:52"° jaargang. Zondag 20 en Maandag 21 November 1898. 9787. Tweede Blad COLLI No. 3775. Verschijn! dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. jTcThOELANTS. VLAARDINGEN. f*. te. BIANEMA^P. iBOKKHMswa?aiJB voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.80 Afzonderlijke nommerso,02 BUREAU BO'Ï^ER8T,RAA'I, JO, Itelepltoon Ko. H23. ABVBnTEKTrepwjB: van 1—5 gewone regels met Inbe grip van eene Courantƒ0.52 Iedere gewone regel meerq jq Bij abonnement wordt korting verleend. Hemeentebcgrooting. Het afdeelingsverslag van de sectiën, uifc don gemeenteraad is verschenendaaraan ontlee- !'j nea wij liet volgende wat betreft de Uitgaven. fw* Y Algemeens beschouwingen. '?r .7 De 1ste sectie hield geen algemeena besehou- f; Wingen. De 2de sectie is van oordeel, -dat bij de dl- reotie der gemeentewerken over hot algemeen 5; eone te ruime opvatting heersdit, die zicli ook afspiegelt in do raming van verschillende pos- 'V De 3de sectio heeft met verwondering kennis gsaomon van den ontvangpost onder no. 7 der 'jjjb^rooting, ton bedrage van f 10,000, als be- ;£'lasüng op gebouwde eigendommen. Over een V': dorgehjken post wensehte zij geen oordeel uit te spreken, omdat die belasting noch op de f( "wijze als voorgesteld is, noch in beginsel door den Baad is goedgekeurd. Zij stelt voor dat de Baad vóór het behandelen der begrooting on- 3 derzooke. op de wijze aangegeven bij art. 29a I van het x-eglemont vim orde, of verhooging van f den hoofdohjken omslag, invoering eener belas- ting op srebouwde eagendamrnem, verhooging van J havengeld, invoering van een kadegeld, verhoo- I ging van heb liggeld van schepen, in beginsel wenschelijk wc rdt geacht. Ten aamzier van de uitgaven wensdit de sec- tao in liet algemeen de opmerldng te maken dat •wel is waar de gemeentewerken thams uiterst solide worden uitgevoerd, doch dab daarbij eene te ruime opvatting is waar te nemem, hetgeen met het oog op den financiëelen toestand der ge meente minder wenschelijk wordt geacht. Yolgn. 48. Jaarwedde, van do bouwkundigen en van d© opzichters. De 2e sectie hoopt dat de I' in dienst der gemeente zijnde tijdelijke opzioh- ij, fcers zoo spoedig mogelijk zullen worden ont- I slagen. Yolgn. 49. Jaarwedde van da ambtenaren en ij! bedienden der gemeente-secretarie. De 2e sectio heeft geen bezwaar tegen do hoogere raming van dezen post. Men vertrouwt, dab wanneer j\, het personeel tor secretarie de voorgestelde ver- ir, sterking zal hébben ondergaan, tob eene alge- meene hernommoring der gebouwen in de ge meente, waaraan reeds gcruimen tijd dringend behoefte bestaat, ten spoedigste zal worden overgegaan. Yolgn. 52. Jaarwedde van keurders, wegers enz. De 2© sectie merkt, op dat de waagmeester 6/10 dei' bruto opbrengst van heb weeggdd ge niet. Deze opbrengst is onder volgn. 9 geraamd op f 600, zoodat de belooning vian den waag- meester had moeten zijn uitgetrokken op f 360 en niet op f 420. De sectio stélt derhalve voor dozen post mot f 60 te verlagen. Yolgn. 