Uit de Staatscourant. SJPOItT. Gemengd Nieuws. den niet zoozeer bedenking tegen lioogero bo dragen voor ouderwijs en landbouw, doolt kwa men inzonderheid op Legen voortdurende ver- Imaging van traetomeuten. Het voornemen om do zaken, rakende jacht en vL-schurij over to brengen bij de af- deeling „Landbouw" aan liet Dep. van biimenl. Zaken woril toegejuicht, doch men had gaarno gezien, dat de minister verder wam gegaan en bedacht waan gowecst op volledige coneenttutio van allo met den landbouw nauw samenhan gende belangen. Wat het kiesrecht betreft, wees men er op dat do uitoefening' van dit recht zooveel mo gelijk moet worden vergemakkelijkt en de aan dacht werd er op gevestigd dat het tegendeel geschiedt. Enkele leden wenwhten, dat do mi nister do vermeerdering van het getal stom- districten in de grootore gemeenten zou bevor deren. Ook word gevraagd of do mi uister nie eene mechanische wijze van stemmen zon wil len bevorderen. Wederom werd aangedrongen op benoeming van burgemeesters int de ingeze tenen, andoren meenden dat dit nimmer den doorslag mag geven en moer gelet moet worden op geschiktheid. In ééuo afdeoling verlangden sommige leden door aanvulling van art. 232 Gemeentewet aan de gemeentebesturen, do gelegenheid geopend te zien, uitwonende grondeigenaren in de gemeen telasten te doen bijdragen. Van verschillende1 zijden werd de viaag gedaan, hoe ver men aan liet Dept van Biimenl. Zaken govoulerd is met do herziening der wet tot regeling van het arm bestuur. Opnieuw werd aangedrongen op wet telijke regeling der Banken van Leeaing. Medo werd herhaald de aandrang tot instelling van een toezicht van Rijkswege op levensverzeke ring-maatschappijen eu begrafenisfondsen. Do noodzakelijkheid werd betoogd van eene her ziening der wetgeving betreffende krankzinni gen. De herziening der drankwet werd met be langstelling tegemoet gezien. In écu-" afdceling werd de aandacht geves tigd op den treurigen oeconomischea toestand in do provincie Friesland en met cijfers werd uiteengezet dat de agrarische crisis zich in Friesland zooveel erger doet gevoelen, dan in andere deelen des Rijks. Van andere zijde werd dio voorstelling van zaken overdreven genoemd, al erkende men dat de toestand van Friesland te wenschen overlaat. Opnieuw werd de nood zakelijkheid betoogd van het nemen van maat regelen tegen verontreiniging van openbare wa teren. Ook hierbij kwam ter sprake de water- verversohing in do gemeente 'a-Gravenhage. De toestand aldaar achtte men nog verm van vol doende. Aangedrongen werd op verscherping van con trole op het geldelijk beheer der gemeenten. Verschdiende leden waren, van oordeel dat in ons land te veel examens worden afgenomen. Deze klacht was in de eerste plaats gericht te gen de talrijke examens bij middelbaar en lager onderwijs. Inlichtingen werden gevraagd om trent een onderhamUcho aanbesteding van een Rijkswerk to Groningen. In verband met het requireeren van troepen door den burgemeester van '.s-Gravenliago bij de hihiildigirigsfeesten vroeg men of ten dozo aan den burgemeester een oulieperkte bevoegd heid toekomt. Verschillende inlichtingen werden gevraagd omtrent de verhooging van kosten van het Dop. van Biimenlandsche Zaken. Verschillende leden wezen op do noodzake lijkheid intijds do grenzen der gemeenten uit to zetten van stedelijke gemeenten waar bevolking en liebouwing zieh sterk uitbreiden. Zoo werd gewezen op 's Gravenhago waar thans plannen worden beraamd om eeno wijk te doen verrij- Z"n, waarvan do bewoners te gelijk de middelen zullen kunnen genieten, verbonden aan bet wo nen onder ecu plattelandsgemeente en dio welke do onmiddellijke nabijheid van een grooto stad medebrengt. Aangedrongen werd op verhooging der bezol digingen van ambtenaren, ter provinciale grif fie». Opgekomen werd tegen to kwistige verbou wingen. Aangediongen werd op vereenvoudiging der vragen met betrekking tot do Staten voor volkstellingen. Gevraagd werd ten specifieke op gave van instellingen waaraan dit jaar .subsidie is