M^INLANl). STADSNIEUWS, Gemeenteraad. publiek en muzikanten opstonden on den Pre sident een geestdriftige ovatie brachten. -'V.' \S xs Gciucngile Mcdcdecllngcn. Don '24aten dezer maand komt do conferentie tegen do anarchisten te Rome bijeen. Do Paus zal, naar mon zegt, te gelijk een en cycliek uitvaardigen, togen liet anarchisme. Do Amerikaanseho commissaris-generaal voor ile tentoonstelling van 1900 heeft aan minister Brisson liet verzoek van do regiering der Ver- eexügdo Staten overgebracht, om in do Tuilo- rieën, tegenover deu Triomfboog, een stand beeld te mogen oprichten voor Lafayette. Waar schijnlijk zal de Fransche regeering dit aanbod aannemen. Da Italiaansclio Kamer is tegen 16 Novem ber bijeengeroepen. De verpleegster Peclita te Weencn is nu ook aan do pest gestorven. Men vreest niet meer voor verspreiding tier ziekte. Alvorens Konstantinopel to verlaten heeft keizer Wilhelm zestien duizend francs geschon ken voor de armen der stad en veertig duizend voor liefdadige doeleinden. Men verzekert dat de mogendheden nog niet terstond, maar toch zeer spoedig een gouverneur van Kreta zullen benoemen. Prins George van Griekenland zou naar het eiland worden gezon den als voorloopig commissaris. Tegen. 4 November eisclien do admiraals do algeheelo ontruiming en do overgave van hot bestuur van Kreta. „Daily Mail" verneemt uit Kairo dat de Klia- lif op het oogenblik in Darfour is, waar de En- gelsehgezinde stammen zich gereed maken hem aan te vallen. Naar uit Peking aan do „Daily Telegraph" wordt gemeld weigert de Keizer do door den Fraoschen dokter voorgeschreven geneesmidde len in te nemen. Uit Shau-Hi worden weer nieuwe troebelen gehield. Provinciale Staten van Zuid-Holland, Heden werd door den Commissaris der Ko ningin do najaarsvergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland geopend. Daarin heeft de heer J. \V. Hein van Roc- kanje, nieuwbenoemd lid der Staten voor Rot terdam, na goedkeuring zijner geloofsbrieven, onderzocht door do leden Loeff, Iludig en van Yelzen, zitting genomen, nadat hij do vereischt© beloften had afgelegd. De volgende onder werpen werden gesteld in handen van speciale commission, te weten: lo. van do hoeren: Versteeg, Kortoweg, Schippers, Kerstens en Crena de Jongh, 1. G. S. de subsidie-aanvraag ten behoeve der Ambachts- teekenschool te VÏaardingen en het subsidie verzoek voor het ambaehtsonderwijs op de eilan den Voome eu Putten; 2o. van de lieerenConrad, IJzermans, Loo- puyt, Visser, Loder, v, Velzen, Dolk, de Mos en Evers (lid van Ged. Staten) de subsidie-aan vraag voor den aanleg van een vissehershaven to Schoveningen 3o. van de hoeren: Miehiels van Verduynen, Overvvater, v. d. Lith, Hein van Roekanje, A. J. C. van Weel, Huctig, van Dissel, Hogen boom, Tukker, van der Gijp Boveadregt en Blussé (lid vaa Ged. Staten) de subsidie-aanvraag voor de doortrekking cler stoom tramlijnen van 's-Gra- venzandeHoek van Holland en van Naald wijk naar Delft en Maassluis en de definitieve regeling van het voorschot aan do Rotterdani- seho Tramwegmaatseliappij voor stCHimtramba nen op de Zuid-Hollandsche eilanden; 4o. van de heeren Kley, Drost, von Fisen- ne, Duynstee, van Driel, Quarles van Ufford en van Bylandt (lid van Ged. Staten) de sub sidie-aanvraag voor wegverbetering tussehen Bergschenhoek en Hilligersberg en do ontwerp besluiten tot wijziging van poïdeiTeglementen 5o. van de hoeren Van Dam, Kemink, Noot hoven van Goor, Gevers Deynoot en Goekoop (lid van Ged. Staten) do subactie-aanvraag voor de restauratie der St. Janskerk te Gouda; 6o. van do heeren Bevers, Juta, van Hoik, van Heemstra, Ituyseh, Muller