Uit de Staatscourant. BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAAXIDIN&EN. Stuatsbegrooting 181)1). Waterstaat. Aan kot afdelingsverslag wordt o. m. het volgende ontleend: Door zoor vele leden werd geklaagd over do opdrijving vim do uitgaven op dit hoofdstuk, waarvan heb eindcijfer ongeveer 2 milhoen koo- ger is dan de som voor 1898 toegestaan. Inacht neming van zuinigheid achtte men wensohehjk. Van verschillende zijden werd den minister ver zocht aanvragen voor openbare werken en trak- temcnbsverkoogmgen, die niet bepaald noodig of voor lutstel vatbaar zijn, terug to nemen. Vele leden hadden beswaar tegen do voorge stelde verhooging van traktementen; bijzonder van de veihoogmg van de wedde van eon der refeiendiuissea met f 500. Tegen de voorgenomen reorganisatie van het korps ingenieurs van den Waterstaat werden verschillende bezwaren geopperd. Ook werd aan gevoerd, dat do voorgestelde maatregelen het korps ingenieurs zouden desorganiseeren. Anderzijds achtte men 's ministers voorstellen alleszins aanbevelenswaardig. Zeer vele leden hadden bezwaar tegen de uit gaven voor een geologische kaait, die, naar be toogd werd, voor den landbouw van geen nut is. Waar voor een proefbewerking f 29000 wordt noodig geacht, is het te vreezen dab do totale kosten der kaait een zeer groot bedrag zouden vorderen. Men gaf den minister m overweging, dien post van de bcgrootmg af te voeren. Aangevoerd werd, dat zonder bezwaar de werken voor rivierverboterLng over een langer tijdperk konden verdeeld worden. Naar men meende te weten, is thans van Pruisische zijde een voorstel aanhangig betref fende sluiting van den ouden .'Rijnmond. Men vroeg naar den stand der onderhandelingen dienaangaande. Aangedrongen werd op de noo- clige maatregelen tot wegneming van ondiepten m de Waal buiten den havenmond, waardoor heb geregeld verkeer op den Tielerwaard ernstig bedreigd wordt. Verscheidene leden wenschten te wetem of het overleg men den munster van Oorlog ten aanzien van hat rapport der Staats commissie inzake den waterweg van Dordrecht naar ze©, was afgeloopen, en wat de minister met betrekking tot deze noodige verbetering, waarvan hij ook zeker de urgentie niet zou ont kennen, voornemens was te doen. Op een spoe dige beslissing weid met nadruk aangedrongen. Omtrent de voorgenomen verbetering van de Maas in Limburg, meenden enkelen dat er geen voldoende reden bestaat om voor heb brengen van do Maas tot voorbij Venlo op de gewensch- te diepte groote uitgaven te doen. Gevraagd werd, betrekkelijk de verlegging van den Maasmond, of de minister nu kan me- dedeelen wanneer de verschillende werken, die voor de opening nog moeten worden gemaakt, voltooid zullen zijn. Van. verschillende zijden werd geklaagd over overschrijding van de kos ten. Men wenschte in grove trekken opgave hoeveel nog uitgegeven zal moeten worden. Ge vraagd werd voorts of een voorstel tot vearhoo- ging van de dijken langs do Waal spoedig te wachten is. Men vroeg of de minister thans eenige nadere mededeelingen kon verstrekken omtrent don aanleg van een vluchthaven aan het Krammer, en of de minister kon opgeven welke maatrege len nader voor verbetering van de Helderscke zeewering noodig zullen zijn en hoeveel daar voor zal zijn uit t© geven. Andermaal werd aangedrongen op liet maken van eene haven bij Oosterend op Texel. Ver scheidene leden hadden bezwaar togen de aan vrage van havenwerken te Stavoren. Betrekkelijk de haven- en sluiswerken te IJmuidem werd opgemerkt, dat de nieuwe Yisohha! zou blijken geheel onbruikbaar te zijn, omdat voor do samenstelling van het ontwerp gebruik is gemaakt van de op zich zelf veel goeds bevattende denkbeelden, die op drie plaat sen in het buitenland toepassing vonden, maar die onmogelijk tot een geheel konden worden samengevoegd. De klachten werden geopperd over de scher pe concurrentie tusschen do Staatsspoorweg- Mij. en de II. IJ. S. M., die o. a. het weigeren van