53. Jaarwedde va.n de sluiswachters en van den brugwachter. De 3 de sectie zegt, cüat in. dezen post is opgenomen f 200 voor de beckoning van de Koningin Willielminaibrug. Men wemsdib te vragen of die som voldoende l wordt geaoht om eene richtige bediening der brug gedurende heb geheele' jaar te verzekeren. m. Op den 16den Januari 18... kwam op het jlLyonsclie station te Parijs uit Grenoble een .rigroote, zorgvuldig gesloten kist aan, om van- daar afgehaald te worden. Op het deksel was 1. een kaartje bevestigd, waarop men den naam Alfred Jolybois las, anders niets. Overigens zag deze kist er precies zoo uit als alle andere kis ten. Men bracht ze gelijk met ander vracht- j goed in een goederenloods. Daar bleef ze vijf dagen. Des morgens op den zesden dag gebruikte de E^dhef van bedoelde loods juist zijn ontbijt, welk genot hij kruide met de lectuur van zijn krant, jj'toen hij plotseling een eigenaardigen reuk in v den neus kreeg. Heb was een, reuk als van bedorven vleesah. Hij siep den pakhuisbaas bij zich. „Hebben we hier wildbraad?" Ontkennend antwoord. „Merkwaardigi" Mijnheer de chef stond op ten maakte een bocht door het pakhuis; hij be groot den eenen colli na den anderen en over- J tuigde zich eindelijk dat de bijzondere reuk uit l;-' de bovengenoemde kist kwam. t' Het was toch in elk geval vreemd, dat een Yolgn. 62. Onderhoud van heb Raadhuis. De 2de sectie zegt, dat de hooge raming van dezen post zeer de aandacht trok, vooral in verband met de aanzienlijke sommen, welke in de laat ste jaren voor onderhoud worden besteed. Niet gemotiveerd is waarom voor hot gewoon onder houd is uitgetrokken f 300, togen f 125 in het vorig jaar, waarom men voorstelt dit onder deel met f 175 te. verlagen. Gaarne zou men ook eene opgave ontvangen van. hetgeen noodig wordt geacht voor verbetering of restauratie van het Raadhuis. De 3d© sectie was, in verband met de buiten gewone herstollingen die in de laatste jaren aan heb Raadhuis hebben plaats gehad, zeer ver wonderd over het hooge cijfer dat tlians weder wordt voorgedragen. Afgescheiden van de vraag in hoever de gespecificeerde uitgaven noodzake lijk zijn, meent men dlafc sommige onderdeelen tot een te hoog cijfer zijn uitgetrokken. Zoo wordt voor gewoon onderhoud geraamd f 300 tegen f 125 in het vorige jaar, terwijl voor her stelling van het plafond m de kamer van den concierge 85 is gestold, wdke herstelling naar men meent, wel voor f 40 is uit te voeren. Het bmnenverfwerk, geraamd op /'45, is naar mem vertrouwt nog wel voor uitstel vatbaar. Op grond van een en ander stolt de sectie voor, de raming van dezen post met ƒ290 te verminde ren. Overigens zou mem gaarne vernemen, of na d'e uitvoering der aangegeven herstellingen, nog meerdere buitengewone uitgaven in de eerst volgende jaren noodig geacht worden. Yolgn. 63. Meubelen voor het Raadhuis. De 2 de sectie zegt, dat niet gebleken is waarom deze post f 40 hooger wordt geraamd dan in het vorig jaar en men stelt daarom voor de naming met dat bedrag te verlagen. De 3de sectie merkt op, dat ook deze post hooger geraamd is dan in hat vorig jaar, zonder dat de reden daarvan duidelijk is aangegeven. Men stelt daarom voor, de raming met f 40 te verlagen. Yolgn. 76. Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen. De 3de sectie aoht de raming ad f 400 voor grint, schelpen, tuinbanlcpooten, materiaal, verfwexk enz. te hoog en vleit zich met de hoop, dat hia-op wel f 100 zal zijn te bezuinigen. Zij stelt daarom voor den post met dat bedrag te verminderen. Volgn. 78. Pompen en riolen. De 3de sectio zegt, dat voor de bemaling der riolen aan de Biersloot f 730 wordt geraamd. Men vraagt of in deze bemaling niet op goedkooper wijzo is to voorzien, bijv. door middel van een gasmotor. De kosten van een urinoir bij de Ned. Herv. Kerk ad f 300 acht men bijzonder hoog ge raamd en men zon gaarne vernemen of op dit onderdeel bezuinigd lean worden. Volgn. 