staSsnïe uim Gemeenteraad. een Duilscher, zonder middel van bestaan, zich bij de politie heeft aangemeld en toen muil' Uuitscheo bodem is overgebracht. Verkiezing te Deventer. De sSoc.-Dem." meldt thans, dat liet pai tij- bestuur der S.-D. Arbeiderspartij, in overleg met geestverwanten uit bet district Deventer, besloten heelt deel te nemen aan de daar uit geschreven verkiezing van een lid der Tweede Kamer, en tot candidaat is gesteld YV. II, Vliegen. Accijns-vorhooging. De Kamer van Koophandel te Arnhem heelt in linie zitting van gisteien een adies vastge steld, dat aan du leden der Tweede Kamer zal worden gezonden en waarin /ij den wentch uitspreekt dat het aanhangige wetsontwerp tot vei hooging van accijnzen niet tot wet worde verheven, Waar de Minister zelf in de begrootingsrede van 1S09 met voldoening constateert, de ver rassend hoogere opbrengst der Rijksmiddelen in 1898 ruim f 3,000,000 meer daar is h. i. het motief voor liet ontwerp tot verhoo ging van de accijnsbelaatingen vervallen. Wat de verhooging van den accijns op nge- distilleerd" betreft, merkt het adres op, dat de verhoogingen op bescheiden schaal geen noe- menswaaidige afbreuk aan hot debiet doen, maar zij bewerken a. dal outduiking, clandestiene invoeren, winstgevender wordt b. dat hetgeen wordt gedronken door degenen die laag staan op de maatschappelijke ladder, hoe langer hoe meer zal worden een voor de gezondheid schadelijk surrogaat c. dat de belastingdruk wordt verzwaard juist daar, waar de draagkracht het geringste is; d. dat de Staat in klimmende mate afhan kelijk wordt van den accijns, die over '1897 de som van f20,251,750 aan den lande heeft op geleverd, of nagenoeg 21Vs pCt. van de geheele opbrengst der Rijksmiddelen, hoofdsom en op centen te zamen gerekend. Naar man verneemt heeft ook de Volksbond zich gewend tot de Koningin met een adres, houdende bezwaien tegen het wetsontwerp tot vei hooging van den accijns op het gedKlillepid en den wijn, zooals dat thans bij de Tweede Kamer aanhangig is gemaakt. Ramp in IVcst-Indiü, Een oproeping is gepubliceerd van de »Cen- trale Commissie tot leniging van den nood der bevolking in de Kolonie Cuiapao" ten behoeve der bewoners van de eilanden St Martin, Saba en St. Eustatiu®, die door den hevigen orkaan in de maand September jl. zijn bezocht. Hulp, vooial spoedige hulp, zegt de commissie, is noodig. De minister van koloniën heeft zich bereid verklaard de geïnde gelden telegraphisch ter beschikking te stellen van den gouverneur van Cuiagao, De centrale commissie beslaat uit de heeren mr. J H, Beigsma, oud minister van koloniën, voorzitter; P. Ten Bo-ch, gep. vice-admnaal, lid van den Raad van State N. van den Brand- hof, oud-gouverneur van Curagao; J. H, Elias, referendaris, chef der afd West-Indische zaken bij het depait. van koloniën; mr. A. F. D. Hartogh, lid van de Tweede Kamer mr. zE baion Maekay, minister van staat, lid \an de Tweede Kamerdr. R. P. Mees R.Azn., lid van de Tweede Kamer; mr. P. M. li. baron Michiels van Veiduynen, lid van de Tweede Katuer; H. Pyttersen Tz., lid van de Tweede Katnermr. F. J. M. A. Reekers, lid van de Eerste Kamer; jhr, mr. J. Ruëll, oud-ministei van buiterilamlsehe zaken, lid van de Eeiste Kamei jhr. mr. H. van der Wijck, lid van den Raad van State, leden ;-G J. tludig, direc teur van de exploitatie-maatschappij der zout- meien op St Martin, penningmeester, Hugo de Giootstraal 84, 's-Giavenhage.1. R. G. de "Veer, oud-administrateur van financiën in Cuiapao, secielaris. De Scheveiilngsclie havon. Naar men mededeelt zijn vanwege de Scheve- ningsche reederij reeds hij den minister van Waterstaat, en N. stappen gedaan om spoedig een wet betreffende den havenaanleg bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. Te Scheveningen vernam men reeds dat een ontwerp van wet betreffende de haven te Scheve ningen reeds in bewerking is, zoodat de in diening eerlang kan worden tegemoet gezien. