"'st,idsnieuwsT™~ BDTNENLAJJP. Uit de Staatscourant. Tot eon varoordeelond vonnis is hot nog niet gekomen: vooi honds kornon wij er met eon ernstige üerhplng tif. Ziehier het gowiaakte feit Vrijdag-avond rosurneeide do sSch. Ct." uit do gemeen1et aodstukken, tiio ilicrt middag verschenrn waren den znkelijkim inhoud. En Zateidag-avond ziet zij lianr resumés zoo maar klakkeloos in de sNiunwo Sehiedarnscho Courant" overgenomen, zells hot resumé beiioffendo de Singolsloolkvvestie ïliotvveik gehi'ol liet kaïakter droog van Don redac tioneel mtikol, omdat daarin telkens eon omdool WBt'd uitgesproken." Zoo luidt in html'd/.aak de beschuldiging der rzustcrri'dacUe", en met opgeheven vingor staat zij voor ons, loont ons haar grijttiond gelaat en voogt uns too: wang liet eens dit te omkemien, dan druk ik de beide stukken naast elkaar af. In do meest deemoedige houding, gehoed temeer geslagen onder de ernstige berisping die ons trof, staan wij hior voor do vierschaar der Sch Cl,\ leeds z.ion wij do mode dalen, die ens stmks geosrdt, en wel te meer, daar wij met geheel van schuld zijn vrij te pleiten. Wat toch is het geval 1 In ons nummer van Zaterdagavond plaatsten wij de resumé- van de stukken in de laatst Ver schonen bijlage tot bot verslag der handelingen van den gemeentel and vol mold. Die stukken kwamen ook ons Vrijdag in den middag in bandon, op een tijd rlio ons geen opname in hot eoistiutkonumde nummer meer toohei, Toon het ons nu bleek, dat onze sziistertedacuo" met haar uitgebreid perso itool, de stukken nog iu huur nu mm er vari Vrij dagavond had geresumeerd, hebben wij van dio resumés, met uitzondering absoluut wat in hot sluit betreffende dn Singelsloolltiiwslie een meer redactioneel karakter droeg, werkelijk gobiuik ge maakt, daar zij uris bij vergelijking mot de olti- citiülü bijlugo juist bickon wij gebruikten slechts wat niets moer was dan een resumé der gemeenternmkstukkon. Kon verschrikkelijk feit dat Loontjebuur", 't wolk zon wat dagelijks in tal van bladen, grootere en kleinere, vooikornt 1 Voor dit foil staan wij voor do vierschaar dei Sch. Ct. tmechlwij verzoeken eon genadig eer- deel en bevelen ons in 's liefs cionnmtio nun. Kamerverkiezing (o Eindhoven. De vermoedelijke uitslag vttu de vetkiez.ing von eon lid van de Tweede Kamer te Eind hoven is, dat gekozen is de lieer V. van den Heuvel. Provinciale Staten rail Zuid-Holland. Zitting van Dinsdaq 15 November. (Slat.) De stemming over liet rapport der commissie voor de haven te Schcveningen, hetwelk, zooals wij meldden, verworpen werd, was: Vóór de heeren IJzerman», Drost, van Velzet), v. Dtiel, Loopuyt, Vlit,ander, Schippers, Mees, Hoogendoorn, Visser, Loder, v d. Laan, Juia, Tukker, v. Vollenhoven, v. d. Grijp Baremlregt, Iludig, Iiiey, v. Hobokcn, P. Ilavelanr h., Duynstee en Hein v. Roeknnje. Tegen het voorstel van Gedep. Staten heb ben gestemd de heeren IJzermans, Vari Velzen, Van Uriel, Loopuyt Vlielander, Schippers, Hoo gendoorn, Visser, Loder Juta, Van Voilenhoven, Tukker, Swots, Kley, Van Hobokeo, v. d. Grijp Barendregt, Duynstee en Ilein v. Rockanje. Aan de orde kwam hierna 9o. Rapport betrekkelijk de verpleging van Zuid-llollandsche krankzinnigen, aangaande de verhouding tusscben het aantal beschikbare plaatsen voor armlastige Zuid-IIollatidsche krankzinnigen en de daaraan bestaande behoefte. 