79. Onderhoud van havens, vaarten enz. Do 2de sectie merkt op dat in dezen post is opgenomen f5000 voor vernieuwing van 45 M. beschoeiing bij de aanlegplaats der stoomboo- ten. Per strekkenden meter worden dus do kos ten berekend op ƒ111, een bedrag dat verbar zend hoog wordt geacht in vergelijking bijv. met het bedrag waarvoor eenige jaren geleden een gedeelte sdioeüng bij de meelfabriek werd vernieuwd. Maar afgescheiden hiervan meent men dat geheele vernieuwing van bedoelde be schoeiing niet noodzakelijk is. Zij staat toch nog behoorlijk in de rechte lijn en verzakkingen in de achterliggende kade zijn niet te bespeu ren. Men meent te mogen aannemen, cLit wan- kist, mot een inhoud, die aan een keur onder- woipen was, als gewoon vrachtgoed behandeld was. Nog merkwaardiger was het, dat men de kist, die daar reeds zes dagen stond, nog niet gereclameerd had. Daar moest een misdaad achter steken. Want het was nog niet lang geleden, dat men in een kist het aan stukken gehouwen lijk van een vrouw had gevonden, en dat was eveneens in een stations-goederenloods van een der grootste steden van Europa. Deze geur, de onvoldoende aanwijzingen, de kist zelf lang, smal, van on- gescliaafde planken alles werkte mede om in den beambte de herinnering aan die misdaad weer op te wekken. Op dat oogonbhk kwam de stationschef aan- geloopen. De chef van de goederenloods deelde hem dadelijk zijn verdenking mede. „Verduiveld! Het is werkelijk een afschuwe lijke lucht!" Men liet den commissaris van den .politie post van het station halen. Het was duidelijk een misdaad. De politie beambte raadde aan de kist te openen. En nu aanschouwde men iets verschrikke lijks. Op den bodem van de kist lag achterover een romp zonder armen, zonder voeten, waar van de menschelijke vormen tengevolge van neer ongeveer 20 palen etn de gording worden vernieuwd, d'e schoeiing nog wel een tiental ja ren dienst kan doen. Daarvoor zal waarschijn lijk genoodigd zijn voor 20 palen 1000, voor de gordmg f 300, samen. 1300. Rekent men hier bij nog 700 voor onvoorziene kosten, clan zou mot oen bedrag van 2000 kunnen worden vol staan. De seotie stelt daarom voor den post met f 3000 te verminderen. De 3de sectie merkt eveneens op, dat voor vernieuwing van 45 M. beschoeiing bij de aan legplaats der stoobooteu ƒ5000 wordt ge raamd. Daargelaten dlab dit cijfer zeer lioog schijnt, meent de sectie op grond van bekomen inlichtingen dat dit gedeelte sehoeiing nog wel voor herstel vatbaar is en dab de kosten daar van eene som van f 2000 niet behoeven te over schrijden. Men stelt daarom voor den post met f 3000 te verlagen. Volgn. 84. Dag- en weekgelden der werklie den enz. en verdere kosten der fabricage. Do 2de sectie merkt op, dat bijna, alle onderdeelen van dezen po-st tot een beduidend hooger be drag zijn uitgetrokken dam in het vorig jaar, samen opleverende een verschil in meerder van 3221, zonder dat die verheugingen gemoti veerd zijn. Men stelt daarom vcor, den post te verlagen mot f 3000. Do 3de sectie zegt, dat versohillende onder dooien van dozen post beduidend hooger ge raamd zijn dan in het vorig jaar, zonder dat voor die verhoogingen motieven zijn aangevoerd. Men kan zich niet voorstellen, dat voor onder houd van karren, wagens, landwagens, schuiten enz. 195 en voor het onderhoud van een roei boot en eon praam 260 zou benoodigd zijn. Eene verlaging met respectievelijk ƒ95 en ƒ50 schijnt veilig te kunnen plaats hebben. Ook zou men de volgende onderdooien wenschem te vermindereu- voor wandelplaatsen niet ƒ150; pompen en riolen met ƒ180; havens, vaarten enz. met f 500, en zulks in verband met de vrij hooge ramingen voor die onderwerpen reeds m andere posten opgenomen. Resiuneerende, steil de sectie voor, den post in totaal met 1075 te verlagen. Gaarne zou men ook inlichting beko men, waaraan het is toe te schrijven dab terwijl onder volgn. 