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid heeft gisteren den heer M. de Mos, lid der Prov, Staten en reeder te Scheveningen ontvangen. Java-Comité. De drie-en-veertigste jaarvergadering van het slava-Comilé" werd gisteren te Amsterdam gehouden onder voorzitterschap van den heer T. M. Looman. Aan het jaarverslag is ontleend dat een nieuwe zendeling H. Hendriks werd afgevaardigd naar de Madoereezen op Oost-Java, terwjjl de oveiigen met ijver werkzaam bleven. De gemeenten tellen te zamen ongeveer470 christenen,de verschillende scholen ongeveer 100 leerlingen, een getal, dat grooter zou zijn, wan neer niet vele ouders hunne kinderen voor den veldarbeid noodig hadden. Uit den Islam traden weinigen tot het Christendom toe. Uit het financieel verslag bleek dat het totaal bediag der uilgaven f'24,907 bedroeg, waarbij de voornaamste sommen waren voor giften, con tribution, enz. f16,989, legaten £2452, waarbij een gift van f 2000 van een onbekende, ver kochte effecten 13000 en nog andeie posten. Uit het bediag der ontvangst bleek, dat een saldo restte van f 132. Bij de modedoelingen der zusterverenigin gen sprak prof. P. D. Chantepie de la Saussaye namens bet ïNederl. Bijbelgenootschap". Spr. verblijdde zich over de uitbreiding der werk zaamheid en over bet feit, dat velschillende kringen nader tot elkadr si ouden dan woeger. lleiinnerd werd dat een gedeelte van den by bel in het Madoereesch was overgezet en door het Genootschap was verspreid. De voor/it»..-i' wijdde voor de pauze nog waanleeretvie woorden aan de grootere belang stelling die do zaak der zending bij de groote pe:a ondervond. Na de pauze hield dr. M. F. van Lennep, predikant te Haat lern een refeiaat over »Eenige gedachten over opleiding tot en belangstelling in het Zendingswerk.", en ten slotte dr. mr, J. Schokking, piedikant te Koudum, over De be perkende bepalingen van de Nedeilandsche wet ten opzichte der Zending in de Nederlandsche Koloniën", waarbij gelegenheid tot bespreking was» Een gemeenschappelijke maaltijd besloot de jaarvergadering, De heer Blussé, lid van Gedep. Statrn van Zuid-Holland, die onlangs op straat een val deed, is thans hersteld, zoodat hij weor is uitge gaan. Dr. Kuyper bezocht 27, 28 en 29 Oct. de Ilollandsche kolpmëu te Giand Rapids en Hol land Mich., en in de daai opvolgende week de flollandschi" nederzettingen te Pella en Oranje City m Iowa. Op alle de/e plaatsen sprak hij voor een groot publiek, en bezocht er alle hoogescholen en colleges, bij welke gelegenheid hij overal de leerlingen en studenten toesprak. Te Holland eindigde het bezoek met een eeie- maailijd, hem door de kolonie aangeboden. Do week van 613 Nov. blijft hij te Chicago, waar hij cén meeting voor de Hollanders zal houden in Englewood. drie lectures zal geven aan de Mc Uoimich College, en één aan de Congregalationist College. Woensdag biedt de Holland Club hem een eere-rnaalüjd aan. (Std.). PERNIS, 18 November. De heer L. Holland, commies bij de directe-belostingen alhier, is van do derde klasse bevorderd tot de tweede. Gemeenteraad, De zitting van den ge oeenteraad is hedeu- namiddag verdaagd tot moigenmiddag 2 uur. De Gemeenteraad heeft in zijn zitting van heclen benoemd tot directeiu- der gasfabriek cn drinkwaterleiding alhier, den heer J. de Bats, directeur der gasfabriek te Harlingen. M ïiat. Christ.