Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. Uit de Staatscourant. Einantieel. Ti s scli er ij. rooet zie" van wetsontwerpen fakende de po sitie der vrouw en dat zij niet wenschen mede le „flan in een richting, die blijkbaar afbreuk /ge" aan het recht, dat de vrouw door hare daden doende is zich te veroveren, en waarvan de erkenning van regeer'mgswege reeds eenige malen is gebleken, bet vecht nl. op aandeel in den mftitschappelijken arbeid in overeenstemming met haren aanleg, het recht dien aanleg te inocen ontwikkelen tot individuëele kracht, die 'direct hare omgeving, indirect de gemeenschap ten goede moet komen." Niet allen waren het in dezen met pastoor Konings eens. De voorzitter deed het debat ein digen met de opmerking dat liet vraagpunt een goed onderwerp van studie zou wezen voorliet a.s. winterseizoen. Met de gewone plichtplegin gen werd daarna de vergadering gesloten. In het hotel „De Zalm" werd een gemeen schappelijke maaltijd gehouden. R, K. Patroons-Yoreeuigiug „Gildenbond.'' Onder voorzitterschap van den heer Jos. Th. j (juypers werd Donderdag te Gouda een al gemeene vergadering geliouden van de R. IC. Patroons-Vereeniging „Gildenbond". Met het bestuur waren oen 50tal aigevaar- digden van de afdeelingen Amsterdam, Rotter dam, Leiden en Gouda en gewone leden tegen woordig. De begrooting voor 1899 werd goedgekeurd met een° ontvangst en uitgaaf van f 352.50, waarbij de contributie per lid blijft bepaald op ƒ1.25. Daarbij bleek, dab de afdeelingen Am sterdam 95, Rotterdam 105, Leiden 53 en Gou da 30 leden tollen. Achtereenvolgens werden verschillende be- lanmijko vraagpunten behandeld. De heer P. Bredius besprak heb vraagpunt van het centraal-bestuur omtrent de wonsdhe- 'lijkheid om, in afwachting van de regeling van staatswege, in eigen kring maatregelen to ne men tob verzekering voor den ouden dag van werklieden bij R. K. patroons en werkgevers. Spreker betoogde uitvoerig de wemschelijk- heid, maar vond veel bestrijding; verschillende patroons achtten de zaak wel good maar niet uitvoerbaar. Ten slotte stolde de heer Bredius de volgende motie voor: „De algemeene vergadering van den „R.-K. Gildenbond", betreurende dat pensioenregeling voor oude werklieden met medewerking'van den Staat tot dusverre niet tob stand gekomen is, erkent de billijkheid en de wenschelijkheid dat van de zijde der patroons naar een pen sioenverzekering voor hun werklieden wordt ge streefd en noodigt heb centraal-hostuirr uit, voor dit denkbeeld langs den meest gepastón weg propaganda te maken." Pastoor Konings, de adviseur van het cerr- traal-bestuur, verdedigde de motie, welke daar na bij acclamatie weid aangenomen. Aan do orde kwam vervolgens de stichting van burgervoreenjgingen. Do weleerw. heer De Jong, geestelijk advi seur van de „Leo-Vereeniging" te Utrecht, be handelde de vraag „Waarom en door welke mid delen dient getracht te worden, heb aantal bur- ger-vereenigingen in ons land uit te breiden en op welke wijze is tusschen de verschillende ver- eenigingen een vruchtbare samenwerking te verkrijgen". Spreker betoogde dat in de nieuwe vormen der Maatschappij de positie dor burgerij hoe langer zoo meer onhoudbaar wordt. Naast de Volksbonden, WerkLieden-Vorecuigingen, Boe renbonden enz. behooren de Burger-Vereenigin- gen een plaats in te nemen. Een bezwaar ligt misschien in de velerlei scliakeeringen, die men bij de burgerklasse aantreftmaar als