Kunst en Wetenschap. It o c li t z a It e n. Kerk en School. Gemengd N i e uw s. Finantieel. Yisscherij. Scheepvaart. Handel. a' Y>Tk V»Ta'. Maar ook Noord-Noderland mocht juichen. Want hij was do dageraad dos lieils. Nu zou do voorspelling van "Willibrorcl's moedor kort voor zijn geboorte bewaarheid worden. Zijn moeder had hom gezien als oen maan die haar liclib verspreidde in een duisteren nacht. Dan schetst spr, don strijd dien do II. Wil- librordus to voeren had.. Reeds meermalen had de Frioseho koning Radboud zijn verderfelijk zwaard getrokken tegen do Christenen. Nu zou hij nog verwoeder den laatsten wanhopigen strijd voeren 011 zijn mannen oproepen tot don heiligen kamp tegen de Christenen en tor ver dediging van don heidenschon afgodendienst. Daar staat Radboud op do donkere grens van het heilig woud waar de priesters hun offer brengen aan do godcu. Daar ligt een krijgs- gevangeno op den. offersteen. Het offermes der priesters flikkert; knapen vangen het purpe ren bloed opdo priester voorspelt do zege praal op den Christengod. En dansend brengen do afgodendienaars hun dank aan de goden; straks volgen een woeste slemppartij en bloedi ge twisten. En aan hen. moest de H. Willibrordus gaan geven wat zij misten. Hun. moost eerbied ge leerd worden voor wat zij haatten, hun moest liefde geleerd worden voor den vijand dien zij nooit gespaard hadden. Lijden en ontbering stonden hen to wachten dio den strijd durfden aanvaarden. Daarom te meer glorie voor den H. Willibrordus dio don strijd aanbond; daarom te grooter de dank baarheid van hot nageslacht. En in dien strijd was moed niet voldoende daarbij moest zioh voegen het beleid van don veldheer. Daarom ging do H. Willibrordus naar Utrecht om het land te leerc-n kennen en zocht hij, terwijl hij zich door gobed, tob God sterkte, ook steun bij do wereldlijke en de geestelijke macht, bij Pepijn van Herstal, maar vooral bij Home's opperpriester. Daarom eerde hij den H. Marfcinius hoog, die door zijn moed zelfs den Friezen eerbied had afgedwongendaarom stichtte hij kloosters en scholen, met name de school te Utrecht dio reeds do mij torstaf v&a. Utrecht met wetenschap omstraalde, lang vóór de Utreehtsoh© universiteit haar eerste liaht uitzond. Daarom ook verrees de stichting te Echternach ter opleiding van zijn navolgers, maar ook tot rustplaats van. den vermoeiden arbeider. Toch liet de H. Willibrordus geenszins het werk over aan zijn medestanders. Zelf door kruiste hij ons vaderland. Vele zijn de plaatsen waar hij zijn. machtig woord deed. hooren; zoo te VlaardingeiL, dab er trotscb. op mag zijn, dat de H. Willibrordus daar een kerkje heeft go- sticht, dat de moederkerk is geworden, voor den geheelen omtrek; zoo te Voorburg, dat klein Rome werd genoemd, in het vlek Velzen en te Heiloo, waar de H. Willibrordus door Gods genade water uit het sahrale zand deed voort komen om den dorst te lesschen van. zijn reds- genooten; nog herinnert de Willibrordusput daaraan. Maar niet alleen heb Noorden van ons land werd door hem bezochtook op de Zeeuw- echo eilanden is hij geweest, en Vhssingen ont leent zijn naam aan een wonder door hem daar verricht. Dat voortdurende onvermoeide trekken dwingt eerbied af, zegt spr., vooral omdat hij 50 jaar zoo arbeidde. Nog op hoogen leeftijd, getuigt do H. Bonifacius van hem, preekte hij