-Geln-Ontli.-Yoreeiiiglng. Gisteravond hield de afd. Schiedam van de Nat. Chr. Geh.-Onth.-Ver. alhier baar aange kondigde openbare bijeenkomst. Do zaal was tamelijk goed bezet. De voorzitter, ds. van den Broek alhier, open de de vergadering door te doen zingen psalm 84 :3 cn gebed, waarna liet zangkoor den 118n psalm ten gekoore gaf. Naai' aanleiding van psalm 67 sprak daarop do voorzitter een. kort inleidend woord en. lieotte de afgevaardigden der zustervereenigingen, zoo mede alle verdere aanwezigen, hartelijk welkom. Spreker wees or op boe belangrijk deze dag was voor de afdeeling, daar liet de eerste maal was sedert haar bestaan dat de provinciale vergade ring hier werd gehouden. Nadat hot zangkoor zich nog eens weder bad doen hooren, gaf spreker het woord aan ds. Roose van Rotterdam, die ia tegenstelling met hetgeen vaak gebeurt, den ontkoudersstrijd niet van negatieve, maar van positieve zijde be schouwde. In gevoelvolle, bezielende woorden betoogde spreker boe heb de roeping van ons volk moet wezen als Christelijke natie de Chris telijke matigheid te betrachten, d. w. z, zich. zelf boheerschen moet en daarom den strijd tegen de drinkgewoonten moet voeren, opdat het aan zijn roeping zou voldoen. Terwijl bet zangkoor zich andermaal liet hoo ren, werd eene collecte gehouden ten. behoeve van den strijd, waarop ds. van der Geest van 's-Gravemzande nog een kort woord tot slot sprak en opwekte den strijd tegen d© drinkge woonten te voeren in het belang van broeders, zusters, zonen of dochters in buis. Het zangkoor zong daarop nog een nonrmor, waarna den aanwezigen mannen verzocht word de Zatordagavondbijeenkonisten te bezoeken die in de Boterstraat no. 9 gehouden worden. Na dankzegging door den kaatsten spreker zong do vergadering nog gezang 50 4 en bet zangkoor nog een afscheid en een tob we domen. Te ruim 10 uur was de vergadering af- geloopen. In het verslag van de provinciale Zuid-Hol landsche vergadering der Nat. Clir.-Geh.-Ontli.- "Ver. van gisteren is het drukfoutduiveltje aan't spoken geweest, zoodat, waar bedoeld werd dat sde samenkomst zich kenmerkte door een y verig eensgezind streven om do belangen der geheel- onthoudmy te bevordeien", te lezen stond sale belangen der geheel-onthouders." Een niet geiing verschil I Hot Ned. Werklieden Verbond „Patrimo nium", afdeeling Schiedam, zal cone openbare vergadering liouden op Woensdag 23 November a.s. clcs avonds teil aclit ure in bob lokaal der Vereenigmg. Spreker is do boor ds. Ringnalda, predikant alhier, dio liet onderwerp zal behandelen. „Tvveoerlei Beginsel' Hedenmorgen viel op dc Noordvestgrachb ccu paard gespannen voor eon wagen van den vrachtrijder A. Ivooijman Het dier werd spoe dig op de been geholpen, en bleclc gelukkig geen letsel te hebben bekomen. Gisteravond waien aan de vischmai kt aange voerd 2 partijen scholde prijzen waren f 0 40 tot f'1.15; hedenmorgen worden aangevoeld 4 partijen schol, tong, rog, bot en spiering; de prijzen waren voor schot van f0.30 tot fl.40, tong van f0.25 tot f3.35, tog van f0,40 tot f0 82i/„ bot van f0.45 tot f 0.75, spiering van f 0.10 tot 0.27i/2, alle^ per koop. Hedenavond 7 uur afslag van schol. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild 18 November. Notaris: 11. B. E. Blmssg. De gist- en spiritusfabriek, genaamd nDe. Noord", met gistpakbuis, kantoor, ketelhuis met geineteelden schoorsteen en open grond, ge legen Willemskade 23 en Spuistiaat 3, kad sectie L, nrs. 597 en 598, groot 6 are, 32 centiare, f 14300. Een pand, genaamd sDe Maas", ingericht tot molen, met 2 /oldeis en open giornl, ge legen Willemskade 21, hoek Spuistraat, kadas ter sectie L, no. 615, grooL 3 ai e, 37 centiare, f2100. Twee woningen, gelegen Polderstraat nrs. 10 en '14, Lui. sectie I nrs. 473 en 474, groot 55 centiare, '1. f300, 2. f300. BUR GE RL II K E STAND, ttiulcrtrouird 17 Nov. P. J. de Graaf, 47 jaar, en F. W. de Roo Ie, 45 jaar. N. van der Plas, 22 jaar, en A. Veilioeckx, 24 jaar. «Geboren i 16 Nov. Johanna, dochter van C. P, li. Ram berg en J. Seholte, Kethehtraat. '17 Nov. Christina Liduina, dochlei van G. van der Linden en E. J. H.Scheflers, Groenelaan. Overleden 17 Nov. Jacobus van den Tempel, oud 35 jaar, Lange Kerkstraat, Verr/adering van Vrijdag 18 November 189S, des namiddags ten twee ure. Voorzitter de Burgemeester, do heer II. J. Versteeg. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vergaderingen van 31 October j.l. worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stuk kon: 1. „Provinciaal Blad", waarin uiededeeling van do benoeming tot arr.-sehoolop/iener in hot arrondisse ment Qorincbem van den beer L. A. V. Noorduijn. 2. Vnn Gedeputeerde Staten dezer provincie, Mis sive ten geleide van hot door hen goedgekeurde kohier no. 2 der plaatselijke directe belasting naar liet inkomen, dienst 1898/9. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Idem, Missive het bericht bevattende dat bij K. B. van 21 Octobw 11. no. 9 nan W. Maltha, eervol ontslagen onderwijzer aan cene openbare lagere school alhier, een pensioen ton laste van den Staat is verleend ten bedrage van f000 'sjaars, met ingang van 1 Juli 11. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Van B. on W., Missive daarbij aanbevelende om te worden benoemd tot directeur der gemeentelijke gasfabriek en drinkwaterleiding den heer J. do Bats directeur der gasfabriek te Harlingen. 5. Idem, twee ontworp-besluiten tot het doen van af- en oversebrijving op de gcmecntc-begrooting, dienst 1898. 6. Idem, Missive naar aanleiding van eene opmer king van het raadslid, den heer P. O. M. Jansen, in "eene vorige raadszitting waarbij zij aantoonen dat dc Koopmansbeurs niet te beschouwen is als eenó vaste inrichting bedoeld in punt 4 van art. 245 der gemeentewet. Aangenomen voor kennisgeving. 7. Idem, Missive met ontwerp-raadsbesluit tot hot vragen van goedkeuring aan de Gedep. Staten tot het aangaan van de geldleeningen ad f 100,000.— en f 57,000.waartoe besloten werd respectievelijk bij raadsbesluiten van 26/27 October 1897 on 31 October 1898. Dc behandeling er van zal straks aan de ordo worden gesteld. 8. Idem, Missive hun voorstel bovattende tot het aangaan van eeno overeenkomst met do Directie der Stearine Kaarsenfabriek „Apollo" met betrekking tot bet doen aansluiten van do terreinen dier fabriek aan de grondopboogingen dor gemeente aldaar. Ter visie gelegd, ter behandeling in de volgende vergadering. 