stIdsnïeüwsT ""tlaardingen. BINNENLAND. f>Vad.") Ingezonden Medcdeelingcn. Rechtzaken. SR O R T Ge in en gel Nieuws. Bill iton-Maatsclinpp ij. In de gisteren te 's-Gravenhage gehouden algemeene vergadering van de Billiton-Mnnt- schappij werd herkenen als commissaris de heer E. B. ICielstra en gekozen tot lid van de financieole commissie in de plaats van wijlen don heer .1. A. C. Apel, do heer A. F. R. E. baron van Ilnersolte van den Doorn. "Wat betrelt de vooruitzichten voor de toe komst blijkt uit hel verslag over liet afgeloo- pen boekjaar, dat aan de Regeering zoodanige maatregelen zijn voorgesteld, als in hare macht staan om den duur van de belangi ijkste mijn- bouwonderneming van Ned.-Inditi in haren dalenden tak op rationale wijze nog belangrijk te veilengen: de Rogeenng blijkt echter op die voorwaarden niet te willen ingaan, zonder daaraan voorwaarden te verbinden, die voorde Maatschappij onaannemelijk moeten worden geacht. Intusschen zijn of worden alle maatregelen genomen, vallende binnen bet bereik der Bil- liton-Mïj», die lot bereiking van dat doel kunnen medewerken, doch uit hunnen aard zijn deze van meer ondergeschikten invloed op dien duur, en alleen liet meevallen van enkele ui ontgin ning zijnde ertslagen naast stijgendetinpiijzen kun daarop nog wezenlijk influeaeeeren. Wegens het mislukken der pogingen om buiten Billiton nieuw werkterrein- voor de krachtige ai bridsorganisatie der Billilon-Maat- schappij te bekomen, vreest de directie, dat het contract van 1802 eene belemmering zal blijken voor elke nieuwe poging om op mijnbouw- kundig gebied voor de Biliiton-Maatschappij een nieuw arbeidsveld te vinden. De balans en de winst- en verliesrekening over liet afgeloopen boekjaar werden aan de hand der door het bestuur verstrekte inlichtin gen onderzocht en goedgekeurd en bet uit te keeren dividend overeenkomstig het voorstel van commissarissen en directeur bepaald op f50 per aandeel. Men meldt ons uit 's-Gravenhage De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft heden den vooizitter en den secretaris van den Nederlandschen uitgeversbond ontvangen, die Z Exc. nanboden een adres van dien bond, waarin de Regeeiing verzocht wordt de toe treding van Nederland tot de Berner Conventie met alle middelen te willen bevorderen. Uit liet jaarvorslag der Maatschappij „Ddi- geufcia.", die gisteren te 's-Gravenhage hare jaarl. vergadering hield, blijkt dat het ledengetal thans 136 bedraagt. De nationale leesvereeni- ging telb 80 deelnemers. Do natuurkundige voordrachten zullen 4 No vember beginnen met een rede van prof. Nij- land idt Utrecht over „don. bouw en do afme tingen van heb zichtbare heelal". "Voorts zullen in den loop van heb jaar als sprekers optreden de hoogleeraron Kapteyu, Martin on "Winkler, dr. van Schaik, dr. Stor tenbeker en dr. Boelre. Ter vervanging van wijlen den voorzitter, den heer R. A. W, Sluiter, werd tot bestuurs lid gekozen de heer E. K. G. Roseals zoodang werden herkozen de heeren jkr. dl'. E. J. G-. Everts, N. Th. Micliaelis en dr. H. do Zwaan. *Men meldt ons uit 's-Gravenliage In zijne vergaderingen van 18, 21, 25 on 28 Oct. j.I. heeft liet nComitd tot opleiding tot ziekenverpleging te 's-Gravenhage", na voldoend afgelegd examen, het diploma van ziekenver pleegster uitgereikt aan de dames D. H. van Batenburg, M. M. Bodenhausen, C. Boogaart, J. Cardinanl, H. Gotfried, N.Groen, A. Knol, W. de Koster, C. A. v. Leeuwen, C. A. Mees, B. du Mosch, J. E. Nonbebel, J. Oldenboom, 0. Pimisse, L. Planteijdt, J, J. Reubl, C. Seheueiman, A. de Vries, M. II. Wilson, L. B, van Wijk; en dat van zieken verpleger aan den heer J. ter Keurst. De zoons van den sultan van Koetei zijn weder naar Amsterdam teruggekeerd. Naar wij vernemen, zal Mr, Ms. pantserdek- schip