de kilometerboekjes door de laatstgenoem de Mij. ton gevolge heeft en d© aansluitingen gebrekkig doet zijn. Op Staatsexploitatie werd aangedrongen, ook door leden die vroeger daar tegen gekant waren. Daartoe zouden, de beide lijnen in één hand moeten komen. Anderen meenden dat ook dan particuliere exploitatie zou kunnen geschieden. Over slechte verlichting in waggons werd geklaagd en over gemis van retirades in de waggons, speciaal in de 3e klasse en op lange trajecten. Men wenschte dat ook ten aanzien van het spoorwegpersoneel bepalingen in de wet tegen overmatigen arbeidsduur zouden worden opge nomen en drong aan op Zondagsrust voor het personeel, of althans op het verzekeren van een wekelijkschen rustdag. Enkele leden wenschten verlaging van spoorwegtarief voor werklieden en dat ook bij het vaststellen van dienstrege lingen zon worden gelet op het school- en markt bezoek van het platteland naar de steden. Geklaagd werd over den. dienst op de S.S. op den dag der legerrevue en aangedrongen op de noodzakelijkheid van verbetering der stations te Arnhem en Deventer. Op beperking werd aangedrongen in het verleenen van subsidies voor den aanleg van stoomtrams. Men vroeg of de regeering gevolg zou geven aan het tot haar gericht adres om wettelijke bepalingen te ma ken omtrent het mirdmum-ontvlaxnmingspunt van petroleum bestemd voor dagelijksch ge bruik. De verminderde subsidie aan de vereeniging „heb Buitenland" wenschten eenige leden niet toe te staan. Audoieu hadden met leedwezen zelfs de vermindering gezien. Zeer vele leden konden zich met de \oorgesteldo verhooging van het subsidie voor de Parijsche Tentoonstelling van 3 ton met f 67,300 met voreenigen. O. a. achtte men f 25000 voor hot geven van een aanschouwelijk beeld van onzen landbouw met gerechtvaardigd en velen was 't niot duidelijk welk practisch nut do inzendingen der Departe menten van Oorlog en Waterstaat zouden heb ben. Men wenschte de motieven die den minister geleid hebben tot het voorstel om een adjunct- inspecteur van den arbeid te benoemen, bene vens inlichtingen te ontvangen omtrent den haar op to dragen werkkring; als die zich zal bepalen tot toezicht op vrouwenarbeid, had men daartegen geen beavvaar. Men wenschte o. a op geenerlei wijze in te stemmen met de denkbeelden over gelijkstelling van vrouwen en mannen, welke uiting vonden op de congressen der onlangs te 's-Gravenliage gehouden tentoonstelling van vrouwonarbeid. Gewezen werd op de wenschelijkheid, om voor do handelsbedienden Kamers van Arbeid in te stellen. Eenige leden wenschten, voor het postver keer met de koloniën, voor zoover dat plaats heeft door middel van Nederlandsehe maat schappijen, hetzelfde tarief te zien ingevoerd, als voor het blnneulandsch verkeer. Op vermeerdering van brievenbussen werd aangedrongen. Meer bussen van bescheidener afmeting en goedkoopeie constructie zouden be ter aan de behoefte voldoen. Over de ruwe behandeling van met de post verzonden stukken, o. a. Kamerstukken, werd geklaagd. Sommige leden drongen nader aan op hot ten huize van de geadresseerden doen be zorgen van aangeteekende brieven, anderen oor deeldon dien maatregel bedenkelijk uit een oog punt van veiligheid. Men vroeg naar aanleiding van de som van f 10,000, aangevraagd voor de aanschaffing van. automobielen, welke trajecten de minister als geschikt beschouwd en waar en wanneer de proef zal worden genomen. Bij het sectie-verslag is gevoegd een nota van den heer Fokker, waarin deze, herinnerend aan hetgeen te Amsterdam omtrent de wemschelijk heid tot reorganisatie van doze Kamers is beslo ten en met toevoeging van zijne beschouwingen aangaande de onvoldoende wijze van samenstel ling, inrichting, werking en bevoegdheid der K.v mers, de aandacht der Tweede Kamer vestigt op de<ze belangrijke aangelegenhead en bij deai minister aandringt, dat de Regeering zoo spoe dig mogelijk de reorganisatie der Kamers ter hand neme of zooveel van haar