,vv.vw»i Uit de Staatscourant. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. taalmeester op te lieffon ori die op to dragen aan andero beslaande ambtenaren Naar aanleiding van hob adret, van hol Be stuur van den Bond van komnuozen-vorifioa- teurs, waarin geklaagd wordit over geringe pro- motio, werd op verbetering dor promotie krach tig aangedrongen. Door anderen werd doze weiisch niob ondersteund. Van verschillende zijden werd aangedrongen op een betere regeling van do toelagen dor kom- miczen. Gevraagd werd, of naar 's ministers oordeel van het verhandelde op hob te TJbroeihit gehou den Vissohorij-Congres partij getrokken worden kan voor do regeling der visschorijen. Eerste Knmor. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Ceneraai zijn bijeengeroepen togen Woensdag 30 November e. k., des avonds huif negen. Verkiezing te Deventer, De voorzitter van de vooruitstrevende Idos- vereoniging „Waarheid on Bocht" te Deventer cleolt thans mede, dat d'oor de „Volkslriesver- eeniging" akiiar volstrekt niet gehandeld is in strijd niet do afspraak. Derhalve heeft hot niet stellen van de eandidaluur-van Loenen Marti- neb door „Vrijheid en Hervorming" geen zin. Vrijdom van Zouluceijns. Bij resolutie van den minister van financiën is bepaald omtrent inslagen van zont mot vrij dom van accijns Voor de aanteokeningen, bedoeld bij 11, 2de zinsnede der resolutie* van 16 September 1898, no. 63 (Verzameling no. 105), zal, to be ginnen met 1 Januari 1899, gebezigd worden liet nieuwe model accijuzon no. 31b. Voor olke fabriek of trafiek wordt door don ontvanger over de plaats van inslag een staat naar dat modol bijgehouden on ma afloop van liefc dienstjaar, vóór 31 Mei, rechtstreeks go- zonden nan bot departement van financiën, af- deeimg invoerrechten on accijnzen, mot eon drijven, waarin liet getal statuin wordt opge geven. Do in do staton vermelde documenten moeten niot op eon recapitulatiestaat accijnzen, no. 34b worden gebracht. Hot bonoodigdo materieel accijnzen no. 31b wordt voor de eer-s te maal, zonder aanvraag, aan de ontvangers bocgozondou on. ral voor liet vervolg mootcn worden begrepen m do gowono jaarlijksehet aanvraag, dio vóór 1 Mei aan hot departement van financiën wordt ingozondon. K. M. A. Gisteren word te Breda liet 70-jarig bestaan der Koninklijke Militairs Academie feestelijk, doch geheel huishoudelijk, gevierd. Met toe-- stemming van den kolonel-gouverneur gaf hot cadbbtencorps eone soiréo, gevolgd door eon bal ill Concordia. Het programma bevatte muziek, zang, turnen en schermen, een en ander liep uitmuntend, van stapel. De slot-apobliaoso stelde voorHuldo aan koning Willem I, den stichter der Ivon. Mil. Acad. Dezo groep was prachtig samengesteld. Willem I zat te paard, omringd door leger on marine in do verschillende unifor men, die sodert hot jaar 1828 door do cadetten en adelborsten zijn gedragen. Do zaal was overvol; do cadetten hadden op ruime schaal voor uitnoodighigen gezorgd. Do zaal was godecoreord en een kolossaal wapen tropee stond op don achtergrond van liet too- neel. Donderdagmorgen hoeft H. M. do Koningin- Moeder, bij bob verlaten van bot bordes van liet Paleis liet Loo, den voot verstuikt. Dr. Vlaandoren, oud-IIofarts, dio toevallig in bet Paleis was, en dr. Pot, Hofarts, verleenden H. M. geneeskundige hulp. Des