10o. Afwijzend praeadvies van Gedep. Staten op het verzoek van B. en W. van Leiden om provinciaal subsidie voor de uitbreiding van het krankzinnigengesticht Endegeest. Goedgekeurd. Ho. Voorstel van Gedep. Staten om voor bet geval de vergunning van de Kroon mocht ver kregen worden, ten aanzien van den Bergweg tusscben Bergschenhoek en IIiüegeisberg, ont heffing te verleenen van de aan het subsidie vroeger verbonden voorwaarde, dat geen tolhef fing zal plaats hebben. De heer v, <1. Grijp Barendregt, een lijdelijk karakter aan deze tolheffing willende geven, stelt voor, aan het voorstel toe te voegen: en zulks voor den duur der aflossing van de voor den wegaanleg aangegane geidloening. De lieer Quarles neemt, namens de commissie, dat amendement over. Het aldus gewijzigd voorstel wordt goed gekeurd. 42o. Wijziging bijzonder reglement vereenigde polders Streefkerk c. a. 43o. Als voren voor de polders den Hoek en Scbuwagt. 44o. Als voren voor den polder de Kleine Droogmakerij. 45o. Als voren vcor den Bergpokler. Deze verschillende wijzigingen wordeu achter eenvolgens goedgekeurd. Hierna interpelleerde de lieer Rujjsch over den stand der waterverversehirigszank spr. vraagt of Ged. Staten in deze niet meer kunnen doeo. Hij dringt alsnog aan op meer krachts betoon van pioviuciewege. De beer v. d. Velden sluit zich hierbij aan. De interpellatie is hiermede atgeloopen. De najaarsvergadering wordt door den voor zitter, in naam der Koningin, gesloten. Haven to Sclierenlngea. In een deel der oplaag van ons blad van gisteravond koud -n we nog mededeelra dat de Prov. Staten van Zuid-Iloliand hebben goed gekeurd het voorstel van Ged. Staten, aan de gemeente 's-Gravenlmge een subsidie voor die haven van (300.000 toe te kennen. Daardoor verviel liet voorstel der commissie, om aan den gemeenteraad te antwoorden, dat de Staten hun beslissing om al dan niet aan de gemeente 's-Grnvenhnge een subsidie too te kennen voor den aanlog van een door die gemeente te maken binnenhaven te Seheveningen zouden aanhou den, totdat bij de wet zal zijn beslist, um van rijkswege een buitenhaven te Seheveningen aar» te leggen, Da beslissing viel met 50 tegen 18 stemmen, nadat namens Ged. Staten nog was verzekerd, dat zal worden onderzocht of het plan ernstige gebroken heeft. Blijkt ten slotte dat geen goede haven is te krijgen, dan zul zij niet komen. Doch Ged. Staten zijn overtuigd dut de haven voor Seheveningen een levemquaestie is. Dat een belangrijke beslissing genomen moest woidon, was op te merken aan de stampvolle tribunes waarop de Schevemngers en andere belangstellenden schouder aan schou der van de balustrade tot den muur opeenge hoopt stonden. De commissaris der Koningin mr. C. Fock, deze belangstelling natuurlijk bevroedende, had, zegt liet Dagblad", de hoffelijkheid ge- bad ook de gereserveerde tiibune voor het publiek open te srellen. Dit bleek wel noudig, want de publieke tnbune was geheel bezet door de besturen der workliedou-vereenigingen en een aanzienlijke meuigte werklieden der plaats uit alle vakken en vele nan land zijnde vissehers, die er niet tegen hadden opgezien opzettelijk van Vlnar- dingen ot Maassluis, waar zij binnen waren gekomen, naar bier te komeu. Op de gereserveerde tiibune waren de bt1- stuurderen der verschillende overige \eieeni- gingen met de permanente commissie uit de reedorij aan 'thoold, verschonen, omstuwd door de meeste