83 voor aankoop van materialen ten behoeve van huizen, torens enz. 1200 wordt geraamd, voor het verwerken daarvan de beduidend hoogere som van 1800 wordt uit getrokken. Men. meent, dat er tussohen beide ramingen eenig verband dient te bestaan. Yolgn. 96. Onderhoud, verlichting en verwar ming der wachthuizen. De 2de sectie zegt, dat hiervoor wordt uitgetrokken f 705 tegen 540 in hot vorig jaar, zonder dat de reden der ver hooging is aangegeven. De sectio stelt uit clien hoofde voor den post 165 lager te ramen. Do 3de sectie merkt op, dat hiervoor wordt geraamd 705 en bovendien arbeidsloon (op volgn. 82) 200. Het is niet duidelijk waarom voor de politie, wacht en heb havenkantoor eene zoo hooge som wordt noodig geacht en men stelt derhalve voor, don post met 200 te vermin deren. Yolgn. 107. Onderhoud van scholen en on- derwijzerswoningen. De 2do sectie zegt, dat voor gewoon onderhoud f 500 meer wordt uitgetrok ken dan in heb vorig jaar, welke verhooging niet wordt toegelicht. Mitsdien wordt' voorgesteld den post met dit bedrag te verminderen, waar tegen zeker geen bezwaar kan bestaan, nu het onderhoud der woningen van do hoofden der deze vreeselijke verminkingen nauwelijks meer te herkennen waren. Het hoofd was eveneens van den romp geseheiden. Ook van de huid was geen spoor meer te ontdekken. Het vleesch had roods een blauwachtig, bijna zwarte Idem' aan genomen. Bovendien waren er sporen, aanwezig van een diepe wond, oogenschijnlijk veroorzaakt door een messteek, die met groote kracht was toegebracht. De misdaad, scheen acht of tien da gen geledon gepleegd te rijn. De commissaris van politie liet de kist dade lijk m een afzonderlijke loods brengen on tele grafeerde naar Grenoble. „Kent u ook een zekeren heer Jolybois?" „Neen." „Kent u ook een zekeren heer Louis?" Dat was de naam van den expediteur. „Neen." Meer had men niet noodig te weten. Men had hier te doen met een misdaad, die onder do ge heimzinnigste omstandigheden volbracht was. Do politie stelde er den officier van justitie mede in kennis. En reeds had het nieuws dei- ontdekking zich over het sreheelo station ver spreid. Do reizigers verdrongen zich voor de deur van don politiepost en men moest de me nigte met geweld uit elkaar drijven. Sommigen moenden reeds to weten dat men Burgerschool en Meisjesschool voor M. U. L. O. vervalt. Volgn. 130. Kosten voor openbare vermake lijkheden. De 2de sectie zegt, dat voor kosten bij nationale feesten thans wordt uitgetrokken ƒ160 en f 55 of ƒ215, togen ƒ160 in vorige jaren. Men aoht laatstgenoemd cijfer voldoende en stelt daarom voor de raming met 55 te verminderen. Volgn. 