Woensdag 9 November 1898. N°. 9777. Tweede Blad 52"° jaargang. Verschijn! dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, "^binnenland. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. UITGEVER: H.~J. C. ROBLANTS, ilwraiJ«!iT»*a» vmï Schiedam, pei kwartaal f 0.90 w omliggende planteen, p, kwart. - 1.05 franco por po«t, p. kwartaal. - 1.80 Afzonderlijke nommerao.02 BUREAUBOTEKSTlt A AT ÏO, Teïeplioon No. 123. ADTRKTKïmapiujB: van 1—5 gewone regels mot into- grip van eeno Courant0.52 Iedere gewone regel meerQ.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Stantsbegrootlng 1899. Justitie. Bij het afdeelingsonderzook bracht men den minister van Justitie kulde voor den gewiahti- gen en omvangrijken wetgebonden, arbeid sedert zij'n optreden door hem ondernomen en ver klaarde zijn verdere werkzaamheid met groot© belangstelling tegemoet to zien. Men vroeg of heb nog steeds 's Ministers overtuiging is, dat, nu de betero bescherming en berechting van. kinderen en jeugdige personen in een reeks van wetsontwerpen is belichaamd, allereerst de hand jnoet worden geslagen aan do hervorming van het huwelijksgoederen-recht en bet arbeidscon tract. Terwijl sommige leden verklaarden zich hier mede goed to kunnen vereenigen, waren, vele anderen van oordeel, dat de herziening van het Wetboek van Strafrecht geen uitstel moer ge doogt en daarom in de eerste plaats aan deze herziening de aandacht moet worden gewijd. Men vroeg, of de instelling eener Staatscom missie tot herziening van het zeerecht mag wor den verwacht. Do verwachting werd uitgesproken, dat de regeering een hetero wettelijke regeling der naamlooze vennootschappen zou ter hand willen nemen. De wenschelijkheid van wederinvoering der doodstraf werd opnieuw bepleit en bestreden. Met grooten nadruk werd op bespoediging aangedrongen van herziening van het Wetboek van Strafvordering. Mocht daarop in den eer sten tijd nog geen uitzicht bestaan, dan wensch- te men alvast wijziging van art. 266 van dat Wetboek. Men vroeg of do minister thans ook voor vol wassenen het instituut van de voorwaardelijke veroordeeling in ons strafstelsel zou willen op nemen. In verband met heb adres der Middelburg- Bche balio, omtrent behandeling van preventie ve gevangenen, werd gevraagd door vele leden, wat geschied is om aan toestanden die, volgens den minister zelf, redelijker wijze aanstoot kon den geven, een einde te maken. Ook werd ge wezen op voorbeelden van afkeurenswaardige behandeling van verdachten door te politie te Maastricht, medegedeeld in hot „Weekblad van het Recht", en gevraagd of die mededeelingen juist zijn, en zoo ja, welke maatregelen in dezen zijn genomen. Men vroeg of 's ministers oordeel omtrent stenographie in het strafproces gunstiger is ge worden. De aandacht werd er op gevestigd, dat vergrijpen tegen den eigendom soms onmatig zwaar worden gestraft, terwijl weigens mishan deling van personen en aantasting van him eer en goeden naam veel geringere straffen werden opgelegd, Hiertegeover word opgemerkt, dat de wetgever geheel aan den rechter heeft overge laten binnen de grens, door het maximum ge steld, in elk concreet geval do straf toe te meten. Sommige leden, op den noodlottigon invloed van langdurige celstraf, als ten onzent toege past wijzende, wensctkten aan de gevangenissen psychiaters te zien verbonden, welke dien in vloed zouden kunnen constateeren. Andere le den, hoewel eveneens van oordeel dat de regee ring omtrent den. invloed