reeders, van wie velen bun vrouwen en dochters hadden medegebracht, en tal van andere belangstellenden, onder welko de Sche- veningsehe predikanten, leden van den Gemeen teraad uit de achtste wijk, verschillende ge- neesheeren, leden van de Kamer van Koophandel, kortom de geheele gegoede burgeiij der vis- schersplaats. Verschillende sprekers die naar 't hart der Schevenitigers spraken, werden luide toege juicht, al bedwong do voorzittershamer spoedig dit enthousiasme. Toen de gelukkige uilslag bekend was, ging er van de tribunes een luid hoera op, dat zeker niet 't minst gold den sprekers die zoo krachtig en welsprekend de haven hadden ver dedigd. Seheveningen was gisteravond in viaggen- tooi. Bakkerij-tentoonstelling. tn tegenwoordigheid van bestuur en jury van de internationale tentoonstelling van bak kerij, maalderij en kookkunst, van 4 Juli-—2 Augustus dit jaar in Den Haag gehouden, werden gistermiddag in de Dicrentuinzaal aldaar de op genoemde expositie behaalde bekroningen aan de inzenders uitgereikt. Alvorens hiertoe werd overgegaan, richtte de voorzitter, de heer P. J. Eussen een welkomst woord tot de talrijke van heinde en ver op gekomen prijswinneis, waarbij hij een terugblik sloeg op de tentoonstelling, welke genoemd mocht worden. Hulde brengende aan inzenders en juryleden, eindigde spreker met het uiten van de hoop, dat de thans behaalde bekronin gen voor de prijswinners een prikkel mochteu zijn, om krachtig voort te werken. Bij verhindering van den voorzitter van de jury-commissie, reikte de vice-president, de heer Em. Koechlin, daarna de pi ijzen uit. De uitrei king vari de door Ilare Majesteiten uitgeloofde medailles lokte een daverend applaus uit. Bij deze en overige medailles enz. behoorde een haai uitgevoerd diploma. De Kaarsenfabricaga. Gisterenavond hield dr. L. E. O. de 'Visser uit Schiedam voor do leden van hot „Rottev- daanscb Natuurkundig Genootschap" in het ge bouw „Caladonia" aldaar eene voordracht, met lichtbeelden toegelicht, over de Kaarsonfabii- cage. Aan deze voordracht ontleenen wij het vol gende beknopte overzicht: Hoezeer do nieuwere lichtbronnen als het elec- Uïsch boog- en gloeilicht, liet gasgloeilicht, hot petroleiuu-glooiüclit, do acetyleenvlam en ande re, in Bchtkracht do kaars overtreffen, toch neemt het verbruik van kaarsen veeleer toe dan af. Do oorzaak hiervan ligt in do goode eigen schappen, welko do kaars als li u lp ver lie h- bingsmiddel in zich vereenigt, die haar doen uitmunten boven andere hnlpverlichtings- middelenmaar als zoodanig heeft zij geen con currentie to duchten van do nieuwere voiiich- tingsmethoden die hot produceeren van groot lichteffect ten doel hebben. Zoo vindt zij bijna in ieder huis een plaats; en afgezien van dio streken, waar zij als uitsluitend verliclitiugs- middel wordt gebruikt, vindt zij bij de mijn bouw, bij tunnelboringen enz. een vrij algemee ns aanwending. Reeds de Grieken en Romeinen leenden waskaarsen en vetkaarsen. Het waren ochtor artikelen van groote weelde en bleven dit geruime» tijd. Later is do vetkaars populair geworden, terwijl naast de waskaars, de sper ma cotika ars ontstond. Spermaceti is het vaste bestanddeel van het vet uit den kop van don potvisch. De spermacetikaars is vrij wel volledig ver- drongon door do paraffinekaars, die, in door schijnendheid daarop gelijkende wal eens ver keerdelijk aldus genoemd