mi naar goed beziet, is zij toch wel af te bakenen en tob eenheid te brengen. Gelukt dit, en slaagt men er in, meerdere vereenigingen van burgers uit de middelklasse te stichten, dan behoort door al len gezamenlijk een Bond te worden gevormd. Na discussie werd aangenomen eene motie ven den heer J. N. Hendrix om het Centraal Bestuur op te dragon in de eerstkomende ver gadering rapport uit te brengen over zijn pro- paganda-bemoeiingen te Haarlem en te Delft en. om omtrent het oprichten van Bnrger-ver- eenigingen in overleg te treden met do „Leo- vereeniging" te Utrecht. Deze motie, door spre ker verdedigd, omdat men daardoor het bestuur een bepaalde taak oplegt, werd met algemeene stemmen aangenomen. Nog besprak de heer Hendrix de vraag „Kan. het .aanbeveling verdienen, dat door dén „R. K. Gildenbond" pogingen worden aange wend: a. tot het verkrijgen eener collectieve of itidividueele inzending door de leden van den „Gildenbond" op de Wereld-Tentoonstelling te Parijs in 1900 te houden; b. tot heb bevorde ren van deelneming aan en het doen vertegen woordigen van den „R. K. Gildenbond" of even tueel bij de tentoonstelling te houden congres sen over vraagstukken van socialen aard" welke bespreking tot resultaat had, dat aan het Cen traal Bestuur werd opgedragen in overleg met de besturen dor afdeelingen eene commissie te benoemen. Tot leden der commissie werden vervolgens benoemd de vier leden, die willen exposeeren met den voorzitter. Voorts werd nog besloten een adres, aan de regeering te richten om op betere handhaving der Zondagsrust aan te dringen; na eene rede van pastoor Konings om meer samenwerking te zoeken tusselien de besturen dor katholieke werklieden- en patroonsvereenigingon ter min nelijke oplossing van geschillen, welke zich tus- s schen do patroons en de werklieden, kunnen voordoen. Ten slotte behandelde pastoor Konings nog de vraag: „In hoeverre heeft do patroon het recht, steeds het loon zijner werklieden te ver- hoogen, of is dat recht onbeperkt. Na in heb algemeen begrip loon te hebben omschreven, beantwoordde spreker die vraag ontkennend. In dien het loon rechtmatig is on normaal, dan heeft de patroon niet het recht, in gewone om standigheden meer te geven en dit meerderë op den verbruiker te verhalen, Yereeniglng tegen kwnkzalverij. In «Krasnapolsky" te Amsterdam hield gister namiddag bovengenoemde vereeniging baar algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer 0. Guldensteede Egeling. De voorzitter zeide na opening der vergade ring, dat de financiën waren achteruitgegaan zoodat tic strijd niet meer zoo gevoei d kon worden als wel gewenscht was. Een krachtig toetreden tot de vereeniging was evenwel noodig. Maar bovenal steun der regeering was noodig, die door het uitvaardigen eener wet tegen de kwakzalverij veel zou kunnen bijdragen tot de bestrijding hiervan. Aan het jaarverslag, dat hierna goedgekeurd werd, is het volgende ontleend. Hoewel het aantal leden in den loop van het jaar evenveel verminderde als in het vorig jaar, uamelijk met 59 tegen 59 in 1896, was de aanwinst veel grooter, en wel 24, terwijl op 31 Dec. 1897 zich nog 44 personen als lid hadden aangegeven, met ingang van 1 Jan 1898. Yoor het eerst sinds 1890 kan dus eenige vooruitgang worden geconstateerd. Van 69 leden werd eene extra bijdrage boven de contributie ontvangen tot een bediag van f '168 tegen f 108.25 van 82 leden in 1896; de maximum- en