dia bevoegdheid aan den gemeenteraad; B. en W. dienden een aanbeveling (geon voordracht) in van dubbeltallen.. De oude wijze prefereeren wij boven de nieuwe. In bet algemeen moet de Baad, raot nam© in belastingzaken, waar bet de keuzo van een collage voor reclanio betreft, zoo weinig mogelijk maebt am B. en W. delegee- ren. Wil men B. en W. niot in hoogste instantie doou beslissen, men houdo dan ook de volle vrijheid van bandelen aan den. gemeenteraad. Art. 21 is ongewijzigd. Art. 22 bepaalt de termijnen der betaling. Gaarne hadden wij gezien, dat bier bet voor- schi-jft van maandelijksche aanzuivering werd gegeven, terwijl door wie dit niet wonsclitn tel kens vóóruit een hak" of heel jaar kon betaald worden; door eon dergelijk voorschrift zou te vens voorkomen worden, dat de aanslagbiljet ten soms een half jaar te laat de belastingschul digen bereiken, gelijk nu bij sommige belastin gen bet geval is; nauwelijks beeft men vaak zijn aanslagbiljet of eon „waarschuwing" wordt al onder do deur geschoven. De overige artikelen zijn geheel of bijna on veranderd gebleven. Te Nijmegen is Zaterdag j.l. eene verordening op do beffing oener inkomstenbelasting door den gemeen teraad vastgesteld, waarbij oen stclsol van Massifi catie in den geest van het ook hier voorgestelde aangenomen wordt. Men schijnt daar het wettelijke beswaar, door ons aangewezen, niet te achten. Des ondanks blijven wij meenen, dat het aanwezig is. "Waar de wet spreekt van het belasten van het folaaJmkomen, waarbij geen inkomsten buiten bere- Icmin g worden gelaten of lager dan haar loerlcelijke waarde geschat (behoudens de voorgeschreven vaste aftrek), daar gaat het o. i. niet aan in hoogere klassen een bedrag van f 10.000 maar even geheel vrij to stellen. Zoodanige methode is, waar reeds van een betrekkelijk armzalig inkomen van föOQ belas ting moet betaald worden, eenvoudig onverdedigbaar. Wil men in strijd met do wet een klassen- stelsel handhaven in bovenbedoelde beteekenis, men berekeno dan den aanslag naar het max imam der klasse met vrijheid aan den aangeslagene om, zoo bij dit wenacht door opgave van het juiste bedrag zijner inkomsten, nog eenige remissie te krijgen. Vrijstellen van een deel der inkomsten i9 in strijd met do wet en de moraliteit. Vooral in do hoogere klassen, waar do vrijstelling bet minst noodig is, zou zij het belangrijkst zijn. Dit is absurd. Om ceuo onwettig en geheel onnoodigo remissie van t' 350 (bij eene 3M pets. belasting) in een der hoogste klassen te dekken, moeten er honderd oeconomisch zeer zwakken worden aangeslagen. Caveant consults! BUITENLAND. Algemeen overelcht, SCHIEDAM, 8 November. Onder de correspondenten van buiteniand- sche bladen te Parijs is die der iKöln. Ztg.' niet de meest betrouwbare en onpartijdige. Toch schuilt er veel waars in de beschouwing die hij onder het veelzeggende opschrift van jFrankrijk's deemoediging" aan de Fashoda- quaestie wjjdt. Hij constateert allereerst dat voor 't oogen- blik heel de chauvinistische haat der Franschen zich richt naar het Westen. Zelfs zou men geneigd zijn tot een bondgenootschap met Duitch- land, indien dit maar van zijn vriendschappe lijke betrekking tot den Sultan gebruik wil maken om de Egyptische quaestie langs diplo matieker» weg ter sprake te brengen. De »Ectair" die anders waarlijk geen vrien delijk woord voor Duitschland over heeft, spreekt er met zekere stille hoop van dat de Sultan en de Keizer het eens zijn geworden, en dat de Duitsche en de Fransche diplomatieke agent te Kaïro zulke beste vrienden zijn. Aan Millevoye ontsnapt zelfs in de 3>Patrie" de verzuchting, dat Duitschland eigenlijk maar een gelegenheidsvijand isde erfvijand is Engelaod. En in de vergadering van het Kolonsaaf Genootschap verklaarde Eugène Etienne, de gewezen onderstaatssecretaris, dat er nog andeie natiën dan Engeland zijn waarmede men zaken kan doen, en tot die natiën behoort ook Duitsch land. Minder schijnt dit evenwel het geval te zqn met Rushuid. Wel spiak Dupuy in zijn verkla ring voor de Kamer ook over het skostbare