wordt. Zelfs ziet do 'firma Brico to Londen er niet togen op kaar paraffinekaarscn „spermeandlos" te doopon. Uit do vetkaars heeft zich de stcarinokaars ontwikkelddo stearine toch wordt bereid uit vet. In vergelijking mot de stearinekaars kan slechts de paraffinekaars treden. Echter heeft paraffine do eigenschap, reeds bij een matige temporatuur plastisch te zijn, waardoor de kaar sen uit deze grondstof bereid, krom buigen, en dus in een warm klimaat minder bruikbaar zijn. De paraffine komt ais delfstof in meer of minder zuiveren staat voor onder de namen van ozokoriot en cere sin; het wordt vor- volgens ook gewonnen uit de bruinkolonteer. Do hoofdmassa wordt tegenwoordig verkregen uit de ruwe petroleum, waarvan het hot vaste be standdeel voimt, terwijl hot door fraotionnairo destdlatio on daarepvolgende persing v..u de vloeibare bcstanddeolon bevrijd wordt. Mem- speciaal behandelde spreker de berei ding van stearine en steaiiuekaarsen, Stearine is de naam welko de nijverheid heeft gegeven aan hot hier bedoolde kaarsen- materiaal, hetwelk hoofdzakelijk bestaat uit een mengsel van palmitinezuur en stearine- z u u r. Chevreul, do Fransche scheikundige, die den hoogon leeftijd van 103 jaren bereikte, heeft ons do samenstelling der vetten doen ken nen. In 1813 toonde iiij aan dat de vetten go- splitst konden worden in vetzuren on gLycerine. Deze vetzuren bestaan uit eou vast en een vloei baar bestanddeelhet vaste bestanddeel is stea- rinezuur on palmitinezuur; liet vloeibare het oliozuur; althans voor zoover betreft do in do industrie voor het doel dor kaarsenfabrikage aangewende votsoorten, zooals do dierlijke talk en de palmolie. Door persen kan men de steari ne van hot oliezuur ontdoen, en aanwenden om er kaarsen vati te gieten. In gemeenschap met Gay-Lussac bestudeerde Chevreul do praktische aanwending van zijn ontdekking. Cambacèrcs (1825) heeft hel gewaagd op raad dezer twee scheikundigen een kaarsenfa briek op te richten, welke slechts een kortston dig bestaan geleid heeft, omdat do produktie- kosben te hoog liepen. Hij splitste nl. het vet door middel van soda- en potasohloog in zijn nadere bestanddeelon. Do Milly en Motard (1831) wondden daartoe kalk aan, een veel goedkooper middel, waardoor de industrieelo stearinebereiding levensvatbaar heid verkreeg. Zij richtten hun fabriek te Pa rijs op, dicht bij de barrière de l'Etoilo", waar aan hot merk„Bougies de l'Etoilo" zijn naam te danken heeft, een nu nog in Frankrijk zeer gewild merk. Deze methode om het vet te split sen noemt men de kallcverzeopingsmo- b h o d e. Later beproefden Erémy, Dubnuifant en an doren de vetten to splitsen door middel van zu ren; met zwavelzuur verkreeg men goede re sultaten. Deze methode heeft zich gehandhaafd, en wordt do zwavelzuurverzeopings- methode genoemd. In 1854 ontdekten Melsens, Berthelot en Tilghmann dat heb water bij hooge tempera tuur en daarmede correspondeerende hoogen dampdruk do splitsing der vetten kon bewerken in vetzuren en glycerine. Deze methode noemt men do autoclaveoringsmetliode,naar het gesloten vat (autoclaaf) waarin deze bewer king gesduedt. Deze methoden hebben zich onderling ge combineerd en wel als volgt: lo. kalkverzeepiug en autoclaveoring 2o. genoemde combinatie en zwavelzuurme thode. Deze tweedo wijze vau werken is in Frank rijk brirend onder den naam van: „sysbème mixte Na