minimum cijfers dier bedragen waren 17 en 25 ets. De ontvangsten bedroegen in '1897 een som van f 1337.75, wat met het saldo van 1896, gioot f 1011.92, een bedrag maakt van 12349.67. De uitgaven bethoegen f 1882.91 Vszoodat het sa'do van 1896 verminderd werd met 545.16'/» en er dus op 31 Dec. 1897 een saldo in kas bleef van 1 466.75'A. De uitgaven voor de verschillende rubrieken waven, zooals in de rekening nader is aange duid, op eenige uitzonderingen na, belangrijk liooger. De circulaires, aan de studenten in Nederland gericht, de uitnoodiging behelzende om zich, als lid, by de Vereeniging aan te sluiten, had een verblijdend, resultaat. Ongeveer 60 studenten gaven aan de uitnoodiging gehoor. In 1897 zijn een totaal aantal van 47400 exemplaren van het Maandblad verspreid. De rekening en verantwoording werd goed gekeurd daarna overgegaan tot de eindstem ming van liet in de vorige algemeene vergade ring aangehouden voorstel der aid. Dovdiecht en omstreken betrefiende eene statutenwijzi ging; welke weid goedgekeurd. In de plaats van het periodiek altredend lid den heer C. Guldensleede Egeling, die volgens de juist aangenomen statuten wijziging niet herkiesbaar is, woidt gekozen de heer mr, A. G. van Blommenslein te Rotterdam. Thans kwam aan de orde het laatste punt der agenda. «Bespreking van andere middelen, die tot het doel der vereeniging kunnen bij dragen." De secretaris doet vooilezing van een voor stel, door eeu lid ingezonden, waarin deze aan raadt circulaires ter verspreiding te zenden aan de leden, waarin liet doel der veieenigirig wordt uiteengezet. Hierdoor zou men ieden kunnen werven. Het bestuur voorstel. Enkele leden raden aan meerdeie versprei ding van het maandblad onder mei-leden. Het voorstel om circulaires te zenden wordt hierna aangenomen. Enkele andere ingekomen voorstellen worden als niet van zooveel nut als het eerste,voor kennisgeving aangenomen. Het bestuur stelde hierna voor, dat de Ver eeniging zich nogmaals wende tot de regeering tot herziening der wet op de geneeskunde. Hiermede vereenigt zich de veigadering. Aan de leden der Eerste en Tweede Kamer zullen afdrukken van dit adres worden gezonden. Een der leden rnerkt op, dal het vvenschelijk zou zijn aan het hoofdbestuur van het »Nut" te verzoeken, dat ook sprekeis optreden iu de depaitementen met ondeiwerpen lorbestijjding der kwakzalverij. Een der bestuursleden zegt, dat er een col lectie beslaat van leclameplaten enz, betiek- king hebbend op het gebied van kwakzalverij. Deze wil spr. nu aan het >Nut" afstaan, om hieimede de lezingen op te kunnen luisteren. Ilij merkt tevens op, dat het »Nut" vroeger al over dergelijke voordrachten gedacht heeft. Besloten wordt in den geest als gewenscht wordt aan het »Nut" le schrijve». Ook de medici wil men opwekken tot den strijd tegen de kwakzalverij en een hunner ver zoeken een rede daarover te houden. Het bestuur kan zich hiermede wel ver- Met ingang van 1 Nov. 1898, ia aan P. J. Noyt, oud-bouw- eu werktuigkundige bij den aanleg van Staatsspoorwegen, te Amsterdam, op zijn verzoek eervol onlslag verleend als assistent voor do water bouwkunde aau de Polytechnische School to Delft. Do luit t'z, lo kl. W. D. II. baron van Ashcck wordt met 1 Nov. a.s. gedetacheerd to Rotterdam, bij verdere gereedmaking van ïlr. Ms. opnemiugs- vaartuig Van Oogh. Do luit. t/z. le kl. P. Pinke, geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip to Hellevoctsluis eu belast met het bevel over Hr. Ms. riviervaartuig JIhenus is met 27 Oct. jl. eervol onthoven cu belast met het bevel over Hr. Ms. riviervaartuig Merva. Met dienzelfden datum is do luit. t/z. 2o kl. C. Stofolaar gedetacheerd aan boord van laatstgenoemd riviervaartuig. Do luit ter zeo le kl. L. E. A. T. ter Haar wordt, met intrekking van zijne overplaatsing als cerste- officier aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hollc- voetslnis, met 1 Nov. a. s. overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. logementschip Buffel, terwijl dc over planting van den luit. ter zee le kl. C. E. Ditt- linger met dienzelfden datum aan boord van Hr. lts. pantscrdekschip Friesland wordt ingetrokken, en te zijner vervanging aangewezen de luit. ter zee der lo kl. J. S. F. Gallay. Do buitengewone adelborst bij de Kon. Nederl. Marine reserve, J. de Koning, wordt met 1 Nov, as. geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip Gier. De minister van Financiën maakt bekend dat hij uit Utrecht ontvangen heeft f 146,10, wegens te weinig betaalde vermogens- en bedrijfsbelasting. het graven van een oinleinardsch gewelf en haastte zich daarvan kennis te geven aan den generaal van het Oostenrijksehe leger, die een ander onderaaulsch gewelf liet graven in tegen overgestelde richting en waardoor het Oosten- ryksche leger doordiong tot in hot midden van het vijandelijk kamp, dat overvallen en op de vlucht gejaagd werd. De keizer van Oostenrijk, de diensten, be wezen door den scherpzinnigen Weener bakker, willende belooneti, liet hem ontbieden en vroeg wat hij wenschte te hebben als bewijs van dank baarheid. Ik viaag slechts dén ding, antwoordde de bakker, en dat is mijn bedrijf voort te zetten, maar als Uwe Majesteit het. mij wil vcioor- looven, verzoek ik ter herinnering aan de Oosten rijksehe overwinning op de Turken, liet privi legie, ook voor mijne nakomelingen, broodjes le mogen maken in den vorm van een'halve maan. De keizer stond bom zijn verzoek toe en gaf hem en zijne nakomelingen dit recht' en te vens dat van een degen te mogen dragen. Selderij. Op do nuttigheid van seldonj als groente ves tigt iemand in een Engolsch blad de aandacht, ■in do volgende bewoordingen Ik heb vele per sonen gekend, die ter oorzake van den eon of andere reden aan zenuwzwakte lijdoude waren, en clio herstelden door het matig dagelijlcsch gobmik van selderij-stengels. Ter bereiking van hetzelfde doel kan men ook den selderij-knol of -wortel gebruiken. Ook wij, die er meermalen op wezen, achten het gebruik van selderij en uien hoogst bevor derlijk tot het behoud eener goede gezondheid. Deze twee groentesoorten moesten nimmer in den provisiekelder ontbreken. Een verkleinde tieus. Gewoonlijk wonlen de zoogenaamde plasti sche opeiaties operaties om liet een of ander defect in de lichaamsbedekking le herstellen ondernomen, als het den neus betreft, om aan hel gelaat althans weer iels dat op een goeden neus gelijkt te geven, voor het geval dat dit noodzakelijk deel ervan verdwenen of veiminkt is. Dr. Joseph in Berlijn heeft echter onlangs op zich genomen iemand, die een le groolen neus had, er een te bezorgen van meer normak* dimensie. De neus in quaestie was zoo bespottelijk groot dat de dinger door ieder die hem zag werd uilgelachen, en daar hij dit niet langer verdragen kon en er geheel melancholiek van werd, kwam hij den geneesheer smeeken