9. Van het raadslid den beer M. C. M. de Groot, eene nota van bemerkingen op de ontworp-verordo- ning op de beffing van eeno plaatselijke directo belasting naar het inkomen. Hierop zal worden gelet bij de behandeling van de heden aan de orde zijnde ontwerp-verordening. 10. Missivo van de schoolcommissie, aanbeveling ter vervulling der vacature ontstaan door de perio dieke aftreding des heeren P. C. M. Jansen. Op do aanbeveling zijn geplaatst de heeren1. P. 0. M. Jansen; 2. H. B. E. Blaisse, 11. Van den heer G. Montfoort, commies-chef ter gemeente-secretarie afd. O, schrijven daarbij dank- betuigendo voor do verhooging zijner jaarweddo. 1 Aangonomen yoor kennisgeving. 12. Van mej. II. Plohil te Rijsoord, schrijven daarbij dankbetuigendo voor bare benoeming" tot onderwijzeres bij hot lager onderwijs alhier. Aangenomen voor kennisgeving 13. Van den beer A. W. Schade van Westrum, schrijven houdende kennisgeving dnt do benoeming tot regent dor Hofjes van Belois, voor den tijd van zes jaren, door hem wordt aangenomen. Aangenomen voor kennisgeving. 14. Van J. J. Gabel, verzoek om ontheffing op zijn aanslag in do plaatselijke directe belasting naar bet inkomen, dienst 1898. Om onderzoek en advies in banden gesteld der Commissio voor do plaatselijke belastingen. 15. Van J. M. Stolk, do wed. W. Verveen en wed. A. Versehurc, Adressen betreffende vermindering op don aanslag in de plaatselijke directe bclastingnaar bot inkomen, dienst 1898/9, van overledenen. Om advies in handen gesteld van burg. cn wetb. 16. Van K. Schravcr, gepensioneerd le luitenant pl.-ndj. te Rotterdam, Adres ten geleide vau een' aantal exemplaren zijner brochure getiteld„Wen ken cn ïandgcvingen op verschillend gebiod." Aangenomen voor kennisgeving. Benoeming van oen directeur der gas- en waterleiding. Aan do ordo is Benoeming van een directeur der Gasfabriek en Drinkwaterleiding. Op de aanbeveling is als eenige geplaatst de heer J. de Bats, directeur der gasfabriek te Ilarlingcu. Do boer N o 1 e t meent dat bij deze sollicitatie niet is gegeven, waarom is gevraagd. Spr. meende dat het hoogo salaris alleen is gehandhaafd omdat verwacht werd dat do boston op bet gebied van gas- cn waterloiding-directeuron zouden solliciteoren," Do voorgedragene hectt niet die aaubcveling voor do waterleiding welke spr. wensebclijk acht met bet oog op do groote werken die op dit terrein zullen moeten worden gemaakt. Daaiom acht spr. het be zwaarlijk om nu op do benoeming in te gaan. De beer Van Westendorp antwoordt dat B. cn W. hebben gemeend dat de hoofdbetrekking was directeur dor gasfabriek. Specialiteiten op het gebied van waterleiding zijn er slechts enkelen. De voorgedragene heeft wel iets ann do waterleiding gedaan. Een combinatie in één persoon van specia liteiten in beide afdeelingon is mot to verkrijgen; uitstel acht spr. dan ook nutteloos. Do heer N o 1 e t herhaalt dat beide eischcn door B. en W. zijn gesteld. Spr. aebt hot salaris plus de emolumenten te hoog voor iemand enkel specialiteit op hot gebied van gasfabricatio. Do urgentie van een benoeming acht spr. boven dien niet zoo groot, daar de waarnemende directeur naar genoegen der oommissie do directie waarneemt. Do Voorziter vraagt of hot voorstel-Nolct alleen betreft „uitstel" zonder meer. De beer N oc t antwoordt toestemmend. De Voorzitter acht het te onbepaald. De hooien mr. Jansen en Elzevier Dom ondersteunen het voorstel-Nolet. Mr. Jansen ondersteunt het voorstel, omdat èn de wijze van