en van Weel (lid van Ged. Staten) de stukkeu betreffende het aantal beschikbare plaatsen voor armlasti ge Zuid-Hollandsche krankzinnigen en het ver zoek van het gemeentebestuur van Leiden om subsidie voor uitbreiding van het krankzinni gengesticht te Endegeest. De opgave van den Minister van Binnenl. Zaken van de geraamde kosten van het Pro vinciaal bestuur (quae-Mio der traktementen van de griffie-ambtenaren) werd zonder discussie voor kennisgeving aangenomen. Het adres van den Raad der gemeente Alk- kemade om subsidie voor een rijweg tussehen Rijpwetering en Hoogmade werd gerenvoyeerd aan Ged. Staten om onderzoek en rapport. De eerstvolgende vergadering is bepaald te gen Dinsdag 15 Nov. voorin. 11 ter behande ling van enkele heden aangewezen onderwei-pen en van de alsdan gereed zijnde rapporten. 0 nderwtj zerspe natoe n. Het hoofdbestuur van het „Nederlandsch On derwijzers-Genootschap" heeft zich met een adres gewend tot den Minister van BinnenLmd- sche Zaken, waarin liet onder de aandacht van den Minister brengt, dat het in den laatsten tijd meermalen gebleken is dat art. 38 van de .Wet op het Lager Onderwijs aanleiding kan geven tot zeer groote onbillijkheid, Bij dat arti kel toch wordt slechts aan hen pensioen ver leend, die na volbrachten 65-jarigen leeftijd oiiG dag hebben bekomen, of na 10-jarigon dienst tijd uit hoofde van ziels- of lichaamsgebreken voor de waarneming hunner betrekking onge schikt zijn geworden. Van de onderwijzers, die wegens opheffing hunner betrekking de school moeten verlaten, wordt geen gewag gemaakt. Gelukt het hun niet, een nieuwe betrokking te verkrijgen, dan vervalt hun recht op pensioen; eu dit laatste is toch veelal liet geval niet on derwijzers die op gevorderden leeftijd hun be trekking verliezen. liet N. O. G. wijst o. a. op het voorbeeld van een G4-jarigen onderwijze'*, die daardoor geheel broodeloos is geworden. Hieruit blijkt, dat art. 38 der Wet op hot Lager Onderwijs aan de positie van den onder wijzer een onzekerheid geeft, welke niet kan zijn in liet algemeen bolang. Het N. O. G. acht hot daarom noodzakelijk, dat hot worde aangevuld rueb een bepaling, welke gevallen, als het aange haalde voorkomt. Mocht liet in de bedoeling- der Ilegeering lig:- O O O O gen binnen niet al te langen tijd de Wet ophot Lager Ouderwijs te herzien, dan vestigt liet Hoofd best ui." van het „Neder landseb Onderwij zers-Genootschap" de aandacht van den Minis ter op artikel 38 en 39 van voornoemde wet, Ondertusschen aclit het Hoofdbestuur de zaak zóó dringend en do onbillijkheid, vooral wat het verliezen van liet recht op pensioen buiten eigen schuld betreft, zóó groot, dab liet meent zoo noodig op een partiöele wetswijziging aan gaande dit punt te moeten aandringen. Bond tan R. Kath. Werklleden- vereeiiigiiigen. Do Zesde Algemeone Vergadering van üen Boud van R. K. Werkliedenvereenigingen in het Aartsbisdom Utrecht word Zondag te Zut- fen gehouden. Do vergadering heeft o. m. de wenschelijk- heid uitgesproken van de op te richten Kamers van Arbeid omdat deze een stap kunnen zijn op den weg tot verkrijging van verschillende sociale hervormingen. Door dl'. Scliaepman werd ingeleid: Werk lieden-pensioenen. Spreker deed uitkomen, dat bij staatedwang de Staat gebiedend optreedt en den vorm van ieders spaarzaamheid bepaalt. De pensionnee- ring kan niet tot stand komen zonder staats hulp. In liet- belang van. den Staat zelf zal deze komen tot eenen algemeenen maatregel en deze is: den verplichten vorm van sparen vaststel len, omdat daardoor toch wordt voorkomen de verarming en do ontkrachting van het volk in zijn