Uit <le Staatscourant. TCmist en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Men verlangde, dat do Kegcermg de diensten, dio do zeemacht, mot betrekking in, do eerste plaats tot de koloniën, in da tweede plaats tob hot moederland, zal liebben te bewijzen zoo scherp mogelijk omlijnd zal aangeven alsook do middelen waarover de Regeeaing moet kunnen beschikken. Verschillende leden gaven, nadrukkelijk den wonseh te kennen, dab voor niouw op stapel to zetten materieel geen golden meer zullen worden aangevraagd, alvorens een beredeneerd plan voor de verdox-o reconstructie dor oorlogsvloot, steu nende op eon uitgewerkt stelsel van verdediging van moederland en koloniën, vergezeld van een wetsontweip strekkende om do noodige vastheid to geven, aan de Staten-Generaal zal zijn over gelegd. Overlegging van een volledig plan van aanbouw gebaseerd op eon plan van organisatie is ook daarom noodig, omdat do Volksvertegen woordiging moet kunnen booordeelen of do re constructie der vloot zonder bijzondere geldelij ke voorzieningen is tot stand te brengen. Vooral word or op gewezen, dat mem reke nende op een jaarhjksoh bedrag van f <1,200,000 als maximum voor aanbouw, eerst in 1905 ge reed zal zijn mot hot stelsel dat detze minister aanneemt, tonvijl reeds in 1892 aan het gepant serde clefensio-materieel nagenoeg alle strijd- waarde werd ontzegd. Door andere leden werd het verlangen naar een bij de wet vastgesteld organisatio-plan niet gedeeld. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over- hot voorgestelde schepen-type ür liet algemeen, alsook ui het bijzonder over de technische eigen schappen. Wederom werd gevraagd of de pantsersche- pon wel geschikt zijn voor den Indischon dienst, daar vooropgesteld werd dat dit typ© van. schel pen in hoofdzaak bestemd is voor den dienst in Inclië. Er werd over geklaagd dab omtrent de plaatselijke verdedigingswerken van de havens Ln Indie zoo weinig liokb wordt verspreid. Sommige leden zouden alvorens gelden, toe te staan voor een tweede pantsea-schip, willen af wachten hoe de eersteling van dit type in hot gebruik zal blijken te voldoen. Verscheidene leden verklaarden, zich reeds nu togen aanschaffing van een tweede schip van heb hier bedoelde type, dat zij als a double usage, op de bekende gronden bestreden. Do voorstanders van het kruisortype meenden in den Spaansch-Amcriikaansohen oorlog steun te vinden voor liumie opvatting, dat het auxiliair eskader uit kruisers behoort to bestaan. Meerdere leden betuigden warme insbemming met den voorgenoemden aanbouw van een twee- do pantser-schip van hot bedoelde typ©. Sommi gen betreurden zelfs dab de fmancieele draag kracht niet toeliet krachtiger aan te bouwen. Van hen, die 's ministers aanvrage steunden, verklaarden mtussclien de mee3ten nadrukkelijk, aan hun stem iriot de beteekenis gegeven to wil len zien, dat zij nu ook boraid waren de drie overige door den minister verlangd© schepen van hetzelfde type te voteeren. De wijze van aanbouw werd ook ditmaal we der uitvoerig besproken. Algemeen, sprak men het verlangen uit, dat een onderzoek zou wer- deii ingesteld naar de bonwkosten op buiton- laudsclie,werven en dat daarmede rekening zou worden'«houden, bij den hier te land© te beste den prrjs .en dat van een en ander medcdeeling zou worden, gedaan aan de Khmer. Door ver schillende leden werd aangedrongen op aanschaf fing van torpedo-booten. Gevraagd werd om de Ivamer m kennis te stellen met de uitkomsten der gehouden proeftochten. Opnieuw werd de aandacht er op gevestigd, dat de Valk niet meer geschikt is voor de vaart en allerminst om de vorstelijke familie over te brengen. Weder werd de aandacht ge vestigd op het groot© verloop bij het personeel dei- Marine en op den ongunstigan gezondheids toestand van het Marine-personeel in Indie. Naar aanleiding van het verloop bij het Ma rine-personeel is door den heer Staalman een Nota aan het verslag toegevoegd. Naar aanlei ding van hetgeen daarin omtrent Zondagsin spectie enz. wordt gezegd, verklaarde men. zich in de afdeeling, waar 