BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAARDINUEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, Kerk en School. Ned. Herv. Keek. Gemengd Nieuws. voor den raad van onderzoek do valsdilieid van hefc in 1896 door Henry vervaardigde stuk had aangetoond, nog meer uifc de sohool had ge klapt. Want hoe stolt Reinauh de zaak voor? In het voorjaar van 1894 brengt een, volgens Henry alleen hem., volgens Cavaignac aan allen die hem behoorden te kennen, bekend agent hot borderel op het spionage-bureau. Het komt m banden van den. chef, kolonel Sandherr, of den onder-chef. Henry, toen ondergeschikte op het bureau, hoort dit, en gaat nu alles m 't werk stellen om te voorkomen dat men ontdekt dat het schrift van Esterhazy is. Henry ontdekt dat Dreyfus' schrift op dat van Esterhazy gelijkt, en do „jood" wordt be schuldigd. En nu begint het. Henry hoeft volgens Itocheforb niet weinig bijgedragen tot d© ontdekking van den verra der Dreyfus; hij maakt de zaatc in de anti-so- mietisehe pers bekend, als generaal Mercier haar geheim wil houden; hij legt voor Dreyfus be zwarende verklaringen af, strijdende met die van Du Paty do Ckun; hij oelont, volgens de getuigenis van een hunner, pressie op do leden van den krijgsraad. Dreyfus wordt veroordeeld, en Henry zet ongestoord zijn verradèrsbedrijt voort, totdat Picquard chef wordt van liet bureau, Esterhazy begint te verdenken op grond. van. het „petit bleu" en een. onderzoek instelt. Hemy noemt het voor Esterhazy op, zooals Zurlmden heeft geschreven, hij maakt het val- sche stuk om generaal Billot te overtuigen als deze gaat wankelenhij legt, als Picquard naar Tunis is gezonden, beslag op diens bneven, zendt hem valscho telegrammen en dreigbrieven.hij •waarschuwt Esterhazy, als Scheurer-Kestner de campagne begint, en verschaft den majoor het „bevrijdende document"hij tracht in hetpro- ces-Zola Picquard m een slecht daglicht te stel len, door dezen van vervalsdbmg van het „petdt bleu" te beschuldigen. Al die dingen, zegt Rednaoh, deed Henry met om Esterhazy, maar om zichzelf te redden. En op deze wijzo zou 't ook verklaarbaar zijn, waar om Henry zelfmoord heeft gepleegd. De verval- sclung van liet stuk van 1896 zou hem geen zware straf hebben bezorgd; maar hij vreesde dat Esterhazy alles had gezegd. En wie weet, of dat ook met zoo was Reinach's verhaal geeft een zeer goede ver- Haring van al wat er gebeurd is; zijn beschou wing berust op het vermoeden, dat het borderel niet m handen is gekomen van Henry, maar van kolonel Sandherr. Moge de waarheid spoedig aan het licht tret- den, en de ware schuldige, dood of levend, wor den aangewezen. Wellicht heeft Hemach's uit eenzetting daartoe weer iets hijgedragen. Gemengde Medcdecllngen. Verschillend© Fransehe bladen meenen dat de wapening der Engelschen met tegen Frankrijk alleen is genen o, maar dat zij dient om getuige nis te geven van Engeland's macht ter zee. Een andere lezing is dat Engeland zich op alle gebeurlijkheden voorbereidt die het gevolg zouden kunnen zijn van den overgang der Phi- Hppijnen aan Engeland. De Vereenigde Staten zouden nl. den arcliipel, nadat die door Spanje is afgestaan, overgeven aan Engeland. In de Fransdie Kamerzitting van gisteren heeft ook Brunet zijn interpellatie over Fasho- da ingetrokken. Toen. Brunet dit onder langdu- rig gejuich had medegedeeld, gmgen de gezan ten die in de diplomatieke loge de zitting hij woonden, heen. Cochery en Aynard zijn tot onder-voorzitters der Kamer gekozen; Men hoopt voor 'fc eerst sedert vele jaren de begrootmg vóór Januari af te doen, zoodat er geen vooiioopige twaalfden zullen behoeven aan genomen te worden. Den 17de-n November zal Montero Bios pre sident Faure de keten van het Gulden Vlies omhangen. Grootvorst Vladiinir van