bespreking der grondstoffen, welke tor stearinebereiding dienen, in hoofdzaak talk en palmolie, behandelde spreker meer in détails de bovengenoemde methoden. Do kaarsenfabrieken in Nederland volgen do zwavelverzcepingsmebliode. Tal van tussclien- en eindproducten, zooals doze in do stearrtKHkaar- sonfabriek „ApoUo" te Schiedam gewonnen worden, verden getoond. Heb ontstaan der kaars uit stearine en pit vormde heb slat van deze voordracht, die met groote belangstelling werd aangehoord. De minister van Oorlog verleent deze week geen audiëntie. In de gisteren gehouden zitting der Prov. Staten van Noord-Hoiland is tot lid van Ged. Staten gekozc jhr. mr. C. J. den Tex te Amster dam, met 49 van de 70 uilgebrachte stemmen. Te 's-Gravenhage is overleden de heer W. J. Uavenga, gepens. kolonel, chef van den topographischen dienst in Nod.-Indië, ridder in de orde van den Nederlandsche Leeuw. Bij Kon. besluit zijn opnieuw benoemd tot scboolopziener in het arrondissement Apeldoorn H. Lauer to Arnhem tot schoolopziener in het arrondissement Gouda, mr. M. H. Schim van der Loeff te Gouda en, tot schoolopziener in het arrondissement Gel- dermalsen, J, J. Naeff te Zalt-Bommel. Bij Kon. besluit is aan P. Krnysse, apotheker te Amsterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van dan goneeskundigon raad voor Noord- Hollaud. Bij Kou. besluit is do personeele rang van majoor verleend aan den le-luit-kwartiermeester, mot den personeelen rang van kapitein J. van Raven, van de dienstdoende schutterij te Utrecht, wicn hij Konin klijk besluit van 31 Augustus 1898 no 30 als go- pensionneerd kap.-kwartierxneester van hot leger hier to lande, de rang van majoor is toegekend. Bij Kon. besluit zijn benoemd hij den grooton Btaf, tot majoor, Rarer Majestoits adjudant, do kapitein jhr. W. J. P. van don Bosch, van dien staf; hij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot majoor en zulks met bestemming om te worden toegovoogd aan den inspecteur vau het wapen, de kapitein F. van Hasselt, van dien staf, toegevoegd aan den commandant der bereden artillerie; bij hot 1ste regiment veld-nrtillerie, tot majoor, dokapitien H. G. J.Swaving, van het 2e regiment vcld-artillerio- bij hot 4de regiment vesting-artillerie, tot majoor, do kapitein J. A. D. de Fremery, van den staf van het wapen, lid der commissie van proefneming; bij het korps pontonniers, tot luitenant-kolonel, do majoor D. M. Engelhard, commandant van hot korps. Bij Kon. besluit is de directeur van het post- en telegraafkantoor te Rousdoa, G. Vos jhr., eervol van zijn tegenwoordig beheer onthoven, zullende hij tijdelijk mot eeneu anderen werkkring worden belast. Bij Kon. Besluit is benoemd tot inspecteur der belastingen to Zaltboinmol W. L. van der Vcgtc, thans to Valkenburg; te Valkenburg H.H.Vv,liaan, thans waarnemend inspecteur te Hoorn. l Tabitha. I 't Verrichten van een goed werk is uit den aard aan tijd nocli plaats gebonden. Voor wie wil, bestaat er altijd, het gnnsche jaar door, gelegenheid een wankeleude te steunen, een wien het water tot de lippen is gestegen, de reddende hand toe te steken. Maar niet altijd valt dit een ieder even gemakkelijk. Niet ieder is om zeer verschillende redenen in staat per soonlijk den maatschappelijk minder bevoor deelde te naderen. "Waar evenwel op zoo gemakkelijke en aan gename wijze de mogelijkheid wordt geboden om mede te