voordragen èu dc persoon die is voorgedragen niet de goedkeuring van spr. kan wegdragen. Do Voorzitter vraagt of spr. niet buiten de orde gaat. De heer int. Jansen zal slechts zijn stem mo- tivecron. Spr. acht uitstel noodig omdat op bet oogenblik naar spr.'s meeniug niet de voordracht zóóis om tot een benoeming over te gaan, waaaraan bet groote salaris verbonden is. Do boor Westendorp vraagt wat de heeren dan verwachten. Andere sollicitanten zullen niet komen; de salarissen elders zijn, behalve Zntpbon, niet kleiner. De voorgedragene is 6 jaar in het gas- vak geweest. Do voorgedragene is wel op do hoogte van uo waterleiding, ai zullen wij bom niet kunnen opdragen het ontwerp van groote veranderingen in do fabriek. De heer N o 1 c t verlangt ook niet dat bij een dergelijk ontwerp zelf zal maken, maar wel dat hij die zal kunnen beoordceleu cn aan de praktijk toetsen. Wat spr.'s plan is met het voorstel kan nog niet dadelijk gezegd worden; hot is mogelijk dat het nuttig zal blijken twee directeuren te beuoemen omdat er geen te vindon schijnen tc zijn, die beide takken kennen. Wij hebben niet gekregen wat wij vroegen. Wan neer u bestelt een fazant on u wordt geleverd een prachtige patrijs, dan behoeft D toch niet te aecep- teeren. Voor ceu enkel gasdircctcur' is de belooning te hoog. De Voorzitter raadt na do toelichting des hoeren Nolct af hot voorstel aan te nemen. Spr. acht het noodzakelijk dat ceu betrekking van bctcokcnis een bezoldiging van beteekenis heeft. Bij dc benoe ming van den beer Roelants tot directeur der water leiding hooft de Raad toen roeds getoond dat de vcreeniging der beide betrekkingen do voorkeur ver dient on de heer R. was toch ook slechts directeur dor gasfabriek. Splitsing van do beide betrekkingen acht spr. in strijd met bet gemeentebelang. Spr. meent dat de beer Mr. Jansen buiten de ordo ging, maar ook het tegen deel zou weinig afdoen. Dat do voordracht slechts éen persoon betreft is niet omdat do andere sollici tanten niet de capaciteiten zouden hebben. Maar de verordening eisebt niet dat meerdere personen wor den voorgedragen en nergens blijkt dat de Raad oen meervoudigo voordracht eischt. Voor B. en W. is de meest aanbevelingswaardige de heer de Bats en do raad zal dien aanbevolene al of niet kunnen bcnoouaen. De directeur wordt door don raad benoemd op aanbeveling van B. en W. Het zou spr. leed doen wanneer dc benoeming werd uitgesteld op do gronden door den keor Nolet aangegaan. De beer mr. Jansen acht uitstel wensohelijk. Do beteekening der aanbeveling die do voor zitter daaraan gcoft, is niet door do leden begrepen. Gaarne laat spr. do taak over aan B, en W. om de noodige inlichtingen in to winnen on over ao capaciteiten te oordoeicn. Maar in dit geval wonscht spr. die gelegenheid thans nog te openen. Do Voorzitter antwoordt dat de Raad de gelegenheid hooft gehad om te onderzoeken. Spr. wenscht ven don heer mr. Jansen tevernemen wat hij dan toch wenscht te doen. Spr. is bereid besloten zitting aldio inlichtingen te geven omtront den persoon dio hij bozit. De heer mr. Janson wenscht dit met Hot voorstel-Noiet in stemming gebracht wordt verworpen mot 12 tegen 9 stemmen. Vöór stomden do boeren: Van Buijsen, v, d. vlies, Dicnsko, Elzevier Dom, Nolet, P. Jansen, mr. Jansen, Smit en Klein. Benoemd wordt hierna de heer Jdo Bats mot 12 stommen; 5 blanco biljetten worden ingolevord

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2