Kusland is door Faure als peet «kozen voor deze plechtigheid. Het wordt bevestigd dat keizer Wilhelm, en zijn gemalin geheel over zee naar Duitschland zullen terugkeeren, waarbij onderweg een be zoek zal worden gebracht aan Cadix. Gisteren heeft de Oostennjksche Kamer na een zeer rumoerige zitting, waarin o. a. Wolf de Polen een „paraaetisch© natie" noemde, met 187 tegen 114 stommen een motie verworpen, verzoekende de mbesohuldïgingstelling van graaf Tkun wegens de publicatie der taal-ordounan- ties. In de Hongaarsche Kamer is in geheime zit ting behandeld de beschuldiging tegen baron Banffy, dat deze om een verkiezmgsdoel maat regelen zou hebben getroffen togen een eerste- voorzitter van een gerechtshof. Baron Banffy ontkende categorisch iets on wettigs te hebben gedaan. Toen Banffy, die vervolgens wegging, later de zaal weer binnenkwam, ontstond er een, ge weldig rumoer. De linkerzijd© riep„Er uit1 Er uit!' en onder verschrikkelijk lawaai werd de zitting gesloten. Beide zittingen zullen duels ten gevolge heb ben van Wolf en den Pool Gmewcez, en van Cassari. en graaf Alexander Karolyi. Ter conferentie tegen de anarchisten te Bome zullen deze drie punten door do Italiaansche re geering aan do orde worden gesteldgelijkstel ling' van anarchisten met misdadigers tegen heit gemeene recht; uitlevering van alle anarchis ten bestrijding der verderfelijke anarchistische propaganda in de bladen. De „Popoio Romano" zegt dat blijkens liet rapport van den Italiaanschen consul de be- riohten omtrent clc te Alexandrio ontdekte sa- menzwerin<r tegen heb levon van keizer Wil helm geenszins overdreven waren, Aaitshertogin Maria Anitonla van Bourbon, groothertogin van Toscana, is gisteren op bijna 84-jangen leeftijd overleden. Te Kandia zijn vijf der voornaamste belhar mels bij do laatste onlusten opgehangen. De Turksdie troepen zijn nu van hot eiland afmaar do Porto schijnt een slag om den arm te willen -ouden door van do onti aiming van Kreta niet officieel kennis te gewen aan de ge zanten der mogendheden. De Fransdie bladen achten heb raadzaam in de Kamer geen debat te beginnen ovei Fashoda. De „Temps" constateert dat Marchand alleen over 'Karthomn, Berber en Souakim kan weg trekken. Het blad. meent dat daarna nog ver schillende twistpunten te bespreken zaïllen zijn. De „Times" dringt er op aan Frankrijk con schadeloosstelling te geven. Maandag heeft majoor March and een feest avond te zijner eere van de Fransoho dub te Kaïro bijgewoond. In antwoord op een dronk die op hem weid ingesteld, zeido Marchand dab hot hom onmogelijk was lang te spreken op een dag dio hem groot verdriet had berokkend door het officdeol prijs geven van Fashoda De majoor wildo mets vergeven en vergeten. Lord Kitchener heeft intusschen tegengespro ken dat Marchand den Khahf hulp zou hebben aangeboden In drie-en-dertig staten hebben verkiesingen plaats voor het Huis van Afgevaardigden der Veieemgde Staten, waar op 't oogenblik do re publikeinen over een meerderheid van 48 stem men beschikken. Bovendien moeten er 30 se natoren en 16 gouverneurs van staten worden gekozen, waaronder die van den staat New- York. AccijnsTerhooglng. Het hoofdbestuur van den Nederlandsohen Vrouwenbond voor Geheelonthouding heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin het, m aansluiting aan het adres der Nederlandsehe Yereemging tot afschaffing van sterken drank, dringend verzoekt heb wetsvoor stel bot verlioogmg van den accijns op gedistil leerd en op wijn niet aan te nemen. Kon, Instituut van Ingenieurs. In de vergadering van het Kon. Instituut van Ingenieurs, gisteren te 's-Gravenhage ge houden, is o a, het plan omtrent het maken van een bommenhaven te Scheveningen uitvoe rig behandeld. In 't algemeen bleken de spre kers met zeer ingenomen