STADSNIEUWS. Liet het weder zich gisteravond voor de bazar YLAARDINGEN, liet blijkt dat bet aiiiondomem-Bei'goi* met '274 togen 2? i steimnon is verworpen. Maar een oogeiiblik later wordt, door do Kamer eon vota ju v a n y ertrouwen go w oigerd. Do gematigde republikeinen konion nn nl voor den dag mot eon amendement waarbij do rogeenng wordt uitgonoodigd om een oin.de to maken aan do campagne van belecdigingeu te gen het lager. JBritóou verwerpt dit amendement. Do rogee- ring, zegt bij, aanvaardt zoo min. oon uitnoodi- ging als oon verwijt. Toch wordt dit amende ment met 296 togen 243 stemmen aangeno men. Do socialist Barthaud waagt hierop een laatste poging om het miuustorio to redclon. Ilij wonsebt deze toevoeging„en vertrouwende in d*> regeetiug om. de nuodige maatregelen to ne men", lu tweeën zal er, op voorstel van Lem- bnb, over dezo toevoeging worden gestemd. liet eerste gedeelte luidende: „en vertrouwende in de regeormg", wordt met 286 tegen 254 stem men verworpen. Een meerderheid van 32 stem men heeft du3 den val v a n het Kabinet veroorzaakt. Nadat hierop de gelieele motie met 460 te gen 21 stemmen was aangenomen ging do Ka mer om bij negenen uiteen tot 4 November. O p het E l y s o bad generaal Ghuuoiiie zich onmiddellijk na zijn vertrek uit de Kamer aangemeld, maar presi dent Bnuro weigerde hem to ontvangen. De President heb hem weten dat zijn ontslag hom door tifeaolieiikoinsb van den nmustcr-president bokooido te geworden. Van dien constanten ro- gel wdilo de President niet afwijken. Do generaal diende daarop 's middags van uit liet ministerie van oorlog schriftelijk zijn ontslag in. Gedurende de schorsing der Kamerzitting kwamen Brisson. en Samen op bob Eiysée en confereerden met Paiu-e, tlio Cliauoine's gedrag ton strengste alkeurde en het mot de munsters et* over eens was d'd do portofeiuilo van oorlog beiioorde to worden toevertrouwd aan een ci- viol persoon, om de suprematie van het burger lijk gezag te bevestigen, 's Avonds om balt aciit na. cb verwerping der motio van vertrouwen, begaf Brisson zich on middellijk naar bet Eiysée en bood bet ontslag van bot Kabinet aau, dat door president Bauro werd aangenomen. Do President verozolit den minister, de zaken to blijven leiden totdat er een nieuw jnimsteiie is gevormd. Tot minister van oorlog ad interim werd nog gsteravond de minister van marine Lookroy beuoeand. Er zijn or die beweren dab Brisson generaal Clumoiue eken mickb in geen geval meer aan het hoofd van bot ministerie van oorlog wilde laten! Thans nisfc op Bauro do moeilijke, taak om eeu nieuwen kabinetsformeerdor te zooken, wat vooral moeilijk is oniclab uit de verwarde on tegcnstrijchgo stemming geen besluit valt te trekken. Bleu spreekt van ïiibob, Voorloopig beeft Bauro bcdonmorgen verscbillende politie ke personen geraadpleegd. Op straat was liet den. ganschen dag en tot zeer laat in den avond rumoerig. Do pektie bad uitgebreide maatregelen ge nomen. De tuin der Tuileneën was reeds om U uur door kurassiers en republikemsolie gar den te paard en to voet Deset. Om elf uur wor den de hekken gesloten en do omliggende stra ten afgezet. De .Place do la Concorde was toen getieel ontruimd. Déroulcde en Mülevoye trokken nuniddels met tweehonderd leden der Patriotic oliga naar do Place de la Concorde, do politic opzij drin gende. Op hun beurt werden zij echter door de republikeuische garde uit elkaar gejaagd. Niet veel moeite bereikt»* a Déroulède en Marcel Ha- bert in eeu rijtuig de Place de la Concorde. Spoedig kwamen ook Millevoye en Drumout, begroet met: „Leve het leger! Weg mot de joden Weg met Brisson Onder uc menigte bevonden ziek keel wat verdachte sujetten, die tomens heb geschreeuw a a n.l i Leve 11Zoo om bij half drie toon Guérin en Bonneterre met den kreet Dood aan de Jo den!" werden begroet. Er ontstond opschud ding; de commissaris van politie Leprouste kwam tussclieubeide, maar werd bijna cloocl ge slagen. De commissaris liet Guérin in hechtenis nemen, verklarende dat bij dezen bad zien slaan. Steeds