der celstraf een op zettelijk onderzoek behoort in te stellen, be twijfelden de wenschelijkheid om daarmede bij voorkeur psychiaters te belasten. In het bij zonder werd gewezen op do wenschelijkheid om personen, die celstraf ondergaan, meer dan tot dusverre geschiedt, in aanraking te brengen met hen veredelende elementen. Van andere zij den werd gewaarschuwd tegen overdrijving op dit punt. Men verzocht do regeering te willen bevorde ren dat in eenigszins belangrijke strafzaken van feitelijken aard, door het Openbaar Ministerie de voornaamste getuigen steeds zooveel moge lijk in appèl opnieuw worden opgeroepen. Vrij algemeen werd geklaagd over den ach terstand van burgerlijke zaken, die bij sommi ge rechterlijke colleges voorkomt. Men drong bij den minister aan om, waar Eoodig, verbetering te brengen in do door en- kale leden gegispte houding van rechterlijke ambtenaren., tegenover beklaagden en getuigen. 'Verscheidene leden vroegen of de Regeering door wetswijziging voor hen, die liet doctoraat f? recbten aan de vrije universiteit to Am sterdam verkregen hebben, do inschrijving afe advocaat en procureur mogelijk zou kunnen ma ken, Andore leden hadden daartegen geen be zwaar, indien voor deze personen de inschrij ving als advocaat en procureur wordt afhanke- lijk gesteld van een mot goed gevolg afgelegd staatsexamen, waarbij van hunne praetische ge schiktheid zal zijn gebleken. Zoodanig examen zou men aan elke inschrijving als advocaat en procureur wenschen. to doen voorafgaan. Men vroeg naar de resultaten van hot toege zegde onderzoek, naar do noodzakelijkheid van eenige aanvulling van liet wetboek van straf recht, met het oog op de propaganda van het Nieuw Malthusianisme. Op de spoedige indiouing van een wetsont werp waarbij voor de erkenning van vereeni- ging en een eenvoudige registratie wordt in do plaats gesteld, werd aangedrongen. Men drong wederom aan op verwezenlijking van 's ministers denkbeeld eener wijziging van art. 11 der wet op het notaris-ambt, in dien zin, dat de verplichting, om telken jaro gelegen heid te geven tot het afleggen van. het examen, zal worden opgeheven. Besproken werd de wenschelijkheid eener wij ziging van art, 149 gomoentowot in dien zin, dat voortaan ook anderen dan de daar aange wezen personen kunnen worden benoemd tot ambtenaren van den burgerlijken stand, waar door een einde zou worden gemaakt aan do thans bijna dagelijks voorkomende zoogenaam de mtellectueele valschlieden. Terwijl sommige leden toetreding van Ne derland tot de Benier Conventie bepleitten, werd zij door anderen ten sterkste bestreden, naar wier meening Nederland's belang eischt, dat het zijne wetgeving aanvulle met eone re geling van liet auteursrecht op werken der beel dende kunsten en overigens voortga op den weg, ingeslagen bij hot sluiten van de bestaande tractaten met Frankrijk en België. Doordat men bij do Berner Conventie te hooge eisehen heeft gesteld, is, zoo oordeelde men, de toetre ding van landen als Nederland met eigen, be perkt taalgebied zoo goed als onmogelijk ge maakt. Het denkbeeld van een lid, dat de Kamer bij de regeering zoude aandringen op het verleenen van gratie aan de gebroeders Hogerhuis, vond van alle zijden bestrijding. Eerst nadat eene beslissing zal zijn gevallen en daardoor eene re- geeringsdaad zal zijn gepleegd, waarvoor een minister verantwoordelijk is, zou er misschien sprake kunnen zijn van beoordeeling door de Kamer van het genomen besluit. Enkele