Zeeland, comm. de kapt. ter zee A. G. Éilis naar de West worden gedirigeerd. Afschaffing der kermis. Maar wij vernemen is bij den Gemeenteraad een adres van adhaesie ingediend betreffende het afschaffen der kermis door den kerkeraad der Evangelisch Luthersche gemeente, door dien der Nederlandseh Hervormde Gemeente, en door dien van de Gereformeerde Kerken (A en B.) Het schrijven verzonden namens den Kerke raad der Ned. Herv. Gemeente luidt als volgt: Aan den Baai der Gemeente Schiedam. De Algemeene Kerkeraad der Nederl. Her vormde Gemeente te Schiedam nam in zijne laatstgehouden vergadering het besluit eerlang de noodige stappen ta doen, ten einde van u de afschaffing der kermis te verzoeken. Hij vindt thans in het voorstel, dat door drie uwer leden met opzicht tot deze zelfde zaak is inge diend, gereede aanleiding om zich met dat ver-1 zoek tot u te wenden. De kerkeraad zal niet weder al de gronden opsommen, waarop zijn verzoek rust. Zij zijn reeds zoo menigmaal krachtig, duidelijk en wel sprekend uiteengezet geworden. Het zij daarom voldoende indien hij herinnert, dat in een land, dat met Christendom en beschaving niet geheel gebroken heeft, de kermis niet dan ten koste van beide wordt bestendigd, Is onlangs bij gele genheid der inhuldiging van 11. M. de Koningin het bewjjs geleverd, dat ons volk kan feest vieren op waardiger wijze dan dit geschiedt wanueer het kermis is in onze steden en dor pen, daarmede is de kermis zelf als aanleiding tot ongebondenheid reeds veroordeeld. De Kerkeraad vertrouwt, dat, waar grootere en kleinere gemeenten (sommige zelfs reeds voor jaren) het goede voorbeeld hebben gege ven, van de verouderde instelling, die zooveel veikeerds mét zich brengt, uit haar midden weg te doen, de Raad van Schiedam het zich tot eer en plicht zal rekenen, niet achter te blijven, maar ook in dit opzicht het waarachtig welzijn van Schiedam en zijne inwoners te be vorderen. De Algemeene Keilternad voornoemd, C. L. v. n. Broek, h. I. Fraeses. 1. SciiRUVEU, h. t. Scriba Bij bet adres van de heeren Dienske c. s, hetwelk wij eergisteren opnampn teekont Je redactie van de »Zondagsbode" aan Wij behoeven hierbij geen woord te voegen. Deze voorstellers raken de juiste snaren aan, en wijzen op f-iten waarvan ieder zal zeggen zeker, dat is zoo. Wij hopen zeer dat dit voor stel in den Raad ernstig besproken zal worden, en dat er geene tegenbezwaren zullen gemankt wonlen. Als zij er werkelijk zijn dat men ze dan voor den dag brenge, maar om ten slotte liet voor en tegen eerlijk te wegen. We behoeven niet te zeggen, hoezeer wij verlangen naar den tijd dat de kermis hier tot het verleden zal behooi'en, en zijn er zeker van dat allep, die daartoe medewerken, kunnen rekenen op den dank van allen, die het waar achtig welzijn onzer gemeente zoeken. Wie helpt om aan het volk de kermis te ontnemen, geelt een weldaad aan zijn stadgeriooten. Wij zijn volstrekt niet tegen vreugdebetoon. Van heeler harte hebben wij in Augustus en September zoolang wij konden, meegedaan, Maar wij heb ben gaarne waar voor ons geld, en willen lie ver niet dat anderen zoo treurig worden beet genomen. Kermispret en kermisnaweoën dat mag geen waar lieeteu voor het geld, dat er aan besteed wordt. Daarom, zoo goed als er een vereeni- ging is tegen de kwakzalverij, en die verricht een gezegend werk, waar zij doet wat in haar vermogen is, opdat de mensclien riiet beetge nomen worden en geene schadelijke middelen gebruiken, hopen wij dat in onzen Raad het voorstel van dit triumviiaat door allen zal gesteund worden. De afschaffing der kermis is niet slechts in het belang van sommigen maar van allen. Geen partijbelang, maar een gemeentebelang. Onze Kring" leekent Hierbij aan Wij betuigen onze