wet ken aan de verlichting vau veler nood, als in de heden door de O. R -K. Vereotiiging »Tabitha" voor Armenzorg geo- penden bazar het geval is, zullen er zeker velen zijn die met gretigheid daarvan gebruik willen maken. Groote zorg is door het bestuur der veree- nigirig aan dezen bazar besteed. Aan de nieuwe zaal van sMusis" is met groen en planten een vroolijk aanzien gegeven met goeden smaak zijn de ten verkoop aangeboden voorwerpen uitgestald. Een ieder kan er zijn gading vinden, De dames zuilen er een keur van handwerken en dames- artikelen vinden; de heeren zullen er vee! zien dat hen tot koopen verlokt; de kleinen dio met mama of zus meekomen kunnen ïdiengeleri" naar tal van begeerlijke zaken. En de grooten mogen gerust meedoen aan het hengel vermaak. Bijzonder zal de aandacht der naar wij hopen zeer talrijke bezoekers trekken, een uitgebreide verzameling van liet hier nog niet erg bekende en toch zoo smaakvolle brandwerkhouten voorwerpen waarop letters, bloemen, arabes ken, teekeningen zijn ingebrand. Niet onvermeld mag blijven een mooi vvinter- gezichtje van Louis Apol, waarvoor echter we! liefhebbers zullen te vinden zijn. Waar zooveel moeite is gedaan om bezoekers te trekken, zal de belooning voor de dames die dezen bazar arrangeerden, niet mogen uit blijven. Een ieder kan daaraan medewerken. Eu wat velen soms afschrikt, behoeft hier geen reden te zijn om weg te blijvende prijzen zijn niet te hoog opgedrevener is op groote en kleine beurzen gerekend. Wie veel geld kwijt wil wezen, koopt ApoTs winterlandschap, wie weinig te missen heeft, kan zich tevreden stel len met een snuisterijtje of een stuk chocolaad. Allen zijn even welkom. Wij vernemen dat het concert van »0rpheus" een dag uitgesteld is. Het zal dus niet Donder dag, maar Vrijdag a.s. plaats vinden. De reden vau dit uitstel is hierin gelegen, dat de heer Urlus, van de Ned. Opera te Amsterdam, Donderdag verhinderd is. De slotrepetitie blijft op hedenavond bepaald. De datum der lezing over vakonderwijs voor a. s. ambachtslieden van den heer H. J. de Groot, waarvan wij onlangs melding maakten, is thans definitief vastgesteld op Dinsdag 22 Novem ber a. s. des avonds te acht ure in »Musis Sacrum". Gelijk men weet gaat deze lezing uit van de afd. Schiedam van het sAlgemeen Nederlandsch Werkliedenverbond." Terwijl een gistwagen van den vrachtrijder J, Kooijman hedenmiddag te 4% werd geladen, passeerde een wagen van den stoommolen sNederland" die het paard van den gistwagen schijnt te hebben aangereden. Het paard week daardoor op zijde, ongelukkig juist tegen den spiegelruit van den heer Wittkampf, waarvan de scherven kletterend op de straat en naar binnen vielen. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 3 partijen schol, houting en spiering de prijzen waren voor schol van f 0.50 tot f I.17l/s, houting van f0.15 tot f 0,30, spiering van f0.20 tot f0.32'/s, alles per koop. BURGERLIJKESTAND. Gehuwd 46 Nov. J. Kool, 28 jaar, en J. van Leeuwen, 25 iaar. - H. J. Putters, 22 jaar, en P. G. Wuisman, 24 jaar. B. de Jager, 35 jaar, en W. Tettelaar, 40 jaar. Gieboron t 45 Nov. Jan Hendrik, zoon van J. H. Stek en J M. Schram, Botterddijk. Theodora, dochter van B. de Bruin en T. van Zanten, Dirkje-Meest erstraat. Antonius Jielis, zoon van B. J. Meyer en M. J. van Diggelen, Breedstr

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2