1 1 I I 4 a J 1 Ingezonden ïïecletleeliiigeii. Rechtzaken, 4 m STADSNIEUWS. YLAARÜINGEN. I 4 M >1 .1 /ji Af J <s 4 ;f sche vlag zonclor conig tcokon van eenlioid met Zweden. l'oynbec-work, In het Volkshuis spruit gisteravond mej, E. C. Knappei t, van Leiden, over Toynbee-weik. Groot was hot gehoor niet, en waar ooit, daar mug hier gezegd worden dnt de afwezigen veol, zeer veel hebben gemist. Inleiding zoowel als debat waren hoogst belangwekkend. De voot zatter van bet Volkshuis, de lieer M, C. M. de Groot, leidde do sproeloder van den avond in met een herinnering aan het be toog van don heer Wibaut op het Congres over Toyabee-wei k, ter TentoonsteUiugg van Vrou- wenaibeid gehouden, nis zou degelijk toynbee- weilc niet mogelijk •zijn zonder erkenning tan den klassenstrijd, door hein noodzakelijk geacht .zoolang deze maatschappij bestaat. Die stelling, welke veel tegenspraak had ge.ouden vooral bij hen die broederliefde eikenden als da diijfveer voor arbeid die lot vei tiroederiog kan leiden, had het bestuur gelroffen en liet den wensch doen koesteien van bevoegde zijde een bespre king van toynbee-werk te doen plaats vinden. Daartoe heeft het bestuur zijn keus gevestigd op mej. Knappert die haar leven heeft gegeven en nog geeft voor rnaatscliappehjken arbeid. Mej. Knappert begon met als feit te constateeren dat bij de mensuhen is opgekomen asociaal bewustzijn", het bewustzijn dat het niet to doen is om vei lichting van den nood bij dit of dat individu, in dit of dat gezin (philanthropic), maar dat veraudeting der maat schappelijke toestanden een eisclt van recht vaardigheid is. Tot dit bewustzijn kwamen velen niet door theoretisch beschouwen, maar door de practische waarneming, dat zoo vaak de maatschappelijke toestanden gaarne ge- wenschte opheffing onmogelijk maken. Dit inzien staat niet gelijk met socialist-zijn. Men kan die verandering willen op den grond slag der bestaande maatschappij (niet-socialis- ten)men kan ook meenen dat het noodzakelijk is de basis der maatschappij te verleggen (sociaal-democi aten). Dit verschil van inzicht houdt verband met toynbee-werk, want daardoor ontstaan ook te dien opzichte vaak misverstanden. In 't kort wees spr. op den arbeid van Toyn- bee's voorgangers, Kingsley en Maurice, en op dien van Toynbee zelf. De vraag of de toynbee- arbeid, zooals die in Nederland wordt verricht, beantwoordt aan Toynbee's inzichten, werd van weinig belang genoemd niet of de vlag de lading dekt, is de quaestiemaar of de lading zelve goed is. Het komt aan op motieven, doel en gevolgen. Toynbee-werk noemt spr. iederon arbeid of iedere poging van meer bevoorrechten om van de geestelijken schatten, die thans bijna alleen binnen hun bereik zijn, mede te deelen aan minder bevoorrechten. Velen voelen dit als een eiseh van rechtvaardigheid, niet van liefde alleen. En toch, tejrvvijl philanthiopie zich wel heeft vervormd tot armenzorg, heelt de schoone kant van 't Christendom, dat het n.l, de waaide erkent van lederen mensch op zichzelf', nog niet bij allen geleid lot het bewustzijn dat het met de maatschappij niet in den haak is, zoolang niet alle mensehen de gelegenheid hebben bun natuurlijke gaven te ontwikkelen. Onder hen die aldus van bun geestelijke gaven niet willen mededcelen, zijn er die eigen lijk geen geestelijke gaven hebben mede te deelen en toch vaak met bijna komische argu menten tegen toynbee-arbeid voor den dag komen. Men haalt de mensehen uit hun hui«, wordt gezegd. Maar geen huisvader zal door meerdere beschaving minder voelen voor