BUITENLAND, BINNENLAND. cu 4. Ook haiiiUoekoneu wordt in toepassing gebracht mol, hot vak. Wat het onderwijs ia de andore vakken betreft, tiaar ligt nog een veld open waarop veel to doen is. liet onderwijs ui taal on rekenen kan nog meer practised worden ingericht. liet schrijven van leerboekjes voor den aanstaanden ambachtsman zou zeker een dankbaa; werk zijn. Met den wetisdi dat hetgeen hij dozen avond over do burgeravondschool heeft kunnen zeg- o o gen, ook ten voordiele moge strekken van deze stad, eindigt spr. zijn belangwekkende voor dracht die luide toejuiching oogstte. Van de gelegenheid tlic hierop door den voor zitter gegeven werd tot hot stellen van vrug.u aan den inleider werd ruim geuruik gemaakt. l)o heer K. Snoijders de Vogel vroeg of do inleider hot niet dringend noodig oordeelde dat in do Commissie van Toezicht meer vaklie den zitting hadden. De hoer De Groot deelde die mooning niet. Do commissie moot het onderwijs en zijn in richting overlaten aan directeur cu leeraren. Wanneer het daarin ingrijpt, is do ellende niet to overzien. Want al in iemand goed vakman, daarom kun hij nog niet over vatenilrrmji oordeclen. Dat blijft altijd onderwijs. Do heer J. I. van Wu.jckhuizo wensch- to van den inleider tc weten hoe do meetkunde in verhand vvercl gebracht met liet lijuteokeneu. De in leid or zette uiteen dat aan beschrij vende meetkunde als Dei-vak niet wordt ge daan, en dat du vlakke meetkunde niet behan deld wordt met lijnt eekenen in zulk verband als op de II. B. S. gewoonte is, waar het lijnleeke- neii op meetkundigen grondslag berust. Du hoor J. A. IIingma.n stelde de vraag of het tentoongestelde werk was van leerlingen der burgeravondschool alleen of van dezulken die ook de ambachtschool bezoeken. Daarenbo ven wees liij er op dat do groote vellen papier dm te Alkmaar worden gebruikt, zeer duur zijn. Kunnen de leerlingen dat zelf bekostigen Do heer Do Groot gaf too dat er zeker tekeningen aanwezig waren van leerlingen der ambachtsschool tevens. Zonder daarop te letten zijn zo evenwel bijeengevoegd, en het overgroote deel der leerlingen der burgeravondschool komt van buiten Alkmaar en bezoekt de ombuehts- acliool niet. Wat do leormiuoclen betreft, spr's Commissie van Toezicht is zeer toeschietelijk en wendt de beschikbare gelden ook geheel aan. Heb gemeentebestuur heeft op spr's advies be paald, dat de kostelooze leerlingen ook gratis papier en teekenborden krijgen. Voorts worden do laatste satnen gebruikt met do ambachts school, en heeft spr. weten to bewerken dat do boekhandelaren de gemeente goedkoop beditv non, zoodat do gelieele uitgave niet meer dan een paar honderd gulden is. Op do vraag van den lieer nir. II. M. C. Poortman hoo te Alkmaar voorzien is in do moeilijkheid dat do bazen vaak jongens van do school houden, antwoordde do inleider dat door persoonlijke beozeken veel bereikt is, zoo dat spr. op 't oogonblik maar één baas kent die niet wil dat zijn jongens naar de burgeravond school gaan. Den heer J. II. A. Zoetmulder komt 'fc voor dat juiA de verbinding met de ambachts school zoo'n groote kracht geeft, vooral ook voor 't vinden van goed onderwijzend personeel. De heer Do Groot geeft toe dat daarin iets waars ligt. Toch is altijd een degelijke theore tisch en praetisch ervaren hoofdieeraar te vin den aan een der ambachtsscholen, dien men later bij voorkomende vacature directeur zou kunnen maken. Ook is voor een goede reorga nisatie een ambachtsschool niet noodig. In Alk maar is jui.