middags deod II. M. do Koningin ver gezeld van een Hofdame, benevens don koet sier-majoor eii oen rijknecht to paard, liet ge wone geleide, haar gewonen rijtoer, ditmaal we der door liet dorp. („U, D.") De gewone audiëntie lan den minister van jusiiiie zal op Woensdag 30 de/er niet plaats hebben. Naar de »Delftscbe Cc." uit de meest ver trouwbare bion kan mededeelen, is liet be richt van het (Indische) Centrum", dat de gouveineur-generaal in April vast en zeker denkt te repatrieeren, onjuist. De heer Van der Wtjck is voornemens eerst in het najaar van 1899 af te treden. saud toevallig in do nabijheid dor kunstenares aantrof, hern eon geduchten trap in de lende nen te geven. „Daar, zwartkop, dat frisclit de liefdo opi" Adelina barstte dan in lacfken uit. Alessnud werd onder zijne gebronsde huid kleur bleek en ging, do vuist ballend, hoen. Uit de verte wiorp hij nog een bhk van doodelijken haat op den man, en thans had hij slechts ééne gedachte meerzich wreken op den laffen Her cules, die hom niet alleen do liefdo wan Adelina had ontroofd, zooals hij meende, maar ook nog ten aansehouwo van het gminekend civcusper- soneel van zijne grooto lichaamskracht zulk een schandelijk misbruik maakte. Op zekeren avond kort vóór do voorstolling zat Alessaud in zijne lievolingskouding, met ge kruiste beenen, op den grond, in droevige over peinzing verdiept. Hij kon door een gaatje in heb linnen, dat de circustent vormde, juist eon klein plekje van den helderen sterrenhemel zien on dacht eraan hoe heerlijk dezo zich thans over zijn vaderland zou welven. De datum der behandeling van de zaak-Vemer blijft, niettegenstaande de zittingen niet in het gerechtshof-gebouw kunnen plaats hebben, be paald op 2 en 3, eventueel ook op 5 December. Te Lang-Soeren is overleden de gep. luit.- kolonel van het Indische leger F. 0. Burgers. ^/v/ y\\»/-s Burgerlijke Stand van Overscliie. Ondertrouwd: 24 November. J. v. Veen, jm., 22 j. en C. Ilugo jd., 12 j. Getrouwd: 21 Nov. I'. Poot jm. 26 j. on J. van Santen jd. 26 j. Geboren: 17 Nov. Picter, z. van A. van der Matei on S. van Mannikcs. 20 Nov. Anna Fmncius, d. A. van der Donk en A. Willems. 19 Nov. Jacoba, d. v. Tb. de Pruijn on II. van don Berg, Overleden: 17 Nov. A. II. J. van der Moor. Bij Kon. besluit is aan E. Smuldrrs, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Oost-, West- en Middelteers, met dankbetuiging voor de door hem in dio botrekking langdurig bewezen diensten. Bij Kon. besluit zijn lo. do kapitein ter zee M. J. C. Lucairdie bevor derd tot schout-bij-nacht en die officier op zijn ver zoek op pensioen gestold en bet bedrag van het pensioen bepaald op f3300 'sjaars: 2o. bevorderd tot kapitein ter zeo, do kapt.-luit. tzce J. C. Jcokel; tot kapt.-lnit. t/zoe, de luit, t/zao le kl. J. W. A. P. van Maren Bentz van don Bers. cu tot luit. ter zeo le kl., do idem 2o kl. F. 0. W. Moorrees. Bij Kon, besluit is J. C. Sohns to Nijmegen be noemd tot gezagvoerder op een der dienstvoertuigen van don Rijkswaterstaat. Bij Kon. besluit is aan na to melden officieren bij do rustende schutterijen, op hun verzoek eervol ontslag verleend In Groniugcn, lo bat., nan J. Polkerts, ais le luit. 6e bat. aau C. J. Ilonweld, als kapt. in Limburg, 7o bat. aan A. 0. v. Deventer, als 2o luit.; en zijn bij de rustende schutterijen benoemd: in Noordbrabant, 4de bat. tot kapt. P. van do Mortel, thans lo luit.; tot le luit. W.GoobscnsPz., A. F. Hamelynck on G. H. van Thiol, allen thans 2c luit.tot 2c luit. J. P. II. van Grionsven, thans ndj.