als aartsbisschop van Utrecht in de door hem. gestichte kerk. Ziedaar in algemeene trokken geschetst de man, die uitmuntte door heldenmoed en wijs beleid, besluit spr. Nog heden bloeit de kerk door hein gesticht, waarvan wij loden zijn. Wel heeft zij zware tijdon gehad; wel heeft zij moe ten strijden, als Willibrordus, maar krachtig als hij heeft zij den strijd doorstaan. Daarom hulde aan den H. Willibrordus, doch ook dankbaar heid voor wat hij deed voor ons geestelijk, maar ook voor ons maatschappelijk heil. Want heeft niet de Kerk altijd het oog daarop geves- tigd gehouden? Steeds heeft zij het stoffelijk heil bevorderdonder haar bestuur werden de gilden gesticht en bloeiden zij in broederlijke eendracht. Maar de omwenteling kwam, en trachtte de gilden te verniotigen. Daardoor is ongeluk over de gilden gekomen. En is niet in onze dagen onder paus Leo XIII weer de een heid en eendracht gekomen? Ook nu nog wordt de Kerk belaagd. Men komt met do vabche leuze: Vrijheid, gelijk heid en broederschap. Maar 't is de Katholieke Kerk die de ware vrijheid geeft, die de ware liefde en dus de ware broederschap geeft. Welaan dan, mannen van den R.-K. Volks bond, volgt uwe vaan. Dan zult gij sterkte ont vangen en de ware vrijheid. Gij zult elkander tot steun en de ware verdedigers van recht en orde, ware verdedigers van Kerk en vaderland zijn. Met luide toejuichingen dankten de aanwezi gen den redenaar. Toen het applaus bedaard was, betrad kapelaan A. G. van den Berg, de geestelijke adviseur der afdeeling, den katheder om een woord van dank te spreken namens de afdeeling tob den spreker van dezen avond. Spr. noemde het een voorecht voor do afdeeling een zoon dezer stad zoo helder het leven te hebben hooren vertellen van den ET. Willibrordus, wiens werk door de priesters der Katholieke Kerk wordt voortgezet. Do aanwezigen spoorde spr. aan to geloovon en dit geloof ook te toonon in hun leven. Vervolgens bood de geestelijke adviseur na mens het bestuur kap. Niedfeld het eerelidmaat- schap der afdeeling aan, met den wensch dat daardoor een nog vaster band zou gelegd wor den tussehen heart en. de afdeeling, In korts woorden dankt© kap. Niedfeld voor het hem aangeboden eorelidmaatschap, waar door een nieuwe band gelegd wordt tussehen hein en hen in wier midden hij van jongsaf had verkeerd. Spr. hoopte dat die band steeds toe zou nemen, in hechtheid, ook al was hij niot met do leden der afdeeling te zamen. Nadat vervolgens do voorzitter eenigo huis houdelijke mededeelingen had gedaan, bracht het harmonie-orkest St. Ambrosi.iis nog eenigo nununers ten. "gehoore, cle Grande Valse de Con cert, „Donauwellon" (J. Ivanovici) en. „Groet aan heb Westhwid" (G. M. Mertz). Met een woord van dank aan de zamgvereeni- ging en het liarmonie-orkcst voor hunne mede werking en de leden voor hunne opkomst, sloot daarop de voorzitter deze feestvergadering. In de gisteravond gehouden buitengewone vergadering vnn den Ned, R.