BINNENLAND. STADSNIEUWS. nooit een bekentenis van Droyfus te kobben, ge hoord, De heer A. wilde toon. Monteil wagen voor do assisen dienaangaande te getuigen, maar Monteil had geantwoord nooit een ver klaring van Labnin-ltenaulb to hebben gehoord. Daar was heb toen bij gebleven. Te gelijk schrijft, Gabriel Mionod in do „Droits do THomme" „Ik bevond mij eens in het begin van dit jnar bij den heer X. Daar was met mij iemand dien ik zal noemen IJ. Wij spraAen ovea* de zaak en IJ begon ons to vertollen: lo. dat zijn familie Lebrun-Eenaulb sinds lang kendo en zeer nauw mot hoon verbondon was 2o. dab op zekeren dag ten huize van, kolonel 'L en in 't bijzijn van IJ door Lebrun-Ronaulb hardop ver klaard was dat Dreyfus hem nooit de geringste bekentenis had gedaan3o. maar dat Lobrun- Renault ach er wel voor zou wachten dat pu bliek to maken, daar hij het consigne had ge kregen te zwijgen en alleen zijn tractememb had om van to leven. Welnu, kolonel Monteil weet dat alles beslist en sinds lang. Ik acht liet voor heb oogenbhk goweascht X, IJ en Z niet te noemen. Maar ik zal daartoe gedwongen zijn, indien kolonel Monteil mij ook maar in 't mul ste tegenspreekt." Omtrent Picquard is nog geen beslissing ge nomen. Zijn hechtenis is verlengd, en mr. La- bori wordt nog niet tot hem toegelaten. De „Rappel" verhaalt dat de mstmeerende officier, kapitein Tavemiier, op Picquard's ver zoek heb adres van het „pebit-bleu" had gefoto grafeerd, en op diens herhaald aandringen had laten zoeken naar een fotografie van dab adres, genomen op den dag toen heb stuk op heb mi nisterie van oorlog werd gebracht. Door verge lijking was toen gebleken dab de adressen niet identiek waren, en dab inderdaad het adres weg- geradeerd en opnieuw geschreven was. Dit zou dus een vroegere lezing omtrent het „pebit-bleu" bevestigen. Prancis de Pressensé is geschrapt uit hot re gister van het Legioen, met gelijktijdig verbod eanige binnen- of buitenlandsche orde te dra gen. De Pressensé, die trouwens zelf het Le gioen heeft teruggezonden, heeft zijn schrap ping heel koeltjes opgenomen. Volgens de „Soir" heeft Lookroy besloten van zijn kant Urbain Gohicr niet te vervolgen, en wel omdat hij vroeger den schrijver met zijn werk lieeft geluk gewensoht. Vandaar oneenig- lieid in den boezem van het Kabinet. Heb blad verwacht dat Lockroy zal aftreden. Gemengde Mededeelingen. Keizer "Wilhelm is gisteren strikt incognito in de haven van Malta aangekomen. De gou verneur, de admiraal en de bevelhebbers der Britsche schepen hebben den Keizer, die niet aan wal is gegaan, aan boord der II o h e n- z o 11 e r n begroet. Morgen wordt de Keizer, steeds incognito, te Port-Mahon, Zaterdag te Carthagena en Zondag te Cadix verwacht. In de haven van St. Malo ligt een Engelsch jacht, de Vanadis, dat door de Fransche autoriteiten van spionage wordt vet dacht en daarom nauwkeurig wordt gadegeslagen. Gisteren is de Italiaansche Kamer geopend met een troonrede waarin de Koning, sprekende over de onlusten, verklaarde te smachten naar het oogenbük waarop aan de verdoolden gratie kan worden verleend. Geconstateerd wordt dat de bui.'enlaridsche betrekkingen goed zijn, zoo als blitkt uit de wijze waarop de uitnoodiging tot de conferentie tegen het anarchisme is ont vangen. Een reeks hervormingen worden toe gezegd de financieele toestand wordt bevre digend genoemd. Binnen het bestaande budget blijvende zal de vloot geleidelijk worden uit gebreid. Italië dat behoefte heeft aan vrede, zoo wordt ten slotte verklaard, heeft zich gehaast zijn adhaesie te betuigen met de ontwapenings conferentie. Bij zijn komst en zijn heengaan werd de Koning evenals de koninklijke familie warm toegejuicht. Een te Johannesburg loopend gerucht zegt dat Cecil Rhodes een plan koestert van een ruiling met Duitschland van een strook grond gebied behoorende tot Duilsch Centraal-Afrika tegen de "Walvischbaai, Gistermorgen hebbeo, naar uit Pretoria wordt bericht, de Boeren de versterking op Magato's