-ondcroff.II. A. H. van Griensvcu, thans serg.- majoor en H. J. van Neerven, tlmns schutter in Friesland, 7o bat., tot le-luit. G. Bleeker, thans 2e-lait. in Groningen, lo bat., tot kapitein J. do Waard, thans le-luit.; tot le-luit. A. Siebings, thans2e-lnit.; be bat., tot kapt. M. Boon, thans sergeant. Bij Kon. besluit is benoemd tot Iuit.-generaal, do generaai-majoor R. T. Mnschart, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, Bij Kon. besluit is do luit.-kolonel L. P. van der Wal, van het 7e reg. inf., op zijno aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van hot pensioen bepaald op f1800 'sjaars. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Beverwijk, J. Muus Jr thans in gelijke betrekking te Dieren. Do heer C. G, Wijk, ingevolge Koniuklijko mach tiging benoemd tot vice-consul te Gothenburg is in dio hoedanigheid door doZweedscheRegeering erkend. Do heer P. Entz, benoemd tot consul to Ronds- burg, is in die hoedanigheid door do Dnitsche Regee ring erkend. Voor het kantongerecht to Rotterdam atond gis teren terecht cone modiste, dio 'a avonds na bezetten tijd nog 4 vrouwen aan het werk liad, zonder daar voor toestemming van B. en W. tc hebben bekomen on na bij verstek reeds veroordeeld te zijn tot 4 geldboeten, ieder van f10. Het n. M. requireorde vcroordeeling tot dezelfde boeten, snbs. 4x3 dagen. Be sleutel van de Citadel. Zijne Hoogheid Pi ins Heiman van Saxen- Weiinar heeft aan llare Majesteit de Koningin, met, bestemming voor het Rijks-Museum, over handigd den sleutel van de Iloofdpooit der voorumlige Citadel van Anlvveipen, welke sleutel, blijkens een door zijne Hoogheid daarbij gevoegd getuigschrift, in 1831 na de overgave der Citadel ik.or de Nederlandsche officieren ter hatid gesteld aan Zijne Hoogheid Hertog Bernhard van Saxen-Wei mar, luitenant-generaal in Neder- landschen di< nst en in diens nalatenschap werd aangetroffen. Aan Zijne Hoogheid Pi ins Hermann van Saxen-Weimar is de dank dor Regeering be tuigd voor dit geschenk, dat de herinnering bewaart aan de ïoemrijke daden van het Nederlandsche leger. (»St.-Ct.") Hot verlangen bekroop hem te vluchten on zich in heb laadruim van een, der op Marseille varende booten te verbergen, om drie dagen la- tor in Algiers aan land te stappen, lnj had het heimwee en was reods lang weer teruggekeerd, als de onzinnige liefde voor do schoone Adelina hem niet had teruggehouden. „Zeg, luiaard, ben jo haast klaar?" klonk achter hem de stom van William, óp hetzolfdo oogonblik klonk ook do heklexo lach van Adeli na, toen hij door een horigen schop in den rug getroffen, verschrikt opvloog. Hij wierp zijn vijand een woedenden, blik toe, gereed hem naar de keel to vliegen, maar heb bewustzijn, dat dezo hem. onmiddellijk to gen den grond zou slaan, liield hem van dezo wanhopige poging terug. Langzaam begaf hij zich naar zijn post. Toon hij eindelijk voor do gewon© voorstal ling het circus binnenreed, weerklonk een luid gejuich. Alessaud deed dozen avond zijn uiter ste best en was innemender clan ooit. Hij liefc zijn prachtig opgetuigd paard door het circus galoppeeren, voordo