zijn gezin, terwijl jongens van de straat worden gehouden. En genieten hoogere standen niet ook van muziek, kunst enz Hebben daar dan niet allen recht op? Viaagt spr. Bovendien is rust on stilte noodig voor geestesaibeid, en in arbeidersge zinnen zijn die vaak weelde. Men maakt do arbeiders ontevreden. Spr. vreest daarvoor niet. Laat hen maar voelen dat een betere samenleving mogelijk is. En komen bij de hoogeie 1;nissen ontevredenheid en juloet'schheid niet ook voor? Meerdere ont wikkeling zal daaraan ni»t bijdragen. Toynbee-werk voert tot socialisme, zegt men zonder vaak een duidelijke voorstelling te be zitten van wat socialisme is. C oor een voorbeeld uit eigen ervaring toont spr. aan dat juist ge brek aan ontwikkeling gewoonlijk verbittering doet ontstaan tegen peisonen waar de ont wikkelde ai beider de schuld geeft aan maat schappelijke toestanden. Hei ontzenuwen van bezwaren wint evenwel zelden mensehen voor toynbee-wesk. Daarvoor is noodig dat men vervuld is van een ideaal» Men kan nu bij toynbee-werk twerüilet standpunt innemenden arbeider te willen stei ken in den klassenstrijd of wel hem geeste lijke schatten mededeelen zonder zicli om de gevolgen te bekommeren. Maar in ieder geval werkt men er toe mede het zelfbewustzijn op te wekken. Voor dat zelfbewustzijn is men vaak bang. Maar niet de maatschappij kan daaronder lijden; wel de vootrechten eener bepaalde klasse. Terwijl spr. nu de laatste opvattjng van toynbee-arbeid deelt, kant Wibaut zich sterk tegen de neutraliteit van «Ons Huis" te Am sterdam en andere volkshuizen. Ilij wraakt het dat er geen pnitij gekozen wordt in den strijd die er bestaat tps-chen werkgever en werk nemer, zooals in Engeland geschiedt. Wibaut ncht veibroedering niet mogelijk, wanneer geen partij wordt gekozen. Spr. ucht iiet niet wel mogelijk c-en lijn te trekken tusschen Nederland en Engeland, waar de omstandigheden zoo geheel anders zijn. Wat neutraliteit is, weet spr. niet. Men kan niet zwijgen op punten die juist den mensch het meest ter luwte gaan. Maar dit beteckent niet dat het volkshuis party moet kiezen, maar dat men zijn persoonlijke gevoelens niet moet ver helen, liet is van gioot gewicht wie in bet volkshuis werken, maar nllereeist roept spr. hun toewees uzelf. Toynbee-wei k verrichten zonder partij-kiezen, acht spr. zeer wel mogelijk. Hit welk oogpunt men toynbee-arbeid doet, het resultaat blijft hetzelfde, mits men 't doet in hot besef van een eiscli van rechtvaardigheid. Daaibij moeten wij ons niet te veel bekommeren om de gevolgen. In 't gevoel van plicht handelt men, en voor een deel zyn de gevolgen met voor onze reke ning, Ook hier moet geloof ten giondslag liggen. Men vreest dat halve kennis en daardoor aanmatiging gekweekt zal worden. Maar, vraagt spr., vindt men ook die niet hij de hoogere klassen Bestaat er ook geen aanmatiging tegen over 'tgroote raadsel dat niet half begrepen kan worden Na een korte bespreking van liet noodzakelijke van een verkoiten arbeidsdag, uit spr. haar geloof in Lojrribee-arbeid, in iedeie eerlijke poging om de kennis en den levenstandaard van den arbeider te verheffen, om belangstelling bij hem te wekken voor wat belangstelling ver dient, Dat komt ook ten goede aan de maat schappij, die wel meer is dan de som der individuen, maar tocli ten nauwste met de individuen samenhangt. Het kan zijn tegen liet belang eeacr klassemaar (toog daarboven staat het belang der gemeenschap, die lioogei staat en krachtiger is, wanneer zij bestaat uit zich zelf krachtig bewuste individuen, dan