BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YL A ARDÏN OEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Vonnissen v a n h o t K a n t o n go r o c ht te Schiedam. Kerk en School. Romengö Hienws. „Tomps" alleen belooft zich veel goeds van de nieuwe bewindsmannen. Men ziet het, de taak dio het nieuwe kabinet wacht, wordt liet niet gemakkelijk gemaakt. Belangrijk is intussch.cn hot foit dab De Freyci- net toch de portefeuille van oorlog heeft aan vaard. Do verzc-kormg dab do rogeering zich in de zaak-Dreyfus voor het Hoi van Cassatie buigt en de taak der justitie zal vergeanaklcehj- ken, wordt daardoor zeer aanneembaar. Omtrent „de zaak" weinig nieuws. De „Droits de I'Hommo" wil weten dat het Hof besloten heeft allo gewezen ministers van oorlog, van Mercier af tob Chanoino too, te verhooren. Do „Soir" vertelt dab generaal Gkanouio Maandag jl. drie uren bij president Faure op het Elysée ia geweest. De „Siècle" deelt op wantrouwonden toon mede dat er Maandagmorgen een schoorsteen brandje is geweest op heb departement van oor log dat spoedig gebluscht is zonder groot© scha de aan te richten. demengdc ÏHcdcilecllngcn. In da vredescommissie te Parijs is thans door de Amerikaansche gedelegeerden voorgesteld de geheelo eilandengroep der Pliilippijnen tegen een geldelijke schadeloosstelling af te staan aan do Vereenigde Staten. De Spaansche afgevaardigden deden zeer ver baasd, daar hot prelcminairo vredesverdrag al leen spreekt van de voorloopige bezetting van Manilla door de Amerikanen. Vrijdag zal van Spaansche zijde op dit voor stel worden geantwoord, dat naar verwacht wordt to Madrid op ernstig verzet zal stuiten. Cfficieus verzekert men mtusschen te "Was hington dat de Vereenigde Staten alle, let terlijk alle oorlogsuitgaven, tegenwoordige on toekomstige pensioenen inbegrepen, vergoed willen hebben. Daarom schab men de na aftrok der waarde der door Spanje afgestane bezittin gen te betalen schadevergoeding op niot meer dan 25 a 40 millioen dollars. Do mogelijkheid van eon voortzetting der vij andelijkheden neemt men te Washington zeer kalm op. Spanje kan toch geen kwaad meer doen. Maandag zijn 35 Tmicsclio raddraaiers van Kreta verbannen en ingescheept naar Smyrna. Het ontwerp voor de vomung eener burger wacht ia gereed. Men begint do internationale troepen verder het binnenland in te zenden. Het lijkt echter wel, zoo wordt uit Kanea be richt, alsof de Turken hun vlag on een kleine troepenafdeeling in iedere stad willen laten. De Christenen teekenen. daartegen krachtig protest aan. Do admiraals schijnen ook niet voornemens met zich te laten spotten. Zoo noodig zijn zij van plan Ismaël-bey den oden dezer met ge weld te verjagen. Het Japanscke ministerie heeft zijn ontslag genomen omdat heb 't niet eons kon worden over den opvolger van den afgetreden minister van justitie. De Tweede Volksraad dor Zuid-Afrikaansche .Republiek heeft met 18 tegen 8 stemmen den verkoop van sterken drank aan inboorlingen tot on wettigen handel verklaard. President Kruger lijdt aan een ontsteking der oogleden; men verwacht echter dab hij spoedig zal herstellen. Ncderlatulseho .Protestantenbond. Gistermiddag te 2 uren werd de 28o alg. ver gadering van den Ned. Protestantenbond in Musis Sacrum" te Arnhem geopend met een korte toespraak van den vooratter, prof. dr. H. Oorb, waarin hij op de belangrijkheid dezer vergadering wees wegens de herziening' dei- sta tuten. Deze herziening ontleent ditmaal een bij zonder gewicht aan de vraag, die hierbij ter sprake komtwelke plaats moet aan het maat schappelijk werk van. den Bond rechtens daarin toekomen 1 De niec-ningcn hierover loopen, blijkens de de batten hl „de Hervorming" zeer iute«nspre ker noemt dit een verblijdend teeken, dat wijst op leven en