hem van dit opzichtig orgaan le verlossen en het wat kleiner te maken. Dr. Joseph ging aan het weik, verwijderde de overtollige huid, knipte van het beer. en het kraakbeen een paar stukjes af, en wist zoo een neus te scheppen geheel naar des dragers wenscli. Het verdere vet loop was uitstekend, de wond genas zonder tegenspoed en de eigenaar loopt weer, innig gelukkig, op straat als een gewoon memch, die niemand meer stof tot lachen biedl. Met opnaming wordt geen instemming der Redactie bedoeld. Copy wordt nimmer teruggegeven en worde slechts aan éene zijde geschreven. f nu vereenigt zich met dit eenigen. Besloten wordt nan de prudentie van het bestuur over te laten, hoe deze uitnoodiging aan de medici te doen topkomen. Na eenige mededeelingen van huishoudelijke» aard werd de vergadering gesloten- Bij Kon. Besluit ia met ingang van 16 Dec. 1898 benoemd tot directeur yan het post- en telegraai- kantoor te Ogs, H. Crooso, thans commies der tele- giaphio le klasse. De Oorsprong van de Halve Manen Croissants Wij lozen in »<le Banketbakker": Men weet, dat de fabrikalie van halve ma nen tan Oostenrijksclien omsprong is, maar wat over het algemeen weinig bekend is, dat is de reden waarom deze broodjes met den naam van halve Manen (croissants) gedoopt zijn. De halve maan is voor de Malunnedaneri, wai liet kiuis is voor de Christenen. Gedurende verscheidene eeuwen was er een vreeselijke strijd tusschen de aanhangeis van het kruis eu die van de halve maan, waarvan de Tui ken, evenals nog heden ten dage, de veuiedtgeis waren. Gedurende bijna twee eeuwen droomden de Turken de Christenvolken le verdelgen, be proefden herhaaldelijk Europa to bemachtigen en twee malen Weenen te belegeren. Ten tijde van het laatste beleg in '1683, na vergeefs genacht te hebben Weenen door be storming te nemen, beproefden de Turken de hoofdstad van Oostemyk door list meester te worden. Zij gioeven een onderaardsch gewelf, dat zich uitstrekte tot aan de stad, waarin zij hoopten binnen te kunnen komeu. Zij waren zóó ver gevorderd met het graven van het «eweif, dat zij de stad waren genaderd, en zelfs op het punt hun list te zien gelukken. Om de aandacht niet te Hekken en om niet gehoord te worden groeven zij gedurende den nacht. Gelukkigerwijze dat het onderaardsch ge welf zich uitstrekte tot onder eene bakkerij, waardoor eeu bakker, die bezig was met kne den, liet leven bemerkte, dat de Turken maakten met hunue houweelen. In het begin hoorde hij een gering gedruiseli, dat uit den bodem van den kelder kwam. Dit gedruisch hield aanhij hield op met zijn werk en zag toen, dat de trommelstokken die op een trommel lagen en door zijn kleinen jongen waren achtergelateu in een boek van hel bak huis, van liet trommelvel opsprongen. In den aanvang schreef de bakker deze be weging toe aan schokken, veroorzaakt door het afschieten van kanonnen, maar met zijn oor op den grond liggende, ondetscheidde hij al zeer spoedig de slagen der houweelen. Hij vermoedde onmiddellijk, dat de Turken bezig waren met Mijnheer de Redacteur Tot ons leedwezen, namen wij dezer dagen ken nis van het adres gericht aan den gemeenteraad, door de II.II. Dieusko c. s. tot afschaffing der Schie- damscho kermis. De motieven dio genoemde heeren daarvoor aan voeren, komen ons minst genomen overdreven voor. Berstens wat betreft de uitspatting en dronkenschap, cn onzedelijkheid, waar het Schiedamsehe kerrnis- hoiulende publiek