BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Rechtzaken. Statcu-Generaal. Trouwens, do hervormingspartij soh.ijn.fc in Korea aan do winnende hand to zijn, on clo Ko ning moot dou vreemden gezanten hobbou be loofd dab er hervormingen zullen worden inge voerd. Verkiezing te Deronter. De liberale kiesvereeniging «Yryheitl en Hervoiming" te Derenter heeft nu weer be sloten de candidatuur van den heer Yan Lnonen Martinet niet te stellen, omdat door de sVolks- kiesvereeniging" een der gestelde voorwaarden niet was nagekomen. Dit terugtrekken is voor de vooruitstreveaden zeer te betreuren en beter ware het van «Vrijheid en Hervorming" ge weest om een beetje eerder na te gaan nf aan de gestelde eischen wel was voldaan. Nu door enkele oud-liberalen de candidatuur van jhr. Beaufort gesteld is, krjjgt het terugtreden van s Vrjjheid en Hervorming" een onaangenaam bijsmaakje, dat niet weggenomen wordt ook al ware het zoo, dat de sVolkskiesvereeniging" in deze nu eens wat minder correct gehandeld had. Uit Deventer wordt aan de »Zw, Ct." ge meld, dat de kiesvereeniging Vrijheid en Her vorming besloten beeft in den tegenwoordigen stand van zaken geen candiilaat aan te bevelen, doch dat na afloop der vergadering zich dadelyk een aantal leden vereeuigden, om propaganda te maken voor den candidaat jhr. mr. W. H. de Beaufort. Nederlandsclie leeuw. De minister van financiën heeft medegedeeld, dat, zoo dikwijls daartoe aanleiding bestaat zal worden vastgesteld, om ook aan vrouwen do decoratie van den Ned. Leeuw toe te kennen. Leerplicht. liet hoofdbestuur van het ïNederlandsch Onderwijzers Genootschap" heeft tot den Mi nister van Binnenlandsche Zaken het verzoek gericht te willen latea onderzoeken lo. hoeveel onderwjjzeis er op ditoogenblik aan de verschillende inrichtingen van ons land worden opgeleid 2o. hoeveel er, by invoering van Leerplicht zullen blijken noodig te zjjn. Socialisme. Een nieuw vooi beeld van ernstig meenings- verschil onder de socialisten hier te lande vindt men in het laatste nummer van «Recht voor Allen", waarin A. B. Soep uitvoerig toelicht, waarom hij de leer van F. Dornela Nieuwen- liuis don rug toekeert en geen anderen dan een geleidelijken overgang van de kapitalistische tot de socialistische productiewijs mogelijk acht, met staatskapitalisme als lussch en toestand. Havenplannen to Botterdam. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Rotteidnm is besloten de ontwerp-overeenkomst met de 11. IJ. S. M. tot de volgende vergadering aan te houden. Dy Kon. besluit is de van gedetacheerd uit West-Indië teiuggekeerde kapitein der infanterie van het leger hier te lande f". A. H. F. Tergen, afgetreden commandant der troepen en van In. garnizoen op Curasao, benoemd tot ridder der orde van Oranje-Nnssau. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nedci land-'ch-Indië, van 23 No vember, wol dt de gouvoi nements-kolfieoogst op J.ivu voor dit jaar thar.s geraamd op 9G,00ü pikols. Op 25 en 26 dezer zal liet centraalbureel van hel plnatselyk telephoonnet te Haai lem ge sloten zijn, zoodat op die dagen geene gelegen heid beslaat voor intercommunale gesprekken met dat kantoor. *OVERSCHIE, 25 November. Gisteravond gaf de zangverceniging Excelsior" hare l-ide uitvoering in het lokaal van den heer J. Braat, onder leiding van haren directeur, den heer P. F. Bokhorst. De zes koornuimuers werden helder en zuiver gezongen; vooral do afwisseling van het gemengde koor en het dameskoor in het Bruiloftslied" uit Lohcugrin, verwierf veel bijval. De beide heeren-, zoowel als de damesduo's hadden veel succes, terwijl de heer J. van E. uit Botterdam, die welwillend de piano begeleiding op zich had genomen, zich meesterlijk van zijn taak