gegeven. Krachtige bestrijding vond de post tot subsidie van do N'ederl. Vereen, voor ge meente-belangen in do kosten der door baar ge houden wordende examens. „Je hebt gezondigd tegen een tafelwet. Wan neer jo aesthetmeh gevoel imdt, zou je dien gem berpot diar met in z'n eentje midden op tafel hebben gezet. Zie je niet dat dat rammelt? We hebben toch twee eompotesehalen. Waarom? Omdat zo samen gebruikt zouden worden. Eén eompótesehaal is een tweeling zonder zijn zusje. Cotttjwteschalen vormen een stel, En weet u wat dat beteeken t, mevrouw, een stel 1 Een stol is eon verzameling voorwerpen, dio de conventie onverbreekbaar te ramen houdt. De eeno com- póteschaal op tail en de andere op het buffet, dat schreit ten hemel Mij had gesproken inet veel aadnikjes en met gebaren, alsof het heel wat wichtigs was, wat hij beweerde. En dat begreep ze heel goed, ■want hij sloeg wel meer zoo door en meestal vond-ze dat wel leuk, vooral omdat zij, quaai- ongeltikkig, dat wat kon boudceren, ook al weer uit-de-grap, tot hij in zijn gewonen toon terug viel. Maar nu bleef zij „au sérieux". „Jo meent het niet, zeg, jo meent het niet."' „Waarachtig meen ik liet. Je zult jo gaston ereis zien lachen." „Maar hoe dan i Ik hob het zeker al honderd maal verscliikt, Ik doe 't niet meer, dankjo wol. Als jij 't beter weef, verander jij 't dan Gevraagd werd of do Rog. niet bereid is do schutterijwet to herzien, althans op dio punten, dio daaraan dringend behoefte bobben. Gewezen word op do jaarlijkscbe stijging dor kosten voor hot krankzimiigonwezen. Aange drongen word op voorziening in de verpleging van idioten en onnoozeleu. IVrnlt vervolgd.} Verkiezing to Deventer, Do Minister van Binnenhmdsaho Zaken, overwegende, dab, ten govolgo van het over lijden van nu*. A. van Deklen, een verkiezing moet plaats hebben van ecu lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Deventer, heeft be paald, dab die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 22 Nov., dat do stemming, zoo noo- diig, zal plaats hebben op Dinsdag 29 Nov. en de herstemming, zoo uoodig, op Dinsdag G Deo. („St.-Ct.") Militie. „Staatsblad" no. 225 bevat hot kon. besl. van 28 October, betrekkelijk do licating der natio nale militie van heb jaar 1899. Artikel 1 luidt: Do 1'riiting der militie van bet jaar 1899 be draagt 11,000 man, waarvan 510 man voor den dienst ter zeo bestemd worden. Bij het besluit is gevoegd een staat, aanwij zende het door elk© provincie to dragen aandeel in do lichting dor nationale militie van 1899, ten bedrag© van 11,000 man. Voor Zuul-fIo!iand bedraagt dit aandeol2365 man op 9949 ingeschrevenen. Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben over October 1898 opgebracht 12,540,572 tegen 13,753,542 het 1/12 der raming is 10,158,781. Over de eerste 10 maanden van dit jaar was de opbrengst ƒ99,840,941 tegen f 97,508,304 over hetzelfde tijdvak van 1897het 10/12 dor raming was ƒ101,587,816. Do opbrengst is op bet oognnblik dus iets gunstiger dan het vorige jaar, al blijft de-zo ook nog iets onder de raming; echter zal aan liet eind van heb jaar het raming-,bedrag vermoede lijk wel bereikt zijn, al zal heb ove>"sehob ook. gering zijnverschillende belastingen, bedrijfs- en personeelo belasting moeten o. a. nog voor een goed deel aangezuiverd worden. Wat de opbrengst der onderdeden betreft, do grondbelasting gaf in October van dit jaar bijna li ton meer; het personeel bleef gelijk; de bedrijfsbelasting gaf li ton meer, do ver mogensbelasting II ton minder; do invoerrech ten brachten bijna een toti meer op; de suiker gaf 2 ton meer, liet gedistilleerd ruim. 1 ton minder, bier en azijn 1 ton minder; geslacht 2 ton meer; do zeg. hechten rezen 30 mille, de registratierechten 1 ton, de hypotheekrechten 20 mille, de successierechten daalden ruim ze ven ton. De domeinen rezen 25 mille, do poste rijen 4 ton, do telegrafen daalden daarentegen bijna 2 ton, do loodsgelden brachten eindelijk l ton meer op. Itetmildo accijns voortaan preferent. Tn „Handelsbelangen" vinden we vermeld een vonnis, door het gerechtshof te Arnhem Woensdag jl. gewezen, waarbij branders, distil lateurs, grossiers en allen, die verder in den groothandel van gedistilleerd zijn betrokken, zijn geïnteresseerd. Een zeer groot deel van den verkoop van ge distilleerd (moutwijn, spiritus, jenever, brande wijn enz.) geschiedt ouveraccijnsd, op krediet en met uitslag der waar tot levering zooge naamd „ouder vervoerbiljet". Bij zoodanigen uitslag behoeft do accijns, verschuldigd op liet uitgeslagen eu verzonden gedistilleerd, niet on middellijk door den fabrikant of grossier be taald te worden, doch is integendeel de kooper (ontbieder) der waar gedurende eenigeu tijd in do gelegenheid om aan bet belastmg-kantoor zijner woonplaats den accijns t-o voldoen. Ge schiedt deze betaling echter niet, dan komt hot accijnsbiljet ongezuiverd, d. i. ongequiteerd, bij het ontvang-kantoor, waaronder do uitslag is ge-chied, terug en veertig dagen na den dag van uitslag en verzending van het gedistilleerd wordt de accijns opgevorderd van den leveran cier, waarbij do invordering door eenvoudig ver baal op den gestelden sakelijken waarborg pleegt to geschieden. De fiscus kiest den kort- „Met ploizier!" En om lmar wat to plagen liep hij op do tafel toe. „Primo waar is do tweede compotesehaal 1" „In de kast." „Ik moot 'm hebben." „Maar je stuurt alles in do war; wat wil jo 'r mee doeni" „Ik huldig do leer van do flank. Ik wil tweo schalen op tafel zien." „Maar do tweede is leeg. In deze zit gember, maar in do andere niets." En toen hij niets zei: „Kio je, nu zit jo er zelf mee in „Geen kwestie van, geen kwestie van. Ik weet maar één raad. Deze schaal moet van tafel." „Wat! Van tafel 1 Dio mooie schaal van ta fel. En wat in plaats d'r voor?" „Alles wat jo wilt, maar niot één van een stel." „Dus je wilt jo gasten geen gember aan hot dessert geven?" „Jo kunt do gember toch door Maria op tafel laten zotten en laten rondgaan!" „Dat gaat niot." „Dat gaat best." „En wat zet jij dan nu midden op tafel?" „Heb je geen bloemen?" „Dat bedoel ik niot. Heb jo geen groot bloem stuk, een pièce de milieu?" sten wog om aan zijn gold to komen. Nu blijft do kooper nogal eens in gebreke don accijns aan don leverancier terug te betalen. Gaat dezo fail liet, of moot er bij executie een rangregeling plaats grijpen, clan moest tot hedon do leveran cier het steeds aanzien, dat hij slechts als ge woon concurrent sdiuldoischer word toegelaten zoowol voor liet geleverde gedistilleerd, waar tegen niets to zoggen valt, als voor den door hem aan het Itijk betaalden accijns, dien hij van don kooper terugvorderden Hot accijns-geld echter, waarin hoegenaamd geen verdienste kan zitten, dat aan Staat was betaald, niettegenstnando do kooper dezo betaling zeer stellig had beloofd to zrullon doen, dat gelei was niet anders dan gowoon concur rent in het faillissoment van den kooper. Eeno poging om tot verandering to komen word beproefd in een procedure in 1894 ge voerd het pleit word echter ten nadcelo van den opposiolen distillateur beslist. De Delftsclio Distilleerderij, Gist- on Spiri tusfabriek (voorheen Van Meerten Zonen) in 1896 in een faillissement te Zutfen, onder do beschreven omstandigheden, opkomende voor: lo. koopprijs van geleverd gedistilleerd en 2o. restitutie van betaalden accijns, vroeg voor de laatste vordering preferentie. Hot verzoek werd afgewezen, doch de creditnee bleef op haar stuk staan, zoodat eon procedure voor de rechtbank te Zutfen het gevolg was. Overeenkomstig het vonnis van 1S94 stelde dezo rechtbank wederom don distillateur in, 't ongelijk. Mr, M. M. van Valleenburg, to Rotterdam, die dezo procedure voor de creditrico had ge leid, meende echter tot hooger beroep voor het Hof te Arnhem te moeten adviseerenzijn bo- toog kwam blijkens het arrest in 't kort hierop neer: er is verkocht ouveraccijnsd gedistilleerd, de uitslag geschiedde „onder vervoerbiljet"; volgens de wet 1862 was nu kooper (ontbieder) van het gedistilleerd verplicht den