belangstelling. Toch moet men do te nemen besluiten met overschatten, al is het ook belangrijk, hoe het doel van den Bond wordt omsclirevon. Immers niet in de eerste plaat-s hangt heb af van een „reglement", maar van het godsdienstig leven in de afdeelmgen en van do leden. Ook bij een gebrekkig reglement kan men goed leven. Dit moet bedacht worden bij beslissingen, van formeelen aard. En voorts houdt men bij allo verscliil in mee- uingen in het oog, wat ons vereenigb, opdat ook deze vergadering dienstbaar moge zijn aan do bevordering van frisck godsdienstig leven in ons land. Ter vergadering waren aanwezig 102 afge vaardigden, 2 correspondenten, 42 leden en 7 leden, van het Hoofdbestuur. De voorzitter deelt mede, dat is ingekomen het volgende voorstel De Nederlandsclre Protestantenbond wende zich in vereeniging met de Vrije Gemeente- te Amsterdam tot H. M. de Koningin met het verzoek om in do bestaande wetgeving den eed facultatief te stellen voor elk in allo gevallen, waarin men don eed of do belofte kan afleggen. Met het oog op art. 16 van het Reglement wordt eene commissie benoemd om de urgentie van dit voorstel te beoordeeleu. Daarna wordt door den alg, secretaris, dr. Stenfert Krees© te Meppol verslag gedaan van de wei-kzaamheden geduimde heb jaar 1897/98. .Wij ontkenen daaraan het volgende: Hot aantal leden vermeordortle voor zooverre al reeds bekend mot 200, eeuo afdecling (Blok zijl) en één correspondentschap (Krabbendijfcc). Do Bond telt nu ruim 19000 loden, verdeeld over ICO afdeelingon en 16 correspondentschap pen; er zijn slechts Cl verspreide leden. Onder do jongere afdeelingon is veel loven, dab veel goeds voor de toekomst belooft. In bijna allo afd. worden lezingen ori Mor en daar debatten gehouden, ook enkelo loekon traden als sprekers of spreeksters op, als mej. E. Knap- peib te Wageningon, mej. M. Mossel to Ilpen- dam en de lieer M. P. Troolstra to Bergen, op Zoom. De godsdienstoefeningen ondervonden veel sympathie; plaatsen als Wageningon en Ren- kum, waar de opkomst slecht was, zijn uitzon deringen. Dö wijkverpleging is voortgezet to Rotter dam Haarlem, Zwolle, Amsterdam en Deven ter. In Amsterdam bijv. werden in één jaar door do wijkverpleegster pl. m. 3000 bezoeken afgelegd, mej. Meurs is daar vervangen door me>j. Joaki en een dames-comité heeft zich ge vormd speciaal voor de wijkverpleging. Het aan tal abonne's van „de Hervorming" en „Nieuw Leven" bleef staüionnair. Uit het Gymnasiiunfonds werden gesteund 14 jongelieden, die thans te Leiden studeeren, een die te Utrecht en een die te Groningen stu deert. De rekening en verantwoording over 1897/98 wordt door de afgevaardigden van Arnhem, Velp en Nijmegen nagezien en in orde bovon- den. Bij do begrooting voor het volgend jaar ontstaat eenigo discussie over de stemming van het legaat Rovers ad f 10,000, waarover de be slissing verdaagd wordt tob bet volgend jaar. Heb Hoofdbestuur stelt voor het to zetten op naam dor Commissie voor Godsdienstonderwijs, prediking en colportage, die dat goed zal kun nen gebruiken als hot fonds-Janssen uitgeput is. Sommige leden willen het liever in de alge- meone kas laten vlooien. Op 1 Januari '99, als wanneer „De Hervor ming" een formaatverandering zal ondergaan, hoopt men aan het blad ook interessanter in houd te kunnen geven. De heer J. van Loonen Martinet brengt na mens de co-mmissie, die op de vorige alg, ver gadering to Middelburg benoemd is om eene enquête in te stellen naar den aard der volks- lectuiu', verslag uit, waaruit blijkt, dab op cle 1000 circulaires met vraagpunten, die aan afd. van den Bond, Nutsdepartementon, onderwij zers en arbeidersverr-cmgingen werden, gezon den, nog slechts 17 voorden zijn ingeko men, waaruit nog mei eel valt op to maken. De commissie wordt