leden klaagden, dat do behandeling, die bij de in.huldigingsfees.ten te Amsterdam Alexander Cohen van do politie aldaar heeft moeten ondervinden, een hatelijk en ergerlijk karakter droeg en door de omstandigheden geenszins gerechtvaardigd kon heeten. Daarte gen merkten andere leden op, dat, waar het gold iemand als do bedoelde persoon, waak zaamheid van de zijde der pohtie zeer zeker plicht was. Men drong aan op zoodanige verandering in de thans gevolgde wijze van benoemingen bij de rechterlijke macht, dat niet langer vele kun dige en geschikte jongo juristen voor de rech terlijke macht verloren gaan. Daartegenover werd opgemerkt dat tegenover hot nadeel, dat een sollicitant een langen tijd heeft te wachten alvorens hij de rechterlijke macht te worden ge plaatst, het voordeel staat, dat de candidaat in middels zich practisoh kan bekwamen voor de taak, die hem waoht. Opnieuw werd do noodza kelijkheid aangetoond van bepaling van vaste traotomenten voor de griffiers met afschaffing van alle emolumenten. Men vestigde 's ministers aandacht op een klacht omtrent de griffio der Haagsehe recht bank en vroeg of deze overdreven is en. zoo neen of voor verbetering van den geschetsten onhoudbaren toestand is zorg gedragen. Men vroeg of eenigo kans bestaat, dat dooi de aanvulling van hot personeel van het ge rechtshof te Amsterdam met een raadsheer, de daar bestaande grooto achterstand van biu-ger- lijko zaken zal worden ingehaald. Men oordeelde dat er alleszins aanleiding be stond liet aantal rechters en ambtenaren van het Openb. Ministerie bij de rechtbank te Rot terdam uit te breiden. Men vroeg, of men eerlang zou kunnen over gaan tot opheffing van do rechtbank te Zierik- zee. Dit arrondissement zou dan hetzij geheel bij hot arrondissement Breda, hetzij gedeelte lijk daarbij en voor het andere deel bij het ar rondissement Middelburg kunnen worden ge voegd. Het verlangen werd uitgesproken, dat van regeeringswege voor het ontvangen van een ge schikte opleiding van poliüe-anabtouaren gele genheid werd gegeven. In bijna allo afdeolingen werd ten aanzien van de Rijksopvoedingsgestichten de vraag ge- daan, of door do regeering een onderzoek js in gesteld naar de al of niet gegrondheid van klachten, door een oud-verpleegde openbaar ge maakt omtrent voeding, bejegening, onderwijs en omtrent onzedelijkheid. Tegen, liet aanleggen van broeikassen in den schooltuin van het Rijksopvoedingsgesticht te Avereost hadden vele leden bedenking. Teleurstelling werd uitgesproken, dat sedert de behandeling dor boa-rooting voor 1898 nog geen resultaten zijn gcgoven van don arbeid der Staatscommissie tot herziening van het Burger lijk Wetboek. Bij Kon. Bed. is benoemd tot ridder in de Orde van Or&nje-Na*teu ds, S. H. Buitendijk, predikant bij de Nederd. Hervormde gemeente te IJselstein. De minister van Koloniën vei leent deze week geen audiëntie. De ministers van .Marino en van Financiën begaven zich gisteren naar het Loo, ter audiëntie bij II. M. de Koningin. De Minister van Finantiën maakt bekend dat liet saldo van 's rijks schatkist op 5 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank 16,928,818.36Va by de betaalmeesters - 3,632,179.78 Te zamen 20,560,998.14Vs Het vertrek van dr. A. Kuyper uit Noord- Amerika was voorloopig bepaald op 19 Nov. a.s. Er komen evenwel nog zooveel aanvragen in om lezingen te houden, dat er, naar wij vernemen, groote kans bestaat, dat die datum verschoven zal worden, Dr. Kuyper is nog steeds