hartelijke, onverdeelde ingenomenheid met dat moedige voorstel. Onomwonden wordt hier uitgesproken dat do kermis geheel overbodig is; men had er kun nen bijvoegen: vooral in onzen aan allerlei uitspanning zoo rijken tijd, en bovendien een zedelijk kwaad van niet te meten omvang. Omtrent dit vooistei kan bij de leden van den gemeenteraad geen politiek verschil bestaan. Bij eenig nadenken zullen allen ook moeten toe stemmen, dat de kermis finantieel voor de ge meente geen voordsel oplevert. Blijft alleen de groote zedelijkheidsvraag voelen de leden van den gemeenteiaad dat de dronkenschap, onzedelijkheid en veidierlijking, die altijd in meerdere of mindere mate dooi de kermis wordt veroorzaakt, een vloek is voor onze burgerij, en durven de leden van den gemeenteraad, ter wille van het hoog beginsel, de ergernis van het minstontwikkelde deel der burgerij trotseereu Maandag zal de gemeente raad gelegenheid hebben voor een goede daad. Maandag zal een heerlijke dag zijn, als hij de doodsklok luidt voor de kermis. De ambtenaar bjj den actieven dienst van 's Rijks betastingen, Van Dorst, is van hier naar Rotterdam overgeplaatst. Voor liet examen vrye en ordeoefeningen gymnastiek (L, O.) is te Rotterdam geslaagd onze stadgenoote mej. E. J. van der Hout. De benoeming tot lid van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier is aangenomen door de heerenA. J. Dekker, D. Krabbendam Jz., A. A. Boer, P. Eisberg, A. van Hoek, G. Oosterman, J. 3. Gabel, D. de Winter, W. F. H. Eckenhausen, C, Boerman, L. Suttorp, L. Koen- derman, C. van der Vlies, J. Pinster, P. v. d. Touw, J, v. d. Poel, terwijl de heeren J. M. Bongers en L. v, d. Spui voor hunne benoe ming hebben bedankt. Tot secretaris van de Vereeniging tot bevor dering van de belangen der Ned, Herv. Kerk is benoemd de heer W. F. II. Eckenhausen, tot secundus de heer Jb. Verboom, tot secre taris van den Werkmansbond de heer D. de Winter. "Vrijdag 21 October hield de Christ. Hist, jïriesvereeniging „Eendracht" hare jaarvergade ring. De voorzitter opende de vergadering met liet lezen van Openbar. 4 vers 1—10 en gebed. Daarna gaf hij een terugblik op liet vervlogen jaar* on stelde toen aan de orde do verkiezing van tweo bestuursleden. Gekozen werden de heeren Sehelievis en Van dor Laan. De heer Gabel deed daarna verslag van zijn. gehouden beheer, waar-uit bleek, dat roemen overbodig on klagen ontijdig zou zijn. De heeren Vink on Krommenhoek werden benoemd om de rekening na te zien en daar van in een volgende vergadering verslag uit te brengen. Het Bestuur deelde nog mode, dab liet eerlang een nieuw reglement aan de beoordee ling der- leden wenschte voor te leggen, en infor meerde dat or dezen winter waarschijnlijk oen of meer vooi drachten op ons gebied zullen ge houden worden. De vergadering werd mot dankzegging geslo ten- GA") Wij lezen in „Onze Kring"; Het voorloopig besturu-, op do ledenvergade ring van 27 October gekozen, is na het bedan ken van mej. L. Knappert op voordracht van den voorganger, dto van de ledenvergadering hot recht tot benoemen van een vijftal had ont vangen, aangevuld met den lieer G. Odé, zoo dat het thans bestaat uit de heeren Hugoiilioltz, Q. Rovers en moj. L. Maas, die respectievelijk do function van voorzitter, secretaris en pen ningmeester op zich bobben genomen, en de heeren C. van Meurs, G. Odé en moj. J. M. Aaltsz. Gisteravond vierdo de onderaf deeling van heb Nederlandseh Jongelingsverbond, „Welspre kendheid", haar 3e jaarfeest. In liet versierde lokaal waren alle werkende en eenigo buitenge wone leden tegenwoordig. Na opening van de vergadering door den voorzitter, don heer II. Wiikeshuis, on het daarna uitgebracht jaarver slag, waaruit bleek dat de toestand mots to wenschen overlaat, word overgegaan