accijns ten zijnen woonplaats© to betalen, de kooper was dus debiteur voor den accijns. Nu heeft wel de Rijksontvanger, geen betaling van dozen de biteur erlangende, het ongezuiverde biljet te ruggezonden en heeft de Rijksontvanger, van de plaats van uitslag daarop gebruik ma kende van de bevoegdheid der wet don ac cijns door den distillateur doen betalen, doch lriemit blijkt niets meer dan dat do distillateur verplicht was te voldoen een schuld, welke eigen lijk op den kooper rustte. Dezo laatste was of hoofd- of in elk geval mede-schuldenaar voor den accijnsnaar tijdsorde was hij zelfs in do éérste plaats aansprakelijk. Nu is do Staat voor den accijns preferent op de roerende goederen van do aceijusschuldigen, in ons geval dug op die van kooper en distillateur. Aan de andere zij db bepaalt liet Burgerlijk Wetboek dat iemand, die, met anderen of voor anderen ge houden zijnde tot do voldoening eenor schuld, dezo schuld afdoet alle rechten on voorrechten van den schuldeischer overneemt on ze kan ver halen op dengene, mot of voor wion de betaler tot voldoening verplicht was. De schuldeischer was hier do Rijksontvanger; degene, die tot betaling verplicht was, de kooper van Jiet ge distilleerd; hij, die daarnaast tot betaling ge houden was en do botaliug ook deed, de dasüi- lateur. Ergo do distillateur is getreden in de roehten cu voorrechten van den Staat, en heeft dus ook stilzwijgend diens preferentio verkregen, toen do accijns werd voldaan; dezo preferentie mag de distillateur in het faillissement van. den kooper doen gelden. Het is zijn recht. Dezo redeneenng zag een andere tegenover zich, welke ook in hot bedoelde geding door den advocaat der wederpartij, mr. G. E. van Mark te Deventer, werd gepresenteerd. Dezo gaat uit van twee beginsels: lo. dat het voorecht van den Staat een bijzonder hem alleen toekomend en elke opvolging uitsluitend recht is eu 2o. dat do kooper van gedistilleerd in ons geval nimmer schuldenaar voor den accijns in den eigenlijken zin wordt. liet Hof heeft thans beslist dat da vordo- ring wegens betaalden accijns preferent is, en niet op den voet van „concurrente crediteu ren" met enkele procenten kan voldaan worden. Gisteren is op het Loo aan II. M. da Konin gin-Moeder door de gravin van Bylandt Khoydt als directrice van het oudste Diaconessoiüiuis „Neo." „En die bloomen daar bij het raam. Waar om dio niet op tafel?" „Och toe, toelaat dio daar staan. Ik heb er zoo'n moeite mee gehad." „Er kan toch geen leege plek blijven?" „Ik bemoei er mij niot meer mee. Jij zou het verder in orde maken." Hij was een oogenblik do dupe van zijn eigen grap. Do compoteschaat stond nog in het mid den der tafel, als één van lijn met het kristal eiland, het Vermtiaaasche spiegeltje met den gcschulpteu rand, dat droef als op een zonbv dend meer. Hij dacht aan een andere opstelling van hot tafelkrïstal, zoodat er geen milieu noo- dig zou zijn, of aan hot een of andere mengsel misschien, waarmee de nog leege schaal gevuld zou kunnen worden, om als flank te dienen. En zij stond intusschen hom to fixeeren, maar nu met iets erg ondeugends en grappigs in haar zwijgen. Hij dacht nog daar ging in-eens het metalen roffeltje van de electrische heL Beiden keken op do pendule. Halfzeven. 't "Was do eerste gast. Hij, blij om dezo „sor- tio do scène", stormdo do kamer uit, do trap op, met rukken aan de leuning, ©n sprongen namens do huizen in Groningen, Arnhem, Utrecht, Amsterdam, Ilorv. on Luth. Haarlem, Heemstede, Don Haag, Rotterdam on Breek, overhandigd een prachtig kamerscherm met photografieën uit do verschillende huizon. Dit cadeau, dab welwillend door H. M. is aanvaard, is een klein huldeblijk voor do grooto belang stelling dio Haro Majesteit gedurende hot re gentschap in don diacouessena rboid betoond heeft. („U. D.") Do Staatscommissie voor het vraagstuk dor samensmelting van de officierscorpsen, dor le gers in Nederland en Nederl. Indie zal in heb laatst van dezo maand in het Departement van Koloniën hare werkzaamheden