wanneer haar leden verstoken zijn van de geestelijke schatten die binnen het bereik be lmoren te zyn van ieder die hersenen en een hart heeft om ze op te nemen. Hierop werd gelegenheid gegeven der luide toegejuichte spreekster vragen te stellen. De heer J. Koorengevel noemde toynbee- arbeid een noodzakelijk kwaad, dat wij" over- boodig moeten maken door opheffing van pri vaat-eigendom. Meerdere ontwikkeling van den een boven den ander is mogelijk door het bezit van kapitaal. Voortts meende hij dat het Volks huis, door neutra1' ,t voor te schrijven, inbreuk zou maken op rit. o der Grondwet. Dat er veibroedering zal komen, zoolang er privaat eigendom is, gelooft liij niet. De i n 1 e i d s t e r verklaarde zich nogmaals tegen neutraliteit, terwijl zij ook in toyribee- opheffing niet zag het middel tot verwijdering van alle kwaad. Zij wraakt het in de maat schappelijke toestanden dat de zoon van den tijke, die wellicht dom is, de middelen bezit tot ontwikkeling die de veelbeloovende zoon van den arme mist. Verbroedering van standen zal niet door toynbee-werk worden bereikt, wel van individuen. Een koit debat ontspon zich lussclien den heer M. C. M. de Groot en de inleidster OTer het standpunt der sociaal-democraten. De heer De Groot verklaarde voorts dat het bestuur van het Volkshuis onder ^neutraliteit" verstaat, dat iedereen in hel Volkshuis wordt toegelaten, en dat ieder daar vrij mag spreken binnen de perken van welvoegehjkheid. De opmerking van den lieer De Groot dat, daar de sociaal-democratische maatschappij meerdere ontwikkeling van haar leden eiseht, voor de bereiking van het socialistische ideaal toynbee-ai beid gesvenscht is gaf hierop aan leiding tot een debat over socialisme, door mej. Knappert een uitei mate moeielijk vraagstuk ge noemd, bij de beoordeehng waarvan gevoel met voldoende is maar ook groote kennis wordt ver- eischt. Met een opwekking tot toynbee-arbeid sloot de Voorzitter hierop de vergadering. Het „Nut." Gisterenavond werd in xMusis Sacrum" eene niet al te talrijk bezochte ledenvergadering van liet departement Schiedam van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen gehouden. De agenda was zeer belangrijk. Na opening der vergadering door den voor zitter, den heer A. A. Beekman, de lezing der notulen en ingeko «en stukken, werden eenige nieuwe leden aangenomen, nadat vooraf door een der aanwezigen verzocht was de convoca tiebiljetten tydiger rond te zenden. De rekening en verantwoording van het departement over 1897/98, benevens over de huisvlijtschooi werden nagezien en goedgekeurd. De afgevaardigde ter aigemeene vergadering te Amsteidam op i en'2 Juni gehouden, bracht hierop verslag uit over die vergadering. Tot directeur der bewaatschool werd benoemd dr. J. Endtz, tot bestuurders der Spaarbank de aftredende ieden D. F. W. Prins en A. Seliie veen, tot bestuurslid der Huisvlijtschooi de heer P. J. van Harderwijk. Tot candidaten van het departement Schie dam voor hoofdbestuurder, waarvan dezer dagen de voordrachten in dit blad voorkwamen wer den gekozen de heeren W. Spakler te Amster dam (vacatureBoot), ds. Keller van Hoorn te Dordrecht (vacatureSmeenge), (mevrouw GoekoopDo Jong van Beek en Bonk stond no. I op de voordracht) en jhr. mr. Marees van Svvinderen te Groningen (vacature--Stegheis), Door den voorzitter werd hierop een zeer belangrijk rapport uitgebracht van de commissie belast met het instellen van een onderzoek naar den toestand van liet bevvaarschoolwezen hier ter stede dit rapport zal gedrukt worden en aan