tot hot huishoudelijk concours, waarbij als jury-leden fungeerden de heeren A. J. Dekker, ds. C. F. Westermann en ds. J. Schrijver. Na lievigen kamp werden do prijzen toogekond als volgt. Ie pri js, memoriseeren, J. E. van Riot, 2e prijs-, idem, J. Dijkstra; le prijs, voordragen, O. W. van Eerden, 2o prijs, idem, M. J. Gorrots; en prijs, voorlezen, A. A. Degoling. Een eeroprijs voor vrije voordracht worcl beltaald door II. van der Mark. Met een toepasselijk woord worden deze prij zen, alle boekwerken, uitgereikt en bleef men in gezellige stemming voor het officieuso ge deelte van den feestavond nog eonigen tijd bij een. De afdeeling SchiedamKethel van heb No- dcidandscho Bijbel-Genootschap zal aanstaan den Zondagavond eeno openbare vergadering houden Ui de Groote Kerk. Door den vertegenwoordiger te dezer stede van liet Nationaal Bureau voor plaatsing, op gericht door het Ned. Jengel. Verbond, werden dezer dagen circulaires verzonden aan verschil lende pauoons, met verzoek om bij eventueele vacatures van dat bureau gebruik te maken. Mej. J. v. V. alhier zal welwillend mede werken aan het concert van wege de afd, Schiedam van den Ned. Protestantenbond, dat op 14 November a. s. gehouden wordt; het concert vangt te half aebt aan. Een lieer, alliior woonachtig, was gisteren middag met zijne dames uit rijden in een dog- card bespannen met tweo liitten. Op den weg tusschen Ov jrschie en Rotterdam, nabij do via duct der ceintuurbaan, schrikten de hitten voor een hoop stoenen juist op het oogonblik dat een melkwagen passeerde. De dogcard reed meteen schok tegen den wagen on tuimelde omver, waarhij do beido dames en do heer over den grond rolden; gelukkig liep dit voor hen goed af daar slechts een der beide dames zioh had bezeerd. Zij werden in het nabijzijnde stoomge maal binnengeleid. De dogcard had aan strengen enz. ecnigs schade bekomen, doch daar de paardjes dadelijk gegrepen waren, is dit ook niet zoo erg als het ongeluk deed vermoeden. Hedenmiddag te 3 uur ongeveer viel een man in de Noordvestgracht, hij werd echter spoedig door een paar in de nabijheid zijnde personen weer op het droge geholpen. De man, die te Leiden thuis behoort, is in zjjn nat pakje naar den trein gegaan. BU RGERLIJKE STAND. Geboren i 27 Oct. Louisa Maria Johanna, dochter van M. vau Loenen en N. Scheiïers, Bange Nienio- straat. 28 Oct, Bernardus Hermanus, zoon van J. Putters en II. C. E. Schuurmans, Westmolen straat. 29 Oct. Niesj'e, dochter van A, M. Veringmeier en J. Leeflang, Gasstraat. *Vanwega de kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier zal a.s. Dinsdag-avond ten 8 ure eene openbare vergadering gehouden worden in liet lokaal „Liefde en Vrede" aan de Gedempte Biersloob, waarin als spreker zal optreden, ds. W. Sieders, Het onderwerp is: „De roeping van den Gemeenteraad". Debat zal worden toegelaten. BURGERLIJKE STAND. CJeboren s 28 Oct. Johanna Cornelia, dochter van C. Bos en M. M. Holman, Oosterstraat. 29 Oct. Hendrik, zoon vnn II. Ekenaar en K. Drop, Vleersteeg, Overleden s 29 Oct. Aloysius Kornelis Verbeek, oud 12 weken, Hoogstraat. a 30 cis, por regel. IIAHBIIOOKiCHEIB. Een rijke dame, welke door dr. Nicholson's kunst-trommelvlies' van hardhoorigheid en oorsuizeti is genezen heeft aan zijn Instituut een geschenk van 20.000 Mark aangeboden, ten einde daarvoor doove en hardhoorige personen, die geen mid delen bezitten zich hel kunst-trommelvlies aan te schaffen, dit gratis te vei schaffen. Brieven te adressèerenRichardson Bros. 9, Great Russell Street, London, W. C. Do Rotterdatuscho rechtbank behandelde een vor dering vnn den rijks-advocaat Mr. E. E. vanltaalte, contra do Naamlooze Vennootschap „Société générale de Eaux do vie de Cognac", voorbeen onder do firma Tissot tb