-K. Volksbond, werd door den voorzitter, den heer 0. J. Wille- man, medegedeeld dat het adres, waarin aan 11. M. de Koningin de oprichting wordt ge vraagd van Kamers van Arbeid hier ter stede, deze week zal rondgezonden worden aan de besturen der workliedenvereenigingen alhier ter teekeniog. In den loop der volgende week zal het dan, naar men hoopt, verzonden worden. In dezelfde vergadering vond ook de stem ming plaats voor leden vnn het bestuur der afdeeling. Hedenavond wordt de stembus ge opend. De maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden houdt ditmaal haar maandelijksche ver gadering op Vrijdag 11 November, o, n. ter be handeling van een voorstel van het bestuur tot aan sluiting van do Maatschappij bij den Bcrner Conventie- Bond. (Dbl.) Pierre Loti gaat een reis maken naar Engelsch Indië en Afghanistan. Hij zal daar één jaar twee jaar misschien langer blijven. Van Léon Daudet zal een nieuwe roman verschij nen, getiteld „Sébastien Gourês". Dezo roman ver schijnt als feuilleton in „Le Journal". Een notaris voor den rechter. Voor de rechtbank te Assen is een niet alledaag- sche zaak behandeld. Zij betrof den notaris P, van Andel, to Hoogeveen, die terecht stond ter zake, dat hij op 22 Nov. 1891 bij het opmaken van een akte van verkoop eener behuizingo met landerijen van D. ten Kate daarin heeft, gerelateerd dat de koopsom f800 bedroeg, terwijl deze in werkelijkheid f1075 was. Na het passeeren der akte is een schuldbekente nis groot f275 opgemaakt. De schatkist leed dientengevolge een nadeel van f 5.60. In den loop van dit jaar, toen de vrouw van Ten Kate was overleden en er twist was ontstaan tussehen Ten K. en diens schoonzoon Snippe, aan wien het huis was verkocht, bleek bij de zegcling en ontzegeling, dat er een te lage aangifte had plaats gehad, waarvoor door den betrokken koopcr do boete ad f 11.20 is betaald. De verschillende getuigen waren pertinent in hun verklaringen, dat dc notaris heeft geweten dat de koopsom f1075 bedroeg en dat zij het aan hem hebben overgelaten in de akte op te nemen, dat zij f800 bedroeg. De getuigen k décharge verklaarden, dat bekl. in den loop van dit jaar herhaaldelijk geweigerd heeft zich tot dergelijke manipulaties te leencn, Bekl zeide, dat hij niets omtrent do koopsom van f1075 afwist; hij meende dat de obligatie van f275 ge leend geld betrof. Uit de voorgelezen stukken bleek, dat deze zaak door de rechtbank in raadkamer naar de openbare zitting is verwezen, dat bekl. daartegen in verzet is gekomen, doch dat het hof te Leeuwarden dit verzet ongegrond had verklaard, daar uit de stukken dc schuld van bekl. voldoende was gebleken. Het O. M., waargenomen door mr, F, Pleijte, wees er op, dat iemand, die een der eervolste betrokkingen bekleedt, hier in aanraking komt met den strafrechter. Hier is een faute intellectuelle gepleegd, er is een acte valschclijk opgemaakt, met het oogmerk om deze te gebruiken als echt. Daardoor ontstond de mogelijk heid van benadeeling van den Staat. Bekl. had in dit geval zijn diensten moeten weigeren, hij heeft do waardigheid van zijn ambt opgeofferd, om met zijn cli nteele to knoeien ten nadeele van den Staat. Art. 57 der wet op het notaris-ambt zegt, dat bij opleg ging van gevangenisstraf ontzetting uit het ambt op rerpiisitor van het O. M. kan worden uitgesproken. Spreker achtte zich daartoe echter niet gtroepen. De terechtwijzing, welke bekl. thans zal ontvangen, is voldoende, om hem in het vervoig niet meer over dit kwaad te doen vallen. Bekl, had nu nietnoodig dit in het belang zijner practijk te doenin het vorige jaar passeerde hij 260 akten, terwijl de an dere notaris er 100 minder had. Spr. eischto ten slotte 1 maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. J. Carsten, te Assen, wees er op, dat de notaris niet anders in de akte beeft opgenomen dan wat partijen verklaarden. Hij be toogde uitvoerig, dat dc notaris niet verantwoorde lijk is voor eventueele valseho opgaven zijner com paranten, daarbij wijzende op een arrest van den Hoogen Raad van 1888, waarbij de notaris W. te Loppersum, in een dergelijke zaak van rechtsver volging is ontslagen. Eerst is de vraag, of een notaris mag weigeren in dit opzicht zijn diensten te vcrleenen. De meeste schrijvers te dezer zake betoogen, dat hij dit niet mag. Pleiter wees er op, dat nooit gemerkt is, dat bekl. zich aan dergelijke feiten heeft schuldig ge maakt, dat verschillende getuigen verklaren, dat hij steeds pertinent weigerde, en do betrouwbaarheid van getuigen in een zaak, die zoo lang geleden is en zoo herhaaldelijk geïnstrueerd is, in twijfel trek kende, wees bij er ten slotte op, dat volgens een artikel van mr. Treub in het „Weekblad voor Regi stratie" van een akte geen gebruik kan worden gemaakt, als doze niet gercgiatcerd is. Hier heeft dus geen gebruikmaking plaats gehad, daar de akte nog niet geregistreerd was. Er op wijzende, dat bekl. niet anders heeft gereleveerd dan wat getuigen hebben verlangd, vroeg pleiter ontslag van rechts vervolging. Uitspraak 21 November a.s. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Vrouwenpolder W. 'YVesthoff,te Hardenburg; to Groot-Ammers, W. R. Kalshoven, tc Kestercn; te Dubbeldam c. a., J. W.Boerenkamp, to Willemstad. Aangenomen: Naar Onderdondam, door H. Schnttevaer Jz., te Abbekcrknaar 0. en W. Sou burg, door L. C. Terneden, to Hoek bij Nonzen. Bedankt: Voor Engelen en Empen door G. J. Brutel do la Rivière C.Jz., te 's-Gravemnoer; voor Leksraond, door A, de Visser, tc Herwijnen. Door hot provinciaal kerkbestuur van Noord-Hol land ia tot do evangeliebediening toegelaten do heer H, Akersloot van Houten Roos, cand. to Breukolen. R.-K. Keek. Do bisschop van Roermond heeft benoemd tot professor te Roldne, den heer Antoon van do Ven, uit bet Groot Seminarie te Roermond. Hoooeii Onderwijs. Utrecht. Doet. ex. Ned. lett. P. H. G. Bollaard. Cand, ex. theologie IIW. H. po Bode. Tot leeraar in de Engelsehe taal bij bot gymnasium te Maastricht is benoemd do heer P. J. R. Mesker, te 's-Gravenhagc. Een legaat. Door wijlen den heer G. Kruijff, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Maassluis, die gedurende v'(jf jaren als zoodanig te Domburg is werkzaam geweest, is aan laatstgenoemde diaconie f1000 en aan de kerkvoogdij 1500 gelegateerd. Gasprijs. De gemeenteraad van Kampen heeft den prijs van het lichtgas verminderd van 5K op 5 ct. per kub. M. Alweer een moord ie Budel. De justitie te Roermond vertrok gistermorgen naar Budel, teneinde aldaar een onderzoek in loco in te stellen naar een aldaar in den nacht van Zondag op Maandag plaats gehad hebbenden moord. Als in een Sprookje. Een handjegauw op Texel ontvreemdde een zak met meel van een onbeheerde kar. Onge lukkig was er een gaatje in den zak, zoodat men als bij Klein Duimpje met de keisteentjes, kon zien, waar langs het meel weggedragen was. 