de leden worden rondgezonden; desgelijks werd rapport gedaan over den uitslag der enquête, ingesteld naar de behoefte aan vacantie- koloniën alhier. Daar niet algemeen de behoefte hieraan werd gevoeld en men bovendien wanhoopte de noo- dige middelen to zullen kunnen vinden, weid besloten de zaak voorloopig, voor zoover het departement betreft, te laten i usteu. Ten slotte kwam een voorstel in behandeling waarvan de strekking was om te komen tot een reglemenlsherziening aan "de Spaaibank. Daar echter de vergadeiing niet te best bc-4 zocht was en het al tegen elf uur liep, besloot men dit punt aan te houden tot een volgende veigadering. Hedenmorgen met den trein van 11.45 uur arriveerde alhier het stoffelijk overschot van wijlen mevrouw M. W, A. Nolet-Van der Ven, die, zooals wij reeds meldden, te Rome is over leden. Te ongeveer 2'A uur werd de kist per lijkkoets naar de woning van den lieer Nolet aan de Warande overgebracht. Volgens belichten uit Christiania heeft het Noorsche s.s. Christiania 4 dezer vau daar naar Schiedam vertrokken, aan den grond gezeten en is teruggekeerd io het droogdok om te repareeren de boot zal vermoedelijk begin volgende week kunnen vertrekken naar Schiedam. De afd. Schiedam van den Ned. Protestan tenbond zal Vrijdag 18 November, 's avonds te 8 uur, eene algometono vergadering houden in Musis Sacrum. In dezo vergadering zal do vaststelling van het nieuwe reglement aan do ordo komen. Om het goedo dool vestigen wij gaarne op verzoek de aandacht onzer lezers op achter staande annonce betreffende een door do O.-K. Damosveroeniging „Tahitha" op 16 en 17 No vember ti.s. te houden bazar. In de sigarenfabriek van den heer Louis van Emden aan de Lange Haven, waren heden morgen te 7Va uur twee jongens met een fiets aan het spelen, met het ongelukkig gevolg dal een van hen, C. Steenbeigen, wonende Achter de Teerstoof, met den vinger tusschen den ket ting en bet rad beklemd geraakte, waarbij de vinger zoodanig werd geblesseerd, dat de hulp van een geneesheer moest worden ingeroepen. De handelaar in aardappelen en groenten O, M. Deijl, wonende in de Breedstraat, reed hedenmiddag te ongeveer 3 uur van de Appel- marktbrug met zijn wager. bespannen met een hit, waarbij de hit viel en het lemoen brak. Deijl zelf viel door den schok op straat en kwetste zich eenigszins aan het gelaat. De hit was spoedig weder op de heeneo. Hedenmiddag werd de 5-jarige A. van dei- Sloot, wonende in de ,Laan Ons Genoegen door een wagen niet een paard bespannen overre den. Het voorwiel der gelukkig lichte wagen ging over do borst van heb kind, dat daarbij eenigszins gekwetst werd. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk ver leend. bevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie: een zwart schorteen stalen rozenkranseen kinderzak met zakdoek een wollen handschoen en 2 sleutels aan een touwtje. I. Terug te bekomen aan de volgende adressen een heerenparapluie bij van Dop, Proveniers huis 3 een gouden damesring, bij v. d. Broek, Grofbann 64, een blauwe dames-pelerine, bij van Deventer, Polderstraat 24*, een paar witte wollen handschoenen, bij van Pinxteren, Boter- stiaat 27, een zweep by Moerman, Oostsingel 7, een zwarte keeshond, bij Nauman, Grofbann 253, een pukhond, bij v. d. Heijden, Roosbeek 49> een zwart en wit gevlekte fox-terrier, by van 't Hoff, Hoogstraat 133. BURGERLIJKE STAND. Geboren s '11 Nov. Sophia Maria, dochter van W. J- M. Walbeek en S. M. Hendriks, Maasstraat Floiis Johannes, zoon van M. Kool en G. Parie, Stationstraat. BU