lijdende aan zijn wond in den mond. Niettegenstaande treedt hij bijna dagelijks als spreker op. Door dr. J, H. Dunner, opperrabbijn te Am- steulam, is aan de vermogende Israëlieten een rondschrijven gezonden, waarbij hun steun ver zocht wordt om zoo spoedig mogelijk tot de oprichting van Isiaëi, bijzondei e scholen te gei aken, waar zoowel godsdienstig als maat schappelijk onderwijs zal worden verstrekt. B. en W. van Middelburg stellen den gemeen tel aad voor, afwijzend te beschikken op het adres van den Middelburg-chen Bestuuiders- bond lot het opnemen vau bepalingen omtrent minimumloon en rnaximumarbeid in bestekken van uit te voeren gemeentewerken. Een 40-tal kommiezen 2e en 3e klasse bij den actieven dienst vau 's ry ks'uelnstingen zijn in klasse bevorderd. Bij Kon. besluit zijn benoemdtot burgemeester van Ankeveen en van 's-Graveland, jhr. mr. J. P. Hooft Graafland, secretaris dor gemeente Ankevecn, tot id. van Kortenhoef, Chr. J. van Walchren tot id. van Heythuizen. J. H. Janssen van Son, secretaris dier gemeente; tot id. van Tictjcrksteradcel, S. B. Drijbcr B.zn. j tot id. van Gemert, F. K. Buskens, en tot id. van Rijson, H. J. van Opstall, secretaris dier gemeente. Bij Kon. besluit is de kapitein jhr. J. Ortt, van het le rcg. veld.-art, op pensioen gesteld en het be drag van het pensioen bepaald op 1 1056 'sjaars, Jaarfeest R.-K. Volksbond. Een groot aantal leden der afd. Schiedam van 'den Ned. R.-K. Volksbond vulde gisteravond de zaal der Officieren-Vorecniging. 't Was het jaarfeest van den Volksbond dut op den dag go- wijd aan den patroon van den Bond, den heili gen Willibrordus, gevierd word. Met applaus begroette de vergadering do geestelijken die in aanzienlijken getale deze fees telijke bijeenkomst door hun tegenwoordigheid opluisterden. Te ruim acht uur opende de voorzitter, do liecr C. J. Willeman, de vergadering en dankte namens de afdeelmg den spreker van dezen avond (lio zich terstond bereid had verklaard tot de leden van den Volksbond het woord te voeren, en de aanwezige geestelijken voor hunne hooggewaardeerde tegenwoordigheid. Spr. her innerde voorts aan de kerkelijke viering van het jaarfeest van den heiligen patroon van den Volksbond op Zondag; velo leden zijn toen de tafel des Heeren genade-rel, en daaruit blijkt dat, al beweegt do Volksbond zich op materieel terrein, het geestelijke- en, zedelijke niet verge ten wordt, wat ook overeenkomt mot het woord des Pausen in zijn zendbrief aan de arbeidende klassen. Him die gisteren ter H. Communie zijn gegaan ter intentio van don R.-K. Volks bond, dankt spr. en hij spoort hen dio dit niet doden daartoe aan. Want Gods zogen is onmis baar wil de arbeid sla,genhij moge ook voor het komende jaar op den It.-K. Volksbond rus ten. bpr. hoopt dat steeds meer de eendracht en broederschap moge bevorderd, en dat eons do zedelijke en stoffelijke verheffing van den werk man moge aanschouwd worden. Toen hot applaus, waarmede deze woorden waren begroet, was weggestorven, hief. de zang- veieenigiutf St. Cecilia, onderafdceling van den Bond, onuer leiding van den heer A. M. den Draak, do „Hymne" van Van Eijken, voor koor, bas-solo (de hoer I. S.) en kwartet, aan Op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore ge bracht-, oogs'tjo dit nummer welverdiende toe juichingen, die in niet mindere mate ten deel vielen aan „Do Hemel" van C. C. A. de Vliogh, voor vierstemmig koor. Vervolgens bracht heb harmonie-orkest St. Ambrosius, onder leiding van den heer J. F. M. Smits, eenige nummers ten gehoore. Ook deze, do marseh „Souvenir de Nymcquo (F. J. Schwansberg) en „Ouverture joycuso" (Keler Bela) oogstten luiden bijval. Toen do zaugert, het tooneel ontruimd had den betrad de feestredenaar, kapelaan J. H. Niedfeld, met appleus begroot, liet spreekge stoelte. 