rumoeriger werd het op straat. Tel kens waren er botsingen om 4 uur waren reeds 150 personen, gearresteerd. Het aftreden, van Ghanoine wekte ontroering. Een enkele riep Leve* ChanomeDe prefect van politie liet eskadrons kurassiors rondrijden, die met den lucet „Leve het leger!" worden begroet. Do prins van Orleans werd bijna niet opgemerkt, toen bij om 4 uur het Paleis Bcrarbon verliet. Om kwart over vijven hieven tienduizenden menschen do „Marseillaise" aan, wat een ont zaggelijken indruk maakte. Den gokeele avoncl bleef het druk langs de straten. In het geheel zijn 200 personen gear resteerd. Over do zaak-Drevfus is hot nieuws sehaarsch. In do „Bronde"" bot bekende vrouwen-or gaan, publiceert mtno, Sévérine oon aantal stuk ken over Lcmercier-Piquard, „den man die den 2den Maart jl. werd gevonden, hangende, bijna mstendo op zijn kniecu, aan bet eind van een stuit touw, nadat bij een onderhoud had ge luid met een onbolcend bezoeker," waaronder brieven van dions hand aan Zola, mme. Sévé rine on Kochefort, waaruit zij aantoont dat Lemercier-Piquard do vervaardiger is dor val- stho stukken die Cnvaignac in de Kamer voor las. Wat do roods gisteren door ons vermelde uit lating van keizer Wilhelm betreft over de aan hem toegedichte briefwisseling met Dreyfus, deelt de Oerlij useho correspondent der „Incl. Belgo" die vaak zeer goed ingelicht is, mecle dat, zooals liij reeds vroeger betoogd heeft, er eigenlijk een ernstig conflict bestaat tussolion don Duitschen generalon staf en den Bran- sehon. Want te Berlijn hoeft men uit liefde voor de waarheid en uit rein ineimchelijk go- voel verklaard dat do Duibselie generale staf zich nooit van Dreyfus had bediend, en de on gelukkige van hot Duivels-oiland dus onschul dig is. Maar generaal de Boisdeffro beeft daar tegenover, zonder cenig motief, alleen om to toonen dat hij zich niet liet' bang maken dooi den Duitschen generaal, volgehouden dab Drey fus schuldig, dat bij een verrader is. Welnu, gaat de correspondent voort, ik liob u meermalen gezegd dat er iu Duitsohland een man van eer is, clio Dreyfus' onschuld kent on dio nooit zal toelateu dat de vervolgers, de beulen van dien ongelukkige tot het einde toe hun wreedo hartstochten zouden kunnen bevre digen die man is de Keizer. En al is toen ge antwoord dat Duitschland niet tusscheubeide zal treden, ik heb mijn bewering staande ge houden, zegt do correspondent, dio thans triom feert nu de Keizer werkelijk to Konstantinopel beet gesproken te liebbou. Do vraag is editor of de beweerde uitlating des Keizere niet van officicele zijde zal worden tegengesproken. i t \j \.i~\ s »rw Ucmcngile illcdcdeciinge». Keizer Wilhelm hoeft bij de ontvangst dor gezanten te "Konstantinopel niet alleen den Russiseheai gezant zeer onderscheiden, maar hom ook een eigenliandigen brief gegeven voor den Czaar. Ook zond do Keizer den diplomaat zijn portret, waarop, naar men wil weten, deze woorden waren eeschrovcn„Recht moot recht blijven". Met de vredesonderhandelingen fcusselieu Spanje en de Yoreonigdo Staten gaat het zóó slecht, dat men te Washington verwacht dat do Amorikaansehe gedelegeerden te Parijs de Spaanschc commissie een ultimatum zullen stel len. Want zij zouden evenals Mc Kinley over tuigd zijn dat Spanje met opzet de onderhande lingen rekt. De Vereenigde Staten zullen ook geen enkel gedeelte noch der Cubaansche nocli der Philippijnschei schuld op zicli nemen. Nutslezing. Do afd. Schiedam der Mij. tot Nut van !t Algemeen, hield gisteravond in „Musis" haar eerste leesvergadering in dit seizoen, die on danks het slechte weder vrij goed bezocht werd, wat wellicht te danken was aan do belangrijk heid van het onderwerp dat de spreekster van dezen avond, mej. Marg. Meijboom, zich voor stelde te behandelen, nl. de vrouwenbew _.ng, en wel naar aanleiding dor congressen ter Ten toonstelling van Vrouwenarbeid gehouden. Do voorzitter der afdeeling, de heer A. A. Beekman, heette de aanwezigen welkom en her innerde aan het gewichtig feit dat in het tijd perk