mot dit plan. De in leider van het debat, de heer Van Voorst Va der, gaf verschillende verbeteringen in overwe ging, waardoor echter niet kan worden vastge houden aan den eiseh, door den minister van Oorlog gesteld omtrent de diepte. Men verneemt, dat do heer B. W. J. 0. van den Wall Bake te Amsterdam bedankt als lid van Ged. Staten van Noord-Holland, Hier te lande is het telegiaphisch bericht ontvangen van den dood van den heer J. 51, G. Numans, in leven lesident \an Piobolinggo. Te Maastricht is in den ouderdom van 68 jaren overleden mr. Joannes Gerardus Francds- cus Timmermans, oud-raadsheer van het Hoog Gerechtshof m iNederlandsch-Indie, ridder inde orde van den H. Gregorius den Grooten enz. De overledene was een bevorderaar van kun sten en wetenschappen. ♦OVEItSCniE, 9 November. De zangvereeniging „Excelsior" zal in de tweede helft dezer maand hare 14de uitvoering geven. Bij Kon. Besluit is benoemd tot commies bij de directe belastingen te Groningen de heer H, Masman, thans commies te Leeuwarden. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken, zijn in het college van directeuren der Rijks landbouwproefstations benoemd, tot voorzitter, prof. dr. A. Mayer, directeur van hetRijksIandbouwprocf- Btation te Wageningen en tot plaatsyeryangend-voor- zitter, tevens secretaris, dr. K. H. M. v, d. Zando, directeur van het Rijkslandbouwproofstation te Hoorn. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal eene openbare verga dering houden op Vrijdag 18 November des namiddags ten 2 urp. Alsdan is o.a. aan de orde de benoeming van een directeur der ge meentelijke gasfabriek en drinkwaterleiding alhier. f Patrimonium. Gisterenavond had in de zaal van Patrimonium een vergadering plaats waarin behalve de leden ook aan anderen toegang werd verleend. Nadat de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend verkreeg de heer W. A. J. ICi uijer, hoofd der bijzondere schoot aan de Tuinlaan, het woord, Spr. behandelde de eerste periode derFran- sche revolutie of liever het tydperk dat onmid dellijk aan de Fransche revolutie vooraf gaat tot en met de bestorming der Bastille, In zijn rede gaf spr. een beschrijving van den vei rotten toestand van den Staat, de de- moraliseeting van godsdienst en maatschappij. Spr. beschreef den grooten invloed van Voltaiie en Rousseau wier theorieën in een viuchtbaren bodem tot snelle ontwikkeling kwamen en de Fiansche revolutie voorbereidden. Voorts sprak de lieer Kruijer overLodewijk XVI en zijne hofhouding en toonde aan de goedhartigheid maar ook de zwakheid van dezen vorst, die als slachtoffer der revolutie is gevallen. Met de beschrijving der inneming van de Bastille, de eerste feitelijke handeling der revolutie eindigde spr. deze zeer belangrijke en keurig voorgedragen lezing die hij waar schijnlijk in December zal vervolgen. Op de gebiuikelijke wijze werd daarna dooi den vooizitter, met een hartelijk woord van dank aan den spreker, de vergadering gesloten. Door Buigemfester en "Wethouders dezer gemeente is op de aanbeveling voor directeur der gasfabriek en drinkwaterleiding alhier ge plaatst de heer J. de Bats, directeur der gas fabriek te Harlingen. De kommies 3e klasse der rijksbelastingen alhier M. Tak is bevorderd tot commies 2e klasse, In de plaats van den heer L. J. G. Jansen, die naar elders vei trokken is, is tot lid van het R.