geheel en do vernedering van het individu in het bijzonder. Hierna het rapport der Staatscommissie be sprekend, zegt spreker dat de zaak niet hope loos staat, al zwijgt de troonrede er van. Het schijnt van de Regeering niet onvoorzichtig, dat zij zich tot de ongevallenwet wil bepalen, daar het niet vaststaat dat de meerderheid der Sta- ten-Generaal verder zou willen gaan. De Regee ring had intusschcn wel gedaan, wanneer zij de Koningin had doen verklaren, dat zij met be langstelling het rapport der Staats-commissie had ontvangen en dat II. M. zou doen voorbe reiden, wat de Oommissie niet heeft voorbe reid. Zulk eene verklaring, al is zij niet afge legd, kan evenwel toch nog worden nageleefd. Met algemeone stemmen nam de vergadering de volgende resolutie: „De zesde Algemecne Vergadering van den Bond van R. K. Werkliedenvereenigingen, dankbaar waardeerend de vele en doeltreffende werkzaamheden en erkennende do grondslagen aangenomen door de Staatscommissie in de zake de pensionneering van oude en gebrekkige werk lieden „spreekt den we inch uit dat do Regeering spoedig een desbetreffend voorstel den Sfcaten- Generaal zal aanbieden." Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, de bij de landmacht in "West-Indië gedetacheerde majoor der infanterie van liet Nederlaudsehe leger W. A. T. de Meester, commandant, van de troepen en van het garnizoen in Suriname. Be Minister van Finantiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 29 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank 9,733,390.57 Va bij de betaalmeesters - 2,427,054.79Vs Te zamen ƒ12,161,051.37 Een wijziging is gebracht in de godsdienst oefeningen, welln ter reede en in zee aan boos d der oorlogsschepen gehouden worden. Werd het tot nu toe aan de keus van état major en schepelingen overgelaten deze oefeningen al of niet bij te wonen, thans is in beginsel aange nomen, dat de kerk door een ieder, die niet door ziekte of eenïge dienstverrichting daarin verhinderd is, zal worden bezocht. Alleen hij, die gemotiveerde bezwaren kan doen gelden, woidi daarvan vrijgesteld. Wiuir het mogelyk is. zullen gebed en leerrede, voor te lezen door den officier, die door den commandant van den bodem het meest geschikt geaciit wordt en waarbij in de eerste plaats gelet moet worden op hen, die een byzondere loeping mochten gevoelen, van psalmgezang vergezeld gaan. Meer speciaal wordt de commandant met het toezicht betast. Te *a Gravenliage is op 57-jnrigen leeftijd overleden de gep. majoor-intendant bij het No- derl. Indische leger F. J. II. van Houtum. Na eouo kortstondige ziekte is to Amersfoort overleden do heer TV. L. Scheltus, secretaris dier gemeente, die in December van heb volgend jaar 50 jmar ia dienst der gemeente zou zijn ge weest. Do regecring erkende zijuo groote ver diensten door hem den Eikekroon toe te kennen. To Rotterdam zijn geslaagd voor liet examen vrije- en ordcoefeningen do dames I. C. van der Most en J. Rebers, alhier. Gisteren is in do Grooto Kerk alhier de I.te- vormingsdag herdacht door het houden van een kerkdienst waarbij ds. Schrijver als voorganger optrad. Een kort overzicht van liottreon cle lier- vorming in den loop der tijden had teweegge bracht, deed spr. aan zijn preek voorafgaan. Zaterdagnacht geraakte do 53-jarigo zatid- schipper C. v. Kruit, wonendo Noorderstraat alhier, terwijl hij oncler de gemeente Delft iu het jaagtouw liep, slapende te wat sv. llij werd er door zijn zoon uitgehaald en de hulp van een dokter ingeroepen, waarna llij met zijn schuit naar hier kon worden vervoerd. Een vermakelijk schouwspel word liedenna- middag te half drie in do Kinderbuurt afge speeld. Een jonge os bracht een bezoek bij van Lith en moest achterwaarts uit het gangetje aan de staart er weer uit getrokken worden, wat natuurlijk nog al gelach deecl opgaan. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand October in de Uijkspostspaiubank ingelegd f G008.38 terugbetaald f 8724,07, Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2141. BURG E R L IJ K E STA N D. Geboren 29 Oct. Neelijo, dochter van J. Immens en C. Wenteler, Yettevest. Lijdia, dochter van M. van der Vlies en D. Houtman, Nieuwe Haven. 30 Oct. Hendrik, zoon van A. Dijk en C. van Beers, Koorlerslraat. Jannetje Ciam, dochter van A. II. Allewelt en A. Iloogenboom, Het Kamp. 1 Nov, Catbarina Dingena, dochter van C. J. Siikkelman en L. de Winter, Broersvest. Overleden 30 Oct. Johannes Antonius Meeuwissen, oud 22 maanden, Broersvcld. Gecontinueerde vergadering van Maandag 31 October 1808, savonth Voorzitter do burgemeester, do heer IJ. J. Versteeg. Tegenwoordig zijn 19 leden. Afwezig de heeren P. Brillenburg en 0. Visser. Aan de orde wordt gesteld do behandeling der gemeente-begroeting, ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Inkomsten Belasting. Do heer N o 1 e t wensckt bij deze algemeone be schouwingen oen paar eardinale punten to bespreken en wijst daartoe in de eerste plaats op de vraag bij bet afdeelingsonderzoek gedaan om mcdedeeling to krij gen van de plannen die B. en W. hebben op het gebied der belastingen. In hun antwoord deelden IS. en IV. mede dat zij weldra een ontwerp zouden inzenden dat een wijziging is der inkomstenbelasting welke in elk geval de belasting zal moeten zijn. Dit heeft spr, ccnigszius onaangenaam aangedaan. Ver leden jaar is bij dc bespreking er van gebleken dat een inkomstenbelasting niet welkom is, daarom wilde thans spr. dat de Raad uitmaakte of do inkomsten belasting ook zal zijn de belasting der toekomst. Onze te vroeg ontslapen wethouder Maas beeft een poging gedaan om een andere belasting te geven in ruil voor do inkomstenbelasting; die poging is mis lukt, maar dit neemt niet weg dat een tweede poging had kunnen gewaagd worden met beteren uitslag. Alvorens dus to decreteeren dat de inkomstenbe lasting zal zijn do belasting, zou spr. gaarne dc opinie van den Raad daarover booren. De Yoorzitter antwoordt dat in bet sectie- verslag de vraag ia gedaan en dat B, en W. hunne opinie daaromtrent hebben medegedeeld. Bovendien is spr. volstrekt niet van gevoelen dat het vorig jaar de inkomstenbelasting zou zijn veroordeeld, dit neemt echter niet weg dat, indien do Baad zulks wensekeu zou, zij do beslissing in dien geest kan nemen; de verklaring in do mem. v. antw. is slechts do opinio van li. en W. en niet van den Raad. Sedert de indiening van het ontwerp-Maas hebben B. en W. bovendien niet stil gezeten maar hebben een nieuw ontwerp gereed gemaakt. Daarbij is te rado gegaan met wat is voorgevallen bij de behandeling ,-an dat ontwerp. Wij waren niet afkeerig van ecu belasting naar grondslagen of van een striuitbelnsting, wij hebben dat iu de M. v. A. ook gezegd. Het belasting-ontwerp naar grondslagen is verworpen en wij zien dat in verschillende ge meenten van ons land de ontwerpen-straatbelastïng schipbreuk lijden. Hierdoor zijn wij tot de meening gekomen dat do inkomstenbelasting moet zijn d o belasting. Dit sluit echter niet uit dat daarnaast andere heffingen kunnen plaats hebben, waardoor de percen tage der ink. bel. verlaagd kan worden. Eoodra wij danrtoo een geschikte belasting gevonden hebben, zullen wij die den Raad in een ontwerp aanbieden; do Raad zal dan over die plannen