te voren om over het dienstjaar 1898 eene uitgaaf te doen van {6400 voor toelagen, aan vrijwilligers bij de Militie. Vreemdelingenverkeer. Te Leeuwarden is de tweede algemeene ver gadering gehouden van den Nationalen Bond van Vreemdelingenverkeer. Tot leden van het Bondsbesluur werden ge kozen in plaats van den heer mr, Dop, die niet weder in aanmerking wenschte te komen, en den heer mr. De la Rivière, te Groningen, die niet weder verkiesbaar was, de hoeren mr. Joh. M. Jolios te Amsterdam en W. E. L. K. An- drau te Utrecht. De heer De Graaf werd her kozen, Eerstgenoemde werd hierna door het bestuur tot voorzitter, de heer Andrau tot se cretaris aangewezen, daar de heer De Graaf van deze laatste nogal werkzame betrekking vei langde te worden ontheven. Hij zal nu pen ningmeester zijn. Na eene belangwekkende discussie werd aan genomen bet voorstel tan het bestuer tot or ganisatie van eene periodieke reclame in bui- tenlandsche geïllustreerde bladen. De minister van Koloniën verleent deze week geen audiëntie. Men meldt ons uit Deventer: Het Kamerlid mr. A. van Delden is ernstig ongesteld; zijne beenen zijn geheel verlamd; zijne omgeving vreest, dat hij zijne functie als Kamerlid wel niet meer zal kunnen hervatten. In den afgoloopou nacht is uit do schuit vau schipper van Haagou, liggende in de Buitenha ven, ontvreemd een wekkerklokje en een kope ren. ketel. Door de politie wordt oen onderzoolc ingesteld. Onder onze advertentiën en in de aeerida heeft men het reeds kunnen zien de dubbeltjes- concerten van vroeger beginnen weer. In tie Officieren-Vereeniging zal de heer De Koe het eens weer probeeren; de Sehutterijmuziek zal hem bijstaan, 'tls te hopen, dal het zal gaan. Zondagavond is het voor het eerst. BURGERLIJKE STAND. Geboren 23 October. Hermanus Johannes Antonius zoon van A. J. Janse en A. G. Bröklino-' Iloogslraat. 24 Oct. Hendrik, zoon van C. F. Wester- mann en A. A. Lechner, Oranjestraat, 25 Oct. Jacobus, zoon van 0. van der Gaa^ eu E. J. Winkelman, Ildenaslraat. Overleden i 23 Oct. Petrus de Jager, oud 73 jaar, Hoogstraat, 24 Oct. Dina van der Kraan, oud 23 maan den, Singel, VLAARDINGEN. Da collectie van de »Uoie", een school met den Bijbel alhier heeft opgebracht f 181. Door den heer J. van den Berg is een ver zoek ingediend om zyn stoom timmerfabriek te mogen uitbreiden. Bezwaren hiertegen kunnen ingebracht worden Zaterdag 5 November a. s, ten Raadhuize, Sedert de vorige opgave werd aan het bureau van politie alhier als gevonden gedeponeeid Een spoormand, een paar pantoffels, en een jongensjasje. Aldaar terug te bekomen. Aan de loting alhier voor de Nationale Mili tie op Dinsdag 25 dezer, moeten deelnemen 133 lotelingendaaronder komen voor met reden van vrijstelling 17 als eenige zoons en 25 we gens broederdienst. BURG EEL IJ KË'ST AND. Geboren 24 October. Jacoba, dochter van A. van Min nen en A. Pontiers, Ecndrachtstraat. 25 October. Adriaan, zoon van A. de Korte en N. J. Lankhorst, Achterstraat. Rechtzaken, Horlogediefstal te Schiedam. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam, ver- oordaeldo heden H, A. Jansen en J. C. Erorwahn, bootwerkers to Rotterdam, beschuldigd van diofstal van 20 gouden horloges, door middel van braakten huizo van den horlogemaker Pluym to Schiedam, ieder tot 4 jaar gevangenisstraf. Dc eisch was 8 jaar. BeH. Jansen wenschte onmiddellijk appèl aan te teekenen. Smokkelat ij. Yoorts had zich heden to verantwoorden J, C. v. d. M., 35 jaar ond, tapper te Schiedam. Dezo kwam den 8sten September onder verdachte omstandigheden nit een branderij van den heer M. J. W. aan dc Nieuwe Haven to Schiedam, hetwelk door een ambtenaar dor