-t dc laatste (Me jaar na de reorga nisatie opgericht, toen deed zich juist door het hiirgeravondschoolondei-wijs de behoefte aan een ambachtsschool gevoelen. Een verbinding van beide is echter liet ideaal, en spr. hoopt dat men ook in Schiedam daartoe moge komen. De heer J. IIvan Westendorp J.Dz. vi aagt hoe 't komt dat vele bazen laag neerzien op de leerlingen der ambachtsschool. De inleider ziet (te reden daarvan in een vooroordeel. De jongen, pas van de ambachts school komende, is vreemd in de werkplaats. Maar wat kan men vergen van een jongen van gelijken leeftijd die op den winkel wordt opge leid In 't eerste jaar verdienen de leerlingen der ambachtscholen nooit veel, 't Ls waar; maar opmerkelijk is het dat zij juist in het tweede jaar, wanneer zij dus de eigenaardig heden der werkplaats he .en loeren kennen, zooveel meer gewaardeerd worden. Spr. meent dat de ambachtsscholen meer met cijfers en statistieken behoorden to komen, dan zon het vooroordeel wel geheel verdwijnen. Do lieer Snel dankte den spreker voor zijn leerzame voordracht, en sloot de vergadering met den wen.-ch dat wanneer ook in Schiedam liet biu-geravondschoolonderwijs herzien mocht worden, men Alkmaar tot voorbeeld zou ne men. De tentoonstelling van teekeningen vervaar digd door ieeilingen dergereorgani-eerde burger avondschool te Alkmaar, was een bezoek en aandachtige beschouwing ten volle waard. Ook zonder de zeer belangrijke lezing van den heer II. J. de Groot en de door hem gegeven inlich tingen, bleek uit het tentoongestelde werk zelf reeds, dat de richting waarin het onderwijs daar gestuurd wordt, een geheel andere is, dan die, welke tot nog toe op de meeste burgeravond scholen gevolgd wordt. Van het de leerjaar zagen wij, wat het lijn- teekenen betreft, aari alle leerlingen (behalve de schilders) hetzelfde soort teekenwerk opge dragen, ten einde hun het goede gebruik der teekengereedschappen, en eenige eenvoudige meetkundige constructie te loeren. Reeds voor het eind van dit leerjaar luieft splitsing plaats, en wordt met het eigenlijk vakteokerim be gonnen, hetgeen in de volgende klassen wordt, voortgezet. Timmerlieden, meubelmakers, smeden, schil ders, metselaars enz. ontvangen afzomlei lijk onderricht, zoodat ieder leerling juist dat too kemverk verricht, dat hij voor zijn vak noodig heelt. Uit de teekeningen blijkt tevens dat het onderwijs in het vnkteekenen, steeds zoo gege ven wordt, dat het in verband geschiedt met de aanverwante vakken. Zoo teekent bjjv. de timmerman, ook steen verbanden, an luns en dergelijken de smid enkele nuichine-omlerdeu- ien enz. Hieruit blijkt, dal het ondeiwijs ge baseerd is op de praktijk. Dat deze nieuwe richting in het avondschool- onderwijs veire te veiktezen is boven de oude, daarvan is het tentoongestelde wel het beste bewijs de resultaten aan ne Alkmaarsche school verkregen, kunnen dan ook niet anders dan uitstekend genoemd worden. Allf'nieen overzicht. SCHIEDAM, 23 November '98. In de Fransche Kamer waarde, gisteren we der liet „cierieale spook" rond. Heftige debatten werden gevoerd naar .aanleiding van ecu voor stel vun Levrauil om den „grooten invloed der geestelijken te breidelen", door de geestelijke or den ou de geestelijkheid zelve hot recht van on- dt-rwijv-geven to ontnemen. Natuurlijk gaf dit voorstel aanleiding tot hef tige interrupties van rcdits, die Levraud ver hinderden achter elkander door to spreken, ,,'fc ls een schandaal", riep cte Oassaguae uit. „En do vrij mote laars, kent go hun wol hot recht toe om onderwijs to geven?" vroeg Marcel Ha- bert. Paul do Cassagnac, graaf do Altin en ande ren vroegen het woord; do eerste* verkreeg het nadat Levraud nog eerst verklaard had af te zien van do urgentie voor zijn voorstel, die ech ter door Ilaberb werd overgenomen. Dc Cassagnac betichtte er do Republiek, dio gesticht is in naam der vrijheid, van dat zij thans liet vaandel der tyrannic wil opheffen. De republikeinen sidderen; zij zijn bang voor de concurrentie der geestelijkheid. De spreker stelde do prealablo quaestie. Er mocht niet be raadslaagd worden over dit schandelijk voorstel. Millerand voerde daartegen aan dat er drin gend maatregelen behooren genomen te worden tegen een gevaar welks bestaan niet to looche nen is. liet eenige middel Lsterugkeeren tot het oorspronkelijk republikeinsch program, dat scheiding eischt tusschen beide machten. Het clericale gevaar bestond volgens Millerand voor al in de ophooping van bezit in do (loodo hand. „En do joden dan 1haastte dc Lasios zich te vragen. „Ook do financieelc machten zullen wij be strijden," was