hierop diligent verklaart. Hierna word de vergadering verdaagd tob he denochtend. De Minister van Binnenlandsehe Zaken ver leent deze week geen audiëntie. De toestand van mr. A. van Delden werd gisteren iets gunstiger genoemd, doordien do patiënt uit zich zelf om eenig voedsel had ge vraagd en clat in de laatste dagen bijna met was gebruikt en rlan nog moest toegediend wor- O O O clen. De nachten worden rustig doorgebracht. Blijkens bij het departement van marine ont vangen beiicht is Hr, Ms. flottieljevaartuig Koetei, onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse E. F. T. Bik, 31 October van Colombo vertrokken. (»Stct.") OVEBSCHIE, 2 November. De beer O. van der Snel, rijksveearts te Amsterdam, die ook hier werk zaam was, vierde gisteren onder veel bewijzen van belangstelling zyn 25-j'arige ambtsjubileum. OVERSCHÏE, 2 Nov. Ten nadeele van G. Snijders in den polder Zestien Hoven, zijn 27 en ten nadeele van den landbouwer A, Brommer, aldaar, 6 eenden ontvreemd. Bij Kod. besluit zijn benoemd tot kantonrechter- plaatsvqrvanger v'in hef' kanton Ridderkerk, mr. J. P. van den Brink, notaris te Alblasserdam, en in het kanton Gulpen, mr. L. J. van Oppen, no taris te Guipen. (Herplaatsing wegens misstelling in do ,,St.-Ct.)" Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van hot postkantoor to Loppersum, L. W. Bruins, thans in gelijke betrekking to Lichtenvoorde. Do heer D. Buys, vice-consul der Nederlanden te Quebec, is als zoodanig, op verzoek, eervol oetslagen. De heer A. J. Bosman alhier heeft voorliet beioep by de Ned. Ilerv. Gem. te Eist bedankt. "Voor de provinciale commissie der Ned. Herv, Kerk van Noord-I3rabant heeft de heer 11. Dubbeld alhier het proponents-exnmen afgelegd, zoodat hg thans beroepbaar is ge worden bij de Ned. Herv. Gemeente. Hedenmorgen te '10Va uur gleed op de Koe markt het paard van een spoelingwagen uit. Nadat het paard van den wagen was losge maakt, is het weder opgeholpen zonder dat ongelukken of schade waren veroorzaakt. Hedenmorgen waien aan de visehmarkt aan gevoerd I party schol en spiering; de prijzen waren schol f 0.40 tot f 0.90, spiering f 0.20 tot f0.25, BURGERLIJKE STAND. (Üehuwdi 2 Nov. S. Boele, 24 jaar, en J. Diest, 23 jaar, J, van der Ree, 22 jaar, en II. Vreden- bregt, 21 jaar. (Schoren i 30 Oct. Jacob, zoon van J. Yellekoop en J, Klos, Zalmstraat, 31 Oct. Cornelis Abraham, zoon van L, Hook en J. T. Hazen, Singel Overleden] 31 Oct. Ad vinna Elisabeth van der Most, oud 39 jaar, echtgenoot van F. Kool, Lange Nieuwstraat. Jan Wijzen broek, oud 69 jaar, Houtstraat. Lucas Touw, oud 9 maanden, Lange AchterwegStephanus ïan Pinxteren, oud 09 jaar, Boterstraat, 'Gisterenavond gaf de tooneelvereeniging nHollandia" alhier hare eeiste winteruitvoeriug voor haie kunstlievende leden en genoodigden in de zaal 2 Harmonie". Opgevoerd werd »John de Bedelaar", too- neehpel in 9 taferoelen, hetwelk zeer goed dooi de verschillende spelers en speelsters werd vertolkt. Na afloop daarvan hield het bal nog velen gezellig bijeen. 'Maandagmiddag had alhier II. v. K., werk zaam in de stoom-tubak- en sigarenfabriek alhier, het ongeluk de rechterhand te klemmen, waardoor /ij de pink geheel en vermoedelijk een van hare vingers zal moeten missen. Zij werd dadelijk onder geneeskundige behandeling ge steld. BURGERLIJ KE STAND. Geboren 1 Nov. Petrus IIendrikus, zoon van W. G. Houdijk en J. M. Verbuigh, Oranjestraat. Overleden s 2 Nov. Gen it Tos, oud 57 jaar, echtg. van H. Postman, Vaartweg. De Rembrandt-tontoonstelling te Amsterdam heeft tot don sluitingsdag Maandag jl., aan toegangsgelden een bedrag van ongeveer f73000 opgebracht. Zitting van 2 November 1898. Wegens in dronkenschap de ordo verstoren en straatschenderij. J. v. N. te Schiedam, tot 2 maal f6 boete