zich aan zoude schuldig maken; daar kan de bevoegde autoriteit, zoo wij raccnen, wel een andere voorstelling van geven; ten tweede als zoude de kermis ons onreinheid en gevaar voor besmetting brengenons is niet bekend dat de Gezondheids-Commissie zich ooit in dien geest heeft uitgelaten. Ten derde als zouden do neringdoenden zooveel schade van do kermis lijdendit kunnen wij beslist tegonsproken, daar wij uit den aard van de zaak meer met neringdoenden in aanraking komen dan de II.U. Diensko c.s., daardoor kunnen wij consta- tceren, dat er zeer velen zijn die door hunne leve ranties aan kermisreizigers er voordeel van hebben, daar or op do kermis bijna niets verkocht wordt wat hun concurrentie aandoet. Gaarno willen wij gelooren, dat het gemis van de vierduizend gulden die jaarlijks door de kermis in de gemeentekas vloeien, voor do H.H. Dienske c. s. geen bezwaar opleveren, maar voor ons als kleine neringdoenden wel, die niet gaarne zagen, dat hunne opbrengsten nog grooter werden. Ten slotte komt het ons voor, als willen de H.H. Dienske c. s. zich nogmaals als zedemeesters onzer goede stad Schiedam opwerpen, U, M. de Bedaeteur, dankzeggende voor de ver leende plaatsruimte. Namens de Koninklijk goedgekeurde Vereeniging Vergunningte Schiedam, Hut Bestuur. faillHscnientcn. Uitgesproken: 25 Oct 11. \V. li. Braakman, banketbakker te Zand- vooit. Ueeh'.er-commis-ar.s mr. I. W. Loseea.it Yei- meei. Curatoi mr. W. van Hulst. J C. Sneekens, lijwielhandelaar, te Tilburg. Rechtar-comm. mr. A P. L. Nolissen. Cur, mr. D II. J. van Mens. Opgeheven: II Th. van Rijswijk, vioegei bakker en kruidenier te Web!; W. NV. Biouwer, ij zei gieter te Utrecht. 1JMÜ1DEN, 28 Octobei. Heden waren hier3kotter- loggeis aan de mm kt met 20Ü—300 tongen, enkele talbotten gnet, 515 mandjes mul schol, 2050 mandjes kl. schol, 710 mandjes schar Vei dei 70 schuitjes met enkele tongen, 5H mandjes schol en 23 mandjes schar en enkele rog. De volgende prijzen weiden besteed: groote tong 95 e1.10, rnuld. tong P075 c., kleino Song 20—30 e., tmbot Cl10 50, kl. tarbot griet f33.75, ïog f 1.50f.75, alles per stuk; rnidd. schol 15.50—8, kleine schol f2.258, schar f 1.251.85. SCllliVENlNGEN, 28 October. Heden werd alhier van Nieuwediep en IJmmdeu aangevoeld 400 mand versche visch. Kleine tarbot en giiet gold f0 60 tot f 1.75, scbcKiseh levende fO,04 tot fO.8',1, id. doode f0.35 tot f0.4o pei stuk; id. kleine f!.75 totf4— Meinsdiol fa tot f4.50 eu zeehanen f 1.50 tot f2.50 per mand. A «i SS IS A. 29 Oct. Gioote Schouwb., Iinl. Opera, Manon Lescaut, 8 uur. 30 Verg. aki, SchiedamKulliel, Bijbel genootschap, Groote Kerk. Dubbeltjeseoncert Olficieren-Vereeni- ging, 8 uur. 7> Groote Schouwb. Rotterdam, de Men- schenredder, 8 uur. Tivoli, Rotterdam, Kaal Mossel, S uur. Gemeenteraad tan Schiedam, 2 uur nam. 2 Nov. Groote Schouwb., Rotterdam, Ned. Opera, liet Gouden Kiuis, 8 uur. 3 Officieren-VereenigingFeestavond Singelkwartier, 7 K uur. 4 b Sociëteit Harmonie, Toonkunst, Elias, 71/2 uur. 7 Ned. R.-K. Volksbond, afd. Schiedam, Buiterigew. Verg. Officieren Ver. Spr. J. 11. Niedfehl, 8 uur. 14 Muzikale uitvoering Protestantenbond, Olficiercnvereenigmg, 8 uur. Te Rotterdameiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uur; Flma, Cooisingel. 8 uui; Casino Variété, Cooisingel, 8 uur; Pschorr Dameskapel, Korte Hoogstraat, 8 uur. 30 30 30 31

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 7