Millerand's antwoord dat van rechts werd toegejuicht, Dc spreker verklaarde zich tegen do prealabele qimestie. Aynard noemde hierop Levraud's voorstel een aanslag tegen do vrijheid. Ten dage waarop de Eepubhek de vrijheid aanrandt, zal zij ver dwijnen. Hot maakt juist de eer der Republiek uit dat zij vrijheid van onderwijs heeft gede creteerd. Deze woorden werden door het centrum wam toegejuicht. Hierop nam de minister-president Dupuy het woord. Hij verklaarde zich tegen de prealabele quaestie; alle voorstellen moeten onderzocht •worden. De universiteit vreest noch concurren tie noch vrijheid. De republiek heeft flink de onderwijs-quaestie geëntameerd. Niet gelooven- de in de klacht van scheiding van Kerk en Staat, zag de minister alleen heil in een wet op de vereenigingon waarvan hij oen ontwerp toczeide. Terwijl Cassagnac zijn voorstel introk, even als Lc ;raud zijn urgentie-aanvrage, bleef Hu bert op de laatste aandringen. O wuif De Mun bestreed de urgentie; de aan neming zou piejudieieeron ten gunste van het voorstel. Onder hevige opgewondenliehi do uiterste linkerzijde o. a. was verdeeld werd de ur gentie met 303 tegen 149 stemmen verworpen. De uitslag werd begroet met den kreet: „Leve do Republiek!" Maar men was er nog niet. De radicaal Ra- bier kwam nu met een ingewikkeld voorstel dat beoogde aan de universiteit en den Staat het monop Jie voor onderwijs terug to geven. De ontwikkeling van het vrije onderwijs achtte hij een gevaar; daarom wilde hij afschaffing van alle wetten die tegen het staatsmonopolie gr- richt zijn. Toen de spreker zich beloodigencl uitliet over de katholieken was een heftige woordenwisse ling ontstaan tusschen hem en Massa beau, dio hem met den vuist dreigde en tot do orde moest worden geroepen. Dupuy bestreed ook de urgentie voor dit voorstel, dio daarop door Rabier werd prijs ge geven. Maar toen de Lazies liem toeriep„Ge zijt bang do kous op de kop to krijgen!" handhaafde Rabier onder toejuiching van het centrum zijn urgentio-voorsteL Nog eenige sprekers voerden het woord, \va ir- op de urgentie met 298 tegen 243 stemmen werd verworpen. Gistermorgen heeft tnr, Labori andermaal in do gevangenis Cerche-Midi een onderhoud van een uur gehad mot kolonel Piequard. Toen de advocaat om elf uur vertrokken was, heeft de kolonel haastig ontboten, en is daarna, verge zeld door tweo politio-agonten, in ecu rijtuig naar du (Jougiorgerie gebracht, vanwaar hij voor do strafkamer van tiet Hot van Cassatie zou worden gebracht om verhoord te worden. Dit verhoor schijnt echter nog niet te heb ben plaats gevonden. Generaal do Boisilefiro is van twaalf uur tot half drie door de strafkamer ondervraagd, en na hem is generaal Gouso an dermaal gehoord. Het llof liet l'ieqttard weten dat hij met meer aan de beurt zou komen, zoo dat do kolonel om half drie het i'a!' van Ju stitie weer hoeft verlaten. Omtrent Picquaixl is nog' altijd niets beslo ten. Men wil weten dat generaal Êiirl inden eerst een beslissing zal nemen nadat de kolonel door bet Ilof van Cassatie is gehoord. Volgens de „Tomps" zal cte gouverneur van Parijs Donderdag beslissen ot l'icquarcl ver volgd zal worden en of do krijgsraad terstond bijeen zal worden geroepen. Het laatste hangt at van den loop dio het onderzoek van het Hof neemt. Het kan nl. wensehelijk zijn den krijgs raad eerst later to doen bijeenkomen. Dat du kolonel gisteren in vrijheid is gesteld, zooals men verwachtte, is met gebleken. Inmiddels heeft, naar de „Figaro" mededeelt, do rechter van instructie Josso op aanwijzing der strafkamer van hot Hof, opnieuw beslag ge legd op een aantal brieven van Esterhazy. Du „Droits do l'LIoiiuna" deelt dienaangaan de mede dat er minstens 40 brieven van Ester hazy in beslag zijn genomen bij een crediet-in- stelling, allo geschreven op het bekende mail papier van het borderel en gedateerd van 1894 tot 18Ü5. liet blijkt dat Esterhazy van liet ge bruik van dat papier heelt afgezien, toen den schriftkundigen bleek hoo zeldzaam dit soort was. Do autoutieiteit van Esterhazys