kweet, zoowel bij het begeleiden der koor- nummers en der duo's, als in de beide nummers voor viool en piano. nok de opvoering van het toonecl- stukje „Papa gaf permissie" liet weinig to wenschcn over. Eon gezellig bal hield velen nog cenige uren bijeen. Bij Kon beslnit is aan W. Bekker, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag ver leend als kantonrechter-plaatsvervangcr ia het kanton Bergum, onder dankbetuiging voor do in die betrek king bewezen diensten. Bij Kon. besluit R aan dr. A. D. van der Harst, op zijn verzoek, ecr« 1 ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogerc Burgerschool te Middelburg. Bij Koe. besluit is C. J. J. Fokker benoemd tot burgemeester der gemeenten Elkerzce en Elicmeet. Bij Kon. besluit is J. P. J. van Agtmaal benoemd tot burgemeester der gemeente Huibergen. Gemeenteraad. Do Gemeenteraad zal eene vergadering hou den op Dinsdag, 29 November l8J8,rmm. 2 uren. De agenda vermeldt: '1. Vaststelling der notulen vim de veiguthi- ringen, gehouden 18U9 November jl. 2 Mededreling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van een lid der commissie van toezicht op het Lager Onderwys, wegens perio dieke aftreding van den boor P. C. M.Jansen. Aanbevolen zyn de heerenI. P. C. M. JansenII. 11. 13. E. Blaisse. 4. Voorstel van 13. en \V. om, op da voor waarden in dat voorstel vervat, hun collego te machtigen tot het aangaan eener overeenkomst met de directie der Stearine Kaarsenfabriek Apolio", betreffende bet doen aansluiten van do terreinen der gemeente aan de ophooging van liet erf dier fabriek, 5. Voorstel van B. en W, met betrekking tot de ingevolge rnndsbesluiten van 26/27 Oc tober 1897 en 31 October 1898 aan te gane geldleeningen, respectievelijk groot f 100,000, en 157000.- 0. Behandeling van de in de laatst gehouden vergadering aangehouden artikels der Verorde ning op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen, met de daarop ingekomen amendementen van de heeren mr. Jansen, De Groot en Goukaalsmede eind stemming over die Verordening en over de Vei ordening op do invordering dier belasting. a Inkomstenbelasting In de gemeenteraadszitting van Viijdag 18 ^November j.l. word bij de behandeling van de ontwerp-veroidening op de inkomstenbelasting besloten tot aanhouding der artt. 5 en 6, daar de lieer mr. W, II. Jansen het wenschelijk nchtte a tête reposée de voorstellen èn vai, B. en W. èu van het raadslid den heer M. C. M. de Groot te overwegen, voor zoover betreft de vrylnting of de belasting der «giften van hand tot hand" als inkomen van den begiftigde. Door voornoemde leden van den Raad is thans het volgende vooistel bij den Gemeente raad inged'end:. Aan den Qemeentcraa.il van Schiedam. De ondergeteekenden stellen voor in de ver ordening op de heffing der inkomsten-belasting, welke by den Baad aanhangig is, de volgende wyzigiugen te brengen Alt. 5c slot te lezen »of andere verschuldigde uitkeering." Art. 5, 4 slot te lezen: «en verschuldigde uitkeeringen." Art. 6/ te lezen «uitkeeringen of uitgaven, die voortvloeien uit den wederkeerigen onderhoudsplicht tus- schen ouders of schoonouders en kinderen, tusschen grootouders en kleinkinderen, onver schuldigde uitkeeringen en toelageu, benevens giften van hand tot hand worden niet van het inkomen des gevers afgetrokken en niet als inkomen van den begiftigde beschouwd." De tweede ondergeteekende trekt in verband hiermede zijn voorstel omtrent de periodieke uitkeeringen en dat omtrent den aftrek van Ait. 9 in. Tegelijk heeft ook het volgende adres, be vattende nieuwe voorstellen van den heer A, Gouka, den gemeenteraad bereikt. Do on twerp-v ororde ni n g inkomsten-belasting geeft mij aanleiding U voor te stollen te doen vervallen, van