-K. parochiaal aimbestuur benoemd de heer T. G. van der Buig. Bij de gisteren gehouden vei kiezing van een bestuurslid van den R. IC. Volksbond, afdeeling Schiedam, ter vervulling der vacatuie-J. Blom, weiden uitgebracht 368 stemmen. Daarvan waren van on waarde 21 volstrekte meerderheid 174; hiervan verkregenH. Rebers, 134, J. Mauwens 426, W. Blok 63 en J. van der Spek 24 stemmen, zoodat een herstemming moet plaats hebben tusschen de twee eerslge- noemden. Gisteiavond had in het Verkooplokaal de aangekondigde vertooning van lichtbeelden plaats door den heer Scheepmaker. Zeer zeker zou de opkomst van het publiek talrijker geweest zijn, wanneer niet twee collega's van den heer Scheepmaker kort tevoien hunne vertooningen hadden gehouden. De beelden, die op liet doek werden ge bracht, waren groot en duidelijk en het publiek beschouwde die met groote belangstelling, ter wijl de vertooner bij de meeste beelden mede- deelingen of beschouwingen ten beste gaf. Ter verbreking van de eentonige stilte en waarschijnlijk ook om een opgewekte stemming in de duisternis te behouden weid op verzoek van den heer Scheepmaker door liet publiek enkele malen een vaderlandsch lied aangeheven, begeleid door piano en piston. Hedenmiddag te 14 uur had de 12-jarige A. van der Vlies, wonende iu het Broersveld, heb ongeluk om bij hefc spelen in de Lange Haven te vaHen. De sigarenmaker J. Dubel, wonende aan den Buitenhavenweg, kon den knaap geluk kig nog met de hand grijpen en hem zoo weder op den kanb halen, waardoor de drenkeling met, den schrik en een nat pak vrij kwam. Gisteravond was aan de vischmarkt aange voerd l partij voornde prijzen waren van f 0.15 tot f0,50; hedenmorgen was aangevoerd 1 partij tong en scholde prijzen waren voor tong van f2.50 tot f3.52K, schol van f 0.37% tot fi.20 alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 9 Nov. L. van Aken, 23 jaar, en C. Fons, 24 jaar. P. L. Bakker, 24 jaar, en J. Him- mese, 22 jaar. T. van Dijk, 25 jaar, en H. van der Kooij, 30 jaar. G. Koole, 25 jaar, en H. M. "Willemse, 23 jaar. F. van Leeuwen, 20 jaar, en M. Triel, 31 jaar. J. H. Mak, 23 jaar, en J. van der Burg, 26 jaar. F. B. Nieuwaard, 25 jaar, en H. M. van Steenbergen, 25 jaar. B. G. S. Thape, 36 jaar, enP. M. Kleiss, 29 jaar. Geboren i 8 Nov. Hermanus Johannes, zoon van C, J. de Ronde en O. E. A. van Trotsenburg, Singel. Overleden 7 Nov. Theodorus Tettelaar, oud 75 jaar, Lange Acht er to eg. *Tegen een tapper van sterken drank in 'fc klein werd alhier heden proces-verbaal opge maakt, wegens het verlcoopon aan eon jongen heneden de 16 jaren. BURGERLIJKE STAND. Gehuivd t 9 Nov. Abraham Roozeboom en Johanna Roest. Abraham van Dam en Maria van der Snoek. Geboren i 9 Nov. Willem, zoon van W. Visser en J. v, d. Windt, Wilhelminasteaat. Dr Bredius heeft van do Rouibrandttentoonstelling een dock David, harpspelend voor Saul", gekoekt, voor f 100.000. Het zal in het Mauritahuis te 's-Gra venhage geplaatst worden. Gisteravond had in „Tivoli", te Utrecht, onder leiding van don heer P. J. Joa. Vranken de eerste uitvoering plaats van het oratorium „Sint Joseph" gedicht van J. H. Vaas, pastoor te Doetinchem, en compositie van J. A. S. van Schaik. Het verhoogde gedeelte der zaal was bezet door een honderdtal zangeressen en zangers, waartusachea op don achtergrond een afgeschoten ruimto voor de vertooning der taf'ereelen met levende beelden. Het Utrecktsch Stedelijk Orkest was in de zaal geplaatst Eik gedeelte van het oratorium werd met applaus begroet. Den componist werden kransen vereerd. Do tafereclen uit Joseph's levon onder leiding van den keer W. Mengelberg (Utrecht) ontlokten telkenmale een langdurig handgeklap. In do stampvolle zaal waren vele geestelijken waaronder do heer H. J, M, Schaopman aanwezig. Een Amsterdamsche partijgenootschrijft aan de „Soeiaal-Demoeraat: „Hermans is afgetreden als redacteur van „Recht voor Allen", omdat hij meent, dat do achteruitgang van dat klad aan antipathie togen zijn persoon te wijten ia. Yoorloopig zal nu Hartorff de redactie voeren. Vonnissen van het Kantongoroeht to Schiedam. Zitting van 9 November 1898. Wegens straatschenderij A. K, te Schiedam, tot f3 