brieven wordt verzekerd door cte antwoorden in het eopie-boftk, die tevens voor zoover noodig, door verwijzing naar persoonlijke onderhouden, do brieven verduidelijken. Van veel belang is ook wat dc „Union répu- blicaino du Jura", het orgaan van Trouiltet, mi nister van koloniën iu het kabimt-Brisson, schrijft. Hot blad zegt dat „alles waaruit Drey fus' schuld zou kunnen blijken, aan den minis terraad is voorgelegd, gelezen en verklaard is". Welnu, er is mets dat een doorslaand bewijs van Dreyfus' schuld oplevert. Geheime dossiers bed-aau er niet, en 't eetiigo dat men aan. de ju stitie poogt te onttrekken, zijn stukken waar van de valsehheid maar al te duidelijk geble ken is. Dfo oud-minlister heeft bovendien aan den correspondent der „Ind. Beige" verklaard dat dio inededeeliitgen volkomen juist zijn. Gisteren zijn do brief van den minister van justitie aan het llof van Cassatie en het re quisitoir van den procureur-generaal naar Mar tinique verzonden, vandaar worden zo naar Cayenne? en vervolgens naar het Duivelseiland, naar Dreyfus, verzonden. Volgens de „Slatin" is majoor Forzinetti, die wegens zijn openlijk uitgesproken overtuiging omtrent Dreyfus' onschuld, ontslagen werd als directeur der Clierehe-Midi-gevangenis, door den vorst van Monaco benoemd tob minister van financiën. «ieuiengdc iflcdedecllngen. Sir John Fowler, do beroemde Eugelscho in genieur, die o. a. den ondergrond-spoorweg in Londen ontwierp ou medewerkte aan de ver maarde Fortli-bnig, is op 81-jarigen leeftijd overleden. Ilij is voorzitter geweest van liet Britsehe Instituut van Burgerlijke Ingenieurs. Baron do Courcel, tot nu too Franseh ge zant to Londen, is gisteren derwaarts vertrok ken om koningin Victoria zijn terugroepings- sehrijven te overhandigen. Do Fraiischo bladen zijn eenstemmig iu hun goedkeurend oordeel over het nieuwe handels verdrag met Italië. Er wordt in 't algemeen een betere verhouding tusschen beicte landen van verwacht. Da „Nordd. Ailg. Ztg.", welker officieus ka rakter bekend is, zegt dat de uitzetting van Denen uit Sieeswijk-Holstein alleen ton doel heeft het tegengaan van een agitatie dio do af scheiding van een deel van Slees wijk van Prui sen beoogt. Eerst walmeer die agitatie ophoudt, zullen er geen uitzettingen meer plaats vindon. Do Oostenrijkselio minister van oorlog von Krieghanimer, zal, volgens de „Neue Freio Preste' aftreden. To Buda-Pest was het gisteren op straat zeer woelig, vooral door studenten, dio om het par lementsgebouw samenschoolden. Eu ook daar binnen was men zeer onrustig. Do minister van oorlog verklaarde zijn verwijt tegen, de opposi- tio niet als een beleediging to bobben bedoeld en trok liet iu. Daarop werd de vergadering kalmer. liet cassatie-beroep van Lueehetu, den moor denaar van keizerin Elizabeth is verworpen. De Parijsche correspondent van do „N.-Y. Ilerald" verneemt uit Madrid dat don Carlos er reeds in geslaagd is 12000 goweren Spanje binnen te loodsen voor zijn aanhangers. De pretendent rekent op do hulp van duizenden ontevreden soldaten. Zoodra do vredo gesloten is zal hij een mani fest doen verspreiden, waarin hij er op zal wij zen lioo vernederend do vrede voor Spanje is. Daaraan, zal de belofte worden toegevoegd dab hij zonder civiele lijst wil regeeren. Toegezegd zal worden autonomie der provinciën, een bil lijker verdecling van den belastingdruk en een krachtig bestuur mot door den Koning benoem de ministers en een parlement gelijk aan hot oudo parlement van Castiliü. I'rins George's aankomst op Kreta is ver traagd. Do prins is nog te Athene. Do admiraals hebben besloten clat slechts op één punt van hut eiland de Turksohe vlag zal blijven waaien, zonder cenigo militaire bewa king echter, als toeken van do suzereiniteit des Sultans. Berichten uit Addis Abeba te Massowah ont vangen, molden dat Menelik zich mot do Kei zerin bij het leger bevindt, op negen uren af stand van zijn hoofdplaats. De vertegenwoordi gers van Italië, Frankrijk en Rusland vergezel len hem. Eenige dagen geleden kwam do En- geLehe