RGERLIJKF» STAND. Geboren t 12 Nov. Bernardus, zoon van J. van Resteren en M. M. Odijk, Oed. "Biersloot k 30 ets. per regel. HilKDIlOOHIGIIJEIID. Een rijke dame, welke door dr. Nicholson's kunst-trommelvlies van hardhoorigheid en oorsuizen is genezen, heeft aan zyn Instituut een geschenk van 20.000 Mark aangeboden, ten einde daarvoor doove en hardhoorige personen, die geen mid delen bezitten zich het kunst-trommelvlies aan te schaffen, dit gratis te verschaffen. Brieven te adresseerenRichardson Bros. 9, Great Russell Streff, London, W. O. Voor eenige weken werden, zooals wy hebben medegedeeld, in civiele zitting der Rotterdam- sche rechtbank do pleidooien gevoerd tusschen curatoren in een faillissement van een graan handelaar te Schiedam en een kassier, mede aldaar. De gedaagdo kassier boiveorde van den gefailleerde een eoguossement, botreffendo een partij graan, iu pand gekregen te Lebben, terwijl curatoren dit pand recht ontkenden en hot cognossement opvorderden voot den boedel. Eischers voor wie mr. Zaaijer pleitte verdedigden do stolling dat zij slechts hun eigendom hadden te bewijzen, hield gedaagde hier tegenover pandrecht vol, dan had hij dit waar te maken. Dit eenige brieven, facturen en andero documenten meenden cischers hun eigendomsrecht bewezen to hebben en uit een exploit van den gedaagde dat deze boudcr van het cognossement was. 'Stond dus' vast' dat do gefailleerde eigenaar van het cognossement was, dan moest de vraag of ge daagde zijn beweerd pandrecht bewezen had, be handeld worden. Volgens cischers was dit het geval niet. Do door gedaagde hiertoo bijgebrachte vermoedens waren onvoldoendo. Dat do kassier kort v6ór hot faillisse ment meer zekerheid verlangde, was niet waarschijn lijk, want toen was wel door den kassier veel uit gegeven voor den gefailleerde, maar toch "-as do gefailleerde in dien tijd voor nog meer gecrediteerd, zoodat juist toen zijn schuld iets minder was ge worden. Waarom was het cognossement don kassier dan ter hand gestold? Volgons curatoren geschiedde zniks om den kassier van den gang van zaken des graanhandelaars op do hoogte te houden en vooral om don gefailleerde te beletten het cognossement aan anderen te verpanden. Waren alle bovenstaande stellingen onjuist dan was do pandovereenkomst, die dan 31 Augustus 1896 tot stand gekomen zoude zijn, dus één dag voor het in werking treden der nieuwe Baillissementswct, ingevolge art. 774 AVotboek van Koophandel (thans afgeschaft) nietig, er zoude toch in dat geval pand recht Terleend zijn, binnen den tijd van veertig dagen roor den aanvang van het faillissement voor eono oude schuld uit do verhouding van rekening-courant voortvloeiende. Pleiter racende toch dat dan do des tijds gesloten overeenkomst van den beginne het bov ^staande gebrek had aangekleefd. Meende men nut in dit geval de nieuwe Faillissementswct, die weer geheel andere oischen stelt, toegepast kon wor den, dan gaf men dezo wet terugwerkende kracht. De gedaagde kassier, voor wicn mr. Jos. van Itaalto pleitte, deed in het midden brengen dat eischera hadden te bewijzen lo. dat de graanhande laar het eigendomsrecht op hot cognossement had toen het faillissement werd uitgesproken en 2o. dat op datzelfde tijdstip gedaagdo houder was. Volgens pleiter was noch het een noch het ander bewezen. Hot eigendomsrecht trachtten cischers to bewijzen door verschillende bovenstaande documenten, doch deze waren van veol vroeger dan het tijdstip der faillietverklaring, hoe konden die stukken nu het eigendomsrecht van deu handelaar op het