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap: A. K. en J. W. P., beiden te Schiedam, ieder tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenisJ. J. W., te id. tot f3 boete subs. 3 dagen hechtenis en P. A. M., te id. tot f 6 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens overtreding der boter wet: J. E., te Schiedam, tot fl boete subs. 1 dag hech tenis en H. N., te id. tot f3 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens politie overtreding: W. v. D., te Schiedam, tot f2 boete subs 1 dag hechtenis en D. v. M., te id. tot f 1 boete subs, 1 dag hechtenis. Nog stonden gisteren voor de Rottcrdamsche recht bank terecht Th. v. d. S., 29 jaar en P. v. d. S., 32 jaar, arbeiders te Overaehie, en wel wegens huis vredebreuk en do tweede bovendien wegens weer spannigheid, respectievelijk tot 7 en 21 dagen ge vangenisstraf; eindelijk werd A. K., 33 jaar, koopman te Oversehie, beklaagd geweest van weerspannigheid, ontslagen van alle rechtsvervolging. Men meldt ons uit 's-Gravenhage Door kapitein Vemer is als zijn verdediger geko zen mr. J. Limburg, advocaat alhier. Beroepen; Te Elspeet, W. R. Kalshoven, te Kesteron. Te Tzum, Jellema, te Poppenhuizen. Te Ransdorp, J. Janse, te Gasselte. Aangenomen: Naar 'tWoud (bij Delft) door A. Bosman, cand. te Schiedam. Naar Nijkerk, door P. Bartstra, to Zegveld. Bedankt: Voor Niemverkerk e.a.. door A. de Vizscr, te Herwijnen, Voor Valkenburg, door P. C. van Oosterzee J.Jz. te Gent Voor Assendelft, door P H. Kapteijn, te Oterleek. Voor Slochteren, door G. Boersma, te Hollandscheveld. Geref. Kerken. Beroepen: To Helder, J. van Haeringon, to Katendrecht. Aangenomen: Naar St. Jacobi-Parochi, door Th. A. Bergsma, cand. to Welsrijp. Bedankt: Voor Sleen, door Th. A. Bergsma, cand. te Welsrijp. Voor Tzuromarura (Fr.), door W. A. Vrolijk Jr., te Zaamslag B. Voor Nigte- vecht en Nederhorat den Berg, door Chr. Bruins, cand. te SeherpcDzecl. Hooqbr Onderwijs. Amsterdam. Aanvullingsexamen art. 86 wet. Hoo- ger Onderwijs D. L. W. van Mierop, Leiden Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer N. J. L. Brantjes, gob. to Purmerend op Stellingen. Utrecht: Voorber. Kerkelijk ex.: C. W. Th. van Boetzelaer. Do heer dr. J. Menieman, reetor van het gymna sium to Nijmegen, heeft togen 1 Januari a. s. als zoodanig eervol ontslag gevraagd. Niet in orde? Men schrijft ons uit Leiden Nog altijd woidt hier gewacht op de eind- vergadering der commissie voor de Inhuldigings feesten, waarin lekening en vei antwoording moet geschieden door het hoofdbestuur. Iedereen vertelt in het geheim aan zijne vrienden en kennissen, dat er wat achter schuilt en dat de vergadering is uitgesteld op verlangen van een der leden der veie sub-eommissiën. Wie het is, men mompelt zijn naam, maar zeker te, weten, schijnen liet slechts enkelen I Er is wat met de rekeningen gebeurd, waarin ook de leveianciers de hand hebben gehad, zoo dat de rekening en verantwooiding nog niet kan worden goedgekeuid. En na dit voorval worden lal van andere verhalen gedaan, het een al mei kwaardiger dan het andere, waaruit blijkt, dat hier te Leiden iemand zeer gaarne baantjes" waarneemt, maar ter wille van de nsmeer". Strauss-avonden, olficieren-bals, alles werd georganiseeid en op touw gezet; nooit werd iemand gevonden, die meer tijd besteedde om alles te doen zijn naar den zin van Me_ leden, maar wie niet toegevend was kreeg geen leve rantie. Tien procent van den wijn en vijf pro cent van de soupers minstens, anders werd de leverantie aan een ander opgedragen O, slijk der aarde! («Tel.") Onderwijzers in AmU-Delden In den gemeenteraad, van Ambb-Deldon kwam in de jongste ritting aan de orde een verzoek van hoofden der scholen on onderwijzers om,

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2