berg na een herig gevecht genomen. Twee boeren werden gedood en eenigen gewond. Li-Hung-Tschaog is door de keizerin-weduwe naar Chang-Tung gezonden. Lt had er geen zin in en beriep zich op zijn ouderdom, maar met een dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten kan h(j niettemin vertrekken, -1hm bum" i m~m~1~rr liet tegengaan van overraatlgen arbeid yan volwassen mannen in fabrieken en werkplaatsen. Te Amsterdam werd gisterenavond door het departement Amsterdam der »N-derlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid" eene vergadering gehouden, waarop prof, mr. M. W. F. Treub inleidde het onderwerp»het ontwerp tot het tegengaan van overmatigen arbeid van volwassen mannen in fabrieken en werkplaatsen." De heer Treub begon met te zeggen, dat het ontwerp tot het tegengaan van overmatigen arbeidsduur nog wel eenigen tijd zal uitblijven. Spr. wil niettemin gaaine liet onderwerp be spreken. Hel stelsel van vrjjeti aibeid is eigen lijk ontstaan bij het ven ijzen der steden, maar toen begieep men, dat vrijheid niet ongebon denheid moest zijn. De arbeid weid gebonden aan de gilden, welker wording men zelfs nog niet ten voile heeft kunnen opsporen. De gilden luidden bovenal ten doel eenc regeling der bedrijven zóó, dat de waar, die verkocht werd op behoorlijke wijze ter markt zou zijn gebracht. Dit doel eischte ook beper king van don arbeidstijd der gezellen. Met die beperking beoogde men misschien iets anders dan nu. Bet leven ging niet zoo haastig als nu het economisch leven had een meer stabiel karakter. Maar men begieep toch, dat langer arbeidstijd bet product in qualiteit verminderde. Men vindt, dat alleen bij zonlicht gewerkt mocht worden. Daarbij kwam het slechte kunstlicht dier dagen en het grooter brandgevaar. De gilden hadden niet slechts een industrieel karakter, maar waren ook van religieuzen aard, waardoor ook Zondagsrust in het program werd opgenomen. Deze bepalingen mogen dus niet direct om der wille van den werkman zijn vastgesteld, zij werkten niettemin in zijn voor deel. Zoo speelde de religie een groote rol, waar door de Zondagsrust gewaai borgd werd. In den winter was de rust korter, in den zomer langer, terwijl nachlaibeid bijna constant verboden was. Toen de Fransche revolutie hier had door gewei kt, werd in de eerste Staatsregeling der IJataafsche republiek eenvoudig een streep gehaald door het geheele gildewezen. Toch deed men dit te goeder trouw. Men dacht, dat als ieder zijn eigen weg kon gaan, men zou komen tot de nharmonie économique". Men ging uit van deze drieledige hypothese rieder zoekt zijn eigenbelang; ieder kent zijn eigenbelang en ieder kan zijn eigenbelang ver dedigen." Niet waar is echter dat ieder zijn eigenbelang kent en nog minder waar is het, dat ieder voor zijn eigenbelang kan opkomen, daar waar 't geldt den strijd tegen het kapitalisme. Het bleek, dat de contractsvrijheid, die ten ge volge van het slaisser faire" was ontstaan, oor zaak was, dat de contracten alleen opgemaakt werden door de weikgevers. Van contracfen tusschen weikgerer en werkman, zooals men zich die had voorgesteld, kwam niets. Een ge volg van de contractsvrijheid waren reeds spoedig de walgelijke tooneelen, die de kinder-exploitatie in Engeland te aanschouwen gaf, In 1802 kreeg men in Engeland de eerste wet tot het tegenstaan van kinderarbeid. In de practijk bleven de misstanden, daar de wet niet werd nageleefd, echter even erg. Eerst in 1833 werd in Engeland datgene gedaan wat noodig is, zal een fabriekswet niet zijn een doode letter. Men stelde inspecteurs aan. In 1844 werd ook de beschermende hand van den wetgever uit gestrekt over de vrouwen. Van liberale zijde werden toen talrijke bezwaren ingebracht. Een der bezwaren was dat een inmengen van den staat in de industrie streed tegen de theorie der wetenschap. Hierdoor toch meende men werd niet alleen beperkt de onaantastbare vrij heid van den industrieel doch ook van diegenen die men wenschte te beschermen. Als