't Was voor de politie voorwaar een ge makkelijk spoor. Handels-correspondentie. Wij ontvingen dezer dagen zegt de «Fabrieks- bode" van Van Marken den hierna volgenden brief, aan het adres Aan den Heer van do Galantrie Mesfalriek te Delft. den 1 November 1898. Mijnheer Ik ben voor een tijdje is op Reis geweest, en toen trof ik een Heer aan. die kwam te spreken over het boeren, toen zeide hij bent u ook boer. ik zeide ja legge ze bij uw geen proef velde aan van Messtofien en van Zaaitogge en zoo al ik zeide neen wel van aard appelen, toen zeide bei sek rij ft na de Galantrie Mes- fabriek te Delft, die zulle uw ook wel wat sturen, om het te probeeren om proefveld, dat wil ik wel is probeeren ik heb er een mooi plekje voor daar veel volk voor bij komt, bevalt het mij dan wil ik het op een ander Jaar betalen, ik verkoop het ook nog al is, Zoo ben ik ook begonne met Monsters koek, van C. H. en Z. en heb liet laats jaar voor 2000 Guide koek van hem gehad, daar kunt u na in formere. wilt u een baaltje sturen, dan stuurt het maar Maar voor niets als u wat stuurt dan sckrijft hoeveel plek ik er mede moet zaaien voor rogge. Nu Veele Groele adres isenz. Bestrijding vnn drankmisbruik, De Belgische regeering, van meening zijnde, dat om de jeneverplaag te bestrijden hel propa ganda maken door muidei van afbeeldingen liet doelmatigste is, heeft besloten een wedstrijd uit te schrijven voor liet vervaardigen van eene afdeelding, die eenerzijds voorstelt, «enkele lichaamsdeelen van jeneverdrinkeis en tooneelen van dronkenschap, anderzijds dezelfde lichaams deelen bij den gezonden menscli en huiselijke tooneelen uit een gezin, dat in matigheid leeft." De bekroonde afbeelding blijft het eigendom van den Staat en zal op I bij 1 '/s M. in kleuren gesteendrukt worden door toedoen en ten voor- deele van den kunstenaar. De plaat zal gebiuikt worden bij voordrach ten tegen de drankzucht iri openbare inrich tingen van onderwijs. De werken van de mededingers moeten uiter lijk den Isten Mei 1899 in liet ministerie van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs besteld zijn. Zij mogen niet ondei teekend zjjn, maar moeten eene kenspreuk dragen, herhaald op een verzegelden omslag, dat een briefje be helst met de aanduiding van naam en woon plaats van den maker. Een prijs van 1000 francs zal toegekend worden aan den maker van de af beelding door de regeering verkozen, op advies van eene jury, aangesteld door den minister van binnenland sche zaken en openbaar onderwijs, die met de uitvoering van het besluit belast is. Treffend ■ongeluk. Te St.-Gillcs onder Brussel heeft Zaterdag ochtend in eene wasscherij, waar men in plaats van het maximum van 50 wel 300 liter naphta had, tengevolge van onvoorzichtigheid eene ge weldige ontploffing plaats gehad. De twee zusters die de inrichting den Isten dezer geopend had den liepen in volle vlam de straat op. De eene stierf spoedig en ook voor de andere was geen hoop. Een zestienjarige leerjongen, mede jam mei lijk gekwetst, is gisterochtend in de vroegte bezweken, en het huis is voor drie vierden vernield. Al de ruiten in den omtrek werden verbrijzeld. Een flinke bediende. Een winkelbediende te Parijs Jamard, die voor zijn patroon een 40,000 fres. geïnd had, verspeelde dit bij wedrennen en heeft zich uit de voeten gemaakt. Een chèque van 4600 fres. die hg, behalve 3000 fres., nog over had, zond hij door zijne vrouw den patroon terug. Faillissementen. Uitgesproken: 2 Nov. G. de Bruyne, te Amsterdam, R.