toonder papier ten tijde der faillietverklaring bewijzen Dat gedaagde houder van het cognossement was; hadden eischers evenmin bewezen. Wol hadden zij getracht zulks to bewijzen door een exploit van ge daagdo uitgegaan, doch ook in dit exploit stond to lezen dat gedaagdo pandhouder was. Nam do rechtbank echter wel aan, dat eischers hadden bewezen dat de graanhandelaar ten tijde als voormeld eigenaar was en gedaagde toen het cog nossement ouder zich hield, dan meende pleiter dat gedaagdes pandrecht door tal van vermoedens was bewezen. Gedaagde was kassier had het cognossement onder zich. Dat dit zou geweest zijn, zooals eischers wilden, om des graanhandelaars positie te overzien en hem te beletten het cognossement aan een ander to ver panden, was eene al te eenvoudige voorstelling. Vast stond dat, de graanhandelaar vóör het ter hand stel len van het cognossement bij den kassier, voor onge veer een ton gouds in hot krijt stond, dat tezelfder tijd weer voor duizenden aan wissels stonden te vervallen. Wat was natuurlijker dan dat do kassier toen weigerde weer meer geld te gaan uitbetalen tenzij tegen eenige zekerheid? Een beroep op het afgeschafte bovengenoemde art. 774 K. kon niet opgaan, daar het faillissement onder do nieuwe wetgeving uitgesproken was en art. 774 dus toen juist wns afgeschaft. Al nam men echter aan dat dit art. wel nog toegepast kon worden, dan nog had mon hier niet te doen met eene pandover eenkomst tot waarborg van vroeger aangegane ver bintenissen, zooals dit art. verlangde, daar juist de pandovereenkomst voornamelijk met het oog op de te doene nnbetalingcn word aangenomen. Bovendien was de nietigverklaring der overeenkomst niet in de stukkon gevraagd. Nog meende de kassier, die zoo ontzettend veel meer "van den boedel te vorderen had, dan do waarde van het cognossement uitmaakte, dat hij, zelfs wan neer allo zijno andere verweermiddelen mochten falen, zich op compensatie mocht beroepen, en wel op grond van art. 1463 B. W. dat zegt; „vergelijking heeft „alleen plaat3 tusschen twee schalden, die beide tot „onderwerp hebben eeno geldsom, of ecno zekere „hoeveelheid van zaken, die door het gebruik teniet „gaan, van dezelfde soort en die wederzijds voor „eeno dadelijke vereffening enopeischingvatbaarzijn." „Levering van granen en levensmiddelen welke „niet betwist worden, en waarvan de waarde bij „prijscouranten bepaald is, kunnen in vergelijking „gebracht worden tegen vereffende en opeischbnro „geldsommen", en welk artikel hij hier in alle deelen toepasselijk achtte. Tegen dit laatste voordo mr. Zaaijer voor cura toren nog aan, dat het ondorwerpelijko graan uit een bepaald schip geen „vervangbare" zaak vormde, dat van „dadelijk vereffening" hier geen sprake kon zijn, dat hier niet levering van granen gevraagd werd maar van eon cognossement, en eindelijk dat hot geeiteerdo artikel sprak van leveringen van granen „welke niet betwist worden," terwijl hier toch nog al betwisting had plaats gevonden. Heden in deze zaak uitspraak doende be sliste de rechtbank dat de eischers hun positie bewezen hebben. De gedaagde moet liet pand recht bewijzen, waarvan door vermoetlens liet gedeeltelijk bewijs geleverd is. Aan gedaagde werd daarop een suppletoire eed opgelegd. De compensatie werd verworpen, omdat de vordering voor dadelijke vei effening vatbaar is. By weigering van bedoelde eed wordt aan ge daagde het panndrecht ontzegd en aan eischers hun vordering toegewezen. f4 M TrA 1 Lt 5 fog 'p. m •i

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 10