allerlei halsbrekende toeren. Circus Bflaging. Zij lijkt ons niofc gemakkelijk, do taak van directeur van eon variété- theatre. Altijd weer to zorgen voor iets nieuws on iets goods on 'b even veeloischendo als veelhoofdige publiek steeds tevreden te stellen, schijnt inderdaad zeer moeilijk. Aan den heer Pfliiglng is die taak ovenwol ten volle toevertrouwd, 'tCircus Variété ophot Stationsplein to Botterdam blijft d e uitgang voor Rotterdammers en voor do bewoners dar omliggende plaatsen. En waar do vreemdeling rondkijkt on do zaal mooi vol vindt, daar merkt do habitué, aan propvollo zalen gewoon, op „Niet druk vandaag". Als do zaal iiit„ tot den nok toe gevuld is, dan noemt men het slapjes. Zeiker wol 't bosto bewijs dat de hoer Pflaging do kunst verstaat publiek to trekken. En 't geheim dier kunst? Eon afwisselond program on aantrekkelijke dingen. Daartoe mag wel in do oorste plaats perdkeud wordan Tho American Biagrapli, dio geniale uitvinding, waarvan men niot licht gonoeg krijgt. Maar 't is niob alleen do Biograaf die eon bezoek aan liet Circus looiicnd maAkfc. Niot minder attrac tie zijn do serpentine-dans van miss- Ada Thompson en do nationale danson der Pronfc- Angclos. En den muzikalon clowns, die tussohen al hun grollen door, van zooveel vurtiositeit blijk govcn, mag veilig hun deel word'en gege ven ill do tevredenheid dor bezoekers. Pflaging is cn blijft gezellig. Gasontploffing Donderdagnamiddag had op den Ileeren- sisgel te Haarlem een gasontploffing plaats. Reeds des middags te 2 uur rook de bewoner van perceel 35 op den Heerensingel, hoek Teylerstraat, in welk perceel een kruideniers winkel is gevestigd, in zijne woning eenige gaslucht. Toen hij daarop met een lucifer zijn pijp aanstak, ontvlamde het gas iti een geul op ile plaats. De bewoner ging daarop naai het hulp- bureau van politie aan de Amsterdamsehe vaait om naar de gasfabriek om hulp te kunnen lelephonceren. Vandaar kon echter alleen naar het hoofdbuieau van politie worden geteleplio- neerd, zoodat dit niet veel baatte. Later kwam de hoofdopzichter der gemeente werken, de heer Michielse, ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Toen werd een agent naar de gasfabiiek gezonden en kwamen te circa 3% uur de heer Van Ek van de gas fabriek met eenig werkvolk van de gasfabriek en ook de heer Breuk, do commandant der brandweer, op bet terrein. Men vermoedde, dat er een lek in de hoofd buis van de gasleiding was en dat het ontsnapte gas in het riool was gekomen. Vandaar dat in de' Teylerstiaat de rioolbuis werd opengemaakt. Het gas kreeg toen lucht en de vlam sloeg door de lioolbuis en openbaarde zich daar; terwijl zij uitging, waar zij eerst had gebrand. Op den üeerensingel eindelijk, waar ook een onderzoek zou worden ingesteld, lvad de gas ontploffing plaats en vlogen aarde en steenen in de lucht in de onmiddellijke nabijheid der heeren De Breuk en Van Ek, die er echter ongedeerd afkwamen. Ondertusselien werd het terrein door de po litie afgezet en bleef de vlam bianden, totdat alle gastoevoer was afgesloten. Toen werd de gasbuis ontbloot en bleek, dat er een lek iu was, die dadelijk werd hersteld. Door den schok waren tal van tuiten gebroken op den Ileeren- singel ett in de Teyleistraat en ook op de Heerenvest. Van den winkel op den hoek van de Teylerstraat bleef geen ruit heel. (»H.C,") Moordaanslag te Overslag. Omtrent don moordaanslag op den reeds over leden. gemeente-veldwachter A. A. 