'die motie werd bespro ken, algemeen voor het zoo ruim mogelijk toe kennen van Zondagsrust. Ook hot jenavenver- brmk aan boorcl kwam weer ter sprake en ge vraagd werd, wat de minister zich thans voor- stelten dezen te doen. Een vereoniging der De partementen van Marine en van Oorlog tot één Hij verzocht de onbekende hem t© volgen, bracht hem door de mensahenmenigte heen naar het politie-bureau en duwde hem toen naar binnen. „Hier is een heer, dio naar Colli 2775 vraagt," riep hij. De zoo aangediende persoonlijkheid was een man van hooge gestalte, met een langen baard, donkeren gelaatskleur en energieke trekken. Hij droeg een wijden mantel en. zijn bewegingen waren voornaam. Als dat werkelijk de moorde naar was, behoorde hij in elk geval niet tot do klasse der beroepsmoordenaars. Hij scheen een weinig versteld, toen hij de menigte menschen in hot politie-bureau zag, dio allen de oogen op hem gericht hadden. Er heersehto een diep stil zwijgen. Toch deed de vreemdeling eenige pas sen naar voren en herhaalde nogmaals de vraag, die hij roeds tot den beambte gericht haddeze keer echter met een weinig onzekere stem. De officier van justitie nam het op zioh te antwoorden. „Bedoelt u een kist van ruwe planken?" „Juist." „En die wenscht u af t© halen „Jawel." „U bent dus de heer Alfred „Jolybois. De heb de eer." Departement van Defensie werd opnieuw op de bekende gronden door onkelen verdedigd en door andoren bestreden. Vrij algemeen had men met genoegen en waardeoring gezien, dat de inrichcong der be grooting gedeeltelijk gewijzigd is naar do voor stellen der Staatscommissie van 1895. Enkele leden gaven te kennen, d'at dio inrichting de be- studeeriiig der begroeting niet gemakkelijker heeft gemaakt. Van sommige zijden werd opnieuw de wen- sc-helijkheid betoogd bij dit Departement eene afzonderlijke afdeeling Financiën in het leven te roepen. Gevraagd word, of hot overleg met don mi nister van Koloniën omtrent de herziening der verhoogde zeetractementen en soldijen tot een resultaat heeft geleid; of de gedwongen non- activiteit van officieren niet behoort te verval len; of, indien in hot bijzonder voor jongere officieren lijdelijk geen emplooi is, hot dan, ten zij men overgaat tot voorterezette opleiding, geen aanboveling zou verdienen dezen op standplaat sen te dotacheeren waar voor hen gelegenheid is zich in onderscheidene takken van den dienst verder te bekwamen. Bevreemding wekt© het dat de timmerman aan boord zelf voorzien moet in het door hem benoodigde gereedschap en mem zoude heb zoer billijk achten daarvoor eene toelage to© te ken nen. Men vroeg naar d© oorzaak vair de hoogere raming dm- kosten van heb korps mariniers, nl. f 409,000 tegen f 340,000 voor 1898. Voorts vroeg men, of, met het oog op d!o gewijzigde toestanden bij d© Marine, aan de officieren der mariniers niet een meer actief optreden aan boord der oorlogsschepen zou kunnen worden opgedragen. Andermaal werd aangedrongen op regeling bij de web van liet militair onderwijs bij do zee macht. Men wonschte de voorgestelde gewijzigde of nieixwa leerplannen voor heb Kon. Instituut voor de Marine te zien medegedeeld en de finan- cieele gevolgen daarvan te kennen. Opnieuw werd opgekomen tegen de bestaande regeling, krachtens welke deelneming aan het vergelijkend examen tol toelating tob de oplei ding voor adspiraait-administrabeur bij de ma rine slechts open staat voor hen, die in hot be zit zijn van. liet eind-diploma eaner liooger bur gerschool met 5-jarigen cursus. De voorgedragen verhooging der jaarwedde van den commissaris der loodsen, tevens ontvan ger der loodsgelden te Dordrecht, achtte men. niet voldoende gemotiveerd. Gewaardeerd werd dat de minister den eer sten stap heeft gedaan tot invoering van den stoomloodsdiensb. Sommige leden vonden de ra ming van f 160,000 voor eou stoomloodsva.ar- tuig zeer hoog. Tegen do voorgenomen reorganisatie van het hydrographisch-bureau bestond bij zeer vele le den ernstig bezwaar-. Gevraagd word, of 's ministers aandacht ge wijd blijft aan eene herziening der railib. pen