en het thans ingediende kunnen oordccien; een ander voorstel op dit oogenblik is van B. en W. niet te wachten en zal dus uit den boezem van den Raad moeten komen. I)o heer N o 1 o t begrijpt wel dat voor dit jaar do inkomstenbelasting dc hoofdbelasting zal moeten zijn, alleen wil spr. zich verzotten tegen do perti nente verklaring dut dezo belasting zal zijn de be lasting voor do toekomst; dit laatste Ontkent spr. ten sterkste. De Voorzitter herbaalt dat naar de overtui ging van het college dit wel zoo zal zijn. De heer sur. Jansen vraagt of do pertinente verklaring van B. en TV. niet in strjjd is met do belofte die B. on TV. in hot vorige jaar hebben go. daan. Immers er zou con principieel debat plaats hebben over het in te voeren belastingstelsel. Don hoor do Groot heeft hot volstrekt niet be vreemd dat B. on AV. tot do verklaring zijn gekomen die thans besproken wordt. AVel hectt de Raad vroeger do inkomstenbelasting veroordeeld, iets wat trouwens zeer gemakkelijk is, maar daarvoor is niets in do plaats gegeven. Do vorige spreker dweept met een zeer ecnvoudigo belasting b.v. eriufüO.Oüö noodig, er zijn 26000 inwoners dus ieder betaalt f cooooy2G000. j[aftr jaft(; pjj (]an 00ij yon müö(j pgppQ,, zulk een voorstel in te dienon. Spr. zegt ten slotte, wanneer B. en TV. verklnreu dat zij geen betere belasting kunnen vinden dan de inkomstenbelasting, do tegenstanders daarvoor dan een betere moeten voorstellen. De V o o r z i 11 e r zal nog eens horhalen wat hij geantwoord heeft aan den heer Nolet, toen do heer Jansen nog niet ter vergadering verschenen was, n.l. dat do verklaring in do M. v. A. slechts is afge legd in antwoord op dc gedano vraag in hot sectic- verslag. De heer mr. Jansen antwoordende op de bemer king des hoeren do Groot, zegt dat hij overtuigd is dat een belasting naar de draagkracht niet te vin den is; da-rom moot er gezocht worden naar een stelsel dat daar zoo dicht mogelijk bijkomt. Do in komstenbelasting is een longen on bedrog en een misleiding van liet volk. Door B. eu TV. is hot toe gezegde principieele debat vermeden door de indie ning van ecu ontwerp dat niet aangenomen kon worden. Het ontwerp-Maas was zoo het heette een belasting naar grondslagen, maar eigenlijk was het slechts een verscherpte inkomstenbelasting. Spr. verwijt het I). B. dat het de belastingvoorstellen to laat indient om ampele discussie mogelijk te maken. Spr. zou gaarne zien dat er alsnog voor een prin cipieel debat gelegenheid werd gegeven. De aandrang om een ontwerp in te dienen door raadsleden beantwoordt spr. door to zeggen dat do raadsleden slechts zijn om te oordeelen over hetgeen B. en AV. aanbieden en dit zoo noodig aan te vullen of te verbeteren. AVel hebben de leden hot recht om voorstellen in te dienen maar daarvan moet slechts zelden gebruik gemaakt worden. Spr. ontraadt om dien weg in te slaan. De hoer G o u k a vraagt den heer mr. Jansen do gronden waarop hij do inkomstenbelasting qualifl- ccert zocals dezo gedaan heeft, De Voorzitter verzet zich togen de meening des licereu mr. Jauscn als zouden B. en AV. den Raad hebben willen misleiden en hot principieele debat over de belastingvraagstukken ecartoeren. Dat is vol strekt het geval niet geweest. Bij de behandeling van het belastingvoorstel van den heer Maas hadden de leden het recht om dit te mnendeeren en daarmede te verbeteren maar de leden hebben zich do moeite niet getroost om daarover to debatteeren. Men had de beslissing over art. 1 kun nen aanhouden en een debat kunnen voeren over do uitwerking om eerst daarna over dat artikel to be slissen. Maar eenvoudig is nrt. 1 na