tusschen. de laatste leesvergadering in het vorige on de eerste in dit winterseizoen had plaats gegrepc* do inhuldiging onzer jeugdige Koningin, meende dat liet beste dat eeu jonge regeerende vorstin kan warden toege- wensoht, is het heil en liet geluk haars volks. En waar het Nut zich de bevordering van liet volksgeluk ton doel stelt, wilde spr. bet ver trouwen uitspreken dab de Koningin, gesteund door haar regeering, zooveel mogelijk zou ar beiden aan dat geluk, en hij voegde er den wensdi bij, dat heb aan bet Nut moge gegeven zijn onder een lange regeering der Koningin daaraan zooveel mogelijk mede te werken. (Ap plaus.) Hierop beklom mej. Meijboom den katheder, om er eerst op te wijzen dat wij leven in een heerlijken, maar moeilijken tijd, eon lento des levens, waarin otormen woeden die doorstaan moeten worden. Spr. betoogde hoe er vaak in naam van het reoht groot onrecht wordt ge pleegd, hoe vaak in naam der Christelijke liefde hardheid heerscht, en hoe het ergste kwaad dat een ernstig beginsel kan treffen is, dat bet be lachelijk wordt gemaakt, vaak door ben die in naam van dat beginsel zeggen te handelen. Zoo gaat het ook met de Vrouwenbeweging, waar van hot noemen van. den naam alleen leiclt tot een babylonische spraakverwarring. Wat is de Vrouwenbeweging? Voor den een valt dit begrip samen met fietsrijden voor vrou wen, voor.den ander met vrouwenkiesrecht, een derdo brengt het in verband met tegenzin tegen vrouwelijken arbeid, en dergelijke dwaze op- va ttingon. Weinigen zijn er die zich de moeite geven van te begrijpen. Spr. betreurt heb dat het aanvankelijk gebruikte woord in miscrediet is geraakt: emancipatie. Ook dit woord is be lachelijk gemaakt. Maar 't is een ernstig begin sel, cle emancipatie der vrouw; heb is eon strijd om menschenzielen, om mensohengeluk. Emancipatie, d, i. vrijmaking. Maar geen vrijmaking van rechten of plichten, maar vrij making van do banden van traditie en conven tie, dio zoo knellend zijn waar 't de vrouw geldt. Wat verstaat men. evenwel onder „de vrouw" vraagt spr. De koningin of de bedelaarster of de arbeidster? Wanneer men in 't algemeen spreekt van de vrouw, dan doet men dit spre kende van één soort, zonder te vragen naar verschil van aanleg, gavon, karakter. Maar men behoort de vrouw te beschouwen als individu, oven verschillend onderling als do mannen, die toch door niemand over één kam zullen, worden geschoren. Dat verschil van do vrouwen onderling aan to toonon was ook het doel der Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. Daar waren er die orga niseerden, die administreerden, dio correspon deerden. Deze beval, gene gehoorzaamde, een derde controleerde. Do een deed hoofd-, de an der handenarbeid. Hier waren het artistieke gavon, daar do gave van spreken, ginds die van handelen. Een beter bewijs kon niet geleverd worden van het grooto verschil onder vrouwen, en zij dio aau de Tentoonstelling hebben mede gewerkt, bobben dat zeiven diep gevoeld. En die Tentoonstelling is niet tot stand gekomen door buitongewono vrouwen, maar door wou wen mot gewone, alledaagseho gaven. Maar men had niet willen volstaan met do daad, bet woord zou zicli daaraan paren. Zoo word besloten tot het houden van congressen, waarover spr. een en ander wilde medodeelen, daarbij vooraf zeggende wat hot refrein was van alle besprekingen: betel* ontwikkeling van cle vrouw. Als de eerste schoon 't niet de eerste was die gehouden werd wil spr. handelen over de redevoering van dr. Catharina van Tusschen- brock, en wel omdat zij hot hart der quaestio laakte. Voor ecu overvolle zaal het vriende lijke congreszaaitje was veel voller dan bij do de andere congressen sprak dr. van T. over „Hot tokort aan levensonergie bij onze vrou wen en meisjes," dat zicli vooral openbaart in den middenstand, en waarvoor geen huishoud- opleiding, cl. w. z. opleiding voor liet huwelijk baat, maar alleen vakopleiding, dio het meisje in staat stelt zelf in haar onderhoud te voor zien of, zoo dit niet nooclig is, op velerlei go- bied