aubs, 2 maal 3 dagen hechtenis. Wegens verwekken van nachtrumoer: P. J. v. d. S., P. J. v. d. S. en C. A. T., allen te Schiedam, ieder tot f3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap: A. J. te Schiedam, tot fl boete subs. 1 dag hechtenis, J. L K. te Schiedam, tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens overtreding der arbeidswet: J. v. G. te Schiedam, tot f25 boete subs. 5 dagen hechtenis. R. B. te Sehiedam, tot 2 maal fl boete snbs. 2 maal 1 dag hechtenis. Wegens overtreding der veiligheidswet in een fabriek waarin men van con stoommachine gebruik maakt J. B. O. II. te Schiedam, tot £30 boete subs. 10 dagen hechtenis. Wegens politie overtreding J. v. D., A. W. M. O., A. v. d. R., L. C. v. K, allen te Schiedam, ieder f 1 boete. snbs. 1 dag hech tenis, Tb. J. J. W., te id. f0.50 subs. 1 dag, en J. H. te id. f5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Ned. IIerv. Kerk. Beroepen: Te Sas van Gent on Philippine (Zeel.), C. H. Kuiperi, te Schelluinen. Te Hoorn, J. W. do Kanter, te Zoeien (bij Tiel). Te Engelen en Euipel, G. J. Brutcl do la Rivière CJz., to 's-Gravcnmoer. - Te Nicnw-Amsterüam, H. W. A. Voorhoeve, te Rekken. Te Naardcn P. J. Proost, te Koog a d Zaan. Te Eenigenburg J. Buyskool, cand, to Hevcskcs. Aangenomen: Naar Middelburg, door E. J. W. Posthumus Meijjes, te Heinenoord. Bedankt: Voor Vuren, door G. van Kempen, te Westbroek. Voor Klundcrt, door J. Hoekstra, te ïïetcren. Voor Huizen bij Amsterdam, doorE. J. W. Posthumus Meijjes, te Heinenoord. Voor Urk, door J. Verwcy, te Ooltgensplaat c. a. Voor Vuren en Dalen, door G. van Kempen, te Westbroek en Achtienhoven. Geref. Kerken. Beroepen: To Warns c. a., 0. Diomer, cand. Te Blokzyl, Chr. Bruins, cand. te Scherpenzeel. Tc Zalk en Vcocaten, Joh. Visser to Icrseko. Aangenomen: Naar Amstelveen, door H. Buurman, te Meliskerke. Naar Kockengen, door A. J. Mulder, cand. a/d V. U. Bedankt: Voor Kockengen (Utr.) door A. J. Mulder, cand. to Haarlem. Voor Stellendam, door H. Volten, te Neermoor (O.-E.) VoorHollandsche- vold, door J. Visser, te Langcrak. Voor Winsum en Baant (Pr.) en Oudshoorn, door A. J. Mulder, cand. a/d V. U. IIoOGEr, Onderwijs, Ter vervulling der vacature aan de universiteit te Amsterdam van buitengewoon hoogleeraar in de kristallografie, mineralogie enz., ontstaan door het eervol ontslag, verleeud aan dr. G. A F. Molengraaff, worden aanbevolen dr. Eugène Dubois, officier van gezondheid a la suite te Leiden, cn dr. F. Beijerinck, uiijn ingenieur te 's-Giavonhage. Amstcidam. Candidaats-exawcn ia do rechten P. Looajesdoctoraal examon in do Ncdcrlandsche let teren W, L. Bouwmeester. Leiden. Candidaats-cxamen in do rechten G. G. van Buttinglm Wiehcrs. Bevorderd tot doctor in do rechtswetenschap de heer J. Jonker P.Hz., geb. te Alblasserdam, op stellingen. Utrecht. Doet. ex. Ned. Lett,J. O. Tadema. Voorbor. Kerkel. ex.0. Reynierse. Bevorderd to doctor in de klassieke letteren do heer A. H. J. V. M. Dosertino, geb. te Haarlem, op proefschrift, getiteld: „Do Apulei studiis Plnutinis." Groningen. Doctoraal examen van staatsweten schap mr. P. G. Androae. Candidaats-cxamen in do rechtsgeleerdheid C. Suthoff. JEen drama. Betreffende liet drama dat in de infanterie- kazerne te Utrecht is afgespeeld, vernemen wij nog het volgende: Do moordenaar F. de Vroege moest dien avond de wacht betrekken van 9 tob 11 uur. Toen do sergeant van do week Langkamp om circa kwart over negenen do wacht passeerde, vond hij V. zittende op een bank, waarop hij dezen opmerkte, dab hij heen en weer moest loopen of staan. De sergeant begaf zich daarna met den mili cien van Deelen naar de waschzaal, ten eindo deze nog^even te iuspecteeren. Men ontstak licht en bijna onmiddellijk daarop viel het nood lottige schob, dat