aanvangen. Het „Sociaal Weekblad" dealt mede, dab in Den Haag spoedig do eerste zaak voor do Ka mer van Arbeid zal voorkomen. Eon bakkers gezel, nog wel lid der IC. v. A. zegt hot blad is door zijn patroon ontslagen, omdat bij, als „P»trimonium"-man, in do kronings- week niet op Zondag verkoos te werken. Burgerlijke Stand ran Overschlo. Getrouwd: 10. J. G. de Valk jra. 2t j. cnT. Beukenkamp jd. 26 j. Geboren: 4. Jan, z. r. L. Verhoeven en J. F. van Hoek. Overleden: 9. P. J. van Es 10 j. S. van der Hotst 66 j. wed. van P. van Dijk. Bij Kon. besluit is do heer J. C.jjVcder erkend en toegelaten als consul van Peru to Rotterdam. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot kantonrechter- plaatavervanger in het kanton Oud-Beierland L. N. Kruijff, burgemeester van Mijnshccrenland en West maas en A. II. Zahn, burgemeester van Goudswaard en Piershil. Bij Kon. besluit is aan den luit. ter zoo 2e kl. J. P. F. van der Mieden van Opmeer op ziju verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Bij Kon. besluit is de maj, A. Harrebommée, magazijnmeester der nrt, te Naarden, niet 3 Pebr. a. s. op pensioen pesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 11G00 'sjaars. Bij Kon. besluit is de luit.-kol, J. G. van Gennep van hot lo rog. veld-nrt., op zijn aanvrage op pen sioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f1800 'sjaars Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het wapen der infanterie tot kapitein bij het le reg. de le luit. H. J. Indewey, vao hot reg. gron. en jagersbij bet 3o reg. de lo luit. A. A. Heisterkamp, van den staf van het wapen, werkzaam bij de Normaal Schiet school, Bij Kon. besluit is C, do lieer, thans hulpaluis- meester aan do Willemsluizen to Amsterdam, benoemd tot sluismeestcr aan de schutsluis te Arkelsehendam. ITet voorloopig bestuur vau bet nieuwe sportter rein aan de Stadhouderslaan, heeft tot den Raad van Commissarissen van „het Sportterrein den Haag" het verzoek gericht, het overdragen vao eenigo eigen dommen, als wielerbaan enz. aan de nieuwe onder neming in overweging te nemen. Maskerade te Leiden. In de jongste corpsvergadering van hot stu dentencorps te Loidon, ia op vooratol van. het collegium in beginsel aamgmomon, dat het lus trum der universiteit in 1900 gevierd zal wor den door eon maskerade. In do maslceradc-coi11- missde worden gekozen do hoerenD. W. van Hcock .en, E. G. B. F. F. Wittorfc van Hoog land M. T. van Heioma, A. J. Bamouw on II. G. A. Obreen. Diefstal met geweldpleging. To Molenaarsgraaf hoeft eeno diefstal met ge weldpleging plaats gehad, waarvan wij giste ren wegens plaatsgebrek geen molding konden maken. Hieromtrent lezen wo in hot „Nieuwsbl. vooi Sliedr." bot volgende: Zondagavond tusschen 6 on. 8 uur is liier een boevenstreek uitgehaald, dio doet denken aan een alleen staande farmerswoning in de wilder nissen van 't verre westen, aan Italiaansoho strnikroovers of iets dergelijks. De landbouwer F. van Gils en zijn dienst bode waren tegen 6 uur naar le kerk gegaan, zoodat zijn 25-jarigo vrouw alleen thuia bleef. van drio treden, naar cover., om zich te ver- kleeden. En zij, boneden aan do trap, hiold zich met moeite goed onder haar roepen„Maar de leer der flank; do flank! Hij hoordo, antwoordde haar niet, maar was weer beneden, eer een tweede bel de andere gasten had aangekondigd. Toen liij zijn tafeldame uit het salon naar do eetkamer leidde, kneep doze even de oogen dicht voor de lichting van heb witte tafelt!a- mast en de schittering van glazen en schalen. En nog vóór zij zaten zei zo aardig „Je vrouw heeft die eer van haar tafel, m'n complimont In het midden der tafel zag hij de compote- schaal mat de gUbboring der dikko gember- brokken. Om den kristallen rand schaterde het nog van licht, een tumfetdans van flitsjee, en ondor liet geschuifel van het plaatsnomen lachte hij naar het andere eind der tafel, waar zijn vrouw hem over het liehtrandje zat aan to kij ken. („HbL")

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6