nuttig werkzaam te zijn. En clafc gemis aan energie, voegt spr. er uit eigen ervaring bij, ojieubaart zicli hot meest bij meisjes uit den gegoeden stand en uit kleine gezinnen. Na dezo hoogelijk waardeerenclo bespreking van clr. van T's redevoering, die claarom vol gens spr. zoozeer de aandacht trok omdat heb oen vrouw was dio sprak, terwijl de vrouw zoo veel beter kan voelen wat onze meisjes" drukt dan do man, werden achtereenvolgens de ver schillende onderwerpen, clie op de congressen be handeld waren, kortelijk besproken. Wij kun nen volstaan niet te verwijzen naar cle ook in dit blad gegeven verslagen dier congressen. Hier en daar stond spr. een oogenblik langer stil. Zoo bij do taak van opzichteres van. ar beiderswoningen, waarin do financieel onafhan kelijke vrouw een werkkring kan vinden, bij die van opzichteres in fabrieken, van tandarts, bij doofstommenonderwijs, de photografisehe vakken, bijenteelt en tuinbouw. Daarop besprak spr. liet dienstbodeneongres, waar aangedrongen werd op betere opleiding onzer dienstboden, waartegenover staat op een streven naar vereenvoudiging der huishouding om liet gebruik van dienstboden overbodig to maken. Eindelijk nam mej. Meijboom liet hevig aan gevallen congres over openbare zedelijkheid in b' scherming. Spr. betoogde hoe daar met omst is gesproken over moeilijke en teere vraagstuk ken en stelde de vraag of niet de vrouwen moe ten weten wat vrouwen te lijdon en te door staan hebben; of niet de moeder moet weten welk gevaar haar zoon, haar dochter kan loo- pen. En die congressen, waar zich de moest ver schillende lichtingen deden hooren, hebben grooto onderlinge waardeering gekweekt. Ten slotte betoogde spr. dat noch de man nooli do vrouw talenten krijgt om die te on derdrukken. Do maatschappelijke toestanden veranderen toch, en wanneer cle vrouwen er op letten welke talenten zij bezitten, wanneer zij die gebruiken en goed gebruiken, dan gelooft spr. clab bet leven rijker en heerlijker zal zijn dan nu. Maar dan mag man niet generalisearen, niet allo vrouwen over één kam schoren. Een warm applaus dankte de spr. voor haar boeiende voordracht. Na de pauze gaf de voorzitter allereerst het woord aan dr. 0'. J. Vaillanb om in opdracht van de Amsterdamsche Maatschappij tot red ding van drenkelingen do zilveren medaille en f 27 uit te koeren aan J. van Pelt, wegens liet redden van een kind urn de "VVesterhaven en het opwekken der reeds wijkende levensgeesten. Met een warme, hartelijk gemeende toespraak reikte dr. Vaillant do belooning uit voor een daad, die de vergadering met applaus huldigde. Mej. Meijboom kreeg hierop nogmaals hot woord om een gedeelte voor te lezen uit een Zweedsohen roman die nog niet is verschenen, maar die zeker eerlang, vertaald door mej. M., het licht zal zien. Het door de spreekster voor gelezen gedeelte zal zeker vele aanwezigen met verlangen naar het geheolo boek doen uitzien. Met een woord van dank tob de spreekster sloot hierop de voorzitter de vergadering. Hoewel do loting weder eenige drukte in de stad veroorzaakt, doordien enkele lotelingen zingende langs straat loopen, hebben toch ge lukkig geen ergerlijke tooneelen zich voorgedaan. Enkelen slechts verkeerden in beschonken toestand, en één moest in arrest gebracht worden. Naar wij vernemen hebben de leden der onderafdeeling «godsdienstonderwijs voor vol wassenen" van de afd. Schiedam van den Ned. Protestantenbond alhier op twee na hun ontslag genomen. De beide aangebleven leden zullen de loopende zaken voorloopig blijven besturen. in de school aan de Tuinlaan niet erg gunstig aanzien, daar ieder oogenblik een regenbui den lieden die zich op straat waagden met een nat pak bedreigde, toch heeft liet aantal be/oekers de dames der bazar niet teleurgesteld. Evenals hedenmiddag was het ook gisterenavond een geregeld vn-et-vient van bezoekers, zoodat de voorraad aanlig is verminderd. Met tevreden heid kunnen de leden der verecniging «Do Heere zal bet voorzien" op het succes hunner bazar teiugzien. Voor eenigen tijd