'tls de gewoonte der volkeren aldus ving de spreker zijn rede aan te eeren ben die uitmunten, hetzij door kennis of door weten schap, hetzij door kunst of in welk opzicht ook. De volkeren rekenen het zich tot een eer als zij zich kunnen beroemen op grooto mamien dio belmoren tot hun vaderland. Die vereering, dio hoogschatting, dio hulde eindigt niet met dit leven. Zij duurt voort ook al is de- held ver dwenen van het tooneel dezer wereld. D© oude ren van dagen vinden er genoegen, in hun hel dendaden te verhalen aan de jongeren. In groot- sche dichtregelen worden hun heldendaden her dacht, en de kunstenaar maalt den hold af. Spr. herinnert er aan hoe do Joden aan Ju das den Maechabeeër, de Romeinen aan hun grooten redenaar Cicero feestdagen wijdden, en nog heden ten dage worden voor groote man nen feestdagen gevierd en standbeelden opge richt. Kan 't dan verwondering wekken dat de Ka tholieke Kerk heden het feest viert van den II. Willibrordus die haar rijk heeft uitgebreid? vraagt spr. Is 't niet natuurlijk dat de Ne-derl, Kerk, door hem gesticht, lieden feest viert, dat het een feestdag is voor den R.-K. Volks bond, dio hem tot zijn patroon heeft gekozen, hem, den heldhaftige die in zich vereenigde den opofferenden heldenmoed van priester en kloos terling, liet beleid van veldheer en staatsman? En is 't dan niet natuurlijk gaat de rede naar voort dat, waar ik heden heb woord tot u voer, ik ga spreken over den H. Willibrordus, dat ik u m korte en algemcene trekken zijn leven ga schetsen, om in u op te wekken eer bied en liefde, die gij reeds toondet door hem tob uwen patroon te kiezen. Spr. verhaalt dan hoo de H. Willibrordus reeds als knaap werd toevertrouwd aan de Be nedictijnen in het klooster Ripon in Ierland. Reeds op jeugdigen leeftijd toonde hij, klein van gestalte, groot tc zijn van geest en van een ernstig gemoed. De jongelingsjaren ontwassen, werd hom hot gewaad omgehangen van die hem omringden, en dit was niet alleen dienstig voor zijn geestelij ke, maar ook voor zijn wetenschappelijke ont wikkeling. Op 23-jarigen leeftijd tot priester ge wijd, rijpte al spoedig in hem do begeerte de heidenen in Friesland te gaan bekeer©n, waar van hij zoo veel had gehoord. Dit geschiedde in het jaar 690. Spr. verplaatste in gedachten zijn hoorders naai* het kloostcrkcrkje waar de 11. 'Willibror dus alleen achterbleef aan het altaar, den avond voor zijn vertrek. Wat al gedachten zullen zich daar niet .aan 's priesters geest hebben opge drongen. Daar herinnerde liij zich do heerlijke uren in zijn eenzaamheid doorgebracht, daar dacht hij aan zijn leermeesters, en hij dankte God, dio hem de priesterlijke waardigheid had geschonken. Na een voorspoedige reis landde de II, Willi brordus aan den Rijnmond bij 't Huis ter Brit ten, op drie mijlen van het tegenwoordige Was senaar, Hoo dankbare beden zijn daar niet opgeste gen tot God, beden ook voor hot land waarin hij ging arbeiden, on voor zijn bewoners. Dat de II. Willibrordus steeds aan dio iu*o heeft ge dacht, blijkt uit hetgeen hij in latere jaren in, zijn calendarium schreef,

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5