een practisch bezwaar werd geopperd ïwat zal er worden van de Engelsche industrie, wat zal er worden van de concurrentie?" Het is echter gebleken dat geen land Engeland hier door overvleugelde doch het eene land na het andere volgde zijn voorbeeld na. Toch wilde men wel erkennen dat het goed was, kindei en en vrouwen te behoeden voor te lang werken, maar ten opzichte van volwassen mannen moest de Staat zich onzijdig houden. Als het echter niet aangaat om bepalingen voor vol wassen mannen in 't leven te roepen, gaat 't ook niet aan, zegt spr., bepalingen te maken voor volwassen vrouwen, Van liberale en feministische zijde is nog kort geleden in ons land tegen de bescherming van volwassen vrouwen opgekomen. De oud-minister Van Houten schreef dan ook in 1892 in de ïViagen des Tijds," dat men ten opzichte van arbeidswetgeving reeds veel te ver was gegaan. Langzamerhand is men in verschillende lan den gekomen tot de bescherming der arbeiders. Men heeft de verzekeringswet, de veiligheids wetten, waarbij men volwassen mannen even goed beschermt als vrouwen en kinderen, inge voerd. Zou er inderdaad eenige principieele reden zjjn dat, als men den arbeider wel mag beschermen op het punt van vei zekering, men hem dan niet zou mogen beschermen tegen een te langen arbeidsduur. Toen men nog op het standpunt stond van algehe.ele staatsonthouding, toen kon men nog schermen met het slaisser faire". Nu men echter vrouwen- en kinderarbeid beschermt, waarom zou men dan niet volwassen mannen tegen hetzelfde euvel beschermen. Behalve theoretische argumenten heeft men luide laten klinken het practische argument der concurrentie. Spr. wenscht hiertegen aan te merken, dat de ervaring geleerd heeft, dat de beperking van arbeidsduur volstiekt niet ten gevolge behoeft te hebben eenebeperking van productie. In Frankrijk heeft men bepaald in 1848, dat waar machines gebruikt worden, de arbeiders niet langer mochten werken dan 12 uur. In 1892, toen de inspecteurs de opdracht kregen om na te gaan, of de wet van 1848 wel werd nageleefd, werd deze wet eerst werkelijk toege past. Zwitserland heeft op dit gebied veel meer gedaan. Iq 1877 werd de arbeid als regel be perkt tot 11 uur, nachtarbeid is, evenals Zon- dag«arbeid, als rogel verboden. Voor verschil lende bedrijven en speciale gevallen is de over at beid ouder de tioodige waai borgen toegelaten. Daar heeft men nu wel een algemeene wet, doch de kantons waren bevoegd om nadete gunstige bepalingen in aansluiting met de wet in 't leven te roepen, wat hier en daar dan ook is geschied. In Oostenrijk is de arbeidsduur beperkt tot 11 uur en in Rusland is in 1897 een wet aan genomen, waarin de maximum-arbeidsduur weid gebracht op 11 Vs uur. Amerika heeft ook be palingen gemaakt, doch dit zijn dikwijls schijn- bepalingcn, omdat zij gelden, wanneer niet de beide partijen met'onderling goedvinden er van zijn afgeweken. De Zondagsrust is in meerdere landen opgenomen. In alle landen, waar do ar beidsduur geregeld is, is ook de Zondagsrust geregeld. Verder vindt men nog bepalingen omtrent Zondagsrust in Duitschland, Hongarije, Denemarken en Noorwegen. Bij ons is ook de Zondagsrust gedeeltelijk geregeld. Bij do wet van '1815 hud men echter meer 'toog op Zondagsheiliging dan op Zon dagsrust. Nergens waar men bovenstaande bepalingen heeft ingevoerd wenscht men ze af te schaffen, waar ze nog niet zijn wordt er naar gevraagd. Bij de vraag, hoe zou de regeling in Neder land het best getroffen kunnen worden, meende spr. dat men zich zou moeten aansluiten met wat andere landen deden n.l. den dngarbeid van 11 uur en een nachtaibeid van 1 uur met betere regeling van de Zondagsrust. Wanneer de verbetering in onze arbeidswet- heving niet verder gmg dan de regeling van den arbeidsduur, zou spreker liever'willen dat de regeering met de wet thuis bleef. Immers met de tegenwoordige wet wordt de draak ge stoken. Een regeling die men niet wil of kan naleven werkt veulei felijk. Aan het einde