-comm. mr. B. Simons. Cur. W. .1. Vinke Azn, Th. van Loo, metselaar en koopman te Gouds waard, R-comm. mr G. Ribbius. Cur. mr. LM. Rens. 3 Nov. G. van der Vliet, koopman in gedistilleerd te Venlo. R.-comm. mr. Ilanlo. Cur. jhr, G. Mietuels van Kessenioh. 4 Nov. J. Lnnkamp, koopman en kleedermaker te Amsterdam. R -comm. mr. B. Simons. Cur. mr. J. C. Post. J H K. Meijer, klcedermakcr te 's-Gravenhage. R-comm. mr C. Krabbe. Cur. mr. J Slingenberg. I. Giapendaai, rijwielhandelaar te Utrecht. R.-comm. mr. M Crommeliu. Cur. mr. J. E. Millard. P. J van den Boseli, bakker te Maarsen. R.-comm jhr. mr H. M. J. van Asch van Wijck. Cur. mr. J. D. van Ewijck. E. H. van Koppen, bierhandelaar te Groningen. R.-comm. mr. J. de Sitter. Cur. mr. S. L. Outs. Opgeheven: A. J. Tempel, agent in raode-artikelen en J. K. Geeverding, kruidenier, beiden te Amsterdam, T. Kranenburg, winkelier te Aarlandeiveen. Cur. H. L. Maarschalk. 1.1MUIDEN, 7 November. Heden waren hier 3 kot- lerloggers aan de markt met 150—350 tongen, enkele tarbot griet, 515 mandjes midd schol, *25—50 mand jes kl. schol, 1015 mandjes schar. Verder 2 stoom trawlers, de Breder ode en Holland V, met een partij schelvisch, groote, inidd. en kleine schol, tong, tarbot en rog, alsook 1 sloep met weinig vangst De volgende pi ijzen werden besteed: groote tong 95 c.f I 10, inidd. tong 5075 c., kleine tong25 30 c, tarbot f710, kl. tarbot griet f2 753.25, ailes per stuk; gr. schol f 12.5016, midd. schol f58, kl. schol f2.202 75, schar f 1.50—1.75, gr. dooie schelvisch (40 stuks) f14 5017, kl. doode id. (30 stuks) f4.25 6, alles per mand. Hoogwater tc Schiedam. Nov. 9 v.m. 12.n m. 12.14 10 12.48 1.21 Eon en Jlaan. Zonsopgang Nov. 9: 7.11 v.m. ondergang 4.14 n m. s 10: 7.13 s 4 13 Nieuwe Maan 14 Nov. Eerste kwartier 20 Nov. LONDEN, 7 November. Op de veemarkt werden aangevoerd 1700 runde ren, 7000 schapen en lammeren. 10 kalveren en varkens. Prijzen beste runderen 2/6 a 4/0, schapen en lammeren 3/4 a 5/8, kalveren 4/0 a 5/4, varkens a per steen. ANTWERPEN, 7 November. Tarwe kahn. Amenk. fr. 17% a fr.La Plata fr. 173/, a fr. Donau fr. 17% a fr. Mais kalm. Amenk. Mixed fr. 1! a fr. La Plata fr. 9% a 10%; Donau fr 12 a fr. BERLIJN, 7 November. Spiritus. Loco 37.50 PARlIb, 7 November. Tarwe. Lonjiende maand fr 21.75, Dec. fr 21.60, Jan/Febr. fi. 21.45, 4 eer-te mdn. fr. 21.45, va-t. Rogge Loopende maand fr 14.50, Dec fr. 14.50, Jan/Febr. fr. 14 50, 4 eer°te mdn. fr. 14.75, kalm. HAMBURG, 7 November Petroleum loco 6.85 blief, dito -.gold. Spiritus per Nov, I8t/j, Dec/Jan. 7 Stemming kalm. BUDAPEST, 7 November. Tarwe lusteloos. LONDEN, 7 November. Taiwe gedrukt, vreemde 6 p lager. Gerst kalm. Mais kalm en 3 p lager. NEW-YORK, 7 November. Tarwe. Nov. Dec. Jan. Maait. Mei. Oct. 7 Nov. 731/4 73 i/s 14 10 V, 5 73 V/»73% 70% 4 737/374% 7D/8 M a s. Nov Dec, Jan. Maart. Mei. Oct. 7 Nov.37%38% 5 37%38% 4 377/,) 39i/8 9 Groote Schouwb. Ned. Opera, Lohen grin, 8 uur. 11 Groote Schouwb., Droeve Min, 8 uur. II Tivoli Schouwb., Kaat Mossel, 8 uur. 14 Muzikale uitvoering Protestantenbond, Offieierenvereeniging, 8 uur. 14 Harmonie, Rotteidam, jSymphonia" met solisten, 7'/» u. Te Rotterdam: eiken avond Ciicus Variété, Stationsplein, 8 uur: Flora, Coolsingel. 8 uur, Casino- Variété, Gnolsingel, 8 uur; PsohotT Dames kapel, Korte Hoogstraat, 8 uur.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6