bondgenootschap", maar die passage weid met groote koelheid opgenomen. Er wordt gespot met het bondgenootschap, waarmede men de ooren der Franschen streelt, zonder dat even wel iemand er de vruchten van ziet. Na een wel wat overdreven beloog over de geringschatting die de Fianschen doen blijken over Rusland als bondgenoot en bet vleien om Duitschland's vriendschap, spreekt de corres pondent over de gevolgen der Fushoda-quaes tie. Er heerscht te Parijs een algemeen t>kalzen- jamrner", alsof op alle steenen geschreven stond: sCedenk, o Franschman, dat gij hulpeloos zijt en zijn zult". Sedert de nederlaag van 1870 is Frankrijk niet zóó bitter vernederd als nu, een vernedering zonder dat een zwaard gezwaaid en bloed gestort is. Toen werden de wapens neergelegd na heldhaftigere weerstandvorst Bismarck was onverbiddelijk, maar al stond het land af en al betaalde het een oorlogsvergoe ding, Frankrijk kon terugzien op een eervolle verdediging. Thans evenwel hecffc bet zich te schikken naar het machtwoord van een Engelschen eerste-minister, een aileen in den vorm verholen ultimatum zonder verzachtende omstandigheden en daarom werpt Franki ij k's trots vol schaamte een sluier over het hoofd, Brennus, die zijn zwaard in de weegschaal wierp, was bij de Romeinen niet minder gehaat dan lord Salis bury bij de Fianschen, omdat hij van hen den aftocht uit Faslioda verlangde zonder eenige schadeloosstelling. »De wond doet zeer; zij doet gevoelig en lang zeer. Het was niet zoozeer een slag met een knods op het hoofd", aldus diukt de ïFigaro" zich uit, »als wel een diep in het vleesch gestoken rood gloeiende naald.'' En was da vernedering nu maar eenigszins verzacht, zoonis die van Gladstone in "1885, toen czaar Alexander III in zake de Afgliaansclie quaestie een scheidsgerecht beloofde, waaraan niemand geloofde en dat ook nooit gekomen is. Maar Salisbuiy heeft het niet rioodig geacht de eigenliefde der Franschen te ontzien, en nu zit er voor den laatste niets anders op dan een streep te zetteu onder de Faslioda-quaestie en zich te rekenen tot de klasse der tweede-rangs- natibn, die John Buil niet gewoon is eenigszins te ontzien. Zeer treffend drukt liet ïJournai des Débats" dit uit in deze bewoordingen »~Wjj hebben den Engelschen Faslioda en onze vriendschap aangeboden, maar zij hebben ons laten weten dat Faslioda hun voldoende was." Intusschen is de eigenlijke Faslioda-quaestie vrijwel van de baanalleen in de Fransche Kamer zal zij nog ter sprake ko nen. Brunei /al de regeeiing er over iDterpelleeren en ook Cochin, die de interpellatie heeft overgenomen welke De Mun aanvankelijk wilde houden. Maar de Egyptische quaestie blijft aan de orde, en het protectoraat over Egypte, dat ia Enge land reeds zoo lang in de lucht zweeft, staat naar veler oordeel voor de deur. Waartoe gaat Engeland anders voort met zijn krijgstoerustingen? vraagt men zich in Frarkigk en ook daarbuiten af. j»Nuof nooit 1" roept meuige Brit uit, bedenkende dat de vloot immers toch gereed is. De bladen te St. Petersburg, die de Faslioda- quaestie en lord Saltsbuiy's verklaring aan het gastmaal op Mansion House bespreken, stellen eenparig het internationale karakter der Egyp tische quaestie op den vooi grond. Volgens de sNovoje Wremja" zijn de mogendheden van het vasteland verplicht de souvereiniteitsrechten van den Sultan te verdedigen, en de »Peteis- bourgkaja Wjedomosti" meent dat de ontruiming van Faslioda een goede les is voor de oplossing eener andeie, veel belangrijker quaestie: de ontruiming van Egypte. Zal Engelaod zich daaraan storen De nSoir" bevat een telegram uit Londen waarin bevestigd wordt dat de geruchten over een proclamatie vaa het Eogelsche protectoraat over Egypte aanhouden. Met kooitsachtigen ijver wordt de mobilisatie der vloot voortgezet. Zoo hield gis- teten een torpedo-flottielje bij Portsmouth oefe ningen. De bezadigde ïWestminster Gazette" keurt die vooitzetting der toebereidselen af, zoogoed als den dreigenden toon tegenover Frankrijk in de liberale bladen. Het blad noemt een oorlog vooral dwaas, omdat