van zijn rede stelde de heer Treub de volgende conclusie sDe uitbreiding van de arbiedswet, ook wat botieft den arbeidsduur van volwassen mannen, is hoogst noodig doch zij dient gepaard te gaan met toezicht, opdat de wetgeving worde nage leefd. Daarvoor is noodig een groot getal van fabrieksinspecteurs, die In staat moeten zijn vol doende coritróle uit te oefenen. Verbetering van toezicht voor- en bovenal. Wij kunnen en mogen, zei spr., de arbeiders niet paaien met woorden. Dat zou onbehoorlijk zijn en ieder arbeider zal liever zien dat men niets doet, dan dat men met woorden schermt." Spr. hoopt ten slotte, dat 't ontwerp, wanneer 't wordt ingediend, zal zijn een regeling om tegen te gaan eu niet om tegen te pralen. De rede van den heer Treub werd door de aanwezigen warm toegejuicht. Blijkens de ingekomen rapporten bjj de inspec teurs der verschillende wapens, is men eenparig van oordeel, dat het verplichte kei kgaao, zooals door de Algemeene Synode der Ned. Herv. gemeente wordt voorgestaan, niet is aan te bevelen, wordende er alleen dan nut gezien in het kerkbezoek wanneer dit geheel uit vrijen wil geschiedt als tot heden het geval was. Naar wij vernemen schonk H. M. de Koningin- Moeder f GÜO voor de noodlijdenden derboven- windsche eilanden van Cuinpao. De heer Cremer, Minister van Koloniën, gaf f500 voor hetzelfde doel. /Nat. Christen Geheelonthouders-Bond. In het lokaal deir Sohiedamscho afdeeling werd heden de provinciale Zuid-Hollandsche vergadering gehouden der Nat, Ohristen-Geheel- Onthoudersvereeniging. Do samenkomst, die bijgewoond werd door 18 afgevaardigden en eenige belangstellenden, kenmerkte zich door een ijverig eensgezind stre ven om de belangen der geheel-onthouders te bevorderen. Met belangstelling werden de referaten dtea* verschillende sprekers gehoord. Allereerst sprak: ds. Benmnk Bolt van Zwammerdam. over „drankgebruik door kinderen". Spreker beant woordde de vraag, of 'b noodig was, op dit on derworp de aandacht te vestigen met een 'krach tig „ja". Hij beriep zidh op een beleende philan- tropische stichting, Waar, volgens getuigenis van den directeur J van de 300 opgenomen kinderen met met een bepaalde neiging tot drank be hept zijn. Drankgebruik zou voor zulke kinde ren een vloek zijn. Maar niet voor deze alleen. Drankgebruik is voor alle kinderen, een groot, zeer groot na deel. Spreker ontwikkelde dezo stefing door haar te bezien uit opvoedkundig, uit versterkend en uit geneeskundig oogpunt, 'tls onpaedagogisdi, kinderen drank te geven, waar volgens 't getuigenis van bevoeg den, alcohol hen, brengt tot het loslaten van den wil en hen dreigt^ zwakkelingen te maken in den levensstrijd. Drankgebruik is onverdedigbaar als ver- sterkingsmiddel. Al meer en meer bekennen immers de doctoren, dat alcohol hoogstens waar de heeft als opwekkingsmiddel. En ver zwakt het gebruik er van niet de hersenen zoo wel als 't zenuwstelsel, de spierkracht evenzeer als 't hart '1 Hiermee hangt ten nauwste samen de voroordeeling van Irinder-drank-gebmik uit geneeskundig oogpunt. Een zeer kleine hoeveelheid alcohol toch ia in staat een kind van 3 jaar te dooden. Dat ook de overheid in dit gebruik van alcohol door kinderen een govaar ziet, Hgt opgesloten in 't feit, dat ver koop aan kinderen bij de wet strafoaar wordt gestold. Na de pauze sprak do heer Swam uit Rotter dam over „huisbezoek als propaganda-middel in onzen strijd". Hij wees er op, dat zoowel leden dor afdeelingen, afvalligen en zwakken, als de drank-ongehikkigeu daar buiten, recht hebben op onze belangstelling, die wij niet krachtiger dan door persoonlijk bezoek uitspreken kunnen. Spr. voerde pakkende voorbeelden aan van de moeilijkheden, aan huisbezoek verbondon, zoo wel als van den zegen, die or uit voortvloeien lean. In do laatste plaats word, na een inleidin» van den heer Mets uit Rotterdam, een geani meerde besproking gehouden over de tweeërlei leden der N. C. G. V. Velen hebben zich aan gesloten, „gedrongen door de