belastingen bemerkt werd, die daarop met behulp van andere ambtenaren aan M. verzocht mede naar hot commissariaat te gaan ten einde zich nader te ver klaren. Op weg naar het bureau van politie sprong do verdachte in de Schio. Het kwam den geleiders voor, dat beklaagde in bet wator liggendo iets wegwierp later toon bij op den kant was geklommen werd do weg vervolgd, doch wierp de verdachte op een btug gekomen ecu platte zwarte flesch te water. Uit de Schie werden later opgevischt bedoelde flesch en een ovalen blikken smokkelflesoh gevuld met moutwijn. Bekl. ontkende dat hij de bezitter was van dio voorwerpen eu dat als men in de Schie ging visschen er vermoedelijk nog wel meer zou vinden. Uit een vat moutwijn van den heer W., groot 1360 liter tor sterkte van 46'/io Werd na het bezoek van den verdachte eitca 5 liter vermist. Het O. 51. bij monde van mr. do Jong, wijst cr in zijn requisitoir op dat het personeel uit do bran derij van den heer "W. vermoedelijk medeplichtig is aan don diefstal. De bewijzen zouden sterker zijn merkte het O. M, op wanneer do kommiezen don verdachte onmiddellijk gefouilleerd haddon, doch hunno houding is te verdedigen, wijl het Sehiedam- sche publiek over het algemeen den ambtenaren met vredelievend gezind is waar hot ontduikingen be treft, daarom wilden zij den verdachte fouilleeren op het commissariaat. Dat verdachte niet vrijwillig is meegegaan is een aanwijzing voor zijn schuld. Eisch l jaar gevangenisstraf. Do verdediger mr. Jos. van Raaite bestreed de actie waarop deze zaak is opgezet door do justitie, die ongetwijfeld een vrijsprekend vonnis tengevolge zal moeten bebben, wat do verdediger een goede daad achtte voor bet gezin van beklaagde. Tegen J. A. Roodenrijs, 19 jaar, groentenboer te Schiedam, die zijn trekhond den 20 Juli 1.1. op wreedaardige wijze mishandelde en 4 Meter over do straat sleurde, werd f15 boete subs. 5 dagen ge vangenisstraf geeischt. Yoor da rechtbank tc Rotterdam stond heden mede terecht J. van Bunren, boerenarbeider te Kothei en Spaland, die op drie verschillende nachten teVlaar- dinger-Ambacbt en .Maasland in September 1.1. ton nadcelo van verschillendo personen zich schuldig maakte aan diefstal van 81 kippen, 11 kuikens, 6 konijnen en een kruiwagen. Do man deed schreiende eene bekentenis als ver ontschuldiging opgevende, uit armoede diefstal ge pleegd te hobbeu. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat hij do gestolon dieren verkocht bij een handelaar in ge vogelte te Maassluis, die niet naar de herkomst vroeg. Eisch 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak in al dezo zaken over 8 dagen. Gemengde ülcdcdcellngen. Dr. Mülier te Weenen is overleden aan pest en onder het nemen van nauwkeurige voorzor gen begraven. Aan zyn wensch om verbrand te worden is niet voldaan. De verpleegster Pechta is ingespoten met pestserum dat door dr. Marmoreck van het Instituut Pasteur te Parijs eigenhandig naar "Weenen is gebracht. Daarna bevindt zieh nnej, Pechta merkwaardig wel. Ook dr. Poech die de zieke behandelt en de heide nonnen die haar verplegen, zijn ingeënt. Een der nonnen is eenigszins onwel. Men hoopt de uitbreiding der ziekte te voor komen, indien althans de infectie niet door ratten in het ziekenhuis is verspreid, zoostls sommigen beweren. Ook de minister van oorlog in Spanje is afgetreden. De Regentes heeft hem verzocht zijn portefeuille te behouden tot na het sluiten van den vrede. De ministerraad heeft beraadslaagd over het repatrieeren der Spaansche troepen op Cuba. Men verwacht te Madrid eerstdaags een manifest van Don Carlos. De correspondent der sKöln. Ztg" te Madrid schrijft van 21 October