korte discussie afgestemd het was voor het ontwerp „la mort san.i phrase," Spr. geeft den hoer mr. Jarsen toe dat het voor do leden niet zoo gemakkelijk is om belasting-voor stellen te maken omdat zij, hoewel zij van de diensten der ambtenaren kunnen gebruik maken, daartoe toch niet zoo goed in de gelegenheid zijn. Maar mocht een der leden aan spr. een goed plan willen medc- deelcn, dan zal dit door hem behoorlijk worden uit gevoerd. Thans hebben B. en AV. een ontwerp ingediend dat is een gewijzigde inkomstenbelasting en dit is geschied omdat het B. en AV, bekend is hoe do meerderheid over dit stelsel denkt. Do heer Do Groot wijst er op dat elke gemeen teraad tegenwoordig rekening houdt met de draag kracht. Do heer nir. Jansen zegt dat het vorig jaar was locgezegd een belasting nnnr grondslagen doch het ontwerp-Maas was een broertje of zusje van de inkomstenbelasting; bovendien was dat ontwerp in strijd met de bepalingen der nieuwe gemeentewet; daarom is het ontwerp en kon het ook niet worden aangenomen. Aan den heer de Groot antwoordt spr. dat hij volstrekt uk gelooft dat dezo belasting de recht vaardigheid nabij komt; naar spr's meening is er geen rechtvaardiger en billijker belasting denkbaar, dan die welke gebaseerd is op de vertering. Ik heb, gaat spr. voort, deze belasting genoemd leugenachtig en bedriegelijk want het volk wordt door don schijn van rechtvaardigheid bedrogen AVanneer het volk zal weten hoe bedriegelijk zij is, dan zullen de vree- selijke gevolgen voor ons allen niet uitblijven. Dit is mijn persoonlijke overtuiging. De heer De Groot zegt dat het bekend is dat do heet Jansen eon eigen theorie op het gebied van belastingen heeft en al staat hij geheel alleen, daarom is dit niet voldoende om aan to nemen dat zijn theorie niet goed is, maar do heer Jansen moet dan ook argumenten aanbrengen die zijn theorie steunen en waarschijnlijk maken. AVel zegt spr. dat bij dezo belasting afwenteling zoo gemakkelijk is, maar welke belasting is geheel vrij van gebreken. Spr geeft daarop een beschouwing van belastingstelsels otn daardoor de schaduwzijde van beiden in het oog te doen springen. De heer mr. Jansen beroept zich op den minis ter Pierson die do vermogensbelasting heeft genoemd do schoonste gelegenheid om de lasten af te wentelen, De Voorzitter constateert met genoegen dat hot mr. Jansen's persoonlijke overtuiging Is, dat dc inkomstenbelasting is leugenachtig en bedriegelijk. Do algemeone beschouwingen worden hierna ge sloten. UITGAVEN. Dc artikelen 162 worden goedgekeurd, Arolgn. 62. (Ambtenaren ter gemeente-sccrotaric.) Do heer P. Jansen vraagt of bij een eventuecle vacature in dezo betrekking het laatste tractement aan den nieuwen titularis zal worden toegekend, of dat er een aanvangstraktement zal worden vastge steld. De Voorzitter antwoordt dat dit laatste het geval zal zijn. Goedgekeurd. Do art. 63—68 worden goedgekeurd. Volgn. 68. (Jaarwedde van keurdcr3 enz.) De heer P. Jansen stelt voor liet sehouwloon der keurders voor distilleerketels elk met f50 te verlagen. Uit do mededeelingen vau verschillende zijden blijkt dat deze betrekking een vaste betrekking is. De heer de Groot vraagt of het wel geoorloofd is een eenmaal vastgesteld salaris to verminderen. Tweemaal is dezo vraag in don Raad voorgekomen. De eerste maal goldt het don waagmeester oa be- slistc do Raad dat een vermindering wel mocht plaats hebben do tweede maal goldt het de leeraren en toen mocht hot nietthans geldt het weder keur meesters cn spr. waarschuwt ernstig ora nn niet weder anders te bea'issen.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2