maakten wij melding van een reparatie aan de Schiekade nabij de Ooievaarsbrnm Die repaiatie is thans nagenoe" afaeloopen. Voor die kade is hiertoe een afdam ming gemaakt, waarna hut metselwerk van den grond af is vernieuwd. Thans moet daaraan nog slechts de laatste hand gelegd en de straal daar ter plaatse hersteld worden. Dan zal deze hoognoodige vei betering ten einde zijn gebracht. Op verzoek van de politie alhier is door de Rolterdamsche politie aldaar aangehouden de 20-jai ige 0. v. Bwouende alhier, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een wekkerklokje eu een koperen ketel van een schuit in da Buitenhaven, zooals door ons «is- teren werd vermeld. Nadat hij naar hier was gebracht is hij we der naar liet Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht ter beschikking van den officier van justitie. Hedenmorgen te S5/i uur viel de 10-jarige M. Mensirig in de Noordmolenstraat te water. Zij werd daaruit gered door twee meisjes die bij haar waren, waarna zij naar de ouderlijke woning, nabij de spoeüngbrugterugkeerde om droge kleederen aan te trekken. Heden morgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 2 partijen voorn en bot; de prijzen waren voor voorn van f 0.20 tot f 0.50, bot van f 0.35 tot f 0.55, alles per koop. BURGERLIJKE STAND, fichuwd 26 Oct. A. A. van der Kooi, 21 jaar en M, J, Moerman, 23 jaar. ©eboren 24 Oef. Dina, dochter van P. vari der Kraan en C. Eijgendaal, Singel. 25 Oct. Cornelis, zoon van J. W. Schelïers en C. Kok, Jaeobastraat. Gijsberta, dochter van A. Noordhoek en F. M. Plooij, Singel. 26 Oct. Adriaan Willem, zoon van A. Aal- dijk en N. Buuneke, Laan ons Genoegen. Overleden 24 Oct, Pieter Swttorp, oud 6 maanden, Singel. Cornelia Adrians van Wolferen, oud 8 maanden, Kreupeülraat. 25 Oct. Elizabeth Noonlijk, oud 70 jaar, weduwe van Ns. Vink, Qrofbaan. 'Gisterenavond weid in «Soli Deo Gloria" een openbare vergadering met vrij debat ge houden over de straatbelasling. liet gebouw was met belangstellenden gevuld. De heer'A, van Rossen opende de besprekingen met de aanwijzing van een aantal onjuistheden voor komende in de stukken van B. en W. De heer A. van der Hoeven ging rm, wat er in den loop van eenige jaren is uitgegeven, vuotal aau openbare werken, hei stel van ge bouwen enz. Scherpe critiek op de zeer hooge uitgaven werd daarbij niet gespaard. De heer A. de Witte ging daarna uitvoerig 't karakter der belasting na. De hoofdpunten uit zijn betoog worden weergegeven door de onderstaande mot algemeene stommen aange nomen motie De openbare vergadering gehoord de be spreking der aanhangige voorstellen betreffende de Siiaatbeiasting spreekt met overtuiging als haar meening uit a. dat de genoemde belasting als een op de woning en dus op een noodzakelijke levensbe hoefte in strijd is mit liet algemeen gehuldigd beginsel die levensbehoeften\niet te belasten. 5. dat een aantal ingezetenen juist voor hun bedrijf genoodzaakt zijn een flink huis op een goeden stand te bewonen en dus onevenredig zwaar door deze belasting zullen worden ge troffen. e. dat het beginsel der heffing, namelijk dat de woninghuur pi. m. 2.13 pc. van het inkomen bedraagt geheel fictief is en met de werke lijkheid in strijd, wat vooral bij de hoogere inkomens duidelijk blijkt. Redenen waarom de vergaderiog uw college met den meesten aandrang verzoekt deze voor stellen niet aan te nemen. De debatten waren zeer geanimeerd ea ge tuigden van groote belangstelling in de aan hangige vraagstukken. De voorzitter sloot de vergadering met de mededeeling dat er a. s. Dinsdag (1 November) wederom een groote vergadering in het lokaal «Liefde en Viede" zal gehouden worden. Hij wekte de aanwezigen op propaganda voor 't be zoek dier vergadering te maken. 'Gedurende de laatste dagen komen er veel loggerschepen met zware schade binnen. Vol gens sommige oude zeelieden hebben zij nimmer zoolang achter elkander storm op zee gehad. Enkele schepen guan niet meer ter haring vangst uit.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2