vertegenwoordiger Harrington met ge schenken en een vriendschappelijk schrijven van koningin Victoria aan den Negus iu het kamp. Alleen cte Italiaansche vertegenwoordi ger, kapitein Cieeo di Cola, was bij de ont vangst tegenwoordig. Do KeizerinAVeduwo van China zou binnen kort voor 't eerst ook Europeeseho dames in. audiëntie ontvangen. Wegens eeromorüeete moeilijkheden schijnt evenwel dit plan opge geven to zijn. Tegelijk wordt bericht dab do gezondheids toestand van den Keizer zeer zorgwekkend is. Zijn einde schijnt nabij. Tc New-York, Boston en Philadelphia, zijn vereenigingon opgericht die weusehen te strij den tegen do door de Vereenigde Staten thans gevolgde politiek van annexatie. Aan 't hoofd staan verschillende bekende republikeinsclie lei ders als Andrew Carnegie en do .senator Hoar. Luitenant Hobson, do held van do poging tot versperring der baai van Santiago cte Cuba. door het doen zinken der Merrimac, zal aan tie „Century Magazine" het verhaal leveren van dien tocht tegen een honorarium van 1200 p. st. of f 14,400. Tweede Kamer. Üe afdeelmgen kozen tot voorzitters de heeren Van Alphen, Stniih, Kolkman, Veegens en Sche pel; tot onder-voorzitters de heeren Kerdijk, Lieftinck, Dunner, Conrad en Unieker. Verkiezing te Deventer. De olficieele candidaten voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, voor het dis trict Deventer, die gisteren ten iiiadhuize zijn ingediend, zijn de heeren J. van Loenen Mar tinet, Jhr. mi'. W. 11. de Beaufort, jtn'. mr. R. E. W. van Weede, W. 11, Vliegen en G. I. Bieleman, radicaal, hoofd eener school te Vorden. Ycrliooging Jeneveraccijns. Het hoofdbestuur van den b Volksbond", Ver- eeniging tegen Drankmisbruik, heeft, zooals wij de vorige week reeds in liet kort meldden, naar aanleiding van het ontwerp van wet tot verhoo ging van den accijns op gedistilleerd en wijn, tot Hare Majesteit de Koningin een verzoek schrift gericht. Daarin wordt op grond van een o.n.in 1892 door 't genoemde hoofdbestuur uitgesproken meening, alsmede, van een sedeit voortgezette .studie betreflende dit onderwerp, te kennen ge geven dat eene geringe verhooging vim den e.cijns op liet gedistilleerd, zooals thans op nieuw wordt voorgesteld, geen vermindering van het gebruik en misbruik van sterken draak zal ten gevolge hebben, daarentegen wel liet gevaar zal doen toenemen voor vervalschingen en voor wetsovertreding. De vraag, of liet in practischen en moreelen zin mag verantwoord heeton, dat door den wet gever worde voortgegaan om dien accijns le ma ken tot liet steeds dieper zinkend plechtanker van de schatkist, werd ook thans weder, even beslist als in 1892, eenstemmig ontkennend door 't hoofdbestuur beantwoord. De voorgestelde verhooging van den accijns op alle wijnen, dus óók op die met laag alcohol gehalte, komt !t hoofdbestuur evenmin ge- wenscht voor. Immers het heeft tegen liet matig gebruik van dergelijken wijn, evenmin als tegen dat van bier met laag alcoholgehalte bezwaar; liet zou 'tzelfs wensehelijk achten, het gebruik van het gedistilleerd door het matig gebruik dezer gegiste dranken te doen ver vangen. Het tioofdbestuur richt tot Hare Majesteit het eerbiedig verzoek, dat het II. M. moge be hagen de in 't adres opgenomen beschouwingen in ernstige overweging te nemen en, wanneer eene verhooging der aecynzen onvermijdelijk is, het zoo mogelijk daarheen te leiden, dat deze, zij het tot een belangrijk hooger bedrag dan het thuns voorgestelde, alleen trelTe do wijnen en bieren met groot alcohol-gehalte. Van bevoegde zijde wordt de algehcete onjuist heid bericht van de mededeeling in eenige dagbladen dat II. M. de Koningin den wensen zou hebben te kennen gegeven dat bij Haai terugkeer in de Reddende al de officieren van het garnizoen, die nog niet aan II. M. werden voorgesteld, alsnog daartoe in de gelegenhei worden gesteld. De Minister van Koloniën verleent deze week geen audiëntie. De club van Katholieke Kamerleden houdt hedenavond een bijeenkomst van die party.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2