art. 6 litt, d, a, do woorden: uit loterijen, kansovereen- komsten, b, de woorden: erfenissen., legaten, schenkin gen of, en c, litt. g. Volgens litt. d zooals dit nu luidt, zouden ba ten verkregen uit loterijen, kansovereenkom- ston, erfenissen, legaten en schenkingen niet als inkomsten beschouwd worden en dus als zoo danig vrij van belasting zijn, terwijl buitenge woon gunstige resultaten uit handel en bedrijf verkregen wel worden belast. Ik stel de mogelijkheid dat iemand in. zaken gebruik makende van gunstige omstandigheden eon jaar 3000 meer verdient clan hel gemid delde van vroegere jaren. Hij zal dus drie jaar lang telkens voor 1000 meer inkomen moeten aangeslagen worden (Art. 7b) en belasting daar voor betalen, hoewel het zeer onwaarschijnlijk is, d'afc hij door die meerdere inkomsten zijn levensbehoeften zal vermeerderen, maar eer met die f 3000 zijn kapitaal zal vergrooten. Alle be spaarde gelden dus, die voortkomen uit eerlijk verdiend geld, waarvoor vaak hard en inspan nend is moeten gewerkt worden, -worden eerst als inkomen, later in zijn interest, als vermogen belast, terwijl clio golden uit loterijen, kansover- eeu komsten enz. vrij blijven van belasting, hoe wol daarvoor niets gedaan is en deze baten go- heet als toevallige zijn to beschouwen. Warden nu die toevallige baten beschouwd als kapitaals- vermeerdering, dan volgt daaruit dab verliezen, zouden moeten worden beschouwd als kapitaals- vermindering, zooals ook gedaan is in de ont werp-verordening onder litt. g. Hierin nu ligt voor mij een bezwaar. Do ondervinding bij onze vigcerende inkomsten-belasting opgedaan, geeft mij vrijheid' hot vermoeden uit te spreken dat zeer veel belastingschuldigen verliezen beschou wen als inkomsten-vermindering of winstder ving. Een zoodanig» opvatting niet in overeen stemming met den geest en letter van de ont- werp-vorordoning is niet of zoo goed als niet te oon troleeren en zou een bron van belasting-ont duiking kunnen zijn. Doze zelfde bezwaren gol den bij mij ook tegen een regeling, zoo als die in litt. g wordt voorgesteld. Ik verbeeld mij, om bij ons hoofdbedrijf te blijven, dat eon brander, die niet als graankooper kan worden beschouwd, do winsten verkregen uit gunstige veraoliillen van graanprijzen, geheel in overeen stemming met do voorgestelde verordening, zal beschouwen als kapitaals-vermeerdering, ont staan uit speculatie. Ook hier vermoed ik ech ter dat anderen die door ongunstige verschillen van prijzen verlies leden op hun granen, allicht er toe zullen oven-gaan, die verliezen te beschou wen als verlies op do exploitatie van de bran derijen, Do voorgestelde regeling geeft dus aan- loiding tot het van verschillende zijden bezien van dezelfde zaken en zou dus kunnen leiden tot belasting-ontduiking. Om nu te voorkomen dat het al of niet vallen van soitnnige baten onder do belastbare, zou af hankelijk zijn van do persoonlijke opinie van don belastingschuldige, heb ik clo eer U zooals boven gezegd voor to stellen te schrappen, als onder a, b cm is aangegeven en daardoor to be palen dat alle baton, waarvan ook afkomstig, alleen die, in eens, uit levensverzekeringen ver kregen, uitgezonderd, door de inkomsten-belas ting zullen cetroffen worden. Overeenkomst mot de „Apollo"', Dooi' B. en W. wordt bet wenschelijk ge acht om met het oog op de lerreiuophooging aan de oostzijde der voorhaven een overeen komst te trefien met de directie der stearine- kaarsenfabriek »Apol!o", opdat de ophooging der gemeente-terreinen zal aansluiten bij die van bet erf dier fabriek. De vootloopige onderhandelingen hebben tot zoodanige resultaten geleid dat B. en VV, een aceoord op de door voornoemde directie goed gekeurde voorwaarden aannemelijker achten