Frankrijk nog steeds de nuttigste mogendheid is voor de ontwikkeling der beschaving en der vrijzinnige denkbeelden. Marchand is op zijn beurt zoo beleefd in een schrijven aan generaal Grenfell, den opper bevelhebber van het Egyptische leger, zijn dank te betuigen voor de bewijzen van vriendschap die hij op zijn reis van Khartoum naar ICa'iio van de zijde der Engelsche officieren mocht ondervinden. In Fiankrijk. het voor de ontwikkeling dei- beschaving en der vrijzinnige denkbeelden zoo nuttige land, is nog altijd de Dreyfus-zuak de alles beheerschende quaestie. Gisteien heeft de strafkamer van het Hof van Cassatie een zitting gehouden. De zaal wordt nauwlettend bewaakt, en er lekt niets uit. Men weet alleen dat besloten is, naar aanleiding van zijn schrijven, den oud-minister Cavaignac hedenmiddag om 3 uur te verhooren Om 1 uur zal generaal Mercier, om 2 uur generaal Billot verhoord wordenmorgen, Woensdag, komen Zurlinden en Ghanoine aan de beurt. Zooals men ziet worden de oud ministers van oorlog in de rangorde, waarin zij elkaar hebben opgevolgd, gehoord. Heel wat is er al geschreven over het »ge- lieime dossier", en het gaat nog maar steeds voort. Nu weer komt de nlntransigeant" vertellen dat zich in dat dossier ook brieven bevinden van graiin Munster, de dochter van den Duitschen gezant. Naar Berlijn bestemd, zijn die brieven aan de grens aangehouden en gephotografeerd zij zouden op Dreyfus betrekkelijke diogen be helzen. Het vrij dwaas klinkende vei haal is reeds door Havas namens het Duitsche gezant schap tegengesproken. De »Matin" beweert dat alle stukke» in de zaak-Dreyfus na het proces van 4894 zijn ver vaardigd, terwijl de »Petite République" zegt dat Zurlinden het op non-activiteit stellen van Du Paty de Clam in den ministerraad recht vaardigde door de mededeeling dat hij de tele grammen aan Picquard, geteekend ïBlanche en ySperanza", had opgesteld. Ook zou Henry ten einde het dossier tegeu Dreyfus te verster ken, in 1894 reeds zijn chefs hebben aange boden valsche stukken te maken, met name een anoniemen brief tegen Dreyfus. De sSoir" deelt intusschen mede dat de drie raadsheoren van, het Hof van Cassatie, die zit ting hadden in de commissie vnn advies, een afzondei lijk advies tegen de verzending der revisie-aanvrage naar het Hof aan den minister van justitie Sarrien hadden gezonden. Dit af zondei ltjkc advies nu komt niet voor in het lapport van mr. Bard. Het blad protesteert tegen het weglaten daarvan en van de schrif telijke verklaringen der 23 officieren die in 1894 gehoord zijn. Picquard is nog altijd niet op vrije voeten. Wel liep Maandag het gerucht dat hij 's avonds de Cherche-Midi-gevangenis zou verlaten om overgebracht to worden naar de Santé. Dit is onjuist gebleken. Nu weer verluidt dat de insti actie nog niet is afgeloopen, daar een generaal nog op 't laatst een belangrijke verklaring is komen afleggen. Tuch gelooft men dat een niet-ontvanluTijk- verklaring moet volgen, waarop Picquard weer ter beschikking der burgerlijke rechtspraak woidt gesteld. Mr, Labori zal er dan wel voor zorgen dat da dappere kolonel spoedig zijn vrij heid herkrggt. Men heeft de vervauging van generaal Re- nonard als chef van den generalen staf door generaal Brault natuurlijk in verband gebracht met sde zaak". De ïFiance Militaire" ontkent dit, daar Renonard andets niet het commando over het 41de legercorps zou zijn opgedragen. In den Senaat heeft gisteien Leprovost de Launay de regeering willen intei pelleeien over de a*anvallen tegen het leger.'Op verzoek van Dupuy werd de interpellatie echter uitgesteld tot Donderdag. Leprovost vestigde de aandacht van den minister op Urbain Gohier's boek Het leger legen de natie, dat ondanks de hatelijke aanvallen die hel bevat op het leger, nog altijd niet verboden is. Indien Picquard niet spoedig wordt vrijge laten, zullen velschillende afgevaardigden de regeering daarover interpelleeren. Gemengde B3cdcdecilngcn. Stead, de bekonde uitgever der „Review of reviaws", is te Liv-adia door czaar Nicolaas II ontvangen. In den „Lokal-Anzeiger" vertelt hij een en ander van de indrukken, die hij heeft ge kregen. Stead roemt den Czaar als een waarlijk vre delievend vorst, die zeer levendig is ia denken en handelen, zeer energiek en volhardend. Vast gelooft de Engelsche journalist dat heb don Czaar ernst is met zijn ontwapeningsvoorstellen. De Czaar zou beoogen de uitbreiding der legers enz. voor eenigen. tijd te doen ophouden en daar door het oorlogsgevaar te verdagen. Bovendien zou hij een intemationalo bemiddeling willen zien ingevoerd voor acute geschillen. Als plaats van samenkomst voor da conferen tie pleit Stead voor St. Petersburg, omdat daar de persoonlijke invloed des Czaren zich krachti ger kan doen gelden. Van andere zijde wordt gezegd dat het prol gramtna voor die conferentie reeds in bijzonder! heden door den Czaar en graaf Murawieff is ontworpen. Spoedig zal het aan do mogendheden worden verzonden. Kapitein Fielden, van het 2de „Coldstream Guards", heeft eenige dagen geleden in een trein tussehen "Waterloo-Station (Londen) en SiU'biton een tasch verloren die, behalve 7500 francs in goud, een lias geheime militaire stuk ken bevatte die hij naar hot ministerie van oor log moest brengen. Het verlies moet van groot gewicht zijn, en de Engelsche regeering vreest dat zij in han den zullen vallen van een verrader die ze over levert aari Frankrijk. Een groote belooning is op de terugbezorging gesteld. Een gerucht dat de heito? van Manchester, uit het aloude geslacht der Montagu's, door for- luinverlies getroffen, zijn fortuin zou zoeken op het tooneel, wordt door d© mondaine Londen- sche bladen maar zwakjes tegengesproken. "Uit Konstantinopel wordt bericht dat de can- didatuur van prins George voor het gouver neurschap van Kreta thans door de mogendhe den is goedgekeurd. Rusland zal de koninklijke Grieksdhe familie daarvan officieel in kennis stellen. De Sultan protesteert er nog tegen, maar daaraan zullen de mogendheden, volgens de „Pol. Corr.", niet storen. Thans is men. druk bezag de Kretenzische be volking te ontwapenen en te verzoenen. In Griekenland is een miiüsterieele crisis uit gebroken. Ter eere van het bezoek van bet Duitsobe keizerlijk paar is Beirout Zaterdagavond schitterend geïllumineerdop het strand werd een prachtig vuurwerk afgestoken. Maandag is de reis voortgezet naar Damascus, De warme ontvangst die den Keizer ten cleel is gevallen te Beirout, dat tot nu toe doorging voor heb middelpunt van den Franschen in vloed, trekt zeer de aandacht. Hot bd van den Duitschen Rijksdag prins Arensberg beweert in de „Markische Yolkszei- tung" dat keizer Wilhelm de „Dormition de la Sainto Viergo" niet van den Sultan gekregen, maar gekocht heeft. Daar bet de Keizerin om gezondheidsredenen ontraden is, zich terstond naar heb koudere Duitschland te verplaatsen, zal de terugreis over zee geschieden, Sagasta verklaarde gisteravond vóór het be gin van don ministerraad dab, volgens aldaar ontvangen berichten, keizer "Wilhelm voorne mens is op zijn terugreis Cadix aan te doen. De Spaansche regeering zal dan een eskader tot 's Keizers ontvangst naar Cadix zenden. Het diplomatieke corps te Peking heeft be sloten van het Tsung-li-Yamem de verwijdering der troepen uit Kung-Su en de provincie" Pet- schili te eischen. Vóór den lödon November zal dit moeten geschieden, waarbij de steden be- hooren te worden opgesomd waarheen de troe pen zullen gebracht worden. Wordt aan dien eiseh geen gevolg gegeven, dan dreigen de ge zanten met maatregelen ter beveiliging der spoorlijn van Peking naar de kust. De Japansch© gezant is Zaterdag te Peking ontvangen door den Keizer en de Keizerin-We duwe om hun hooge Japansche ridderorden te overhandigen. De Keizerin-Weduwe ontving den gezant, terwijl de Keizer op een trede van den troon stond. o Keizerin-Weduwe sprak den gezant toe, waarna de Keizer, die er gezond, maar bleek uitzag, een kort antwoord voorlas. De Russische vloot heeft, naar uit Peking aan de „Daily Telegraph" wordt geseind, Porb- Artïruf verlaten. In Japan is een nieuw ministerie gereed ge komen, gevormd door