v. Deelen ontzield deed neder- storten. Do bedoeling van den moordenaar is natuurlijk geweest om Langkamp te treffen. Drio schoten werden hierna nog door V. gelost. Een kogel doorboorde de passant van do uni formjas van den sergeant, terwijl een andere kogel in een der soldatenkamers in hot bed van den tamboer Van Eyk terecht kwam en heb vierde schot den korporaal Van Oosten aan len slaap, gelukkig niet ernstig, trof. Van Deelen, liet ongehikkige slachtoffer, stond zeer goed aangeschreven bij zijne supe rieuren. De schoten zijn gelost op een afstand van 5 a 6 pas. De moordenaar werd onmiddellijk gearres teerd. Men zegt dat Vroege in een vlaag van waan zin moet hebben gehandeld, doch van andore zijde wordt dit weer tegengesproken. Het vreeselijlc voorval wekte natuurlijk zeer veel ontsteltenis in de kazerne. «- Yoigens het sUtr. Nieuwsblad" is de milicien, die zijn kameraad door een schot doodde, niet krankzinnig. Door een geneesheer, die hem heeit ondeizocht na de daad is geconstateerd, dat, zoover hij had kunnen opmaken, de geest vermogens niet gekrenkt waren. JEen herstellingsoord. Het christelijk herstellingsoord voor drank zuchtigen Villa Wilhelmina te Prineenhage, na bij Breda, zal op 10 dezer in gebruik worden genomen. Het is een ruim en doelmatig inge richt gebouw, waar 24 herstelzoekenden plaat sing kunnen vinden. In de le en 2e klasse kun nen de patiënten eene afzonderlijke slaapplaats verkrijgen, terwijl al heb overige, zooals voe ding, kleecLing, gezellig verkeer enz., voor beide klassen gelijk zijn; tevens is er eene ruime woonkamer en dito conversatiekamer, met bi bliotheek, badkamer, een grootcn tuin enz. Zakkenrollers. Een veekooper, die gisteren de veemarkt te Rotterdam bezocht, werd een portefeuille met f 200 ontfutseld Bij do politie der derde afdee- ling werd aangifte gedaan. Friesche paling. Men meldt ons uit Harlingen Hier kwam dezen morgen een sleepboot binnen, die een visschersschuit, geladen met 220U0 pond paling van Kopenhagen naar Sla- voren had gesleept. Deze paling moet van daar als Friet-die waar naar Louden woiden ver- voeid. Men weet, hoe de Londenaars den aan voer van Fiiesche paliug onder scherpe conti die houden, hoe ze in eigen schuiten moet worden aangevoerd en in de stad aan de Theems afzon derlijke ligplaatsen voor de schuiten worden gereserveerd, opdat men toch de zekerheid zal hebben var Friesche paling uit de meren te koopen. (»N. R. Ct.") Be eigenlijke leeftijd van Füeolaas Beets. Een te Amsterdam verschijnend blad deelt zijn lezers heb zeer belangrijke bericht mode, dat op de Rembrandttentoonstellirig door een antiquair beslag is gelegd op het „Portret van Nicolaas Beets". Bedoeld is Nicolaas Ruts. Briefkaarten. Thans zijn de binnenlandsehe briefkaarten geel en de buitenlandsclie blauw gekleurd, binnenkort zal, volgens ï>Het Vad,", dat anders worden en krijgen wij gele buitenlandsclie en blauwe binnenlandsclie briefkaarten. Storm. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het hier to lande vrij hevig gestormd, maar zwaar over het Zuidelijk deel van Londen. Te gen half negen in den avond kwam de wind op zouten en in enkele minuten was hij zoozeer in kracht toegenomen dat voetgangers op velo plaatsen oen goed heenkomen zochten. Vrij staande of uitstekende gebouwen hadden liet zwaar te verantwoorden; niet te tellen is liet aantal schoorstcenen en dakpannen dut veron gelukte. Straatlantaarns werden, zooals het heet, „als kurkentrekkers verwrongen". Zware boomen, die aan honderden stormen weerstand hebben geboden, zijn Zaterdag ontworteld of ge knakt. Stellingen en schuttingen zwierden door de lucht en electriscli© booglampen worden van de palen losgerukt. Het Railway-Hotel tegen-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2