'Verdurmen to Overslag, vernomen wij nador nog hot vol gende De verslagene stond algemeen bekend als een ijverig on nauwgezet politie-boambte en was bij do ingezetenen, zeer geacht, door de wijze waar op hij zijn taak steeds vervulde. Iedereen is diep bewogen met het lot, dat dezen man heeft getroffen. De dader, gonaomd Vital Vos, is nog slechts 22 jaar 'oud en staat algemeen bekend als een gevaarlijk sujet. Den laatsten tijd bezocht hij bijna goreigeld eiken Zondag do gemeente Overslag en had dan de gewoonte met iedereen ruzie to zoeken. Het moet zijn voornemen geweest zijn, aldus had uit en eindelijk was het oogenblik aangebroken, dat hij als gewoonlijk „Abd-eil-Kader" zou ver- toonen. Hij moest daarin op oen gegeven oogenblik Adelina de schoone Fafcma uit William's handen nikken, die Abdallah vooi'steldo en de zen laatsten een dolkstoot toebrengen, welke hem ter aarde deed storten. Gewoonlijk ge- bnükte hij daarvoor een met alver beplakt bordpapieren wapen. Toon hij op zijn vijand in dubbelen zin zijn doodsvijand losstormde, gloeide in zijno oogen zulk een wraakgierig vuur, dat het pu bliek in luide bijvalsbetuigingen losbarstte. De dolk glinsterde in zijne hand, thans een werkelijke dolk, wat echter het publiek evenmin zag als do tegenpartij. In het volgend© oogen blik was 'fc wapen „Abdallah" diep in do keel gedrongen, een herigo bloedstroom spoot uit de wonde on mot een ontzefctendon kreot rolde do Hercules op den grond. Alessaud steeg kalm van zijn paard, boog met een ernstig gezicht voor liet publiek, dat stom van verbazing en sahrik het tooneel aan- liij een kameraad verteld, iemand, wien dan ook, to treffen. Van wraak, die hij tegenover den verslagen© gekoesterd had, kan ten. minste geon sprake zijn, daar rij elkander niet eons kenden. Ruwheid en vechtlust zijn dan ook' de eenige drijfveeren van dezen nioord geweest („Tel.") Geheimzinnig. Yolgens het j>N. v. d. D." is aan het station te Rozendaai (N.-Br.) 's avonds langs de lijn een half govulde zak gevonden. Bij onderzoek is gebleken dat deze uit een postwagen afkom stig war, doch naar men beweert, worden twee pakketten van groote waarde vermist; men spreekt van 150,0-10. De wachtmeester der marechaussées heeft een streng onderzoek ingesteld. Vit Caragao. Aan een particulier schrijven uit Curapao «e- dagteekend van 4 Nov. II., ontleent liet liaan-, scho mDagblad" liet volgende »De toestand alhier is vet schrikkelijk. De negerbevolking aan de oostzijde van het eiland gaal den hongetdood te gemoet. sDo nieuwe belastingen zijn uitge-clneven lal van handelaren vertrekken van liiei ot maken zich lot vertrekken gereed. »IIet moedeiland erbanne zich eindelijk over onze rampzalige kolonie. In een volgend schrij ven stuur ik u meer bijzonderheden. Sneeuw. Over Schotland, Engeland en Wales hebben, zooals wij Donderdag meldden, een paar dagen hevige sneeuwstormen gewoed. In Perbshiro (Schotland) ligt do sneeuw op sommige plaatsen voeten boog. De wegen zijn niot meer to gebrui ken, terwijl ook liie-r en daar do spoorlijnen on der ware sneeuwbergen bedolven zijn. Te Bog- nor zijn acht vissohersschuiten gezonken en do gansclie haai ligt vol wrakhout. In Lcicoaterlnro (Miidden-Engeland) lieeraehb sedert Dinsdag een bijtend© koude, gepaard met een schorpen Oostenwind. Ook daar viel Dins dagmorgen. een groote hoeveelheid sneeuw. Sneeuw ook, volgons een telegram uit Kirk- by Stephen, in liet Noordelijker gelegen graaf schap Westmoreland, welke de. heuvels mob eon dikke laag bedekt. Op de hooglanden van Dor- byshu'o ligt cl© sneeuw 10 indies hoog; on nog altijd blijft het dooraneeauven, zoodat dc com municatie tusschen do verschillen do doipen ge heel verbroken is. Heit slechte weer heeft den boeion zóó overvallen, dat zij geen tijd hebben gehad hun schapen in veiligheid te brengen Groote kudden worden vermist en zullen waar schijnlijk onder do sneeuw bedolven zijn. Uit Warwickshire* gelijkluidende benditen Ook daar ligt de sneeuw duimen dik en van eon. spoedig einde der sneeuwjacht valt niets te be speuren, tot groot verdriet van do jagers, die voorloopig heb geweer in het rek mogen plaat sen. Te Birmingham kunnen alleen do trams, die van sneeuwploegen, voorzien rijn, het verkeer voortzetten; het gewone rijtuigverkeer is dhar geheel gestremd. Te Bolton is vau tramverkeer geen sprako meer, terwijl in het district Man chester Woensdagmorgen bij liet aanbreken van den dag de sneeuw een voot hoog lag. In Cumberland en Westmoreland is in jaren met zooveel sneeuw gevallen als gedurende* de laatste twee dagen. Te Penrith ligt zij hiar en daar vier voet hoog, terwijl op hot platteland alle wegen onbegaanbaar zijn. To Lancaster heeft nion do scholen moeten sluiten; do trei nen, die uit het Zuiden komen, zijn allo twee uur to laat, en do Noordelijke geven hierin den Zuidelijken mets too. Hot postverkeer mot Birmingham, Manches ter, Liverpool, mot Schotland en Ierland onder vindt grooto vertraging, evenals, volgens do „Globe", dat mot Nederland en Duitschland Vrouwen-advocaten. Do „Figaro", ecu artikel wijdende aan do in Frankrijk to wachten wet, waarbij aan do vrouw de toegang tot do balie zal worden g> opend, merkt op dat dit mats nieuws is. In de Yereenigde Staten, zegt zij, bobben de vrouwen reeds dertig jaar heit reent om to pleiten en zij maken er geen misoruik van. In 1890 waren or 208 dames-advocaten tegen 89,422 mnnnui. In Indic, Niouw-Zeelaaid, Mexico, Cliili, Japan, Zweden, Finland', Noorwegen en Zwitserland mogen, vervolgt he,fc blad, de vrouwen ©veneens pleiten. schouwde, en wilde liet circus verlaten. Op het zelfde oogenblik evenwel stortte Adelina zich met een woedenden kreet op hem en krabde hem bij gebrek aan een ander wapen met hare nagels door het goricht. Hij drong haar zacht terug, schoof haar op zijde en zei: „Laat mij begaan; ik heb u lief- genad; Alessaud gaat in do gevangenis." Daarop liefc hij zich, zonder don minsten wo- dorstamd te bieden, door de politie-agenten mo denamen. William is dood. Alessaud do gelukkige! die wegens moord met verzachtende omstandigheden, tot 10 jaren dwangarbeid werd veroordeeld, denkt neg altijd, altijd, wanneer hij steenen klopt onder hot nauwlettend toezicht van den opzichter, aan den schoonen blauwen hemel en do heldere zon vau ziju vaderland, dio heit zand der vlakte met zilveren looverfcjes bestrooide. Hij zal haai- wel nieit terugzien, wat hij draagt dei Mem des doods reeds hl de borst. J a i f» 4 'K g-sK-'H

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 4