sioenwetten van, de zeemacht en of de daartoe strekkende voorstellon eerlang mogen worden te gomoet gezien. Men wensehte o. adat mindere militairen der zeemacht, bijv. reeds na 12 jaren dienst afgekeurd wordende, in liet genot van heb halve pensioen zouden worden gesteld. Men keurde het af, dat ziekten en gebreken, die veel al het gevolg zijn van het verblijf in de tropen bij afmattendon dienst, niet beschouwd worden als in en door den dienst verkregen ©n geen aanspraak geven op pensioen; in elk gewal be hoorden zij als i n den dienst verkregen recht op pensioen te verschaffen. Men vroeg of reeds een onderzoek is ingesteld naar de vorming van een pensioenfonds voor weduwen en weozen van militairen beneden den rang van officier. De Itotterdmnsche spoorweg-onderhandelingen, De burgemeester van Rotterdam heeft aan den raad gezonden een afdruk van een do, 12 dezer van den directeur der staatsspoorwegen ontvan gen schrijven waarin een contra-voorstel woidt gedaan omtrent de havensporen. De staatsspoor weg is bereid alle havensporen binnen de ge meente Rotterdam te exploiteeren, en wel wat den rechten-oever aangaat op denzelfden voet als waarop door B. en W. voorgesteld hebben het aan de H. IJ. S. M,, mits evenwel de ver- De heer in den mantel scheen rich sedert eenige oogenbhkken een weinig onbehagelijk te gevoelenhij wierp naar rechts en links onrus tige blikken, als vreesde hij een overrompeling. Misschien zocht hij wel te ontvluchten. De officier van justitie gaf een wenkin een oogenbhk waren de uitgangen bewaakt. De vreemdeling werd merkbaar bleek. „U wordt bleek, mijnheer," merkte de offi cier van justitie op. „Volstrekt niet, maar die reuk „Die reuk komt van uw kist, die hier heen gebracht is, mijnheer." „Van mijn Mst? Li erve hemel, zou men heb ontdekt hebben!" En zijn aangezicht verbleekt© nog meer. Er viel niet meer aan te twijfelen, men had den misdadiger in handen. De kist bevond zich in een hoek van heb bureaudaarheen bracht men den moordenaar-. De officier van justitie nam weder hot woord. „U herkent dus deze kist als de uwe?" „Dat heb ik al toegegeven." „Bekent u U staat tegenover do justitie. Laten we dus logisch te werk gaan. Herkent u ook het slachtoffer?" „Ik vlei mij dat genoegen t© hebben, want ik heb den stoot gegeven." bindingsbaan haar afbuigingspunt zal verkrijgen op het stations-emplacement buiten de Delftsche Poort, De burgemeester zet het voordeel dier rege ling, indien bet altlmns daarvoor kan doorgaan, aldus uiteen, dat er geen sprake meer behoeft te zijn van een embranchement in de richting van Rotteidam waai tegenover dit nadeel staat, dat het goederenvervoer dan wordt geleid op het toch reeds drukke stations-emplacement, eri dat een tweede overbrugging der Delfshaven- sche Schie noodig zal zijn. Aan deze aanbiedingen verbindt de directeur- generaal de toezegging van zijn medewerking tot het vei krijgen van een kade langs het Maas- station eu van een spoorwegverbinding voor de gasfabiiek. Bij deze toezeggingen, zegt de bur gemeester, zal de ïaad bedenken, dat behalve de staatsspoorweg-mij., ook do staat en de H. IJ. S. M. te beschikken hebben over liet Maasstation. De laatste heeft beheer en onderhoud, en wan neer haar concurrenten op alle andere punten van den Rotterdamschen oever exploitante wordt zai zij zeker met hand en tand vasthouden aldus de burgemeester - - aan het stukje waar zij niet logée maar huisvrouw is. De verbinding met de gasfabriek is een spe ciaal onderwerp, evengoed met de II. IJ, S. M. te regelen, en waar die het station behoort, schijnt dit wel zoo verstandig. B, en W, achtten de aanbieding der S S. dan ook geenszins gunstiger dan die der IJ. S. M., maar ook al ware dit zoo, de hoofdvraag blijft is het verantwoord over dit belang met slechts ééne maatschappij te contracteereu. B. en W. hebben zes jaar lang die vraag overwogen. Hun slotsom is dat liet alleen ver antwoord zou zijn indien er niet anders te krijgen was. Schoon in de laatste jaren met deu S.S. coulant is geweikt. was het nog niet lang goleden wel