afhangt voorbe reide. Hij verzoekt den minister te willen mededee- len welke stappen Z.Exc. zich voorstelt te doen om verbetering te bevorderen der vertegenwoor diging van handel en nijverheid. Het ontwerp ter verliooging van den accijns op gedistilleerd en wijn. De Nedeilandsche Hotelhoudersbond heeft zich gewend met een adres tot de Tweede Kamer, waarin bezwaren worden kenbaar ge maakt tegen het ontwerp van wet, houdende verhooging van de accjjnsen op gedistilleerd en wijn. Zij verzoeken aan de Kamer lo. het ontwerp van wet, voor zoovei re be treft de verhooging van den accijns op gedis tilleerd, niet aan te nemen, althans hare stem slechts dan te geven, wanneer de verhooging van dezen accijns daarin nader wordt voorge steld tot zoodanig bedrag, dat dit met zeker heid op het verbruik zal kunnen verhaald wor den, evertueel van het recht van amendement der Kamer ter verkrijging eener dergelijke ver hooging gebruik te maken 2o. mede af te stemmen het ontwerp, voor zooveire'het betreft de verhooging van den ac cijns op wijn en ten deze alleen hare medewer king te verieenen tot eene zoodanige verhoo ging, beperkt tot wijn op flesschen en cham pagne's en om eveneens te bevorderen de niet- vrijstelling van dranken, uit versche boomviuch- ten (met uitzondering van druiven) vervaardigd. Ir Naar men verneemt zullen de verschillende af- deelingen van het Krmsverbond zich collectief tot de Tweede Kamer wenden met verzoek het wetsvoorstel tob verhooging van den accijns op het gedistilleerd niet aan te nemen, en wel: lo. omdat die accijnsverhooging het gebruik niet zal verminderen, maar wel aanleiding ge ven tot veakoop van slechteren alcohol; 2e. omdat de staat geen belang, zij het ook voor een tijd, hebben mag bij den verkoop van steiken drank, want de staat is geroepen het drankmisbruik te beteugelen en moet dus on afhankelijk tegenover de drinkgewoonten staan 3e. omdat het lakenswaardig genoemd moet worden te putten en altijd meer te putten uit de ellenden des volks, vooral nu alles gedaan wordt om het geweten van heb volk wakker te schudden 4e. omdat hoogere accijns den staat zal be letten maatregelen te treffen tot bestrijding der drinkgewoonten, wijl door die bestrijding on middellijk ofschoon niet op den duur de finan cieels toestand des rijks ongunstig zou worden. (»N. R. Ct.") Naar het nVad." verneemt, is dooi den mi nister van justitie een commissie benoemd, bestaande uit de heeren mr. Snijder van Wis- sekerke, raad-adviseur aan het departement van justitie, mr. Kist, procureur-generaal te Amsterdam, en de hoofdcommissarissen van politie te Amsterdam, Rotterdam en 's-Graven- hage, die tot taak, heeft het doen van voor stellen tot betere ïegeling van de bevoegdheden der verschillende autoriteiten in zake politie en tot meetdeio verzekering van openbare orde en veiligheid, vooral wat het toezicht op vreem delingen betieften den verderen opsporingsdienst. Het Kamerlid II. H. van Kol moet voor nemens zijn bij de behandeling van de wet op den leerplicht een amendement in te dienen, strekkende om aan schoolgaande kinderen van ouders, die onvermogend zjjn, van Staatswege voedsel en schoeisel te verstrekken. Bljjkens bij het dep. van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. flottieljevaai tuig K o e t e i, onder bevel van den luit. ter zee E. F. T. Bik, 5 dezer te Oleh-leh aangekomen. Hot bestuur der Ned. Maatschappij tot be vordering der geneeskunde heeft eene commis sie benoemd, teneinde oen onderzoek in te stel len naar de inrichting van ziekenfondsen en vast te stelleu aan welke eischen een fonds behoort te voldoen. In een morgen to 's-Gravenliage (e houden vergadering van het Koninklijk Instituut tan Ingenieurs zullen vooidiachten worden gehou den: lo. door den heer Comad over de haven van Zeebrugge bij Heijst; 2o. door den heer Enno van Gelder, vei slag over het congres te Zurich betreffende de eenvormigheid van den schroefdraad en 3o. door