Co., Westerstraat 14 Rotterdam, die o. m. bergplaatsen heeft tot opslag van gedistilleerd in do perceelen 14, 16, 18 en 22 iu dc WesterBtraat. Do 18n Juni 1898 zagen een tweetal visiteurs dat uit een dier pakhuizen een handwagen werd ge reden waarop eenigo manden met flessehen wijn geladen waren, waaronder zich een tweetal flcschjes likeur en 10 flessehen cognac bevonden. Deze hoe veelheid gedistilleerd die 270/o ou 433/l0 bedroeg werd vervoerd uit een pakhuis bestemd voor onver- accijnsd gedistilleerd en was gedekt door do ver- eischte documenten. Do visiteurs hadden verdenking gekregen doordat een kantoorbediende naar het hun voorkwam op den uitkijk stond. De Rijksadvocaat requireerde f100 boete eu ver beurdverklaring van het ia beslag genomen gedistil leerd. liet O. M. concludeerde tot toewijzing dier vor dering. Men verzoekt alsnog mede tc doelen, dat het ont slag van den heer A. L. Couvéo als directeur van de Naaml. Venn. „Sportterrein den Haag" mot 31 October a. s. is verleend op zijn verzoek. Merkwaardige dieren. Men rneldt ons uit Amsterdam Twee exemplaren van een hoogst merk waardige diersoort, welke sedert verscheidene jaren in Artis niet vertegenwoordigd is ge weest, werden voor eanige dagen van den heer C. Gust. Olie Fzn. te Paramaribo ten geschenke ontvangen. Het zijn een wijfje met Tiaar jong van den Ai of Drievingerigen Luiaard. Zij bewonen da uitgestrekte bosschen van het noordelijk gedeelte van Zuid-Ameiikn, waar zij, hoewel veelvuldig voorkomende, tocli zelden worden opgemerkt, daar de kleur der haren zeer veel overeenkomst heeft met die der takken, waarop zij bij dag gewoonlijk slapende worden aangetroffen, Als een bal te znmen gerold hangen zij met den lug naar beneden aan de van sterke, gekromde nagels voorziene pooten met den kop op de borst. Zelden ziet men ze op den grond, daar de eigenaardig gevormde pooten hun het loopen hoogst bezwaarlijk maken, doch door middel waarvan zij in staat zijn zich vlug op de boomen voort te bewegen. Het zijn ware nachtdieren, daar zij eerst tegen het vallen van den avond hun voedsel gaan zoeken, dat hoofdzakelijk bestaat uit sap pige vruchten, bladeren en uitspruitsels van boomen, welke zij met hun lange armen tot zich tiekken; dierlijk voedsel schijnen zij echter ook niet te versmadenaan drinken hebben zij blykbaar geen behoefte, daar zij zich met dauw der bladeren vergenoegen. Zij bezitten de grootte van een kathet lichaam is dicht bezet met aan het uiteinde stugge en ruwe haren, gewoonlijk donkerbruin van kleur, hier en daar met lichte vlekken, terwijl over den rug aan weerszijden een witte streep loopt. De kop is klein, kegelvormig toe- loopende, aan het einde waarvan zich de neus gaten bevinden. De jongen worden, wanneer zij niet zuigen, zoo lang door de moeder op den rug gedragen, totdat zjj zelf krachtig genoeg zijn om zich te verplaatsen. Door de Indianen worden zij veel gejaagd, daar hun vleesch voor hen, doch ook voor hen alleen, een smakelijk gerecht is, In gevangen schap worden zij zeer mak en hechten zich spoedig aan hun verzorger. Ook van de andere soort, de Dnau ofTweo- viugerige luiaard, bezit het Genootschap even eens twee prachtige exemplaren, terwijl van de groep der Tandloozen in hel geheel nu vier soorten aanwezig zjjn, dewjjl ook de Groote en de Kleine Miereneter of Tamandua elk door een exemplaar vertegenwoordigd is. (»N. R. Ct.") Hoor de fiets, Te Scheveningen in do Rogsbraafc kwam gis termiddag oen wielrijder met zijn fiets zoo on gelukkig "te vallen dab hij een been brak ter hoogte van den enkel. Door dr. Daniel de Niet werd een voorloopig verband gelegd, waarna hij per polibie-raderbaar naar heb Gemeente Zie kenhuis in den Haag ia overgebracht.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2