eens andeis, en wie wanrboigt dat het in de toekomst niet weer andeis wordt, want op de politiek der Mij., werken andere invloeden dan alleen de te Rotterdam te behalen invloeden. Daarom oordeelen B. en W. aanmoediging der concurrentie tusschen beide maatschappijen het weusclielykst, ook omdat ten achtetstelling de II. IJ, S. AI. moet noodzaken haar sfeer aan de Maas meer westwaarts uil te Ireiden in dat geval sou de door sommigen gevreesde ver- keersafleidmg eerst recht komen. Het contract is bovendien na 10 jaar opzeg baar. B. en W., met wier volkomen instemming de burgemeester dit schrijven aan den raad zond, zijn dan ook door de aanbieding der S.S. niet 't minst aan 't wankelen gebracht in hunne overtuiging dat liet door hen gedane voorstel in liet belang der gemeente is. Enimnfonils. Blijkens mededeeling van het bestuur van het Koningin-Emmafonds, is aan den wensch in het jaarverslag over 1897 geuit, dat bij de Septemberfeesten, de vereeniging aan hare be- hosftige oudjes een extratje zou verschaffen, voldaan, Het Inhuldigings-comitó stelde een bedrag be schikbaar, waardoor aan de vaste bedeelden van liet fonds in de feestweek een buitengewone uitkeeung kon woi den toegekend, en nog eenige tijdelijke ondersteuningen zijn bestreden, terwijl de regelings-eommissie voor de Oranje-collecte het bestuur een aantal bons voor vleesch en grutterswaren voor de oudjes zond. Heeft het bestuur in zoover reden van dank baarheid, het betreurt echter dat de inkomsten van het fonds nog stseds onvoldoende blijven om te hulp te komen hen, die 't verdienen en zoo dringend noodig hebben. Op dit oogenbhk zijn er 50 a 60 aanvragen, waarvoor geen geld is. Sterke toeneming van het ledental en bij zondere giften zijn daarom noodig. De nOsservatore Romano" vermeldt, dat te Rome op 68-jarigen leeftijd is overleden mon seigneur Antomo Baroneinikanunnik der basiliek van Santa Maria Maggiors, vroeger auditeur bij de pauselijke internuntiatuur te 's-Graveahage. Burgerlijke Stand van Orerschie. Ondortrouwd: J. van den Heer <17 j. wedn. van 0. Schilder en M. do Bruijn jd. 49 j. „Verklaar u nader-. Onder welke omstandig heden?" „Ik bevond mij in Briangon. Wij tweeêrrhad- den nog een oude rekening te vereffenen. Ik loerde reeds lang op hem. Op een goeden dag ontmoette ik liexn in. heb gebergte, bij een krom ming van den weg. Hij komt op mij toe en ik leg aan. Den eersten keer mis ik, bij het tweede schot wondt mijn kogel hem alleen maar. Maar reeds heeft hij mij beetgepakt en zoekt mij te worgen. Gelukkig is mijn hand vrijgeblevenik kon mijn mes trekken en snel als de bliksem stoot ik het hem tot aan het heft in het lijf. De wond, die u daar ziet, mijne lieeren, heb de gemaakt. Hij rolt op den grond, ik spring op hem, en hij was dood. (Lachend.) Hij werd in een last gepakt. Ik dacht gelijk met de kist in Parijs aan te kunnen komen. Maar onderweg werd ik opgehouden." Zulk een cynisme had men toch nog nooit gezien. Maar misschien was de man wel krank zinnig. „U hekent dus," zeide de hooge ambtenaar, „niet tevreden er me© hem gedood te hebben, den doods ook nog te hebben verminkt." Hij was niet anders te vervoeren." „U hebt ook zijn ingewanden er uitgehaald." „Dat zou ikmeenen." Geboren,- 13 Nov. Johannes Marie Anthonius, z. v. IT. M, M. Stcopraan ca M. J. A. Vcmimmon, 14 Nov. Alida Maria, d, v. P. v. d. Stap en C. Lametis. Bodewijk, z. v. J. den Ileedt en C. Zwarts. 15 Nov. Martina, d. v. G. Iluijs en K. W. Qagcsteijn. 16 Nov. Johannes Joseplurs, z. v. E. Eckuian en M. van Eijk. OTOrledon: 17 Nov. Anthonius Ilendricus Jozef van der Moor, 7 mnd. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 21 Novem ber, aan 0. Wildschut, op verzoek eervol ontslag vorleonö als burgemeester van Vormer, Bij Kon. Besluit islo. aan aan den officier van gezondheid 2o klasso J. H. M. van Dordtmoncb van het. personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, thans op non-activiteit, op het daar toe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend2o. die officier be noemd tot roserve-offioier van gezondheid 2o klasse bij de landmacht. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 Maart 1899, aan den directeur van het telegraafkantoor te Eind hoven W. G. van Eymercn, op verzoek, eervol ontslno- verleend Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 April 1899, aan den inspecteur der posterijen W. P. Nagel, op verzoek, eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem ann°den lando bewezen. Dt, beroemde zangeres Adeline Patti gaat voorde dorde inaal trouwen mot baron von Ccderstrom, een Zweedsch edelman. Patti, die thans 55 jaar is, was eerst gehuwd mot den markies de Gaux van wien zij' gescheiden is, en later met den tenor-zanger Nicoi'ini, Bij do rechtbank te Groningen is een cisch aan hangig gemaakt om den oudsten inwoner van Neder land, den konderdentienjnrigen oud-koopvaardijkapi tein Boomgaard, onder curateelc to stellen. De oudo heer verzet er zich tegen. De vonnissen van de rechtbank te Middelburg waarbij Leo Miloon wegens kippendiefstal te IJzen- dijko tot twee jaar en wegens bcschadeging in een cel in bet Huis van Bewaring tc Middelburg tot twee maanden gevangenisstraf is veroordeeld, werden heden door het gerechtshof te 's-Gravenhagc beves tigd. Ned. IIerv. Kebk. Beroepen: Te Borsollo, R. Meeuwenburg, cand. te Goor.; te Nieuw-Beierland, E. 0. Briet, cand. te Leiden.te Dalfsen, F. Jonkerstc Zuid-Beierland. te Maasdam, P. van Willemswaaid, to Krimpen a/d IJsel e. a.to Slochtoron, E. B. Couvee, cand. Bedankt: Voor Eonigcnburg, door J. Buys- kool, cand.; voor Blokzijl, door II. J. van der Zoo, cand.roor Dalfsen, door G. Bocrsma, te Hollandsehc- veld.voor Jaarsveld, door P. Kuylmau, to Oud- Alblas. Gebei-. Keuken. Beroepen: Te Zevenhuizen (Gron.), F. Dieincr, tc Aalden.; te Knijpo, L. Goris toVcenwoudsterwal. In de maand November deden niet minder dan zevea enndidaten, allen kwcekelingen der Vereeniging tot Bevordering van Inwendige zend'ng te Deutichem, proponents-cxamen en slaagden allen. In het geheel zijn door deze vereeniging reeds 166 predikanten opgeleid waarvan in dit jaar 14. Hooor'.n Onderwijs. Leiden. Bevorderd tot arts J. O. Diehleerste ge deelte arts examen H. Van Iwaarden. Utrecht. Bevorderd tot doctor in do klassieke letteren de heer P. Groeneboom, geb. te Amerfoort, op proefschrift: „Studia piaescrtcm critica etopriu- tica in Sophocles Qedipnm regcm". Cand. ex. pharmaeieiriej IC M. do Heer. Be vorderd tot artsB. W. F. Dagevos. Berordord tot semi-artsW. N. Bessem Laqeb Onderwijs. Op uitnoodiging van het hoofdbestuur van bot Ncdcrlandsch Onderwijzers-Genootschap lieert do afdeeling Lisso van dat genootschap een lid aange wezen om deel uit te maken vande commissie, dio de wonscheiijkheid en de mogelijkheid zal hebben to onderzoeken van het oprichten eenor uitgevers-maat schappij. Op een voorstel der genoemde afdeeling, om daartoe over te gaan, had het hoofdbestuur on gunstig geadviseerd. In het daarna door de afdeeling gevraagd onderzoek door eene commissie van 5 leden had de algemeene vergadering bewilligd. Do heer C. Brands te Lisscrbrock zal nu met de heeren J. Versluys, J. Stamperius, J. D. O. deVr'cs „De gerechtigheid zal dez© daad weten te schatten. Een laatste vraag nog: Zijn naam?" „Zijn naam? U schertst, mijnheer. Ik ver zeker u dat ik irenx daar nooit naar gevraagd heb." „U hebt dus een wezen gedood, dat u nau welijks kent?" „U hadt precies hetzelfdo gedaan." „Had hij u dan op de eon of andero manier schade veroorzaakt?" „Mij persoonlijk? Volstrekt niet!" „Maar mm doodt toch niet zonder eenigen grond zijn naaste!" „Mijn naaste?" De vreemdeling begon zóó hoonend to lachen, dat de aanwezigen het korui over den rug voel den gaan. „Uwe houding is bepaald boleodigend," merk te de officier van justitie op. Mijnheer de com missaris, maak n van dien man meester. „Maar ik moet toch eerst nog gehoord wor den," riep de eigenaar van d© kist uit. „Hier moeb bepaald een misverstand, bestaan „Een misverstand?" „Wat u voor mijn naaste aanziet Welnu?" „Dat is een heer.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6