aan zijn blad dat voor ernstige mannen doorgaande Cariisten hein stellig hebben verzekerd dat na het sluiten van den vrede een Carlisten-opstaad zal uitbreken die, in Navarre beginnende, zich zal uilbreiden over de Daskische provinciën, Aragon, Calalo- nië en Valencia. De coirespondent zegt eerst niet geloofd te hebben aan zulk een opstand, maar* dat er nu zoo stellig over wordt gespro ken, dat hij er althans melding van meent te mogen maken. De CarlistPn rekenen op de ontevredenheid van het leger. Keizer Wilhelm iaat voor zyn rekening een fontein oprichten in Stamboul, waarvoor hij zelf de teekening heeft gemaakt. Opnieuw loopt te Shanghai het gerucht dat de Keizer van China vermoord is. Anderzijds wordt weer beweerd dat de Keizer lydt aau een ongeneeslijke ziekte (morbus B r t g h t i i). Bovendien zou de dokter van liet Fransche gezantschap een lichte ontsteking der linkeilong hebben geconstateerd. De Koninginnen. Gisterenmorgen zyn R.H. M.M. de Koning innen, met gevolg, per extra-trein naar Aroisen vertrokken. By het vertrek waren tegenwoordig de intendnnt Van Steijn en de burgemeester. H.H. M.M. onderhielden zich eenigen tijd met STADSNIEUWS. Met ingang van 1 November is verplaatst de kommies 2e klasse bij 's Rijksbelastingen A. tl. Lendfers van Brielle naar Schiedam. Yoor het examen Vrije en Ordeoefeningen (L. O.) is te Rotterdam geslaagd de heer W. J. Smit, alhier. De afd. Schiedam van liet Landelijk Comité voor Staatsperisionneering hield gisteravond eene vergadering ter verkiezing van een definitief be stuur, daar de bij de oprichting van het Comité gekozenen slechts voorloopig hunne benoeming hadden aanvaard. Bij stemming werden nu dezelfden gekozen, nl. de heeren Joh. Plooij, G. Bezemer en A. P. Geelhoed. Daarna werd voorlezing gedaan van een ma nifest van het hoofdcomité aan de verschillende afdeelingen, waarin genoemd comité er ten sterkste op aandvingt, thans, nu het rapport der Staatscommissie verschenen is, zoo spoedig mogelijk vergaderingen te beleggen ten einde dit rapport te doen bespreken. Ook bevat het manifest een twaaiftal namen van personen welke zich bereid veiklaard hebben een even- tueele spreekbeurt op zich te nemen. Besloten werd tot het houden eener openbare vergadering, doch vooraf aan hel hoofdbestuur nog eenige vragen te richten, betreffende de bestryding der kosten aan zulk een vergadering verbonden. Tevens zou verzocht worden tot zending van vlugschriftjes, daar deze zeer be vorderlijk zijn voor de propaganda. Ten slotte kwam in behandeling een voorste! om de contributie van de aangesloten vereeni- gingen te bepalen op 10 cents per lid en per jaar, welk voorstel na eenige gedachtenwissehng werd aangenomen. Hierna werd de vergadering gesloten. In een der lokalen van de Christelijke school aan de Tuinkan werd hedenmiddag to 2 uur do gewone jaarlijksche bazar geopend, waarvan de opbrengst strekt ten bate van het suppletie- fonds dier school. Dezo bazar wordt gehouden door de Vrouwenvereeniging „Do Heere zal 't voorzien", waarvan do leden gedurende den loop van het jaar zich. bezag houden met de vervaar diging van versohillend© kleedingstukkeu. In tegenstelling met ander© bazars, waar deze artikólan meestail orervoerd zijn, vindt men hier enkele handwerken, die er echter keurig uitzagen en galanterie-artikelen, chocolade etc., overigens zaken van nut. Voor de bezoekers van deze bazar zal dus heb koopon van de ge- exposeerde artikelen geon doellooze uitgaven be hoeven te zijn. Wij twijfelen daarom, niet of er zullen slechts weinig artikelen overblijven die geen koopster hebben gevonden.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2