den heer Van Voorst Vader, over de bommenhaveu te Scheveniugen. OVERSCHIE, 7 November. De hoer W. H. Yer- halleu herdacht Donderdag den dag, waarop hij voor 25 jaar optrad als hoofd der It. IC. parochieschool alhier. Do jubilaris ontving zeer vele blijken van belangstelling; de schoolkinderen werden onthaald. Bij kon. besluit is W. B. Reeser, hoofd der school der school van liet departement 's-Gravenhage der „Maatschappij tot Nut van 'tAlgemeen", benoemd tot ridder in de orde van Oranjo-Nassau. Bij Kon. besluit is aan den ontvanger der directe belastingen en accijnzen D. W, Middelhoven te Dieren c.a., op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Bij Kon. besluit is de kapitein N. J, A. P. H. van Es, van het korps rijdende artillerie, op pensioen esteid on het bedrag van het pensioen bepaald op 1289 'sjaars en aan dien kapitein de rang verleend van majoor. Bij Kon. besluit ia aan den directeur van het tele graafkantoor te Groningen, I. Ouwenbrock, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de hedenmiddag te PA uur gehouden Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, waarbij alle leden tegenwoordig waren, werd na het vaststellen der notulen der vorige vergadering en na mededeeling der sedeit ingekomen stukken, door den voorzitter aan de orde gesteld het adres van de Kamer van koophandel te Utrecht aau den Minister van Waterstaat, Handel en Nyverheid, betreffende de gelijkstelling van port voor brie ven eu gedrukte stukken bij verzending per uit *s rijks schatkist gesubsidieerde stoomboot maatschappijen naar de Nederlandsehe koloniën en bezittingen in andere werelddeelen. Na discussie werd eon voorstel van den voor zitter om aan het adres adhaesie te betuigen met algemeene stemmen aangenomen. Daarna werd aan de orde gesteld een ont wei p-verordening betreffende de makelaardij, geconcipieerd door een daaitoe uit de Kamer benoemde commissie. Besloten werd dit ont werp aan de leden ter inzage toe te zenden en te behandelen in de volgende vergadering. De vergadering werd daarop door den voor zitter gesloten. Heden wordt de jaardag van den Apostel van Nederland, Willebrordus, herdacht door een verplichten kerkgang der katholieken ter bijwo ning eener H. Mis. Hedenavond zal de R.-K. Volksbond zoo als wjj reed3 vroeger meldden door het houden van een feestvergadering, hulde brengen aan dezen Heilige, die ook de patroon is van den Bond. Te Rome is de vorige week vrij plotseling overleden mevrouw M. W. A. Nolefc-—van der Ven, tone stadgenoot© wier afsterven in de eer ste plaats in bijzonderen, maar daarnaast niet minder in algemeenem kring betreurd wordt. Zwaar gevoelde deze vrouw den plicht, die op haar rustte, nu zij ruim met aardsohe middelen was gezegend, als weldoenster tegenover minder door heb lot beweldadigdeu, op te treden. In dit voorjaar waren wij er getuige van hoe zij haar barmhartig hart Met spreken, toen een on gelukkige aan de Warande door een toeval ge troffen werd. Diep greep ons haar ongekunsteld liefde-betoon aanwij maakten toen van dit gen val met een enkel woord melding, zonder na tuurlijk den naam der brave vrouw te noemen; nu vinden wij het gelukkig, dat ook wij haar gezien hebben, weldoende en hulp biedonde. Verre van hare vrienden stierf zij. De aarde drukke haar zacht. Morgenavond ten 8 ure zal vanwege de werk lieden vereeniging Patrimonium" een vergade ring worden gehouden, in het lokaal der ver. eeniging aan de Tuinlaan alhier, waarbij als spreker zal optreden de heer W. A. J. Kruijer, hoofd eener christelijke school alhier, met het onderwerp: «De Fransche revolutie", (eerste gedeelte.) Do toegang is ook voor niet-leden vrij. Vrijdag 11 November a. s., des avonds te 8 ure, zal er in het Volkshuis eene lezing worden gehouden over Toynbee-werk door mej? E. 0. Knappert van Leiden. Voor leden van liet Volkshuis is de toegang vrjj. Den leden van het Volkshuis wordt deze week de gelegenheid geboden de