142. Va-betering en uitbreiding van hot riool- en stratemiet. De 2de sectio zegt, dat hierin is opgenomen 2370 voor nieuwe bestra ting met- scoriaebricks van heb zuidelijk eindo van de Wesbhavenkade. Do bestaande bestra ting van dit gedeelte is echter, behoudens een klemo oppervlakte, die herstelling eisoht, nog in goeden toestand. Men stelt daarom voor dit on derdeel althans voor 1899 te royeeren. Do 3de sectio aoht de voorgestelde bestrating met scoriaebrioks van het gelieele daarvoor aan gegeven vak op de VVesthiwenkade vooralsnog niot noodig. Bepaalt men zich tot dat gedeelte wat thans herstel cisclit, dan kunnen de kasten met ongeveer de helft worden verminderd en men stelt daarom voor den post met ƒ1185 te verlagen. Volgn. 145. Uitbreiding van hot Hof. De 3de sectie aoht het gerad'em, daar eene uitbreiding van liet Hof in 1899 zeker zelfs niot in over weging zal worden genomen, in verband met den financiëelen toestand der gemeente, clien post ook niet voor „Memorie" uit te trekken en stolt mitsdien voor dit volgn. te royeeren. Yolgn. 146. Brag over de keersluis. Do 1ste sectie zegt, dat in verband met de aangevoerde bezwaren tegen eene overbrugging van do keer sluis zonder kostbare versterkmgswerken, de vraag is gerezen, of voor heb geval do Raad m die bezwaren mocht deelon, in do behoefte die tot het voorstellen van die overbrugging heeft geleid, niet op andere wijze zou zijn te voor zien. Hoofdzaak toch is, dat men da bewoners van het zuidelijk deel der gemeente tem oosten van de Haven in kortere verbinding wenscht te brengen met don spoorweg, en dat doel zou, zij het dan ook niet zoo afdoende, ©enigszins kunnen bereikt worden indien te verkrijgen wa re, dat een halte werd gemaakt aan den gepro- jectoerden ovemveg bij de Koningin Wilhelmi- na Haven, in vervanging van do halte aan don Schieclamschen dijk. Sten zou hieromtrent gaar ne hel gevoelen van B. en W. vernemen. Wordt vervolgd Slnatsbegrooting 1SS)9. Marine. Bij het afJeaEngsonderzook van Hoofdstuk VI der Staatsbegrooting voor 1899 merkten eenige leden op, dat met db zware offers die voor onze Marine worden gebracht nagenoeg niets is bereikt, aangezien het materieel onzer zeemacht nog steeds in hoosrst onvoldoenden toestand verkeert. Aangedrongen werd op het vaststellen, van den werkkring onzer Marine zoowel voor de ko loniën als hier te lande, daar er anders geen waarborg bestaat, dat aan het stelselloos aan schaffen van materieel een einde kome. Opgeko men werd tegen de nog altijd gebruikelijke uifc- kceringen uit de Indische begrooting ter bestrij ding van kosten der Nedeaiandsche Zeemacht. in don vermoorde een der voornaamste kooplie den uit Grenoble herkend had; anderen be weerden dat een kleinzoon zijn eigen grootvader geslacht had. Eén ding stond vast. Het lijk was dat van een bejaarden, zee dikke, maar reeds afgeleefden persoon. De opgewondenheid op het station bereikt© haar toppunt. Plotseling was er een beweging merbaar in de menigte. Een ldein heer met een waardig uiterlijk, een bril op den neus en een kaal hoofd begaf zich, vergezeld van een tweeden heer, die een blauwe brd droeg, in het politie-bureau. Ieder wist dadelijk, dat deze twee lieeren de officier van justitie en de griffier waren. De algemeene opmerkzaamheid was zóó op deze personen gericht, dat een heer uit Lyon, die inlichtingen verzocht, moeite had antwoord, te krijgen. „Wilt u mij nu eindelijk antwoorden?" „Wat blieft ui" „He vraag u nu al voor de derde maal, of u iets weet van een kist, die hier moet aangeko men zijn?" „Wat voor een kist?" „Een kist, die voor zes dagen in Grenoble is aangegeven." „GrenobleVoor zes dagenDat is misschien, de moordenaar!"

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5