markies Yamagata. Zooals te verwachten was, is het bericht der „New-York Herald" over de vernieling eener Fransche kerk te Bangkok, door heb Sïaanee- sche gezantschap bij monde der „Temps" te gengesproken. Aan verschillende firma's zijn reeds opdrach ten verstrekt met het oog op de doortrekking van de spoorlijn in Soudan tot aan Khartoum. Dato 14 October wordt uit Harrar aan do „Times" bericht: Zaterdag jl. moet ras Makonnen Harrar heb ben verlaten naar Adchs-Abeba, vanwaar bij naar Tigré gaat. Alle ras van Cogal zijn in op stand en bebben zich aangesloten bij ras Han- gaschia. Men zegt dat koning Menelik van Abessyni'é zelf de expeditie naar Tigré zal aan voeren. Te Washington is door een ontploffing van gas of door andere oorzaak in de zaal van heb Hooggerechtshof groote schade aangericht. De Koninklijke bibliotheek. Heden viert de Koninklijko Bibliotheek haar honderdjarig bestaan. Zij werd gevormd, op voorstel van heb lid der Eerste Kamer Verbeek, op 17 Augustus 1798 gedaan en door beide Kamers, door de Tweede op 8 Nov. d. a. v. aangenomen, uit de bibliotheken van den laat- sten stadhouder en zijn beide zonen, van heb voormalig collegie van Hunne Hoogmogeaden, en dat van Gecommitteerde Raden van heb voormalig gewest Holland. De boeken werden in drie zalen van het ge bouw waar thans de Tweede Kamer vergadert, overgebracht. Dit werk werd, onder leiding der commissie van toezicht en politie der vergader zaal van de Volksvertegenwoordiging, verricht door den abbé Flament, een Fransch geleerde, die voor het schrikbewind, m 1794 hierheen ge vlucht was en een ondergeschikte betrekking aan het dept. van buitenl. zaken vervulde. In opdracht van genoemde oommissie ver vaardigde hij een catalogus die reeds in 1800 ter Landsdrukkerij verscheen. De catalogus was gesplitst in drie hoofd-afdeelingenWeten schappen en Kunsten, Fraaie lettoren (waaron der ook taalkunde) en Historiek, overeenkomen de met de verdeelóag der werken over drie zalen. Flament bleef als eerste bibliothecaris aan de "boekerij verbonden. Toen Lodawijk Napoleon koning werd en het gebouw der bibliotheek to eigen gebruik© wenschte, werden de boeken overgebracht naar het Mauritshuis. Flament werd het velgcnde jaar secretaris des Konrngs en kreeg toen den heer A. A. Stratenus tob ambtgenoot, maar in 1809 keerde hij naar do bibliotheek terug om er zich weer geheel aan te wijden. Napoleon schonk de bibliotheek aan de saad 's-Gravonhage, die haar in 1814 op haar beurt aan den Souvereinen Vorst overdroeg, die haar met een groot aantal werken, uit zijn eigen bi bliotheken, verrijkte. Naar het tegenwoordig ge bouw werd zij in. heb jaar 1821 overgebracht. Onder al deze lotswisselingen bleef Flament bi bliothecaris tot aan zijn dood too in. 1835. Hij werd opgevolgd door mr. J. W. Holtirop, die hem in 1829 als helper was toegevoegd. Deze bekleedde het ambt als bibliothecaris tot 1868. Onder hem kwam M. F. A. G, Campbell reeds in 1838 als volontair aan de bibliotheek om in 1847 als onder-bibliothecaris aangesteld te worden. Hij volgde m 1868 Holtrop, die toen zijn ontslag nam en nog twee jaren in leven bleef, op aan heb hoofd der instelling, die lang zamerhand een grootea omvang en beteekenis had gekregen. Campbell bleef bibliothecaris tot aan zijn dood in 1890. Hij werd opgevolgd door dr. T. M. C. Wijnmalen, die sinds 1871 onder-biblio thecaris was. Na 't overlijden van dr. Wijnma len volgde hem in 1895 de tegenwoordige titu laris dr. W. G. C. Bijvanck op. („V'ad.") Berner-eonventie. De Russische schrijversbond te St. Peters- burg heeft naar liet nN. v. d. B." meldt in een algem. vergadering, na ampele bespre king van het ondeiwerp: Ruslands toetreden tot de Berner-eonventie, met overgroote meer derheid gestemd voor de volgende motie De belangen der Russische auteurs worden op geetmrlei wijze geschaad door den tegen- woordigen toestand. Daaraan bevorderlijk kan in elk geval niet zijn het breidelen der vrijheid tot vertalen. Het sluiten [eener letterkundige overeenkomst

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2