bloeiende chrysanten in den tuin van de dames Maas te bezichtigen. De indruk, dien de fraaie bloemen maken, moet zeer schoon zijn. Er werd gisteren ten huize van dr. de Bruijn een recht gezellig huiselijk feestje gevierd. De dienstbode Elisabeth Plooy was daar gedurende 12'/9 jaar iri betrekking. De heer en meviouw de Bruijn hebben dezen dag tot een onvergetelijken gemaakt voor de trouwe dienstbode, die tevens een stoffelijk be wijs hunner waardeenng ontving, terwijl hare familie eu eenige kennissen hunne sympathie betoonden d»or de jubilaresse hunne geluk- wenschen te komen aanbieden. Zaterdagavond meldde zich bij de politie al hier aan de 27-jarige J. W. v. d. T. om te wor den voorzien van het noodige reisgeld om verder te kunnen reizen. Het bleek echter dab de man in heb „Alge meen Politieblad" gesignaleerd stond tot heb ondergaan van 10 dagen hechtenis ter vervan ging der nieb-betaalde boete ad f5, wegens ver nieling van eens anders goed, hem door de ar- rondissements-reehtbahk te Utrecht opgelegd. Tot het ondergaan der straf is hij overge bracht naar heb huis van bewaring te Rotter dam. Hedenmiddag ongeveer 12 uur, stortte do heer C. v. d. T,, door een toeval getroffen, op de Koemarktbrug neer, juist terwijl een wagen hem passeerde. Onmiddellijk werd de heer v. d. T. in heb bnigwachtershuis binnengedragen waar hij weer tot bewustzijn kwam, waarna hij naar zijn woning werd teruggebracht. Het uur waarop dit ongeval plaats had was oorzaak dat het nog al veel nieuwsgierigen rondom de brug verzamelde. Bij het uitstorten van grint in de Warande is een zilveren munt gevonden die ons heden middag welwillend werd getoond. Zij draagt aan de eene zijde de beeltenis van Eilips LI, koning van Spanje met het randschrift PHs, D. G. HISP. Z. REX. DYX. GEL. en heb jaartal 1556, terwijl aan de keerzijde het war pen waarschijnlijk van Bourgondië is aange bracht met het randschrift DOMINVS. MIHI. ADIVTOR. De munt heeft de grootte van een gulden en is waarschijnlijk opgevischt uit do Waal nabij Nijmegen waar ook het grint vandaan komt. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 5 November, Notarismr. II. M. C. Poortman. Een winkel- en woonhuis en een beneden en een bovenwoning, erve en open plaats, aan de Nieuwe Haven nr. 49, groot 126 vierk. ellen, in veiling f2400, verkocht voor f2550. Not. mrs. De Kuijpeb en Minderop, te Rotterdam. Een blok van vier panden bestaande elk in woning, zolder en erve, aan de Stationsstraat nrs. 22, 201, 201 en 20s, te samen groot 2 aren, 10 centiaren, in veiling f1840, daarvoor verkocht. BURGERLIJKE STAND. Cieboren t 5 Nov. Maria Anlonia Wilhelmina, dochter van W. de Gooijer en 0. M. C. Kockx, Dam. 6 Nov. Wiggerdina Ottolina, dochter van A. van Os en J. K. Brandsma, Bakkerstraat. Bernardus Wilhelmus Willebrordus, zoon van J. H. F. Fredriks en E. 0. Schippers, Lange Achterweg. Jacobus Cornells Antonius, zoon van J. van Giezen en A. M. Akemann, Singel. Cornelia Johanna, dochter van C. L. van Troost en M. W. van Elswijk, Kortland straat. Leendert, zoon tan A. van der Kaag eu M. Hoogland, Zalmstraat. Overleden: 5 Nov. Maria Antonia Wilhelmina de Goojjer, oud 3 jaren, Dam. Ds. Terheijde, predikant te Enkhuizen, is voor de tweedo maal beroepen bij de Vrije Ger. Gemeente alhier. De reeks lezingen, welke in het aanstaande seizoen vanwege het Nutsdepaitement alhier in de zaal «Harmonie" zullen worden gehouden, wordt geopend door den lieer dr. W. G. C. Bijvanck, vnn 's-Giavenhagedeze zal^dria avonden spreken over de nieuwe richting in de letterkunde en wel 11 November over »Het karakteristieke in de nieuwe richting"; 2 De cember over «De geschiedenis van de nieuwe richting", en 23 December over sDe beteeke- nis van letterkunde en poezie in de maatschappij'." Door deze regeling wordt eene proeve geno men om tegemoet te komen aan het bezwaar van hen, die één avond te kort achten om een

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2