dan onteigening. B. en W. achten de eischen die de fabriek stelt, niet te hoog en vragen der- halve den Raad machtiging om eeo overeen komst met de »ApoIlo" nan te gaan. Tolkssaiiatoria. Door dr. E. J. M. Nolet is op verzoek san het hoofdbestuur van de »Vereeniging tot op richting en exploitatie van Volkssauatoi ia voor borstlijders in Nederland" eene circulaire ver spreid, waarin deze geneesheer vei klaart zich met de inzameling voor Schiedam te belasten. In deze circulaire heet het: Zooals haar naam reeds uitdrukt, bedoelt du Vereeniging de op richting van afzonderlijke ziekenhuizen voor behoeftige en minvei mogende borstlijders om daardoor deze toekomstige tering lijders de behulpzame hand ter genezing te reiken, De wijze, waarop men de groote zaak der Volkssanatoria steunen kan, is omschreven in art. 2 mn de statuten der Vereeniging Leden der Vereeniging zijn: a. Donateuis, die aan de Vereeniging f500 of meer hebban gegeven. b. Begunstigers, die uan de Vereeniging f50 500 hebben geschonken c. Contiibuanten, die jaarlijks f3 of meer aan de exploitatie bijdragen." Wyl op dit oogenblik de oprichting der Sanatoria hoofdzaak is, bestaat voorloopig de meeste behoefte aan donateurs en begunstigers. Intusselien zal elk bediag, hoe gering ook, als belangstellende aan de Vereeniging geschon ken, dankbaar worden aangenomen. Heden is slechts een geval van mazelen ten stadliuize aangegeven. In de gisteravond in „Miosis Sacrum" gehou den ledenvergadering van de afcl. Schiedam van den Ned. Protestantenbond werd de regleanents- kerzdenrng voortgezet. Met enkele wijzigingen werd daarna het geheele reglement met alge- mecno stammen goedgekeurd. Ten slotte werd nog bepaald dat tot Dinsdag 29 Nov. a.s. gelegenheid zal bestaan tot het opgeven van candidaten voor de verkiezing van een nieuw bestuur, die gehouden zal worden op Vrijdag 9 December a.s. Gisteren had ten huize van jden Broeder- Overste van de Broedei school een huiselijk, feestje plaats ter gelegenheid dat broeder Ni- colaas uit Maastricht de rondreis deed aan al de huizen van de broeders der Congregatie van de O. L. V. Onbevlckt-Ontvangenis, welke rondreis door hem werd ondernomen ter eeie van zijn 50-jarig jubileum als broeder dezer orde. Heden is het 25 jaar geleden dat A. den Helder in dienst kwain by de spijskokerij der protestanten. Door het bestuur weid den jubilaris een gratificatie uitgereikt onder eeuige hartelyke wooiden van waardeering voor zijne trouwe plichtsbetrachting. De tweede leesvergadering van het departe ment Scniedam van do Maatschappij tot Nut van het Algemeen zal gehouden worden op Woensdag 30 November a..s. des avonds ton 8 ure in „Musis Sacrum". Spreker is dr. Jan ten Brink uit Leiden, mot liet onderwerp „De ba ron de Bate, een Koningsgezind samenzweerder uit het Schrikbewind". Na de pauzo leest hij een hoofdstuk uit „Monsieur do l'Espinay", een onuitgegeven roman van den spreker. Hedenmorgen to 8 uur werd de 61-jarige A. Rietveld op de Ooievaarsbrug door een dui zeling overvallen, tengevolge waarvan hij op den ketting viel en ziclx bezeerde aan rechter wang en oor. In het brugwachtershuisje werd hij binnen gedragen, waar de noodige hulp verleend werd, totdat hij weder in staat was naar zijn woning terug te koeren. Gisterenavond waren aan dö visolimarkt aan gevoerd 2 partijen soliol on voorn; do prijzen waren voor schol van 0.50 tot 1.02 A, voorn van f 0.35 tot ƒ0.50. Hedenmorgen waren aan do vischmarlct aan gevoerd 3 partijen schol on bob; do prijzen wa ren voor schol van 0.30 tob f 1.921, bot van ƒ0.45 tob ƒ1.20; alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd i 24 Nov. C. J. Schouten, 22 jaar, en E, C de Vries, 22 jaar. .1. de Koning, 22 jaar, en J. M. den Boer, 2G jaar. ~C. Kersen, 29 jaar en M. C. van Gent, 24 jaar. Geboren i 23 Nov. Herbert, zoon van G. Yoogl en A. van Maastricht, Slop Gasfabriek. Overleden 24 Nov. Casper Groeneweg, oud 2 maanden, Adrianaslraat. Johannn Agnita Hamers oud 2 jaar, Zwaanslceg. üubertus Hofierhoek, oud 53 jaar, Botterd. dijk. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 25 Nov. Gilles de Willigen en Geertruida van Buuren. Hugo Paalvast en Neeltje Bouman, Arie Groeneveld en Anna Hen- drika Ploeg. Geboren i 24 Nov. Sophia, dochter van J, Pleijsier en S. Molendijk, Jacob van Dijkstraat, Arendje, dochter van 11. Snoek en M. Boon, Touwsteeg. 25 Nov. Nicolaas, zoon van J. Don en J. E. v, d. Krans, Sohied. weg. Overleden: 24 Nov. Pieter Harteveld, oud 72 jareo, echtg. van J. Vons, Falckstraat. Voor een student, die in opgewonden toestand in een bierhuis in Den Haag den boel kort en klein had geslagen en zich met geweld tegen de politie had verzot, eischte het openbaar ministerie bi) do Haagsebo rechtbank gisteren f 100 boete of 20 dagen hechtenis. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 24 November. Vervolg.) De heer Gsertsema verzoekt do aandacht der Indische Regeermgen te vestigen op do cul tuur' van Liberiakoffie. De heer Pijnaeker Hordijk betuigt zij ne ingenomenheid met 's ministers voorstel om, bijslag per bouw te berekenen. De heer Van Vlijmen betreurt heb, dat de Regeering zich niet kan vereenigea met do reorganisatie overeenkomstig de denkbeelden van den wetonschapp eli j kon adviseur. Spreker dringt aan op toelichting van do redenen waar om de Regeeringen hier on in Indië zich niet met die reorganisatie kunnen veremiigen. De Minister hoopt, dat de nieuwe proef met het bijslagstolsel per bouw zal slagen. Slaagt hot stolsel goed, dan bestaat hat voorno men het ook op gedwongen cultuur too te pas sen. Aan do cultuur van Liberia-koffio zal aan dacht geschonken worden. Noch do Indische, noch de Nederlandseho Rageering heeft over durven gaan tot hot nemen van een proef naar het stelsel van dr. Burch, dat minder geschikt wordt geacht voor Java. Art. 50 goedgekeurd. Hedenavond 8 uur voortzetting. Avondzitting van Donderdag 24 November. De behandeling dar Indische Begrooting wordt voortgezet. In antwoord op een verzoek van den heer Van Limburg Stirum zegt do Minister too in het Koloniaal Verslag aandacht aan het groote belang van het boschweszen te zullen schenken. Do heer D o n n e r zou gaarne zien dat aan inlanders particuliere scholen met minstens 25 kinderen subsidie werd verleend. De Minis ter zal overwegen of de omstandigheden wijzi ging van den thans gevolgdon regel noodig ma ken. Do heer M a c k a y drong er op aan geen. algemeeno wijziging der verordening af te wach ten om aan den wensch dos heeren Donnar te voldoen. De heoren De Visser en Donner vroe gen vermeerdering van hat aantal zendelingen, op de Sangir- en Talant-eilanden. De laatste vroeg tevens spoedige regeling van do rechts positie der gereformeerde kerken in Indid. Do hoer V an Vlijmen betoogt het billij ke eener suosidie voor den wederopbouw der indertijd door een aardbeving verwoeste R.-K. kerk to Weltevreden. De particuliere bijdragen zijn niet voldoende. Spr. vindt 't geenszins over matig wanneer een bijdrage van f 90,000 wordt gevraagd boven do geldon door de krachtsin spanning van particulieren verkregen. Do heer De VI»-er wenscht ten opzichte der rechtsverhouding van de gereformeerde kerken af to wachten hot rapport der commissie be treffende de reorganisatie dor Indische kerken. De Minister deelt mede dat de besproken zendelingenquaestio in onderzoek is en dat voor de R.-K. kerk ƒ92,000 door particulieren ia

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2