liefde van Chris tus" zooals de statuten getuigen. Dezen zijn lid voor hun naast© in de eerste plaats. Maar andte ren sluiten zioh aan, allereerst om zich zelf to steunen. Voor den bloei der voreeniging bleek 't wonschelijk, dit verschil scherp te belijnen. Do aftredende^ bestuursleden, ds. Bennink Bolt en de heer Kousbroek werden bij accla matie herkozen. Verder werd nog gesproken over een gelief koosd denkbeeld der Zuid-IIollandsche geheel onthouders: een openlucht-bij oenkomst. Hot bleek, dat 't moeilijk viel, een geschikt terrein te vinden, maar daardoor niet ontmoedigd, werd besloten, nogmaals pogingen hiertoe aan te wendten. Nadat als plaats van bijeenkomst voor do a.s, voorjaars-samenkomst Vlaardingen was aan gewezen, werd niet dankzegging voor 'b samen zijn de vergadering gesloten. Een eigenaardige tentoonstelling werd to de zer gelegenheid hedenmiddag in heb lokaal „Pa trimonium" gehouden. Indertijd is door d© Na tionale Gluisten-Gelieelontliouders-vereeniging besloten een verzameling aan te leggen van wat over het drankvraagstuk in druk is verschenen. Verbazend vele zijn de verschillende uitgaven van onthoudersvereonigingen en matigheadsge- nootsehappaa in de verschillende landen. Dab de verzameling, tot nu toe bijeengebracht, en berustende bij as, G. L. van den Broek alhier als bibliothecaris van het hoofdbestuur, nog bij lange niet volledig is, kan dus geen verwonde ring wakken. Toch omvat do verzameling, die hedenmiddag te bezichtigen was, ongeveer 800 stuks. Wat verscheidenheidTijdsclniften en verhandelin gen naast tractaten on eigenaardige, treffend® voorstellingen in den vorm van platen en, ja laat ons zeggen, prentenboeken. Veel Neder- landsche uitgaven natuurlijk, maar ook zeer veel Engelsche, en daarnevens Duitsche en an dere. Zelfs de statut-en der Nat^Chr.-Getheel- onthoudersvereeniging in t Maleiseh. 't Geheel vomnt een belangrijke en belang wekkende verzameling, en daarom ook heeft de bibliothecaris, ds. van den Broek, gemeend bij dezo gelegenheid de anders vanzelf in 't verbor gen rustende collectie ten toon te mooten stel len. De heer A. T. M. van Thiol, ontvanger der invoerr. en accijnzen alhier, is, naar wij ver nemen, benoemd tot ontvanger der belastingen en van den waarborg voor gouden en zilveren werken te 's-Hortogenbosch. De heer F. B. M. B. Schiphorst, tlians vaan drig bij het reserve-kader te Amsterdam, i3 voorgedragen voor een benoeming tot reserve- 2e-luitenant, De 46-jarige polderwerker F. J., wonende te Made, die in gezelschap van eenige ander© pol derwerkers met hunne vrouwen, benevens hot huisraad op een sleeperswagen, van Kralingen kwam om naar het werk van den strekdam aan het Oosterhavenhoofd te gaan, viel hedenmor gen te 10^ uur ongeveer van het balcon van den achtersten wagen der team, doordien hij naar zijn kind keek. Gelukkig kwam hij er met een ontvelling aan het voorhoofd af. De wagen met den venhiiisboedel moest op de Koemarkt wachten totdat J. loopende den weg had afgelegd, terwijl een paar mannen hem tegemoet gingen. Een en ander was oorzaak dat een aantal nieuwsgierigen zich op en bij do Koemarkt verzamelden. Gisterenavond waren aan de vi=chmarkt aan gevoerd 1 partij schol, tong en talbot; de prij zen waren voor schol van f 0.25 tol f 1.15, tong van H.85 tot f2.87'/s>, taibot f 1.75, alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 2 partijen schol en voornde prijzen waren voor schol van f0.45 tot f 1.42Va, voorn van 10,15 tot f0.45, alles per koop. In de tweede helft der maand October werden aan het postkantoor alhier verzonden de volgende stukken, geadresseerd aan onbe kenden Brieven. 1. B. Tuneke Co., Amsterdam. 2. Mej. A. Snabiüe, 's-Gravenhage. 3. C. Blaak, Oud-Beijerland. 4. A. Timmerman, Rotterdam. 5. M. Pabberwee, v G. Mej. B. Ileijster, Sclieveningen. Briefkaart. 1. M. Krommenhoek, Rotterdam. Brieven (Buitenland), 1, Mevr, H. Maijer, Frankfurt. 2. H. Graadt, Mecheien.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 4